Díky za super shrnutí!!
0 hlasů
Nový rok je před námi, ten starý už za námi… Dnes se spolu podíváme na to, co nám v Magicu přinesl rok 2022.
Foto: Wizards of the Coast, Star City Games, Nerd Rage Gaming, Channel Fireball, TCGplayer, Legacy European Tour, MTGMelee, MTGGoldfish, Kingdoms, twitter.com
V minulém roce bylo všeho opravdu a opravdu dost. Proto se pohodlně usaďte, čeká vás dlouhé čtení…
1. 1. 2022 začal nový rok vítězstvím Nathana Steuera ve finále Convention Championshipu. Zapamatujte si to jméno… ;-)
Won the mh2 Pax showcase for a clean 4x of every modern set on mtgo. Sealed deck was quite strong, though misbuilt by a few cards. Classic mh2 grixis deck in draft. If anyone wants mh2 coaching this week leading up to the Mocs Opens hmu!
— Nathan Steuer (@Nathansteuer1) January 2, 2022
It's too free 🥱😜✌️ pic.twitter.com/TiLizjiky2
Wizardi pro „dobro“ formátu Pauper vytvořili Pauper Format Panel a ten se hned pustil do práce…
Na formátu Pauper byly zakázány karty Atog, Bonder’s Ornament a Prophetic Prism.
Nicméně ono se zakazovalo i na dalších formátech…
Na formátu Standard byly zakázány karty Alrund’s Epiphany, Divide by Zero a Faceless Haven.
Na formátu Legacy byla zakázána karta Ragavan, Nimble Pilferer.
Na formátu Historic byla zakázána karta Memory Lapse (z původního suspendování). Karta Teferi, Time Raveler byla rebalancována a povolena.
Rebalancování proběhlo samozřejmě ještě mnohem více a na digitálních formátech Alchemy a Historic se stalo tak běžným, že už je dále nemá cenu ani zmiňovat.
První „papírovou“ sadou roku 2022 byla černobílá sada Innistrad: Double Feature.
A také vychází první země ze série Secret Lair: The Astrology Lands.
Společnost Star City Games zveřejnila svoje plány se sérií SCG Con. V průběhu roku se konalo v USA mnoho „papírových“ turnajů, ale online coverage bohužel zaměřila svoji pozornost na hru Flesh and Blood.
Protože William „Huey“ Jensen nastoupil k Wizardům (aby nám všechno zachránil… ;-)), byl místo něj do Rivals League zařazen Piotr Wiktorzak.
Únor ale samozřejmě patřil hlavně této „papírové“/„digitální“ (ale vždyť víte, jak to myslím ;-)) sadě:
Po 1 200 letech jsme se znovu podívali na starou dobrou Kamigawu, ze které se stalo úplné „cyberpunkové“ prostředí, ale za mě to byl hit! Kamigawa: Neon Dynasty přinesla všechny ty věci, které se od ní čekaly…
… některé naprosto nové a nevídané…
… a také prvního phyrexiánského planeswalkera!
A dále tu byli samozřejmě ninjové, samurajové, artefakty, enchantmenty, tradiční vs. moderní přístup a hodnoty… To všechno a mnohem víc zabaleno do záře neonů a musím říct, že písničky z oficiálního soundtracku si pouštím dodnes :-)
V této sadě se také ukázal pokračující trend představení až několika různých karetních „treatmentů“, několika různých stylů „foilování“, několika nových Commander balíčků, několika nových karet, které jsou k sadě přidružené, ale nenalezneme je ani v těchto balíčcích (jsou pouze v Set Boosterech a Collector Boosterech – pamatujete například na tyto?
…) Jinými slovy, Wizardi toho na nás chrlí víc a víc, a to jsme tady stále ještě na začátku…
Koncem února se uskutečnil třetí Champions Showcase na Magic Onlinu za minulý rok. Perfektního skóre 6-0 dosáhl Nathan Steuer, když vyhrál jak „pod“ Vintage Cube Draftu, tak „pod“ Modernu.
Svoje plány na nadcházející rok zveřejnila společnost Nerd Rage Gaming. Jejich turnajová série zprvu kombinovala „digitální“ a „papírový“ Magic.
Počátkem března se nám opět aktualizoval Banned a Restricted list…
Na formátech Modern a Pioneer byla zakázána karta Lurrus of the Dream-Den.
Na formátu Pauper byly zakázány karty Galvanic Relay a Disciple of the Vault.
Na formátu Pauper byla povolena karta Expedition Map.
Hlavní událostí března byl (celkově v sezóně druhý) „digitální“ Pro Tour – Neon Dynasty Championship. 229 hráčů změřilo síly ve formátech Historic a Alchemy, která se poprvé hrála ve velkém, vrcholovém Magicu. Krásné (i když smutné) 9. místo obsadil Ondřej Stráský (Azorius Auras/Azorius Control).
Celkovým vítězem se stal „šílený mág“ se „šíleným Orzhov venturováním“: Eli Kassis!
Ihned po tomto turnaji vyšla na Magic Aréně „digiální sadička“ Alchemy: Kamigawa, která přinesla novou „digitální“ mechaniku Intensity.
Wizardi od nás čekali, že budeme kupovat Wildcard Bundle (4 „mythic“ „divoké karty“ a 12 „rare“ „divokých karet“) za pěkných 50 $. A po tomto „úspěchu“ už žádný další „Magic Arena Economy Stream“ nebyl… ;-)
Nicméně závěrem měsíce přišla poněkud neočekávaná dobrá zpráva…
O návratu Pro Touru (a s ním spojeného dalšího kompetitivního hraní) se i u nás napsalo mnohé :-) Návrat soutěžního „papírového“ Magicu (a to i do našich heren!) vítal po dvou letech naprosto každý a my se tak můžeme vydat na Legacy European Tour…
I když jsou na té cestě ještě nějaké mouchy (nebo rovnou „masařky“ – turnaje a také samotné kvalifikace jsou příliš drahé!), tak systém se po neplánované „odstávce“ opět rozjel a samozřejmě propojuje i Magic na Magic Aréně a na Magic Onlinu.
V dubnu vyšla další „klasická“ Magicová sada, která nás tentokrát zavedla do světa zcela nového…
A byla to podívaná opět opravdu dost nevídaná…
Streets of New Capenna představila pět zločineckých „rodin“ (ztvárněných ve spřátelených trojbarvách – tzv. „shardech“), které bojovaly o nadvládu nad městem…
… mezitím ale tato dvojice měla poněkud jiné plány… :-)
I když šlo o svět prakticky ryze moderní (troufám si tvrdit, že toto je první Magicový svět, ve kterém existuje a je v normálním provozu elektřina – na Kamigawě to je totiž stále ještě všechno magie…), tak mě se návštěva Nové Capenny líbila. Bylo to pěkné, bylo to dekadentní a Treasure nikdy nechutnal líp… ;-)
Z Nové Capenny si hráči nejvíce oblíbili cyklus zemí, tzv. „triomů“, a pak tyto dvě karty… :-)
21. dubna vznikl na Magic Aréně zcela nový formát – Explorer!
Explorer je Constructed formát, který „nerotuje“ a využívá pouze karty, které jsou výhradně „papírové“ (tj. je „true-to-tabletop“). Je složen z těch karet formátu Pioneer, které jsou na Magic Aréně k dispozici, a postupně se formátu Pioneer přiblíží. Je to prostě Pionear… :-)
Poslední Set Championship sezóny 2021/2022 a s největší pravděpodobností i poslední „digitální Pro Tour“ vůbec se uskutečnil 20. až 22. května. Zúčastnilo se jej celkem 223 hráčů, kteří změřili síly na Magic Aréně ve dvou formátech – Standardu a Historicu.
Šampionem Nové Capenny se stal Jan Merkel! Na Standardu hrál Jeskai Hinatu a na Historicu Rakdos Arcanisty.
Nejvyšším českým úspěchem bylo 30. místo Jakuba Tótha. (Jakub hrál na Standardu Esper Midrange a na Historicu Azorius Aury). Toto umístění možná ještě není to z těch nejlepších, ale po chvílích nějakého toho „Twitter dramatu“ s Austinem Bursavichem, se Jakub kvalifikoval na Mistrovství světa! :-) A tam neuhrál zrovna málo. Ale nepředbíhejme… ;-)
Po tomto turnaji byly ligové žebříčky a ligy Magic Pro League a Rivals League rozpuštěny. (Takže jsme si zase všichni (téměř) rovni…) Co k tomuto „projektu“ říci? Asi to, že myšlenka to byla sice pěkná, ale někde se prostě něco nepovedlo… :-/
V červnu vyšla doplňková sada, která cílila především na fanoušky formátu Commander a fanoušky Baldurovy Brány…
Osobně si myslím, že se tato sada povedla, protože obě tyto cílové skupiny zasáhla velmi dobře. Sám jsem Commander Legends: Battle for Baldur’s Gate draftoval s přáteli, kteří znali starou počítačovou hru Baldur’s Gate, a těšili jsme se, jestli nás nenavštíví i někteří staří známí…
Ve skutečnosti ovšem tato sada zasáhla i třetí cílovou skupinu, a sice kompetitivní Magic. Na formátech Vintage a Legacy tak můžete potkat například následující karty…
… a mechanika Initiative tam dělá jisté problémy dodnes… :-)
Následně se napříč celým světem odehrálo celkem 15 CommandFestů, které byly vlastně prvními opravdu velkými setkáními Magicových hráčů po letech…
Opět se upravoval Banned a Restricted list…
Na formátech Pioneer a Explorer byly zakázány karty Winota, Joiner of Forces a Expressive Iteration.
… a na Magic Aréně vyšla další „digitální sadička“ – Alchemy: New Capenna.
A jestli tam byly všechny karty vybalancované? Nebyly. Ale ony se časem vybalancují… ;-)
A nelenil ani Magic Online, který 24. června 2022 oslavil svoje 20. narozeniny!
V souvislosti s touto oslavou se konalo mnoho zajímavých akcí, a protože jsou mezi námi stále hráči, kteří na Magic Online nedají dopustit, přejeme Magic Onlinu dobrou budoucnost a trvalou podporu i na nových serverech Daybreak. Stahujte zde! www.MTGO.com.
Tento měsíc se také právě na Magic Onlinu uskutečnil první Champions Showcase za rok 2022. Vítězem se stal William „Xwhale“ Krueger!
V roce 2022 nevyšla v létě žádná „klasická“ sada, která by se zařadila na formát Standard. Ale to neznamená, že nevyšly sady jiné… :-)
Počátkem měsíce se na Magic Aréně uvedla sada Alchemy Horizons: Baldur’s Gate.
Nové karty mířily na formáty Alchemy, Historic a Limited prostředí Magic Arény. Sada byla složena z výběru karet ze sad Adventures in the Forgotten Realms a Commander Legends: Battle for Baldur’s Gate, přičemž některé karty byly upraveny. To by asi nebyl ještě problém (a potud dobré), ale karty se schopností Specialize (a tedy i „pětičetnou“ zadní stranou) nebyly mezi hráči dobře přijaty. Čtení mnoha (a dlouhých) textů bylo již opravdu moc…
Další „papírovou“ doplňkovou sadou byly Double Masters 2022.
Šlo o sadu plnou reprintů…
… a ještě dražších reprintů…
… ale také se představila jedna nová karta s jednou novou „mechanikou“…
Uvidíme, jestli se s tímto konceptem ještě někdy potkáme v budoucnu, ale v tuto chvíli je v Magicu možné už asi opravdu cokoliv!
Na formátu Alchemy byl zakázán Grinning Ignus a došlo k rozsáhlému rebalancování.
Dovolím si ale tvrdit, že hlavní událostí měsíce července bylo tohle:
Po dlouhých 28 měsících se na evropskou půdu vrátil kompetitivní Magic! V italské Boloni se uskutečnil první Legacy Magic Showdown, který k nám přinesl „feeling“ starých Grand Prix.
Hlavní turnaj (Grand Open Qualifier v Limited formátu sady Streets of New Capenna) vyhrál Guillem Salvador.
Nejlepším Čechem byl Richard Hanuška, který obsadil velmi pěkné 13. místo a kvalifikoval se tak na první Regional Championship do bulharské Sofie. V červenci také naše místní herny rozběhly první „rundu“ kvalifikací (Regional Championship Qualifierů) na první Regional Championship a můžeme říci, že „papírový“ Magic se tak k nám již definitivně vrátil.
Dále se dozvídáme, že Magicové karty budou vycházet již jenom v osmi jazycích a TCGplayer koupil Channel Fireball.
A jak jsme červenec na Magic Aréně začali, tak i skončíme. Závěrem měsíce totiž vyšly sady Historic Anthology 6…
… a Explorer Anthology 1.
V srpnu došlo na Magic Aréně také k poměrně nevídané věci, a sice že se rebalancovaly karty pro Limited prostředí. Alchemy Horizons: Baldur’s Gate byla přece jenom udělaná… Kdoví jak… A třeba modrá byla poměrně slabá, tak se mnoho modrých karet prostě posílilo…
Wizardi obnovili staré rubriky Metagame Mentor od Franka Karstena a The Week That Was, který nyní píše Corbin Hosler.
Proběhl také další Legacy Magic Showdown, tentokrát v Kodani. Vítězem hlavního turnaje (ve formátu Modern) se stal Gianluca Boaretto s Titanshiftem. Velmi pěkné 20. místo uhrál Josef Živec s Azorius Hammerem a kvalifikoval se tak i na Regional Championship.
V září se Magic vrátil opět domů…
Sada Dominaria United nám se svými různobarevnými Kickery a Domainem připomněla časy Invaze, a to vlastně doslova. Phyrexiáni jsou zpátky a vlastně ještě ani v tento okamžik nikdo neví, jak to všechno dopadne. Každopádně karty v této sadě nevyšly zrovna špatné… :-)
Také jsme objevili nějaké ty Lost Legends…
… a rozjela se série 30 karet k 30. výročí Magicu, která se dokončí vlastně až v roce 2024.
Od sady Dominaria United se také můžeme setkat s novým typem boosteru – Jumpstart Boostery budou nyní vycházet také s každou „klasickou“ sadou.
S příchodem Dominarie United nastala takzvaná „rotace Standardu“ a nyní poprvé i „rotace Alchemy“. Opustily nás tak sady Zendikar Rising, Kaldheim, Strixhaven: School of Mages a Adventures in the Forgotten Realms. Formáty Standard a Alchemy tak začínají sadou Innistrad: Midnight Hunt.
Dominaria United také představila nový „předdefinovaný“ token, jehož čas měl ale ještě teprve přijít… ;-)
Za mě je Dominaria United obrovským úspěchem, jenom tohle…
… se nemělo stát… :-/ Proč zrovna ty, Ajani…!?
(Ale abych byl úplně upřímný, tak mě osobně se nejvíc dotklo tohle:
Protože „C’mon!“ Na Weatherlight se přece nesahá…!)
V show Wizards Presents představili Wizardi mnoho nových produktů pro Magic: The Gathering a Dungeons & Dragons pro rok 2023, ale to bychom předbíhali již příliš…
My se raději podíváme do Paříže…
… kde se konal další Legacy Magic Showdown. Hlavního turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo velmi pěkných 497 hráčů a zvítězil Daniele Frontuto s Grixis Death’s Shadowem. Naše gratulace ale šly hlavně za Milanem Nižnanským, který s 5C-Indomitable Creativitou uhrál Top 8!
Na Magic Aréně se konal historicky první Arena Championship, ve kterém proti sobě nastoupilo 32 nejúspěšnějších hráčů z Qualifier Weekendů. Formátem byl draft sady Dominaria United a Alchemy. Prvním Arena Championem se stal Sam Rolph s balíčkem Rakdos Sacrifice.
Nicméně nás všechny těší Ivan Ďuriš, který taktéž s Rakdos Sacrifice vybojoval velmi solidní 4. místo!
A na formátu Pauper byly zakázány následující karty s „iniciativou“: Aarakocra Sneak, Stirring Bard, Underdark Explorer a Vicious Battlerager.
V měsíci říjnu jsme se s Magicem podívali do vesmíru a to hned ve dvou sadách!
„Crossover“ se světem Warhammeru 40,000 představil celkem čtyři Commander balíčky, které přinesly poměrně netradiční věci…
Ale podle všech ukazatelů byl tohle obrovský „hit“, protože ty balíčky se krátce po svém vydání velice rychle vyprodaly, i přes jejich relativně vysokou cenu. (A to se ani neptejte na cenu té „Collector’s Edition“… :-)) Každopádně v současné době by již měly být opět k dostání.
A pak jsme se ze světa temné budoucnosti přenesli rovnou na vesmírný karneval!
S „funny“ sadou Unfinity jsme se rozloučili s kartami se stříbrnými okraji, místo toho ty „opravdu funny“ karty nahradil oříšek…
Některé věci (a vtipy) byly opravdu neuvěřitelné (mimochodem sledujete stále #GuessThatMagicCard ? ;-)) …
… a také si prý máme na karty lepit nějaké samolepky! Inu, můžete, ale já jsem našel krásu této sady tady… :-)
V říjnu jsme se s Magicem také podívali do Amsterdamu. Legacy Magic Showdownu ve formátu Modern se zúčastnilo pouze 134 hráčů a zvítězil Oscar Christensen s Golgari Yawgmothem, nicméně my opět (a ještě víc) gratulujeme Milanovi Nižnanskému k „Back-to-Back“ Top 8!!!
Série Legacy European Tour dále pokračovala ve Varšavě. Hrál se Pioneer a z celkového vítězství se s Mono-Green Devotion radoval Andrea Piemonti. 26. místo obsadil Adam Fajkus a kvalifikoval se tak na Regional Championship do Neapole, Martin Hrycej pak obsadil 40. místo.
Ani po rotaci („problematických“ karet) nezůstal Standard dlouho bez „banů“. Po celých 31 dnech jsme se dočkali oznámení, že…
Na formátu Standard byla zakázána karta The Meathook Massacre.
Ale jeden „ban“ se nevyhnul ani formátu Modern…
Na formátu Modern byla zakázána karta Yorion, Sky Nomad.
Na Magic Aréně vyšla „digitální sadička“ Alchemy: Dominaria, která přinesla karty opravdu nečekané…
… a také se dozvídáme o „papírové“ 30th Anniversary Edition, ke které se snad již moc říct ani nedá… :-)
(Podívejte, asi takhle: Já mám Black Lotus, Magic a jeho historii opravdu velmi hodně rád, ale 4 boostery za 999 $!? To si tady se svým „platem“ nemůžu dovolit ani já. Ale kdybyste se za mě přimluvili u Loba, byl bych vám velmi vděčný… ;-))
Na Magic Onlinu proběhl Magic Online Champions Showcase Season 2 a zvítězil… Kdo jiný… ;-)
A tím se pomalu dostáváme k poslední (a největší) akci tohoto měsíce, kterou oficiálně začínají velké oslavy 30. výročí Magicu.
Na obrovském setkání Magic 30 v Las Vegas proběhlo opravdu mnoho nejrůznějších akcí (Beta draft!) ale hlavně také Mistrovství světa v Magicu XXVIII :-)
Mistrovství světa se odehrálo opět na Magic Aréně, i když celkem 29 z 32 kvalifikovaných hráčů bylo v Las Vegas osobně. Hráči změřily síly v draftu Dominarie United, Standardu a Exploreru (! – což byl také velký „debut“ tohoto nového formátu). Ale ať už se hrálo, co se hrálo, tak příběh vítěze jako by byl předskriptován…
XXVIII. Mistrem světa v Magicu se stal Nathan Steuer!
Nathan hrál na formátu Standard Grixis Midrange a na formátu Pioneer Rakdos Sacrifice, ale člověk má skoro takový pocit, že by vyhrál, i kdyby hrál cokoli jiného…
Na Mistrovství byl ale i jeden český borec, který to také dotáhl pořádně daleko! :-) Jakub Tóth obsadil krásné 3. místo!
Po 4. místě Ondry Stráského na Mistrovství předminulém je tady vidět jasný vzestupný trend. V roce 2023 to bude druhé místo pro české barvy a českého Mistra světa se dočkáme v roce 2024… ;-)
Jakub hrál na formátu Standard Esper Midrange, na formátu Pioneer Mono-Blue Spirity a ještě jednou mu k velkému úspěchu gratulujeme!
Nejnovější sadou, která se zařadila na formát Standard, je…
I když to je sada nejnovější, zavádí nás do minulosti vzdálené 30 let (nebo 4 562 let – záleží na úhlu pohledu :-)) a vypráví o té nejepičtější události v historii Dominarie – Válce bratrů mezi Mishrou a Urzou. Celá sada je samozřejmě „artefaktová“ a prostupují ji nejrůznější „mechy“ a powerstony…
A samozřejmě, že v různých boosterech je pak možné najít i nejrůznější další karty…
Nevím jak vám, ale mě se sada The Brothers’ War líbila. Na Magic Aréně ji draftuji ještě dodnes :-)
V Salt Lake City proběhl veliký The Magic Summit.
O skvělé akce a setkání s nejrůznějšími Magicovými personalitami nebyla nouze. Ale také tam skutečně byla cesta, jak vyhrát opravdový Black Lotus…
(Stačilo vyhrát prerelease ;-))
V listopadu se také po celém světě rozběhla první „runda“ Regional Championshipů. Kvalifikovaní hráči z celé Evropy tak zamířili do bulharské Sofie (a nejenom kvalifikovaní hráči – zdravíme celou velkou českou výpravu, která do Sofie zamířila!) a nechyběli mezi nimi ani ostřílení borci…
Celkem 408 hráčů změřilo síly ve formátu Pioneer a z celkového vítězství se radoval Miguel Castro s Izzet Phoenixem.
Nejlepšími českými výsledky byly 43. místo Tomáše Kuchty (Mono-Green Devotion) a 44. místo Ondry Stráského (Keruga Fires). Gratulujeme, ale doufáme, že v Neapoli to dopadne ještě lépe!
Wizardi změnili oficiální stránky Magicu a bohužel přišly i velmi špatné zprávy. Už mezi námi nejsou Kazuyuki Takimura a John „Mort“ Mortensen.
Závěr roku tak trochu patřil Eternal formátům…
V listopadu a prosinci proběhly celkem tři Eternal Weekendy (Asia, North America, Magic Online) a tři vítězové formátu Legacy jsou tito:
Tři vítězové formátu Vintage jsou pak tito:
Mezitím evropští hráči si uspořádali něco vlastního… :-)
European Legacy Masters bylo jisté neoficiální „Mistrovství Evropy ve formátu Legacy“ a my velmi gratulujeme Františku Judovi k „Back-to-Back“ Top 16, Eriku Szantovi k Top 8 a hlavně Samueli Záhorčákovi, který s Mono-White Initiative celý turnaj vyhrál!!!
Úspěch na formátu Vintage si v Boloni připsal Tomáš Már, který se umístil v Top 8, a na Magic Onlinu také Dominik Prošek, který na Magic Online Champions Showcase obsadil 2. místo, ale protože vítěz (Karl Sarap) již byl kvalifikován na všechny Pro Toury, pozvánka na „Pro Tour 2“ se posunula k Lennymu :-) Gratulujeme!
Poslední turnaj série Legacy European Tour minulého roku navštívil Barcelonu. Do hlavního turnaje ve formátu Modern se zapojilo 534 hráčů a vítězem se stal Christian Picchi se 4C-Rhinos.
A vyšly v prosinci nějaké nové Magicové sady? Tak určitě! :-)
Jumpstart 2022 přinesl zajímavé kombinace jako „Speedy Primates“…
… a na Magic Aréně se díky sadám Alchemy: The Brothers’ War a Explorer Anthology 2 můžeme setkat také s nějakými novými kartami… :-)
A pak přes nás ještě přelétla vlna posledních Secret Lairů…
… vyšla poslední astrologická země…
… Wizardi nadělili svým zaměstnancům tradiční promokartu…
… a byly Vánoce! :-)
Mnoho lidí se mě v poslední době ptá, kolik v uplynulém roce vlastně vyšlo Magicových sad. Ty „klasické“ vyšly skutečně pouze čtyři:
Nicméně pak k tomu vyšlo ještě šest „papírových“ sad doplňkových:
A na Magic Aréně ještě osm sad „digitálních“:
A k pak tomu ještě spousta dalších jiných produktů – především Commander balíčků a Secret Lairů, kterých by se člověk už opravdu nedopočítal. Bylo toho prostě moc a čísla hovoří jasně:
A whopping 12,037 card objects were released in 2022, which is 15.5% of all card objects in Magic's history! 😮 #mtg pic.twitter.com/7DPUSBsWPd
— Frank Karsten (@karsten_frank) December 31, 2022
Also, 2022 was the wordiest year in Magic's history. The average rules text on new 2022 cards, excluding reminder text, was over 30 words long: an all-time record! #mtg pic.twitter.com/u2aMZeZlLc
— Frank Karsten (@karsten_frank) December 31, 2022
To je prostě tak, když si Wizardi řekli, že zdvojnásobí obrat, podařilo se jim to, a teď si to řekli znovu! Takže pak je na nás „chrleno“ víc a víc produktů, což je na jednu stranu pěkné (Magicu se daří, a navíc pomocí různých produktů série Universes Beyond je možné oslovit i jiné hráčské komunity), ale na stranu druhou to je poměrně děsivé, je velice obtížné to sledovat (já na jednu stranu chápu, že ne všechny sady už cílí na všechny hráče – například kompetitivní hráči prakticky „nemusí“ sledovat produkty pro formát Commander, ale co když se tam právě reprintnula nějaká drahá karta? Takže pak i tyto doplňkové produkty vlastně sledovat „musí“…) a pak je tu také trochu problém s tím, že právě nejrůznější „crossovery“ Universes Beyond a Secret Lairy Magicu tak trochu „tříští identitu“ a „lore“…
Zajímavé bylo také to, že prakticky tři ze čtyř hlavních sad měly moderní, či rovnou sci-fi tématiku (Kamigawa – cyberpunk, Streets of New Capenna – art deco, The Brothers’ War – mechwarrioři) a když si k tomu přičteme ještě Unfinity a Warhammer 40,000 (a transformery…), tak se Magicový rok 2022 skutečně nesl ve sci-fi hávu. Ale ano, navštívili jsme i Dominarii a teď na ní několik sad zůstaneme, za což jsem jedině rád :-)
I tak bych ale řekl, že zmíněné sady byly úspěchem. A teď myslím i herním. Zákazy Yoriona a Lurruse jsou spíše už takovým „reliktem minulosti“, ale co mě osobně zklamalo je zákaz The Meathooku Massacru na Standardu (opravdu nemůžeme mít nějaký rok Standard bez banů? A zajímají se Wizardi o vyvážený Standard vůbec?) a také mechanika Initiative, která nejspíš nebyla dostatečně otestována, způsobila problémy na formátu Pauper a zničí formáty Legacy a Vintage. (Pamatujte moje slova… :-))
Proto si osobně myslím, že nejlepším, nevyváženějším a nejzajímavějším formátem současné doby je Pioneer, což všechny Regional Championshipy jenom potvrdily a zrovna tohle byla trefa do černého. (V další „rundě“ už to tak ale nebude. To už se vrátíme zase na Standard, což jsem tedy zvědav… :-))
Samozřejmě obrovským úspěchem je ale hlavně to, že nějaký „papírový“ Magic vůbec máme, že se k nám vrátil, že se k nám vrátil Pro Tour, že se k nám vrátil nějaký relativně rozumný turnajový systém, že se k nám vrátily i „GPčka“ a že nějaké vyhlížíme i u nás… :-)
Po dvou „divokých“ letech to je asi tak to jediné, co jsme si mohli přát…
Osobně by mě také opravdu zajímalo, jaká by byla budoucnost Magic Pro League a Rivals League, kdyby do toho nevstoupila pandemie a hraní jenom z domovů, které se pak týkalo jenom malého množství lidí. Projekt těchto lig nebyl „na papíře“ zase tak špatný (ostatně nějaké „Pro levely“ a Pro Pointy jsme měli v Magicu vždycky…), ale prostě se to nějak nepovedlo a obě ligy byly v roce 2022 ukončeny.
A tím se pomalu dostáváme ke zhodnocení kompetitivního Magicu a hráčských výkonů! :-) Rok 2022 byl rokem Nathana Steuera, který vyhrál všechno, na co sáhnul. Nová generace hráčů roste, což je jenom dobře. A je to dobře i proto, že ono tohle právě také „probudí“ ty „staré ostřílené veterány“ a ti se na turnaje také vrátí. (Pevně tomu věřím – respektive podívejte na Twitter Petra Sochůrka, kdo byl všechno v Sofii! ;-)) Prostě Magic se stává už mnohogenerační zábavou a my se tak můžeme těšit na ještě více skvělých setkání v nadcházejícím roce.
Co se týče „našich“ hráčů, tak ti se rozhodně neztratili a neztratí. V těch řekněme „modernějších“ formátech vynikly nejvíce výsledky Jakuba Tótha a Milana Nižnanského, v Eternal formátech pak zazářili Samuel Záhorčák, Erik Szanto a František Juda, na Magic Aréně velmi příjemně překvapil Ivan Ďuriš a prostředí Magic Onlinu pak patří Dominiku Proškovi a Tomáši Jirkalovi, protože o jejich úspěších jsem psal pořád a pořád…
Ale i spousta dalších hráčů (i ze staré „gardy“) loni navštívilo nějaké to „GPčko“ a umístili se velmi solidně. Ale to už se omlouvám, nemohu zde všechny vyjmenovat… Prostě je vidět, že Magic v Česku ani na Slovensku neumřel, hráčskou základnu máme dobrou a pevně věřím, že v nadcházejícím roce přijde úspěchů ještě mnohem a mnohem více.
Nadcházející rok je také rokem oslav 30. výročí Magicu. Doufám, že ty oslavy budou pěkné, ale (jak jsem naznačoval výše) doufám také, že ty oslavy budou „rozumně střídmé“… ;-)
Přeji vám i celému Magicu mnoho úspěchů a jenom to nejlepší v novém roce 2023!
Pepa / Josef Janák / Chainer
Díky za super shrnutí!!
0 hlasů
pěkné shrnutí podivného roku :) za mě se povedla Dominaria a překvapivě i Warhammer. Jako běžný hobbík už ani nevím, kolik edicí a karet každý měsíc vychází a MTG začínám brát něco jako GURPS - systém je dán a forma hraní je na každém z nás
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře