Články
Dračí Meditace 6
Dračí Meditace 6
Úvodní slovo
Zdravím a pozdravuji všechny příznivce meditativních pozastavení na stránkách CMUS. V dnešní, v jistém smyslu poslední, části Meditací budeme celí bílí, bělejší, nejbělejší bělouši. Okruh barevných diskursů tak uzavřeme barvou v poslední době nebývale dynamickou: vždyť bílá byla obdařena některými, bezesporu revolučními nástroji. Tento trend jsme již pár poznámkami načali v předchozím článku, zde je však dlužno zabývat se tímto fenoménem podrobněji.
Ohlédneme-li se zpátky, vzpomeneme si na Lorwyn a přelomové vydání O-Ringu: pamatuji si, jak jsem při listování visual spoileru nemohl uvěřit, že tento enchantment vyšel jako common. Četl jsem si text karty hned několikrát kroutě hlavou – tohle tu opravdu ještě nebylo. Rázem karta penetrovala do některých konstrukcí na Legacy, natrvalo se usídlila na Extended a vůbec donedávna kralovala v „bílém“ prostředí formátu Standard. Aby toho nebylo málo, přišel set Conflux a v něm těžko předpokládaná variace na Swords to Plowshares – Path to Exile. Sice v té době bylo nutné posílit možnosti všech barev (mějme na myslích také reprint Terminate v expanzi Alara Reborn) kvalitně a „levně“ zabíjet bytosti.
Ohlédneme-li se zpátky, vzpomeneme si na Lorwyn a přelomové vydání O-Ringu: pamatuji si, jak jsem při listování visual spoileru nemohl uvěřit, že tento enchantment vyšel jako common. Četl jsem si text karty hned několikrát kroutě hlavou – tohle tu opravdu ještě nebylo. Rázem karta penetrovala do některých konstrukcí na Legacy, natrvalo se usídlila na Extended a vůbec donedávna kralovala v „bílém“ prostředí formátu Standard. Aby toho nebylo málo, přišel set Conflux a v něm těžko předpokládaná variace na Swords to Plowshares – Path to Exile. Sice v té době bylo nutné posílit možnosti všech barev (mějme na myslích také reprint Terminate v expanzi Alara Reborn) kvalitně a „levně“ zabíjet bytosti.
Tento kvalitativní a kvantitativní jev tuto nutnost přesahuje hned z několika úhlů: bílá získala nový způsob odstraňování bytostí – buď na vršek knihovny (Excommunicate), či dokonce na její spodek (v nedávné době reprintovaný Condemn či vícebarevný, nicméně „bílý“ Bant Charm nebo Hallowed Burial); červená hned o několik řádů přeskočila power level vydávaných kouzel – málokým čekaný reprint Lightning Bolt, ale to je na jiné povídání; na druhou stranu bílá ztratila leccos ze svého repertoáru.
Postupné vyhraňování (striktní profilování jednotlivých barev skrze specifické rysy: např. v černé discard, v zelené posilování, v modré rušení apod.) jednotlivých barev se konkrétně u bílé projevilo alternací standardního „board-sweepingu“: Wrath of God s připuštěním regenerace bytostí ve vtělení Day of Judgment; nejen v kontextu „totálních“ sweeperů pozorujeme absenci intervence do manových zdrojů – objevuje se slůvko nonland (kromě již zmíněného O-Ringu také Planar Cleansing) a WotC oficiálně deklarují, že již nikdy nevydají bílé karty typu Armageddon (tedy přesunutí těchto efektů do domény červené).
Bohužel se získáváním karetní výhody je to u bílé takřka bída s nouzí: zatímco v zelené je naznačen trend v podobě Elvish Visionary či Momentuous Fall, v černé s vydáním M11 pokračuje reprintování Sign in Blood (plus transposice Dark Confidanta do typu enchantment) a červená umí efektivně lízat alespoň prostřednictvím Chandra Ablaze, má bílá k užitku pouze určitou strategii vyžadující Survival Cache či jinak výbornou Wall of Omens. Sice v poloze permanentů operuje bílá barva celkem se 4 (!) monowhite planeswalkery: Ajani Goldmane; Elspeth Tirel; Elspeth, Knight-Errant; Gideon Jura, leč i v tomto ohledu zůstává nadále v pozici sekundární barvy – získávání karetní výhody čerpá tradičně z modré či černé neboli: na současném Standardu např. nemůže funkčně existovat monowhite control. Uvidíme, co s tímto stavem udělá New Phyrexia (po očku sledujeme Tezzeret´s Gambit), odrotování Zendikar blocku a především příchod M12...
Aby bílá bílá byla
CC3
V monowhite potřebujeme každé použitelné zabíjení – především je nutno včas zastavovat cizí commandery. V tomto případě dáme místo něj 1/1 létavici, což v našem formátu nehraje významnější roli. Player vs player: 8/10; multiplayer: 9/10 (pro legraci: hráči se mohou sázet, jak dlouho tam chudák dušák vydrží...)
Aura of Silence (AoS)
O třídu výkonnější Seal of Cleansing nám poslouží i jako omezení na soupeřovy „budoucí“ enchantmenty či artefakty. Bude-li někdo chtít hrát „návnadu“ na aktivačku AoS, připlatí si 2 many navíc: To může leccos znepříjemnit. Je dlužno dodat, že při hraní více hráčů je sice obětovací abilita z jistého důvodu oslabována (je pro ni jaksi více cílů, a je tedy těžší se správně rozhodnout, který zbořit), ale na druhou stranu je posilována abilita zdražovací. Player vs player: 7,5/10; multiplayer: 9/10
Takto můžeme v čistě defenzivním decku (pokud nehrajeme příliš mnoho bytostí, a tedy nevyžadujeme větičku „it can´t block“) pacifikovat generály s tím, že až nám se vší slávou atd. dojdou vrátka, vrátíme si spokojeně Cessation zpět na ruku. Taktéž se dá kombinovat např. s World Queller (chceme-li v upkeepu ničit cizí enchantmenty)...
Tato utilitka umí víc různých věcí. Jednak dokáže s tresholdem znovuspouštět O-Ring (dejme tomu situaci, kdy ring cíluje při příchodu do hry cizího generála a toho si soupeř hodí místo pod ring do commander zóny – O-Ring tak zůstává „nezaplněn“ a přímo si říká o nový cíl...), lze s ní „přebarvovat“ dle situace Teferi´s Moat, Story Circle apod. Hlavní potenciál je však s kartou Enchanted Evening – aneb: jednostranný „destroy all permanents“ je vcelku přijatelný bonus... Přidejme ještě zelený Primeval Light či Calming Verse a nechť se točí pardálové!
Dismantling Blow (DB)
DB je z široké rodiny disenchantů jeden z těch nejlepších: jsme-li ze začátku kvůli nějaké rané kartě ne tak zcela psychicky v pořádku (např. v druhém či třetím kole zahraný Survival of the Fittest), hrajeme toto kouzlo za tři many; dojde-li na DB v pozdější fázi, lízneme si díky kickeru navíc dvě (!) karty s instantní lehkostí. Pružná a vždy cenná karta.
V konstelacích se zdražovacími efekty bílé (zde jistě pro doplnění například Windborn Muse či zpomalovací Kismet) a modré („sesterská“ Propaganda, Pendrell Mists, Frozen AEther či Dream Tides) by si v těžkém anti-creature decku (commander Grand Arbiter Augustin IV) mohla velmi rozumět s různými mana leaky typu Force Spike, Mana Tithe apod. Jistě nezapomeňme na fešnou legendu Hanna, Ship´s Navigator!
Idyllic Tutor (IT)
Asi nemá cenu zdůrazňovat, že každý tutor je dobrý tutor. IT je poloviční Enlightened Tutor s hledáním přímo na míru (neboli ruku), berme tedy všemi deseti, zvláště hrajeme-li klíčové enchantmenty. Toť vše.
Kupodivu potentní karta: zvládá jednak otázku konečného (?) řešení nepřátelsky naladěných commanderů, jednak nám umí v případě nouze dodat 2 nové karty. To vše s rychlostí instantu za pouhé tři many. Stojí za hřích.
Oblivion Ring (O-Ring)
O něm jsme už toho napsali dost a dost. Pro zkrácení tedy dodám pár vět: patří do všech commander decků, které jsou schopny hrát bílá kouzla – samozřejmě jsou i výjimky (čistě – např. kvůli Krark-Clan Ironworks, Time Sieve či Tezzeret, Agent of Bolas, kde by jeden enchantment mohl dělat neplechu – artefaktové balíčky si raději zahrají Spine of Ish Shah). O-Ring odvádí práci všeho druhu, samozřejmě špinavou práci: planeswalkery, artefakty, enchantmenty, ale zřejmě nejčastěji to budou generálové, kdo zakusí, zač je toho O-Ring...
Prison Term (PT)
Značnou měrou vylepšený Arrest patří v rodině pacifismů k té lepší polovičce. Všimněme si také jistého unikátního rysu u PT: chybí zde vsuvka („unless they are mana abilities“); sice nic světoborného, ale někdy se vyplatí zavřít do věznice bídné Birds of Paradise...
Protective Sphere (PS)
Hrajeme pětibarevný enchantment deck? A jsme zoufalí, že na Story Circle není dostatek bílé many? Dejme šanci PS: placení životů se dá užít i jako sebevražedný akt vedoucí k výhře skrz Near-Death Experience. Vím, je to šílené, ale také zábavné – podobné kombo „smrti“ s N-DE lze spustit s šitkou zvoucí se Martyr´s Tomb...
Pulse of the Fields (PotF)
S balíčkem, v němž si budeme držet spoustu many v soupeřově tahu, si bude PotF rozumět věru dobře: mnohdy se bude našim soupeřům zdát, že jsme s tímto instantem „nesmrtelní“ – ve hře více hráčů se bude jednat o prvek politický: každý se bude rozmýšlet, zda na nás bude útočit... Player vs player: 8/10; multiplayer: 7 – 9/10 (záleží na herní situaci a na tom, kolik máme k dispozici many)
Recumbent Bliss (RB)
Další použitelný pacifism. Tentokrát invertovaný Pillory of the Sleepless – k tomu, aby RB „zapadl“ do celkového konceptu balíčku, je třeba tématu získávání životů (Test of Endurance či Felidar Sovereign): karta tak bude ještě lepší... hlavně ale nemít děravou hlavu – zisk života v upkeepu je volitelný!
Skupinový Reprisal za pouhopouhé 3 many může být ve správném decku lepší nežli jakákoliv wrátka – namátkou navrhněme třeba rychlý tlačák vedený Gaddock Teegem, tedy optimálně konstruovaný tak, abychom mohli zahrát všechna kouzla decku i s kithkiním generálem na stole.
Solitary Confinement (SC)
O (tehdejší) použitelnosti SC ve formátu Legacy jistě všichni ví: máme-li způsob, jak si každé kolo lízat kartu mimo draw phase, je tato zlatka vítaným doplňkem všech kontrolně laděných decků. Logicky se nabízí po vzoru Legacy hrát jej v souladu s enchantress strategií – přeci jen: skvělá Argothian Enchantress není jediný způsob, jak dosahovat skrze enchantmenty karetní výhody...
Tento kroužek může být společně s runami z edice Urza´s Saga důležitým kamínkem do mozaiky monowhite controlu (o jednotlivých monocolored generálech pojednáme v dalších dílech Meditací). Jeho kvalita ve hře více hráčů je sporná: buď bude lepší (pokud jedna barva pokrývá více hráčů), nebo naopak výrazně horší (jednoduše pokud tak tomu není). Player vs player: 8,5/10; multiplayer: 6 – 9/10
CC 4
Tento oddílek začínáme hned jednou z nejobávanějších karet magicu: pověstným „geddonem“. Vhodně načasovaný dokáže rozhodnout vše, v tomto scénáři se velmi podobá šílenému kousku Mind Twist – obě karty mají společný jeden rys: zbavují soupeře schopnosti hrát kouzla. Zatímco Armageddon eliminuje samotné zdroje many (a tím i v podstatě „zakazuje“ hraní kouzel), Mind Twist útočí přímo na kouzla na ruce. Zbraň hromadného ničení zemí však zasahuje do více oblastí zájmu než zmíněné černé sorcery: hraje-li v momentu resolvování „geddonu“ více hráčů, vyřadíme tak z provozu více cizích strategií, než bychom tak docílili s discardováním. Problémem mohou být snad jediné dvě věci: 1.) v multiplayeru pro nás bude o poznání komplikovanější docílit ideální situace pro hraní Armageddonu; 2.) pokud soupeři ví, že někde v našem balíčku se nachází tento skvost, budou na nás mermomocí útočit... Zminíme ještě milou synergii s kartami Jötun Grunt (je pro něj dostatek „jídla“) nebo Terravore (je veliká!). Player vs player: 10/10; multiplayer: 8/10
Tohle je jiný příběh. Pokud hrajeme tučné individuální kousky (Uril, the Miststalker), permanenty s více typy (můžeme si tak například u artefaktových zemí vybrat, jestli si je necháme jako artefakty, nebo jako země), stává se z Cataclysmy taktická a zároveň ničivá zvratová karta. Rozhodně se tu jedná o kartu s balíkotvorným potenciálem – budeme stavět deck na její míru, což vyžaduje jisté konstruktérské zkušenosti a spoustu času hraní-testování. Odměnou nám bude karta s obdobnou silou dopadu jako ta předešlá v našem výčtu...
Day of Judgment (DoJ)
Sice není v silách DoJ odeslat Troll Ascetica a jemu podobné do věčných lovišť, ale jinak je efektivita tohoto „moderního“ Wrath of God nepopiratelná. Mnohdy jej sesíláme kvůli samotnému generálovi – i tak se vyplatí investovat 4 many... Propojitelnost s Archon of Justice nebo Burning Sands (samozřejmě v případě, že my nemáme bytost žádnou) a rostoucí kvalita s větším počtem knihoven jsou samozřejmostí. Player vs player: 7,5 – 10/10 (záleží na dané situaci a našem balíčku); multiplayer: 9 – 10/10 (to samé v bledě bílém)
Faith´s Fetters (FF)
Málokterá karta se může pyšnit takovou univerzálností jako FF: navíc se 4životovým boostem. Je to vlastně 3 v 1: zisk životů + pacifism + anulování aktivačních abilit (což nám umožní zastavovat i planeswalkery). Silná konkurence O-Ringu, co se týče hratelnosti.
Honden of Cleansing Fire (HoCF)
Hondeny nejsou kvalitní jen v kombinacích (tedy v pětibarevné konstrukci), tento a ještě modrý „of Seeing Winds“ se dají slušně hrát i samy o sobě. HoCF je kvalitní spolupachatel s Phyrexian Arena a podobnými kartami, solidní obrana defenzivních decků proti agresivnějším.
Stejně jako v zelené, i v bílé je značná koncentrace velmi silných karet v oblasti spellů 4manových – pro tentokrát uveďme již na Legacy etablovanou Humility: zesměšňuje jakékoliv bytosti včetně commanderů. Hrajeme-li tedy spíše podpůrného maršálka, jehož budeme sesílat jen občas nebo takového, který se umí „flipovat“ do jiné podoby (Rune-Tail, Kitsune Ascendant), sáhneme právě po tomto enchantmentu. Skvěle se doplňuje s kartami typu Caltrops či Rain of Blades, není drahý na zahrání a poradí si s nepříjemnostmi napsanými na příšerkách. Pamatujme také, že Humility neplatí na indestructible či unblockable bytosti – toto nejsou ability, nýbrž jejich tzv. charakteristiky.
Její oblíbenost v souvislosti se sviňárnou Stasis je takřka legendární, mějme ještě na paměti její modré dvojče Frozen AEther. Pro nás bude zvláště významné, že se její dopad na hru týká všech našich oponentů – ideální setting pro commander formát. V tomto aspektu je Kismet ne nepodobná např. Aura of Silence. Co tedy toto očarování dokáže? Zpomaluje balíčky s převládajícím haste keywordem, do jisté míry kazí soupeřovu schopnost blokovat naše útoky, zasahuje do cizí manabase a proměňuje mocné a oblíbené karty (namátkou Grim Monolith nebo Mana Vault) v plívy.
Marshal´s Anthem (MA)
Tak trochu flavorově je MA „spřátelená“ karta s commander formátem: název vojevůdce našeho balíčku už má ve svém jménu – ale to jen tak na okraj. Pro „těžce“ bílé decky bude MA plnit dvojí funkci: v rané fázi bude posilovat hordu tokenů ze Spectral Procession či Battle Screech, v pokročilejší době bude oživovat Captain of the Watch či Cloudgoat Ranger – opět platí, že karta stylu 2 v 1 patří k té lepší stránce EDH materiálu.
Zde se pohybujeme v zóně pro majetnější hráče. Jedna z nejnepříjemnějších karet v magicu bude jistě i v našem formátu jedna z nejlepších, nejzvratovějších. Hrajme spolu s ní větší létající kusy (anděly a podobnou „havěť“), spoustu spot removalu a hurá: máme vítěze! Pro hráče-socky je dostupná varianta ve formě obdobně laděné Island Sanctuary – v tomto případě však bude asi nutné kombinovat balíček s modrou či bílou: mít alternativní způsoby, jak si lízat karty. V každém případě je hratelnost Moatu značně diskutabilní: Player vs Player: 1 – 10/10 (pokud hrajeme proti soupeři, co má v balíčku samé létavice, je Moat opravdu špatná volba...); multiplayer: 5 – 10/10 (sice na jednu stranu je větší šance, že útok zastavíme, ale také je větší šance, že Moat dostane nějakým tím disenchantem...)
Pursuit of Knowledge (PoK)
V samotné bílé snad jediné použitelné, zneužitelné, avšak také dost problematické lízání. Klíčem je co nejdříve mít na PoK 3 žetony: hrajeme množství karet s cycling nebo proliferate mechanikou, jistě nám pomůže i Sensei´s Divining Top. S modrou barvou bude dosažení aktivačky PoK o poznání snazší – v modré jsou však k dispozici lepší zdroje karetní výhody, např. již naznačený Honden of Seeing Winds, tudíž kvalitu PoK raději posuzujme z hlediska monowhite diskurzu. Nejhorší, co se může stát, je, že se dvěma žetony dostaneme disenchantem – to je vskutku smutná událost. Z toho důvodu bude zařazení a úspěšné hraní PoK záviset na osobních dispozicích majitele balíčku a především na možnostech našich oponentů. Player vs player: 1 – 9/10 (jsme-li v tlaku a potřebujeme karty hned, může být PoK vskutku mrtvá karta; naopak zahrajeme-li ji brzy, budeme po zásluze odměněni... tedy snad); multiplayer: 1 – 7/10 (častěji se stává, že nám PoK zmizí z dohledu dřív, než se nadějeme; její brzké zahrání a získání 7 karet nemusí být nutně tolik klíčové – však také hrajeme proti více soupeřům: zde je z hlediska dlouhodobější hry kvalitnější lízání průběžné, tedy nikoliv takto jednorázové)
Další položka pro sběratele či hráče-boháče. Umožňuje nám mít v balíčku hned 2 kopie land resetování v podobě již referované karty Armageddon – to bychom se ale jaksi opakovali...
Umíme si představit balíček plný různých Seal of...? Balíček, kde místo Wrath of God figuruje Planar Collapse a místo Armageddonu Impending Disaster? Enchantmenty, které jdou po použití zpravidla rovnou do hřbitova nejsou jediným důvodem, proč hrát Replenish: je to také hromadná (vytahuje všechno) a soukromá (týká se jen našeho hrobu) exhumace očarování za relativně nízkou manovou cenu, tudíž je to i jakási „náprava“ soupeřových disenchantových praktik.
Jmenovitě pro našeho generála Uril, the Miststalker je Retether takový druhý Replenish. Vhodné kombinovat s kartami typu Galvanic Arc nebo Unquestioned Authority či Flight of Fancy – aby byl příchod do hry náležitě znásoben „when it enters the battlefield...“ efektem...
Return to Dust (RtD)
Opět příklad přepychové karty 2 v 1: stává se, že její jediné zahrání znamená pro castera výhru. Exilovat právě ty dva enchantmenty/artefakty, kvůli nimž soupeř vzal výchozí ruku, láme vůli i optimistům. Někdy se stává, že má RtD podobný dopad na hru jako strašidelný Mind Twist...
Seed Spark (SS)
Máme-li jak využít množství saproling tokenů, je pro nás SS kvalitní variace na disenchant. S instantní rychlostí ničme cokoliv, co nám stojí v cestě, v kole hned následujícím útočme zvesela našimi kořínky a tněme do živého!
Spirit Mirror (SM)
Velmi zajímavá věcička. Umí vyrábět chumpblockery nebo palivo do různých permanentů (především v černé: například Contamination), stejně tak umí ničit nepřátelské Chameleon Colossy, Mirror Entity, útočící Mutavaulty apod.
Test of Endurance (ToE)
Vcelku dementní způsob, jak vyhrát partii, leč možný. Zahraný včas a ve správném decku umí rozlítit nejednoho soupeře. Tato karta má spoustu odpůrců (kteří by ji nejraději banovali), avšak pravdou zůstává, že v multiplayeru ztrácí ToE význam – znamená jen zaměření pozornosti oponentů na vlastníka tohoto nefér permanentu. Player vs player: 6 – 10/10 (záleží na momentu zahrání ToE, s ohledem na optimální složení našeho decku – maximalizaci získávání životů); multiplayer: 4/10 (kvalitně lze ToE hrát snad jedině s Vedalken Orrery na stole – ve správnou chvíli máme výhru v kapse, stačí jen nenápadně získávat životy...)
Tento kousek patří ke kartám, podle nichž stavíme zvěřinec, tedy složení a rozložení bytostí v decku. Namátkou vyberme např. Dawn Elemental, Voice of All nebo Paladin En-Vec. Samozřejmostí jest také využití equipmentů typu Lightning Greaves či zařazení Mishra´s Factory a dalších manland. Zpravidla se při hraní commander formátu vyskytuje značné množství karet a situací, které abilitu Worship „obcházejí“ – už pravidlo udělení 21 zranění generálem tak nějak narušuje kvality tohoto očarování. Pak stačí hrát např. Runed Halo a příslušného commandera „vypnout“. Je třeba také zmínit částečné propojení Worship s kartou Near-Death Experience. Player vs player: 6 – 9/10; multiplayer: 4 – 7,5/10 (vzrůstá nebezpečí, že někdo bude mít nějaký ten „lose life“ efekt... například v této souvislosti poněkud ironický Geth´s Verdict)
Wrath of God (WoG)
Již jsme jeho kvalitu naznačili u karty Day of Judgment. Kupodivu (anebo také samozřejmě) je regenerace v prostředí commander formátu jev celkem častý. Stačí nám jen vydání legendárního askety, abychom tvrdili, že WoG je hned o třídu lepší než DoJ. Player vs player: 8,5 – 10/10; multiplayer: 10/10 (no comment...)
CC 5
Hallowed Burial (HB)
Na tento akt hromadného násilí páchaného na bytostech je nutno nahlížet jako na solidní způsob, jak „zašít“ nepřátelsky naladěného commandera na spodek knihovny – a zde je potřeba (ne)hrát našeho generála „kolem“ HB, aby taky neskončil v propadlišti dějin. Platí to tak i na indestructible zvířenu a znehodnocuje například persist. Máme-li HB doma, zařaďme jej ihned do defenzivněji pojatého decku. Hodnocení platí podobné jako u WoG, snad jen si můžeme přidat 0,5 bodu – 1 bod v hodnocení hry dvou hráčů...
O manu dražší WoG s bonusem hrát jej ještě dráž, ale rychleji, výše, silněji je pořád kvalitní varianta WoMD (weapons of mass destruction – zbraně hromadného ničení). Vyplatí se hrát za sedm man v případech, kdy soupeř vymýšlí něco nekalého (např. před útokem zahraný Finest Hour).
Three Dreams (TD)
Pro našeho Urila je TD ideální a zlomový tutor na aury – Rancor, Armadillo Cloak a třeba... Eldrazi Conscription. Nebo je libo něco ve stylu pacifism? Nic není problém. Za pět man tři nové (a jakékoliv dle výběru v daném podtypu) karty na naši ruku.
Winds of Rath (WoR)
Další ideální sorcery pro naše Uril-like balíčky. S kartami typu Rancor či Spirit Loop bude dostatek aur většinu času, tak vzhůru do útoku s namakaným commanderem! Player vs player: 9/10 (tedy pokud hrajeme vhodný balíček a soupeř aury moc nehraje); multiplayer: 6 – 9,5/10 (záleží hodně na protihráčích – každopádně bude platit, že snadněji narazíme na očarovanou bytost)
CC 6
Akroma´s Vengeance (AV)
Něco jako „nemoderní“, „nedospělý“ Planar Cleansing navíc s možností se cyklovat – nabízí se proto interakce s Astral Slide či Lightning Rift a samozřejmě Fluctuator. Artefakty společně s bílou pro nás budou zdroje indestructible permanentů, a tak se z AV stává obávaná karta za celkem přijatelných 6 man. Player vs player: 9/10; multiplayer: 7 – 9,5/10 (bohužel se bude častěji stávat, že narazíme na cizího planeswalkera – ten tam po zahrání AV zůstane sám, a tedy neohrožen: zařazujeme-li AV do našeho decku, budeme se snažit hrát co nejvíce planeswalkerů, aby se hraní této karty zkvalitnilo...)
Austere Command (AC)
Je zajímavé sledovat, jak je bílá ve vyšších manacostech zaplněná všelijakými „resety“. Tento je ze všech snad nejpodivuhodnější: jeho pestrá konfigurovatelnost dle dané herní situace jej posunuje mezi ty lepší WoMD. Přeci jen: AC je schopen zdecimovat soupeřovu armádu a naši nechat v klidu a míru – chce to jen hrát bytosti buď „malé“ (do mana costu 3), nebo „velké“ (mana cost 4 a víc)... Player vs player: 9,5/10; multiplayer: 6 – 8/10 (vybírání těch vhodných „voleb“ bude s rostoucím počtem hráčů problematičtější – pravděpodobnost „jednostrannosti“ resetu u AC bude klesat; také se bude častěji stávat, že budeme chtít mít na textu karty raději napsáno „choose three“)
Beacon of Immortality (BoI)
Se startovními 40 životy je BoI až hrozivě výkonná karta. Hrajeme-li striktně, ale opravdu striktně life gain balíček, bude pro nás tento instant životně (doslova) důležitý. Pak se stačí jen zaměřit čistě na soupeřova generála a bude patrně vymalováno. Doporučujeme hrát s modrou barvou (potažmo ještě k tomu černou kvůli skvělým Mystical Teachings), aby se opětovné lízání BoI dělo snadněji. Player vs player: 5 – 9/10 (závisí na herní fázi, kdy BoI zahraji, samozřejmě v závislosti na počtu life gainu); multiplayer: 4/10 (ve třech a více hráčích je zdvojnásobení života o hodně slabší – stačí jedno nebo dvě kola a máme zase životů jako dřív... také je mnohem těžší udržet na „uzdě“ více generálů než jen jednoho)
I když hrajeme tlačák, může se stát, že nás soupeř „přečíslí“ až k nevydržení. V takovém případě bude vhodné hrát Catastrophe jako WoG, jinak poslouží jako druhý (a dražší) Armageddon. Ve všech bodech skvělá karta hledající si svou ideální knihovnu. Player vs player: 10/10; multiplayer: 9/10 (viz Armageddon, ale také platí: sice dražší než „beton“, ale herně-situačně mnohem flexibilnější)
Kirtar´s Wrath (KW)
Nemáme-li WoMD efektů dost, saháme po KW. Zvláště si smlsnou balíčky zaměřené tokenově, tedy plné všelijakých Glorious Anthem; Crovax, Ascendant Hero apod. Hodnocení: viz Wrath of God
Pobočná karta k Replenish, kousku to známému a výkonnému. Zajímavá je její práce s artefakty: pomáhá tak našemu plechovému balíčku proti shatterstormům. Vzpomeňme také na její nedávné turnajové zneužívání s Time Sieve... Player vs player: 9,5/10 (tedy pokud je plný hrob chuťovek); multiplayer: 6/10 (opravdu nerad pomáhám hraním karet soupeřům – jistě se najde nějaký cizí hřbitov, kde bude nějaký ten O-Ring, Seal of Cleansing apod...)
Planar Cleansing (PC)
Ze všech resetů je tento asi nejtupější. Je o něco méně zneužitelnější než Akroma´s Vengeance, přitom dokáže prakticky ty samé divy a stojí o jednu W více. Vraždí planeswalkery – z tohoto pohledu je PC takzvaně moderní reset.
Solar Tide (ST)
Na první pohled nepoužitelná, ale věříme, že v token-heavy balíčku bude ST skvělým způsobem, jak vyčistit druhou stranu stolu od svinstva. Zbývá jen otázka: není pro takovýto build lepší hrát Retribution of the Meek?
CC 7
V enchantment-only/mostly balíčku bývá základním kamenem, ultimátním „tutorem“ na cokoliv. Problémem je snad jen volba commandera: budeme chtít hrát co nejvíce barev, a tak (pokud nezabrousíme rovnou do pětibarvy) se asi nejlepším stává Ertai, the Corrupted.
Hour of Reckoning (HoR)
Další, zřejmě nejlepší WoMD pro tokenové strategie: například s commanderem Rhys the Redeemed a spoustou saproling či elf tokenotvorbou může být HoR sorcery s nálepkou: kdo mě zahraje, vyhrává.
Mass Calcify (MC)
Poněkud náladový kousek. Právě tato karta by měla mít v sobě zakódováno slovo cycling. Může být šílená, může být zbytečná. Rozhodně však výhradně do monowhite konstrukcí s tím rizikem, že proti jakékoliv cizí bílé kombinaci je MC mrtvá karta.
Roar of Reclamation (RoR)
Pokud jedeme těžce artefaktový balíček, bude pro nás RoR takový dvojník Open the Vaults zkvalitňující například hru s Time Sieve. Existuje u něj menší riziko, že bude profitovat i soupeř, ale platíme více many. Víc o něm pomlčíme...
CC 8
Invincible Hymn (IH)
To, že IH nastavuje životy na určitý počet, znamená, že se jedná v podstatě o life gain, tudíž se kombí se Sanguine Bond (= pro soupeře to znamená zpravidla KO) a má se ráda se Serra Avatar (jistě i s podporou ultimátní ability Ajani Goldmane).
CC 9
Blessed Wind (BW)
Nevím, nakolik je pro náš balíček důležité snížit soupeři životy na polovinu (to raději pišme o čtvrtině: Magister Sphinx v tomto ohledu plní svou funkci mnohem nebezpečněji), ale v případě krajní nouze může BW dát pár kol navíc. Avšak pokud chceme kombit, je pro nás zajímavější karta následující...
Zde kombit nebo protikombit (Kavu Predator, False Cure) je jak libo, záleží na osobním vkusu. Výhodou je levný, i když zdlouhavý suspend, s oblibou zneužívaný díky modrému instantu jménem Clockspinning.
CC 10
Deset man je opravdu dost, ale hrajeme-li těžce metalový balík se spoustou Sol Ringů, Gilded Lotusů atp., bude zahrání tohoto kolosu stát za to. Přidejme Crucible of Worlds, artefaktové země, bytosti a můžeme říct: game over.
V life decku rozhodně jedna z kill karet (protože i v pokročilé fázi hry budeme mít dostatek životů), výhodná je i pokud máme životů pod polovinu. Nebe plné pegasů znamená hrůzu v očích všech...
Uzavírka všeho
Viděli jsme, jak se vyvíjelo pojetí bílého removalu, kterak je bílá ochuzena o některé dřívější standardy (nepovolení regenerace například u Day of Judgment v porovnání s Wrath of God; definitivní vymizení Armageddonu a podobných efektů z kánonu bílé barvy). Dále jsme si postěžovali, jak si naše barva stojí na poli získávání karetní výhody a všimli si, jak produktivní a pestrá je bílá v doméně tzv. resetů neboli sweeperů (pozn.: očist stolu, tj. destroy all... apod.). Také jsme zmínili určité protežování bílé – co se týče planeswalkerů, je bílá nebývale explozivní. Patrně se jedná o znak vyvážení bílé barvy, co se její obecné kvality týče: je to barva (hned vedle červené) nejvíce trpící nedostatkem prolizu. Příštími Meditacemi zahajujeme cyklus věnující se jednotlivým monocolored generálům – první na paškál si bereme modrou, abychom dodrželi daný harmonogram.
Za pozornost děkuje
Řehoř
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře