Recenze
Jeskai Midrange, aneb rozbor balíčku na Standard
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Standard, který se zaměřuje na trojbarevný balíček Jeskai Midrange.
Zdravím všechny!
Po dlouhé době tu máme zase jeden standardní rozbor. Je pravda, že se na dvojce (Používá se ještě tento výraz?) momentálně tolik zajímavého neděje mimo kategorii „fringe“ strategií. I tak se občas objeví něco co si zaslouží pozornost. Jak název možná už prozradil (uvidíme co vybere editor :) ), tak se dnes budeme zabývat Jeskai Midrange strategií.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Pokud jste začínající hráč nebo znáte Magic jen z papírové podoby, tak se určitě podívejte na náš další článek, kde se věnujeme počítačové hře MTG Arena na které si formát Standard a spoustu dalšího můžete zahrát proti hráčům z celého světa z pohodlí vašeho domova.
Již z decklistu je patrné, že se jedná o velice zábavný mix karet, které kromě několika málo bytostí obsahuje i větší počet instantů a sorcery, které mezi sebou a schopnost mutate mají zajímavou synergii. Naše strategie je kontrolovat board pomocí kouzel a ty později začít recyklovat právě pomocí bytostí s mutate a získávat mírnou karetní výh… Ok, narovinu - je to kombo. Nechceme mírně snowballovat, chceme udělat něco silného a pro soupeře nezábavného. Pomocí mutate, schopnosti draka a bounce spellů vytváříte spoustu many (v podobě pokladů), prostě bouncujete svoje bytosti a hrajete věci z hrobu a znovu a znovu… K tomu všemu ještě hromadíme poklady, abychom měli, co nejvíce many na všechno ,co chceme zahrát.
Balík není úplně neznámý, získal větší pozornost po tom co Matthieu Avignon představil na Strixhaven League Weekendu. Dříve se objevoval ve víc mutace focused verzi s více bytostmi.
A stejně jako vždycky se podíváme i na kartu po kartě a jaká je zde její role.
Lore Drakkis – Bytost s nepříliš zajímavým poměrem, který se ale velmi rychle začně měnit, pokud začneme brát v pohledu mutate cost a schopnost. Opakovaně tahat instanty a sorcery z hrobu je přesně to, co naše kombo potřebuje, s následují kartou je mutate zdarma.
Goldspan Dragon – Centrální karta celé strategie. Při každém útoku vytvoří poklad, při každém zacílení instantem, sorcery a mutate. Ano, i mutate, není to skvělé jak to zase parádně zapadá do komba? Přičteme k tomu létání, haste a 4/4 tělo a máme důvod proč ho chceme hrát minimálně 4x. Obvykle s ním útočím, pro jeho trigger i když jsem pod tlakem. Poklady jako extra mana jsou pro nás dost důležité a drak z nich manu ještě zdvojnásobuje.
Vadrok, Apex of Thunder – Začnu tím, že mi u něj trochu chybí lifelink. To abych se pořád jen nerozplýval, jak je to zase skvělý článek našeho komba, který nám umožňuje hrát noncreature kouzla z hrobu (do mana value 3, ale to je v našem podání vše) a podstatné je, že je po zahrání neexilne, takže můžeme i jednou kouzlo hrát do té doby, dokud máme mutate triggery.
Sejiri Shelter – Spell/zem už nějakou dobu máme a víme, jak je to super věc, která nám může pomoci v daný moment přesně tam kde potřebujeme. Shelter umí ochránit klíčovou bytost nebo ji dát neblokovatelnost.
Open the Omenpaths – Když jsem viděl poprvé decklist, tak mi ani nedošlo, že ho chceme primárně kvůli prvnímu módu. Je to další způsob jak hrát bytosti před křívkou a k tomu je to instant, takže ho můžeme hrát dokola z hrobu a combit.
Valakut Awakening – Země nebo redraw karet. Podobné typy strategií vždy ocení, pokud se můžou více „prokopat“ knihovnou, aby se dostali k tomu co potřebují. Nevím jestli mi tato karta jen nesedla, ale nevyužívám její spell část, tak často jak jsem nejprve čekal.
Fire Prophecy – Removal spell, ale který dokáže vyměnit nepotřebnou kartu za něco jiného. Zabíjení je proti agresivním soupeřům dost podstatné, protože obvykle mnoho bytostí do bloku mít nebudeme.
Into the Roil – Bounce spell využijeme jak v udržení situace na stole, tak ve cracení vlastních bytostí na ruku, abychom to mohli rozjet celé nanovo. S kickerem příjemná extra karta a pokud máme draka, tak na kicker obvykle máme i manu.
Spikefield Hazard - Jedna z karet, které mluví sama za sebe. Zem, když nemáš země (máme těchto karet celkem dost, takže nemusíme hrát tolik „pouze“ zemí) a zabíjení malé bytosti nebo garance jejího exilnutí. Oceníme například proti Mono Red nebo Mono White.
Mystical Dispute – Za 3 many doplať 3 není takové terno, ale za jednu modrou už je to skvělý poměr. Jedna z karet, kterou zná dnes již snad každý.
Prismari Command – Command spelly už mají nějakou historii a tak se není čemu divit, že se zase nějaký ten command prosazuje. Nejčastěji budeme využívat „loot“ a treasure. Dostat do hrobu kouzla, která později budeme díky mutate bytostem opět hrát je pro nás stejně důležité jako se dostat právě k těmto bytostem a treasure nám pomáhá dostat se na potřebné množství many co nejdříve. Celkově jedno z těch více chtěných kouzel.
Unsubstantiate – Další bounce spell, který umí pozdržet i nonpermanent kouzla od zásahu do hry nebo vrátit naši bytost pro záchranu před zabíjením, opětovné zahrání mutate a nebo oboje.
Seize the Spoils - Dostane do hrobu kartu pro naše spell reanimátory (pořád tím myslím mutate bytosti), lízne nám nové a ještě vytvoří drahocenný poklad.
See the Truth - Na standardu není úplně obvyklé aby podobná karta uměla využít oba dva módy. Na začátku nám dokže najít přesně co potřebujeme a pokud ho dokážeme zahrát z hrobu, tak získáváme silnou karetní výhodu.
Showdown of the Skalds – Modrá barva si většinou umí zajistit dostatek draw efektů, obvykle se však jedná o instanty a sorcery. Ty jsou sice tématikou této strategie, ale enchantment se dá zaprvé bouncovat a zahrát znovu, to přidává hodnotu kartám Unsubstantiate a Into the Roil a k tomu přidává v druhé a třetí fázi wincon v podobě přidání obrovského množství žetonů na jednu z našich bytostí, která následně může útočit za lethal zranění a to se může povést i bez plně rozjetého komba. Není problém přidat během kola dvouciferné množství counterů. To si pamatujte pokud hrajete s i proti Jeskai mutate combu.
V trojbarevné kombinaci potřebujeme mít stabilní manabase, proto máme Fabled Passage, která umí nalézt Plains, Mountain a Island. Raugrin Triome, který umí generovat všechny naše tři barvy a případně se procyclit. A trojici Needleverge Pathway, Hengegate Pathway a Riverglide Pathway.
Soul Sear - Trochu pomalejší, ale za to účinnější zabíjení bytostí a planeswalkerů, které si poradí i s nezničitelností.
Mystical Dispute - Ten už jsme jednou probrali.
Test of Talents - Counter důležitého instantu nebo sorcery (například něčeho jako je Ultimatum) je skvělý a pokud je to counterspell, který na místě vyřeší i všechny další zahrání tohoto kouzla, tak je to perfektní.
Ox of Agonas - Umí být za RR 5/3 a líznu 3 karty. Ne pokaždé je to tak snadné, ale naše mutate karty v hrobě potřebují instanty a sorcery, takže nějaký discard je u nás i žádoucí.
Phoenix of Ash - Levná bytost, která slouží i jako cíl pro mutate a využívá toho, že dokážeme snadno dostat karty do hrobu. Pokud máme problém rozjet svůj plán A, tak umí přidat soupeři další problém se kterým se musí umět vypořádat.
Cinderclasm - V základu nám chybí plošné zabíjení v jakékoliv podobě. Velkým problém jsem balíky, které dokážou rychle na stůl dostat velké množství malých bytostí a s těmi si Cinderclasm skvěle poradí. Na spoustu z nich nepotřebuje ani kicker.
Redcap Melee - Zabije Torbrana nebo soupeřova Goldspan Dragona., proti červené prostě skvělé zabíjení.
Samozřejmě si vždy snažím vybrat deck, který mě nejvíce zaujme. Tentokrát to nebylo úplně nejsnadnější a ve hře bylo i několik dalších témat. Proto by mě zajímalo, který balík je momentálně vaší volbou? A podle čeho si balík vybíráte? Já miluji kombo elementy a kontrolní prvky.
Ještě se pojďme na moment vrátit k Jeskai Kombu. Líbí se mi jakým způsobem si dokáže poradit s grindy Yorion balíky a zároveň se umí i bránit něčemu agresivnímu. Pro Bo1 si neseme nevýhodu midrange a kontrolů, nevíme jestli chceme karty typu Fire Prophecy nebo Mystical Dispute a tak můžeme skončit s ideální úvodní rukou proti špatnému balíku. To už k těmto balíkům patří. Na druhou stranu nám přináší spoustu rozhodnutí a hraní není tak monotónní. Z toho se dá usoudit, že je trochu složitější na hraní a zároveň dle mého i zábavnější.
Díky za přečtení!
A pokud máte zájem o nějaké téma ze světa MtG, nechte mi to dole v komentářích a uvidíme, třeba se na to dostane. :)
Pokud se vám tento článek líbil, tak si určitě nenechte ujít článek o začátcích s karetní hrou Magic the Gathering, který Zdeněk Matura napsal pro nové a začínající hráče.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře