Za mne jedině kombinace Dragon Shield Matte s KMC Perfect Size....
0 hlasů
Každý správný hráč Magicu a karetních her obecně by měl mít své herní balíčky a drahé karty obaleny. Jak vybrat ty správné obaly na karty a které jsou nejlepší? To a mnohem více včetně osobních zkušeností najdete v tomto článku.
Tento článek repostujeme, jelikož je poměrně aktuální vzhledem k vydání nové edice Double masters, jejíž karty je opravdu vhodné okamžitě po rozbalení dát do příslušných obalů :-)
Témata, o kterých se dozvíte podrobné informace v dnešním článku:
Často se nový i více zkušení hráči ptají, které obaly si z širokého sortimentu mají vybrat. V tomhle článku se podíváme na to, jaké obaly by se mohly hodit právě pro vaše potřeby. Pokud zrovna spěcháte, můžete přeskočit až na shrnutí na konci.
Je hned několik kritérií, podle kterých se můžete rozhodovat, jak vybírat obaly na karty. Někomu záleží hlavně na vzhledu obalů a třeba preferuje ty s obrázkem, jiní hráči chtějí aby jim obaly vydržely co nejdéle, či aby byly co nejlevnější.
Asi nejběžnější rozlišení obalů je to, zda jsou matné nebo lesklé. Lesklé obaly jsou podle mnohých lidí “hezčí”, hlavně proto, že mají většinou “průhlednější” přední stranu obalu a karty tak vypadají lépe, podle mě však mají jednu velice zásadní nevýhodu. Velice rychle se viditelně poškrábou. To by teoreticky neměl být až takový problém, protože se poškrábou všechny obaly rovnoměrně. Potíže nastávají, když hrajete balíček se sideboardem. Obaly v main decku se vám poškrábou znatelně rychleji a po chvíli na nich bude poznat, které karty patří do sideboardu. To je obzvlášť problematické v turnajovém prostředí. Z mé zkušenosti tento rozdíl může být znatelný celkem rychle, pokud si koupíte před GP nové (lesklé) obaly, druhý den už byste s nimi mohli mít problém. Tenhle problém samozřejmě mizí pro hráče Commanderu, kde se většinou nesiduje, nebo například na limited, kde si mnoho hráčů sideboard neobaluje a pouze mění obaly když je třeba.
Oproti tomu matné obaly (teď myslím ty s opravdu hrubým vzorem jako jsou Dragon Shield Matte nebo KMC Hyper Mat, nikoliv například KMC Mat, které jsou sice trochu matnější, ale poškrábou se lehce také) jsou v tomhle ohledu mnohem odolnější a vydrží mi dlouho dobu i na formátech, kde často míchám balíček kvůli fetch landům a podobným efektům. Podle mnohých hráčů se také lépe míchají, lesklé obaly jsou totiž ze začátku hodně kluzké a později se někdy lepí na sebe.
Upozornění: existují i obaly, které mají hodně lesklou zadní stranu (tedy ne standardní lesklé, ale například metalické nebo zlaté, které nabízí odraz skoro jako v zrcadle). Ty možná podle některých lidí hezky vypadají, ale na turnaj si je neberte, protože právě jejich odraz může být problematický. Při zvednutí vrchní karty balíčku (nebo při snímnutí) může být v odrazu vidět karta, která by měla být skryta. Váš oponent by tak mohl zahlédnout, kterou kartu si lížete atd.
Další věc, na kterou byste si měli dávat pozor, je velikost balení. Některé obaly jsou zdánlivě levnější, ale to jen díky tomu, že se prodávají po 80, nebo třeba jen po 50 kusech, zatímco jiné se pro dávají po 100 kusech. Navíc to, že jsou obaly levnější, nemusí nutně znamenat, že ušetříte. Méně kvalitní obaly totiž vydrží podstatně kratší dobu a nakonec zaplatíte víc, protože si musíte kupovat nové častěji.
Pokud hrajete klasicky turnajových 60 + 15 karet, může se vám zdát 80 obalů jako dostatek, ale někdy se může stát, že se vám nějaké poškodí a najednou jich už máte méně než 75. Výhodou balení po 50 kusech je, že pokud chcete obaly pouze na limited, vystačíte si s jedním tímto balením, pokud chcete obalit constructed balíček, koupíte si prostě dvoje. V tomhle ohledu se vyplatí kupovat si stále stejný typ obalů, protože pak můžete snadno využít přebývající obaly nebo nahradit ty poškozené. Nezapomínejte, že čtyři balení po 100 kusech dávají dohromady 400 obalů, tedy stejně jako pět balení po 80, je tedy nutné mít na mysli i velikost balení pokud koukáte na cenu.
V dnešní době už velká část hráčů používá tzv. perfect sizy, průhledné vnitřní obaly, které jsou velké “tak akorát” na Magicové karty. Takto obalená karta se pak vejde i do standardních obalů. Většinou obalíte kartu do perfect sizu “naopak”, tedy tak aby byl otvor obalu vespod, a pak ještě normálně do standardních obalů. Tomuto postupu se říká dvojobalování.
Osobně můžu dvojité obaly jedině doporučit, obzvlášť pokud hrajete s hodnotnými kartami. Perfect sizy představují ochranu proti rozlitým tekutinám a také třeba proti ohnutí, navíc kartu při přendavání z balíčku do desek nemusíte z perfect sizu vůbec vytahovat a je tak menší šance poškození. Další výhodou je, že jsou v balíčku méně rozeznatelné foily (na větších turnajích může být problém, kdybyste měli foilové například jen landy). Je důležité mít na paměti, že pokud hrajete turnaj, měli byste mít v dvojitých obalech buď celý balíček nebo žádné karty.
Má to samozřejmě i pár nevýhod. První je, že si toho prostě musíte koupit víc, což by ale neměl být až takový problém, protože perfect sizy jsou poměrně levné a vydrží dlouhou dobu. Druhou nevýhodou je, že je s tím více práce. Nevyplatí se tak obalovat balíčky jen pro casual hraní nebo třeba limited decky, které stejně použijete jen na jeden turnaj a je v nich maximálně pár cenných karet. Další nevýhodou je, že takto obalený balíček je o něco tlustší než normálně a trochu hůře se míchá. I tak za to dle mého ochrana navíc pro váš constructed deck stojí. Pro ty, kteří užitečnosti vnitřních obalů stále nevěří, tu máme jeden odstrašující případ.
Existují také vnější průhledné obaly, které představují další ochranu pro vaše karty a také pro normální obaly, pokud chcete třeba zachovat obrázek na nich. Takto obalený balíček už je ale opravdu tlustý, i přesto je někteří hráči používají.
Další otázkou je, jak chcete, aby váš balíček vypadal. Někomu je to úplně jedno, někdo preferuje jednobarevné obaly a někdo zase ty s obrázkem. Takovou “klasikou” jsou černé obaly, kterými opravdu nic nezkazíte. Lze však koupit obaly ve všech možných barvách, takže každý si jistě něco najde. Dále jsou tu obaly s (nejen) magicovým designem. Upozornění: na turnaji smíte hrát jen s obaly, které mají jednobarevné okraje, tedy mají jakýsi jednobarevný “rámeček”. Většina běžně dostupných obalů toto kritérium splňuje. Tyto obaly jsou však v podstatě vždy lesklé (viz výše) a obrázek se někdy začíná rychle loupat (záleží však na konkrétním druhu obalů).
Důležité je nezapomenout na to, že světlejší barvy a většina obalů s obrázkem je částečně průhledná a může tak být vidět, pokud hrajete oboustrannou kartu jako je například Delver of Secrets nebo Search for Azcanta. V takovém případě by vám na turnaji hrozil postih. Toto se dá obejít buď tím, že si koupíte tmavší obaly, použijete checklisty nebo pořídíte speciální perfect sizy se zatmavenou zadní stranou, které zmíníme níže. Na světlejších obalech je také rychleji viditelné zašpinění.
Zadní strana Delver of Secrets je v bílém obalu viditelná, zatímco v černém je nerozeznatelná. S průhledností bývají problémy u všech světlejších odstínů, proto doporučejeme před hraním pořádně otestovat, zda by vaše obaly nemohly být průsvitné.
Nyní se podíváme na obaly, které můžete běžně pořídit v českých obchodech (je ale možné, že jsme na nějaké zapomněli) a srovnáme jejich výhody a nevýhody. U odolnosti dále myslíme především to, jak rychle se obaly trhají a jak moc se jim ohýbají rohy při míchání, případně jakékoliv jiné trvalé poškození.
Nejprve zmíním průhledné obaly, které se příliš nehodí na hraní, ale jsou hojně využívané ke skladování karet.
Takzvané penny sleeves jsou ty nejlevnější obaly, které můžete pořídit. Jsou velice tenké, nejsou vůbec pevné a jsou trochu volné. Špatně se míchají a kvůli tomu, že jsou průhledné, byste je mohli používat na hraní pouze pokud by byly všechny vaše karty v perfektním stavu. Navíc toho příliš nevydrží, ale to se za tu cenu dá očekávat. Hodí se však na skladování karet, protože se do jednoho obalu vejde bez problému více karet a můžete mít tak třeba playsety pohromadě. V podstatě to samé se dá říci i o pevnější verzi těchto obalů, která sice trochu víc vydrží, ale jejich průhlednost je pro vážnější hraní nevhodná.
Dále existují Toploadery, které jsou také průhledné, velice pevné (až tvrdé) a o něco větší, než normální obaly. Karty jsou v nich dobře chráněné proti ohnutí a doporučujeme je, pokud posíláte karty poštou.
KMC jsou velice populární japonské obaly, které můžete koupit ve variantách Super Series (lesklé), Mat Series (“polomatné”) a Hyper Mat (matné). Matné obaly označené jako “Mat” nemají tak hrubý povrch, jako třeba Dragon Shield Matte nebo právě KMC Hyper Mat, za to mají také o něco průhlednější přední stranu, ale celkem rychle poškrábou podobně jako lesklé obaly. Všechny tři typy jsou velice příjemné a dobře se míchají. Jejich nevýhodou je, že nejsou příliš odolné. Rychle se jim ohýbají rohy a trhají se, navíc se prodávají pouze po 80-ti a po chvíli vám tak nemusí vystačit na celý deck.
Dalšími velmi oblíbenými obaly jsou Dragon Shieldy, které se pyšní především svojí odolností. Můžete je zakoupit jak lesklé, tak matné, dostupné jsou ve spoustě různých barev a prodávají se v baleních po 100 kusech. Jak již bylo zmíněno, jsou opravdu odolné, takže vám vydrží dlouhou dobu. Ani si nevzpomínám, že by se mi někdy Dragon Shield roztrhl, sem tam se ohne roh, ale to také spíše výjimečně. Jejich nevýhodou je, že dříve měli trochu problémy s kvalitou. Konkrétně se někdy stávalo, že některé byly trochu delší než jiné a také se někdy lišily odstíny barev mezi baleními. Zdá se ale, že tyto problémy jsou vyřešeny a novější várky obalů je už nemají. Někteří hráči si také stěžují, že je do nich těžké narvat karty v Perfect Sizech, ale není to nic hrozného, jen to zabere trochu více času.
Ultra Pro jsou oficiálními obaly pro Magic: the Gathering, jejich hlavní výhodou je tedy to, že smějí používat oficiální magicový artwork. Jejich standardní jednobarevné obaly jsou pak ty z nejlevnějších a jsou rovněž dostupné v lesklé i matné variantě. Nejsou však příliš známé svojí odolností, spíše naopak. Doporučila bych proto obaly lidem, kteří si nepotrpí na odolnost a chtějí ušetřit, případně chtějí obrázek s motivy MtG. Prodávají se také po 50, což se hodí pokud chcete pouze menší počet obalů na váš draft deck.
Existuje také poměrně nová série obalů od Ultra Pro Eclipse (80ks), které se řadí k prémiovějším obalům a jsou na ně vesměs pozitivní ohlasy. Nejzajímavější na nich je, že vnitřní strany obalu jsou černé (tedy ta část, která je viditelná za kartou). Jedná se tedy o dobrou alternativu pro náročné hráče, obzvlášť pokud chcete barevné obaly, ale pouze ze zadní strany.
Ultimate Guard Supreme jsou další obaly dostupné jak v matné tak lesklé variantě a ve spoustě barev. Kvalitou se dle mého blíží spíše levnějším obalům (v zahraničí také mezi levnější obaly patří).
Existuje také dražší varianta od této značky Supreme UX, které jsou dle reakcí čtenářů velice kvalitní.
Tyto obaly jsou známé především díky spoustě různých (nemagicových) designů. Prodávají se po 50-ti a jsou o něco dražší než Ultra Pro s obrázkem, kvalitou také příliš neoslňují. Pokud se vám líbí obrázek, určitě stojí za to, jinak toho ale moc nevydrží a na nějaké vážnější hraní se nehodí.
Výše zmiňované Perfect Sizy vyrábí více výrobců (například KMC, Ultra Pro, Ultimate Guard), nejpopulárnější jsou ty od KMC. Ultra Pro Pro-Fit jsou až moc těsné a karty se v nich někdy trochu prohýbají (na druhou stranu je pak jednodušší je dát do vnějšího obalu). U těchto vnitřních obalů je největší prostor pro “inovaci”.
Dragon Shield vyrábí speciální Perfect Fit Smoke, které jsou z jedné strany zatemněné a můžete s nimi tak hrát oboustranné karty i ve světlých obalech. Další “vytuněné” obaly má Ultimate Guard, který vyrábí Precise Fit Bordifies, které mají černý okraj (hodí se na poškozené karty a karty s bílými okraji), sice okraj nevypadá úplně realisticky, ale je to dobrá vychytávka pro lidi, kteří nesnáší bílé okraje. Dále Ultimate Guard vyrábí uzavíratelné Precise Fit Resealable, které můžete zalepit a nedostane se tak dovnitř žádná nečistota.
Možná se teď ptáte, které obaly si vlastně máte koupit, na což se pokusím odpovědět co nejjednodušeji. Následující klíč funguje spíše jako doporučení než pevná pravidla.
Chodíte na turnaje a chcete co nejlepší kvalitu, pak jsou nejvhodnější Dragon Shield Matte, dostupné ve velkém množství barev, takže si jistě vyberete. Pokud chcete spíše lesklé obaly, opět doporučíme Dragon Shieldy.
Alternativy: Ultra Pro Eclipse, KMC Hyper Mat.
Hrajete spíše pro zábavu a chcete hlavně ušetřit, pak se vám budou hodit jednobarevné Ultra Pro obaly, které sice méně vydrží, ale jsou podstatně levnější.
Nechcete jednobarevné obaly, ale spíše nějaké s motivy Magic, pak jsou pro vás vhodné Ultra Pro, které s každou novou edicí nabízí nové designy.
Chcete, aby vaše karty byly co nejlépe ochráněny, pak byste si měli pořídit kromě normálních obalů také vnitřní obaly KMC Perfect Size.
Alternativy: Ultra Pro Pro-Fit.
Dejte vědět do komentářů, které obaly používáte vy a jak jste s nimi spokojeni.
Chraňte své karty Magic: the Gathering, Pokémon a další pomocí obalů na karty. Obaly na karty zakoupíte v našem e-shopu Veselý drak, kde najdete širokou nabídku obalů, ale i nejrůznějších doplňků pro karetní hry. Na výběr máte z jednobarevných obalů, obalů s Magic tématikou a obalů s Pokémon tématikou.
Neničte zbytečně své karty a chraňte je pomocí obalů na karty!
Pokud se právě teď začínáte zajímat o ochranu svých vzácných karet, tak by Vám rozhodně neměl uniknout článek, ve kterém Vám poradíme s výběrem toho nejvhodnějšího alba pro Vaše Magic the Gathering karty.
Obrázek: Tolarian Community College
Za mne jedině kombinace Dragon Shield Matte s KMC Perfect Size....
0 hlasů
Taky bych vybiral obaly s matnou zadni stranou, lip se michaji a tolik se nespini, bohuzel jsem zatim nenasel znacku, ktera by byla stoprocentni:
KMC - prilis kratke, karta v perfectu se skoro dotyka vrsku vnejsiho obalu, navic se zhorsili kvalitou
Dragon Shield - slozitejsi obalovani s perfecty, i tmavsi odstiny muzou prosvitat (viz nove Petrol)
UP Eclipse - matna predni strana, karty nejdou tak dobre videt, foily nejdou poznat skoro vubec
0 hlasů
Souhlasím s krátkými Perfect Size obaly. Kupoval jsem UltraPro Pro-Fit po několika špatných baleních (i naomak různá kvalita) jsem si nakoupil KMC a hned první nadopis.
Prostě potřebuji obaly minimálně o 1 mm - 1,5mm delší než je karta a n né aby z obalu lezla.
0 hlasů
na Limited mám dobré zkušenosti s "50" od Face2Face Games. Jinak s Dragon Shieldama se moc zkazit nedá. V jinak pěkném informativním článku bych ještě jako rozhodčí uvítal info o tom, že některé běžně prodávané obaly se tzv. odrážejí, tj. jsou tak lesklé, že při zvednutí vrchní karty balíčku se tato odráží na obal karty spodní (jako v zrcadle). Takové obaly bych rozhodně na turnajové a nejspíš jakékoliv hraní nedoporučil. Díky. Tomáš
0 hlasů
Ahoj, díky za upozornění, doplněno :-)
0 hlasů
Jediné obaly co mě zatím nezklamaly byly KMC Perfect Size. Ultra Pro obaly tam se mi ještě nepovedlo koupit dvoje stejné pokaždé jinak uříznuté. A když jsem chtěl místo nich vyzkoušet Dragon Shieldy, tak mě sklamali tím jak byly prohnuté a strašně blbě se do nich dávaly karty ve v Perfect Sizu... Tak moc až jsem je hned střelil kamarádovi a to jsem trpělivý člověk... :D Ale podle zde přečtených názoru jim asi dám ještě jednu šanci. :)
0 hlasů
Koukám, že mají lidé typický problém s vložením karty v perfect sizech do obalů Dragon Shield, které jsou někdy těsné, když jsou nové. A že je to pak odrazuje od této kombinace. Přitom ta kombinace je kvalitou asi nejlepší. Mám pro vás malý TIP, jak to řešit: Mám do perfect sizu navlečenou commonu/token, kterou do každého nového Dragon Shieldu vecpu - samozřejmě to jde blbě a vidím jak commona i perfect trpí, ale výsledek je takový, že se daný Dragon Shield trochu roztáhne (bez poškození). A když do takového již jednou roztaženého Shieldu dáte jinou kartu v perfectu, tak už tam jde jak po másle. Sežere vám to kousek času, ale ochráníte si drahé karty. ;-)
0 hlasů
Díky za tip. Moji synové si minulý víkend vylili na balíček vodu a litovali, že neměli karty v dvojitých obalech...
0 hlasů
ahoj, před repostem by bylo možná vhodné článek současně i aktualizovat. například že obaly od UG už určitě nejsou v ČR "nedostupné" a také to, že jejich řada supreme ux je dle mého názoru kvalitativně úplně někde jinde než UP a možná i DS.
mám je poslední tři roky a maximální spokojenost z iks desítek draftů
díky!
0 hlasů
Díky moc, sice jsem článek procházel, ale toho jsem si nevšiml. Upravil jsem to.
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Anatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentářeStředeční výhledy 21/2024
Není to o tom, že by bylo něco špatně. Tvoje analýza je v podstatě správná. Jenom bys měl ale ještě zmínit jednu kartu... ;-)
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentáře