Reporty
Dvojreport z prerelease Return to Ravnica České Budějovice
Dvojreport z prerelease Return to Ravnica České Budějovice
Obsah:
Část první: Rozbor karet na limited- monocolored
Část druhá: Rozbor karet na limited- multicolored
Část třetí: Pohled na cenné karty
Část čtvrtá: Report ze soboty- Golgari
Část pátá: Krátký report z večerního draftu
Část šestá: Report z neděle- Selesnya
Část sedmá: Pohled na vybrané karty na limited
Část první
Je čtvrtek večer a za dva dny jdu na první z obou prerelease, které se konají v Českých Budějovicích (dále jen Budějicích, ale na začátek to raději napíši celé, slyšel jsem totiž, že jsou i nějaké na Moravě). Jak ti vnímavější z vás pochopili, tak jsem z Budějic, je mi patnáct, magic hraji od staré Ravnici. A abych nezapomněl, jmenuju se Dan.
Už před nějakou dobou jsem se rozhodl, že první den budu hrát Golgari, kvůli promu a přizpůsobivým kartám, a druhý Selesnyu, protože bílá je, a to nejen v této edici, boží. Zítra se ještě stavím v klubu, kde se u nás hraje magic, a v sobotu už mě čeká zmiňovaný turnaj. Jak už jsem naznačil, půjdu ještě na jedno ‚prevko‘, v neděli. Na tom prvním by měla být zcela rekordní účast, téměř čtyřicet lidí (pro ty co by to nepochopili, takovou účast tu neměl žádný turnaj od prerelease Zendikaru- mimochodem, nevšimli jste si nějaké spojitosti mezi těmito dvěma edicemi- a tady by byl smajlík, kdybych si hned na začátku neřekl, že smajlíky a citace z bible pro jednou vynechám), na tom druhém asi poloviční.
Když se podívám na to, jaké karty vyšli v RtR (a nemyslím teď z hlediska constructed, i když otevřeně přiznávám, že každá drahá karta mě potěší více, než dobrá karta na limited), všimnu si kvalitních common v bílé, a tom konkrétně Aveging Arrow, která kromě toho, že je to horší Rebuke, sesmaží i Guttersnipe a podobné kusy a dá se s ní mnohé vymyslet i při vlastním útoku, Azorius Arrester, jenž umí nejen odstranit attackera, ale především uvolnit cestu mému útočníkovi, Rootborn Defenses, což je jedna z karet, se kterými budeme muset v příštích měsících počítat, a Trostani’s Judgement, karetní výhodu, trik a zabíjení, které se neptá, v jednom. Modrá má hromadu situačních nesmyslů a nic, co by snad stálo za zmínku, možná jen Runewing a Paralyzing Grasp. Červená a černá jsou si v mnohém podobné, od jedné z gild dostali kontrolní a od druhé aggro kusy. To může být značně nemilé při stavbě Rakdos decku, a tak bych se ho chtěl vyvarovat (což se snad se Selesnyou a Golgari povede). Obě barvy mají zajímavé kusy, ale pozor bych si měl dávat především na Electrickery, protože Selesnya může mít tendenci si do něj naběhnout.
Zelenou jako jedinou budu hrát oba dva dny, a tak bych zelený commonám rád věnoval o nějaký ten řádek více.
Aerial Predation- said na Azorius a Izzet
Axebane Guardian- tuhle kartu bych hrál jen nerad, mana je sice pěkná, a zídka se hodí, ale bohužel si musím vybrat, jestli chci manu, nebo obranu, a nemohu mít obojí najednou
Axebane Stag- pěkné prase, jednou bych si ho v Golgari zahrál, v Selesnye asi ne
Centaur’s Herald- dobrý kus, který se ve spojení s populate může proměnit v mocnou zbraň
Chorus of Might- dost situační kus, ani v G/W bych jej nehrál rád
Drudge Beetle- Grizzly Bear
Druid’s Deliverance- velice dobrý trik, pokud si někdo snad nevšiml, tak preventuje jen damage do hráče, a tudíž vám vyrobí až Odrickův combat
Gatecreeper Vine- pěkný ‚fetch efekt‘, bohužel na malých číslech, ale i tak hratelný, v trojbarvě dokonce vynikající
Giant Growth- to snad psát nemusím
Horncaller’s Chant- osm many je prostě moc, pokud nechcete hrát devatenáct zemí
Korozda Monitor- férová čísla za férovou cenu, Scavenge je sice drahé, ale i tak jej občas využiji
Rubbleback Rhino- tenhle kus bych hrál jen velmi nerad
Stonefare Crocodile- karta hratelná v každé X/G kombinaci, ale v B/G je o něco lepší (čehož by si tu nejspíš nikdo nevšimnul)
Towering Indrik- rád si ho zahraju v kontrolnějším balíku, ale ani v aggru se náš Giant Spider neztratí, neboť Azorius je zásadním problémem, který jedna pěkná potvora s reachem dost pozlobí
Výrazná část edice je ukotvena v dvojbarevných kartách, o kterých možná něco napíšu zítra. Doufám, že bude zajímavé porovnat dojmy z karet před a po prerelease.
Část druhá
Jak většina z vás opět nejspíše pochopila, je pátek, a já se chystám vyrazit do již zmiňované hospody, kde se hrají více méně všechny budějické turnaje. Dnes tam několik lidí bude hrát commander, mimochodem, já hraji Rasputin Dreamweavera, a pár lidí možná dá i draft innistradu. Mé myšlenky ovšem směřují k úplně jiné edici.
V RtR vyjde hromada commonových karet v dvoubarevné kombinaci, což tady nebylo od dob Alary, ale před ní to bylo celkem běžné (Shadowmoor block i stará Ravnica to tak měli). Každá gilda má tři commony, které ve svém mana costu obsahují obě z jejích barev, a jednu hybridní. Zatímco Rakdos se může pochlubit pěkným zabíjením (Augur Spree), slušným prasetem (Spawn of Rix Maadi) a předraženou Hymnou (která bude dobrá na dvouhlavém obrovi), Azorius má bohužel jen jednu vynikající kartu: Hussar Patrol. Dále je v něm k vidění jedno vracení do ruky, které na pomalejším formátu nedosáhne tak vysokých kvalit, jako v edicích předešlých. O Search Warrant snad nic říkat nemusím.
V Izzetu naleznu kromě Goblin Electromancera, který bude dobrý nejen na costructed, i zajímavý Counterspell a Chemister’s Trick. První zmiňovanou kartu bych rozhodně hrál. Pomalejší formát takovéto karty může ocenit, i když to žádná pecka není (tedy pokud oponent zrovna nezahrál Worldspine Wurma), druhá zmíněná karta je o poznání zajímavější. Pokud je hra zrovna zamčená, může jít o vítězný trik, pokud ne, nejspíš to bude o mrtvá karta. Osobně bych si jí jednou v základu zahrál.
A konečně má první gilda, Golgari. Zde můžeme nalézt následující karty:
Grisly Salvage je docela pěkný proliz. Navíc je instantní a může mému hřbitovu přinést nějakou tu kartu se Scavenge. Scorpion je kontrolní karta s trošku předraženým mana costem. Tuto cenu ovšem vynahrazuje cena jeho Scavenge, která je opravdu luxusní. Nejspíš nejlepší kus z této trojice e Troll. Za tři many toho umí celkem dost, je to 1/4 zeď, která se umí za přijatelné množství many zregenerovat a navíc umí vyblokovat i oponentovu letku. Ačkoliv ani jedna z karet není prvoplánová bomba, jedná se o vyrovnanou trojici hratelných karet.
V mé druhé gildě, Selesnye, je nejspíš nejsilnější sbor karet v gildovních barvách, a to ne jenom na common slotu. Zde jsou:
Za šest many bych si zahrál i dva 3/3 kentaury, ale v kombinaci se svým promem umí tato karta mnohem více. Centaur Healer má dobrá čísla a k tomu ještě ta abilita- nemá chybu. Poslední z tohoto triumvirátu je opět kartou nejzajímavější. Optimální situace, kdy mají oba hráči dvě potvory 3/3 se sice tak často nevyskytne, ale útok potvorou 3/3 a blok potvorou 2/2 je už věcí častější. Navíc dokáže zabránit v blokování potvoře s Unleash a pěkně se nacombí s Golgari promem, v případě, že bych splashoval bílou.
Kapitolou sami pro sebe jsou hybridní karty. Zde pro každou gildu vyšlo jedno rare, jedna uncommona a jedna commona.
Nejhezčí common je k nalezení v Izzetu. Karty jako Frostburn Weird obvykle vycházejí za tři many. Rakdos zůstal věrný aggru a Azorius zase posílil svou letku. Golgari získalo také slušnou kartu, a tak tedy zůstává jedinou kartou, kterou bych z této pětice v základu nehrál Sundering Growth.
U těchto karet je ovšem důležité vědět, že jsou samozřejmě hratelné i v gildách, které mají jen jednu z barev, které daný hybrid vyznává. Například Golgari Longlegs je stejně hratelný v Rakdosu i Selesnye (ačkoliv z hlediska povahy dané gildy se skutečně do Golgari hodí nejvíce). Ovšem takový Frostburn Weird je v jiné barevné kombinaci výrazně horší, neboť jeho manacost i abilita je najednou manově velmi náročná. Ještě extrémněji je toto vidět například u karty Growing Ranks, která se do jiné gildy vyloženě nehodí.
Ačkoliv netvoří výraznou složku této edice, i zde se najdou nějaké ty artefakty. Žádný z nich není common, ale i přesto bych se na některé z nich rád podíval. Ty tři kusy, které jsou k vidění pod touto řádkou, patří k těm méně hratelným, tedy pokud vaším snem není 4/6 za 6 many.
Civic Saber se možná tváří jako Bonesplitter, ale silově bude spíše odpovídat Bone Saw, a to s o manu dražším equipem. Nemyslím si, že by to byl hratelnější kus, ani pokud máte deck plný multicolored karet. Výjimkou může být balík s několika vícebarevnými kartami s flyingem.
Runy se na první pohled zdají jako férové karty, které dávají manu a umějí se v nouzi přeměnit na malou potvůrku. Když jsem nad nimi přemýšlel, došlo mi, že je na potvoru budete chtít měnit stejně často, jako po nich budete požadovat manu. 2/2 flying, 3/1 first strike nebo 3/3 potvora často ovlivní hru rozhodujícím způsobem. Z tohoto důvodu budou o dost slabší, pokud jedna z jejich barev bude jen na splash.
Na závěr bych ještě zmínil landy. Gate lands cyklus je samozřejmě dobře hratelný, především pokud se snažíte stabilizovat trojbarvu. Transguild Promenade je už o něco slabší, spíš o dost. Zahráním této landy si zabijete skoro celé kolo, ale pokud máte trojbarvu, nebo nedej bože, bohové, mocný Gamowe, nebo cokoliv, v co věříte, čtyřbarvu, vejde se vám do základu, byť s odporem, i tato karta. Naopak v balíku, který vyznává pouze jediného gildovního pána, se bude vyjímat Rogue’s Passage.
Avšak teď už skutečně půjdu. Zítra si, tedy pokud mě do té doby neskolí mé nachlazení, konečně zahraju již tak dlouho očekávané prerelease Return to Ravnica.
Část třetí
Vrátil jsem se asi v deset. Když jsem zapnul počítač, podíval jsem se na Cmusu na video Night before the preview. Vzhledem k tomu, že jsem měl už před tím edici celkem dobře prošlou, mě zaujalo pouze to, že Dramatic Rescue je celkem brutální proti Selesnye. Druhý den bych s tou kartou měl počítat.
Nyní bych se, opravdu jen krátce, podíval na karty, které bych si zítra rád otevřel kvůli ceně. Angel of Serenity vypadá dobře a rád bych ho zkusil na commanderu, Precinct Captain se zdá hratelný na dvojce a ani nová Arena se neztratí. Mizzium Mortars by se na standardu hrát také mohly a Worldspine Wurm se dá zneužít mnohými způsoby. Mezi multicolored kartami je takových ještě mnohem více. Co bych si ale skutečně rád otevřel je jakýkoliv dual, Abrupt Decay, jeden z walkerů, Lord Rakdos nebo Deathrite Shaman, o kterém si, ačkoliv mě pár lidí přesvědčovalo o opaku, myslím, že je nejlepší kartou na Modern a Legacy z celé edice. Hrát by se měl i na commanderu.
Část čtvrtá
Vzbudil jsem se v půl osmé ráno, udělal jsem si čaj a něco malého snědl. Rýma se mi přes noc zlepšila, a tak už se ani nebojím, že bych svou drobnou nemocí nějak oponentům znepříjemňoval hru. V půl deváté jsem vyrazil z domu a ve tři čtvrtě na devět jsem byl na místě. Pak jsem se spolu s ostatními hráči zaregistroval, sednul jsem si ke Golgari stolu a čekal jsem na začátek turnaje. Bude se hrát šest kol bez topky. Zhruba v půl desáté jsme dostali pokyn k otevírání boosterů. Povedlo se mi sestavit G/B/w s docela značnou silou karet. Zde je můj původní decklist a pár kusů, které stojí za zmínku:
Golgari Daniel Fantyš Main Deck Sideboard 5 Forest
5 Swamp
4 Plains
1 Selesnya Guildgate
1 Golgari Guildgate
1 Centaur Herald
2 Giant Growth
1 Grisly Salvage
1 Drudge Beetle
1 Selesnya Charm
1 Golgari Charm
1 Gatecreeper Vine
1 Dreg Mangler
1 Avenging Arrow
1 Golgari Keyrune
2 Centaur Healer
1 Stab Wound
1 Treste Troll
1 Perilous Shadow
1 Corpsejack Menace
1 Jarad’s Orders
1 Sluceway Scorpion
1 Launch Party
1 Trostani’s Judgement
1 Collective Blessing
1 Assassin’s Strike
1 Slime Molding2 Mind Rot
1 Sluiceway Scorpion
1 Daggerdrome Imp
1 Rakdos Shred-Freak
1 Cremate
1 Azorius Arrester
1 Concordia Pegasus
1 Rootborn Defenses
1 Armory Guard
3 Korozda Monitor
2 Launch Party
1 Archweaver
1 Growing Ranks
1 Street Spasm
1 Explosive Impact
1 Vassal Soul
1 Blood Crypt
1 Mizzium Mortars
1 Isperia, Supreme Judge
Na první pohled není v decku žádná špatná karta, ani žádná vyloženě situační. Skutečnou bombou je pouze Collective Blessing. Líbily se mi vlastně všechny karty. Hlavní výhodou byla dobrá spolupráce a velká přizpůsobivost balíčku.
I mimo deck je dost playable karet, ovšem silově už se do balíčku nevešli. Launch Party nechci hrát vícekrát a Sluiceway Scorpiona jsem po první hře přidal do decku namísto Perilous Shadows.
První hra: Rakdos s modrou
Opponenta jsem vůbec neznal, takže jsem nevěděl, co od něj čekat. Postupně jsem zahrál oba Centaur Healery, kteří mohli útočit dle libosti. Pak zahrál Niv-Mizzeta, ale na něj jsem měl v ruce Selesnya Charm, a tudíž Corpsejack, který dal jednomu z centaurů čtyři countery ze Scorpiona znamenal protihráčovu smrt.
Druhou hru mi to tolik nepřišlo a on zahrál taky jen pár drobných hovadin. Na ty jsem ve čtvrtém kole odpověděl Perilous Shadow. Ten Dostal Launch Party, ale kvůli tomu zmizela potvora i na druhém konci stolu, a tak se nic tak zlého nestalo, zvláště když jsem zahrál 5/5 Ooze. Na něj byl odpovědí Rakdos Ringleader, ovšem bez many na regeneraci. Já jsem se projel za pět a přiložil jsem Centaur Healera. Na ruce jsem měl ještě Launch Party a oba Giant Growthy. Pak protivník přitlačil své promo, ovšem já měl volnou zelenou a nedal na něj counter. Giant Growt byla tedy jasná play. Když si kentaur dal k obědu Carnival Helsteed, Dostal chuť na zákusek, a jelikož protivník opět neměl na regeneraci, druhá myš mu to umožnila. Ač další kolo potkala kentaura pohroma v podobě blesku za tři, 5/5 Ooze se neptá.
1:0
Druhá hra: Azorius s červenou
V minulé hře jsem na druhé straně stolu viděl hodně nepřesně zahraných situací, ale jelikož svého druhého protihráče znám, vím, že na špatnou pilotáž nemohu spoléhat. Prohraju hod kostkou a začnu tlačit pár malých potvor. Oponent zahraje nějaké svoje potvory, Arrest, který dostane Golgari Charmem a Isperiu. V ruce mám Assassin’s Strike, ale chybí mi jedna černá. Ta za dvě kola přijde, zabiju Isperiu a za dvě kola jí následuje do hrobu i můj protivník.
Druhou hru to máme oba hrozně pomalé. Když tam konečně nasázím pár potvor a poprvé i Collective Blessing, ještě to samé kolo mě ovšem čeká nepříjemný Cyclonic Rift za plnou. Projede mě za pět a já už cítím, že to nejspíš nestihnu. Začnu své potvory tlačit zpět, ale opět se na scéně objeví Arrest, navíc dostanu za tři vzduchem. Další kolo už znovu vyložím Blessings. Protihráč zahraje promového Archona, zaútočí za tři a nechá mě hrát. Na ruce mám Trostani’s Judgement, ale zabít musím zabít tu potvoru, co mě kouše každé kolo za tři, a tak na Archona použiju Giant Growth a Selesnya Charm. Z vršku si otočím Launch party a obětuji potvoru pod Arrestem. Zbývá mi ještě ten Judgement, ale mám jen tři životy. Nepřítel jich má patnáct. Na konci kola zahraje dva 1/1 tokeny s flyingem, já je nemám jak zablokovat, další kolo mě projede za jedna. Na stole mám útok za jedenáct a dolíznu Giant Growth. Zaútočím. Na konci kola oponent zahraje 3/4 draka, a já už nemám, jak se dožít dalšího kola.
Na mé základní ruce, kromě třech zemí, které mi dávali všechny barvy, Healer, Orders, Beetle a Mangler. Protihráč nevyloží ve třetím kole land, tudíž jsem vyhrál.
2:0
Třetí kolo: Selesnya
První hru nám oběma přišla hromada zemí a zabíjení, takže po té, co jsme si vyměnili všechny karty, jsme každý měli asi deset zemí, já 0/2 potvoru s defenderem, on 1/1 potvoru s lifelingem. Hned první karta, kterou si protivník líznul, byl Guildmage, a jelikož jsem na vršku neměl zabíjení, šli jsme na druhou hru.
Já měl Healera, Menace a nějaké zabíjení, on šel na šest a nedošla mu druhá země, takže jsem hru s přehledem vyhrál.
Třetí hra byla nejzajímavější. Měnili jsme spoustu potvor. Nakonec dostal protihráč do hry 8/8 vigilance a já Scorpiona, a tak se nic nedělo. Držel jsem na ruce Assassin’s Strike, ale jen s jednou černou. Pak mi došla Launch Party, jemu hned na to selesnyjské promo. Zatapal se (měl přesně dvě potvory) a dal si 8/8 token. Na ten jsem využil Launch Party z nějaké malé potvory pod Arrestem, dolíznu jsem Swamp, zabil poslední problém na stole a zaútočil oběma potvorami (Scorpionem a nějakou potvorou tři na tři). Scorpiona mi zabil, ale jelikož jsem dolíznul Menace a v hrobě už jsem měl oba Scorpiony, hra se definitivně obrátila na mou stranu.
3:0
Čtvrtá hra: Selesnya s černou
A další Selesnya, tentokrát pilotována jedním z nejlepších místních hráčů, který si to navíc neuvěřitelně otevřel. První hru mě zklamalo Grisli Salvage, které odhalilo jen pět instantů a sorcery. Pak mi přišla hromada zemí.
Druhou hru jsem to celkem naaggřil, navíc protihráč neměl zelenou, takže vlastně zase není co psát.
Třetí hru na mě vytáhnul Wayfaring Temple a hromadu potvor, já Scorpiona a ještě něco malého. Když v reakci na mou Launch Party zahrál Rootborn Defenses, podal jsem mu ruku.
3:1
Páté kolo: Izzet
První hru jsem to neměl moc silné, Corpsjacka mi zkántroval, navíc jsem dostal Mizzium Mortars a těch pár životů už mi prostě ubral.
Ve druhé hře to zase vypadalo špatně, ale po dlouhé době jsem dolíznul Collective Blessing. Nasaidovaný Mind Rot odvedl slušný kus práce, proto Treste Troll ublokoval všechny nepřátelské hordy (a že jich moc nebylo). Postupně jsem zahrál pár dalších potvor a nakonec jsem protihráče dojezdil tokenem ze Selesnya Charmu. Teď jsem měl skutečně namále.
Další hru jsem měl zase štěstí. Beetle, Mangler, Healer, Blessing a nakonec 6/6 (vlastně 9/9) Ooza se vážně neptali. Po hře jsem trvale vyndal Grisli Salvage, který moc nevyhovoval počtu mých noncreature karet a přidal jeden Mind Rot.
4:1
Poslední, šestá, hra: Izzet s bílou
První hru jsem zahrál dvě malé potvory, zahrál Launch Party z Beetle na Mercurial Chemistera, ale pak mi naprosto došlo a jen jsem zmateně sledoval, jak mě opět sjíždí jeden z promových draků.
Ve druhé hře byla situace dosti zapikaná. Tentokrát to rozseknul oponent, když zahrál Archon of the Triumvirate a já neměl žádné zabíjení. Po dvou průjezdech naštěstí přišlo Trostani’s Judgement, pak mi chodila jedna potvora za druhou, až byl můj oponent po mém nehorázném štěstí donucen vzdát.
Třetí hru mi přišlo největší aggro, jaké mohlo. Ve druhém kole Beetle, protihráč už měl Goblin Electromancerem. On nezahrál nic, u mě tam byl Mangler, takže oponent měl sedmnáct životů, protože se medvědi vyměnili. Oponent zahrál jen nějaký proliz. Já zase vyložil své promo a zaútočil jsem za tři. Protihráč zahrál to své a také zaútočil. Dolíznul jsem si druhý Giant Growth a zahrál 3/3 Ooze, která další kolo dostala Woidwielderem, a zaútočil za sedm. Po chvíli přemýšlení jsem dostal drakem podruhé za čtyři a cesta pro obě myšky byly volná.
5:1
Skončil jsem čtvrtý celkově a první v Golgari, což mi vyneslo šest boosterů (u nás se totiž dává jeden za účast a jeden na ceny). Na prvním a druhém místě skončila Selesnya, třetí byl Izzet. Tři z boosterů jsem prodal, se třemi jsem si zadraftil. Chtěl jsem si zkusit Azorius. Sešlo se nás akorát osm a boosterů se spousta lidí ráda zbavila, takže se šlo na věc.
Část pátá
Nebudu řešit detaily toho, jak jsem to draftoval, snad jen řeknu, že Armada Wurm jsem otevřel ve druhém boosteru, kdy jsem neměl nic zeleného.
Draft Daniel Fantyš Main Deck Sideboard 6 Island
6 Plains
4 Forest
1 Azorius Guildgate
2 Driad Militant
1 Swift Justice
1 Azorius Arrester
1 Dramatic Rescue
2 Inaction Injuction
1 Lyev Skyknight
1 Security Blockade
1 Paralyzing Grasp
1 Sunspire Griffin
1 Selesnya Sentry
1 Cancel
2 Avenging Arrow
1 Runewing
1 Azorius Justicar
2 Armory Guard
1 Baazar Krovod
1 Armada Wurm
2 Trostani‘ Judgement
První kolo: 4c kontrol (U/W/b/g)
Dost jsem to naagřil, ačkoliv mi životy řízeně klesly na cifru čtyř, vyhrál jsem. Druhá hra byla má první naprosto zapikaná hra dne. On měl na stole Isperiu a kupu potvor, já Armada Wurma a větší hromadu potvor, ale věděl jsem, že má v decku Vrasku. Oponent měl osmnáct životů. Během asi deseti kol, kdy se nic nedělo, jsem nalízal deptain na čtyři potvory, takže když konečně dorazil Trostani’s Judgement, který na konci soupeřova kola zabil Isperii a mě nakopíroval token z Armada Wurma, byla výhra již v kapse.
1:0
Hra druhá: U/W aggro
Zahrál jsem si s budoucím vítězem turnaje, takže je vám asi jasné, jak to dopadlo. První kolo Judge’s Familiar , druhé Concordia Pegasus a třetí Vassal Soul obě hry na mě bylo moc, jelikož v té první pokračoval Soulsworn Spiritem a v té druhé mi nedošla bílá mana, po první hře jsem věděl, že na jistotu to neuhraju, a tak jsem nechal ruku s Forestem a Islandem. Když mi ukázal svůj deck, zjistil jsem, že Familiara i Pegase má čtyřikrát a Soul spolu se Sunspire Griffinem ještě vícekrát.
1:1
Poslední hra: Něco se zelenou
Z této hry mám jen pár zmatečných poznámek. První hru jsem ho přeaggřil, druhou jsem nechal pět zemí na úvodní ruce a přišly čtyři landy z vršku. Ve třetí hře jsem v šestém zahrál Armada Wurm a v sedmém Trostani’s Judgement.
2:1
Na back draftu na mě zbyla Tomba, a tak jsem si z turnaje (kromě krásných zážitků) odnášel i pěkné karty.
Část šestá
Ráno jsem se vzbudil s menším elánem než včera, neboť jsem až do půlnoci pracoval na tomto reportu. Po průběhu mých ranních rutin se mamka nabídla, že mě sveze, a tudíž jsem byl na místě o něco dříve. Při čekání na začátek jsem se s Honzou bavil o tom, že by si rád zahrál Bant (vzal si Azorius). Tahle myšlenka se mi líbila, protože detain by se spolu se selesnyjským aggrem docela combil. V půl desáté se začínají rozdávat boostery a i drobný problém s tím, že chyběla jedna sada pro Selesnyu se brzy vyřešil, našla se totiž mezi jinými gildami. Po projití všech karet jsem skutečně sestavil Bant.
Selesnya Daniel Fantyš Main Deck Sideboard 6 Plains
5 Island
4 Forest
1 Selesnya Guildgate
1 Rogue’s Passage
1 Grove of the Guardian
1 Centaur’s Herald
1 Giant Growth
1 Drudge Beetle
1 Call of the Conclave
2 Azorius Arrester
1 Keening Apparition
1 New Prahv Guildmage
1 Tower Drake
1 Arrest
2 Centaur Healer
2 Sunspire Griffin
1 Detention Sphere
1 Lyev Skyknight
1 Eyes in the Sky
1 Hussar Patrol
1 Soulsworn Spirit
1 Azorius Justiciar
1 Trostani’s Judgement
1 Courser’s Accord1 Phantom General
1 Courser’s Accord
2 Swift Justice
1 Transguild Promenade
1 Security Blockade
1 Druid’s Deliverance
1 Vassal Soul
3 Rubbleback Rhino
1 Axebane Guardian
1 Chorous of Might
1 Cancel
1 Aerial Predation
1 Sundering Growth
1 Isperia’s Skywatch
2 Archweaver
1 Counterflux
1 Mercurial Chemister
1 Slaughter Games
1 Growing Ranks
1 Overgrown Tomb
Postavil jsem celkem vyváženou trojbarvu. V základu hraji osmnáct zemí, neboť hned dvě z nich mi dávají pouze bezbarvou manu. Můžete si všimnout pěkné křivky bez bomb ve stylu Collective Blessing, ale vzhledem k tomu, jak totální aggro jsem byl, mi to ani moc nevadilo. Můžete si všimnout, že Centaur Healeři mě opět nezklamali a že mám v decku až neuvěřitelně potvor s detain. Abych to tak shrnul: Hned od začátku tlačit a neohlížet se do prava ani do leva, bude se hrát jen pět kol, a tak bych alespoň tři výhry měl uhrát.
Karty jako Security Blockade nebo Swift Justice se do decku nedostaly díky svému power levelu, Phantom General a Growing Ranks, protože i přes to, že jsem byl Selesnya, jsem neměl dost tokenů. Druhý Accord se nevešel díky svému mana costu.
První hra: Azorius se zelenou
Začali jsme zvolna. Já měl Griffina a Arrestera, on zase 1/3 Pegasuse, takže se nic moc nedělo. Pak zahrál Azorius Keyrune a já neměl nic kromě zemí, včetně té promové, kterou jsem držel na ruce, Arrestu a Detention Sphere. Nic jsem neudělal a předal jsem hru. Protihráč zahrál Soul Tithe na Griffina. Dolíznul a vyložil jsem Keening. Zahrál Supreme Verdict, ale neměl manu na oživení Runy. Po té, co jsem líznul Giant Growth, jsem zahrál Sphere na Runu. On zahrál Armory Guard a mě se nechtělo plýtvat Arrestem, takže jsem jen vyložil líznutou zemi (Growe of the Guardian byla pořád na ruce) a předal kolo. Zaútočil a předal s jednou nebo dvěma kartami na ruce a šesti landami na stole. Mně konečně přišla potvora, Hussar Patrol. Zaútočil, já přidal Hussara a Growth, což znamenalo smrt soupeřově bytosti. Líznul jsem Griffina, na ruce mi zbylo mé promo a Arrest. On přidal zemi a Archweavera. Na toho čekal Arrest (už od začátku hry). Zaútočil jsem za čtyři. On zahrál jen land a nechal mě hrát. Vyložil jsem Beetlu a jel jsem za čtyři. Protivník na koni kola dal Dramatic Rescue na pavouka. On dal zpět pavouka a jako bonus Familiara. Vyložil jsem své promo a nechal jsem ho hrát. Protihráč dal Lyev Skyknight na Griffina. Na koci kola jsem zahrál tokena 8/8 z landy. Zaútočil jsem tokenem, on použil dvojblok Skyknight, Archweaver, takže se nám vyměnili. Pak jsem zahrál Centaur Healera. On zase Dryad Militant. Útok vším znamenal smrt pro Beetlu, která dala countery Griffinovi. Protihráč tam dal Paralyzing Grasp na Griffina, znovu jsem zaútočil a u něj se objevil jen Arrester.
Oponent začínal a hned na začátek mu přišla Dryada a druhé kolo dal Familiara, do kterého jsem si hloupě naběhl s Call of the Conclave. Brzy jsem ale pochopil, že oponent je bez modré. Ve třetím jsem tam dal Healera, ve čtvrtém Keening a Beetle a v pátém Justiciara, takže bylo po hře.
1:0
Druhá hra: Rakdos
Ve třetím kole mi protivník sice ukázal Flailera, ale jelikož pak jsem od něj viděl jen země, neměl žádnou šanci proti trojici kentaurů.
Druhá hra byla o dost zajímavější. Začínal protihráč. Ve druhém kole dal Tavern Swindler, já odpověděl Keeningem, avšak on přitlačil Devian Glee a projel mě za čtyři. Na ruce byla ovšem připravená Sphere, takže mi ty čtyři životy moc neublížili, když vezmu, že jeho stáli kartu. Projel jsem se za dva a předal jsem hru. On zase přidal Flailera bez counteru. Zaútočil jsem za dva a sjel ho na šestnáct, on vyložil Desecration Demona a já dal na konci kola Eyes in the Sky. Ve svém kole jsem přidal Rogue’s Passage a Azorius Justicara. Pomocí Giant Growth jsem protivníka během pár kol sjel na jeden život, ale on měl několik zabíjení, takže mi zbyl jen jeden 1/1 token, kterého mohla podpořit Passage. Projel mě za devět (na Demonovi nebyl žádný counter) a obětoval Flailera, čímž mi zbyl právě jeden život (Flailer už mě také jednou ochutnal), ale žádné další karty už neměl, takže můj token pro sebe utrhnul kus slávy a i přes to, že mi během posledních několika kol chodili samé basic landy, jsem vyhrál.
2:0
Třetí kolo: Mirror
Teď vážně není o čem psát. Můj protihráč, který nakonec obsadil třetí místo, prohrál na jedinou věc, neuměl totiž říct mulligan. První hru sice šel na šest, ale zahrál jenom dva Foresty (vážně byl trojbarevný s převahou bílé), po pár kolech, kdy dolíznul jen třetí Forest, se vzdal. Další hru zase začínal, tentokrát hned s prvními sedmi. Zahrál pláň, ale druhé kolo už land neměl, a tudíž jsem vyhrál. Obzvláště druhou hru nevím, co chtěl líznout. I kdyby si hned na vršku sušil les, nebo ostrov, stejně by prohrál, kdyby pod tím nebyla ještě jedna země. V decku měl, jak jsem po hře zjistil, pět karet za šest many a hrál sedmnáct zemí, a tak šlo o naprosto nejhorší keep, který jsem za poslední dobu viděl.
3:0
Čtvrté kolo: Azorius se zelenou
Vzhledem k tomu, že jsem věděl, že má protihráč lepší balík a navíc včera skončil třetí, takže formátu rozhodně rozumí, jsem nemohl, než vsadit na rychlost. Dal jsem do hry sice několik bytostí, ale na protivníkově ruce čekal Sunspire Verdict, jenž mě smáznul na plné čáře. Druhou hru jsem nechal ruku s Forestem, Islandem a Beetlou, o které jsem si myslel, že by mohla být dobrá. Když se ale ve druhém, třetím, ani čtvrtém kole neukázala pláň, bylo vítězství v protihráčově kapse. Za běžných okolností bych nejspíš šel do šesti, ale byl jsem přesvědčen, že nemám šanci, tak jsem nechal i dost mizernou ruku.
3:1
Páté kolo: Selesnya
Musím se přiznat, že jsem byl dost nervózní, vždyť výhra znamenala druhé místo a prohra až páté, nebo horší. Navíc jsem hrál s vítězem včerejšího draftu. První hru jsem to nicméně měl dost insane a protivník nezahrál vůbec žádné zabíjení. Pomocí detanin jsem jej sjel na deset životů. Ve hře měl Towering Indrik a Loxodon Smiter, kromě nich tam byli i dvě nevýrazné bytosti. Já měl Souls Spirit, New Prahv Guildmage a také dvě nevýrazné potvory ve hře. O kolo později si protihráč vyložil své (lépe řečeno naše společné) promo a zatapal si ve svém kole jednu z nevýrazných potvor a ‚Giant Spidera‘ do 8/8 tokenu, tudíž mi stačilo zaútočit s flyingem od Guildmage.
Další hru začínal, mě ovšem přišla neuvěřitelná ruka. Druhé kolo Call of the Conclave, třetí Centaur Healer a čtvrté Eyes in the Sky na Centaura přinutili protihráče, který hrál jen nevýrazné bytosti s flyingem, vzdát.
4:1
Celkovým vítězem se stal můj protihráč ze čtvrtého kola, já jsem skončil druhý a vyhrál jsem svou gildu. Za to mi náleželo pět boosterů, ve kterých jsem otevřel Tombu, Armada Wurma a Deathrite Shamana. Zahrál jsem si jednu hru commandera a po velmi náročném víkendu jsem si konečně mohl odpočinout (tedy vlastně jsem šel psát tenhle report, ale s potěšením jsem si řekl, že si většinu nechám až na pondělí, a tak to nebylo tak zlé).
Část sedmá a poslední
Po turnajích se samozřejmě změnil můj pohled na některé karty. V hlavě mám i to, jaké by se mohli hrát archetypy, ale šlo by vysloveně o střelbu o boku, a proto si to raději nechám pro sebe.
Azorius Arrester- velice silná aggro karta, která bude dost utvářet budoucí limited formát a mohla by se objevit i na constructed
Azorius Justiciar- to samé, jako pro Arrestera platí i pro jeho většího bráchu, ale u něj bych řekl, že jeho hratelnost na standardu v humanech je skutečně velmi dobrá
Bazaar Krovod- na limited se mi skutečně neosvědčil a nerad bych ho hrál znovu
Soul Tithe- nedá se brát jako plnohodnotné zabíjení, protože protihráč si manu často rád doplatí
Swift Justice- na rozdíl od Giant Growthu bych tuto kartu pouze saidoval proti rychlým balíkům
Isperia’s Skywatch- za šest many tahle edice nabízí mnohem více, takže by se tahle karta měla vejít jen do málokterého balíku
Soulsworn Spirit- je jedna z nejlepších uncommon celého formátu, kterou bych dokonce v některých strategiích splashoval
Voidwielder- třebaže jeho čísla nevypadají závratně, dokáže velmi výrazně ovlivnit hru, na vyplnění křivky optimální karta, byť se od ní nedají čekat zázraky
Perilous Shadow- za ten mana cost se bohužel nevyplatí
Druid’s Deliverance- Selesnya je totální aggro, tudíž se tento, ač velmi dobrý fog, do základu většinou nevejde
Commond Bond- tuhle kartu jsem výrazně přecenil, kdykoliv jsem jí viděl zahrát, byla nanejvýš stejně silná jako Giant Growth, který je o dvě many levnější
Dramatic Rescue- vůbec nejde o špatnou kartu, v Azoriusu, který je dost aggro, najde své místo téměř vždy
Sluiceway Scorpion- za čtyři many 2/2 deathtouch se ukazuje jako pěkný poměr, který je navíc podpořen jedním z nejlepších Scavenge mezi všemi potvorami
Treste Troll- vzhledem k mocné síle Azoriusu ve vzduchu je zapotřebí karet tohoto typu, karty s reach budou důležitou částí každého balíku bez bílé a modré, tedy vlastně Golgari
Judge’s Familiar- jeho čísla jsou na formátu až překvapivě dobrá, a proto se v ofenzivním balíku vyplatí hrát
Rogue’s Passage- velice, velice silná karta, která může mnohé hry rozhodnout
Na závěr bych chtěl poděkovat všem, co se podíleli na organizaci turnaje, ostatním hráčům a hlavně Láďovi za skvělý zážitek.
Daniel Fantyš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře