Reporty
Report z Prague Eternal trial (Legacy) 14.6.2014
Jak jsem to (zase) nezvládl - report z Prague Eternal trial (legacy) 14.6.2014 – Rishada, Brno
Úvod:
Je tomu již rok a půl od mého posledního reportu. Až nyní jsem opět chytnul spisovatelskou slinu, tak snad budete mít možnost, si ode mne něco přečíst s poněkud vyšší frekvencí.
Tentokrát jsem ze Znojma vyrazil do brněnské Rishady, kde se skýtala vskutku poslední šance, urvat si BYE na Prague Eternal (mimochodem s výsledným skóre 4-4 a 67. místem ze 148 hráčů na hlavním sobotním turnaji jsem nebyl dvakrát spokojen). Nicméně chtěl bych ZUZYmu každopádně moc poděkovat, že zorganizoval takto velkou akci a už teď se těším na její další pokračování. Vlastně za celou Czech Legacy and Vintage Series si ZUZY zaslouží jen a pouze pochvalu.
Ale zpět k Rishadě, která nyní pořádá turnaje na nové adrese a oproti jiné (nejmenované) brněnské Magicové herně je to tedy jak nebe a dudy. I proto mne však dost zklamala účast pouhých dvanácti hráčů. Důvod nízké účasti je mi jaksi záhadou. Ale 5 kol základu a případná top4 s bojem i o třetí příčku slibovala rozhodně solidní porci zážitků....
Elves | Maissi |
Main Deck | Sideboard |
15 Forest 1 Deathrite Shaman 1 Elvish Mystic 1 Fyndhorn Elves 1 Llanowar Elves 4 Quirion Ranger 4 Seedcradle Witch 2 Sylvan Safekeeper 4 Wirewood Symbiote 4 Elvish Visionary 4 Priest of Titania 4 Skyshroud Elf 2 Elvish Archdruid 1 Viridian Shaman 4 Glimpse of Nature 4 Green Sun’s Zenith 4 Chord of Calling | 1 Gaddock Teeg 1 Savenging Ooze 1 Harmonic Sliver 3 Summoner’s Pact 2 Meekstone 1 Pithing Needle 3 Relic of Progenitus 3 Krosan Grip |
Fungování balíčku:
Balíček je založen na kombu Priest of Titania / Elvish Archdruid + Skyshroud Elf + Seedcradle With + minimálně jeden další libovolný Elf (mnohem lépe však dva). Vytvoření „nekonečna“ many a „nekonečně“ velkých bytostí je posléze už pouhá formalita.
Konstrukce balíčku:
Nějaké ty drobné rozdíly oproti momentálně používaným „standardním“ legacy Elfům se zde asi najdou, tudíž balíček rozeberu vcelku detailně.
Země:
Obvyklý počet činí 10 fetchek, 4 Gaea’s Cradle, 2 Dryad Arbory, 2 Bayou a 2 Foresty. Přinejmenším fetchky bych si mohl popůjčovat, ovšem dost lidí o mně ví, že já jsem zkrátka jinej. Přijde mi naprosto absurdní, narvat do balíčku s aktuální nákupní cenou cca 6 000 Kč (mimochodem jednotlivé karty koupeny z e-shopu před necelými 3 lety za zhruba polovic), země za něco kolem 28 000 Kč.
Dobře, tohle bylo bráno z mého subjektivního (čti zvráceného) úhlu pohledu na věc. Když se situaci pokusím zhodnotit méně zaujatě, stejně najdu několik důvodů, proč hrát pouze základní země. Wasteland dnes figuruje pomalu v každém balíčku, Stifle na fetchku je občas taktéž nepříjemný, obdobně jako usmažení Dryad Arbory. Mít plnou ruku jedno/dvou-manových bytostí a nemožnost je seslat? To bolí. Životy ztracené na fetchkách určitě mohou významně ovlivnit nebo přímo rozhodnout hru. A dotovat protihráčům Deathrite Shamany se mi taky moc nechce. No a pak ještě ta maličkost - co vyřadit z balíčku, aby se do něj všechny ty nezákladní země vešly?
Deathrite Shaman
Jakmile spadla jejich cena po banu na modernu, koupil jsem pět kousků. Poprvé jsem se odhodlal jednoho vyzkoušet, ale bez fetchek to asi vážně nemá smysl.
Elvish Mystic + Fyndhorn Elves + Llanowar Elves
Nejsem rasista, tudíž nemám potřebu cpát do balíčku (za každou cenu) co možná nejstarší karty, jak tomu činí spousta jiných hráčů. Rozložení 1+1+1 je jednoduše méně náchylné na Extirpate, Maelstrom Pulse, Meddling Mage, Surgical Extraction atd. Tento krok mi zcela jistě během příštích řekněme dvaceti let hraní Magicu zajistí hrozně podstatnou výhru místo prohry někde na moravské lokálce, hospůdce či u kamarádů doma.
Quirion Ranger
Asi nejoblíbenější Elf z balíčku bo toho prostě umí tolik a jeho spolupráce s dalšími kartami je zkrátka úchvatná. V prvním kole dám Forest a jednomaňáka, ve druhém kole Quirion Rangera a zbydou mi 3 many volné k seslání Elvish Archdruida či Green Sun’s Zenithu pro Priest of Titania. Kolikrát jen jsem tohle protihráčům provedl?!? Na jediné zemi....
Untapnutí Priest of Titania / Elvish Archdruida je snad ještě frekventovanější využití Rangera. Když se k této kombinaci sejde navíc Wirewood Symbiote, můžu si s manou klidně, víte co? No samozřejmě. Dát několika-násobný Overrun z Ezuri, Renegade Leadera (tedy kdybych ho aktuálně z balíčku nevyřadil). Sem tam lze Quirion Rangera zkusit jako ochranu před Hymn to Tourach. Jsem-li na dvou kartách, vrácením Forestu si zajistím 33% šanci na uchování aspoň jedné použitelné karty. Nic moc, ale lepší než drátem do oka....
Nejpřísnější na Rangerovi mi nicméně přijde, že s ním mohu bytosti untapovat ve svém a posléze i v protihráčově kole (třeba kvůli chumpblocku nebo roztočení komba v reakci na Lightning Bolt potažmo ideálně na Swords to Plowshares aneb „nekonečno“ životů se občas může hodit). No a kdybych se snad časem odhodlal hrát duálky, fungoval by Ranger taky jako ochrana před Wastelandou či by udělal z Dryad Arbory „nezranitelného“ chumpblockera (zvláště proti Umezawa’s Jitte věc více než vítaná).
Seedcradle Witch
Co k ní napsat? Čarodějnice je hlavní viník mých relativních úspěchů na turnajích (aspoň v těch krátkých nečetných okamžicích, kdy jí to nekazím). Enormním způsobem samozřejmě těžím ze situace, kdy protihráč netuší, jaké zlo se na něj chystá. Vlastně celkem běžný příklad: Llanowar Elvesv prvním? - Jasně. Priest of Titania ve druhým? - Dobře. Ve třetím pak:Skyshroud Elf? - Co to sakra je? Aha, pohoda. - Quirion Ranger? - OK. - Green Sun’s Zenith, kde X je jedna? - Když to musí bejt. - Jdem na druhou? - COŽE?
Úplně nejlepší je ale zahrát Seedcradle Witch z ruky, když je zbytek komba již na stole, aniž by protihráč použil třeba Force of Will, který od začátku svírá v ruce. Ta tendence podceňovat neznámé karty a většinou si je ani pořádně nepřečíst, mne prostě baví. Spuštění komba nepřekáží ani čarodějničtina (humus slovo) summoning sickness, což je dost podstatné zejména u protihráčů, jenž tzv. tuší.
Wirewood Symbiote + Sylvan Safekeeper
Čím dál tím více mi vadí, že musím mít v balíčku i jiné bytosti než Elfy. Bohu-žel/dík Symbiotik toho umí spoustu:
Ty máš jednomanové zabíjení (Swords to Plowshares/Lightning Bolt)? Já mám jednomanovou ochranu Priest of Titania / Elvish Archdruida, kterou musíš sejmout prvně. Férová záležitost.
Ty máš nehoráznou dvoumanovou pozemní příšeru (třeba 4/5 Tarmogoyf)? Já mám malinkýho 1/1 Elfa (nejlépe Elvish Visionary), co ti Goyfa blokne a Symbiotik mi Visionáře vrátí do ruky. Po jeho opětovném seslání si líznu. Pokud to navíc situace dovolí (protihráč je zatapovaný), hned si Visionáře znovu Symbiotikem vrátím do ruky, zase sešlu a líznu. Poněkud méně fér záležitost.
Mám potapované Foresty i aktivní „manové“ Elfy a ty mi chceš (ať již v mém či tvém kole) nějakého smahnout? Chord of Calling zaplacený čistě za Convoke pro Symbiotika ti v tom zabrání. Chceš mi v dalším kole usmažit Elfa? Musíš sejmout prvně Symbiotika. Dost nefér záležitost.
Jenže jistá vada na kráse by tu přeci jen byla – Wirewood Symbiote při záchraně Priest of Titania / Elvish Archdruida zapříčiňuje jejich summoning sickness. Čehož může chytrý protihráč efektivně využít pro oddálení spuštění komba a mezitím mne ujet. Proto je zde má staro-nová akvizice (nehrál jsem ho už celou věčnost) Sylvan Safekeeper. S kněžkou / Archdruidem na bojišti se jedná o ideální bytost pro Chord v reakci na střelbu.
Elvish Visionary
Několik posledních turnajů jsem odehrál bez Visionářů, přičemž jejich místo zaujaly Living Wishe a/nebo Summoner’s Pacty. Nyní jsem je vrátil zpět z následujících důvodů. Fakt mne štve mít (občas) na stole nevyužité 1-2 Symbiotiky. Ještě víc, když si v této situaci líznu Green Sun’s Zenith / Chord of Calling a nevím, jestli mám tutor poslat pro Seedcradle Witch či Skyshroud Elfa. V takový okamžik je Elvish Visionary opravdovým vysvobozením, protože mi nalíže vícero karet.
Ve srovnání s Přáními a Pakty nejde Visionář zrušit Spell Piercou, což nejvíce ocením ve druhém kole, pokud začínám, nedisponuju Priest of Titanií ani Elvish Archdruidem a protihráč si nechal volnou manu. Každopádně chci něco seslat a protihráč sotva použije Force of Will na Visionáře (případná smažba je pak úplný nesmysl). V dalším kole jsem už vlastně +2 karty a mám tudíž slušnou pravděpodobnost, že budu opět sesílat bytost a zkrátka budu hrát kolem Spell Piercy (aspoň teoreticky).
Rozsekal-li mi protihráč většinu Elfů a zároveň mi nezbyly skoro žádné karty, každý Elf a každé líznutí se stane požehnáním. Elvish Visionary je tehdy logicky přímo dvojitým požehnáním.
Priest of Titania
Tahle holka je prostě potřeba, na ní leží největší váha odpovědnosti za ne/úspěch. Je to právě ona, kdo bývá nejčastějším terčem hate karet. Hodně protihráčů si navíc neuvědomuje, že přidává manu i za jejich Elfy, přičemž Deathrite Shaman je jednou z vůbec nejčastěji hraných bytostí na legacy.
Na last chance trialu ve Strasbourgu jsem s tím zažil prima okamžik. Dánský protihráč s BUG kontrolem byl mírně napsáno „viditelně dosti rozčarován,“ jak ho drtili mí home made Elfíci (tenkrát dokonce ještě i bez Glimpse of Nature). Začal jsem roztáčet kombo ve chvíli, kdy měl Deathrite Shamana na stole. Načež si Dán (bez jakékoli snahy o komunikaci se mnou) zavolal rozhodčího. Hned mi docvaklo, o co se jedná, ale zůstal jsem zticha, pozorně poslouchal a zubil se od ucha k uchu. Jó, holt škodolibá radost bývá ta nejhezčí a protihráč byl celou dobu opravdu nepříjemný, tak proč mu to ulehčovat.
Rozhodčí se chudák snažil pochopit, o co se Dánovi jedná, avšak moc dobře mu to nešlo. Protihráč po nějaké době zaznamenal můj poživačský výraz ve tváři (ten fakt nešlo přehlédnout), zkontroloval stůl a konečně mu to došlo. Bez dalšího vysvětlování rozhodčího „vyhodil,“ podškrábnul result slip (0-2) a nasupěně odkráčel. Prohrát 15 euro za 15 minut evidentně nepotěší. Nejvtipnější mi nicméně přijde, že se rozhodovalo o tom, jestli jsem tapnul kněžku pro 5 nebo pro 6 man aneb stejně bych zvítězil. Asi pro mne chtěl docílit game loss, což je ovšem úsměvné samo o sobě.
Skyshroud Elf
Nejčastější důvod nechápavých výrazů protihráčů. Jako jo. Chápu. On je zkrátka hrozně špatnej a to úplně všude. Tedy vyjma mého balíčku. Tam tvoří 1/3 komba, díky čemuž je jednoduše nepostradatelný. Obdobně jako u Seedcradle Witch - spuštění komba nepřekáží ani Skyshroudova summoning sickness.
I když mi protihráč svými kouzly všemožně narušuje hru, Skyshroud Elfa většinou ponechá bez povšimnutí. V tu chvíli mne pak potěší i taková maličkost, že za tapnutí přidává zelenou, neboť ač hraju Elfy, v daný okamžik mi často chybí manové zdroje.
Elvish Archdruid
Poslední dobou hodně laboruju s jejich počtem v rozmezí dva až čtyři kusy. Na jednu stranu - při plném počtu osmi kopií Priest of Titania + Elvish Archdruid doufám, že protihráč nebude disponovat dostatečným počtem diskardu/přerušování/smažby a mně tudíž zbyde nějaký ten tutor i na vyhledání Seedcradle Witch / Skyshroud Elfa. Na druhou stranu – proti kombům je zmiňovaných osm kopií prostě příliš. A když v Glimpse of Nature otočím byť jediného Archdruida, může to znamenat rozdíl mezi vítězstvím a prohrou.
Viridian Shaman
Tenhle týpek je neskutečně potřebný. Vzhledem k osmi tutorům je v balíčku de facto devětkrát a i to se mi občas zdá málo. Důvod je samozřejmě nad slunce jasný – především Stoneforge Mystic respektive Umezawa’s Jitte a stále častěji Sword of Fire and Ice.
Mívám docela strach odsidovat ho i proti balíčkům, jež primárně nehrají equipmenty. Karty jako Ensnaring Bridge, Grafdigger’s Cage apod. by mi totiž nehezky zavařily.
Nicméně éra Viridian Shamana (a Harmonic Slivera) právě v těchto dnech upadá do zapomnění s vydáním sady Magic 2015. Reclamation Sage je totiž první čistě zelená třímanová bytost, co při příchodu na bojiště dokáže zbořit enchantment. A navíc i artefakt. A navíc se jedná o Elfa, tudíž ho lze protáčet skrz Wirewood Symbiotika! Tentokrát mi Wizardi udělali móóóóc velkou radost.
Glimpse of Nature
Dlouho předlouho jsem odolával vábení přírody. Nakonec jsem podlehl....
Green Sun’s Zenith
Jsem opravdu zvědavej, kolik edicí strávím čekáním na tutor obdobné úrovně. Pokud se ho vůbec někdy dočkám, elegantně mi vyřeší dilema s počtem Elvish Archdruidů v balíčku (zůstane jediný). Nevím, co bych o něm měl více napsat. Zkrátka úžasná karta, která ve mne probudila nenávist vůči Spell Pierce.
Chord of Calling
Silnou zbraní Chordu je možnost zaplatit sesílací cenu za Convoke (dokonce i třeba čistě a pouze za něj). Ovšem největší přednost představuje jeho instantnost. Konec konců jsem se o tom již zmiňoval u popisu Wirewood Symbiotika a Sylvan Safekeepera. Viridian Shaman respektive nově Reclamation Sage v reakci na útok s equipmentem je taktéž libový. Stejně jako Priest of Titania / Elvish Archdruid na konci protihráčova kola a ve svém si posléze ideálně dojít pro vítězství. Nadšení z Chordu mi opět narušuje ta zpropadená Spell Pierce.
Sideboard se mi v poslední době konečně poměrně ustálil. Více se o něm dočtete u jednotlivých her respektive mezi nimi.
Turnaj:
1. kolo – Jiří Kaman (Sneak and Show) – 3. po základu (3-1-1)
S Jirkou jsem se již nějaký ten pátek neviděl a co se pamatuju, tak hrával midrange. Jenže ne všichni jsou bohu-žel/dík jako já (když Elfy miluješ, není co řešit) a v prvním kole položený Island s následným prolizem mi lehce naznačuje, že jsem si možná neměl nechávat tu vcelku pomalou ruku s dvěma Visionáři.
Ukaž a řekni o chvíli později mne pak definitivně utvrzuje v mém omylu. I přesto považuju za největší problém absenci Priest of Titania / Elvish Archdruida, díky nimž bych hru ve svém kole ukončil. Uznávám – 15/15 protekční flying s šestkovou anihilací za 15 man je o něco málo výhodnější než 1/1 lízni za 2 many, avšak neskládám zbraně. Stále mi zůstávají dvě kola, v nichž musím složit kombo. V tom prvním najdu druhý díl skládačky. Za odměnu si posléze seknu 6 permanentů (2 země + 4 Elfy) a schytám to za patnáct. Na top deck vítězství vychází zhruba 30% šance (Seedcradle Witch, Green Sun’s Zenith a Chord of Calling), k tomu zbývá cca 15% na aspoň další líznutí (Wirewood Symbiote a Elvish Visionary). Napětí stoupá....drama vrcholí....a?!? Neurodí se. (0-1)
Ven: Deathrite Shaman, oba Sylvan Safekeepeři, dva Elvish Visionáři a Viridian Shaman. Dovnitř: Harmonic Sliver, tři Summoner’s Pacty a Pithing Needle. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a mít odpověď na Sneak Attack či Griselbranda.
Druhá hra je ještě rychlejší než ta předchozí. Nedorazí sice žádný side, ale Jirkovi se nepodaří popřerušovat mi všechna vyhledávání, přičemž v těch svých nenajde hrozbu dostatečně brzy. Tím pádem si pro něj dojde „nekonečně“ velká kněžka. Jirka na to konto evidentně lehce znervózní. (1-1)
V rozhodující hře opět nemám žádný side, nicméně disponuju solidní rychlostí, jíž navíc umocní Show and Tell ve druhém Jirkově kole. Elvish Archdruid se však nepotká s Emrakulem či Sneak Attackem, nýbrž rovnou s pekelníkem Griselbrandem. O tři kola později můžu Jirkovi potřást rukou, neboť jakýkoli pokus o seslání je samozřejmě zastaven Force of Willem. Sedm karet na Jirkově ruce a mínus sedm mých životů za kolo je přeci jen dost. (1-2)
0-1
Nehodlám kvůli tomu brečet, neboť vlastně jen trochu narovnávám až moc příznivou statistiku v duelech proti Sneak and Show. Takový Tomáš Bezděk by mohl vyprávět, jak se mu v Přerově proti Elfům daří (1-4). Navíc na postup do top4 stačí teď čtyřikrát za sebou vyhrát, prostě pohodička.
Dohráli jsme dříve než většina, tudíž zbyl čas obhlédnout si protihráče respektive jejich balíčky (jen aby bylo jasno). Z těch řekněme obvyklých byly zastoupeny: BUG Delver, BW, Dredge, MUD, Sneak and Show, UR Delver, 2x UW/r Miracles. No a pak taky ninjové!
2. kolo – Tomáš Kuchta (UWr Miracles) – 11. celkově (1-3)
Napárování mi dopřálo „radost“ utkat se s jedním ze dvou Miraclů, kteří si dali mirror v prvním kole turnaje. Poraženým byl překvapivě Tom Kuchta, jenž v poslední době dosáhl výborných výsledků na evropských grand prix, kde několikrát (bohužel neúspěšně) bojoval o top8. Aneb velmi dobrý hráč s balíčkem, co by měl Elfy kosit na potkání (jak to aspoň většina tvrdí).
Když si ovšem dá mulligan do čtyř, má to těžké každý a to i proti sebelepšímu matchupu. Zkrátka jsem Toma totálně umíchal = vždy pouze kopnutí. Nicméně ani tak to z mojí strany nebyla nějaká hitparáda, až jsem se začal o výsledek obávat. (1-0)
Ven: Deathrite Shaman, Elvish Mystic, Llanowar Elves, oba Sylvan Safekeepeři a Viridian Shaman. Dovnitř: Gaddock Teeg, Harmonic Sliver, Pithing Needle a tři Krosan Gripy. V překladu mít co nejvíc odpovědí na Topu, Counterbalanci, Jace a oba Miracly.
Tahle hra byla fakt úlet. Nemůžu ji popisovat celou bo trvala snad ke třiceti kolům. Každopádně prvně dostala Krosan Gripem Counterbalance, po ní si to odskákala i Sensei’s Divining Top, aby Tomáš vzápětí položil druhou Counterbalanci. Kurňa drát. O tu se však o pár kol později postaral třetí Krosan Grip. Mezitím jsem Toma kousal jedna-jedničkama, které se průběžně poroučely na spodek knihovny.
Když se ukázala Pithing Needle, měl jsem před sebou volbu, jestli tzv. píchnout Topu nebo Jace nebo si počkat, co bude mít Tomáš dřív. Vyčkal jsem, což asi nebylo úplně nejlepší řešení. Jakmile si Tom Topu potáhnul, seslal ji, mrknul na první tři karty, položil fetchku, odpálil ji a zkontroloval další tři karty. Moc dobře mi v tu chvíli nebylo. Naštěstí tam byly samé země. Cílem pro jehlu se tak stala Sensei’s Divining Top.
Tuším o dvě kola později doputovaly Glimpsy, ty jsem si ještě kolo podržel na ruce, protože líznout si z nich Forest jsem opravdu nechtěl riskovat. Nakonec jsem z nich vydoloval celé kombo a Tomáše konečně dorazil. (2-0)
1-1
Tom si tedy vybral pořádný kopec smůly. A já jsem mimochodem v tomto duelu spáchal svoji asi největší chybu na turnaji - na Tomových sedmi životech, když seslal kliku (já v reakci poslal Chord pro Gaddock Teega), jsem přestal útočit dvěma 1/1. Nechápu proč, ale najednou jsem ji považoval za True-Name Nemesis. Prostě zkrat.
3. kolo – Vojtěch Sobotka (MUD) – 12. celkově (0-5)
Ze scoutingu si pamatuju Vojtovy artefakty, akorát si nevzpomínám, čím vlastně zabíjí (zatím jsem s MUD na turnajích neměl tu čest). Holt si budu muset vystačit s vědomím, že se mám snažit co nejvíce tlačit na pilu.
Trinisphera přes Cloudpost a Ancient Tomb ve druhém kole by jiné balíčky (hlavně ty bez modré barvy) potrápila zřejmě podstatně více než Elfy. Takhle jen oddálila mé vítězství ze třetího na čtvrté kolo. (1-0)
Ven: Deathrite Shaman, oba Sylvan Safekeepeři, tři Elvish Visionáři a jeden Chord of Calling. Dovnitř: Harmonic Sliver, tři Summoner’s Pacty a Krosan Gripy. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a mít hafo boření artefaktů.
Jak mne balíček minulou hru potěšil, teď mi to dal pro změnu řádně vyžrat. Na sedmi bez země, na šesti bez země, na pěti bez země. Do čtyř už se mi jít nechce, jsem na draw a navíc ruka má celkem potenciál. Vojtova ovšem poněkud větší – 1. kolo: Ancient Tomb + Grim Monolith + Trinisphere, 2. kolo: City of Traitors + Lodestone Golem. K tomu dvakrát nelíznu Forest a je vymalováno. Dobrá kláda. (1-1)
Tentokráte si naopak vůbec nemůžu stěžovat – dva Krosan Gripy, 2 Foresty, jednomaňák, Elvish Archdruid a Green Sun’s Zenith je vážně ideálka. Ani Trinisphera potřetí ze tří her dříve než ve třetím kole mne nemůže rozhodit. Pro jistotu ale stihnu vyrobit chybu, když místo Trinispehry odpálím prvním Krosan Gripem na konci Vojtova kola Kuldotha Forgemaster. Přehlídnu totiž, že k aktivaci je potřeba tapnutí, což se summoning sickness jaksi nejde. Glimpsy a vše z nich posléze sesílám hezky po třech manách (druhý Krosan Grip chci raději pošetřit, kdybych v tomhle kole neroztočil kombo). Nicméně Archdruid v kombinaci s Quirion Rangerem a Wirewood Symbiotikem dokáže vyprodukovat dost many, aby mi Vojta mohl pogratulovat již nyní. (2-1)
2-1
Vojta mi na moji žádost po hře ukázal, čím má to MUD vlastně správně zabíjet (Blightsteel Colossus). Chvíli jsme pokecali o Chalice of the Void – dát ji v rozhodující hře na dva countery (místo jednoho), byla ještě větší kravina, než jakou jsem vyprodukoval já. Následně jsem od Martina Slezáka koupil základ Goblinů pro kamaráda (půjčení Elfové se mu smradovi nezamlouvají), najedl se a mohlo začít další kolo.
4. kolo – Martin Slezák (BW) – 9. celkově (2-2)
S Martinem jsem se naposledy utkal před více než rokem v Přerově a bylo to vskutku epické. Na detaily si bohužel nevzpomínám, ale každopádně si to sám prohrál, když jsem ho místo (asi očekávaného) složení karet požádal, ať mi ukáže, čím mne zabije. Měl tehdy Enchantressku a podařilo se mu zacyklit se Emrakulem. Pamatuju si, jak se neustále chytal za hlavu a usilovně přemýšlel, co má udělat, aby z toho vybruslil. Ke konci jsme oba kroutili hlavama a smáli se jak pošuci. Škoda, že se ta atmosféra nedá přenést do reportu. Pozn.: „Soráč Martine, ale už jsem to prostě dýl nevydržel – muselo to ven.“ J
Zpět k turnaji. Hrozně mi pomohla povědomost o Martinově midrange BW, neboť jinak bych si (zřejmě) nerisknul jít do příliš pomalé ruky bez jediné akcelerace: 2x Forest, 2x Wirewood Symbiote, 2x Elvish Visionary a Chord of Calling. Takto jsem naopak karty s úsměvem ponechal.
Martin dá v prvním kole Thoughtseize a moji spokojenost s mými kartami (překvapivě) nesdílí. Avšak Stoneforge Mystic ve druhém kole pro (překvapivě) Umezawa’s Jitte taky není zrovna špatný keep. Můj pocit zdánlivé nepřemožitelnosti začíná slábnout s přibývajícími Martinovými permanenty. Třetí kolo je ve znamení druhého Mystica pro Sword of Feast and Famine a za zbylou manu naštěstí jen Figure of Destiny (Swords to Plowshares či Mother of Runes by byla o moc nepříjemnější). Když ve čtvrtém kole přitopí ještě Phyrexian Revokerem (cíl bude jasně Wirewood Symbiote), vyberu si již minimálně třetí slabou chvilku na turnaji a zareaguju Chordem (s Revokerem na stacku). Záhy si drbu hlavu, protože Viridian Shaman by doputoval na bojiště před Revokerem a tudíž by ho nezničil. Móc chytrý, jsi pašák chlapče.
Nezbývá, než vymyslet nějakou aspoň trochu rozumnou alternativu a tou se stane Elvish Archdruid. Disponuju totiž Green Sun’s Zenithem, který hned ve svém kole pošlu pro zmiňovaného Shamana. V konečném důsledku tak budou mé vyhlídky paradoxně dokonce lepší. Akorát musím doufat, že se Martin ve světle nových událostí neusmyslí zakázat Archdruida. Doufám bohužel marně – dobře on. Na stole mám smetí v podobě dvou Visionářů, Symbiotika, píchnutého Archdruida, Seedcradle Witch a dvou Forestů. Na ruce Zenith, co si (na dvou manách) nesešlu ani za zlatý prase. Najednou se už vůbec necítím nepřemožitelně. Dvě kola a bude hotovo.
Díky vrácenému Visionářovi si ve svém pátém kole líznu dvakrát (Forest + nevím co). Martin mne následně projede Revokerem se Swordem of Feast and Famine a za untapnuté země sešle a equipne Revokerovi i Jittu. Posledním možným líznutím objevím čtvrtý Forest. Pošlu tedy Zenith najít Shamana, ale Revoker kvůli protekci zbořit nejde, tudíž si to vyžere Sword. Martin ve svém kole netopdeckne nic rozhodujícího, zatímco já si v klidu vrátím Shamana na ruku. Ten pak pořeší Revokera a uvolní mi tím Archdruida. Shaman putuje znovu na ruku a smoštuje i Jittu. Martin si lízne a jdeme na druhou. Hustě. (1-0)
Ven: Deathrite Shaman, Elvish Mystic, Fyndhorn Elves a Llanowar Elves. Dovnitř: Harmonic Sliver a tři Krosan Gripy. V překladu snaha mít co největší hromadu ničení artefaktů.
Martin zahajuje opět Thoughtseize a když spatří jedinou zemi, zahodí mi Fyndhorn Elfa. Sešlu Quirion Rangera a předám tah. Martin mne nehodlá šetřit a na stůl se podívá Tidehollow Sculler, pod něhož putuje Wirewood Simbiote. Topdecknutý Viridian Shaman mi zvedne náladu, méně už ovšem další Tidehollow Sculler, který Shamana okamžitě vykáže do patřičných míst. Ethersworn Canonist taky není kdovíjaká libice. Pozitivní je, že na stole mám už 2 Foresty, Quirion Ranger, Wirewood Symbiotika, dvě Seedcradle Witch a na ruce Chord of Calling a Forest. Plán tedy zní – na konci Martinova čtvrtého kola Chord pro Harmonic Slivera a zničit Tidehollow Scullera. Ve svém kole poté znovunabytým Shamanem poslat do věčných lovišť druhého Tidehollow Scullera a tím v podstatě vyhrát, neboť nebezpečí představují de facto pouze artefakty respektive equipmenty.
Martin však sešle druhou Thoughtseize a vše tím pádem vezme za své. Každopádně chci reagovat Chordem, ale nemůžu jít pro Slivera a sundat Tidehollow Scullera (vrácený Shaman by byl diskartován). Rozhodnu se pro variantu pokusit se co nejdříve sestrojit kombo, Chordem dotáhnu Elvish Archdruida a Thoughtseize vyšumí. Po pár kolech přijde rozřešení v podobě Krosan Gripu, vzápětí i Glimpse of Nature (v němž objevím druhý Krosan Grip, druhý Glimpse of Nature atd.). Martin vzdává. (2-0)
3-1
Souboj nám dal oběma fakt zabrat. Z Martina jsem si v jeho průběhu kamarádsky utahoval, proč hraje karty typu Thoughtseize a Tidehollow Sculler, když u nich musí přemýšlet takovým stylem, že ho z toho bolí hlava. Dokonce i rozhodčí nás (čti mne) opakovaně popoháněl, abychom to vůbec stihli. Skončili jsme pouhých 10 minut před limitem = v případné třetí hře bychom vskutku měli problém s časem. Magic nás určitě spíše bolel než bavil, neboť množství učiněných rozhodnutí se zásadním dopadem jsme udělali nemálo.
No a nyní nastala opět jedna z těch situací – standingy před posledním kolem, kdy první měl 12 bodů, druhý až čtvrtý 9 bodů a následovalo několik šestibodových. Normálně by to znamenalo dvě pohodové remízky na prvních čtyřech místech do top4. Jenže já jsem zkrátka jinej. I přes neznalost protihráčova balíčku (hlava děravá) a špatné pomocné (první kolo jsem prohrál a minimálně jednou byl párován dolů) jsem prostě hodlal páté kolo odehrát. Výhra by mne tedy „katapultovala“ na druhé místo, prohra jednoznačně vyřadila z top4 a remízu mívám jedinkrát za rok.
5. kolo – Pavel Bílek (BUG Delver) – 4. po základu (3-2), 1. celkově
Mně neznámý Pavel Bílek to vzal překvapivě velice sportovně a neměl sebemenší připomínky natož snad jízlivé poznámky (všechna čest). Pro pořádek mi pouze oficiálně nabídnul remízu, kterou jsem nepřijal a šlo se na věc.
První hra byla dost rychlá zejména kvůli Pavlovu dvojitému mulliganu a absence protihry vyjma jediné Hymn to Tourach. Z jeho balíčku jsem v podstatě vůbec nic neviděl, tudíž jsem si nebyl jistý, jestli mám sideovat Meekstone či nikoli. (1-0)
Ven: Elvish Mystic, Fyndhorn Elves, Llanowar Elves a Sylvan Safekeeper. Dovnitř: Scavenging Ooze, dva Meekstony a tři Relic of Progenitus. V překladu snaha mít co největší množství odpovědí na protihráčovi bytosti (Deathrite Shaman, Delver of Secrets, Tarmogoyf, True-Name Nemesis).
Úvodní ruka s Relicem, Oozou, dvěma Symbiotikama, Visionářem, Priestem a Forestem rozhodně potěší. Pavel začíná Brainstormem, já zase Relicem, načež Pavel vytřeští oči. Není se čemu divit, když posléze sešle Tarmogoyfa. Topdecku les a na stole se objeví dva Symbiotici. Další dvě kola mne Pavel jezdí Goyfem, zatímco já ho opatrně lákám na Visionáře a kněžku, přičemž mu Relicem z hrobu odstraňuju kartu za kartou. Jakmile Pavel použije Disfigure, nechám na stůl vstoupit Oozu. Z té je záhy 5/5 a jediná Pavlova 0/1 bytost se na ni pouze závistivě dívá. Po dvou líznutích Pavel vzdává. (2-0)
4-1
Je tedy jasné, že o postup do finále si to z druhého místa rozdám v odvetě s Jirkou Kamanem. Na čtvrté místo se přece jen dostane Pavel Bílek a proklouzne tak do top4 jako jediný se skóre 3-2. Jeho protihráčem bude třináctibodový Tom Důbrava s UW Miracles. Ještě před započetím vyřazovacích bojů nás rozhodčí potěší zprávou – proběhne boj i o konečné třetí místo. Magicu si tudíž i při pouhých dvanácti hráčích každopádně užiju rovnou 7 kol. Mazec.
Top4 – Jiří Kaman (Sneak and Show) – 3. po základu (3-1-1)
Proti Jirkovu Sneak and Show si možná až nezdravě věřím. Cítím totiž docela solidní šanci uspět a chci satisfakci za neúspěšný začátek turnaje. Navíc budu jako výše nasazený začínat. Ruka by mohla být i rychlejší, bude záležet co dolíznu, ale raději ji nechám. Jirku postihne jeden mulligan, i přesto (či právě proto) zahraje v prvním kole Show and Tell. Dám do něj Archdruida a mám celkem slušný potenciál na výhru ve svém kole. Nicméně Jirkův Griselbrand mi jednoznačně nastíní, jak se bude situace dále vyvíjet (peklo na zemi). Avšak chyba lávky. Jirka v 21 kartách z Griselbranda ani v dalších z prolizu nenajde nic kloudného! Bohužel štěstěna mi není nakloněna úplně a kombo se mi sestrojit nepodaří. (0-1)
Ven: Deathrite Shaman, oba Sylvan Safekeepeři, dva Elvish Visionáři a Viridian Shaman. Dovnitř: Harmonic Sliver, tři Summoner’s Pacty a Pithing Needle. V překladu snaha být co možná nejrychlejší a mít odpověď na Sneak Attack či Griselbranda.
Ve druhé hře se mi sejde zajímavá kombinace sideovek Pithing Needle a Harmonic Sliver. Po chvíli usilovného přemýšlení (rozuměj absence Priest of Titania / Elvish Archdruid) souhlasně pokývu hlavou. Plán zní – jehla v prvním kole na Griselbranda, čímž donutím Jirku hledat Sneak Attack, jenž si to pak odskáče v Show and Tellu od Slivera a snad bude vymaštěno. Má to jen dvě slabiny – Pyroclasmu, o níž si nejsem jistý, zda ji Jirka hraje či nikoli. No....a....hraje (spláchla tři Elfy včetně Priesta). A taky to, že do Show and Tellu může dát Emrakula, který mi to vysvětlí. No....a....dal. No....a....vysvětlil. :o) (0-2)
S notně pošramoceným sebevědomím a lehce odevzdanej odkráčím ke svému poslednímu duelu. V Magicu jsem evidentně silně maniodepresivní. Najednou si uvědomuju, že asi ne pouze v Magicu. Hm, zajímavé. Vskutku zajímavé.
Předpokládám další odvetu, tentokráte z konce základní části turnaje s Pavlem Bílkem. Překvapivě se ovšem mýlím, když mne čeká taktéž zkroušený Tomáš Důbrava.
O 3. místo – Tomáš Důbrava (UW Miracles) – 1. po základu (4-0-1)
Výjimečně nebudu jednotlivé hry popisovat, neboť zaprvé s Miracly je to na spoustu kol a zadruhé jsem byl moc frustrovaný, než abych si toho dost zapamatoval. Před sidem jsem urval vítězství. Po sidu mne Tom totálně zničil a rozmetal na kousky. Každý x-krát slyšel klasickou hlášku: „Protihráč měl úplně všechno.“ Tady se pod to ale můžu s klidnou duší podepsat. Swords to Plowshares spolu se Snapcaster Mage mne v obou hrách dostali až na 25 životů, což bylo samozřejmě super, protože jsem přežil o jeden útok třech respektive šesti 4/4 andělů více. Akorát těm mým ušatým klukům z toho po těle zrovna hezky nebylo. (1-2)
Shrnutí:
Dnes si opravdu nemůžu na nic stěžovat. Balíček chodil dobře, sidovky přímo skvěle (u nich si obvykle trochu pobrečím), zahrál jsem si dosytosti, atmosféra byla super, prostory v Rishadě jsou na úrovni a těch několik evidentních chyb mne nestálo žádnou prohru. V „redraftu“ FtV: Twenty jsem navíc ukořistil z mého úhlu pohledu parádní karty....
PS:
Vítěz tohoto posledního trialu Pavel Bílek postoupil na hlavním sobotním turnaji Prague Eternalu do top8 ze třetího místa! Gratuluju....
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.