Reporty
Report z Moravia Tour – Brno, Modern
Report z Moravia Tour – Brno, Modern
Dne 14. 10. se v Brně konal první turnaj série Moravia Tour ve formátu Modern, který jsem si nemohl nechat ujít hned z několika důvodů. Za prvé, v Brně se v poslední době skoro žádné turnaje nekonají (k tomuto tématu se vrátím ještě později). Za druhé, bylo to v neděli – což mi tentokrát naprosto vyhovovalo, neboť v pátek i v sobotu (12. a 13. 10) jsem seděl ve volební komisi. Jde o ohromně zajímavou, náročnou i zodpovědnou práci, během které jsem mj. zvládl přečíst skoro celé „Posvátno“ od Rudolfa Otta a v neposlední řadě také vymyslet, jaký balíček vlastně budu hrát. V podvečerních hodinách už jsem dokonce vážně přemýšlel o tom, že si z volebních lístků narychlo vytvořím proxy a odehraji pár cvičných her sám proti sobě (během dvou hodin se dostavili cca dva lidé). Předseda komise však mé nadšení pro Magic bohužel nesdílel. Jediným rozptýlením se tak nakonec stal postarší pán, který na náš dotaz ohledně adresy trvalého bydliště pohotově odvětil, že číslo popisné z hlavy neví a že je mu to úplně jedno, neboť domů ho vždy v pořádku dovede pes. Samostatnou zmínku si zaslouží i jistý volič, který dorazil ve velmi bujaré náladě a chvíli nás dokonce bavil vyprávěním vtipných vtipů. Víc než vtipy jsme však ocenili skutečnost, že navzdory našim obavám se mu podařilo v pořádku odvolit, nezhroutil se na urnu a nemuseli jsme mu poskytovat první pomoc. Ufff.
Pokud jde o mojí vlastní volbu (tedy balíčku), po dlouhých úvahách jsem se rozpomenul na časy, kdy jsem relativně úspěšně hrál na Extended svůj Scepter Chant. Šlo samozřejmě o tak trochu originální verzi – v maindecku jsem měl mj. Burning Wishe, zatímco v sideboardu karty jako Wrath of God, Obliterate, Balancing Act, Greater Gargadon atd. Napadlo mě, že bych si něco podobného mohl poskládat i na Modern - tím spíš, že po odchodu Orim´s Chantu (hodně citelná ztráta) nebude na žezla nikdo dostatečně připraven a pokud už si soupeři budou něco myslet, tak s největší pravděpodobností to, že stojí proti verzi s Delverem a Geistem. Já sám bych přitom ze všeho nejraději hrál úplně „bezpotvorový“ Control, jenže Snapcaster Mage je v tomto typu balíčků až tak moc dobrý, že se to prostě nedá ignorovat.
Mimochodem, když už jsme jednou u toho Snapcastera – dosud mám v živé paměti loňskou diskusi pod Středečními výhledy #17/2011, ve které jsem byl přesvědčován o tom, že jeho cena v dohledné době opravdu klesne a to až o 40%...což by odpovídalo prodejní ceně cca 300 Kč. Uživatelé pajáda, chomanno, Ride a další si jistě vzpomenou. :) Když jsem tenkrát četl výroky typu „300 by mi osobně připadala férová cena za to co to umí...“, v duchu jsem si říkal, že jejich autoři nejspíš nikdy v životě nehráli žádný Control, protože jinak si to prostě nedokážu vysvětlit. Světe div se, rok uplynul jako voda a Snapcaster se u Černého rytíře stále prodává za cenu přes 500 Kč (na Starcity jsem teď našel nejlevnějšího za cca 22,50 USD). Je ale možné, že prodejci si argumenty typu „cena Snapcastera a Liliany půjde dolů, protože si Američani můžou redeemovat celý Innistrad za cca 110 dolarů“ prostě jen nepřečetli a tím pádem ani nevěděli, že by měli Snapcastera v dohledné době zlevnit. :)
Z dosud poslední edice Return to Ravnica si do maindecku našel cestu Supreme Verdict, vynikající hromadné zabíjení a dle mě jedna z nejvíce podhodnocených karet současnosti (i když o tomto odvážném tvrzení se mnou jistě opět můžete polemizovat). Z blesků jsem zařadil Electrolyze (mám ji prostě raději než Magma Jet i když se nedá imprintovat), Lightning Helix a Lightning Bolt. Nechybělo rušení (Remand, Spell Pierce), ani proliz (Thirst for Knowledge). V sideboardu se tentokrát našlo místo i pro tři kopie Kataki, War´s Wage. Před pár lety na Grand Prix Vídeň (Extended) jsem je nehrál a pak toho hořce litoval, když jsem po poměrně slibném startu začal potkávat Affinity.
Ale nyní už k průběhu turnaje. Sešlo se celkem 41 lidí, což je slušné. Nechápu však, proč musel turnaj začínat až ve 12:30 hodin (zvlášť, když s vyšší účastí se dalo počítat). V konečném důsledku jsme hráli jen 6 kol bez Top 8 a i tak odcházeli někdy po 19 hodině. Nepřišlo mi to úplně ideální, byť bydlím cca 4 zastávky MHD od místa konání a cesta mi tedy příliš mnoho času nezabrala. Navíc se to podle mě promítlo i na finálních výsledcích (v Ostravě už se hrálo 7 kol při počtu 44 hráčů).
1. kolo Monogreen splashující černou
První hra byla velmi rychlá. Tuším, že jsem položil třetí zemi a v následujícím soupeřově kole umřel. Deathrite Shaman, Talara´s Battalion, Lotus Cobra a nějaké „myšky“, prostě peklo. Nepomohlo mi dokonce ani žezlo s Lightning Helixem a to už je co říct. Přidal jsem proto Mirran Crusadery a doufal, že soupeř bude mít tentokrát o něco pomalejší ruku. V obou následujících hrách mi pomohl především Supreme Verdict + výše zmíněný Mirran Crusader, kterého se oponent neměl jak zbavit. Pravda je, že zrovna proti jeho balíčku byl Crusader možná až trochu moc nefér (Abrupt Decay opravdu nepředstavuje ideální odpověď), ale tak už to na turnajích zkrátka chodí. 2:1
1-0
2. kolo Affinita
Jak už jsem naznačil, z Affinit mám poměrně velký respekt. Hodně mi vadí Etched Champion, Cranial Plating ve 2. kole také není zrovna moc příjemný a úplně nejvíc mi vadí Etched Champion vylepšený Cranial Platingem. Jak je asi zjevné, Cranial Plating pokládám za tu vůbec nejnepříjemnější kartu, která se v maindecku Affinity nachází, přičemž mi bylo úplně jasné, že minimálně první hru s ní nic moc neudělám (mohl jsem doufat max. ve Spell Pierce a to ještě jen jednou, protože do dalšího už by si soupeř určitě nenaběhl). Nu, neudělal jsem. I tentokrát tak o výsledku rozhodla až druhá a třetí hra, kdy jsem měl k dispozici Spell Snare a samozřejmě Katakiho (ten přišel sice jen jednou, ale bohatě to stačilo). Velmi užitečnou kartou se znovu ukázal být Supreme Verdict, který opakovaně ničil Championy s protekcí. O havěť typu Memnite, Signal Pest, Arcbound Ravager atd. se pak už vždy postaral nějaký ten blesk nebo Path to Exile. 2:1
2-0
3. kolo Martyr White
Martyr White mě před sideboardem v podstatě nemůže porazit, neboť žádná z jeho bytostí nemá víc než 3 dozadu (leda by se na stůl dostaly dvě kopie Honor of The Pure) a především se nedokáže zbavit artefaktu. První hru tedy v klidu pokládám Scepter, imprintuji do něj Lightning Helix a je v podstatě rozhodnuto. Soupeř si sice průběžně přidával spoustu životů, nicméně na Serra Ascendanty jsem si šetřil Pathe a zbytek mě de facto vůbec nemusel zajímat. Když jsem zahrál další žezlo (pro změnu s Lightning Boltem) a střílel pravidelně za 6, protihráč konečně připustil, že tenhle duel už asi opravdu nevyhraje. Šli jsme tedy na další. V té se nakonec dvojice zcela nevyužitých (= žádný Scepter na stole) Stony Silence smutně dívala na mého Mirran Crusadera., který dělal paseku v nepřátelské obraně. Díky opakovanému chumb blockingu jsem se nemusel obávat žádného protiútoku a skoro všechny blesky tak mířily tzv. „na kostku“. Žezlo vůbec nebylo zapotřebí. Nepopírám ovšem, že na dosti jednoznačném výsledku 2:0 se podepsal i nějaký ten mulligan.
3-0
4. kolo U/R Storm (feature match) – Marek Nedbal
Feature matche se na tomto turnaji hrály na kameru (původně byl v plánu live stream, nicméně technika řekla organizátorům NE), s čímž jsem se dosud nesetkal a tak mi bylo jasné, že budu nepochybně dělat hromadu úplně zbytečných chyb. Po vzoru Aleše Borka jsem se smířil s nevyhnutelným a v duchu přepnul na „sebemrskačský mód“. Hned první partie ale byla natolik nudná, až jsem při ní začal pomalu upadat do alfy (pozn. - řeč je o alfa hladině, nikoliv té edici), což pak ještě víc ovlivnilo průběh partie druhé. Prostě si soupeř zahrál nějaké ty Gifty, Ritualy, Manamorphosy... a na mých 23 životech mi oznámil, že jsem vyhrál. Chyběla mu prý mana na Vengeanci.
Další „zápas“ jsem vlastně vyhrál už v průběhu sideboardování, jen jsem o tom ještě nevěděl. Marek totiž nepřidal Echoing Truthy a já začínám s Leyline of Sanctity na stole. Nacházím se však stále v alfě, takže když např. zahraje Vendilion Clique, okamžitě mu ochotně začnu ukazovat co všechno mám v ruce. Chtivé oko kamery si jistě přišlo na své. :( S přihlédnutím k tomu, kolik můj balíček obsahuje zabíjení, je nicméně jasné, že jediný Faerie Wizard rozhodně stačit nebude. V klidu tedy pokládám Firewalkera, sesílám blesky, přidávám Snapcastera a opět blesky... asi tak by se dalo ve stručnosti shrnout posledních pár minut naší hry. 2:0
4-0
5. kolo BWR Humans (feature match) – Dominik Mašík
Zase feature match. Ta bestie na stativu stále ještě nemá dost a je zapotřebí přinést jí další oběť. Kvůli průběhu tohoto duelu jediných dvou 12-ti bodových planeswalkerů se později mrskal spíš Dominik, každopádně já to také nehrál zrovna přesně. Ani jsem nevěděl, proti čemu vlastně stojím. Nejprve jsem to tipoval na nějaký úchylný discard, protože po soupeřově mulliganu následoval Inquisition of Kozilek (který mi zahodil Remand) a hned v následujícím kole Sculler na Isochron Scepter. Scullera jsem zabil Electrolyzou, načež mě vyběhl další. Pak pro změnu Thoughtseize a.... Inquisition of Kozilek. Až dodatečně jsem zjistil, že tam Dominik měl Inquisition dvakrát a Thoughtseize jednou, čili se rozhodně nedá tvrdit, že by mu to na mě přišlo vysloveně špatně. :) Na Isochron Scepter s imprintovaným Helixem ale odpověděl sbalením karet, z čehož jsem usoudil, že ani on se ho před sideboardem nemá jak zbavit. :)
Ve druhé hře si pro jistotu čtu Thalii, jen abych následně zjistil, že jsem si ji beztak přečetl špatně. Navzdory tomu, že trpím lehkou dyskalkulií, se mi však nakonec podaří spočítat kolik many potřebuji nashromáždit k seslání Supreme Verdictu, je-li Thalia ve hře (správně, bylo to celých pět man). O kolo později položím hned dva Crusadery. Dobře jsem udělal, protože jeden se téměř okamžitě odebral do hřbitova. Ještě Sculler a vidím, že Dominik už nemá žádné karty v ruce. Reaguji tedy Thirstem, který nachází Snapcastera a flashbacknutý Path exiluje Geralf´s Messengera. Sculler schovává Supreme Verdict. Ve svém kole sice jedu za 6, ale dlouho se ze situace na stole netěším, neboť ztrácím i druhého Crusadera. Pomůže mi další Snapcaster, tentokrát na Thirst (chci si něco rozumného líznout). Jeden Snapcaster útočí, další později blokuje Scullera. Poměrně napínavou hru končí až útok zbývajícím Snapcasterem + oživenou Colonnadou. 2:0
5-0
6. kolo UW Geist (feature match) – Vojta Jakub
Po 5. kole mám krásných 15 bodů a jsem pochopitelně první, takže naivně předpokládám, že už by mě snad nikdo neměl předběhnout. Nu... doteď nechápu, jak jsem vlastně kdy mohl získat zápočet z matematiky. Opět jsme voláni na feature match, kam už se mi po předchozích zkušenostech vůbec nechce a Jakub dokonce otevřeně protestuje, že před kamerou mu to prostě nechodí. To se potvrzuje v první hře, kdy sešlu žezlo jištěné Spell Piercem a imprintuji nějaký blesk. Soupeř se nakonec žezla zbaví pomocí Cryptic Commandu, ale to už je příliš pozdě a bez výraznějších problémů ho postupně dostřílím. V obou následujících hrách mu to však chodí naopak až moc dobře, zatímco můj balíček poprvé za celý turnaj vysloveně stávkuje a odmítá dodat odpověď na Geista. Když ve třetí hře konečně přijde Supreme Verdict, soupeř okamžitě položí dalšího (tuším, že měl k dispozici ty Geisty hned tři), takže se dostávám z louže pod okap. Snapcasteři se tentokrát nedostavili vůbec, což je proti Geistům docela zásadní chyba.
V poslední hře tedy prohrávám 1:2 a nakonec končím na 3. místě se score 5-1-0. Série se mi docela líbí, ačkoliv bych osobně volil poněkud jiná místa konání (že je Ostrava daleko mi ani tak moc nevadí, ale každopádně bych raději jel hodinu do Olomouce, než necelé dvě hodiny někam do Tlumačova). Nad mojí účastí na zbývajících dvou turnajích tak zatím stále visí otazník.
Závěrem bych místo plusů a mínusů rád napsal ještě pár řádků k organizovanému hraní v Brně. Nevím proč, ale během posledních měsíců se tu stalo dobrým zvykem rušit sobotní turnaje ve formátech, které se těšily poměrně velké oblibě hráčů. Konkrétně myslím třeba Double Drafty. Na každém turnaji jistě nemůže být účast 40+, ale o Double Drafty zájem byl. Jakmile na ně ovšem začalo chodit víc lidí, Rytíř překvapivě reagoval jejich vyřazením z nabídky. Největší problém však nevidím ve zrušení Double Draftů, ty uvádím jen jako příklad. Co mi vadí mnohem víc je to, že se teď prakticky nekonají víkendové turnaje ani v jiných formátech, resp. koná se jich žalostně málo. Když se podívám na rozpis, najdu v něm momentálně krásné dva - a to rozhodně není žádná výjimka. Jak poměrně výstižně konstatoval můj známý Josef Jalůvka, Rytíř má otevřeno každou sobotu do 18:30 hodin, tj. jeho zaměstnanci tam tak jako tak být musí. Člověka pak nutně musí napadnout otázka, proč se tedy nemůže hrát nějaký turnaj. Existuje naděje, že se situace do budoucna zlepší?
George
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře