Speciální balení pro jednoho nebo dva hráče, které obsahuje dva velmi slušné 60ti karetní balíčky k okamžité hře. Vyrostli jste z Intro Packů nebo hledáte balíček na lokální turnaj? Už hledat nemusíte!
A znovu zdravím všechny čtenáře CMUSu. Dnes je na programu splacení dalšího dluhu – Clash Pack Magic Origins! Clash pack je opravdu velmi zajímavým produktem obsahujícím dva balíčky, které se mohou utkat ve vzájemném souboji nebo naopak mohou své síly spojit a vytvořit balíček daleko silnější. Tento Clash pack se jmenuje Armed and Dangerous – jeden obsažený balíček s názvem Armed je bílozelený a druhý balíček s krycím jménem Dangerous je v barvách bílé, zelené a černé. V následující recenzi bych se chtěl věnovat klasickým otázkám:
Co je to Clash Pack a komu je tento MtG produkt určený?
Rozbor balíčků Armed a Dangerous
Možná vylepšení balíčku
Finance
Závěr
1. Co je Clash Pack a komu je určený?
Clash pack je jedním z nejnovějších MtG produktů firmy Wizards of the Coast. První vyšel v roce 2014 k edici Magic 2015, avšak kromě docela štědré nadílky, která uvnitř na hráče čekala, nevyvolal mezi hráči příliš velký ohlas. Tento produkt se totiž svou funkcí velmi podobá jinému produktu, který známe již pár let, kterým je Event deck, a představuje pouze jakýsi jeho upgrade.
Clash pack (dále jen CP) je set dvou šedesátikaretních balíčků, které jsou určeny, podobně jak je to u Duel decku, k vzájemnému duelu, a jsou proto silově téměř vyrovnané. Ideální cílovou skupinou jsou proto hráči, kteří mají často po ruce někoho dalšího, kdo si s nimi rád zahraje – sourozenec, kamarád ze školy atd. Výhodou, kterou dvojice balíčků z CP má oproti Duel Decku, je, že oba balíčky jsou ve stejných nebo velmi podobných barevných kombinacích. Proto můžete ve chvíli, kdy vás přestanou bavit vzájemné souboje Armed a Dangerous, oba šedesátikearetní balíčky vzít a podle přiloženého návodu z nich sestavit jeden silnější balíček s patnáctikaretním sideboardem. Výsledný deck obsahuje z celého CP jen ty nejlepší karty, a proto ho lze stavit na roveň klasických Event decků, což také znamená, že jste v zásadě připraveni zúčastnit se i magicových turnajů.
Nevýhody CP plynoucí z jeho dvojaké funkce se projeví právě ve chvíli, kdy se dva kamarádi, kteří si zakoupili Clash pack rozhodnou, že jsou již dostatečně zkušenými hráči a že by mohli vyrazit na nějaký turnaj. Balení totiž umožňuje stavbu pouze jednoho velmi dobrého balíčku tím způsobem, že vyřadíte všechny špatné karty – z těch poté již nelze prakticky postavit nic kloudného. V takovém případě se budete muset s kolegou na turnajích střídat anebo zůstat u casual hraní s polovinami Clash packu.
Vedle dvou předpřipravených balíčků v Clash packu navíc nejdete klasicky brožurky s pravidly Magicu a také s různými radami ke strategii, kde navíc najdete také informaci jak výsledný balíček sestavit. Příjemným bonusem k tomu všemu je velmi šikovná krabice na karty s pevného papíru..
2. Rozbor Clash Packu Armed and Dangerous
Oba balíčky mají jako základ kombinaci zelenou a bílou barvu, přičemž druhý zmíněný obsahuje pár černých karet na tzv. Černou splash1. Karty použité k jejich sestavení jsou převážně z edic bloku Khans of Tarkir. Oba balíčky navíc představují velké množství způsobů tvoření +1/+1 counterů, s nimiž různé karty všelijak synergizují.
Look at the top six cards of your library. Put up to two creature cards with converted mana cost 3 or less from among them onto the battlefield. Put the rest on the bottom of your library in any order.
Dragon Hunter
Protection from Dragons Dragon Hunter can block Dragons as though it had reach.
Dromoka Warrior
Dromoka's Command
Choose two — • Prevent all damage target instant or sorcery spell would deal this turn. • Target player sacrifices an enchantment. • Put a +1/+1 counter on target creature. • Target creature you control fights target creature you don't control.
Epic Confrontation
Target creature you control gets +1/+2 until end of turn. It fights target creature you don't control. (Each deals damage equal to its power to the other.)
Dragon Bell Monk
Vigilance Prowess (Whenever you cast a noncreature spell, this creature gets +1/+1 until end of turn.)
Valorous Stance
Choose one — • Target creature gains indestructible until end of turn. • Destroy target creature with toughness 4 or greater.
Feat of Resistance
Put a +1/+1 counter on target creature you control. It gains protection from the color of your choice until end of turn.
Seeker of the Way
Prowess (Whenever you cast a noncreature spell, this creature gets +1/+1 until end of turn.) Whenever you cast a noncreature spell, Seeker of the Way gains lifelink until end of turn.
Anointer of Champions
{T}: Target attacking creature gets +1/+1 until end of turn.
Citadel Castellan
Vigilance (Attacking doesn't cause this creature to tap.) Renown 2 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put two +1/+1 counters on it and it becomes renowned.)
Consul's Lieutenant
First strike Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) Whenever Consul's Lieutenant attacks, if it's renowned, other attacking creatures you control get +1/+1 until end of turn.
Enshrouding Mist
Target creature gets +1/+1 until end of turn. Prevent all damage that would be dealt to it this turn. If it's renowned, untap it.
Honored Hierarch
Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) As long as Honored Hierarch is renowned, it has vigilance and "{T}: Add one mana of any color to your mana pool."
Kytheon's Irregulars
Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) {W}{W}: Tap target creature.
Outland Colossus
Renown 6 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put six +1/+1 counters on it and it becomes renowned.) Outland Colossus can't be blocked by more than one creature.
Topan Freeblade
Vigilance (Attacking doesn't cause this creature to tap.) Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.)
Undercity Troll
Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) {2}{G}: Regenerate Undercity Troll. (The next time this creature would be destroyed this turn, it isn't. Instead tap it, remove all damage from it, and remove it from combat.)
Valeron Wardens
Renown 2 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put two +1/+1 counters on it and it becomes renowned.) Whenever a creature you control becomes renowned, draw a card.
War Oracle
Lifelink (Damage dealt by this creature also causes you to gain that much life.) Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.)
Windswept Heath
Pressure Point
Mighty Leap
Titanic Growth
Target creature gets +4/+4 until end of turn.
Pacifism
Enchant creature
Enchanted creature can't attack or block.
Blossoming Sands
Blossoming Sands enters the battlefield tapped.
When Blossoming Sands enters the battlefield, you gain 1 life.
{T}: Add {G} or {W}.
Evolving Wilds
{T}, Sacrifice Evolving Wilds: Search your library for a basic land card, put it onto the battlefield tapped, then shuffle your library.
Balíček v barvách guildy Selesnya je tím agresivnějším z dvojice. Má určitě mnohem lepší manovou křivku (tři jednomanové bytosti, sedm 2- dropů, čtyři 3-dropy, tři 4 – dropy a jedna pětimanovka) a více bytostí v celkovém počtu. Schopnost, která je nejhojněji zastoupena, je Renown, tedy něco jako „proslulost“. Je to trigger, který se spouští v momentě, kdy bytost udělí zranění v boji do oponenta. Za těchto podmínek můžeme na bytost položit uvedený počet +1/+1 counterů a bytost se stane Renowned. Pakliže již je jednou „proslulá“, nemůže proslout znovu, počet counterů se proto dál nenavyšuje. V balíčku se Renown objevuje celkem na 14 bytostech, z nichž nejzajímavějšími jsou Honored Hierarch, což je 1/1 za jednu zelenou manu (G), s Renown 1 a bonusovou schopností, že pokud je Hierarch již proslulý, má navíc Vigilance a za tapnutí nám může přidat manu libovolné barvy. Bude-li vše fungovat, jak má, tak budeme od druhého kola mít 2/2 Vigilance, která bude po útoku navíc fungovat jako manovač, no není to nádherné :-)?
Consul's Lieutenant je dalším trnem v oku většiny soupeřů – 2/1 First Strike, Renown 1 za WW, je-li Renowned, přidává s každým svým útokem všem ostatním útočícím bytostem +1/+1 do konce kola. Pro Citadell Castelan bude ji pravděpodobně o trochu těžší splnit podmínku pro Renown, poněvadž je to „pouhá“ 2/3 Vigilance za 1GW, zato má však Renown 2, což z něj v nějakém čtvrtém kole pravděpodobně udělá největší bytost na bojišti. Valeron Wardens, 1/3 Renown 2 za 2G, kteří nám umožní líznout si kartu, kdykoliv některá z našich bytostí prosluje, čímž nám zajistí velmi vzácnou věc pro zelenou a bílou barvu – karetní výhodu. Kytheon’s Irregulars 4/3 Renown 1 za 2WW také vyloženě neoslní svou silou a obranou, za to však jejich schopnost tapnout libovolnou bytost za WW nám dokáže v lategame2 velice ulehčit splnění Renownu našich bytostí. Outland Colossus 6/6 za 3GG, Renown 6 je po renownu obrovský bijec a v combatu se s ním nemůže nikdo měřit díky schopnosti, která soupeři zakazuje blokovat kolosa více jak jednou bytostí.
Většina bytostí se stává v rámci své „proslulosti“ opravdovým nadprůměrem, a dokážeme-li jim zajistit podmínky pro to, aby kýžený damage do protihráče udělily, dostaneme se pravděpodobně do vedení. Do té doby jsou však jejich proporce spíše podprůměrné, a proto jim musíme k jejich proslavení trochu dopomoci. K tomu nám poslouží všechny obsažené noncreature spelly. Epic Confrontation, Pacifism, Pressure Point jsou instanty, které nás v úvodu hry zbaví blokera, aby naše bytosti měly volnou cestu. V případě, že je blokerů třeba víc, než máme my removalu3, můžeme využít karet jako Feat of Resistance či Mighty Leap, které by měly bytosti zajistit, že nebude v daném kole blokovaná. Zároveň se však obě zmíněné karty dají spolu s dalšími myškami4, jako je Titanic Growth či Enshrouding Mist, použít v combatu, kterému se nedalo vyhnout. V takovém případě je lepší mít jistotu, že soupeř nemá vlastní removal, aby nám v reakci posílenou bytost nepodstřelil a nevykřesal tak z našeho combat triku 2 za 1. Rozhodně nejlépe funkci zelenobílého triku splňuje Dromoka’s Command, s nímž bychom se museli zatraceně snažit, abychom z něj nevytěžili 2 za 1. Ochrana bytosti před zabíjením, posilování, removal, ničení enchantmentu, v každém možném případě si určitě vybereme :o). Jedná se patrně o nejsilnější kartu decku.
Ne, počkat. Zdá se, že jsem se s chválou poněkud unáhlil. Mezi instanty se skrývá ještě jeden těšící se momentálně obrovské oblibě na všech různých formátech a je jednou z karet definujících turnajové formáty6 (aspoň standard7). Collected Company – instant za 3G, podívej se na šest vrchních karet knihovny a vyber až dvě bytosti s cenou tři nebo méně, které mezi nimi najdeš, a polož je na bojiště; zbytek karet dej na spodek knihovny. Je to typická karta říkající si o provedení příslušných výpočtů pravděpodobnosti: v balíčku máme celkem 15 bytostí, které můžeme s pomocí Company otočit – to znamená ¼ decku. Pravděpodobnost otočení alespoň jedné cílově karty je asi 87 %, pravděpodobnost, že otočíme hned dvě hledané bytosti, se blíží k 63 %. Znamená to proto, že ve většině případů bychom tedy měli být dvojnásobně úspěšní. Ale i v případě, že bychom byli úspěšní pouze v jednom případě, nesmíme opomínat velmi důležitý moment překvapení způsobený, zahrajeme-li Company v kole soupeřově. Navíc se instantní mód této karty moc hezky doplňuje s renown – pakliže soupeř zaútočí s celou svou armádou vida, že nemáme čím blokovat, tak nejenom, že nám poskytuje možnost velmi výhodně nově příchozími bytostmi zablokovat ty jeho, ale navíc ještě můžeme ve svém kole zaútočit „nazpátek“ za účelem získání renownu.
Co se týče manabáze, tam se nesetkáváme s ničím překvapivým (myslím, že by balíčku neuškodilo zařazení třeba jedné Rogue’s Passage, ale co už). Samozřejmě nezanedbatelným příjemným bonusem celého clash packu je fetchka Windswept Heat, jehož hodnota zvyšuje hodnotu celého produktu téměř na dvojnásobek :o).
Whenever another nontoken creature enters the battlefield under your control, bolster 1. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put a +1/+1 counter on it.)
Avatar of the Resolute
Reach, trample Avatar of the Resolute enters the battlefield with a +1/+1 counter on it for each other creature you control with a +1/+1 counter on it.
Dromoka's Gift
Bolster 4. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put four +1/+1 counters on it.)
Lightwalker
Lightwalker has flying as long as it has a +1/+1 counter on it.
Scale Blessing
Bolster 1, then put a +1/+1 counter on each creature you control with a +1/+1 counter on it. (To bolster 1, choose a creature with the least toughness among creatures you control and put a +1/+1 counter on it.)
Ancestral Vengeance
Enchant creature When Ancestral Vengeance enters the battlefield, put a +1/+1 counter on target creature you control. Enchanted creature gets -1/-1.
Cached Defenses
Bolster 3. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put three +1/+1 counters on it.)
Citadel Siege
As Citadel Siege enters the battlefield, choose Khans or Dragons. • Khans — At the beginning of combat on your turn, put two +1/+1 counters on target creature you control. • Dragons — At the beginning of combat on each opponent's turn, tap target creature that player controls.
Dromoka, the Eternal
Flying Whenever a Dragon you control attacks, bolster 2. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put two +1/+1 counters on it.)
Elite Scaleguard
When Elite Scaleguard enters the battlefield, bolster 2. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put two +1/+1 counters on it.) Whenever a creature you control with a +1/+1 counter on it attacks, tap target creature defending player controls.
Map the Wastes
Search your library for a basic land card, put it onto the battlefield tapped, then shuffle your library. Bolster 1. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put a +1/+1 counter on it.)
Abzan Ascendancy
When Abzan Ascendancy enters the battlefield, put a +1/+1 counter on each creature you control. Whenever a nontoken creature you control dies, put a 1/1 white Spirit creature token with flying onto the battlefield.
Abzan Battle Priest
Outlast {W} ({W}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has lifelink.
Abzan Falconer
Outlast {W} ({W}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has flying.
Ainok Bond-Kin
Outlast {1}{W} ({1}{W}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has first strike.
Debilitating Injury
Enchant creature Enchanted creature gets -2/-2.
Disowned Ancestor
Outlast {1}{B} ({1}{B}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.)
Longshot Squad
Outlast {1}{G} ({1}{G}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has reach. (A creature with reach can block creatures with flying.)
Mer-Ek Nightblade
Outlast {B} ({B}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has deathtouch.
Sandsteppe Citadel
Sandsteppe Citadel enters the battlefield tapped. {T}: Add {W}, {B}, or {G} to your mana pool.
Siege Rhino
Trample When Siege Rhino enters the battlefield, each opponent loses 3 life and you gain 3 life.
Suspension Field
When Suspension Field enters the battlefield, you may exile target creature with toughness 3 or greater until Suspension Field leaves the battlefield. (That creature returns under its owner's control.)
Tuskguard Captain
Outlast {G} ({G}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has trample.
Incremental Growth
Put a +1/+1 counter on target creature, two +1/+1 counters on another target creature, and three +1/+1 counters on a third target creature.
Ultimate Price
Destroy target monocolored creature.
Blossoming Sands
Blossoming Sands enters the battlefield tapped.
When Blossoming Sands enters the battlefield, you gain 1 life.
{T}: Add {G} or {W}.
Jungle Hollow
Jungle Hollow enters the battlefield tapped.
When Jungle Hollow enters the battlefield, you gain 1 life.
{T}: Add {B} or {G}.
Scoured Barrens
Scoured Barrens enters the battlefield tapped.
When Scoured Barrens enters the battlefield, you gain 1 life.
{T}: Add {W} or {B}.
Plains
({T}: Add {W}.)
Swamp
({T}: Add {B}.)
Forest
({T}: Add {G}.)
Druhý balíček je tím méně agresivní, což plyne hned z několika očividných faktů. Zaprvé primární způsob, kterým bytosti rostou (opět skrze +1/+1 countery) jsou značně pomalejší, na druhou stranu však netrpí vůbec žádným omezením: Outlast lze používat jednou za kolo, přičemž bytost, kterou takto necháme povyrůst, musíme tapnout, a to ve svém kole. Schopností outlast disponuje v našem balíčku 10 bytostí z celkových 18. Příjemným bonusem většiny bytostí s outlast mechanikou je poskytování nejrůznějších přídatných schopností všem bytostem s +1/+1 counterem. Ainok Bond-Kin, 2/1 za 1W, dodává First Strike, Abzan Falconer, 2/3 za 2W, poskytuje Flying, Tuscguard Captain, 2/3 za 2G, dává Trample a třeba takový Abzan Battle-Priest, 3/2 za 3W, přidává Lifelink. Důležitý je i detail, že, aby bytosti danou schopnost měly, není nezbytné, aby získaly posilovací counter právě přes outlast.
Balíček proto představuje i další možné způsoby, jak na příšerky countery dostat – tři bytosti mají Bolster, což je trigger, který nám umožní při spuštění položit uvedený počet +1/+1 counterů na naši bytost s nejmenší silou. Anafenza, Kin-Tree Spirit je 2/2 za WW, která spouští bolster 1, kdykoliv přijde nějaká bytost na naši stranu bojiště, zatímco hlavní bijec balíčku Dromoka, the Eternal, což je 5/5 létající drak, který spouští bolster 2 při každém útoku.
Avatar of the Resolute se jako 2 – drop taky určitě neztratí, ačkoliv ho téměř nikdy nebudeme hrát ve druhém kole. Je to 3/2 za GG s reachem a tramplem, který přijde na bojiště s tolika +1/+1 countery, kolik již bytostí s counterem kontrolujeme. Není proto vůbec výjimkou zahrát jej jako 4/3 či 5/4 Trample, Reach za dvě many.
Příšera, která celkově dost bojkotuje strategii spjatou s posilovacími countery, což jí však pro její proporce nikdo nezazlívá, se jmenuje Siege Rhino. 4/5 Trample ve čtvrtém kole s dost citelným life-swingem je přesně typ bytosti, pro které je Abzan aggro a midrange v současné době tak oblíbeným balíčkem.
Černá barva přinesla balíčku znatelnou podporu v podobě nejrůznějšího removalu jako dva kusy Ultimate Price, které dosáhne na libovolnou bytost, která není dvoubarevná, či různé „ponižovací“ enchantmenty jako Debilitating Injury, které očarované bytosti dává trvale -2/-2
Suspension Field, další z řady kvalitního bílého removalu svědčí o tom, že bílá je stále velmi silnou barvou ve všech směrech.
Balíček dál obsahuje hromadu karet přidávající bytostem další +1/+1 countery. Dochází tak k jevu, že schopnosti, které se bytosti vzájemně učí, není třeba „nabíjet“ přes outlast, ale stačí nám k tomu karty jako Dromoka’s Gift, Incremental Growth či vynikající enchantment Abzan Ascendancy. Poslední zmíněný navíc zajistí, že i po hromadném zabíjení budeme stále mít čím útočit, jelikož každá naše bytost, jež zemře, se promění v 1/1 duši s Flyingem.
Mezi zeměmi opět nenajdeme žádné speciality. Balíček obsahuje klasicky dva od každého common dual landu, jež při příchodu přidávají jeden život + zde najdeme jednu Sandsteppe Citadel, což je země, jež nám za tapnutí poskytne jak bílou tak zelenou nebo černou manu.
Poslední zmíněná země plus pět dalších karet (Honored Hierarch, Valorous Stance, Seeker of the way, Siege Rhino a Dromoka, the Eternal) navíc mají v clash packu alternativní obrázek a mohu s klidným svědomím prohlásit, že kromě nosorožce se tvůrcům tentokrát všechny alternace moc povedly!
Co jsem tak z vlastního testingu vypozoroval, tak balíčky jsou trochu méně vyrovnané, než jsme čekali. Selesnya aggro je zkrátka rychlejší, obsahuje silnější karty lépe zapadající do konceptu decku a na rozdíl od Abzanu nemívá problémy s manabází. Collected Company i Dromoka’s Command mají ve stu procentech případů na hru tak zásadní vliv, že správně zahrané dokážou hru často vyhrát samy o sobě. Hráči trojbarevného balíčku dělá prostě docela problém hru stabilizovat a dostat se do vedení. Velmi slušnou kartou je pro tento účel dosud nezmiňovaný enchantment Citadel Siege, jehož role bude ve většině případů tapovat každé kolo soupeřovu nejsilnější bytost – na druhou stranu to není vůbec minoritní efekt, nemusíme-li za něj nijak platit. Ve většině her však enchantment vůbec nemáme nebo přijde až moc pozdě na to, aby měl na hru nějaký zásadní vliv. Žádná z černých karet mne bohužel neoslovila na tolik, aby obhájila celou černou splash, snad kromě Ascendance a samozřejmě nosorožce. Celkově považuji za chybu zařazení enchantmentu, který stojí dvě černé many (Ancestral Vengeance) – stává se příliš často, že si jej za celou hru vůbec nezahrajeme, přičemž jeho síla se může projevit spíše v úvodu než v lategame.
Výsledný balíček Armed and Dangerous vzniklý složením dvou výše rozebraných balíčků je znovu v barvách Abzanu, tedy všech třech obsažených v celém Clash packu. Je to samozřejmě pouze návrh tvůrců CP a určitě vám nic nebrání sestavit si balíček, z jakých karet chcete. Přestože je jistě svůdná myšlenka zařadit do výsledku všechny tři barvy a všechna réra a další bomby, které barvy nabízejí – pravděpodobně i tvůrcům se tato cesta zdá nejzajímavější, - domnívám se, že v případě tohoto CP bych se ani příliš neunáhloval a nechal bych klidně pouze kombinaci bílé a zelené. Nesnažil bych se mermomocí nacpat tam všechny tři barvy z toho důvodu, že momentální podoba manabáze nevytváří pro stabilní trojbarvu úplně ty pravé podmínky. V případě, že by mi ale bylo opravdu líto některých opravdových chuťovek jako Siege Rhino či Abzan Ascendancy, dalo by se přemýšlet o lehké černé splashi právě na tyto dvě barvy.
Líbí se mi na druhou stranu, že mezi agresivní strategií, jíž využíval původní zelenobílý balíček, a strategií zaměřenou na střední fázi hry (midrange), kterou využíval původně trojbarevný deck, se tvůrci rozhodli pro první zmíněnou. Velké množství karet vytvářejících posilovací countery a spousta triků obecně svádí spíše k postavení aggra5. Tato verze navíc využívá téměř co nejnižší manové křivky, čímž pádem těží co nejvíc z efektů bytosti Anafenza, Kin-Tree Spirit a také Collected Company zůstávají stále velmi silnou kartou.
3. Finance
Když jsme dospěli akorát na konec rozboru stávající podoby Clash packu ještě před udáním návrhů na zlepšení, nastává ideální chvíle si vedle kvality zážitků a množství načerpaných zkušeností zhodnotit a finanční stránku věci. Cena CP je na většině českých obchodů asi 749 korun – také na eshopu Veselý drak. Je to přibližně stejná cena jako cena Event decku Battle for Zendikar, který jsem rozebíral v recenzi zde. Tento Event deck nabízel balíček, který byl dle mého názoru lehce silnější a tedy lépe připravený na turnajovou scénu. Na druhou stranu však jeho finanční návratnost byla, jak uvidíme o něco méně výhodná. V CP Magic Origins máme zaprvé fetchku – Windswept Heath – 379 Kč, dále standardové stálice jako Collected Company – 329 Kč, Dromoka’s Command – 119 Kč a Siege Rhino – 69 Kč. Po sečtení cen těchto čtyř rér se dostáváme nad kupní cenu produktu. Cena zbývajících osmi rér je dalších sto korun, přičemž některé zajímavé uncommony (Valorous Stance, Seeker of the Way, Sandsteppe Citadel…) na hodnotě také neuberou. Sečteno podtrženo, setkáváme se zde s dalším produktem, který určitě nezklame mírou zábavy, již přináší, avšak navíc, jak se zdá, jeho koupí určitě neproděláte.
4. Potenciální vylepšení balíčku
Clash pack je produkt vynikající svou variabilitou – trochu podobně jako Deck Builder’s Toolkit přináší uživateli velké množství možností co so obsahem dělat. Na rozdíl od DBT tedy většina těchto přestaveb bude spět k vytvoření pouze jednoho výsledného balíčku, ale zato velmi kvalitního balíčku.
Tvůrci CP nám nabídli cestu vylepšení vedoucí přes všechny tři barvy Abzanu bílou, černou a zelenou. Při stavbě dobrého a stabilního decku je však potřeba myslet na víc věcí než na power level jednotlivých karet. Trojbarva se v Magicu často vyznačuje vyšší mírou nestability, co se týče manabase. Tento nedostatek lze samozřejmě vyřešit za pomocí velkého množství dual landů, popř. vícebarevných zemí, ale jak víme, tyto patří v magicu k tomu nejdražšímu.
Obvyklou radou pro začínající hráče bývá, že mají-li zájem vybudovat balíček, se kterým by mohli mít šanci obstát na některých lokálních turnajích typu standard, je lepší začít s jednobarevnými balíčky, případně s dvoubarvou. Oba původní balíčky obsahují slušný základ v bílé a zelené barvě. Na základě těchto faktorů jsem se nechal inspirovat internetovým serverem www.mtggoldfish.com, kde lze ke Clash Packu Magic Origins vyhledat následující možné vylepšení:
Whenever another nontoken creature enters the battlefield under your control, bolster 1. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put a +1/+1 counter on it.)
Avatar of the Resolute
Reach, trample Avatar of the Resolute enters the battlefield with a +1/+1 counter on it for each other creature you control with a +1/+1 counter on it.
Collected Company
Look at the top six cards of your library. Put up to two creature cards with converted mana cost 3 or less from among them onto the battlefield. Put the rest on the bottom of your library in any order.
Dromoka's Command
Choose two — • Prevent all damage target instant or sorcery spell would deal this turn. • Target player sacrifices an enchantment. • Put a +1/+1 counter on target creature. • Target creature you control fights target creature you don't control.
Dromoka's Gift
Bolster 4. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put four +1/+1 counters on it.)
Epic Confrontation
Target creature you control gets +1/+2 until end of turn. It fights target creature you don't control. (Each deals damage equal to its power to the other.)
Lightwalker
Lightwalker has flying as long as it has a +1/+1 counter on it.
Scale Blessing
Bolster 1, then put a +1/+1 counter on each creature you control with a +1/+1 counter on it. (To bolster 1, choose a creature with the least toughness among creatures you control and put a +1/+1 counter on it.)
Servant of the Scale
Servant of the Scale enters the battlefield with a +1/+1 counter on it. When Servant of the Scale dies, put X +1/+1 counters on target creature you control, where X is the number of +1/+1 counters on Servant of the Scale.
Citadel Siege
As Citadel Siege enters the battlefield, choose Khans or Dragons. • Khans — At the beginning of combat on your turn, put two +1/+1 counters on target creature you control. • Dragons — At the beginning of combat on each opponent's turn, tap target creature that player controls.
Dromoka, the Eternal
Flying Whenever a Dragon you control attacks, bolster 2. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put two +1/+1 counters on it.)
Elite Scaleguard
When Elite Scaleguard enters the battlefield, bolster 2. (Choose a creature with the least toughness among creatures you control and put two +1/+1 counters on it.) Whenever a creature you control with a +1/+1 counter on it attacks, tap target creature defending player controls.
Valorous Stance
Choose one — • Target creature gains indestructible until end of turn. • Destroy target creature with toughness 4 or greater.
Abzan Falconer
Outlast {W} ({W}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has flying.
Ainok Bond-Kin
Outlast {1}{W} ({1}{W}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has first strike.
Feat of Resistance
Put a +1/+1 counter on target creature you control. It gains protection from the color of your choice until end of turn.
Hardened Scales
If one or more +1/+1 counters would be placed on a creature you control, that many plus one +1/+1 counters are placed on it instead.
Longshot Squad
Outlast {1}{G} ({1}{G}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has reach. (A creature with reach can block creatures with flying.)
Sandsteppe Citadel
Sandsteppe Citadel enters the battlefield tapped. {T}: Add {W}, {B}, or {G} to your mana pool.
Suspension Field
When Suspension Field enters the battlefield, you may exile target creature with toughness 3 or greater until Suspension Field leaves the battlefield. (That creature returns under its owner's control.)
Tuskguard Captain
Outlast {G} ({G}, {T}: Put a +1/+1 counter on this creature. Outlast only as a sorcery.) Each creature you control with a +1/+1 counter on it has trample.
Citadel Castellan
Vigilance (Attacking doesn't cause this creature to tap.) Renown 2 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put two +1/+1 counters on it and it becomes renowned.)
Consul's Lieutenant
First strike Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) Whenever Consul's Lieutenant attacks, if it's renowned, other attacking creatures you control get +1/+1 until end of turn.
Enshrouding Mist
Target creature gets +1/+1 until end of turn. Prevent all damage that would be dealt to it this turn. If it's renowned, untap it.
Honored Hierarch
Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) As long as Honored Hierarch is renowned, it has vigilance and "{T}: Add one mana of any color to your mana pool."
Outland Colossus
Renown 6 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put six +1/+1 counters on it and it becomes renowned.) Outland Colossus can't be blocked by more than one creature.
Topan Freeblade
Vigilance (Attacking doesn't cause this creature to tap.) Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.)
Undercity Troll
Renown 1 (When this creature deals combat damage to a player, if it isn't renowned, put a +1/+1 counter on it and it becomes renowned.) {2}{G}: Regenerate Undercity Troll. (The next time this creature would be destroyed this turn, it isn't. Instead tap it, remove all damage from it, and remove it from combat.)
Incremental Growth
Put a +1/+1 counter on target creature, two +1/+1 counters on another target creature, and three +1/+1 counters on a third target creature.
Windswept Heath
Mighty Leap
Pacifism
Enchant creature
Enchanted creature can't attack or block.
Blossoming Sands
Blossoming Sands enters the battlefield tapped.
When Blossoming Sands enters the battlefield, you gain 1 life.
{T}: Add {G} or {W}.
Evolving Wilds
{T}, Sacrifice Evolving Wilds: Search your library for a basic land card, put it onto the battlefield tapped, then shuffle your library.
Plains
({T}: Add {W}.)
Forest
({T}: Add {G}.)
Vylepšená verze se snaží o úpravu produktu do ceny 10 dolarů, tedy asi 245 korun. Tvůrci se snažili vytěžit co možná nejvíce ze společné synergie bytostí snadno získávajících +1/+1 countery a bytostí s outlastem, které vylepšeným bytostem dodávají schopnosti. Především se zde projeví síla trojmanovky Abzan Falconer, jenž dodává prakticky celé naší armádě Flying, čímž značně zlepšuje matchup decku s nejrůznějšími midrange decky. Avatar of the Resolute se v této úpravě také samozřejmě cítí jako doma, neboť s až překvapivou pravidelností přichází na stůl jako 5/4 Trample, Reach za dvě many. Osobně bych se klidně vykašlal na dražší a o něco méně schopné kousky jako Longshot Squad, neboť Reach je již velmi nadbytečnou schopností, místo něho bych raději zařadil čtvrtého avatara, Lightwalkera či Anafenzu, Kin-Tree Spirit, kteří všichni velmi hezky zapadají do křivky. Abychom křivku ještě trochu vyztužili za vzniku opravdového Selesnya aggra, přidali jsme pár 1-dropů – Honored Hierarch, který je naprosto výborný, podaří-li se nám nabít jeho Renown hned ve druhém kole, a novinka Servant of the Scale, což je takový zelený Ravager – přijde jako 0/0 s jedním +1/+1 counterem a, jakmile zemře, můžeme veškerou jeho sílu ve formě counterů předat jiné naší bytosti. Křivka je logicky stále zakončena Dromokou a Outland Colossussem.
Velmi důležitá podpora se však nachází v sekci spells, kde najdeme tři kusy Hardened Scales, což je enchantment za pouhou jednu zelenou manu, který způsobuje, že kdykoliv má na některou z našich bytostí být položen libovolný počet posilovacích counterů, položíme na ni o jeden counter víc. Velmi hezky se proto doplňuje právě s outlast bytostmi, které již nebudou růst tak zoufale pomalu, pak samozřejmě tkaé s nejrůznějšími opakovanými bolster mechanikami (Dromoka, Anafenza) a s dalšími spelly, jako jsou Citadel Siege nebo Incremental Growth. Synergie s posledním zmíněným je opravdu přehnaná, když si uvědomíme, že bonusový counter dostáváme na každý vybraný target a množství rozdělených counterů je nakonec 9, což mnohdy může znamenat lethal. Hlavním nedostatkem tohoto sorcery však stále zůstává jeho nespolehlivost, neboť nezřídka se dostaneme do situace, že konečně máme k dispozici pět man na jeho zaplacení, ale chybí nám dostatečný počet bytostí, které bychom mohli zacílit.
Po pár testovacích hrách určitě i sami přijdete na další možnost, jak výsledný balíček vylepšit. Napadá mne minimálně zařazení většího počtu Consul’s Lieutenant, kteří proti pomalejším balíčkům bývají naprosto výborní.
Ve výsledku však považuji tuto úpravu za veskrze podařenou také proto, že se stejně, jak bych to udělal já, snaží co nejvíce využít potenciálu všech výborných karet, které v zelené a bílé barvě v CP máme (jako Dromoka’s Command, Collected Company...).
Úprava vedená přes posilovací countery a Outlast bytosti není samozřejmě ta nejlepší možná. Vzhledem ke skutečnosti, že po zakoupení Clash packu budete mít k dispozici docela slušné množství materiálu podnětné k vývoji i jiných synergií, jsem si jist, že deckbuilderské povahy budou mít o zábavu vystaráno. Je samozřejmě jisté, že s větším finančním zastoupením, než je deset dolarů, se vám otevřou dveře pro daleko širší polepůsobnosti. Máte-li možnost zainvestovat do balíčku větší, ale stále přiměřené množství peněz (řekněme do 1000 Kč), směřoval bych je především do karet, které se nikdy neztratí jako již mnohokrát zmiňovaný Command a Collected Company. Veškeré další „magicové úspory“ bych investoval do budování stabilnější manabáze, neboť karty jako Windswept Heath se budou, garantuji vám, hodit opravdu úplně vždycky. Úplně rozumím pocitu, že investujete velké množství peněz do karet, které vlastně nejsou vůbec nijak zábavné, na druhou stranu se vám ale postupně budou otevírat dveře pro daleko stabilnější dvoubarvy a nakonec i pro onu kýženou trojbarvu. V případě, že byste třeba už dle vašeho mínění měli manabázi dostatečně pokrytou (tzn. tak 6 - 10 fetchek přinášejících Forest, Plains či Swamp + pár správných duálů z BFZ), a rozhodli byste se pro přidání černé barvy, nepochyboval bych pravděpodobně vůbec o zařazení čtyř kusů Siege Rhino, několika kousků Anafenza, the Foremost, pak možná párek Wingmate Roců a celkově bych balíček tlačil do podoby dnešního Abzan aggra, momentálně asi nejsilnějšího a nejoblíbenějšího balíčku na standard.
5. Závěr
Píši zde ale už věci, které by si každý čtenář dokázal snadno vyhledat i sám. Co já čtenářům mohu ještě poradit je, že pokud se vám líbí kombinace zelené, bílé a černé barvy, máte-li někoho dalšího, s kým můžete provést onen střet obou obsažených balíčků, a pakliže máte ambici vypilovat v rámci možností balíček do co nejefektivnější podoby a zúčastnit se s ním následně nějakého toho FNM turnaje, kupte si Clash pack z Magic Origins. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že jak mírou zábavnosti, tak způsobem, jakým tento produkt rozvine uživatelovy hráčské i deckbuilderské schopnosti, se Clash packy patří od Wizardů k tomu nejlepšímu, s čím jsem kdy měl tu čest se potkat.
Pokud se vám Clash Pack z Magic Origins zalíbil, můžete si jej pořídit na našem partnerském internetovém obchodě Veselý Drak za sváteční cenu 749 korun. Doufám, že se vám článek dobře četl a že si proto přečtete i mou příští recenzi.
S pozdravem Jakub Štingl
Poznámky pod čarou a vysvětlivky:
1: „Splash“ je výraz pro jev, se kterým se setkáváme zpravidla při hraní limited. Označujeme jím složku sestaveného balíčku, která je zastoupena nejméně – v případě limited to bývají obvykle 1 až čtyři karty. Obvykle se hráč snaží „splashování“ vyhýbat a využívají ji jen v případě, že mají málo hratelných karet spadajících do základních barev, anebo když mají k dispozici nějakou velmi silnou kartu, která je mimo jejich barvy, ale její zařazení výrazně zvýší kvalitu decku.
2: Lategame = pozdní fáze hry
3: Removal = jakýkoliv typ ničení, od slova remove = zrušit, odstranit
4: Myška je dnes již obecně užívaný termín pro jakékoliv posilování. Odvozuje se od původního obrázku snad nejstarší myšky vůbec Giant Growth, na kterém byla znázorněna obrovská myš.
5: Aggro = typ balíčku agresivně laděného – spoléhá se většinou na velké množství levných a rychlých bytostí, díky kterým má převahu především v early game – úvodní fázi hry.
6: Turnajové formáty - Jednotlivé způsoby, jak hrát Magic. Každý formát má svá pravidla, jak se staví balíčky, které v nich lze používat, a jaké mohou obsahovat karty.
7: Standard nebo také „dvojka“ jsou označení pro snad nejomezenější formátu Magicu. Momentálně se na ní dají hrát karty z minulého bloku (Khans of Tarkir), z Magic Origins a z Battle for Zendikar.
Chlapci, přijde vám normální psát "nové úžasné balení" k něčemu, co vyšlo před 8 měsíci? Uvedené ceny karet překvapivě nejsou aktuální... Když už, mohli jste si dát tu práci a někde tam připsat krátký úvodníček, že znovuzveřejňujete něco archivního, jak se stalo v poslední době pravidlem...
Přichází Cenzor, ne teď vážně. Zbytečně blbosti, rýpání a trolování budu mazat. Už jste se snad dostatečně vyjádřili jinde. Pokud k tomu máte něco na srdci, stačí napsat PM. Později smažu i tohle.
Recenze (a i nějaké tématické články) repostuji občas, protože např. tohle je pořád v prodeji a je klidně možné, že to někoho minulo, tak si to může přečíst. Děláme to tak i na PA a jinde a nikde s tím není problém. Zrovna tohoto produktu by měl člověk rád na skladě mraky, ale je tomu opak :(.
Mne opravdu fascinuje,ze ani napodruhe tam nedopisete proste jen noticku "jde o reedici,clanek.byl puvodne publikovan dne toho a toho" jak jsem psal v lednu. Byl by to vyraz ucty k autorovi i ke ctenarum. A tohle neni rypani ani troleni...:-/
Popravdě jinde repostujeme články bez žádného annoncu a za tu dobu k tomu nikdo neměl žádnou výhradu, až ty teď tady. Takže to dělám dle zaběhlých zvyků. Info k cenám je dole a uvedení repostu je na zvážení.
I když to tak možná nevypadá, tak na CMUS chodím rád. I když mne zajímá nejvíc modern/legacy, rád si alespoň udržuju přehled o tom, co se děje. Proto mne o to víc mrzí tohle divný přešlapování na místě a bezradnost, co vlastně s CMUSem. Chybí koncept. Jsou tu super rubriky (finanční věci nebo výhledy), pak diskutabilní věci (viz 41 komentářů) a pak průšvihy (kterých je teď bohužel imho nejvíc a kam započítávám tenhle článek, 4 texty s produkty ke každé nové sadě, články psané jak od dětí, ...). V tomhle už pak nefunkční decklisty vypadají jako nepodstatný detail. Co by mne jako čtenáře mohlo trochu urazit, že právě v onom článku s 41 komentáři se nevyjádřil nikdo za CMUS, zatímco tady prakticky obratem. To fakt žijete v nějaký paralelní dimenzi? Kde žádnej koment = dobrej koment? Byl bych rád, kdyby od někoho zaznělo buď "Hele, s tím, jak funguje CMUS jsme spokojeni, vy tomu nerozumíte a zvykněte si" nebo "Hele, víme, že to teď nešlape a chceme s tím něco dělat - můžete čekat to a to a to" a koneckonců i normální přiznání - "víme, že to teď nešlape na 100 %, ale nevíme, co s tím". Ale aspoň něco.
Ahoj, já jsem se třeba vyjádřil už hned v té první vášnivé diskuzi a ta druhá mě přišla jedno a to samé, tak by to byl jedn zbytečný copy-paste. Aktuálně zkoušíme doformovat něco, co by dávalo smysl s lidmi, kterými jsme spolupracovali v minulosti. Největší problém je čas/schopnost dodržovat termín a noví jedinci chtějí zase "display za článek". Tudíž uvidíme s kým se dohodneme na podmínkách příp. mám v záloze článek se sháňkou nových autorů a zkusíme novou krev. Bohužel většinou to dopadne tak, že počáteční nadšení opadne a pak se z termínu příští týden stane příští 3 měsíce.
Díky za odpověď, je mi jasný, že není úplně jednoduchý zajistit kvalitní obsah. A čas a nadšení (spolu s odměnami) v tom hrají zásadní roli. O to víc mne trochu trápí, že čeští PRO´s (s čestnými výjimkami :)) sem málokdy něčím přispějí - i kdyby to měl být jenom neoficiální stream (tam se totiž snesou i jakékoliv komentáře, pokud je přesná hra :)). Malí kluci chtějí být jako Juzám, Lukáš Blohon, Standa Cífka, Lukáš Jaklovský, ... A asi by si od nich rádi i něco přečetli. Česky. Očividně super věcí jsou reporty (viz Vintage a stsung) - nemusí to být jen GP nebo MKM. Klidně i menší turnaj, nepochybuju, že i tam se najdou zajímavé situace. Rozhovory - jak vypadá Magic v jiných městech mimo Prahu nebo Brno... Ale to už zabředávám do konkrétních vcí bez znalosti toho, jak jsou realizovatelný. Každopádně - budu držet palce :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Danův soutěžní článek: Planechase Naháněčka sférami Magicu
Moc hezký článek a zajímavý rozbor herní varianty. Určitě někdy zkusíme do EDH přidat i "sféry" jako takové zpestření – zatím jsme je hráli...
všechny komentářeTilt: Tichý zabiják vašeho výkonu
Veľmi dobrý článok! V poslednej dobe si takéto situácie (hlavne posledný odstavec) všímam čoraz častejšie; a to nielen medzi hráčmi...
všechny komentářeRychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentáře