Články
Allcommon - All the Fun!
Není tomu tak dávno, co nám Wizards of the Coast představili svůj nejnovější nápad - novou kategorii vzácnosti karet, tzv. mythic rare. Tento krok samozřejmě vyvolal spoustu diskuzí - často se debatovalo o tom, jak tento krok zahýbe s cenami kusových karet. Jen málokdo se odvážil pomyslet na to, kolik by asi stála karta typu Tarmogoyf, pokud by byla vydána jako mythic rare místo obyčejného rare. Už v dnešní době jsou ceny některý karet skutečně k neuvěření (obzvlášť, pokud si pomyslíte, že se stále jedná jen o potištěný papír).
Nejeden nadějný hráč byl určitě nucen vzdát se svého koníčku už jenom proto, že udržet krok se současným tempem vydávání nových karet je finančně velmi náročné, pro mnoho hráčů doslova nemožné. Dlouhou dobou bylo jedinou možnou alternativou hraní s kamarády v oblíbené hospůdce, klubu nebo doma. Ale to už naštěstí není pravda - formáty PDC / Allcommon nabízejí možnost zahrát si v soutěživém prostředí s kartami, které vás nebudou stát celou výplatu (ať už vaši, nebo vašich rodičů).
PDC
Zkratka PDC je utvořena z počátečních písmen sousloví Pauper Deck Challenge. Jedná se o formát, který z iniciativy hráčů vznikl v červnu 2004 na Magic Online. Jeho omezení byla jednoduchá - smí se hrát pouze karty, které jsou dostupné v Magic Online jako commony. Formát se uchytil, postupně nabíral na oblíbenosti a konstruované formáty se začaly dělit podobně jako v běžném Magicu - na Standard, (Future) Extended a Classic. Dříve se hrával ještě Block PDC, ale kvůli nedostatku hráčů ochotných vést takový turnaj, se od něj upustilo (což samozřejmě neznamená, že se tento typ turnajů nemůže v budoucnosti vrátit).
V PDC Classic lze hrát všechny commony, které kdy vyšly jako common na Magic Online (a to včetně edic, které vyšly pouze na Magic Online - Masters Edition a Masters Edition II). Jedná se o nejobsáhlejší a také nejdražší PDC formát - vyšší ceny jsou způsobeny především tím, že některé klíčové karty pocházejí z Invazního bloku (ten je na Magic Online velmi špatně dostupný) nebo z edic, které nejsou na MtGO příliš oblíbené (starší edice, které jsou postupně do MtGO doplňovány).
Future Extended bylo původní označení pro Extended používané až do příchodu edice Shards of Alara. Až do té doby neodpovídala skladba edic legálních na PDC Extended skladbě edic v běžném Magicu. Důvod byl prostý - v té době byly na Magic Online k dispozici pouze edice od Invasion dále (s drobnými výjimkami v podobě starších edic - například Mirage) a Classic PDC tak v podstatě až na drobné odchylky pokrýval tehdejší Extended. Aby se odlišily dva téměř identické formáty, bylo rozhodnuto, že se bude hrát Future Extended - tedy porotační podoba Extended formátu. Po rotaci spojené s příchodem Shards of Alara se na PDC Extended příliš nezměnilo - pouze se odstranilo označení "Future" (a samozřejmě bylo možné hrát karty ze Shards of Alara).
Standard PDC pokrývá stejný rozsah edic jako jeho "plnohodnotný" bráška. Výběr karet pro Standard PDC i Extended PDC dále svazuje ještě jedno pravidlo: karty, které jsou legální v těchto formátech, musely vyjít jako commony v edici spadající do příslušného formátu.
Příklad: Consume Spirit vyšla v desáté edici jako uncommon, není tedy legální ve formátu Standard PDC (přestože již dříve vyšla jako common). Naopak ve formátu Extended PDC je legální, protože vyšla jako common v Mirrodinu, který je jednou z legálních Extended edic.
Stejně jako ostatní konstruované formáty, i PDC formáty mají své seznamy banned a restricted karet. Avšak vzhledem k celkově nižší úrovni karet (co se síly efektu generovaého kartou týká) jsou tyto seznamy většinou velmi krátké, často i prázdné. PDC Extended zakazuje použití Cranial Plating a Disciple of the Vault a omezuje použití všech šesti artefaktových zemí. Jak je vidět, jedná se o klíčové karty do Affinity, která je na tomto formátu opravdu silná. Přesto se však stále vede diskuze o "odomezení" artefaktových zemí - ty se dají hrát i v jiných balíčcích než v Affinitě a Affinita se i bez nich dokáže rozjet velmi rychle (jejich odomezením se tedy Affinita nijak zvlášť neposílí).
PDC Classic pak zakazuje použití pouze jediné karty - opět se jedná o Cranial Plating. Fakt, že je tato karta zakázaná i na tak širokém formátu, jakým je PDC Classic, jenom ukazuje, jak moc jsou pláty silné a jak moc by s nimi byla Affinita mimo kontrolu.
Ve formátu PDC Standard nejsou zatím žádné karty omezeny ani zakázány (a pokud WotC neudělají při návrhu nových edic nějakou zásadní chybu - viz. například Affinita - zřejmě tomu tak i zůstane).
Pauper - oficiální formát
Ve světě MtGO navíc došlo (obzvlášť pro příznivce PDC) k jedné velmi veselé události - WotC se nedávno rozhodli, že začnou PDC Classic podporovat jako oficiální formát. Před samotným uskutečněním tohoto plánu se WotC spojili s PDC komunitou, aby prodiskutovali některé důležité aspekty (především seznam banned a restricted karet) - kdo jiný měl s "nově" vznikajícím formátem více zkušeností než kovaní PDC hráči? Nakonec byl převzat banned a restricted list dlouhodobě používaný PDC komunitou (zakázaný Cranial Plating).
Pro Pauper formát v současné době existují čtyři možnosti, jak se do něj zapojit:
- 4-Man Queues - miniturnaje pro čtyři hráče, single elimination. Vstupné činí tři tixy, odměna je jeden booster za každou výhru.
- 2-Man Queues - "miniminiturnaje" pro dva hráče (dá se to ještě označit za turnaj?), jeden zápas. Vstupné činí dva tixy, vítěz získává booster.
- Pauper Premier Events - velké turnaje, dlouhodobě plánované. První z nich se hraje zítra (neděle 1. února) od 17:00 našeho času, další je naplánovaný na konec března. Vstupné je 6 tixů, rozdělení odměny (více než 200 boosterů!) můžete najít zde.
- Hraní jen tak - zdarma
První tři možnosti se rovněž započítávají do Online Costructed ratingu. Uvedení Pauper formátu na Magic Online bylo jedním z nejúspěšnějších kroků WotC v loňském roce. O tom, jak velký úspěch formát u hráčů má, svědčí mimo jiné i to, že ceny online common se v případě některých karet několikanásobně zvedly. Navíc se předpokládá, že pokud bude mít nadcházející PE úspěch, přikročí WotC také k podporování dalších PDC formátů - PDC Extended a PDC Classic. Držmě palce!
Allcommon
Allcommon je označení, které se vžilo pro "papírové PDC turnaje". Narozdíl od Magic Online prozatím neexistuje jednotná komunita a jednotlivé turnaje se liší hernu od herny. Určitě by bylo zajímavé zorganizovat nějaké celorepublikové sjednocení AC komunit, čímž by se usnadnil přechod hráčů mezi turnaji pořádanými jednotlivými hernami.
V současnosti mají nejaktivnější AC scénu pražský klub Outpost a ústecký klub při tamním DDM. Před účastí na AC turnaji pořádané některým klubem je nutné se seznámit s pravidly platnými v daném klubu! Například v Outpostu platí pravidlo, že rarita karty se posuzuje podle poslední edice, v které vyšla - u Timeshifted karet se pak bere předchozí rarita.
Příklad: Pokud budu chtít na AC Extended do Outpostu, smím hrát Fiery Temper, protože vyšla jako Timeshifted v Time Spiral a její předchozí rarita (z Tormentu) byla common. Naopak ale nesmím hrát Consume Spirit, který sice vyšel v Mirrodinu jako common, ale naposledy vyšel v desáté edici jako uncommon.
Oproti PDC se AC turnaje dělí na Standard, Extended a Legacy. V Outpostu se ve čtrnáctidenních intervalech střídají AC Standard a AC Extended, které jsou jednou za čas nahrazeny alternativním formátem (AC Block / AC Legacy / AC Two-Headed Giant).
A co z toho budu mít?
Důvodů, proč hrát PDC / AC, je spousta a věřím, že každý z vás by si něco našel. Častým argumentem ve prospěch těchto formátů je obvykle cena. V případě PDC se cena valné většiny common pohybuje kolem $0.02 (~ 50 haléřů), výjimku tvoří pouze vybrané commony na PDC Classic, které díky nebývalému zájmu o formát v poslední době vyletěly prudce nahoru (např. Armadillo Cloak se v současné době prodává zhruba za $3.90 ~ 80 Kč).
Ač se jedná o silný argument, rozhodně ho nepovažuji za ten nejsilnější. Za ten považuji především to, že PDC / AC nabízí všem hráčům stejnou šanci na výhru bez ohledu na jejich (finanční) situaci. Navíc jsou PDC / AC turnaje především o zábavě a lásce ke hře - málokdy se vám stane, že by vás chtěl soupeř vytrikovat na nějaké neznalosti pravidel (a při sebemenší chybce volal rozhodčího). Těch pár boosterů, které jsou obvykle k dispozici na ceny (většinou 1 booster na hráče), za to nikomu nestojí, a na turnajích panuje velmi dobrá přátelská nálada.
A co víc: PDC / AC turnaje poskytují hráčům možnost popustit uzdu své fantazii co se konstrukce balíčku týká. Že je k dispozici menší množství karet a musí to tedy být nudné a jednotvárné? Ani náhodou! Díky obecně nižší síle common karet zde neexistuje několik málo vyhrávajících strategií. Jakýkoliv balíček má šanci na výhru. Kdo z vás nikdy nesnil o tom, že přijde na turnaj a vyhraje ho s vlastním, z Internetu nestaženým, balíčkem? Kdo z vás šel někdy na běžný Extended turnaj se svým vlastním a originálním balíčkem? A nemyslím tím teď to, že stáhnete balíček z Internetu a vyměníte sideboard tak, abyste se lépe připravili na lokální metagame. Na PDC / AC turnajích není problém přijít pokaždé s jiným balíčkem (na případné otázky typu "Co dneska hraješ?" se není třeba bát odpovědět po pravdě, většině lidí stejně popis "Takový UR control s prasátkem nakonec" moc neřekne).
Přijď mezi nás!
Závěrem jsem si připravil malý dotazníček:
- Naštval vás někdy pohled na soupeře, který ve druhém kole zahraje Tarmogoyfa a vy jste věděli, že sami si ho nikdy nebudete moci dovolit?
- Nebaví vás hrát se soupeři, kteří se vás snaží všemožně rozptýlit, aby vás tak vyprovokovali k chybě?
- Nebaví vás hrát se soupeři, kteří volají rozhodčího kvůli všemu možnému?
- Chtěli byste si zahrát svůj vlastní balíček, ale při tom mít alespoň nějakou šanci na výhru?
- Nebaví vás hrát neustále stejný balíček, protože díky své finanční situaci si můžete dovolit jiný?
Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, neváhejte a zavítejtě na nejbližší AC turnaj, případně nainstalujte Magic Online a zapojte se do PDC turnajů!
Jak již bylo uvedeno výše, v pražském Outpostu se AC turnaje pořádají pravidelně každých čtrnáct dní. Informace o AC turnajích pořádaných ústeckým M:tG klubem nalezenete na jejich webu (podle dosavadního plánu turnajů se zdá, že v brzké době bohužel nebude žádný AC turnaj pořádán). V případě ostatních klubů se informujte u svých lokálních organizátorů - nebojte se sami se pustit do organizování AC turnajů, za tu zábavu to stojí!
Na Magic Online máte možnost zapojit se buď do sankcionovaného Pauper formátu (viz. výše), nebo se zúčastnit některého z turnajů pořádaných samotnými hráči (PRE - Player Run Events). V naší časové zóně je k dispozici MPDC (Standard, každé pondělí od 21:00), Thursday Classic Pauper (Classic, každý čtvrtek od 21:00) a Classic PDC (Classic, každou sobotu od 15:30). Navíc se rýsuje znovuobnovení Extended PDC turnaje v evropském čase, pravděpodobně v pátek nebo v neděli v podvečer / večer. Vstup na PRE je zdarma, i přesto však většina z nich nabízí mnohdy velmi zajímavé ceny (boostery, kredity do internetového obchodu prodávajícího M:tGO zboží, ...).
Spoustu informací o AC formátu naleznete na stránkách allcommon.estranky.cz, o PDC formátu pak na webu www.pdcmagic.com. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, rád je zodpovím (můžete použít komentáře nebo SZ). Těším se, že se s některými z vás setkám u stolu (ať již skutečného nebo virtuálního) nad partičkou PDC / AC!
Honza Zámyslický
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře