Díky za kvalitní výhledy - jako vždy!
0 hlasů
Velké úspěchy českých hráčů, Modern Horizons 2, Dungeons & Dragons, otevření heren a ukončení „Pro Player lifestylu“… Tyto Výhledy opravdu nemůžete minout.
Foto: Wizards of the Coast, MTGMelee, Channel Fireball, twitter.com
Obsah
Stalo se
Aréna Open
Showcase Open
Insight Esports – 5 000 $ Historic
Insight Esports – 5 000 $ Standard
SCG Tour Online
League Weekend
Qualifier Weekend
Co nás čeká
Konec sezóny 2020-2021
Sezóna 2021-2022
Summer of Legend
Modern Horizons 2
Adventures in the Forgotten Realms
Otevření heren
Novinky ze světa Magic Arény
CFBPro Showdown
Nadcházející produkty
Nadcházející turnaje
Střípky
Companion
DARK ALLIANCE
Řešení minulého kvízu
Kvíz
O víkendu 8. až 9. května proběhl na Magic Aréně další Open. Formátem byl Sealed Deck Strixhavenu a nejvyšší odměnu 2 000 $ vybojoval i Luis Scott-Vargas s „nejlepším poolem ever“…
Jak jste dopadli vy? ;-)
Stejný víkend patřil i Limited hráčům Strixhavenu na Magic Onlinu – uskutečnily se totiž rovnou dva Showcase Openy.
Toho sobotního se zúčastnilo 329 hráčů a v Top 8 jsme mohli poznat i známá jména jako Logan „Jaberwocki“ Nettes a Kristof „K_Prinz“ Prinz. Z celkového vítězství se ovšem radoval Nathan „nathansteuer“ Steuer.
V neděli se zapojilo hráčů 305 a do Top se probojoval Michael „DarkestMage“ Jacob. Tento turnaj ale patřil někomu jinému. Velice gratulujeme Dominiku „Lennnymu“ Proškovi za vynikající výsledek, kvalifikaci na Champions Showcase a také na Strixhaven Championship! Vypadá to, že „staré dobré MODO“ svoje „grindery“ opravdu odměňuje :-)
Lennyho Sealed Deck byl také velmi pěkný. Nehrát dva Professory of Zoomancy, to o něčem svědčí… ;-)
Lennymu musíme pogratulovat ovšem ještě jednou, protože jeho vítězství je „back-to-back“. Jeden víkend předtím totiž vyhrál kvalifikaci na Strixhaven Championship na Magic Onlinu ve stejném formátu. Takže moc gratulujeme! Lenny je Limited specialista par excellence.
Champions Showcase se uskuteční 26. června a mě velmi těší, že tam budeme mít opět českého zástupce. Budeme ti držet palce, Lenny!
Výsledky sobotního Showcase Openu (s decklisty Top 8) si můžete projít tady, výsledky nedělního jsou zde.
V sobotu 8. května se opět uskutečnil další štědrý turnaj pořádaný společností Insight Esports. Formátem byl Historic, zúčastnilo se 116 hráčů a prvních pět balíčků v „metagame“ bylo následujících:
Hrálo se „double eliminací“ a do Top 8 se tak dostali hráči s následujícími balíčky: 2x Jund Food (Jegantha), 1x Izzet Phoenix, 1x Jeskai Control, 1x Dimir Rogues (Lurrus), 1x Rakdos Arcanist, 1x Azorius Auras (Lurrus) a 1x Dimir Control. (Všimněte si, že tady není o „Dimir Pactu“ vlastně příliš ani řeč… ;-))
Ve finále porazil Toni Martos (Izzet Phoenix) Pawla Kardyśe (Jeskai Control) a odnesl si tak výhru 1 250 $.
Podrobnosti o tomto turnaji můžete najít na stránkách MTGMelee.
A v sobotu 15. května se hrál Standard. K Magic Aréně se připojilo 111 hráčů a vrchol „metagame“ vypadal následovně:
Hrálo se opět „double eliminací“ a složení Top 8 bylo: 2x Jeskai Cycling, 1x Mono-White Aggro (Lurrus), 1x Mono-White Aggro (bez Lurruse), 1x Mono-Green Aggro, 1x Mono-Red Aggro, 1x Dimir Control a 1x Sultai Ramp (Yorion).
Ve finále zvítězil Sam Beaulieu (Mono-White Aggro (Lurrus)) nad Jimem Davisem (Mono-Green Aggro) a vyhrál hlavní cenu 1 250 $. Naše gratulace jdou ale opět trochu jinam :-) Tomáš Pokorný se (se svojí Sultai Rampou) umístil na 7. místě, vyhrál 200 $ a účast na finálovém turnaji této série. Gratulujeme!
Finálový turnaj této série („Tier 1 Invitational“) proběhne již v sobotu 22. května. Formátem je Historic i Standard (s Top 8 Historic) a je možné, že se něco z tohoto turnaje bude streamovat živě na www.twitch.tv/insightesportsca. Hraje se o ceny v celkové výši 5 000 $ a žetony („Insighty“), jejichž význam zatím není znám :-) Každopádně Lukáši Duškovi a Tomášovi Pokornému budeme držet palce!
Výsledky proběhlého turnaje ve formátu Standard jsou k nalezení tady.
V neděli 9. května proběhla poslední kvalifikace na Strixhaven Championship pořádaná společností Star City Games. Ke Standardu na Magic Aréně se zapojilo přesně 200 hráčů a „metagame“?
Sultai Rampa (/Ultimatum) je asi opravdu největší „hnací silou“ tohoto Standardu…
Po osmi kolech („Švýcarem“) a jednom kole Top 12, postoupili do Top 8 hráči s následujícími balíčky: 1x Temur Adventures (Obosh), 1x Temur Adventures (bez Oboshe), 1x Naya Adventures (Jegantha), 1x 4C-Adventures (Jegantha), 1x Mono-Red Aggro, 1x Mono-Green Aggro, 1x Rakdos Sacrifice a 1x Sultai Ramp (Yorion).
Bylo tam tedy hodně „Adventur“, ale z celkového vítězství se radoval hráč se Sultai Rampou. Hráč, o kterém jsme již také hodněkrát psali… Lukáš Dušek zvítězil nad Julianem Felixem Flurym (4C-Adventures) a kvalifikoval se tak na Strixhaven Championship v poslední možné kvalifikaci! Jsme moc rádi, že ti už konečně vyšlo! Gratulujeme a přejeme ti hodně štěstí na Strixhaven Championshipu!
Lukáš ještě vyhrál finanční prémii 1 500 $, ale věřím, že to je pro něho v tuto chvíli skoro už tak trochu vedlejší… :-)
Průběh celého turnaje si můžete projít opět na MTGMelee.
15. a 16. května se konal již celkově šestý League Weekend pro hráče Magic Pro League (MPL) a Rivals League. Na Magic Aréně se hrál Standard i Historic a (podobně jako v League Weekendu dubnovém) každé tři kola se měnil formát a hrací „pod“. Celkově se hrálo kol dvanáct.
Na Standard zaregistrovali hráči obou lig převážně Sultai Ultimatum s Yorionem.
A podle výsledků to byl balíček i nejlepší. Poměrně zajímavými „decky“ byly Izzet Midrange s Goldspan Dragony a Galazeth Prismari (hrál jej například Brad Nelson) a Gruul Adventures s Magdou, Brazen Outlaw (Gabriel Nassif a Reid Duke), ale těm se příliš nedařilo.
Na formátu Historic je po zveřejnění Mystical Archivu všechno kompletně jinak. Navíc se objevil balíček sestavený kolem karty Tainted Pact, který formát úplně opanoval.
Tento „combo“ balíček je prakticky „jednokarťákem“ a vyhrává na synergii mezi kartami Thassa’s Oracle + Tainted Pact. (S triggerem Oracla na stacku zahrajete Pact, instantně se „domelete“ a vyhrajete.) Je to tedy něco jako byl Thassa’s Oracle + Inverter of Truth na formátu Pioneer.
I když tento balíček byl velmi zastoupený a velmi úspěšný, bylo docela zábavné jej sledovat v akci a hlavně hry, ve kterých „nasidoval“ Pack Rat stály za to! :-)
Na druhou stranu se říká, že Jeskai Control (který hrál například Luis Scott-Vargas) toto všechno umí ukontrolovat, takže jestli nás nějaké bany čekají, nebo nečekají, to se ještě uvidí…
Dalším úspěšným balíčkem formátu byl Izzet Phoenix, jenž hrál například Javier Dominguez. Všechny decklisty všech hráčů (a formátů) naleznete na oficiálních stránkách.
A jak to všechno dopadlo? V MPL zvítězil Paulo Vitor Damo da Rosa a kvalifikoval se tak do MPL na příští rok a na Mistrovství světa.
Nicméně… Jelikož Paulo už na Mistrovství světa kvalifikovaný je (jako úřadující Mistr světa), tento jeho slot se přesune do turnaje MPL Gauntlet.
Velmi se dařilo Sethu Manfieldovi (10 výher) a naopak nedařilo Gabrielu Nassifovi (2 výhry), a proto Seth Gabriela dokonce předběhl. Na příštím League Weekendu se hraje o dva „sloty“ na Worlds a nejspíš tak připadnou dvěma hráčům z trojice Seth, Gabriel a Reid Duke.
Z MPL sestoupili do příští Rivals League Brian Braun-Duin, Shahar Shenhar a (po Playoff zápasu s Carlosem Romaem) Autumn Burchett. (Podrobné „standingy“ si můžete projít tady.)
Martin Jůza uhrál 6 výher a zůstal v pozici, která ho zatím posílá do MPL Gauntlet.
Z Rivals League máme ale velmi dobré zprávy :-)
Standa Cífka vybojoval účast na Mistrovství světa a pozvánku do MPL na příští rok!!!
Standovi velmi gratulujeme, protože „vybojoval“ je to správné slovo. Po shodě bodů s Mattem Sperlingem nastal relativně dlouhý Playoff, na který se určitě podívejte. (A ještě předtím se podívejte na Standův zápas s Luisem, protože to bylo také něco neuvěřitelného :-))
V Rivals League se dále zadařilo právě Luisovi a Grzegorzovi Kowalskimu, kteří si to ještě společněm s Mattem příště „rozdají“ o dva sloty…
Z Rivals League sestoupili následující hráči:
Ryuzo Fujie
Matt Nass
Greg Orange
Matias Leveratto
Lucas Esper Berthoud (po prohraném Playoffu s Brentem Vosem)
Minule jsem oznámil, že hráčů bude sestupovat sedm, ale nejspíš ne. (Buďto jsem to nepochopil, nebo se nějak změnila pravidla. Každopádně se omlouvám.)
Ivan Floch uhrál 6 výher a v současné době je na 17. místě, Jakub Tóth uhrál 5 výher a je na 21. místě. Sestup klukům již asi nehrozí, ale ještě by bylo pěkné, kdyby zabojovali a dotáhli to do MPL!
Příští League Weekend se uskuteční 3. až 4. července, nicméně body do žebříčku přinese i Strixhaven Championship. Závěr sezóny bude zajímavý.
Minulý víkend proběhl také poslední Qualifier Weekend. Kvůli technickým potížím (?) se ovšem v neděli stalo to, že hráči nemohli zaregistrovat svůj balíček na Standard, mohli ho zaregistrovat pouze na Historic. (Formátem ale měl být Standard.)
Turnaj byl proto zresetován a… Snad nějak dopadl pro někoho dobře…
Wizardi zveřejnili datumy vrcholových turnajů, které ještě zbývá pro tuto sezónu odehrát:
Strixhaven Championship – 4. až 6. června
League Weekend – 3. až 4. července
Challenger Gauntlet – 6. až 8. srpna
Rivals Gauntlet – 2. až 5. září
MPL Gauntlet – 2. až 5. září
Mistrovství světa v Magicu XXVII – 8. až 10. října
Formáty a přesné podoby jednotlivých turnajů zatím ještě nejsou úplně známy. Řekl bych, že až na Mistrovství světa, se bude vše odehrávat přes Magic Arénu. Samotné Mistrovství světa pro 16 hráčů již třeba půjde odehrát osobně…
V tomto oznámení se dozvídáme o plánech Wizardů na časy budoucí.
Nicméně jelikož Wizardi chtějí být se systémem maximálně flexibilní (což se není čemu divit – možná už se budou moci pořádat velké „papírové“ turnaje, možná ještě ne), tak se toho zase tak příliš nedozvídáme. Jisté je pouze to, že „digitální Magic“ s námi zůstane, budou opět „Set Championshipy“, hráči MPL a Rivals League budou placeni smlouvou a sezóna vyvrcholí opět Mistrovstvím světa.
Nicméně na sezónu ještě další (tj. 2022-2023) se již Magic Pro League ani Rivals League neplánují a „Pro Player lifestyle“ tím nejspíš skončí.
Tuto zprávu nesli všichni na sociálních sítích velice nelibě, nicméně já bych ještě tak úplně unáhlené záběry nedělal. Z jiných vyjádření totiž vyplývá, že Wizardi o organizované hraní stojí. Chtějí „papírový“ Magic, chtějí Set Championshipy (/Pro Toury), chtějí „PTQčka“, chtějí Grand Prix (/MagicFesty), … Takže v žádném případě by se nemělo jednat o konec organizovaného hraní. Spíše jde prostě „jenom“ o „placení benefitů Pro Playerům“…
Jak už jsem říkal, tak oficiální oznámení je takové „nicneříkající“, trošku více sdělil Blake Rasmussen v pořadu Weekly MTG (ale ne také ne moc). Wizardi se chtějí soustředit na následujících pět „pilířů“:
Friendly Play (FNM a „casual“ hraní)
Aspirational Play (Store Championshipy, „PTQčka“ a nejrůznější další kvalifikace)
Elite Play (Set Championshipy a Mistrovství světa)
Tabletop Play („papírový“ Magic)
Digital Play („digitální“ Magic, převážně tedy Magic Aréna)
Snad tedy při tom nezůstane nikdo opomenut a po dalším „re-brandu“ Magicu nás čeká dobrá budoucnost. Uvidíme… (Sami už snad víte velice dobře, že než věci vyjdou od Wizardů v platnost, tak se ještě tak minimálně dvakrát změní… Doufejme tedy v to dobré…)
Před dvěma týdny se objevilo toto velké oznámení, ze kterého budeme těžit prakticky po zbytek těchto Výhledů. Nejprve se podíváme na Modern Horizons 2…
Po dvou letech od sady Modern Horizons se dočkáme jejího pokračování. Karty z této sady se zařadí přímo na Modern (a formáty starší). Se sadou samozřejmě také půjde draftovat.
Vše by mělo proběhnout podle následujícího kalendáře:
20. května – Ochutnávka nových karet v pořadu Weekly MTG
24. května – Začátek „spoiler“ sezóny
2. června – Sada bude známa celá
3. června – Release na Magic Onlinu
11. až 13. června – Prerelease za pomoci webových kamer a programu SpellTable
11. až 17. června – Prerelease v hernách (tam, kde to bude možné)
18. června – Release Modern Horizons 2
Pro jistotu bych chtěl připomenout, že Modern Horizons 2 nevyjde na Magic Aréně a karty z této sady nebudou povoleny na formátech Pioneer a Standard.
Modern Horizons 2 přinese reprinty některých karet, které již na formátu Modern jsou – hlavně tedy dlouho chtěné „enemy color fetchlandy“. Ty vyjdou dokonce i s „rozšířeným obrázkem“ („extended art“) a také v této verzi… ;-)
Ano, je to tak. „Retro frame“ ze sady Time Spiral Remastered byl (podle očekávání) populární, takže v tomto stylu uvidíme i nějaké karty z Modern Horizons 2. Například také karty, které na Modernu vlastně nejsou, ale díky tomuto reprintu budou.
A také se na Modern cestou reprintů dostanou karty, které jsou z éry starší…
Modern Horizons 2 ovšem nebude pouze sadou reprintů. Čeká nás tu spousta karet nových…
… tak i takových, u kterých si jejich funkcionalitu musíme ještě trochu domyslet :-)
Nicméně nedá mi to, abych se u této karty trochu zastavil. Jak moc bude dobrá třeba na formátu jako je Vintage? Ano, na jednu stranu tu zemi (podobně jakou každou Ságu) budete muset za dvě kola obětovat, ale na stranu druhou, zrovna tato si za sebe „náhradu“ najde, protože si můžete „fetchnout“ artefaktovou zemi, nebo Mox, nebo i samotný Black Lotus!
Také bych chtěl poznamenat, že typ Urza’s Saga je „nějaký nový“ (normální Ságy mají typ Saga), takže asi se dočkáme i nějakých nových pravidel. I když… Ono je i docela možné, že jde o takový „vtip“, jakože Saga je typ enchantmentu a Urza’s je typ země (vizte kartu Urza’s Factory), takže pak ten výsledný typ Urza’s Saga vzniká jejich složením :-) Rád se nechám překvapit, ale myslím si, že to bude takhle… :-)
K Modern Horizons 2 vyjdou také Set Boostery, Collector Boostery, Bundle, a tudíž i také karty se „showcase“ rámečkem, který bude tentokrát vypadat jako „sketch“.
Mark Rosewater na svém blogu zveřejnil spoustu dalších zajímavých věcí, které nás v této sadě čekají, takže se máme na co těšit. (Merfolčí Bůh? Tribal Artifact – Lhurgoyf? Trample over planeswalkers?) V příštích Výhledech se k Modern Horizons 2 určitě ještě vrátíme ;-)
A jaká bude další sada, která se na Standard zařadí? Letos v červenci tradiční „Core Set“ nevyjde. Místo toho se vydáme do jednoho ze světů RPG hry Dungeons & Dragons. Adventures in the Forgotten Realms se stanou osmou sadou současného Standardu (tzv. „rotace Standardu“ proběhne až na podzim) a vyjde na Magic Aréně naprosto plnohodnotným způsobem. Vše by mělo proběhnout takto:
29. června – Začátek „spoiler“ sezóny
8. července – Release na Magic Aréně a na Magic Onlinu
16. až 18. července – Prerelease za pomoci webových kamer a programu SpellTable
16. až 22. července – Prerelease v hernách (tam, kde to bude možné)
23. července – Release Adventures in the Forgotten Realms
Již bylo řečeno, že svět Forgotten Realms nebude součástí Magicového „multivesmíru“, příběh budeme tedy sledovat poněkud jiný a já si myslím, že fanoušci hry Dungeons & Dragons si přijdou na své. Čekají nás základní země s „flavor textem“…
… půlčíci…
… ikonická kouzla a předměty z Dungeons & Dragons…
… a také draci… ;-)
Ti navíc dostanou speciální „extended art“.
„Showcase“ rámečky budou v této edici pojmenované jako „classic rulebook frame treatment“ a jsou přímo z Monster Manualu DnD ;-)
Takže nás toho čeká opět hodně: Draft Boostery, Set Boostery, Collector Boostery, 4 nové Commander balíčky, Secret Lair a já se už nemůžu dočkat!
V pátek 28. května budou v USA opět otevřeny herny pro oficiální hraní („sanctioned play“).
Jinde na světě může být situace samozřejmě velmi různá, ale buďme rádi alespoň za tyto dobré zprávy – však ono je možné, že se „papírové“ turnaje brzy rozběhnou i u nás!
Wizardi také podpoří herny následující akcí: Když si ve WPN herně koupíte produkt za alespoň 50 $, obdržíte k němu foilovou „retro frame“ Fabled Passage.
Akce začne 18. června (případně jak to bude možné) a dalších pět „retro frame“ karet je prý ještě nachystaných.
WPN herny také obdrží zásoby Mystery Boosterů Convention Edition.
Držme tedy palce, ať to všechno otevírání dobře vyjde!
8. května Magic Aréna spadla a jako odškodnění nám Wizardi nabízí kód ExperimentalOverload. Zkuste! ;-)
13. května začal Strixhaven College Cup. Pořiďte si „digitální obaly“, přítelíčka anebo avatara vaší koleje a ve třech turnajích bojujte o to, aby se Magic Aréna změnila navždy. Například takto se zbarví, pokud vyhraje Prismari…
Od 4. června si budeme moci opět zahrát Jumpstart.
V červenci nás čeká tak trochu alternativní vesmír. V rámci akce Mirror, Mirror si budeme moci zahrát s kartami, které jsou nedesignované… Tak trochu jinak :-) Co kdyby Oko, Thief of Crowns byl přece jenom vytištěn trochu víc „vybalancovaně“? Co kdyby Teferi, Time Raveler byl také trochu „férovější“? Jsem na tuto akci zvědav, ale doufám, že se tímto neotevírají vrátka pro úplné „nerfování“ karet…
31. července až 1. srpna proběhne další Aréna Open. Formátem bude Standard.
Historic Anthology 5 si vezmeme trochu stranou. Kolekci 25 karet, které obohatí formát Historic, si budeme moci „zakoupit“ od 27. května do 12. srpna za 4 000 „gemů“ nebo 25 000 „goldů“. (I po tomto datu bude ale možné jednotlivé karty získat za „divoké karty“.)
Karty z Historic Anthology 5 již ovlivní Strixhaven Championship a co přesně vyjde? Zajímavá je jistě pětice „Commandů“ ze sady Dragons of Tarkir…
… a také Phyrexiánští Praetoři ze sady New Phyrexia. (Dokonce v phyrexiánštině!)
Obecně to jsou karty pěkné (podívejte se do odkazu), nicméně proč je třeba na Historic uvést kartu, jakou je Stifle, to opravdu netuším…
Na předchozím „banneru“ vidíte vše :-) Tedy až na formát. Tím bude Historic a bude to pěkná první možnost, jak „provětrat“ nové karty z Historic Anthology 5…
Modern Horizons 2 – 18. června – nová sada, která se zařadí na formát Modern
Adventures in the Forgotten Realms – 23. července – nová sada, která se zařadí na formát Standard
Všechny produkty, které se těchto dvou sad týkají, budou samozřejmě k dispozici v našem partnerském eshopu Veselý Drak.
Insight Esports – Tier 1 Invitational – 22. května – Standard a Historic na Magic Aréně
CFBPro Showdown – 29. května – Historic na Magic Aréně
Jak se blíží Strixhaven Championship, v následujících týdnech již příliš turnajů není, protože nejrůznější kvalifikace jsou již téměř všechny za námi. (Zbývá snad několik kvalifikací na Magic Onlinu.)
Tuto sobotu ale určitě budeme držet palce českým hráčům na „Tier 1 Invitationalu“, protože konkurence tam není úplně malá :-) Hodně štěstí, kluci!
Pamatujete na starý „Wizardí reportér“? Vím, že mnozí z nás (hlavně asi rozhodčí) by nejraději zapomněli, proto tu mám dobré zprávy. Až se herny pro „papírový“ Magic otevřou, bude na nás čekat turnajový „reportér“ nový a hlavně tedy propojený s mobilní aplikací Companion.
V ní bude možné sledovat „pairingy“, „standingy“, reportovat výsledky, zaznamenávat si stav životů v jednotlivých hrách… A to velice jednoduše a přehledně.
Do mobilní aplikace se bude možné přihlásit pomocí „Wizard Accountu“ (stejného, jaký máte pro Magic Arénu či Magic Online), nebo i zprvu jako host. Důležité je také říci, že tato aplikace pro vstup na turnaj není povinná! Vše můžete dělat „postaru“ i bez ní.
Aplikace Companion je k dispozici na iOS i na Android a pokud vás zajímá více, podívejte se sem.
Toto léto přijdou samozřejmě i novinky ze světa Dungeons & Dragons. Počítačová hra DARK ALLIANCE má release 22. června a k dispozici bude pro PC, PS 4, PS 5, Xbox One, Xbox Series X/S a také na Steamu. Více o ní naleznete tady.
V minulých Výhledech jsem vám dal kvíz matematický, na který se dnes spolu podíváme. V krátkosti připomenu zadání.
Dejme tomu, že pravděpodobnost výhry každé jedné hry (hry – nikoli celého zápasu!) je p. Tato pravděpodobnost je mezi jednotlivými hrami napříč celým turnajem neměnná a všechny hry/zápasy ve všech kolech jsou navzájem nezávislé. Chcete postoupit do dalšího hracího dne (tj. na jiné ceny nehledíte). Do jakého turnaje je lepší vstoupit?
A – „Best-of-Three“ na 4 výhry / 1 prohru
B – „Best-of-One“ na 7 výher / 3 prohry
Řešení: Odpověď se může pro různá p lišit (jak jsem psal minule), ale my se toho nebudeme bát a uděláme analýzu pro všechna p.
Ad turnaj A: Protože je pravděpodobnost výhry jedné hry p, je pravděpodobnost výhry celého „klasického“ („Best-of-Three“) Magicového zápasu rovna: p2 + 2*p2*(1-p).
Proč? Protože člen p2 odpovídá výhře 2-0 (win-win) a člen p2*(1-p) odpovídá výhře 2-1. Tu je ale možné získat dvěma různými způsoby (win-lose-win, nebo lose-win-win), proto je tam tento člen přítomen dvakrát.
A když už nyní známe pravděpodobnost výhry celého jednoho „matche“, tak… Jelikož je nutno uhrát 4-0, musíme tuto pravděpodobnost umocnit na čtvrtou. Celkem tedy pro turnaj A získáme následující funkci:
A(p) = (p2 + 2*p2*(1-p))4.
Ad turnaj B: Dobrá zpráva je, že se zde pracuje přímo s jednotlivými hrami, proto budeme pracovat přímo s pravděpodobností p. Horší zpráva je, že musíme „napočítat“ všechny možné eventuality toho, jak lze získat 7 výher předtím, než by nás případná třetí prohra mohla vyřadit.
Do druhého dne lze postoupit s třemi možnými skóre:
7-0 – toto má pravděpodobnost p7
7-1 – toto má pravděpodobnost 7*p7*(1-p) (konstanta 7 je přítomna proto, že onu prohru lze „získat“ v kterémkoli z prvních sedmi kol – tolik je možností, jak „přijít“ ke skóre 7-1)
7-2 – toto má pravděpodobnost 28*p7*(1-p)2 (konstanta 28 je přítomna proto, že ony dvě prohry lze „získat“ v kterýchkoli z prvních osmi kol – tolik je možností, jak „přijít“ ke skóre 7-2 – ta konstanta je ve skutečnosti kombinační číslo „8 nad 2“)
Sečtením (všechny tři popsané možnosti jsou disjunktní) tedy pro turnaj B získáme funkci:
B(p) = p7 + 7*p7*(1-p) + 28*p7*(1-p)2.
A když obě vypočítané funkce vykreslíme v jednom grafu, tak zjistíme, že…
… je vždy lepší zúčastnit se turnaje B!
Ono to i intuitivně dává smysl. Pokud máte větší p, tak „chcete“ hrát „Best-of-Three“, kde se vaše výhoda projeví tím víc, ale… Musíte uhrát 4-0, což už je zase poněkud „přísné“. Každopádně s jedním argumentem „pro“ a druhým „proti“ se to muselo spočítat přesně…
Pro zajímavost se ještě můžeme podívat na graf rozdílu těchto funkcí (tj. na funkci B-A), kde ještě uvidíme, při jaké pravděpodobnosti je „edge“ největší.
Největší „edge“ mají hráči s p = 77,5%. Při vstupu do turnaje B „získají navíc“ 9,5%! (Poznamenám, že měřítko na y-ové ose je tady jiné než na předchozím obrázku.)
Na závěr ještě několik konkrétních čísel pro p = 50% a p = 60%.
A(0,5) = 6,25%, B(0,5) = 8,98%,
(tudíž spoléháte-li na „coin-flipping“, připravte si raději jiný nedělní program :-)),
A(0,6) = 17,63%, B(0,6) = 23,18%,
(hráči s „win percentage“ 60% už jsou na tom výrazně, výrazně lépe).
Tak na viděnou u dalšího Aréna Openu a u dalšího kvízu! ;-)
Na battlefieldu máte následující tři bytosti:
7/7 Bookwurma
Forest (0/0 Fractal) se dvěma +1/+1 žetony vytvořený pomocí karty Emergent Sequence
Fractal token 0/0 se čtyřmi +1/+1 žetony (není podstatné, jakým způsobem byl vytvořen)
Zahrajete Echoing Equation na svého Bookwurma. Jak bude vypadat „stav“ vaší armády?
Dnešní Výhledy opravdu stály za to. Na viděnou u těch příštích a vyhlížejte karty z Modern Horizons 2!
Pepa / Josef Janák / Chainer
LoboCZ
21.05.2021 09:24
Díky za kvalitní výhledy - jako vždy!
0 hlasů
Chainer
21.05.2021 11:25
Dívám se, že při přepisu té matematiky se nějak ztratily mocniny :-/
Prostě p2 čtěte jako "p na druhou", p7 jako "p na sedmou", (1-p)2 jako "(1-p) na druhou", atd.
A na formátu Historic se banovalo dřív, než jsem to dopsal :-) Thassa's Oracla si tam už nezahrajeme...
https://magic.wizards.com/en/articles/archive/news - /may-19-2021-banned-and-restricted-announcement
0 hlasů
Grahf
21.05.2021 21:41
Malý detail - pomocou Urza saga si zem nájsť neviem, pretože nemá mana cost.
Kvíz - budem mať na stole 3x bookwurm, z toho jeden s dvoma a jeden so štyrmi plusovými countermi
0 hlasů
Chainer
22.05.2021 13:28
Hmm... To je pravda. Já jsem si samozřejmě myslel, že jde "converted mana cost", ale to už asi zase spíš napsali "mana value", že? :-) Takže v tomto máš pravdu. (Každopádně ten "wording" je tady také něco nového, nebo ne? Protože znáte nějakou jinou kartu, která se ptá na konkrétní mana cost?)
Kvíz není úplně tak jednoduchý. Zajímá mě spíš to, jaká "čísla" ty bytosti budou mít (tj. "base power and toughness"), nad které se ty žetony pak napočítají navrch. ("And yes. There will be layers!" :-))
0 hlasů
Grahf
22.05.2021 13:44
No mne práve prišiel hodne jednoduchý a tak tam čakám nejakú zradu :) Ale z mojho popisu je myslím jasné, aké budú mať čísla. Kopírujú sa celé karty, čiže budú 3 bookwurmy 7/7 base stats, jeden má 4 counters na sebe (čiže dokopy 11/11) a druhý dva (9/9). Jediný "chýták" ma napadá u toho jedného land/creature.
0 hlasů
jirxu
25.05.2021 19:07
No copy efekt je v první vrstvě ne? Takže jeden ten fractal bude stejně 0/0 protože ma definavanou P/T a ta je ve vyssi vrstve...asi
0 hlasů
Caranthir
22.05.2021 23:51
Ad Urza's Saga (karta) - ten easter egg se subtypy "Urza's" a "Saga" je prakticky smyslem existence, resp. designu té karty ;). Podtyp "Urza's" existuje v MTG už od reprintu Urzatronu v 8. edici.
Osobně mi tam přijde rušivé jen to, že typ říká "Enchantment Land" a ne "Land Enchantment" protože bráno zcela do důsledku by tedy mělo nyní být za pomlčkou "Saga Urza's", což by to celé maličko narušilo.
Protože sice mirrodinové země jsou Artifact Land, ale Dryad Arbor je Land Creature.
0 hlasů
Chainer
23.05.2021 11:59
Jako ano. Uvažujeme stejně ;-)
1 hlas
Ostriz
03.06.2021 10:28
Hezký výpočet, jen nebere v potaz skutečnost, že hra před sideboardem a po sideboardu nemá stejnou hodnotu pravděpodobnosti výhry.
Sideboarduje se právě proto, aby se pravděpodobnost výhry zvýšila. Pravda, sideboardují oba hráči, přesto v některýcj match upech může vzrůst pravděpodobnost výhry i na 95%. Typickým příkladem je hra proti mlečce.
V první hře je to pade na pade podle zlomyslnosti, s jakou jsou klíčové karty odemílány. V dalších hrách pak již běžně odemíláný hráč v klidu hraje karty z hrobu, které mu tam oponent namlel.
0 hlasů
Chainer
03.06.2021 11:42
Jako takto: Aby ten výpočet byl vůbec nějakým způsobem možný (schůdný, příčetný), tak je nějaké zjednodušující předpoklady potřeba udělat.
Změnit matchup sideboardováním z 50/50 na 95/5 je velmi vzácné i na Constructed a tady ještě považ, že se bavíme o Limited. Opravdu lze změnit balíček na Sealed Decku takovým způsobem, že se ten matchup stane až tak "lopsided"?
Prostě si myslím, že ten předpoklad nezávislosti (jednotlivých her a zápasů) a konstantního p, je relativně přijatelný.
0 hlasů
Ostriz
03.06.2021 15:59
Promiň, chyba v matrixu. Úplně jsem zapomněl, že to byl seal deck.
0 hlasů
Chainer
15.06.2021 21:54
ŘEŠENÍ KVÍZU:
- 7/7 Bookwurm (bez žetonů) zůstane 7/7 Bookwurmem (bez žetonů).
- Forest (0/0 Fractal) se dvěma +1/+1 žetony vytvořený pomocí karty Emergent Sequence... se stane Bookwurmem se staty 7/7... Které budou ovšem přepsány v layeru 7b na 0/0 (Emergent Sequence "nastavuje" power and toughness, což jde prostě v pozdějším layeru než "nativní" a "zkopírovaná" power and toughness). V layeru 7c se ještě započítají dva +1/+1 žetony, takže výsledkem bude 0/0 Bookwurm se dvěma žetony => 2/2.
- Fractal token 0/0 se čtyřmi +1/+1 žetony... se stane Bookwurmem se staty 7/7, které nebudou přepsány. (To, že je Fractal token 0/0, je jeho "přirozená" power a toughness, ale ne "nastavená na specifické hodnoty", jako v předchozím případě.) Dále budou započítány čtyři +1/+1 žetony, takže výsledkem bude 7/7 Bookwurm se čtyřmi žetony => 11/11.
Layery jsou... Něco... ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|