Deskové
Desková hra Divukraj
„Podél proudu řeky a mechem pokrytých strání, pod korunami vysokých stromů leží Divukraj. V něm spokojeně žije národ lesních tvorů. Již od dob slavného dobrodruha Křovína Chvůstka, jenž před dávnými časy toto skryté království objevil, zde tato společnost pod větvemi Prastromu žije a vzkvétá.“
Desková hra Divukraj v češtině
Vítejte v malebné Divukraji. Údolíčku, jemuž vévodí mohutný Prastrom. Vy jako hráči se v této kouzelné a pohádkové hře vžíváte do role lesních tvorů. Můžete si vybrat, jestli budete hrát za želvy, myšky, veverky, nebo ježky. Vaším úkolem je postavit co největší městečko a připravit se co nejlépe na zimu. V průběhu hry budete těžit suroviny, jako jsou větvičky, kameny, smola a bobule. Za ně pak stavíte budovy a najímáte si pracovníky.
Pravidla
Hra určená pro maximálně 4 hráče. Hrát ji může i jediný hráč ve speciální sólo módu. V průběhu partičky Divukraje si projdete několika ročními obdobími: Jarem, létem a podzimem. V každém z těchto období umisťujete pomocníčky. Ti pro vás získávají suroviny, za které pak můžete stavět budovy, nebo pronajímat pracanty. Je však třeba si dát pozor, jelikož vaše lesní městečko může mít pouze 15 budov a obyvatel a ke konci hry bývá volného místa vždy akutní nedostatek. Nemluvě o tom, že se snadno může stát, že vám poslední místo škodolibý soupeř zabere šaškem, jehož kartička vám ubírá celkový počet bodů.
Druhy karet
Během hry si z jednoho balíčku hráči dobírají karty, které reprezentují buď budovy, nebo různé lesní bytůstky, které můžou obývat jejich město. Na herním plánu je také takzvaná Louka, na které se vždy nalézá osm karet, které slouží jako jakási společná nabídka pro všechny hráče. Ve hře je několik barvou odlišených druhů karet:
- Hnědé karty poutě – Jejich efekt se provádí pouze jednou a to při jejich zahrání
- Zelené karty sběru – Aktivují se ihned po vyložení a pak během podzimu a jara při přípravě na další roční období
- Červené karty míst – K využití efektu těchto karet na ně musí hráč položit pomocníčka. Je ale třeba si dát pozor – některé z těchto karet mohou navštěvovat i pomocníčci vašeho protihráče. Jakmile vás předběhne, zabere vám tak místo a vy si budete muset najít jiné místo, kam umístit své pinčlíky.
- Modré karty služeb – Poskytují různé výhody při vykládání karet jako třeba slevy.
- Fialové karty rozkvětu – Tyto karty vám na konci hry přidávají body. Například za každého tvora ve vašem městě.
Akce
V každém tahu může hráč provést vždy jednu z následujících akcí:
- Umístění pomocníčka – Figurku pokládáte na některé z volných míst na hracím plánu.
- Vyložení karty – Kartu vykládáte buď z ruky, nebo z Louky tak, že zaplatíte suroviny na ní uvedené. Důležité je pamatovat na to, že do každé budovy můžete nastěhovat některého z lesních obyvatel, aniž byste museli platit suroviny. Jestli tedy máte postavený třeba důl, uděláte tím radost krtkovi Havířovi, který se tam ochotně nastěhuje a poskytne vám své služby zdarma.
- Příprava na další roční období – Pokud hráči došly akce a už nemá suroviny, může provést akci příprava na další období. Vezme si k sobě zpátky pomocníčky umístěné na hracím plánu a k tomu obdrží několik panáčků navíc.
Hráč končí svou hru v momentě, kdy projde jarem, létem a podzimem a už mu nezbývají pomocníčci, ani suroviny na to, aby provedl jakoukoliv další akci. Jakmile všechna roční období dokončí poslední hráč, sečtou se vítězné body a vyhrává ten, co jich nasbíral nejvíce.
Co hře dodává na znovuhratelnosti a zajišťuje, že žádné dvě partičky nebudou úplně stejné, je fakt, že na začátku vždy losujete 4 významné události. Ty můžete uspořádat, pokud se vám sejde jedna určitá stavba a jeden konkrétní tvoreček. Třeba prastaré svitky můžete nalézt jedině, když ve svém městě máte ubytovaného kronikáře a postavené trosky. Získání těchto událostí vám pak poskytuje nemalou výhodu oproti vašim soupeřům.
To, co dělá hru zajímavou, je možnost vyložené karty ve vašem městě kombinovat takovým způsobem, že vám jejich efekty na sebe budou krásně navazovat jako dobře naolejovaný stroj. Princip propojování schopností kartiček mezi sebou je jedním ze stavebních kamenů Divukraje. Tohle se samozřejmě ne vždy povede, ale díky výběru karet na Louce hráč není odkázaný jenom na své vlastní karty. Každý hráč má tedy ve svém tahu na výběr z mnoha možností.
Závěrem
To, co hře dodává její pohádkové kouzlo, nejsou pouze jednoduše zapamatovatelná pravidla a krásně se prolínající efekty jednotlivých karet. Tím hlavním lákadlem je umělecké ztvárnění. Od Prastromu, který se ční nad hrací plochou, až po překrásně ilustrované kartičky. Tvůrci skutečně dbali na každičký detail, jelikož dokonce i jednotlivé suroviny jsou vyhotovené každá z jiného materiálu. Do pohádkového údolí plného antropomorfních zvířátek vás hned ze startu vtáhne samotný herní manuál, který je proložený drobnými úryvky z každodenního života lesních bytostí, jakými jsou například zamilovaná korespondence mezi myšákem farmářem a myškou farmářokou, nebo příběh objevení údolí Divukraje Křovínem Chvůstkem Zkrátka a dobře si s hrou nebere domů jen překrásně ztvárněné herní komponenty, ale i kousek samotného Divukraje. Jestli vás hra zaujala, neváhejte si ji objednat na Veselém drakovi.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.