Články
Rozbor Oath of Druids balíčku na Premodern
Rozbor Premodern Oath of Druids
Dnešní rozbor na Premodern bude věnován balíčku, který je postaven kolem karty Oath of Druids a patří mezi nejzajímavější strategie celého formátu.
Karta se nám poprvé objevila v edici Exodus jako součást celého cyklu pěti oathů. Nejzářivější budoucnost se tehdy připisovala černé přísaze ghůlů, ale byl to právě tento druidský, který se nakonec stal součástí několika balíčků, které vyhrály Pro Tour a dodnes je vidět i na Vintage nebo právě Premodernu. Na formátu EDH ho díky zákazu spatřit nemůžeme (a je to asi dobře).
Karta funguje na jednoduchém principu. Enchantment za dvě many, který říká, že kdykoli v upkeepu má některý hráč méně potvor než jeho soupeř, může si začít otáčet karty v knihovně, dokud nenarazí na potvoru a tu si dát do hry. Zbylé karty zamíří do hrobu. Díky tomu jste schopní do hry dostat potvory, které se jinak sesílají hodně špatně a získat tak potřebnou převahu. Klíčové je tedy mít takové potvory v balíčku jako jediné exempláře a zároveň umět soupeře zabít i pokud je do hry nedostanete (například z důvodu, že prostě ne a ne nějakou potvoru zahrát).
Historicky si pamatuji verzi, kde pozici tohoto zabijáka plnil Spirit of the Night z Mirage nebo Verdant Force. Prvním výraznějším úspěchem se však balíček může pochlubit v roce 99, kdy na tehdejším mistrovství světa dokázal první den udržet neporazitelnost Xavier Curto. Jednalo se o Standard a roli zabijáka zde plnil Thorn Elemental a o defenzívu se staral Spike Weaver. Jednalo se o modrozelený control se spoustou rušení a zneužíval i Scroll rack, který se zde dodnes perfektně hodí.
Odkaz na balíček zde:
Na tomto stejném mistrovství se Oathy dokázaly prosadit i na formátu Extended, především v rukách zkušeného Boba Mahera, který se s balíčkem ještě tentýž rok stal i vítězem Pro Touru. K povinné modrozelené přidal bílou a trochu červené, aby naplno mohl používat bílý Enlightened Tutor a zařadit tak do balíčku a sideboardu spoustu použitelných enchantmentů v jedné kopii. Paradoxně i Oath hrál pouze dvakrát a zbylé kopie až v sideboardu, aby měl lepší šance proti controlům. Balíček obsahoval pouze 3 potvory – Morphling jako zabiják, Spike Feeder doplňoval ztracené životy a Shard Phoenix uměl spláchnout různé nepříjemné malé potvůrky. Všechny tyto nestvůry uměl v případě potřeby dostat do hrobu a používat Oath každé kolo. Aby potvory a karty nedošly, měl v balíčku Gaeas Blessing, který v případě odemletí zamíchal hrob do knihovny a jelo se od znova. Ve finále si poradil i s Necropotencí, která potvory vlastně vůbec nehrála a zde Maher používal především oživovací země Treetop Village, které korespondují s logikou balíčku, tedy nehrát moc potvor, ale zároveň být schopen soupeře tlačit i jinak.
Odkaz na balíček je zde:
O tři roky se Oathy opět zjevily na GP Lisabon, kde s nimi vyhrál legendární Kai Budde, který si ve finále dokonce střihl mirror proti stejnému balíčku Patricka Mella (a v TOP 8 byly dokonce i třetí Oathy). Ukazovalo se, že balíček drtí potvorové decky a zároveň, díky množství rušení, je kompetitivní i proti kontrolnějším a kombo strategiím, což platí dodnes.
O rok později se Oathy dočkaly dalšího vítězství na Pro Touru (v Houstonu). Tentokrát Justin Gary zvolil jako hlavního zabijáka kartu Cognivore. Ta měla sílu a odolnost podle počtu všech instantů v hrobech, což bylo díky odemletí Oathem často dost vysoké číslo (a nebo se Vám dělo to co mně, že jste si ve třetím kole mocně odemleli Cognivoru jako první kartu a jako 0/0 zaplula hned do hrobu). Místo bílé přidal Justin černou na perník a místo Blessingu přidal flashbackovou Krosan Reclamation. Nutno dodat, že se nemůžu zbavit dojmu, že jeho autor musel být opravdu velký lucker, když s tímto balíčkem turnaj vyhrál. Některé volby působí dost zmateně a ostatní balíčky z Top 8 mi přijdou jako větší favorité, ale na to se historie neptá a celou top 8 si můžete prohlédnout na následující stránce.
Posledním zajímavým úspěchem je první místo na GP New Orleans 2003 (vážně už 20 let?!), kde si Zwi Mowshowitz vzal svůj pet deck – Turbo Landy, které využívaly Explorace a Horn of Greed k obrovské karetní výhodě a Oath hledaly jedinou potvoru v balíčku, kterou byl Battlefiled Scrounger, který poté umožnil recyklovat kartu Time Warp a hrát nekonečně mnoho kol.
Balíček můžete prostudovat zde:
Je tedy evidentní, že v období před moderní byly Oathy postrachem mnoha turnajů a logicky tak na formátu Premodern umí zazářit dodnes. Můžete samozřejmě použít nějakou z výše uvedených variant a jen je doupravit dle legálnosti, takže použít modrozelený základ a nebo jít jiným směrem, což představím ve dvou následujících verzích.
Zelenobílá varianta Oathů nabízí přístup k výše vychválenému bílému tutoru, takže můžete zajímavě pracovat s jednotlivými místy v balíčku i sideboardu. Jako zabiják se zde jeví skvěle zejména Phantom Nishoba, která díky lifelinku a faktu, že damagem jí moc nezabijete, hravě dokráčí k vítězství. To podporuje hned osmička oživovacích zemí – Treetop Village a Mishrovky.
Balíček je netradiční v tom, že obsahuje i karty, které výrazně omezují manové zdroje soupeře. V rámci zemí se jedná o Rishadan Porty, kterými země tapujete a Wastelandy a Dust Bowly, které je ničí nadobro. Manové zdroje doplňují (a rodinné rozpočty spolehlivě vysají) Mox Diamondy, čímž se dostáváme na 32 manových zdrojů, spolu s fečkami a základními zeměmi.
Mimo země soupeře prudíte i díky Sphere of resistence, která zdražuje všechny spelly o 1, což je možné zrealizovat díky moxu už v prvním kole a hru tím dost zpomalit. Dalším důvodem, proč chceme hrát bílou, je samozřejmě nejlepší zabíjení všech dob – Swords to Plowshares. Ty se neptají a zároveň je to karta, která dokáže dost zostudit i Vaši nesmrtelnou Nishobu.
O výhodě hraní Gaeas Blessingu jsem psal už výše, takže máme dvě kopie, aby nám naše zdroje nikdy nedošly. Specialitkou je pak Funeral Pyre, což je jednomanová odpověď na nepříjemné karty v oponentově hrobě, které exilne a ten za tuto proradnost dostane létajícího 1/1 spirita. A to je podraz číslo dvě, protože tím dostanete možnost si aktivovat Oath, ikdyž třeba soupeř plánoval, že potvory hrát nebude.
K bílému tutoru zde máme Auru of Silence a Seal of Cleansing, které oceníte proti Stázím, Survivalu, Perníkům a dalším nepříjemnostem. A absenci modrého prolizu skvěle supluje Sylvan Library, kterou chválím snad v každém rozboru.
Sideboard je samozřejmě závislý na tom, co se zrovna hraje ve Vašem okolí a taky na tom, že chcete využívat potenciálu bílého tutoru. V případě že narazíte na opravdu agresivní balíček, můžete přihodit Shard Phoenixe a Ancestor Chosen, kteří se starají o malou havěť a dostatek životů. Tormods Crypty proti balíčkům pracující s hrobem. Cursed Totemy se hodí na elfy. Červený kruh a Ivory Maska proti burnu, kterou využijete i proti discardu, kde dodávám i můj oblíbený Spiritual Focus. Compost je chuťovka proti černým balíčkům a Sacred Ground je proti fandům ničení Vašich zemí. Seal doplňuje počty v základu, kdyby nestačily a 3 bílé dekrety jsou proti kontrolním balíčkům, když se Vám nedaří prorazit zeměmi a donutit je vyložit nějakou nestvůru.
Decklist najdete zde:
Další variantou, se kterou se můžeme setkat, využívá jednu z mých nejoblíbenějších bílých karet už ze samého počátku Magicu – Land Tax. Tento enchantment Vám umožňuje v upkeepu najít až 3 základní země v balíčku a dát si je do ruky. Stačí splnit jen podmínku – mít méně zemí než soupeř. Land Tax kombíte se Scroll Rackem, který Vám tyto země umožňuje vyměnit za jiné karty a najít si je další kolo znovu. Pokud Vás soupeř rychle neušlape nebo toto kombo nepřeruší, tak moc šancí už nemá. Strategii mít málo zemí podporují opět Moxy a skvělé Undiscovered Paradise, které umí dát jakoukoliv manu a poté se vrátit na ruku. Udržují tedy nízký počet zemí a časem se umí vyměnit za jinou kartu díky Scroll Racku. Balíček je tedy pětibarevný a většinu tvoří právě základní země.
Aby se nestal scénář, že budete ušlapáni soupeřovými monstry, jsou v balíčku právě Oathy, abyste mohli držet krok. Pro přežití je zde Ancestral Chosen, který umí dodat opravdu hodně životů a Triskelion, který nejdříve pokosí malé potvůrky (ale aspoň jednu nechte 😊) a v pokročilé fázi hry zabíjí soupeře. Proti kontrolům jste zase vybaveni Duressy a Orims Chanty, které Vám pomáhají chránit klíčové spelly. Tímto klíčovým kouzlem je často Armageddon, který oběma hráčům poboří všechny země. Vy jste na tento scénář připraveni a kombo Tax a Rack se o jejich doplnění postará. To vše je opět podpořeno Blessingem.
Opět nechybí tutory a Swordy, stejně jako Sylvan Library. Novinkou je pak Zuran Orb, který dodává ztracené životy a redukuje počet Vašich zemí, aby se Land Tax nezasekl. Ivory Tower dodává také životy a věřte, že karet na ruce budete mít víc než dost. Furnace je reakce na soupeřův hrob už v základu. Proti elfům a goblinům je už v základu Engineered Plague, který je opravdu nepotěší.
V sideboardu čeká nepříjemný Iridiscent Angel, pokud se soupeř vyznačuje množstvím cíleného zabíjení (tzn Swordy). Na burn máme tentokrát Aegis of Honor. Dále od každého Blastu jeden kus a Duressy na kontroly, kde můžete přidat i Argivian Find na zničené části Vašeho komba. Další mor, kdyby v základu nestačil a velmi zákeřný Back to Basics, který zablokuje vícebarevné soupeře. Karmic Justice je další „férová“ odveta na soupeře, který Vám chce kombo narušovat a odměníte ho ničením jeho permanentů, dost často to budou země. Meddling Mágy oceníte proti případným kombům a klíčovým kartám soupeře. Nejčastěji budeme jmenovat asi Perník, Stázi nebo sideboard karty zaměřené na ničení Vašeho komba.
Na balíček můžete mrknout zde:
Jak už historie napověděla, balíčky postavené kolem této karty jsou předurčeny k tomu, aby vyhrávaly. Dnešní konstrukce v tomhle nejsou výjimkou a v rukou zkušeného hráče opravdu dosahují konstantních dobrých výsledků. Je třeba balíček hrát pomalu a pečlivě a upravovat svůj herní plán podle toho, jestli hrajete proti agru a nebo kontrolu. Díky tutorům máte navíc velké možnosti, jak si celý decklist a především sideboard upravit podle toho, co se u Vás hraje.
Tak vzhůru do toho a ať Vás provází síla a druidská moudrost.
Pokud se Vám článek líbil, tak si určitě přečtěte i předchozí rozbor balíčku na formát Premodern, kterým byl rozbor Enchantress.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.