Pěkný rozbor. Těším se na druhou část!
1 hlas
Commander už teď není pouze o stokaretních decích - nově se s ním dá i draftovat! Vrací se nám také kontroverzní mechanika "partner" a dočkáme se mimo jiné i nvého druhu foilů. Všechno tohle a samozřejmě i mnohem více dalších zajímavých informací se dozvíte v dnešním článku.
Commnader Legends (CMR) je velmi unikátní edice, podobně jako třeba Jumpstart obsahuje mix reprintů a nových karet. A stejně tak je designovaná pro velmi specifickou formu limited hraní.
V podstatě se dá edice rozdělit na tři části:
K edici se prodávají i collector's boostery, ve kterých jako obvykle můžete rozbalit extended-art rare a právě i etched foily, které se jinak získávají velmi obtížně (v klasickém draft booster boxu průměrně připadá jeden etched foil na celý box, tj. 24 boosterů).
Zajímavostí je, že v collector's boosterech můžeme narazit i na karty, které nejsou součástí klasických draft boosterů. Jsou to jednak již zmiňované etched foily (ty sice v draft boosterech jsou, ale v minimálním množství, o čemž už jsem ostatně také psal) a pak i několik full-art karet, které jsou jinak pouze součástí commander decků. A nutno říci, že jde o povedené kusy, všechno to jsou ikonické commander kusy jako Swords to Plowshares, Acidic Slime, Fact or Fiction, Coiling Oracle, Swiftfoot Boots, atd...
Kompletní přehled edice je následovný:
V edici jsou čtyři hlavní mechaniky partner, cascade, monarch a encore, což je jediná nová abilita.
Další zajímavosti
Showcase & Promo karty
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. Opět to ale nebude tak jednoduché, jelikož v edici je spoustu reprintů a dalších specialit, takže to rozdělím na dvě části - v první části se budeme věnovat kartám z draft boosterů, přičemž každá barva bude rozdělané na dvě sekce (stejně jako u Jumpstartu). První polovina bude vždy věnovaná novým kartám a druhá zajímavým reprintům.
A ve druhé části se podíváme na karty z commander decků, etched foily, žebříček top10, atd...
Novinky:
Akroma, Vision of Ixidor - časy, kdy byla Akroma hvězdou edice, jsou už dávno pryč (spoiler alert, bylo to v Legions v roce 2003), sice má partner, takže ji můžete použít jenom jako doplňkovou kartu a deck stavět kolem jiného generála, nicméně i tak je to za sedm man dost průměrný efekt.
Bílá o nejrůznější posilovací efekty nemá nouzi a s tím, kolik partnerů máme teď k dispozici, si rozhodně můžeme vybrat lepší kusy. A i kdybychom chtěli hrát jenom jednoho generála, tak pro hraní s keywordy tu máme čtyřmanového Odrica a na sedmi manách třeba Elesh Norn, která má mnohem větší okamžitý vliv na hru a navíc i mnohem lépe posiluje naše vlastní bytosti.
Akroma's Will - zajímavý cyklus karet, který samozřejmě nejlépe uplatní agresivní decky s levnými generály (ideálně když to budou partneři za tři a méně man). Nejlepší část tohoto spellu je rozhodně nezničitelnost a protekce, nicméně potom se nabízí srovnání s kusy jako Reverent Mantra, Flavless Maneuver či Brave the Elements, ze kterého podle mne Akroma's Will nevychází úplně nejlépe...
Přijde mi totiž, že ve většině případů to bude jenom win more karta a k tomu, abyste ji hráli jako ochraný spell proti hromadnému ničení, jsou čtyři many prostě hrozně moc.
Archon of Coronation - většina mythiců v edici jsou spíše casual kusy (což byla mimochodem v Alaře a starém Zendikaru jedna z jejich hlavních definic) a Archon z téhle řady rozhodně nijak nevybočuje.
Pro casual hraní to bude super kus, proti creature deckům bez červené to bude de facto kombinace Phyrexian Areny a Energy Fieldu a plno deckům bude podobná karta dělat velké problémy, zvláště pak pokud ho sprárujete třeba s modrou a přidáte k tomu nějaké ty counterspelly na jeho ochranu.
Ardenn, Intrepid Archaeologist - z historie už víme, že "mana cheating" je jedna z nejsilnějších věcí v magicu, díky vyraznému porušení lineárnosti hry. Proto bychom Ardenn neměli vůbec podceňovat, protože podle mě jde o jednoho z nejlepších partnerů v edici!
Je jasné, že hned na první pohled se nabízí zkombinování s equipmenty jako Colossus Hammer a Argentum's Armor, což jsou bezesporu karty, které v decku s Ardenn budete chtít hrát, nicméně je potřeba si uvědomit, že je to proklatě silné i s obyčejnými equipmenty jako Sword of Fire and Ice, Umezawa's Jitte, atd...
A koneckonců určitě neurazí i možnost přehazovat libovolně aury jako Darksteel Mutation či Imprison in the Moon podle toho, jaké soupeřovy bytosti se zrovna potřebujeme nejvíce zbavit.
Ideální partneři pro Ardenn budou podle mne agresivní či evasion bytosti jako Esior, Rograkh či Sidar Kondo.
Armored Skyhunter - na první pohled fajn karta do decku s equipmenty (fajn follow-up k Ardenn), nicméně do duel commanderu to bude zřejmě až příliš pomalé.
Tradiční White Weenie na čtyřech manách hraje pouze ty největší pecky jako Armageddon či Parallax Wave a i kdybychom hráli trochu vyšší křivku, tak fakt, že musíme se Skyhunterem zaútočit k tomu, abychom z něj měli nějakou výhodu, ho prostě sráží na casual úroveň hraní.
Na druhou stranu, šest karet je celkem dost, a pokud hrajete nějaký ten casual deck s equipment tématikou, tak to v něm bude opravdu fajn kus. Equipmenty mají v poslední době na commander celkem velkou podporu, vždyť přímo k CMR je tu předkonstruovaný deck Arm for Battle a Ardenn a v Zendikaru jsme měli Akiri. A můj oblíbený casual deck s equipment subtématem jsou kočky s Nazahnem, kde zároveň skvěle využijete i tribal synergie.
Court of Grace - tohle je dost možná nejsilnější cyklus v edici, z nejž mají některé karty reálnou šanci k tomu, aby se prosadily třeba i na legacy.
Zrovna Court of Grace by na tom mohl být na legacy lépe, než v duel commanderu, kde přece jenom čtyřmanový enchantment bez okamžitého vlivu na hru, asi nebude to pravé ořechové...
Na legacy by se mohl hrát v nějakém enchantment controlu (Rest in Peace + Energy Field a etc) jako one-of k packagi pro Enlightened Tutor. V souboji kontrolů by to byla skvělá karta pro lategame - karetní výhoda a winkondice v jednom, to zní takřka ideálně.
Samozřejmě, že tahle karta najde bezesporu uplatnění i v casual commanderu, kde je plno způsobů, jak pracovat s tokeny i s enchantmenty, a oběma typům decků se zabudovaná karetní výhoda, která navíc podporuje další synergie v decku, bude výborně hodit.
Keeper of the Accord - zajímavá karta pro kontroly, ačkoli opět spíše pro casual decky, kde bílá ocení především možnost manarampy.
Možnost vytvořit extra bytost zase tolik zajímavá není, protože nejlepší by to bylo v decku, který nějak spolupracuje se soldiery či tokeny, nicméně v podobném decku by se nemělo stávat, že budete mít méně bytostí než vaši soupeři.
Keleth, Sunmane Familiar - hodně zajímavá bytost, která hned na první pohled ideálně zapadá ke dvěma dalším partnerům, což jsou Rograkh a Reyhan.
S Reyhanem můžete dobře využít všechny možné efekty, jenž přidávají extra plusové žetony (Harneden Scales, Conclave Mentor, Winding Constrictor), zatímco Boros bude více all-in aggro s nízkou křivkou. A s Rograthem se mi hrozně líbí, že díky Mox Amberu můžete v prvním kole zahrát oba dva generály.
Promise of Tomorrow - zajímavá možnost pro agresivní decky, jak se ochránit před hromadným zabíjením. Hlavní výhoda oproti dalším podobným kartám samozřejmě spočívá v tom, že tohle můžete dát na stůl ve chvíli, kdy se vám to nejvíce hodí a nemusíte si neustále nechávat volnou manu.
Opět tu ale platí, že to bude spíš karta pro casual hraní, přece jenom v duel commanderu nechcete (ve white weenie) strávit celé kolo tím, že zahrajete podobnou věc.
Rebbec, Architect of Ascension - tohle asi nebude ten pravý generál pro equipment decky, nicméně mohlo by to být super v decku, který bude speciálně zaměřený na artefaktová komba jako Basalt Monolith + Rings of Brightheart či Grindstone + Painter's Servant, nebo v decku, kde budete hrát artefaktové bytosti typu Master of Etherium a Steel Overseer.
Esper partneři spolu se Silas Rennem by mohly být pro Rebbec ten pravý deck.
Slash the Ranks - další z řady průměrných bílých sweeperů, na první pohled vypadá možnost zničit všechny planeswalkery celkem lákavě a jde to dobže využít v decku, který je postavený kolem generála, nicméně to stejně tak může být i nevýhoda, zvláště pak pokud vaši soupeři mají partner generály.
Triumph of Reckoning - další "macatý" mythic, který je už na první pohled určený hlavně pro casual hraní. Pokud máte deck zaměřený na jeden z těchto card typů a máte v něm i trochu selfmillu, tak to v něm bude parádní karta.
Na druhou stranu už tu máme i plno podobných, ne-li lepších kusů, jako třeba Eerie Ultimatum, Primevals' Glorious Rebirth, Replenish, či Open the Vaults.
Reprinty:
Austere Command - staple do multiplayeru, kde je velmi ceněná možnost destrukce většího množství artefaktů a enchantmentů naráz, nicméně nevím, proč se ho wizardi rozhodli reprintnout znovu v tak krátké době (vyšel už v létě v Duoble Masters), zcela určitě se místo toho dalo reprintnout nějaké jiné hromadné ničení.
Open the Armory - když už nám v poslední době vyšlo tolik zajímavých karet do equipment decků, tak jistě uvítáme reprint jednoho z nejlepších tutorů v této oblasti. Škoda jenom, že na reprint Steelshaper's Giftu čekáme už více než šestnáct let...
Palace Sentinels - celkem nenápadná komonka, nicméně je to staple v multiplayer commanderu i pauperu, takže je další reprint určitě vítaný (opět je zajímavé, že se ho WoTC rozhodli reprintnout dvakrát v poměrně krátké době, byl totiž součástí mysterů boosterů)
Return to Dust - další stálice v multiplayer commanderu, kde se prostě vyplatí si připlatit za možnost zničit dvě věci naráz (exile je tu díky velkému množtví graveyard rekurze navíc velmi relevantní)
Novinky:
Azure Fleet Admiral - je fajn, že po Jumpstartu je tu další edice podpurující piráty, jelikož je to celkem oblíbený tribal mezi casual hráči. Fleet Admiral se do tribal pirátů bezesporů hodí, jelikož na tom s karetní výhodou nejsou úplně nejlépe (snad kromě Spectral Sailora a Ruin Raidera).
Prosadit by se mohl třeba i v pauperu, v nějakém kontrolnějším decku (třeba UG Tron, nebo UR Skred). A celkově musím pochválit flavor téhle karty, protože možnost si vzít ve svém dalším kombatu monarcha zpátky, je prostě fajn.
Court of Cunning - jestliže jsem u bílého Courtu psal o tom, že by se dal hrát na legacy, tak tady o tom podle mne není pochyb. Tři many zase nejsou tolik, je to modrá karta, což je dobré s Force of Will/Negation a v kontrolním mirroru půjde o regulérní winkondici - deset odemletých karet za kolo v kontrolním mirroru rozdýcháte jenom těžko. A fajn také je, že můžete odemílat i sebe, čehož se dá využít v kombinaci s Brainstormem, nebo Urem.
V duel commanderu je to do kontrolu také celkem fajn, nicméně spíše než na odemletí to budete hrát kvůli karetní výhodě. Speciálně dobré to může být třeba v Aminatou, kde si to v případě nouze můžete blinknout a monarcha si tak "vyresetovat".
Odemílání je samozřejmě oblíbené i v casual variantě a v takovém Bruvacovi to rázem nabírá zajímavé obrátky.
Eligeth, Crossroads Augur - velmi zajímavá build-around karta, ale šest man je přece jenom dost, i když zohledníme fakt, že ji můžeme hrát s podstatně levnějším partnerem.
Modrá má celkem dost karet, které mohou používat scry každé kolo, jsou to jednak kontrolnější karty jako Jace, Mirror Mage, Jace's Sanctum, či Oath of Jace a poté různé sfingy (Sphinx of Foresight, Prognostic Sphinx).
Myslím si tedy, že by se Eligeth dal pojmout buďto jako Ux kontrol, kde k němu můžete přidat de facto libovolného partnera, nebo jako sphinx tribal, kde se nabízí hlavně Siani, ale využít by se dal klidně třeba i Esior (sfingy jsou celkem dost pomalé a Esior je velmi dobrý bloker, který je navíc odolný vůči removalu).
Esior, Wardwing Familiar - podle mne zcela jednoznačně nejlepší generál v edici, jenž se dá využít na plno nejrůznějších způsobů.
První je jako tempo generál ve spolupráci s Ludevicem, což je určitě ten nejjednudušší způsob, jak ho využít. Ve druhém kole dáte Esiora, ve třetím Ludevica a hned od třetího kola budete lízat dvě karty za kolo.
Další způsob je ochrana enginu, který závisí na druhém partnerovi, ideálními příklady jsou dva noví generálové, již probíraná Ardenn, a poté Jeska.
Poslední způsob je samozřejmě kontrol, ve kterém využijete Esiora dobře jednak v úvodních fazích hry, kde umí skvěle zbrzdit soupeře, a poté samozřejmě jako protekci pro druhého partnera, který bude jako finisher. K tomu se hodí dobře třeba Kraum, Tevesh Szat a zajímavé to může být i s Ikra Shidiqi, nebo Ishaiem.
Upřímně si myslím, že zdražení o tři je až příliš silné a velmi znevýhodňuje fair decky vsázející na spot removal. Jsem si celkem jistý, že u vydání další podobné commnader edice už bude na duel commanderu coby generál zabanovaný.
Fall from Flavor - celkem nenápadná karta, ale monarch mechanika je prostě tak silná, že bych se vůbec nedivil, kdyby se z ní na duel commanderu stal staple. Ideální bude do modrých tempo decků, nebo do kontrolů bez červené a černé (UW), kde není k dispozici příliš mnoho spot removalu. Speciálně dobré synergie to bude mít třeba s Ardenn a pak samozřejmě v enchantment decích jako Estrid, Alela, či Tuvasa.
Zcela určitě tuhle kartu uvidíme i v pauperu, kde se skoro až bojím, aby díky ni nestaly Delver decky až příliš dominantní.
Hullbreacher - sice už máme k dispozici karty jako Narset, Parter of Veils a Leovold, Emissary of Trest, nicméně Hullbreacher má flash, je jednobarevný a má relevantní creature typy, což z něj dělá nejlepší kartu podobného ražení.
Je tak jasné, že ho uvidíme nejen ve všech decích s modrou v duel commanderu, ale také na legacy a na vintage. Zcela určitě to bude napříč všemi formáty nejhranější karta edice.
Pěkně se kolem něj bude stavět zejména na legacy, kde najde skvělé uplatnění v decích jako je Monoblue Stompy s Urzou a Echem of Eons, nebo 4C Control s Dack Faydenem a Punishing Firem.
Osobně mě to poňouká i k tomu, abych postavil piráty na multiplayer, protože když ve více hráčích zahrajete nějaký efekt typu Wheel of Fortune, tak vytvoříte zcela absurdní počet treasure tokenů, který pak můžete zkombinovat třeba s Revel in Riches :)
Laboratory Drudge - spíše casual karta, nicméně pro graveyard decky to může být velmi slušný zdroj karetní výhody.
Můžete ho využít třeba Emry, Kess, Gisa and Geralf (tam oceníte i fakt, že jde o zombie), Muldrotha, nebo Vadrok.
Malcolm, Keen-Eyed Navigator - piráti dostali v CMR k dispozici hned pět legendárních bytostí, leč oproti Ixalanu je tu úplná absence černé, což je bezesporu škoda, protože Admiral Beckett Brass je pro piráty ideální generál a určitě bych ho chtěl hrát alespoň jako kartu v decku, když už bych dal přednost nějaým partnerům.
Malcolma bych určitě hrál alespoň jako kartu v decku, nicméně když se podíváme na ostatní nové legendární piráty, tak je jasné, že bude ideální do páru s Breechesem - exilnete soupeři kartu a hned dostanete extra manu, která vám pomůže tuhle kartu rovonu zužitkovat.
Mnemonic Deluge - další karta z cyklu předražených mythiců, ovšem na rozdíl od bílého se tady u toho nemusíme nijak zvlášť snažit, abychom z něj měli opravdu dobrý užitek, v podstatě bude stačit libovolný Time Walk efekt a bude z toho ve většině případů instant win. Osobně mě ale takové karty příliš nebaví, rád se na výhru alespoň trochu nadřu...
Sakashima of a Thousand Faces - hrát klona jako generála je celkem zajímavá myšlenka a díky ignoraci legendární pravidla se přímo nabízí ho využít s partnerem, jenž má nějaký zajímavý trigger. Asi by tudíž bylo záhodno, aby druhý z partnerů byl levnější a Sakashimu byste tak zahráli pěkně po křivce.
Levných partnerů se zajímavým triggerm ovšem zase tolik není, respektive ti nejlepší (Vial Smasher, Tymna) jsou v duel commanderu zakázaní. Tím pádem mi jako nejzajímavější volba přijde Keleth, u kterého nezní dvojitý trigger vůbec špatně. Na druhou stranu mi ale zase nepřijde, že by to byla výrazně lepší možnost, než Esior (jako partener ke Kelethovi), což ale zase není úplně férové srovnání, protože Esior je prostě brutální...
Sakashima's Protege - je neuvěřitelné, že RnD dokáže i po tolika letech několikrát za rok přijít s novou a zajímavou verzí klona.
Je jasné, že tohle bude hlavně causal karta, nicméně zkopírovat si s tím nějakého titána či gearhulka a ještě u toho získat extra value, to zní poměrně fajn. Speciálně vypečené mi to přijde v decku, kde si to umíte vrátit do ruky a hrát to stále dokola, což mezi generály umí nejlépe Chulane.
Sakashima's Will - za pozornost stojí, že první mód cílí pouze hráče, takže při troše štěstí můžete ukrást bytost s hexproofem či protekcí. To zní ale jako dost úzké využití a hlavně jde o kartu spíše pro kontroly, kde zase jen těžko využijete druhý mód (samozřejmě, že to má flavor kvůli Sakashimovi, nicméně u UW Tempu bych na čtyřech manách našel nespočet lepších karet).
Určitě bych tuhle kartu nezatracoval, ale bohužel mne nenapadá deck, který by ji nějak efektivně využil.
Sphinx of the Second Sun - hodně zajímavá karta pro ramp decky, osm man je opravdu monstrózní porce (pro non-eldrazi bytost), nicméně tohle je de facto Time Walk každé kolo, a hlavně vám dá další untap step hned v kole, kdy ji vyložite.
V duel commanderu to bude ideální v Kinnanovi a pro casual hraní v nějaké rampě, třeba s Tatyovou.
Reprinty:
Mana Drain - je fajn mít možnost si v boosteru otevřít mythic za tisícovku, nicméně když potom zjistíte, že je to karta, která se dá turnajově hrát maximálně tak na vintage, tak vám to trochu zkazí náladu, tedy pokud nejste součástí nějaké skupiny, která holduje multiplayer commanderu a nevadí jim podobné karty s hodně vysokým power levelem.
Preordain - základ každého commader decku s modrou. Je fajn, že si ho teď můžeme sehnat za pár korun, nicméně by už pomalu mohl přijít na řadu reprint Ponderu, který v podobném množství (myšleno eidci s velkým print runem) naposledy vyšel v M12.
Siren Stormtamer - staple v duel commanderu, kde se používá jednak jako ochrana generálů, ale také jako levná evasion bytost v tempo decích. Ideální příklad je s Ludevicem, kde plní obě funkce naráz.
Stretagic Planning, Supreme Will, Thrist for Knowledge - nejsou to commander staply na úrovni Ponderu či Preordainu, nicméně jsem vždycky rád, když jsou boosterech podobná hratelná účka a céčka, i když je použijete pouze ve specificky zaměřených decích
Novinky:
Armix, Filigree Thrasher - ve správném matchupu to bude dost dobrá karta, přece jenom každé kolo se zbavit soupeřovy bytosti, to zní hodně dobře.
Problém je samozřejmě v tom, že je poměrně křehký v kombatu a hlavně v tom, že když budete chtít hrát artefakty, tak pravděpodobně jako generála zvolíte Silas Renna a k němu přidáte jako třetí barvu červenou či bílou. Dovedu si ale představit, že by se Armix hrál v decku a ve správném matchupu byste ho prohodili s původním generálem po první hře.
Court of Ambition - ačkoli má černá k dispozici celkem dost karetní výhody, tak podobných efektů, jenž by zajišťovaly extra draw každé kolo, zase tolik není. Většinou to jsou různí planeswalkeři, či bezbarvé karty (Karn, Scion of Urza, Coercive Portal).
Na druhou stranu je duel commander dost nehostinný formát a kontroly se mnohem více spoléhají na planeswalkery a vlastně se tu ani příliš nehraje třeba taková Phyrexian Arena.
Největší problém je samozřejmě v tom, že Court je opravdu špatný proti agresivním deckům, což je v duel commanderu v podstatě nepřekonatelný problém. Na multiplayer to ale bude hodně fajn, jelikož je pomalejší, hraje se na více životů a hlavně ovlivňuje všechny soupeře. A pokud hrajete třeba 2HG variantu, tak v té je to naprosto smrtící.
Demonic Lore - drawback je tu opravdu znatelný, ale na druhou stranu tři karty za tři many je vynikající poměr. Nabízí se to hrát buďto v nějakém aggru s opravdu nízkou křivkou, nebo v decku, kde to budete umět hned obětovat, což ale zatím umí jenom trojice generálů - Ertai, Shattergang Brothers a novinka v podobě Ghena, Arcanum Weavera.
Elvish Dreadlord - poměrně atypický efekt pro Elfy, ale v nějaké casual verzi zaměřené na tribal synergie by to mohlo být fajn, zejména pokud ho budete umět obětovat a vytvořit si tak takový malý Plague Wind.
Nevýhoda je samozřejmě v tom, že pokud budete chtít hrát striktně tribal, tak v BG kombinaci je jediná možnost Nath of the Gilt-Leaf a poté noví uncommonoví partneři.
Falthis, Shadowcat Familiar - pokud bychom chtěli využít Falthise jako generála, tak se nejvíce nabízí ho spárovat s další novou kartou, což je Jeska, Thrice Reborn.
Zajímavé je, že kdybychom se snažili vsadit na kombinaci first strike a deathtouch, tak bychom zjistili, že máme k dispozici pouze partnery za pět a více man.
Další využití může být s generály, kteří uměji průtokově dávat damage, což je třeba Judith, Olivia Voldaren, nebo Kelsien,.
Feast of Succession - šest man za lehce nespolehlivá vrata, to je dost na pováženou, ovšem za efekt monarcha si v nějaké té casual partii milerád připlatím. Zajímavé to může být třeba s Aminatou nebo Lordem Windgracem, kde vyčíste stůl a zároveň vám ve hře zůstane generál.
Miara, Thorn of the Glade - elfové mají všebecně problémy s tím, když někdo hraje povícero hromadného zabíjení, takže uvítají každý podobný efekt. A jako druhý partner se k ní dá použít třeba manasink v podobě Numy, Joraga Chieftaina, nebo zajímavý rampící engine v podobě Kodamy of the East Tree.
Nadier's Nightblade - zajímavá možnost pro token decky, jak získat reach do lategamu, nebo obecně - jak vyzrát na kontrolní decky. Samozřejmě, že tu ale pořád máme lepší možnosti jako Blood Artist či Zulaport Cutthroat...
Necrotic Hex - už jenom šestice tokenů by mnohdy sama o sobě stačila k tomu, abychom zcela zvrátili situaci na stole.
Ve správně postaveném decku to bude jako Plague Wind a zároveň winkondice v jednom. Suma sumárum, jde o skvělou casual kartu která se určitě zařadí mezi staply formátu.
Nightshade Harvester - zajímavý hatebear do multiplayeru, kde může velmi rychle narůst do obrovských rozměrů. Nejvíce ho oceníte samozřejmě proti rampě a kontrolu, což jsou decky, které všeobecně chtějí pokládat zem každé kolo.
Ideální deck pro Harvestera bude Yarok, se kterým se life loss nasčítá poměrně rychle, nebo všeobecně agresivnější midrange, či decky, jenž umí pracovat s plusovými kántry.
Opposition Agent - tohle bude nepochybně commander staple jak v duel commaderu, tak i v multiplayeru a zcela určitě ho v meším počtu uvidíme i na legacy a vintage, jelikož jde prostě o velmi silný efekt. Když se vám povede díky akceleraci typu Dark Ritual či Lotus Petal s ním zaskočit soupeře při "fečování" ve druhém kole, tak to může samo o sobě zcela rozhodnout hru.
Jeho největší nevýhoda je samozřejmě v tom, že jde o černou kartu a černé decky nemají přece jenom tolik levné karetní manipulace, jako modré decky, takže se k agentovi nedostanete zase tak spolehlivě. To lze samozřejmě zlepšit tím, že budete hrát modrou, nebo zelené creature tutory, což se s Agentem důrazně doporučuje.
Na druhou stranu je asi dobře, že tenhle efekt nedostala k dispozici modrá, na legacy by to pak mohly hrát stompy decky spolu s Dazou a Forsáží...
Za pozornost také stojí, že jak Agenta, tak i Hullbreachera umí najít Recruiter of the Guard, což by na legacy mohlo být zajímavé pro Esper Midrange s Aether Vialy.
Profane Transfusion - zcela určitě nejhorší mythic v edici. Zajímalo by mne, co RnD tak přitahuje na výměně life totalů, jelikož to zdaleka není první (a asi ani poslední) podobná karta. A všechny mají jedno společné - nehrají se snad ani v těch nejvíce casual decích. A nezachrání to ani token navíc, za devět man je to prostě směšně špatný efekt.
Rakshasa Debaser - na šesti manách mají kontroly a midrange k dispozici kusy jako Grave Titan, Noxious Greahulk, či Wurmcoil Engine, takže je dost těžké si představit, že by se v této konkurenci prosadila nějaká jiná karta.
Debaser má ale natolik silný efekt, že to minimálně za zkoušku stojí. Obzvláště pokud mu trochu uzpůsobíte deck a budete hrát buďto haste enablery (Lightning Greaves, Fires of Yavimaya), nebo kopírování triggerů (Lithoform Engine, Strionic Resonator).
Sengir, the Dark Baron - zajímavý finisher pro kontrol se spoustou spot removalu, ovšem je nutné ho spárovat s nějakou levnější bytostí, anžto je sám o sobě velmi pomalý a za osm man už ho budete hrát opravdu neradi.
Škoda jenom, že černá nemá žádnou levnější bytost, kterou lze použít jako čistě value generála pro kontrol (nejlepší varianta bude asi pětimanový Tevesh Szat, který má se Sengirem také celkem pěknou synergii).
Szat's Will - pět man je na french pro podobný efekt až příliš mnoho, nicméně instant speed v kombinaci se zajímavými efekty není v casual hrách vůbec k zahození. Samozřejmě, že rozhodující kritérium hratelnosti bude, zda-li umíte nějak využít vyrobené tokeny.
Pěknou synergii to má třeba s Mazirekem, Ayarou, Erebosem (Bleak-Hearted), Kels, nebo třeba Yawgmothem.
Tevesh Szat, Doom of Fools - bez pochyby jedna z nejzajímavějších build-around karet v celé edici. Jako kontrolní midrange ho lze postavit de facto v libovolné barevné kombinaci, ačkoli se nejvíce nabízí zelená, díky které Teveshe můžete v ideálním případě zahrát už ve třetím kole.
Líbí se mi také, že k Teveshovi nepotřebujete žádné další token synergie (ačkoli v casual verzi s ho s Doubling Seasonou nebo Divine Visitation milerád zahraju), jelikož tokenům sám dává skvělé využití. Lízat dvě extra karty za kolo mi přijde pro midrange jako extrémně silná výhoda.
V v duel commanderu poslední dobou klasické černé attrition-based decky celkem strádají a Tevesh by jim mohl vdechnout nový život.
Reprinty:
Cuombajj Witches - poslední karta do monoblack devotion v pauperu, které chyběl reprint (předtím jsme měli Oubliette v Double Masters a Crypt Rats v Modern Horizons)
Fleshbag Marauder - pro změnu úplná novinka na pauper, rozhodně dobře využitelné proti Hexproof deckům, ale i třeba proti odolným bytostem typu Gurmag Angler a Guardian of the Guildpact. Doporučuje se ho kombinovat s kartami jako Unearth či Tortured Existence.
Thorn of the Black Rose - do třetice reprint pro milovníky pauperu, podobně jako Palace Sentinels se zařadil mezi staply formátu a v kontrolech patřil mezi nejlepší zdroje karetní výhody
Vampiric Tutor - stejně jako u Mana Drainu platí, že to je fajn reprint z finančního hlediska, niccméně s výjimkou vintage a multiplayer commanderu si ho při hře příliš neužijete.
Victimize - spíše karta pro casual hraní, nicméně je to staple po všechny creature decky, které alespoň trochu pracují se hřbitovem
Viscera Seer - jeden z nejlepších free sacrifice outletů vůbec, něco podobného za manu dokáže pouze Carion Feeder a ačkoli už dnes kombo s Melirou s persist bytostmi nepatří mezi ty nejpopulárnější, tak stále nachází využití s generály jako jsou Grenzo či Judith
Novinky:
Alena, Kessig Trapper - karta se zajímavým potenciálem, když ji zkombinujete třeba s Phyrexian Dreadnoughtem, nebo Phyrexian Soulgorgerem.
Ideálně se doplňuje se zelenou, ve které jsou všeobecně větší bytosti a hlavně v ní má svoji partačku z Kessigu, Halanu, se kterou tvoří údernou dvojici, která bude postrachem pro všechny creature decky.
Aurora Phoenix - myšlenka decku přímo zaměřeného na cascade mechaniku je sice zajímavá, ale podle mne pro ni nemáme dostatek payoffů.
A v nějakém Big Redu bych na šesti manách rozhodně našel mnohem zajímavější kusy - určitě to nebude bytost, která umírá na Bolt.
Breeches, Brazen Plunderer - vynikající karetní výhoda pro pirátí tribal, už jsem zmiňoval jeho pěknou synergii s Malcolmem. Pokud chcete postavit co nejvíce competetive pirátí tribal, tak tohle bude ta nejsilnější kombinace generálů.
Coercive Recruiter - sám o sobě si nezadá se Zealous Conscripty, ale v tribal decku půjde o opravdu silný efekt, zvláště když budete mít způsob, jak ukradené bytosti obětovat (což tedy umí lépe černá, nicméně pořád tu máme třeba Goblin Bombardment).
Další možné využití je samozřejmě v decku jako Shattergang Brothers, nebo s blinkovacími efekty.
Court of Ire - škoda, že je to za tolik man, protože efekt je to opravdu silný. Chápu ale, že červená nemůže mít de facto Phyrexian Arenu, která by ještě navíc dávala výhodu.
Pro casual hraní to ale bezpochyby bude fajn karta, kterou si určitě s chutí zahraju v každém červeném decku (snad kromě kontrolu, kde bude karetní výhoda v modré).
Crimson Fleet Commodore - každá barva dostala k dispozici commonovou monarch bytost už v Conspiracy 2, nicméně červená až doposud měla k dispozici pouze pětimanovku, což bylo i na formát typu pauper dost podprůměrné.
Palace Sentinels jsou sice v boros monarchu asi stále lepší, hlavně kvůli synergii s Prismatic Strands, nicméně Commodore umí mnohem rychleji ukončit hru a zastaví v kombatu Gurmag Anglera, což rozhodně není k zahození.
Dargo, the Shipwrecker - zajímavý build-around generál, kterého s Kuldotha Rebirthem a dalšími levnými artefakty teoreticky můžete dostat do hry už ve druhém kole (teoreticky samozřejmě už v prvním, díky Lotus Petalu či Simian Spirit Guide, ale to je opravdu extrémní případ).
Pokud nehrajete černou, tak bude dosti obtížné se ve druhém kole zbavovat 7/5 tramplera a už jenom proto si myslím, že Darga na duel commanderu zcela určitě uvidíme. Zajímavé bude, s jakými partnery se ho hráči rozhodnou spárovat. Nabízí se hlavně Jeska, se kterou je to při ideálním draw 21 damage ve třetím kole. Fajn to ale může být třeba i s Teveshem, který pro Darga poskytuje dobrou "potravu".
A samozřejmě to bude určitě fajn i do pirátího tribalu, ačkoli jako generál to nebude nejlepší možnost, snad jenom kdybyste je chtěli hrát monored spolu s Breechesem.
Emberwild Captain - hodně zajímavá bytost do agresivních decků - proti kontrolům to je karetní výhoda a agresivní decky pro změnu potrápí, když budou chtít přejít do damage racu.
Pochopitelně, v duel commanderu si jenom těžko představím, že bych tomu dal přednost před Hellriderem, Chandrou (Torch of Defiance), či Territorial Hellkitou.
V multiplayeru to ale bude parádní karta a určitě bych si to zahrál nejen v pirátích decích, ale i v jiných aggro decích se zelenou a černou.
Flamekin Herald - zajímavá karta do partner decků. Samozřejmě, že ji nebudete hrát ve weenie decku s Kelethem, ale třeba v kombinaci Dargo a Tevesh by mohl vytvořit hodně slušnou karetní výhodu.
To je zjdnudušeně přesně ten typ decků, kde bych chtěl Heralda vyzkoušet - vícebarevné midrange decky, kde budou partneři za tři a více man.
Hellkite Courser - většina červených mythiců v CMR je velké zklamání a Hellkite do této katerogie rozhodně spadá. Jediný deck, ve kterém si ji dovedu představit jako opravdu užtiečnou kartu, je The Ur-Dragon.
Jsou tu samozřejmě i další zajímavé možnosti jako Drakuseth, Gisela, nebo Borborygmos (Enraged), nicméně vydání podobné karty podle mne není ani náhodou důvod, proč stavět libovolný z těchto decků. Po pravdě kromě srdeční záležitosti asi není žádný jiný důvod, proč si zvolit libovolnou z těchto bytostí jako generála :)
Jeska, Thrice Reborn - tohle je výjimka mezi červenými mythicy, Jeska má totiž hned na první pohled zajímavý potenciál jednak s posilovacími spelly (Brute Force, Unstable Mutation, Invigorated Rampage) a také s kartami, které doublují damage (to je podle mne spíše casual záležitost) či dávají deathtouch.
Ideální partneři pro ní mohou být jednak v monoredu Dargo, v UR Tempu Esior (na toho můžete bez obav používat posilovací efekty), nebo generálové, které umožní hrát v decku zelenou (Ghor-Clan Rampager či Berserk jsou s Jeskou opravdu smrtící kombinace), což je víceméně jenom Reyhan a Sidar kondo. Ostatní zajímavé možnosti jsou v duel commanderu zakázané - Thrasios, Bruse, Akiri a Vial Smasher.
Jeska's Will - tohle je karta spíš pro multiplayer, kde nebudete mít problém s tím, abyste efektivně využili oba dva módy naráz v jednom kole.
Samozřejmě, že by se to mohlo hrát i v klasickém Monoredu s Kari Zev, nebo v Boros Weenie s hodně nízkou křivkou, nicméně v případě, kdy soupeř nebude mít karty na ruce, budete potřebovat celkem dost many (a i štěstí), abyste z toho zahráli více, než jednu extra kartu. A počítat s tím, že v Monoredu budete mít čtyři a více man, to mi úplně jako vítězná strategie nepřijde.
Kediss, Emberclaw Familiar - tohle mi přijde jako pěkná meme karta, je to podobně užitečné jako trample u Charging Badgera.
Reálné využití vidím v tom, když ji spojíte s nějakým pořádným "vaškem" a dáte mu lifelink. V pěti hráčích už je to pak rozhodně znát. A nesmím opomenout ani zajímavost v podobě faktu, že jde vůbec o první legendární ještěrku!
Krark, the Thumbless - upřímně řečeno takhle na papíře nedokážu přiliš odhadnout, jestli je tohle dostatečně konkurenceschopná karta pro duel commander. V UR Tempu s Esiorem by to mohlo být velmi zajímavé, zvláště když není zase tak složité ho postavit tak, že většina instantů a sorcery budou proaktivní karty za jednu manu.
Je také pozoruhodné, kolik karet má s Krarkem zajímavé synergie. Určitě nemůžu nezmínit jeho ztracený palec (Krark's Thumb) a Zadu (Zada, Hedron Grinder).
Pro casual hraní je podstatné i to, že ho lze dobře využít s kartami, které triggerují při castění noncreature spellů. Z generálů je to třeba Niv Mizzet, Parun, Vial Smasher, a Kalamax.
Hodně silný bude Krark také v kombinaci s free spelly, které prostě automaticky zahrajete dvakrát. V duel commanderu se nabízí zejména Deadly Rollick, což bude hodně úderná kombinace. Mimo commander přichází na mysl například Archive Trap, se kterou by se to dalo zkombinovat na legacy.
Port Razer - opět zklamání na pozici mythicu, chápu možný potenciál v multiplayeru, ale mám pocit, že se až příliš nadřete, abyste z něj vykřesali byť jediný extra kombat.
Mnohem jednodušší bude hrát třeba Morauga, Goda, nebo Aggravated Assault. Mimo pirátí tribal decky ho asi příliš neuvidíme.
Rograkh, Son of Rohgahh - tahle karta má přinejmenším skvělý flavor, ale u toho to určitě neskončí, jelikož se pro něj najde nespočet nejrůznějších využití.
Rograkh krásně enabluje karty jako Mox Amber, Loyal Apprentice, či Readly Rollick, což je podle mne dostatečný důvod k tomu, proč ho zkusit hrát.
Ideální bude s generály, kteří ho enablují buďto plusovými countery (Keleth, Reyhan), nebo equipmenty a aurami (Ardenn).
Soulfire Eruption - tahle karta má přinejmenším dobrý mythický flavor. Škoda, že damage udílí náhodně (ale v multiplayeru můžete jít štěstíčku naproti třeba díky Sensei's Divinig Topu), ale vzhledem k tomu, že všechny karty pak můžete zahrát, tak je to férová cena.
Ideální to bude nejen v rampícím decku, ale také v decku, který to umí nějak nacheatovat, či zlevnit - Narset, Mizzix, Jhoira, nebo třeba Neheb.
Wheel of Mistfortune - hodně komplikovaná karta, kterou si asi každý bude muset přečíst několikrát, aby vlastně pochopil, jak přesně funguje.
Líbí se mi, že v multiplayeru vytváří zajímavé mind games, nicméně to je asi ten nejzajímavější aspekt téhle karty.
Z historického hlediska na tom karty, u kterých každý něco tajně vybírá, nejsou zrovna nejlépe. Tady je alespoň celkem přímočaré, že pokud nechcete nic riskovat, tak prostě zvolíte nulu a neztratíte žádné životy, ani karty na ruce.
V duel commanderu může být dost zrádné, že pokud chcete líznout sedm, tak dostanete damage, což z Wheelu dělá celkem nespolehlivou kartu. V monoredu často rozhoduje hru jedno draw, kde si potřebujete líznout blesk a už jenom proto bych byl s podobnou kartou dost opatrný. Další problém je samozřejmě v tom, že je dost nespolehlivá v souboji dvou agresivních decků, jelikož vás soupeř může přeplatit a pak bude mít možnost jako první využít nově nalízané karty. To jsou pro mě osobně dostatečně dobré důvody, proč tuhle kartu v duelu nehrát.
Jako hlavní místo pro tuhle kartu vidím casual decky benefitující z toho, když všichni lízají velké množství karet, tj. hlavně Nekusar a Brallin + Shabraz.
Reprinty:
Blasphenous Act - s reprinty to v červené rozhodně mohlo být lepší, jelikož tohle je ten nejlepší z nich. Je to bezpochyb skvělá karta do multiplayer commandera, kde dost často funguje jako "vrata" za jednu manu, nicméně už byla čtyřikrát vydaná v commander produktech a také jsme ji měli v Double Masters.
Je fajn, že wizardi přestali do nekonečna reprintovat Comet Storm, ale rozhodně se daly reprintnout i mnohem zajímavější karty, než Blasphenous Act pošesté...
Fiery Cannonade - další nová zajímavá karta na pauper. Samozřejmě bude trpět na to, že Electrickery je o manu levnější a tím pádem dost účinější třeba proti token deckům, hexproof bytostem, nebo Delver deckům, ale Cannonáda je zase lepší proti aggrům s Burning-Tree Emissary a také po sidu pěkně obehrává Lumithread Field, což je pro token decky zřejmě nejlepší obrana proti Electrickery. Místo na formátu tak podle mne bude mít zaručené.
A to je pro dnešek vše, na druhou půlku rozboru se můžete těšit v průběhu příštího roku :) (ale vážně - rád bych to měl do konce týdne hotové). Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Pěkný rozbor. Těším se na druhou část!
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře