Deskové hry
Nejlepší rodinné deskové hry
Dny se krátí, do skříní se chtě nechtě pomalu vkrádá teplejší oblečení, kuchyní se stále častěji nese vůně čaje. Podzim je zkrátka v plném proudu a letos vzhledem k událostem spojeným s vy-víte-čím je ještě malinko pošmournější než jindy. Pojďte se s námi nyní podívat, jak si zpříjemnit dlouhý večer či odpoledne. Nabídneme vám ty nejlepší rodinné hry, u kterých spolehlivě zabavíte sebe i své děti (nebo rodiče).
Rodinná desková hra Dobble
Tato svižná populární karetní hra nás baví už pár let. Jedná se o veselou postřehovou hru, která jistě zabaví nejen děti, ale i dospělé. U stolu se vás může sejít až osm, nejméně však dva. Doporučená věková hranice je 6+. Zdá se vám to málo? Pak věřte, že princip Dobble je opravdu velmi, ale velmi, jednoduchý.
Základní hrací balíček obsahuje 55 karet a na každé z nich se nachází sada osmi malých obrázků. Zajímavé je, že žádná z těchto karet není jako jiná. Každé dvě totiž obsahují společný právě jeden symbol.
Například:
Jedna karta obsahuje obrázky: kočky, psa, blesku, zákazu vjezdu, slunce, kapky a houslového klíče.
Druhá karta obsahuje obrázky: auta, rtů, ducha, otazníku, měsíce, kapky a hodin.
Třetí karta obsahuje obrázky: bomby, slunečních brýlí, klauna, hodin, blesku, vykřičníku, mrkve a berušky.
První karta má s druhou společný obrázek kapky. První se třetí obrázek blesku. Druhá se třetí pak obrázek hodin.
Každý z hráčů má před sebou vyloženou právě jednu kartu lícem vzhůru. Doprostřed se pak umístí balíček zbylých karet – rovněž obrázky nahoru – a to tak, aby byl vždy vidět jen ten vrchní z nich. Příprava by byla, může začít zábava! Nyní je úkolem každého hráče najít co nejrychleji (rozhodně rychleji než soupeři) obrázek, který má karta před ním společný s tou uprostřed. Jakmile jej najde, musí ho nahlas pojmenovat. Pak si kartu vezme hráč k sobě a položí ji opět lícem vzhůru na tu, kterou dostal na začátku hry. Teď má vítěz prvního mini-kola v ruce novou sadu obrázků a hledá, který symbol ji spojuje s nově odkrytou kartou uprostřed.
Vítězí samozřejmě ten, jehož hromádka na konci hry čítá nejvíce karet.
Co k Dobble ještě říct? Snad jen, že krom popsaného herního mechanismu nabízí ještě několik dalších. Nijak zvlášť se od sebe neliší, většinou se jedná pouze o způsob rozdávání karet, ale i tak se jedná o příjemnou změnu. Další výhodou pak může být tematické zaměření herních balíčků. Na našem partnerském e-shopu Veselý drak si krom záklední verze, můžete koupit například také Dobble Zoo, Dobble Harry Potter, Dobble hledá se Dory, případně Dobble Kids, která je uzpůsobená pro děti ve věku již od čtyř let.
Desková hra Activity, zábavná hra pro celou rodinu
Je libo hru, která prověří vaše herecké, řečnické a malířské schopnosti v jednom? Pak jsou Activity – známá party hra a rodinná klasika v jednom – přesně ta správná volba pro vás. Zabaví 3-16 hráčů od dvanácti let.
Hra jako taková se skládá z herní desky, herních karet, figurek a přesýpacích hodin. Políčka na desce můžeme rozdělit do třech hlavních kategorií – kreslení, mluvení a pantomima. Na každé kartě jsou pak napsáno několik slov – vždy jedno pro každou ze zmíněných disciplín. Přesto se karty na začátku hry rozdělí na tři hromádky podle složitosti, a tedy i adekvátní bodové hodnoty.
Jakmile se dostane pak hráč či jeho tým na řadu, musí se všichni domluvit o jaký bodový zisk se bude usilovat. Podle políčka, na kterém stojí, před jedním vybraným (ne)šťastným následně vyvstane nelehký úkol – ztvárnit slovo na kartičce. Pokud ho jeden ze spoluhráčů uhodne, posune se celý tým o kousek (či kus) blíže cíli. Vyhrává ten tým, který závěrečnou rovinou proběhne první.
Pokud vás hra zaujala, můžete se podívat na náš partnerský e-shop Veselý drak, kde Activity najdete hned v několika verzích – od cestovních, přes dětské, zaměřené na sport až po speciální verzi s postavičkami od Disneyho.
Desková hra Sagrada, aneb překrásná barevná hra s kostkami
Sagrada Família je bezesporu jednou z nejikoničtějších sakrálních staveb vůbec. Architektura je natolik jedinečná, že chrám Smíření si zkrátka s jiným spletete opravdu jen stěží. Je za tím množství věžiček? Barva kamene? Vitráže? Těžko říct. Důležité však je, že právě skleněné mozaiky daly inspiraci dnes již poměrně známé hře Sagrada.
Na začátku hry každý z hráčů (může vás být 1-4) dostane před sebou vlastní herní desku, která mu poslouží jako vzor pro stavbu vlastních vitráží. Výsledné body se pak, v rámci pravidel, udělají právě za vyplnění této plochy. Namísto skla budete pracovat s malými kostičkami celkem pěti různých barev.
K tomu každý dostane kartičku s osobním úkolem. Ta, jak už nejspíš intuice napovídá, uděluje speciální body oproti ostatním. Tedy, někdo může dostat výslednou výhodu za žluté kostky, jiný za modré. Někdo se bude snažit stavět určitým způsobem sloupce, další řádky.
Teď je třeba nachystat společnou herní plochu. Tedy počítadlo kol, společné karty úkolů a karty nářadí, které poskytují možnosti, jak za určitou cenu „přelstít“ běžná pravidla. Pak už nezbývá než dát do plátěného pytlíku všechny kostičky a hurá, hra může začít!
V každém z celkem deseti kol jeden z hráčů vybere dvojnásobný počet kostek ze společné zásoby, přidá jednu navrch, a rozhodí je. Hráči si pak v předem daném pořadí vybírají po jedné kostce, kterou vždy musí umístit do své Sagrady a to tak, aby nešel proti svému vybranému vzoru a aby spolu horizontálně ani vertikálně nesousedily dílky stejné barvy, či čísla. Když v banku zůstane poslední kostička, kolo končí a začíná druhé.
Tímto způsobem hra postupuje až k cílové rovině, kterou představuje desáté kolo. Nenechte se však zmást! Umisťování kostiček je náročnější, než by se mohlo zdát. Po čas celé hry je třeba pečlivě plánovat své tahy, přemýšlet dopředu, a hlavně mít neustále na paměti pravidla umisťování.
Tak co, jste připraveni utkat se o titul nejlepšího řemeslníka?
Dixit, zahrajte si na pohádkové vypravěče
Dixit je rodinná hra, určená pro 3-6 hráčů ve věku od osmi let, kde bude vašim úkolem prozkoumat samé hranice vaší fantazie. Takže pokud máte velkou představivost a řešíte rádi hádanky, neměla by vám tato hra rozhodně chybět.
Herní komponenty se skládají prakticky ze dvou částí – z desky, která složí jako počítadlo bodů, a z balíčku nádherně ilustrovaných karet. Ty je v úvodu třeba zamíchat a následně každému z účastněných rozdat šest z nich. Jeden z vás, vypravěč, poté slovně popíše jeden ze svých obrázků. Ten potom položí mezi ostatní lícem dolů. Zbylí hráči si pak prohlédnou karty ve svých rukou a snaží se vybrat tu, která dle jejich názoru nejvíce odpovídá zadání. Když je na hromádce uprostřed stejný počet karet, jako hráčů, vezme vypravěč takto vzniklý balíček, zamíchá jej a odhalí. Hráči poté hádají, která karta byla ta původní, ta, která stála za vypravěčovou původní myšlenkou. Podle toho, jak se kdo trefoval a jak dobře byl původní obrázek popsán, dostane každý z účastněných příslušný počet bodů.
Tak, a tady přichází ta zábava. Každý v roli vypravěče se totiž musí snažit, aby jeho obrázek někdo uhodl, ale zároveň, aby jej neuhodli všichni. Ruku v ruce s tímto pravidlem dochází na kreativitu a tvorbu mnohdy opravdu zajímavých asociací. Jste připraveni dozvědět se o sobě nebo svých blízkých něco nového?
V základní verzi Dixitu hra končí ve chvíli, kdy jsou dobrány z balíčku všechny karty. Vítězem se stává ten, kdo v průběhu získal nejvíce bodů.
Velkou výhodou Dixitu je, že žádná hra není jako jiná. Pokud by však náhodou hrozilo, že se vám ilustrace okoukají, můžete mrknout na náš partnerský e-shop Veselý drak, kde najdete k Dixitu spousty minirozšíření.
Svět železnic v deskové hře Jízdenky, prosím!
Utichlou krajinou se rozeznělo tiché hvízdnutí staré lokomotivy. Ptáci v korunách stromů se znepokojeně rozhlédli okolo sebe právě včas, aby zahlédli, jak se k nim zpoza zatáčky blíží oblaka husté bílé páry. Orient express se na své pravidelné trase vracel zpátky do Paříže…
Cestování v podobném duchu už nejspíš dávno odzvonilo. Letadla mají zkrátka své výhody. Co jim však oproti vlakům schází, je atmosféra a nostalgie. Ve hře Jízdenky, prosím! se na malý okamžik vrátíme zpátky do doby letních prázdnin u babičky a výletů, tedy do časů, kdy vlaky stále hrály svůj prim. Pokud si však myslíte, že budete jen sedět, koukat z okýnka, pěkně se pletete. Váš úkol budete mnohem náročnější. To ve vašich rukou teď leží osud železniční sítě. Hra spolehlivě zabaví 2-5 hráčů starší osmi let.
Na začátku se doprostřed stolu mezi všechny hráče položí deska s doposud kolejemi netknutou Evropou, nebo USA. Nyní tedy před sebou vidíte pouze jednotlivá města a plánované trasování jednotlivých spojů v sedmi různých barvách. Dále si každý hráč zvolí svou hrací barvu, pomocí kterých bude své trasy stavět. Pak je třeba připravit dva balíčky karet – jeden s jízdenkami, druhý s vagónkami a mašinkami. V rámci přípravy pak nezbývá víc, než pronést magické: „Jízdenky, prosím!“ čímž si vysloužíte jasný směr, kudy se mají vaše stavitelské ambice ubírat. Na každé takové jízdence se totiž nachází napsaná dvě města, které musíte v rámci hry spojit železniční trati. Jakmile budete mít hotovo, neváhejte si poprosit o další! Za každou dokončenou trasu totiž v závěru hry získáte cenné body.
Nyní už nezbývá než vysvětlit, jak se ty koleje vlastně staví. Inu, poměrně jednoduše. Hráči si ze společné nabídky karet vagónků a mašinek dobírají vždy jednu až dvě karty, které si nechávají na ruce. Karty jednotlivých vagónů barevně zrcadlí barvy tras na herní desce. Jakmile pak někdo na začátku svého tahu bude mít dost karet příslušného druhu na to, aby postavil vytoužený kousek trati, odloží vagóny na odhazovací hromádku a na mapu světa pak místo položí stejný počet svých figurek.
Například: Přímá trasa z Moskvy do Petrohradu je dlouhá čtyři bílé vagónky. Na její postavení je třeba tedy vynaložit 4 bílé karty. Na místo nakreslených vagónku pak přijdou skutečné figurky v barvě hráče, který trasu postavil.
Aby hra byla zajímavější, na zastavenou trasu už žádný další hráč stavět nesmí. Tedy pokud bych se vrátila k výše zmíněnému příkladu, další hráč, který by chtěl daný spoj realizovat sám a nevyužít tak dopravních služeb svého soupeře (to lze po čas celé hry pouze třikrát), musel by zvolit okliku. Například tedy trasu: Moskva-Smolensk-Wilno-Petrohrad, na které by potřeboval celkem 9 kartiček vagónků třech různých barev.
Hra končí, jakmile některý z hráčů umístí poslední ze svých vagónků (celkem jich má na začátku každý 45). Ostatní si pak odehrají poslední kolo a následně už nezbývá nic než začít počítat výsledné body.
Na našem partnerském e-shopu Veselý drak najdete hru Jízdenky, prosím! hned ve třech verzích. Dvě z nich se liší pouze herní deskou – jedna nabízí mapu Evropy, druhá USA. Třetí verze je uzpůsobena mladším vlakovým nadšencům (6+).
Ve hře Jízdenky, prosím! si mimo jiné můžete (s dětmi) zopakovat základy zeměpisu. Mapa je sice malinko zkreslená, ale to nevadí. Pokud byste však měli chuť vzdělat se v dalším, doposud nejspíše příliš neznámém odvětví, můžeme vám i vašim blízkým s klidným srdcem doporučit hru Na křídlech, kde se z vás na chvíli stanou špičkoví ornitologové. Krom toho, že se dozvíte spoustu informací o ptácích z celého světa, můžete si sbírku doplnit také rozšířením Perutě Evropy, které obsahuje jistě poněkud bližší jedince. Více si o ní můžete přečíst v tomto článku věnovaném recenzi hry Na křídlech.
Jedna z celosvětově nejoblíbenějších stolních her: Carcassonne
To nejlepší nakonec. Co by to byl za článek o rodinných hrách, kdyby u něj nebylo zmíněno Carcassonne? Tato klasika se nikdy neomrzí, a to ať už díky řadě rozšíření, či zcela odlišných verzí, které nám tvůrci nabízí. Více o této dnes již kultovní hře si může přečíst v článku o Carcassonne a jeho rozšířeních.
Toto byl náš výčet nejlepších rodinných her. Her, které pobaví jak menší, tak větší, hry delší i kratší. Které další kousky máte ve své sbírce a rádi se u nich se svými blízkými sejdete? Neváhejte se s námi o své nápady a tipy podělit v komentářích a pokud se vám některá z her líbila směle zavítejte na stránky Veselého draka.
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.