Pravidla
Přehled mechanik v Battlebondu
Blíží se nová sada Battlebond, která je zaměřená na 2HG limited hraní. S ní tu je řada nových mechanik a návrat již známého supportu. Zmíníme také, jak bude vypadat draftování této edice.
Vzhledem k tomu, že je Battlebond zaměřen na 2HG Limited, máme tu pár nových mechanik zajímavých hlavně pro multiplayer hraní. Nejprve si však připomeneme samotného dvouhlavého obra pro ty, co jej příliš neznají.
Dvouhlavý obr - 2HG (Two-Headed Giant)
Hraje se v týmech po dvou, spoluhráči sedí na jedná straně stolu a druhý tým na druhé straně stolu. Každý z hráčů má svůj vlastní balíček, ale jeden tým má společné životy (začíná se na třiceti životech), takže pokud jeden z hráčů získá nebo ztratí životy, změna se aplikuje na společný life total. To také znamená, že pokud životy ztratítě oba najednou (třeba u karty se slovy "each opponent"), tak jako tým ztratíte dvakrát více životů.
Na začátku hry si všichni čtyři hráči líznou sedm karet. Tým který začíná se jako první rozhoduje, zda chce mulliganovat. Se svým spoluhráčem můžete kdykoliv komunikovat a koukat si navzájem na karty v ruce. V tomto formátu má každý hráč jeden mulligan zdarma, tedy po prvním mulliganu si opět líznete sedm karet, pokud chcete mulliganovat znovu tak si líznete šest karet, poté pět a tak dále. Žádný z hráčů v týmu, který začíná, si v prvním kole nelíže kartu.
Kromě životů se svým spoluhráčem sdílíte také svoje kolo. V draw stepu si oba líznete kartu, každý můžete zahrát jednu zem, prostě vše je jako normálně, akorát hrajete se svým spoluhráčem zároveň. V combatu také společně útočíte a blokujete. Každý však máte vlastní země, manapool, bytosti, karty na ruce atd., takže kouzla musíte hrát každý sám za sebe.
"You" a "your team"
Pokud je na kartě napsáno "you", myslí se tím ten jeden konkrétní hráč, ne jeho spoluhráč. S touto sadou tu však máme nový pojem "your team", který se naopak týká celého týmu. Pokud však zrovna hrajete netýmový formát, oba dva pojmy znamenají to samé. Jako spoluhráč je považován někdo, kdo je opravdu ve vašem týmu, a ne jen někdo s kým zrovna spolupracujete například v Commanderu. V tradiční hře Commanderu tedy nemáte žádné oficiální spoluhráče.
Útočení a blokování
Při útoku spolu se svým spoluhráčem vybíráte, kterými bytostmi budete útočit. Pro každou z nich vyberete, do kterého oponenta či planeswalkera zaútočí. Bránící tým může blokovat libovolně, tedy nezávisle na tom kdo kontroluje kterou bytost a do koho útočící bytosti útočí.
Nyní se podíváme na samotné mechaniky v Battlebondu, většina z nichž je nová.
Partner with ...
Tahle abilita je trochu (ale ne úplně) podobná abilitě Partner z Commander produktů v tom, že legendární karty, které jsou partnery, mohou být společně generály vašeho Commander decku. Mohou být však partnery pouze spolu a ne s žádnými jinými kartami s "Partner" a pouze pokud jsou obě legendární (v sadě budou i nelegendární bytosti s touto schopností).
Dále tato abilita znamená, že pokud bytost s "Partner with ..." přijde do hry, může cílový hráč najít v knihovně jejího partnera (typicky sám hráč, co ji zahrál, případně druhá hlava).
Assist
Výše jsme psali, že spelly si musí každý castit sám, ale je tu jedna výjimka v podobě ability "Assist".
Když castíte spell s touto schopností, vyberete jiného hráče. Buď to může být váš spoluhráč, který by vám měl chtít pomoci, nebo váš soupeř, pokud se vám ho podaří nějak přemluvit k tomu aby vám pomohl (třeba jeden ze soupeřů v Commanderu). Tento hráč může přispět jakýmkoliv množstvím generické many k zahrání tohoto kouzla, v případě Huddle Up výše tedy maximálně dvě many, modrou si musíte zaplatit sami.
Hráče vybíráte až na konci castění spellu, tedy poté co kartu odhalíte a vyberete cíle. Přispívající hráč tedy ví, do čeho jde. Pokud se rozhodne s hraním spellu nepomoct, můžete jej buď sami zahrát za plnou cenu, nebo se jej rozhodnout nezahrát vůbec.
Support
Tahle mechanika není žádná novinka, většině hráčů by měla být známá z Oath of the Gatewatch.
Číslo po slovíčku support znamená, kolik maximálně bytostí můžete cílovat, tyto bytosti po vyhodnocení ability dostanou po jednom +1/+1 counteru. Bytost se supportem nemůže cílovat sama sebe, instanty a sorcery se supportem můžou cílovat libovolné bytosti. Bytostí můžete cílovat méně, ale nezapomeňtě že můžete cílovat libovolné bytosti, nejen vaše, takže i bytosti vašeho spoluhráče.
Friend or Foe
Poslední mechanikou je "friend or foe", která vám umožní si vybrat kamarády a nepřátele.
Když se spell s touto schopností vyhodnotí, vyberete u každého hráče zda je váš "friend" (přítel) nebo "foe" (nepřítel). Většinou budete vy a váš spoluhráč (pokud jej máte) "friend" a soupeři "foes", ale ve výjimečných případech se vám to může hodit jinak.
Poté, co jsou vybrány role, provedou všichni "friends" najednou akci. Ihned poté se vyhodnotí "foe" část spellu. Všechno tohle je součástí vyhodnocování kouzla, nedá se tedy mezi těmito akcemi nijak reagovat. Pokud mají být učiněna nějaká rozhodnutí, jsou učiněna v pořadí v jakém hráči hrají (v rámci "friends" nebo "foes").
Například u Pir's Whim výše nejprve všichni friends najdou zemi. Najdou ji najednou, takže co si každý hráč našel je odhaleno najednou a hráči tak nemůžou brát v potaz co našli ostatní. Poté všichni foes v pořadí, ve kterém hrají, vyberou enchantment nebo artefakt, takže každý foe ví, co vybral ten před ním. Pak jej všichni obětují najednou.
Tyto role se vztahují pouze na jeden konkrétní spell, u příštích spellů s touto abilitou se vybírají znovu.
Jak se staví balíčky?
Na Sealed decku bude jeden tým stavět dva balíčky (40-ti karetní) z šesti boosterů.
Na draftu se budou draftovat čtyři boostery na tým s tím, že oba spoluhráči draftují společně a na každý pick berou zároveň dvě karty.
K tomu se pojí i to, jak bude vypadat obsah boosterů.
Partneři v boosterech
Možná si říkate, že musí být těžké mít oba partnery, ale nebude tomu tak. Všichni partneři budou uncommon nebo vyšší rarita a vždy budou v boosterech společně. Celkem bude jedenáct párů. Máte tedy zaručeno, že je budete mít oba, protože jak bylo zmíněno výše, při draftu berete vždy dvě karty najednou.
Jak se vám líbí nové mechaniky a další detaily kolem Battlebondu?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.