Recenze
Rozbor Dominarie na Constructed
Dominaria se vrací! Co si na nás tentokrát připravil Karn a temní kabalové, to se dozvíte v dnešním rozboru edice, kde se jako vždycky soustředím hlavně na Standard.
Dominaria - základní fakta o edici
Dominaria (DOM) je velká samostatná edice, která není součástí žádného bloku. Je to kvůli tomu, že od léta se přechází na model tří velkých edic + core setu.
V Dominarii najdeme 269 karet (15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 20 basic landů), deset dalších bude součástí planeswalker decků (tj. nedají se rozbalit v boosterech) a vyjímečně nebude regulérní součástí edice ani booster box promo (Firesong and Sunspeaker).
Dominaria bude na constructed legální od pátku 27.4.2018 (na MTGO už od pondělí 23.4.). S jejím vstupem na constructed se zároveň začíná hrát nový formát brawl, o kterém si můžete přečíst více například zde.
Tématiky a mechaniky Dominarie
Hlavní tématika Dominarie jsou legendární bytosti a odkazy na staré karty z dob, kdy byla Dominarie hlavním světem z pohledu příběhové linie MTG.
Z mechanik tu máme navrátivší se kicker a novinky v podobě saga enchantmentů, legendárních sorcery a termínu historic.
Kicker - poměrně jednoduchá mechanika. Kicker je extra cena, kterou můžete zaplatit při castění spellu. Obvykle se jedná o zesílení efektu dané karty. Karty s kickerem bývají dobře hratelné na constructed, jejikož jdou dobře využít v úvodní fázi hry, ale stejně tak i v případě pozdní fáze, ve které máte k dispozici velké množství many.
Legendary sorcery - nový subtype u některých sorcery karet. Z pravidla mají tyto karty velmi silný efekt zejména co se týče poměru mana cost ku síle efektu. V tom je ale samozřejmě háček, abyste mohli takové sorcery zahrát, musíte mít pod kontrolou legendární bytost, nebo planeswalkera.
Tato podmínka musí být splněna pouze během castění legenádrního sorcery. Při jeho vyhodnocení již není relevantní, zdali kontrolujete legenádrní bytost, nebo planeswalkera.
Saga enchantmenty - nový subtype dostaly i enchantmenty. Pokud hrajete magic už nějaký ten pátek, tak se nabízí srovnání s abilitou suspend (například jako u karty Aeon Chronicler). Ságy totiž budou ve hře vždy jenom tři kola - každé kolo provedou jeden podpůrný efekt a na závěr se spustí nějaký hlavní (to je samozřejmě zjednodušené, některé ságy tento princip porušují).
Každá sága je rozdělena do tří kapitol, které jsou na ni označené pomocí lore counterů. První lore counter se na sagu položí hned, jak přijde do hry, druhý a třetí se na ni položí vždy na začátku precombat main fáze (tj. potom, co si líznete v draw stepu).
Položení lore counteru na ságu nevyužívá stack a nejde na to tudíž reagovat (například kartami jako Stifle). Jednotlivé kapitoly ale často obsahují nějaký ten trigger, který se samozřejmě klasicky umístí na stack, hned po položení lore counteru.
Když na ságu položíte třetí lore counter a vyhodnotíte příslušnou kapitolu, tak se saga položí do hřbitova.
Ságy (ostatně jak už jejich název napovídá) mají zajímavý význam z hlediska flavoru. Každá totiž reprezentuje nějakou situaci z historie Dominarie. Například The Antiquities War je odkaz na bitvu artefaktových armád, které proti sobě použili bratři Urza a Mishra. Phyrexian Scriptures zase značí phyrexiánskou infiltraci v Mirrodinu, atd...
Historic - nový keyword, který souhrně označuje artefakty, legendární karty (včetně legendárních sorcery a planeswalkerů) a saga enchantmenty.
S Dominarií je spjato i několik změn v designu karet a několik změn v pravidlech:
- již definitivně je common symbol bílý s čermým okrajem, jako jsme to mohli vidět v Masters 25 (commony a uncommony tak na první pohled velmi těžko rozeznáte a podle mě jde o dost zbytečnou změnu)
- legendární bytosti mají speciální grafickou úpravu okrajů
- v každém boosteru Dominarie je garantována alespoň jedna legendární bytost
- u karet, které produkují manu, už není psáno "add XY to your mana pool", nýbrž pouze "add XY"
- namísto zástupných zájmen "his/her" se u karet referujících k hráčům začalo používat pouze "they"
- ability, které při resolvování odkazují na jméno sebe sama, mají v textboxu namísto celého jména napsáno pouze "this spell" (například reminder text u všech karet s kickerem)
- největší změnou je zrušení pravidla o přesměrování damage do planeswalkerů. Od nynějška bude na každé kartě zvlášť napsáno, zdali se s ní může cílit planeswalker. Klasické burn spelly typu Lightning Bolt budou mít errata v podobě "deal X damage to any target". Na standardu už tak nebudete moci plusovou abilitou Chandry cílit soupeřovy planeswalkery, a naopak třeba na modernu budete moci "pálit blesky" do soupeřových planeswalkerů i když bude mít ve hře Leyline of Sanctity.
- sumář novinek z Dominarie s obsáhlejší textem najdete ve článku od Kláry zde
- pro komplexnější přehled všech změn doporučuji tento vynikající článek od Milana Majeřčíka alias Flamberga
Zajímavá data & promo karty spojené s Dominarií
- PT Dominaria se bude konat ve dnech 1. - 3. června 2018 v americkém Richmondu. Formátem bude draft a standard.
- dva týdny před releasem sady proběhla první akce spojená s Dominarií, kde jste mohli získat první promo karty z této edice a tou akcí byl Magic Open House, což je událost zaměřená na začátečníky. Nalákat je mimo jiné měli i promo Llanowar Elves.
- dále následovalo prerelease, které proběhlo o víkendu 21-22. dubna. Jako promo na něm hráči mohli obdržet libovolné rare či mythic z DOM ve foilovém provedení a navíc i jednu foilovou promo uncommon legendu.
- víkend v týdnu, kdy Dominaria vstoupí na constructed (28-29.4.), se budou konat tzv. launch drafty (draft wekend), kde každý účastník dostane promo Zahid, Djinn of the Lamp
- v týdnu po releasu edice začne obvyklá sealed liga, kde proti sobě hráči hrají s decky, které staví ze tří boosterů a každý týden je mohou o jeden vylepšit. Liga trvá čtyři týdny. Při splnění určitého achievementu obdržíte promo Zhalfir Void.
- hráče standardu budou jako vždy nejvíce zajímat showdowny, které budou začínat první víkend v květnu (6.5..). Na ceny zde opět budou speciální showdown boostery, ve kterých naleznete dvě standard legální rare/mythicy (v showdown boosterech nejsou oboustranné karty), jeden náhodný foil a foilový basic od Rebeccy Guay.
- závěrem standardové sezóny, ve dnech 23-24. června, se uskuteční Store Championship, jehož exkluzivní ceny zatím nebyly představeny (opět půjde o foil promo kartu z nadcházející edice)
- na FNM nám konečně končí promo tokeny, které nahradí promo karty z Dominarie. Na květen to je Opt, na červen Cast Down a na červenec Shanna, Sisay's Legacy
- jako poslední kus nám zbývá buy-a-box promo, kterým jsou již zmiňovaní Firesong and Sunspeaker
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Bílá
Benalish Marshal - v DOM je cyklus jednobarevných karet přes tři barevné a můžu vám říci, že bílá se svými knighty vypadá ze všech barev nejlépe. Benalish Marshal je ideální vrchol křivky do klasického white weenie. Otázka pouze je, jestli bude výhodnější hrát jendobarevný deck s trochu slabšími bytostmi, nebo se raději i nadále spoléhat na osvědčenou dvojku Toolcraft Exemplar + Heart of Kiran.
Dauntless Bodyguard - kombinace užitečné ability a zejména velmi relevantního creature typu dělá z Dauntless Bodyguarda velmi žádané zboží. Na standardu bude klíčový pro agresivní starty (tzv. po křivce) a později může například ochránit Benalish Marshala před removalem (ale třeba i Adorned Pouncera v GW aggru, nebo Sanctum Seekera ve vampýrech).
Jeho hlavní uplatnění ale vidím na modernu do Humanů. Ochránit ve správném matchupu klíčovou kartu bude k nezaplacení. Neumím si představit, jak storm porazí start Thalia into Bodyguard, nebo kombodeck chráněného Meddling Mage. A to nemluvím o tom, jak nechutné bude, když s ním soupeře vypečete přes Aether Vial.
History of Benalia - z téhle karty mám smíšené pocity. Je sice pravda, že umí krásně sebe sama enablovat, ale základní mód je pořád Grey Ogre, což mi přijde dost průměrné. Jako okamžitý posilovací efekt už tu máme Marshala a pokud chceme soupeře co nejrychleji přečíslit, tak jsou tu efektivnější karty, jako například Pride of Conquerors, což nám už ukázal ve svém WR Aggru Sam Black.
History of Benalia možná nejlépe uplatníme v nějakém grindy matchupu, kde se bude počítat každá karetní výhoda. Jinak si ale myslím, že hrát 2/2 bytost za tři many, zatímco soupeři na nás budou útočit s Heart of Kiran a Hazoret, není úplně cesta, kterou byste se na standardu chtěli ubírat. To je ale celkově problém s Kaladesh blokem na standardu - jsou v něm příliš silné kusy, které brání novým kartám/deckům, aby se více prosadily. Po rotaci by se to ale mělo zlepšit
Lyra Dawnbringer - tahle karta má na sobě v podstatě napsáno: "kill me or you will lose the game". Kontrol má sice k dispozici silné alternativní winkondice v podobě Nezahala či Azora, ale Lyra je nesrovnatelně lepší proti aggru.
Samozřejmě, že když si dá aggro ideálku zakončenou Disintegrací, tak vám Lyra nijak nepomůže, ale dobrý scénář s Lyrou prakticky pokaždé skončí vaší výhrou, což je super. Navíc si v kombatu hravě poradí s Glorybringerem, Heart of Kiran i Rekindling Phoenixem, což je naprosto klíčové. Škoda jenom, že nevydrží střet s Hazoret, ale zase nemůžeme chtít úplně všechno...
Seal Away - neskutečně silná karta pro všechny kontroly a to zejména díky interakci se Settle the Wreckage. Doposud byl nejjednodušší způsob, jak hrát kolem Settlu, prostě to, že jste zaútočili pouze s jednou či dvěma bytostmi. To ale odteď bude znamenat, že soupeři bude stačit zahrát Seal Away a vy budete další kolo postaveni před to samé rozhodování. Settle už teď díky ohromné strategické výhodě řadím mezi jednu z nejlepších karet na
formátu a teď se to ještě zlepší.
A asi ani nemusím dodávat, že to zároveň bude jedna z nejefektivnějších odpovědí na problematické karty jako Hazoret a Rekindling Phoenix.
Honorable mentions:
Benalish Honor Guard - pokud budete mít ve hře jednu legednu, bude tenhle rytíř 3/2 za dvě many, což pořád není nic extrovního. Pokud by se ale našel nějaký deck s History of Benalia, tak by určitě chtěl hrát co nejvíce knightů a v takovém případě by se do decku určitě vešel.
Board the Weatherlight - sorcery "cantrip" za dvě many v dnešní době nikoho neoslní, nicméně v bíle se jedná o celkem vzácný efekt, což si minimálně čestnou zmínku zaslouží. Když ale zvážím, že karty jako Steelshaper's Gift a Open the Armory se prakticky nehrají ani v competetive commanderu, tak je asi jasné, jak to skončí s Board the Weatherlight...
Knight of Grace - tohle už je celkem silný kousek, zejména pokud se nebudete spoléhat na soupeře a černou budete hrát v decku sami. Bez synergií s dalšími kartami asi díru do světa neudělá, ale ve white weenie ale půjde o fajn bytost do křivky (například jako Skymarcher Aspirant ve vampýrech).
Teshar, Ancestor’s Apostle - samo o sobě dost křehké tělo, ale ve správném matchupu půjde o dost dobrou sidovku. Například v Mardu s ním můžete donekonečna protáčet dva vehicly.
Urza’s Ruinous Blast - poměrně zajímavý efekt, o který by mohly stát třeba vehicly, kde máme Heart of Kiran a Hazoret jako enablery. Jenom je trochu škoda, že se neumí zbavit planeswalkerů. Vtipná je například i interakce s Raff Capashenem, ačkoli je jasné, že se tohle hrát na competetive úrovni nebude...
Modrá
Blink of an Eye - Into the Roil se svého času běžně hrávalo ve všech kontrolech na standardu a nevidím důvod, proč by tomu tak nemohlo být i tentokrát. Podobný efekt sice už zastává Commit//Memory, nicméně větší flexibilita hovoří právě ve prospěch Blink of an Eye. Nejpravděpodobnější ovšem je, že se obě karty budou hrát jako one-ofy.
Merfolk Trickster - celkem se mi líbí, že je v DOM i několik bytostí, které dále rozvíjejí tribal tématiky Ixalanu. Pomyslných vrchol tohoto cyklu je Merfolk Trickster, což je úžasná karta do Merfolků. Můžete ho použít de facto jako removal při soupeřově útoku, a stejně tak i jako tempo kartu při vašem. A asi není potřeba zdůrazňovat, jak dobrá bude tahle karta s Aether Vialem. Vždyť si dokonce poradí i s takovými kusy jako Emrakul a Griselbrand.
Honorable mentions:
The Antiquities War - pokud je váš cíl karetní selekce, tak budete preferovat Ancient Stirrings a Whir of Invention. Pokud ale potřebujete alternativní winkondici či karetní výhodu do grindy matchupů, tak půjde o velmi zajímavou kartu. V podstatě to bude takový mini Tezzeret, kterého se bude soupeř dost špatně zbavovat.
Arcane Flight - létající kočka? Už jsem toho viděl hodně, ale něco takového ještě ne. Jednoznačně moje oblíbená karta v edici z hlediska flavoru.
Karn’s Temporal Sundering - získání extra kola je velmi silný efekt, ale určitě nepůjde o kartu pro každý deck. Na standardu by se mohla kamarádit s Hour of Promise, což je dobrý základ pro nějakou bláznivou rampu. Ali Aintrazi už určitě vymýšlí něco zajímavého.
Mohlo by také jít o fajn adici do modernového Extra Turns decku (ačkoli tam to bez Jace ve hře zahrajete dost těžko) a do duel commaderu, kde se extra kola hrají v kombinaci s Jace, Vryn's Prodigy, Teferi, Temporal Archmage a Kess, Dissident Mage.
Naban, Dean of Iteration - nemyslím si, že by se kvůli téhle kartě začali na modernu hrát tribal wizardi, ale určitě půjde o fajn kartu pro casual hraní. Inalla už si brousí zuby.
Precognition Field - velmi pomalá karetní výhoda, pro kterou zřejmě na standardu nebude místo (kdy naposledy jste viděli někoho hrát třeba Kefneta?). Opět ale půjde o fajn casual kartu.
Syncopate - je to zvláštní, ale myslím si, že Syncopate na standardu příliš neuvidíme a i to přesto, že se pro kontrol jedná o interakci do úvodních kol, což je celkem klíčové. Když si ale uvědomíme, že se příliš nehrají ani karty jako Censor a Supreme Will (což narozdíl od Syncopate nejsou mrtvé draw v late gamu), tak si myslím, že je jasné, že neuvidíme ani Syncopate, která se navíc vůbec nekamarádí s Torrential Gearhulkem...
Tetsuko Umezawa, Fugitive - zajímavá karta například v kombinaci s nějakými tokeny. UW kombinaci tohoto decku už jsme na standardu mohli v uplynulých měsících vidět a tohle by decku mohlo vlít novou krev do žil.
Celkově se jedná o zajímavou build around kartu, která má plno zajímavých využití. Na casual úrovni by mohlo být zajímavé ji hrát s bytostmi typu Jhessian a Scroll Thief.
Wizard’s Retort - zatímco Naban mi přijde jako casual karta, tak tady by to mohlo být o něco lepší. Na modernu je spousta silných wizardů (Snapcaster, Vendilion Clique, Grim Lavamancer, Dark Confidant) a klasický Counterspell by se tu určitě bez problému uhrál.
Zahid, Djinn of the Lamp - docela složitá karta na posouzení power levelu. Na standardu se v minulosti sporadicky vyskytovaly improvise decky, kam by mohl docela dobře zapadnout. Tyhle decky ale vždycky trpěly tím, že v nich bylo plno špatných enablerů typu Prophetic Prism či Servo Schematic. Lepší by to mohlo být třeba v UR Thopter decku, kde bychom jako enablery měli Whirler Virtuosa či Aethersphere Harvester.
Další možnost je například sidovka v modernové affinitě, která je dobrá proti hatu jako Stony Silence a Ancient Grudge. Čtyři many je ale na Affinitu stejně pořád víc, než hodně... Zejména když si uvědomíme, že katrty jako Mox Opal a Springleaf Drum jsou při Stony Silence nefunkční.
Černá
Honorable mentions:
Cast Down - v černé máme několik zajímavých karet, které jsou ale vesměs velmi situační. První z nich je Cast Down, což je na první pohled skvělý removal, nicméně si musíme uvědomit, že DOM je edice zaměřená na legendy a i bez toho máme na formátu kusy jako Scarab God, Heart of Kiran, Kari Zev, Kumena, nebo Pia Nalaar.
Na druhou stranu je ale fajn, že se zbaví Glorybringera, na kterého nedosáhne Fatal Push. Nevím ale, jestli je potřeba vedle Pushe a Contemptu hrát ještě další zabíjení. Možná jeden, nebo dva kousky takzvaně na chuť...
Divest - discard je obvykle nejúčinější proti midrangům a kontrolům a v takových matchupech obvykle chceme soupeři zahazovat noncreature karty. Podobný efekt navíc už na standardu umí Harsh Scrutiny, který dá při nejhorším alespoň vždycky scry. Jediný plus u Divestu je, že je to celkem dobrá karta proti Vehiclům, ale to je dost specifické využití a raději bych kvůli takové kartě neplýtval drahocenným sideboard slotem.
Final Parting - dost pomalá karta, která bude spíše casual záležitostí. Může najít naráz pašíka + reanimaci a extra vypečená bude s kusy jako Life from the Loam, Anger, či Wonder.
Josu Vess, Lich Knight - pokud se bude na standardu hrát nějaká rampa s Hour of Promise, tak není do takového decku příliš lepších finisherů. Josu dá s kickerem do hry opravdu masivní armádu, se kterou se soupeř musí okamžitě vypořádat, jinak nemá moc šancí. Realisticky ale půjde pořád spíše jenom o one-of k Mastermind's Acquisition.
Knight of Malice - fajn bytost do BW Knightů (pěkné, jak se oba účkoví rytíři umí navzájem posílit), ale to je asi tak všechno. Černé aggro dá raději přednost Gifted Aetherbornovi a Scroungerovi.
Rite of Belzenlok - zajímavá karta, u které mi přide nejzajímavjěší produkce malých clericů. Nevím, jestli to je karta pro WB Tokeny, kde je na čtyřech manách Anointed Procession coby nejdůležitější karta v decku, ale potenciálních pět bytostí v jedné kartě je efekt, který by bylo škoda někde nevyužít. Jako další zajímavé interakce na standardu mi s Rite of Belzenlok přijdou Growing Rites of Itlimoc, nebo novinka v podobě Song of Freyalise.
Vicious Offering - na první pohled jde o horší kus, než je Moment of Crawing a Cast Down, ale má docela zajímavé interakce v Monoblack Aggru, kde nám asi nebude vadit obětovat Scroungera či Dread Wanderera. Umí totiž pěkně enablovat Bone Pickera, což je jedna z nejzajímavějších karet na fromátu, která bohužel stále čeká na pořádné uplatnění.
Červená
Shivan Fire - fajn removal pro kontrolní decky, nicméně zatím je trochu zastíněn tím, že Magma Spray je velmi efektivní proti bytostem jako Scrapheap Scrounger, Earthshaker Khenra, či Adorned Pouncer. Po rotaci ho podle mne uvidíme ve všech kontrolnějších decích s červenou.
Siege-Gang Commander - na pěti manách sice už máme famózního Glorybringera, ale Siege-Gang mu může s klidem konkurovat. Sice nedokáže tak rychle ukončit hru, nicméně extra blokeři jsou skvělí proti agresivním deckům a je i lepší proti kontrolům, jelikož není tak náchylný na spot removal.
Červené decky s vyšší křivkou pravděpodobně budou hrát nějaký split mezi oběma kartami.
Verix Bladewing - dobrá bytost do křivky, která navíc v lategamu umí vyhrát hru sama o sobě. Do agresivního decku jako je klasické Monored Aggro, se sice lépe hodí Rekindling Phoenix, ale když vašemu decku nebude vadit, že se hra trochu protáhne (například Dinosauři či RG Monstra), tak byste tohoto draka měli rozhodně vyzkoušet.
Honorable mentions:
The Flame of Keld - zřejmě to nebude karta pro fritku, jelikož budete muset dvě kola čekat na finální efekt, ale mohlo by to být zajímavé do Dredge, kde půjde sice o trochu horší kartu, než je Cathartic Reunion, ale zato bude mít opravdu dobrou synergii s Conflagrate.
Ghitu Lavarunner - opět nepůjde o kartu do klasického burnu, nicméně ve správném decku půjde o výborný kus. Sám se nabízí UR Delver na legacy, kde díky kartám jako Gitaxian Probe a dalším levným cantripům půjde de facto o Goblin Guide bez nevýhody. Myslím si, že pro hráče puaperu to bude nejlepší karta edice.
Goblin Chainwhirler - v monoredu asi nepředčí karty jako Ahn-Crop Crasher a Pia Nalaar, nicméně když se bude hrát hodně tokenů a jiných bytostí s "jedničkou" v obraně, tak bych o něm začal uvažovat. Například takový Grixis s Glint-Sleeve Siphonerem a Whirler Virtuosem určitě Chainwhirlera neuvidí rád.
Goblin Warchief - na standardu nemá dostatečnou tribal podporu (Chainwhirlera nezlevní), ale zajímavé je, že odteď bude legální na modernu. Otázka je, jestli má smysl, ho hrát bez karet jako Goblin Matron a Goblin Ringleader.
Jaya Ballard - možnost karetní selekce je pro červenou celkem lákavá, nicméně s kartami jako Glorybringer a Siege-Gang si opravdu nedovedu představit, že bychom do decku dokázali dostat další pětimanovku, která navíc bude mít v kole, kdy ji zahrajeme, takřka nulový vliv na hru.
Kde jsou ty časy, kdy planesalkeři byli ozdobou každé edice...
Zelená
Llanowar Elves - pokud jsou WoTC v něčem velmi důslední, tak je to v tom, že porušují svá vlastní prohlášení. Jedno z nich bylo, že na standardu už nikdy neuvidíme jednomanové manovače typu Birds of Paradise, či právě Llanowar Elves.
Pokud hrajete standard delší dobu, tak jistě víte, jak nepříjemné je hrát proti soupeři, který "on play" dá manovače a ve druhém kole třímanovou bytost. Neříkám, že je to nějak extra přesílené, ale určitě půjde o jeden z pilířů formátu a zelené decky výrazně posílí. Speciálně bych se teď díval po třímanovkách jako Deathgorge Scavenger, Rishkar, či Jadelight Ranger.
Steel Leaf Champion - nevím, na kolik bude možné na standardu hrát jednobarevné decky, ale křivka Llanowar Elves into Steel Leaf Champion vypadá hodně přísně.
Champion se mi ale více líbí na modernu, kde by v Monogreen Aggru měl nahradit Leatherback Balotha.
Territorial Allosaurus - nejenom, že dinosauři dostali výbornou posilu v podobě Llanowarů, ale ještě je tu tenhle chlapík.
Osobně jsem nikdy nepřišel na chuť Ripjaw Raptorovi a Allosaurus bude do křivky ještě o chloupek lepší (napadá mne například, že v kombatu zabije Aethersphere Harvestora).
S kartami jako Llanowar Elves a Drover of the Mighty se může lehce stát, že budete mít k dispozici velké množství many a tu můžete s Allosaurem výborně zužitkovat. Znovu se budu opakovat, ale tenhle cyklus bytostí s kickerem mi opravdu imponuje.
Honorable mentions:
Adventurous Impulse - bezesporu dobrá karta, ale v dinosaurech bude lepší Commune a ostatní zelené decky (Constrictor, GW Aggro, Merfolci) tuhle kartu zase tolik nepotřebují.
Kamahl’s Druidic Vow - v klasické rampě, která bude chtít do hry dávat velké pašíky, tuhle kartu asi příliš neuhrajeme, ale je skvělé, že přes ni můžeme dát do hry planeswalkery, což bude možná hlavní klíč k tomu, jak s touhle kartou uspět na stndardu. Zajímavých planeswalkerů je na formátu plno a s Llanowarem se bude rampit o poznání veseleji, než tomu bylo doposud.
Stejně si ale myslím, že půjde hlavně o casual záležitost, zejména pak v commanderu, kde bude lehké splnit podmínku legenární bytosti ve hře.
The Mending of Dominaria - rampu vzal čert, tuhle kartu budu hrát kvůli tomu, že si s ní budu vracet karty jako Gonti, Siege-Gang, nebo Glorybringer. I tak je to ale jenom jedna z mnoha pomalých sidovek, přičemž souboje midrangů jsou na standardu kvůli kartám jako Hazoret, Scarab God a Heart of Kiran velkou vzácností.
Sporecrown Thallid - vždycky mne potěší, když nějaký casual tribe dostane do vínku lorda (doufám, že další na řadě jsou medvědi). Saprolingové asi nikdy nebudou na žádném formátu tier deck, ale určitě mají spoustů nadšenců, které tahle karta potěší.
Song of Freyalise - zhruba rok a půl zpátky jsem měl lehčí obsesi s Cryptolith Rites. Sice už na formátu nemáme Duskwatch Recruitera, ale pořád tu máme například Vizier of the Menagerie.
Na rozdíl od Ritů zároveň Song sám sebe dobře enabluje. Problém je ale například v tom, že mnohem lepší "swarm" strategií jsou Merfolci.
Song of Freyalise je ale rozhodně jednou z lepších ság v edici a nepřekvapilo by mne, kdyby se stal součástí nějakého tier decku (na mušce mám například i GW Tokeny s Growing Rites of Itlimoc a Walking Ballistou).
Multicolor
Shanna, Sisay’s Legacy - fajn karta do GW tokenů, se Sram's Expertise hodně rychle naroste do obrovských rozměrů a jako bonus má "protekci" před Glorybringerem. Škoda jenom, že je legendární, protože by vícekrát ve hře určitě neurazila.
Teferi, Hero of Dominaria - po delší době zajímavý čistokrevný kontrolní planeswalker, který dobře zapadá do kontrolní draw-and-go strategie. Odtapnutí dvou man je tak akorát na to, abychom si ho mohli ochránit pomocí Seal Away, nebo countermagicem typu Negate, Essence Scatter, či Censor.
Velmi užitečná je i mínusová abililta, která představuje odpověď na problematické karty ať už v podobě jiných planeswalkerů, nebo třeba transformačních enchantmentůz Ixalanu.
Hodně se mi líbí i emblém, který de facto během pár kol ukončí hru, což je věc, kterou od kontrolního planeswalkera tak nějak automaticky očekáváme, ale v praxi takových walkerů v poslední době kvůli změnám v jejich designu pomalu ubývá (čestná výjimka je Chandra, která je de facto jediný walker, jenž se na standardu hraje ve větším počtu).
Honorable mentions:
Jhoira, Weatherlight Captain - v těchto barvách je artefaktů přehršel, nicméně se jedná o celkem pomalou kartu, která potřebuje ideální setup k tomu, aby mohla vytvořit pořádnou karetní výhodu. Pro casual hraní to ale bude skvělý kus, například jako generál v commanderu s artefaktovou tématikou.
Tipuji i to, že ji budou zkoušet hráči vintage v nějakém tom Stormu s Paradoxical Outcomem.
Jodah, Archmage Eternal - že by karta vydaná exkluzivně pro to, aby se v brawlu mohla hrát pětibarva? Každopádně se opět jedná o pěkný casual kus. Osobně bych přes něj nutně nemusel hned hrát eldrazi titány, ale spíše "blbosti" typu Plague Wind, Rise of the Dark Realms, nebo Maelstrom Wanderer.
Když se ještě vrátím k brawlu, tak tam mám jasnou challenge pro první FNM - dát si za pět man Zacamu!
Muldrotha, the Gravetide - šest man je i na commander docela dost, ale potenciál pro karetní výhodu je tu obrovský. Proto očekávám, že tohle bude mezi casual hráči jedna z nejoblíbenějších karet v edici a časem bude stoupat na ceně.
Oath of Teferi - kdo by si nechtěl užít se všemi planeswalkery dvojnásobonu porci zábavy. Například ve čtyřbarevném commanderu s Atraxou. Emblémy se jen pohrnou...
Tatyova, Benthic Druid - manarampa je opět mezi casual hráči velmi oblíbená záležitost a Tatyova je ideální commander pro tento typ decku. Sice je torchu pomalejší třeba oproti Azuse, ale krásně bude řešit problém toho, že vám přijde jenom rampa a žádné akční karty.
Colorless
Karn, Scion of Urza - de facto hlavní tahák edice, ale opět jsem vůči němu spíše skeptický, že by to bylo tím, jak člověk stárne? Těžko říct...
Jako nejčastější argument pro Karna slýchám, že má na čtyřmanového walkera opravdu hodně vysokou loyalitu. To je sice pravda, ale de facto nemá ultimátku a sám sebe v kole, kdy ho zahrajeme, příliš neochrání, pouze za cenu snížení loyality. Přijde mi to tudíž jako hlasy hráčů, jenž říkaly, že Tibalt se prostě musí hrát, protože je za dvě many...
Největší problém Karna je podle mě to, že není na první pohled jasné, v jakém decku ho hrát. Když se podíváme na Chandru, nebo Teferiho, tak je to poměrně jasné, ale s Karnem je to těžké.
Bude chtít kontrol hrát takhle pomalou karetní výhodu (kartu navíc vybírá soupeř, což je ještě o něco horší, než kdyby Karn rovnou líznul katu)? Těžko říci, patrně ne, jelikož nevyužije mínusovou abilitu.
Mínusová abilita je podle mne klíč ke Karnově hratelnosti. Jestliže budete moci udělat dvě bytosti, které budou moci útočit ideálně jako 5/5, tak bude Karn super. To by nejlépe mohlo umět nějaké BR Aggro s kartami jako Bomat Courier, Scrapheap Scrounger a hlavně Heart of Kiran, které vypadá s Karnem hodně solidně.
Další problém je taky v tom, že na čtyřech manách bude muset soupeřit s Chandrou, Hazoret a Fénixem. Upřímně nevím, jak nacpat tolik čtyřmanovek do jednoho decku...
Suma sumárum mi Karn přijde fajn, ale rozhodně bych ho hned nedával do každého midrange jenom proto, že má hodně loyality a umí "lízat" extra karty. Na druhou stranu se mi líbí, když jsou planeswalkeři zajímaví a nutí nás se při stavbě decku pořádně zamyslet.
PS: Rozhodně si nemyslím, že by se Karn začal hrát v Affinitě. Nehraje se ani Tezzeret, Agent of Bolas, který je v ní o dost lepší. Možná by se ale mohl objevit na legacy v nějakém Ancient Tomb decku, jako třeba Colorless Eldrazi, nebo Men of Steel.
Damping Sphere - tomuhle já říkám povedený kousek hatu. Nikdy jsem nepochopil, co lidi baví na Tronu a Stormu a jsem rozhodně rád, že tyhle decky teď může každý trápit s tímhle artefaktem. Obzvláště dobré mi to přijde jakožto sidovka do RG Ponzy, která má celkem velké problémy s rychlými komby.
Očekávám samozřejmě, že se Damping Sphere bude hojně hrát i na legacy a vintage, kde je plno nejrůznějších komb a samozřejmě i "Sol-landů". Jsem zvědavý, jestli se bude hrát třeba i ve vintage Staxu. Plácnout to v mirroru na stůl v prvním kole může být dost dobré.
Mox Amber - upřímně řečeno nevím, co si o novém Moxu myslet. Když se podíváme na seznam levných legendárních karet, tak zjistíme, že takřka všechny jsou v boros barvách (jediná výjimka je Oviya Pashiri).
Na standardu máme maximálně Kari Zev (za dvě a méně man - nepočítám Barala a Srama, což jsou karty, které se de facto nehrají), a jako hlavní barva s manaakcelerací je tu samozřejmě zelená.
O něco zajímavější je to na modernu, kde je v Boros kombinaci celá řada legenrádních jednomamovek a Mox tam může fungovat jako spolehlivá akcelerace. Dvoubarevní humani by díky silným bílým kusům jako Thalia či Thalia's Lieutenant mohli být konkurenceschopní i jako více přímočaré aggro.
Kapitola sama pro sebe je EDH. Představte si, jak silný bude Mox třeba v monored aggru se Zurgem. Dovedu si představit, že cena Moxu bude raketově stoupat jenom čistě kvůli EDH, tedy za předpokladu, že se Mox Amber nepřidá k zabanovanému Chrome Moxu a Mox Diamondu.
"Check landy" v enemy color kombinacích - dobrá mana je základ každého úspěšného decku. Například vampýrům hrozně pomůže Isolated Chapel, decky s Winding Constrictorem už nebudou muset hrát Foul Orchard, atd...
Honorable mentions:
Gilded Lotus - klasický kontrol podle mne nebude mít o pětimanový artefakt zájem (nepamatuji se, že by se po reprintu v M13 nějak více hrál na standardu), nicméně pokud hodláte rampit do Approache a budete u toho navíc hrát třeba Mastermind's Acquisition, tak je to zajímavá možnost. Nejsem si ale jistý, jestli je to lepší karta, než Hour of Promise.
Weatherlight - možná jsem až příliš zhýčkaný Aethersphere Harvestorem a Heart of Kiran, ale Weatherlight mi prostě nepřijde nějak extra dobrá. Už v předchozích rozborech jsem zmiňoval, že nejdůležitější parametr vehiclů je crew cost, který je tady docela náročný.
Pokud máte v decku dostatek historic karet a hrajete nějaký attrition matchup, tak by v takovém případě mohla Weatherlight zářit, nicméně pořád je tu problém v tom, že na čtyřech manách je na stnadardu opravdu velká konkurence. Kdybych si měl vybrat mezi Chandrou a Weatherlight, tak by to nebylo příliš těžké rozhodování.
Pokud bych chtěl hrát nějaký pomalejší kus jako finishera, tak bych dal stále přednost Skysovereign, která má okamžitý vliv hru a má tu výhodu, že pokud na ni soupeř nemá okamžitou odpověď, tak obvykle velmi rychle ukončí hru.
Cabal Stronghold - být to za časů Grey Merchanta, tak bych řekl, že jde o fantastickou kartu. Nicméně v aktuálním standardu se podle mne nedá postavit konkurenceschopný monoblack, který by Cabal Stronghold nějak efektivně využil. Nejlepší monoblack decky na formátu jsou totiž aggra, ve kterých je jakožto ulitity země lepší Ifnir Deadlands.
Zhalfirin Void - scry je fajn, ale monocolored decků na standardu není zrovna přehršel a i kdyby se prosadily nějaké nové, tak je dost pravděpodobné, že budou hrát nějakou kartu z cyklu dominarijských rare přes tři barevné many, což není zrovna ideální kombinace se zemí, která nedává barevnou manu.
Stejně tak si nemyslím, že kvůli scry 1 bude chtít měnit skladbu zemí Affinita, nebo Colorless Eldrazi. Zhalfirin Void je podle mne maximálně materiál pro nějaké ty casual commander decky...
cyklus uncommon Memorialů - nemyslím si, že jde o tak úspěšný cyklus, jako jsou desery z Hour of Devastation, ale i tak jde o fajn možnosti pro jednobarvené decky. Myslím si ale, že se dají hrát spíše jenom jako one-ofy. Comes-into-play-tapped je ve většině případů dost velká nevýhoda.
Moje TOP10 z Dominarie
O vítězi jsem tentokrát neměl žádné pochyby. Musím se ale přiznat, že pro mě bylo docela složité vybrat deset karet, jelikož mne zase tolik karet vyloženě nenadchlo. Problém je ale spíše v tom, že v porovnání s Kaladeshem jsou karty z Ixalanu a Dominaria o něco slabší a je tak těžší si představit, že by se všechno hned prosadilo na standardu.
Osobně už se dost těším na podzimní rotaci, karty jako Scarab God, Hazoret, Chandra a Heart of Kiran mi rozhodně chybět nebudou :)
10. Rare bytosti s kickerem - mám rád flexibilní karty a stejně tak i midrange bytosti. Přesně tyhle parametry karty jako Territorial Allosaurus či Josu Vess splňují. Zatím pro ně na standardu nepanují úplně příznivé podmínky, ale v budoucnu by se to mělo změnit a tenhle cyklus by pak mohl patřit k tomu lepšímu, z čeho budeme na standardu vybírat.
9. Mox Amber - těžko říci, jestli se pokus o "fixed" Mox povedl, ale minimálně na modernu má potenciál se prosadit v nějakém aggru či bláznivém kombu (Cheerios s osmy Moxy, why not?!).
8. Dauntless Bodyguard - fajn bytost pro aggra, která zároveň funguje jako protekční spell, kam se hrabou Savannah Lions...
7. Jhoira, Weatherlight Captain - není to sice Monastery Mentor, ale i tak mi to přijde jako hodně zajímavá karta na eternal formáty. Kombo potenciál tu rozhodně nechybí.
6. Lyra Dawnbringer - parádní finisher pro všechny dvojkové kontroly, konec nadvlády draků a fénixů se blíží!
5. Teferi, Hero of Dominaria - po delší době klasický kontrolní planeswalker s oldschool feelingem, kdy sám sebe pomáhá chránit plusovou abilitou, poskytuje karetní výhodu a na závěr vám ultimátkou vyhraje hru
4. Rare "check" landy - více edic na standardu znamená lepší manabase, ideální je kombinovat je s cycling duály z Amonkhetu. Hlavně ale zpřístupní více hráčům cyklus enemy check landů, který až doposud vyšel jenom jednou...
3. Damping Sphere - sidovka, která odmění všechy odvážlice, kteří chtějí na modernu hrát interaktivní decky. Už se nemůžu dočkat, až s ní pořádně rozjedu nějaký Storm, protože hráči Stormu si nic jiného nezaslouží ( :kappa: ) !
2. Seal Away - velmi efektivní removal, který se instatntě zbaví kusů jako Hazoret, Scarab God, nebo Rekindling Phoenix... O moc lepší už to být nemůže.
1. Llanowar Elves - léty prověřená klasika je zpět, k tomu prostě není potřeba nic víc dodávat
To je pro dnešek, co se Dominarie týče, vše. Příště se uvidíme zase u Flash News. Do té doby se mějte fajn a užívejte si hraní s novými kartami.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.