Deskové
Nejlepší deskové a karetní hry z české klasiky
V podstatě každý den vychází nejrůznější deskové a karetní hry. Během posledních let jsou ty nejzajímavější tituly dostupné i v češtině, ale jen pár her si zvládne udržet své jméno napříč časem. Připravili jsme pro vás přehled herních klasik na poli deskových her v češtině a určitě dejte vědět do komentářů, které hry v češtině považujete za herní klasiku vy.
Foto: Albi, Mindok, Blackfire
Deskové a karetní hry v češtině - přehled těch nejlepších her
Deskové hry tu byly ještě dříve, než lidé vymysleli písmo. Nejstarší nalezená desková hra sestávající ze 49 malých vyřezávaných a malovaných kamenů je 5000 let stará a byla objevena v pohřební mohyle Başur Höyük v jihovýchodním Turecku. Je to však v poslední době, kdy se deskové hry těší skutečnému vzestupu na popularitě.
V tomto článku vám představím deset nejznámějších a nejhranějších her. Při jejich volbě jsem se bral v potaz cenu Spiel des Jahres (přeloženo jako Hra roku), která je považována za nejprestižnější ocenění, jaké může desková hra dostat. Zároveň je tenhle žebříček přizpůsoben tomu, co je populární mezi českými hráči.
Nejlepší deskové a karetní hry jsou:
- Osadníci z Katanu
- Dominion
- Ticket to Ride
- Dixit
- Carcassone
- Citadela
- Bang!
- Monopoly
- Krycí jména
- Dostihy a sázky
- Honorable Mention - Dobble
- Honorable Mention - Gloomhaven
Pokud byste si chtěli vybrat nejdříve žánr a teprvé poté listovat pořadím v rámci tohoto žánru, pak nabízíme tyto podrobnější žebříčky:
- Nejlepší strategické deskové hry
- Nejlepší rodinné deskové hry
- Nejlepší fantasy deskové hry
- Nejlepší kooperativní deskové hry
- Nejlepší karetní hry
1. Osadníci z Katanu
Osadníci z Katanu jsou hra pro tři až čtyři hráče. Navržení Klausem Teuberem a vydaní v Německu v roce 1995, jsou první eurohrou, která si získala popularitu i mimo Evropu, tedy konkrétně v Americe, kde způsobila náhlý nárůst popularity deskových her. Tento žánr minimalizuje roli štěstí a dává přednost ekonomické tématice před bojovou. Ve hře Osadníci z Katanu se dokonce každé dva roky pořádá mistrovství světa.
Příběh se odehrává na osamělém ostrově Katanu, kam dorazilo hned několik skupinek osadníků, kteří nyní bojují o nadvládu nad neobydleným územím, zatímco budují vesnice, města i armádu. Cílem hry je tedy co nejdříve vybudovat prosperující osadu. Během hry hráči využívají pět různých surovin (dřevo, cihly, ovce, obilí a kámen), aby stavěli cesty, vesnice, nakupovali akční karty. Je také možnost suroviny vyměňovat v přístavu, nebo obezřetně obchodovat s ostatními hráči. Hrací plocha sestává z políček, které se náhodně skládají dohromady, což je velkou výhodou Osadníků, jelikož je každá hra jiná.
2. Dominion
Hra Dominion, určená pro 2 až 4 hráče, byla vydána v roce 2008 a v roce 2009 byla zvolena Hrou roku. Její tvůrce Donald X. Vaccarino byl před jejím vydáním nadšeným hráčem sběratelské hry Magic the Gathering a navrhl devadesátikaretní fanouškovské rozšíření a stal se neoficiálním přispěvatelem k dalším pracím týkajícím se Magicu a tak jeho jméno bylo zmíněno i v oficiální knížce pravidel mezi návrháři pravidel a právě jeho nadšení pro karetní hry vedlo ke vzniku Dominion. Tato karetní hra stála u zrodu celého žánru her, v jejichž průběhu si každý hráč sestavuje svůj vlastní hrací balíček. Ti se v průběhu ujímají role vévodů, kteří zápasí o vybudování co největší říše.
Před samotnou hrou se domluví, jakých 10 z 25 karet království při hře použijí, díky čemuž je každá hra trochu jiná. Pak už se můžou naplno ponořit do role šlechticů, kteří do svých služeb rekrutují různé služebníky, předhánějí se ve stavbě budov, vylepšování hradu a v tom, kdo bude mít co nejobjemnější měšec. Hráči do svého malého startovního balíčku postupně přidávají další karty tím, že si během tahu vždy líznou 5 karet, využijí schopnosti jedné z nich a mají možnost karty nakupovat a snažit se v průběhu hry nasbírat co nejvíce vítězných bodů.
3. Ticket to Ride
Ticket to Ride navrhl Alan R. Moon. Hra byla vydána v roce 2004 a ve stejném roce vyhrála cenu Hra roku, ale mimo to také například dostala ocenění Origin Award za nejlepší hru roku 2004. Ticket to Ride může hrát 2 až 5 hráčů. Hrací plocha Ticket to Ride sestává z mapy Severní Ameriky protkanou sítí drah, na které hráči umísťují svoje figurky v podobě vagónů. Hra je dostatečně jednoduchá a dá se naučit během několika minut, ale zároveň je dostatečně napínavá, aby hráči až do úplného konce napjatě zadržovali dech.
V průbězích hry si každý vybírá z několika skrytých úkolů, které vždy určují dvě města, která musejí propojit, aby získali body. Během každého kola pak má hráč možnost si líznout z balíčku karet zobrazujících lokomotivy, nebo jednu z těchhle karet hrát a umístit odpovídající počet vagónů na zabranou cestu anebo si můžou doplnit další kartu úkolů na propojení dvou měst. Hra končí, když jednomu z hráčů zůstaly dva, nebo méně vagónů.
4. Dixit
Dixit kromě německé ceny Hra roku za rok 2010 obdržela přes třicet dalších ocenění a nominací. Je to karetní hra, vytvořená Jean-Louisem Roubirem, kterou může hrát tři až třináct hráčů. Samotný název Dixit naznačuje, že se bude jednat o hru točící se kolem vypravování, jelikož je to latinské slovo pro „on řekl/ona řekla“. Každý hráč začíná hru se šesti náhodnými kartami. Hráči se postupně střídají roli vypravěče. Ten musí nějakým způsobem naznačit, co se na jeho kartě nalézá za obrázek, přičemž může použít celé věty, nebo jen jedno slovo, nebo dokonce zvuk. Způsob je samozřejmě na něm, a jelikož jsou na kartách vyobrazeny velice psychedelické a abstraktní výjevy, může popustit uzdu své fantasii. Poté svou kartu umístí doprostřed stolu, každý hráč na hromádku přiloží kartu, která se dle jeho názoru popisu podobá nejvíce a hromádka karet se pak zamíchá. Hráči pak tipují, která karta byla původní vypravěčova. Vypravěč se musí ujistit, že je jeho popis dostatečně mlhavý, protože jeho cílem je, aby jeho kartu uhodl alespoň jeden hráč, zatímco pokud uhodnou všichni, nedostane body žádné.
5. Carcassonne
Hra je určená pro dva až pět hráčů. Navrhl jí Klaus-Jürgen Wrede a byla vydána v roce 2000 v Německu. Cenu Hry roku vyhrála v roce 2001. Od doby svého vydání se jí prodaly miliony kusů a vyšlo bezpočet různých rozšíření, prohlubujících strategický zážitek ze hry.
Carcassonne je jihofrancouzské město pověstné svým opevněním, jehož původ sahá až do dob Římanů. Hráči se ocitají v dobách rytířů, sedláků a mnichů (a dokonce i draků a princezen, za předpokladu, že si hráči dokoupí rozšíření). To, jak bude vypadat hrací plocha, je v rukou samotných hráčů, kteří si postupně náhodně vybírají hrací políčka a přikládají je k sobě a budují tak kláštery, cesty a města. Zároveň mají k dispozici omezený počet panáčků, které mohou, umísti, aby strážili jejich rozsáhlé města, nebo se starali o jejich louky. Tato mírumilovná budovatelská hra se může snadno zvrtnout v lítý boj o nadvládu nad městem, nebo v neúprosné umisťování políček způsobem, který znemožní dokončení ambiciózních budovatelských projektů. Recenzi deskové hry Carcassonne najdete i na našem webu.
6. Citadela
Citadelu navrhnul Bruno Faidutti a ač cenu Hra roku nevyhrála, byla jedním z finalistů pro rok 2000 a místo na tomhle seznamu si podle mě zaslouží. V téhle hře pro 2 až 7 hráčů každý z účastněných zápolí o postavení co nejskvostnějšího města. Každé kolo přitom hráči losují jednu z 8 postav, kterou využívají pro naplnění svých plánů, Ať už si vyberou kněze, čaroděje, nebo dokonce krále z různorodé nabídky spiklenců, musejí velice dobře taktizovat, protože se může snadno stát, že zrovna jejich komplice odrovná mordýř, nebo jim jejich budovu zbourá žoldnéř. Různé interakci mezi postavami vyžadují taktizování, kdy se nejeden mozek zavaří při kalkulování, který hráč si s největší pravděpodobností vybere kterou postavu. Jak poté hráči po volbě postav postupně přicházejí na řadu, mohou získávat peníze anebo stavět budovy, přičemž po postavení 8 následuje poslední kolo a pak následuje sčítání bodů. Nutno podotknout, že ne vždy hráč, který hru ukončil, ji skutečně vyhraje.
7. Bang!
Bang! byl navržen Emilianem Sciarrou a byl vydán v roce 2000. Vyhrála americké ocenění Origin Award za nejlepší tradiční karetní hru pro rok 2003. Tato karetní hra zavede 4 až 7 hráčů na divoký západ do doby banditů, šerifů a odpadlíků, kdy každý si potají vylosuje jednu funkci. Všichni znají pouze šerifa, zatímco banditi, kteří vyhrávají hru po odprásknutí strážce zákona a odpadlík, který musí zůstat jako poslední naživu, hrají ve skrytu a všichni si proto musejí dávat pozor, aby nezabili svého spojence. To platí i pro šerifa, který při hře více hráčů dostává k ruce pomocníka, ale zjevně v saloonu vypil příliš mnoho piv, protože si jeho identitu nepamatuje. Dalším aspektem hry je vybírání mezi různými hrdiny, nebo spíše antihrdiny, které bude hráč ztvárňovat. Ti dávají různé druhy výhod a jsou pojmenováni podle známých lidí jako například Billy the Kid (Willi the Kid) nebo Bart Cassidy (Butch Cassidy). Jakmile jsou role rozdány, může začít ta správná westernová přestřelka, kde nesmí chybět pušky, dostavníky, indiáni a duely v pravé poledne.
8. Monopoly
Hra monopoly vychází ze hry The Landlord´s Game z roku 2003, jejímž tvůrcem je Lizzie Magie, která s její pomocí chtěla demonstrovat, že ekonomie zaměřená na produkování bohatství je lepší, než ta, kde magnáti mohou operovat prakticky bez omezení. Monopoly samotnou si pak v roce 1935 nechal patentovat Charles Darrow a dnes patří k nejvýdělečnějším hrám vůbec.
V Monopoly 2 až 8 hráčů ztvárňuje nenasytné majitele nemovitostí, kteří se snaží, jak už jméno hry napovídá, získat monopol na trhu zbankrotováním svých soupeřů. Toho docílí skupováním pozemků jejich rozvíjením, přičemž zdrojem jejich zisku jsou další hráči, kteří na hrací desce navštěvují jejich podniky. Hráči blížícímu se k bankrotu se však může snadno stát, že bude muset tyti sví nemovitosti zastavit, aby měl peníze na všechny různé poplatky a pokuty. Po hracím plánku se hráči pohybují dle hodu kostek, a když jejich panáček vstoupí na majetek, který ještě nevlastní, má možnost jej zakoupit. Později má pak možnost na těchto políčkách stavět budovy a hotely. Výhercem je hráč, kterému jako poslednímu zbyly nějaké peníze.
9. Krycí jména
Krycí jména jsou první českou deskovou hrou, která vyhrála cenu Hra roku v roce 2016, a proto si přirozeně vysloužila své místo na tomto seznamu. Tato hra pro 2 až 8 hráčů byla navržena Vladimírem Chvátilem. Jedná se o hru tematicky se točící kolem špionů - dva týmy agentů spolu zápolí v souboji a využívají k tomu tajné kódy, aby nepřítel neměl šanci odhalit jejich tajné plány. Hra probíhá tak, že na stole leží pět krát pět kartiček se slovy. Každý tým si volí jednoho šéfa, který má jako jediný k dispozici plánek na kterém je vidět pod kterou kartičkou se ukrývá agent jeho, či soupeřova týmu. Když je na tahu, tak řekne slovo a číslo – to udává počet kartiček na stole, které s určeným slovem sdílí asociace. Krycí jména jsou tedy hrou, která vyžaduje nemalou míru taktizování, a hlavně rozvíjí slovní zásobu i kreativitu.
10. Dostihy a sázky
Hra dostihy a sázky z roku 1983, navrženou Ladislavem Marešem, ač se rozhodně nejedná o kritiky nějak významně oceňované dílo, si dle mého zaslouží zmínku na tomhle seznamu jednoduše proto, že by se jen těžko hledala tradičnější česká deskovka. Je určená pro 2 až 6 hráčů a samotná pravidla i herní plánek jsou inspirované hrou Monopoly, až na to, že se hráči tentokrát nevrhají do víru ekonomické války, ale místo toho zápolí při skupování koní a jednotlivých stájí, do kterých koně spadají, zatímco inkasují peníze od své konkurence, která vstoupí na jimi dříve obsazená políčka.
Honorable Mention - Dobble
Dobble je jazykově nezávislá hra, ale díky svým nejrůznějším tematickým vydáním a všeobecné oblíbenosti našla své místo v nejedné české a slovenské domácnosti. Dobble je rychlá postřehová hra, kterou si užije celá rodina. Pokud chcete Dobble pro děti, můžete si vybrat z varianty Dobble Kids nebo Dobble Zoo. Dospěláci mohou sáhnout pro klasickém žlutém Dobblu. Dobble je složen z několika miniher a všechny se točí kolem poznávání shodných symbolů-obrázků na kartičkách. Díky variabilním pravidlům lze minihry rychle střídat.
Honorable Mention - Gloomhaven
Gloomhaven je v podstatě nová hra, ale skoro hned zlomila všechny deskoherní žebříčky a stala se nejoblíbenější hrou na světě. Díky celosvětové popularitě vychází i Gloomhaven v češtině. Jedná se o deskové RPG, které nabídne zábavu na dlouhé měsíce. Hra obsahuje desítky možných scénářů - dobrodružství, přičemž jedna partie trvá 60 minut až 2 hodiny. Jde o kooperační hru, kterou můžete hrát až ve čtyřech lidech nebo i v sólo módu.
Pokud patříte mezi fanoušky deskových a karetních her, tak bychom vás rádi odkázali na naši partnerskou stránku web4games, kde zveřejňujeme nejrůznější recenze a představení produktů ze světa deskových a karetních her.
VESELÝ DRAK - BÁJEČNÉ HRY PRO KAŽDÉHO Internetový obchod Veselý Drak nabízí širokou nabídku deskových a stolních her, sběratelské karetní hry a herní doplňky. Svou hru si zde vybere skutečně každý - navíc za skvělou cenu, kterou jinde nenajdete! VYBERTE SI Z NABÍDKY HER ZA SKVĚLÉ CENY |
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Tak máme obyčajných slimákov a tí bez domčeka sa u nás volajú slimáci - bezdomovci. :D
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře