Novinky
Středeční výhledy #19 2013
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Jako vždy se můžete těšit na shrnutí nejdůležitějších momentů ze světa Magic The Gathering. Ústředním tématem je PT Theros a s ním spojený Standard.
Ohlédnutí
1) GP Brisbane, GP Oklahoma City
2) PTQ Brno
3) PT Theros – Dublin
4) CMUS Six Tour Praha Modern
5) Expanze Černého Rytíře a MTG Finance
Co nás čeká
6) Commander 2013
7) Wizards ranking systém – TOP25
8) GP Antverpy
9) Změny v struktuře mistrovství světa
10) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Brisbane, GP Oklahoma City
Pro českého hráče bylo jistě zajímavější sledovat GP Brisbane. Modern je u nás stále populárnější a tak bylo zajímavé sledovat, jak se metagame posunula. Vyhraje Pod další GP? Kolikrát bude Deathrite Shaman v TOP8?
No nebudu vás napínat. Birthing Pod nevyhrál čtvrté GP v řadě a Deathrite Shaman se objevil jen ve třech balíčcích v TOP8. Osmička byla vcelku rozmanitá. Dvě Afinity, tři BGx balíčky, Pod a největší překvapení 2x RG Tron. Z hráčů bych rád zmínil Daniela Unwina, jednoho z nejlepších australských magicářů, který se pravidelně dostává do TOP8 na lokálních GP. Daniel Unwin je považován za skvělého deckbuildera a osobně se mi velice líbí jeho výběr balíčků. Proto bych jako decklist tohoto turnaje doporučil Unwinovo BG se splashí na bílou a maindeck Phyrexian Arenou. Unwin se s tímto decklistem dostal až do finále, kde ho porazil Justin Robb s Afinitkou.
Link na coverage je zde.
Do Oklahoma City se sjelo pouze něco přes tisíc hráčů a turnaj nebyl pro českého hráče nikterak zajímavý. Do TOP8 se nedostal jediný známý hráč a decklisty z draftu nám asi také k ničemu nebudou. Jen poznámka, na devátém místě skončil Shuhei Nakamura a do TOP32 se probojoval Willy Edel a Ben Stark.
Link na coverage naleznete zde.
BGw Daniel Unwin Main Deck Sideboard 1 Forest
1 Godless Shrine
4 Marsh Flats
2 Overgrown Tomb
2 Swamp
4 Tectonic Edge
1 Temple Garden
4 Treetop Village
1 Twilight Mire
4 Verdant Catacombs
4 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
3 Scavenging Ooze
4 Tarmogoyf
2 Abrupt Decay
2 Dismember
1 Go for the Throat
2 Inquisition of Kozilek
4 Lingering Souls
2 Maelstrom Pulse
1 Phyrexian Arena
3 Thoughtseize
4 Liliana of the Veil1 Dismember
1 Fracturing Gust
4 Fulminator Mage
2 Grafdigger’s Cage
1 Path to Exile
1 Phyrexian Arena
2 Stony Silence
1 Sword of Light and Shadow
1 Thoughtseize
1 Thrun, the Last Troll
2) PTQ Brno
První z dvojice českých PTQ je za námi. Strategicky výhodná poloha Brna nám zajistila turnaj o 150 hráčích. Turnaj však hrálo pouze 148 hráčů, protože dva se rozhodli dropnout před prohozením poolů a nechat si tak to co otevřeli. Toto nové pravidlo se stalo terčem kritiky, ale musím se přiznat, že jsem se modlil za Foil Elspeth, abych mohl dropnout, protože někdy člověk nemá victory spirit ;-)
Zpět k turnaji. Po osmi kolech Theros limited se do TOP8 dostali pouze dva čeští hráči a potvrdil se tak trend tragických výsledků v Brně. Turnaj nakonec vyhrál maďarský hráč Tamás Glied a ztratili jsme tak v Brně další slot.
Z organizačního hlediska bylo PTQ rozumně zvládnuto. Faval poskytl dost místa i pro 150 hráčů, turnaj sice začal se zpožděním, ale nebylo nijak drastické. Akorát jídlo by mohlo být malinko rozmanitější, protože pizza v Favalu se už některým hráčům přejedla ;-)
Link na coverage je zde.
3) PT Theros – Dublin
Největší magicová událost podzimu je za námi. PT v Dublinu proměnilo nový Standard k nepoznání. Jakým balíčkům se nejvíce dařilo? Jak dopadli naši borci? Jak jsou na tom nejznámější světoví hráči? To a mnohem více se dozvíte v dnešních výhledech.
Začneme nejprve balíčky. Před PT Theros se o Standardu moc nevědělo. Dva velké turnaje SCG série nám neukázaly nic moc nového. Dominance starších archetypů v prvním z turnajů a 14 různých balíčků v TOP16 v druhém turnaji. Vypadalo to tak, že silné multicolor karty z Ravnica bloku nepouštějí nové karty z Therosu ke slovu. Jeden ze zajímavých signálů byl MonoG s Garrukem a Polukranosem. Tento balíček také hrál 1x Nykthos a pokud jste pozorně sledovali coverage, tak jste si mohli všimnout, jak broken tato karta byla. Den před PT pak šlo vypozorovat nárůst cen u MonoBlue karet na Magic Online. Nikdo však nemohl čekat tak silnou dominanci jednobarevných balíčků. Největším příběhem bylo jistě MonoBlue Thassa balíček. Tento balíček většina hráčů považovala za smetí a ani s ním moc netestovali. Team SCG však balíčku věřil a rozhodla se ho hrát většina tohoto teamu včetně Finkela a Buddeho. MonoBlue v různých variantách hrály i jiné teamy. Larsson hrál například UB Thassu s Ashiokem. K MonoBlue se jako druhý T1 balíček přidal Miharův Gruul. Jedná se víceméně o MonoGreen, který splashuje červenou na Planeswalkery. Tento balíček využívá množství akcelerace (12) k rychlému sesílání opravdu tučných hrozeb. Spolu s Nykthosem pak dokáže vygenerovat obrovské množství many, které mu umožní seslat větší množství bytostí, které si nalíže pomocí Domriho a Garruka. Tyto dva balíčky bych označil za vítěze PT s největším vlivem na metagame. Spíše zajímavostí byl osamělý Esper v rukou Wafo-Tapy a zajímavý MonoR pilotovaný Cornelissem . Největším překvapením pak určitě byl MonoBlack Yamamoty Kentara, který hrál playset Gray Merchantů. Z dalších balíčků bych doporučil Orzhov Midrange (Paul Rietzl), Golgary Midrange (Willy Edel) a BR Midrange (Lukáš Jaklovský).
MonoU Dezani Main Deck Sideboard 21 Island
3 Mutavault
4 Cloudfin Raptor
4 Frostburn Weird
4 Judge’s Familiar
4 Master of Waves
4 Nightveil Specter
2 Omenspeaker
4 Thassa, God of the Sea
4 Tidebinder Mage
1 Bident of Thassa
2 Cyclonic Rift
1 Disperse
2 Jace, Architect of Thought2 Aetherling
2 Jace, Architect of Thought
1 Mutavault
3 Negate
1 Pithing Needle
2 Ratchet Bomb
1 Triton Tactics
3 Wall of Frost
Gr Mihara Main Deck Sideboard 9 Forest
2 Mountain
4 Nykthos, Shrine to Nyx
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon
3 Arbor Colossus
4 Burning-Tree Emissary
4 Elvish Mystic
2 Nylea, God of the Hunt
4 Polukranos, World Eater
3 Scavenging Ooze
4 Sylvan Caryatid
4 Voyaging Satyr
3 Domri Rade
4 Garruk, Caller of Beasts
2 Xenagos, the Reveler2 Burning Earth
2 Chandra, Pyromaster
1 Destructive Revelry
1 Mistcutter Hydra
3 Mizzium Mortars
2 Nylea’s Disciple
1 Sylvan Primordial
2 Wasteland Viper
1 Xenagos, the Reveler
Orzhov Rietzl Main Deck Sideboard 4 Godless Shrine
1 Mutavault
4 Orzhov Guildgate
7 Plains
6 Swamp
4 Temple of Silence
1 Blood Baron of Vizkopa
4 Desecration Demon
3 Obzedat, Ghost Council
4 Precinct Captain
2 Sin Collector
4 Soldier of the Pantheon
3 Doom Blade
4 Hero’s Downfall
3 Read the Bones
4 Thoughtseize
1 Whip of Erebos
1 Elspeth, Sun’s Champion1 Blood Baron of Vizkopa
1 Devour Flesh
1 Doom Blade
1 Elspeth, Sun’s Champion
3 Fiendslayer Paladin
1 Last Breath
2 Lifebane Zombie
1 Pharika’s Cure
1 Pithing Needle
2 Sin Collector
1 Underworld Connections
Kentarou MonoB Main Deck Sideboard 4 Mutavault
1 Nykthos, Shrine to Nyx
16 Swamp
4 Temple of Silence
4 Desecration Demon
1 Erebos, God of the Dead
4 Gray Merchant of Asphodel
4 Lifebane Zombie
2 Pack Rat
2 Devour Flesh
4 Doom Blade
4 Hero’s Downfall
4 Thoughtseize
4 Underworld Connections
2 Whip of Erebos1 Devour Flesh
4 Duress
1 Erebos, God of the Dead
4 Pharika’s Cure
1 Pithing Needle
4 Xathrid Necromancer
MonoR Cornelissen Main Deck Sideboard 21 Mountain
1 Mutavault
4 Nykthos, Shrine to Nyx
4 Ash Zealot
4 Boros Reckoner
4 Burning-Tree Emissary
3 Ember Swallower
4 Frostburn Weird
3 Purphoros, God of the Forge
4 Stormbreath Dragon
2 Hammer of Purphoros
4 Magma Jet
1 Mizzium Mortars
1 Chandra, Pyromaster3 Anger of the Gods
2 Burning Earth
1 Chandra, Pyromaster
2 Chandra’s Phoenix
1 Hammer of Purphoros
3 Mizzium Mortars
3 Peak Eruption
BR Midrange Jaklovsky Main Deck Sideboard 4 Blood Crypt
7 Mountain
4 Mutavault
4 Rakdos Guildgate
6 Swamp
1 Temple of Silence
4 Desecration Demon
3 Stormbreath Dragon
4 Anger of the Gods
2 Chandra, Pyromaster
3 Devour Flesh
2 Doom Blade
3 Dreadbore
2 Hero’s Downfall
2 Magma Jet
2 Rakdos’s Return
4 Read the Bones
3 Thoughtseize2 Doom Blade
4 Duress
3 Lifebane Zombie
1 Rakdos’s Return
2 Shock
1 Thoughtseize
2 Underworld Connections
Po delší době vyslal České republika větší výpravu na PT a tak bylo možno sledovat i jiné hráče, než klasickou trojici Jůza, Cifka, Jaklovský. Do druhého dne se nakonec probojovalo hned 7 z 9 českých hráčů. Nedokázal to pouze Ondřej Stráský a Jiří Vaněk. Po první dni na tom pak byl nejlépe Lukáš Jaklovský (7:1) a Stanislav Cifka (6:2). V druhém dni pak draft oddělil zrno od plevele. Lukáš si stéle držel dobrou pozici na 8. místě se skóre 9:2. Standu pak dohnal Martin Jůza na skóre 8:3. Druhá etapa bohužel nepřála moc Martinovi, který sice vyhrál první zápas a posunul se tak na skvělé 27. místo, ale následně prohrál poslední čtyři kola a skončil mimo honorované a bodované pozice. Standovi se dařilo tak středně a udržel se v TOP75 s 1000USD a 5 ProPointů. Naopak dobře se dařilo Lukášovi, který si mohl v 15. kole dát feature match o to, kdo bude moci spokojeně remizovat do TOP8. Jak to dopadlo asi víte. Paul Rietz zvítězil a mohl si tak dát remízu do TOP8. Lukáš už také nemusel hrát, protože výhra by mu nepřinesla nic navíc a tak remizoval pro skvělé 12. místo. Jen o tři místa za ním skončil slovenský hráč Matej Zatlkaj, který tak po TOP8 z minulého PT přidal TOP16 z tohoto. Pro Mateje to zároveň znamenalo kvalifikaci na další PT v této sezóně (pokud tedy rozumím správně novým kvalifikačním kritériím pro Silver level, takže by to mělo znamenat, že Wampo je kvalifikován na další dva PT tento rok).
Ze zahraničních hráčů se dařilo mnoha velkým jménům. Stačí si projet některé místa smůly – 9. místo Patrik Chapin, 17. místo Kay Budde, 26. místo John Finkel. Do TOP8 se pak probojovalo hned několik známých jmen, pro které to nebyla jen tak ledajaká TOP8. Makihito Mihara získal již tento rok 30% hlasů pro nominaci do Hall of Fame. Touto TOP8 si dle mého názoru pojistil místo v Hall of Fame v nadcházejícím roce. Guillaume Wafo-Tapa je v podobné pozici jako Mihara. Loni dosáhl na 18% a další TOP8 ho posouvá hodně blízko k tomuto prestižnímu ocenění. Posledním z Hall of Fame kandidátů byl Paul Rietzl, který sice získal 3% hlasů, ale další TOP8 a fakt, že je Američan tyto procenta dost zvednou. Ze známých hráčů se pak do osmičky dostal ještě Sam Black a Kamiel Cornelissen. Pokud vám poslední jméno nic neříká, tak nejste jediní. Toto jméno například neznal ani Shahar Shenhar. Pro Kamiela to však bylo již šestá TOP8 na PT, což je úctyhodné číslo. Do finále se pak probojovali dva méně známí francouzští hráči Jeremy Dezani a Pierre Dagen, oba s MonoBlue Thassou a oba členové stejného teamu Revolution. Francie tak zažívá nejlepší magicové období. Po výhře světového poháru si připsala obsazení finále PT Theros. Spolu s Wafo-Tapou měla Francie dokonce 3 zástupce v TOP8.
Na závěr si shrňme, které karty nejvíce získaly tímto PT. Vítězem se dle mého názoru stal Nykthos, který ukázal svou pravou sílu. Nykthos dokáže generovat obrovské množství many a cena za jeho vložení do balíčku není tak hrozná, protože pořád dokáže generovat i bezbarvou manu za tapnutí. Před PT ho však mnoho lidí přehlíželo jako kousek do jednokarťáků. Nykthos posunuje možnosti balíčků z oblasti fér do oblasti nefér a to pouze za drobnou cenu bezbarvé a legendární země. Jen si představme hry. Druhé kolo Ash Zealot/Frostburn/Trusker, třetí kolo Emisař, Nykthos a mámé 4 země na Polukranose/Purphurose. S dalším Emisařem lze dokonce seslat třetí kolo Garruka nebo Stormbreath Draka.
Černá – Černá se ukázalo jako základní barva pro Midrange strategie. Všichni asi očekávali, že Thoughtseize bude dobrá. Mě osobně nejvíce překvapil Heros Downfall. Ano tato karta je dobrá, ovšem nečekal jsem, že je až tak dobrá. Právě kvůli ní je dle mého názoru černá nepostradatelná pro Midrange, protože dává odpověď na Planeswalkery, kteří jsou obvykle pro Midrange strategie hůře řešitelní. Poslední do trojice karet, které nejvíce získaly je Desecration Demon, který si vybojoval místo finishera v Midrange. O démonovi jste se mohli dočíst v některých z předchozích výhledů, kde jsem ho představoval jako nového Hellridera. Přestože PT vyhrál MonoU, tak černá je dle mého názoru barva, která získala nejvíce. Efektivně lze hrát Orzhov, Golgary, Rakdos a MonoBlack.
Modrá – Dva MonoBlue balíčky ve finále PT? Modrá že nikdy nedostane dobrou kartu? Většina z vás asi věděla, že MonoU existuje. Já to věděl také. Otázkou však bylo, zda hrát 8 skvělých karet vyváži fakt, že hraje kousky jako Judges Familiar. Téměř každý si na to odpověděl negativně. MonoU bylo rozhodně největším překvapením PT a řekl bych, že i největším překvapením celého roku. Otázka je pouze, zda to byl balíček na jeden turnaj a zda se dokáže prosadit i poté, co se ostatní balíčky na něj připraví. Každopádně Thassa a Master of Waves překreslili mapu Standardu jednou pro vždy.
Zelená – V zelené nejvíce vynikl Polukranos a Garruk. Obě mythické karty se skvěle doplňují s Nykthosem, přes který lze vygenerovat obrovské množství many a seslat Garruka třeba již ve třetím kole, nebo Polukranosem zastřelit dva Desecration Démony.
Červená – po dlouhé době formát, kdy je Big Red dobrý. Posílily všechny karty, které jsou dobré s Nykthosem a pak Stormbreath Dragon a Puprhuros jako finisheři.
Bílá – Bílá na PT nejvíce ztratila. GW sice dostal dost lidí do top decklist na PT, ale to je tak vše. Bílá je moc fér barva a proti Nythos balíčkům nemá moc co předvádět. Pokud hrajete 2/2 za WW a soupeř vám ukáže 3. Polukranos a 4. kolo +10 many, tak budete velice smutní. Nevýhodou je, že tyto balíčky nejsou klasická rampa, která hraje Farseek a nic, ale rampí pomocí bytostí, které se ještě navíc mohou stavět do cesty vašim útočníkům. Bíla se tak stala podpůrnou barvou pro Orzhov nebo Esper.
Link na coverage zde.
4) CMUS Six Tour Praha Modern
Modern v poslední době nabírá v Čechách na popularitě hlavně díky blížícímu se GP v Praze. Jelikož se jedná o nerotující formát, tak investice do karet je trvalejšího rázu, což českým hráčů více vyhovuje (můj názor). Na CMUS se přišlo podívat průměrných 60 hráčů. Z turnaje bych vyzdvihl fakt, že přestože byly BG balíčky největší částí metagame, tak se žádný nedostal do TOP8. Ve finále se pak potkaly dva méně tradiční balíčky v podobě Merfolků a MonoU Tronu (který stojí na MTGO cca 67 tixů). Jak tento souboj dopadl vám asi nemusím ani říkat. Vítězem se stal Petr Sochůrek, známý pod přezdívkou Kiki, Kikáč atd. Konečně neměl ten kluk smůlu.
Z přímo dechberoucí coverage (kterou jsem vůbec náhodou nedělal já s Lobem) bych zvýraznil otázky pro TOP8 a video rozbory balíčků.
Link na coverage zde.
Link na video rozbory zde.
5) Expanze Černého Rytíře a MTG Finance
Přestože spolu tyto dvě témata ne úplně souvisí, tak jsem se je rozhodl spojit, protože se týkají podobné tématiky. Nejprve k první části. Expanze Rytíře? Cože? Jaká země? Polsko? Slovensko? Rakousko, nebo snad dokonce přímo do říše? Vše je správně. Rytíř samozřejmě zůstává českým obchodem a nevypadá to, že by jsme se dočkali poboček v zahraničí. Rytíř však expandoval na Magic Card Market platformu, která mu umožňuje nabízet zboží po celé Evropě. Přestože aktivně prodává na Marketu pouze pár měsíců, je možno již najít rytíře v TOP30 prodejců. Nu asi si říkáte, proč by mě to mělo zajímat? Rytíř si víc vydělá, no a co... Českého hráče to může zajímat hned z několika důvodů. Prvně, některé karty, které jsou vyprodané na eshopu jsou stále k sehnání v jeho nabídce na Marketu. Za druhé si velice dobře můžeme porovnat ceny Rytíře ve evropském měřítku. Docela vás překvapí, že Rytíř patří mezi levnější část spektra u Standardu a víceméně nejlevnější u Therosu. Naopak starší karty jsou spíše dražší. Za třetí bych pak zmínil, že zvýšený prodej Rytíře se pak odráží i na lepší možnosti prodávat karty na obchod, tedy ve výkupech.
Link na Market je zde.
Druhá část tohoto bodu se bude věnovat tématu MTG Finance, takže pokud vás toto téma nezajímá, tak ho můžete směle přeskočit. Nejprve se vrátíme k předchozím Výhledům. V těch jsem vám doporučil shánět následující karty: Jace z RTR při ceně 350, Blood Barona při ceně 230, Polukranose ( u něj jsem zapomněl výchozí cenu) a Mutavault při ceně 330. Kromě Jace byly zbylé karty za tyto ceny k dispozici skladem na Rytíři. Aktuálně je Jace na 500 a stále vyprodán, Blood Baron má 380 a je také vyprodán, Mutavault má 380 a Polukranos má 140. Pokud jste tedy nakoupili alespoň Blood Barony, tak jste rozhodně neprodělali.
Pickem pro příštích 14 dní je Garruk, Caller of Beasts. Aktuálně má 380 na Rytíři, což z něj nedělá jednoduchý tip. Je ale nutné ho srovnat s ostatními kartami z M14. Chandra se pohybuje na neuvěřitelných 680 (2. nejdražší karta formátu), Archangel of Thune má 520 a Kalonial Hydra 450. Garruk se v plném počtu hraje v Miharově RG a tvoří základní stavební kámen MonoG balíčků. Jeho power level je hodně vysoko a nemusíte se tak bát, že by měl padat dolu. Garruk je tedy můj tip pro nadcházející období. Jako druhý tip bych uvedl Lifebane Zombie (160).
Obecně k novým sadám. Decklisty Commanderů jsou známé sotva pár dní, takže je ještě možnost rychle se zbavit některých karet. Každý z decklistů bude mít Botky a Sol Ring, cena těchto karet půjde drasticky dolu. Stejně tak karty ze Portal3 a některé dražší kousky. Commanderů bude podle všeho halda a reprint hodně ublíží ceně unikátních karet. Theros se draftuje jako o život a nové karty brzo překonají poptávku po nich. Tento trend malinko zvrátí PTQ sezóna. Pokud jste dávali pozor, tak jistě víte, že nejvhodnější čas pro nákup karet z aktuální sady byl prosinec-leden. Změna PTQ sezón může změnit tento trend, ale to nelze s jistotou říci. Pokud si plánujete pořídit playset dražších karet z Therosu, tak navrhuji vyčkat do zimních měsíců. Proti tomu mluví fakt, že Rytíř nasadil poměrně nízké ceny Therosu. Když už jsme u PTQ sezóny. V prosinci začne Standard PTQ sezóna, což zvedne hlavně cenu karet z M14 a RTR bloku (Theros se vyváží draftováním). Pokud tedy již máte vybraný balíček a chybí vám do něj některé z karet z těchto edic, doporučuji si je sehnat spíše dříve, než později.
Jen tak pro zajímavost: Pokud máte někde schováváte foily z draftu, mrkněte na Frostburn Weird. Tato karta se hrála jak v MonoU, tak v MonoR devotion a její foil verze se bude dát dobře vyměnit. Young Pyromancer se prodává za 65 kč. Přestože se jich dostalo zhruba 0 do jakékoliv TOP8 na Standardu. Voice of Resurgence zaznamenala raketový pád na MODU. Standard metagame mu vůbec nepřeje. Kontrol je v útlumu. Klasické aggro také a Nykthos decky se na Voice moc neptají. Obrovský úspěch Polukranose je nepříjemným znamením pro Kolonial Hydru, kterou Polukranos zcela nahradil. Finálně bych poznamenal, že Nykthos balíčky skvěle odměňují univerzální karty jako Polukranos, nebo Mizzium Mortars, kdy karta je dobrá sama o sobě a s aktivním Nykthosem můžete udělat Plague Winds na soupeře. Dnes se hraje Standard GP v USA. Napoví nám, jak se bude metagame dále vyvíjet po PT.
Co nás čeká
6) Commander 2013
Wizards představili kompletní decklisty nových commanderů. Decklisty jsou plné nových karet, nových ilustrací a samozřejmě commander staple karet jako Sol Ring, Commander Tower a botičky. S novými commandery jsem zatím neměl tu čest hrát, takže nebudu soudit, zda jsou dobře, či špatně postavené. Z minulých let si můžeme ale vzít lekci, že tyto produkty bývají dobrou investicí. Podle všech zpráv však tento Commander bude k dispozici v hojném počtu. Osobně jsem doufal, že v každém z balíčků se objeví jedna fečka ze Zendicaru, ale to se bohužel nevyplnilo.
Link na kompletní decklisty je zde.
Link pouze na nové karty je zde.
7) Wizards ranking systém – TOP25
Wizards nedávno zavedli nový systém, jak hodnotit nejlepší hráče. Coverage přeci jen pomůže to, že lze hráče označit za například 12. na světě. Hráči jsou hodnoceni podle počtu získaných ProPointů za poslední dvě sezóny s tím, že starší body se započítávají s nižším koeficientem. Po posledním ProTouru Wizards tento žebříček vcelku pěkně upravili a mohli jsme se podívat, kdo se jak posunul. Za zmínku jistě stojí, že Česká republika má v žebříčku hned dva zástupce, což z ostatních zemích dokázala pouze Francie s tím, že USA a Japonsko jsou před námi. Ben Stark se také oficiálně stal nejlepším současným hráčem. Link naleznete zde.
8) GP Antverpy
Již příští víkend se můžeme těšit na evropské GP v Antverpách. A důvody jsou hned dva. Za prve do Antverp to není zase tak daleko a tak můžeme očekávat účast více českých výprav a za druhé formátem je Modern, který se bude hrát i na příštím GP Praha. Budeme se tak moci podívat, v jaké stavu je modernová metagame v Evropě.
9) Změny v struktuře mistrovství světa
Mistrovství světa dozná jedné velké změny. Zvětší se. Z předchozích 16 hráčů bude nyní soutěžit 24. Nové sloty připadnou po jednom na regiony, nově pak pro nováčka roku a pro kapitána teamu, který vyhraje světový pohár. Ceny se také zvětší přímo úměrně o 50% z 100 000 USD na 150 000 USD. Toto rozhodnutí vyvolalo menší polemiku nad distribucí nových slotů. Někteří hráči (Američani) poukazovali na to, zda regiony APAC a Jižní Amerika opravdu potřebují dva sloty, tedy stejně jako USA a Evropa. Dále pak nováček roku se bude asi cítit trochu nesvůj ve společnosti nejlepších hráčů světa. Největší výtka však šla ke kapitánovi teamu mistrů světa. Proč by měl právě kapitán získat to místo? Je to přece teamová soutěž a nikde není napsáno, že kapitán přispěje největší měrou k vítězství.
Menší změnou je pak to, že Pro level přináší i bye na MWCQ. Gold 1, Platinum 2.
S tímto oznámením jsme se také dozvěděli termíny kvalifikací na světový pohár. Kvalifikace se odehrají o dost později než jsem čekal a to:
16 – 17 / 08
30 – 31 / 08
13 – 14 / 09
Pokud bude formáte Standard, tak to mnohé hráče dostane do nepříjemné situace. Většina hráčů se již bude chtít zbavit rotujících Standard karet s nějakým předstihem, což se moc nekombinuje s třemi velkými Standard turnaji chvilinku před rotací. Na druhou stranu alespoň budou karty levnější.
Link na oficiální zprávu od Wizards je zde.
10) Turnaje
19/10 – GP Hong Kong – Limited
19/10 – GP Louisville – Standard
19/10 – PTQ Wroclaw
20/10 – PTQ Online od 16:00
26/10 – GP Antwerpy – Modern
27/10 – PTQ Online od 16:00
02/11 – GP Santiago – Standard
02/11 – PTQ Vídeň
09/11 – GP Valencia – Limited
09/11 – PTQ Lipsko
10/11 – PTQ Online od 16:00
16/11 – GP Washington – Legacy
16/11 – PTQ Praha
17/11 – PTQ Online od 16:00
23/11 – GP Albuquerque – Standard
23/11 – GP Kyoto – Team Limited
24/11 – PTQ Online od 16:00
29/11 – PTQ Online od 18:00 Modern Masters Limited
30/11 – GP Toronto – Limited
30/11 – GP Vídeň – Standard
01/12 – PTQ Online od 16:00
Všechna PTQ jsou Theros Limited není li zmíněno jinak.
Střípky
Stávka letových dispečerů se nakonec nekonala a tak mohli všichni v klidu doletět na PT. Slovem všichni samozřejmě myslím všechny kromě Erica Froehlicha, který již tři roky neměl let bez nějakých problémů. Tentokrát si užil pěkné šestnáctihodinové čekání na letišti.
Ars Arcanum je zpět s dalším rozsáhlým rozborem her z MODA. Tentokrát se zaměřil na Theros draft. Pokud vás zajímá statistika, která barva je nevíce, nejméně draftovaná, které kombinace mají největší Win%, v kolikátém kole průměrně končí hry neváhejte a ponořte se do tohoto článku.
Nejúspěšnějším Čechem na PT byl Lukáš Jaklovský. Pokud vás zajímá, jak se připravují šampióni, tak jsme pro vás udělali krátký sestřih těch nejdůležitějších částí z Lukášova rozhovoru. Za vytvoření videa bych chtěl poděkovat Romanovi, který již bohužel nemá čas tvořit komiksy. Shlédnou ho můžete po kliknutí na obrázek níže.
Tímto se s vámi loučím. Doufám, že se vám dnešní díl přinesl nějaké ty užitečné informace a příště naviděnou.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.