Ostatní
(Ne)standardní okénko
Zdravím!
Je tu další pokračování toulek po Standardu. Formát se nám pěkně rozjíždí, každý zkouší, co může, ukazují se lepší a horší strategie a nové karty. Jisté je, že Gatecrash s dvojkou zahýbal opravdu pořádně - ne že by snad vznikl nějaký absolutně nový archetyp, jaký tu ještě nikdy nebyl, ale šíře hratelných balíčků v intensích aggro - midrange - control se především díky vydání zbývajících dual landů rozrostla do nesmírných rozměrů a například dobrých nestvůr za tři a čtyři many je tolik, že si každý musí vybrat "tu svou", protože všechny se mu do křivky prostě nevejdou. Naopak kvalitního spot removalu je pomálu, a tak třeba takový Orzhov Charm, který jsem obecně považoval za jeden z těch horších Charmů, je díky svému druhému módu hraný v poměrně velkých počtech. Univerzální instantní zabíjení je holt nedostatkové zboží, a až dnes si uvědomujeme, jak nesmírně silnou kartou takový Terror nebo Doom Blade v současném pojetí Magicu orientovaném na combat phase vlastně byl.
Dost tlachání, vrhněme se na dnešní obsah:
1) Výsledky
2) Metagame
3) Deck
1) Od vydání GTC se stihlo odehrát pět větších constructed turnajů - SCG Atlanta, SCG Edison, PT Montreal, SCG Cincinnati a GP Quebeck. Detailně je nebudu rozebírat (dostatečné info tradičně naleznete buď ve Výhledech, nebo na magic-guru ve Flash News), ale kdo chce, může se na úspěšné decklisty podívat v odkazech.
2) Máme za sebou ProTour, je tedy na místě otázka, jestli se mám nějak zformovala metagame. Odpověď je spíše vágní - rychlé decky s červenou (Rakdos, Boros, Gruul, RDW), Humans všech možných barevných kombinací, midrange Naya, Jund a Junk, control Esper, Bant, RUW a vícebarevné kombinace téhož a na závěr tradičně reanimace. Z tohoto schematu vyčnívá vítězný deck PT, The Aristocrats, Br control Conleyho Woodse a pak zajímavé kreace jako Yeva's Control, ať už RUG nebo BUG. Takový balíček hrál na PT např. Wenze Krautmann.
Proces je však teprve odstartován, PT otevřel okna inspirace dokořán a prostoru na "breaknutí" formátu je stále dost a dost. Takže doporučuji testovat, zkoušet a inovovat
3) Nevím, jestli to někoho bude zajímat, ale ve zkratce popíšu svoje uvažování při výběru decku na nový field, a jak se v průběhu času a testingu měnilo. Koho to neosloví, prosím přeskočte následujících pár odstavců psaných kurzívou.
Začal jsem se svým starým balíčkem, Mikulášským speciálem, jen abych okoukl nové karty, které proti mně budou soupeři hrát. Po pár dnech jsem hodil na papír čtyřbarevného Delvera, Esper Spirit Midrange, Domri's Pingers a Boros, resp. RDW s Boros Charmy.
Spirity jsem brzy vyřadil pro jejich těžkopádnost, i když v současnosti se mi už zase verze Esper Aggro s 6 - 8 rytíři (Glory + Infamy), Thalií a Orzhov Charmy docela líbí. Pingers mi přišli jako spíše metagame volba a celkově nuda, Delvera jsem zkoušel se všech stran, ale nakonec jsem musel uznat, že to ani tentokrát nepůjde. Tří až čtyřbarevný Flash je pořád hratelný a docela dobrý (Snapcaster + Boros Charm je prostě až moc zranění, než aby nad tím člověk mohl ohrnout nos, plus Boros Reckoner / Harvest Pyre / Blasphemous Act combo taky zabolí, nebo naopak Reckoner + Boros Chram + Azorius Charm přidá nekonečně životů), ale to už pro mě osobně není ono.
Volba číslo jedna tedy padla na Boros. Začal jsem s konzervativním balíčkem z předchozího okénka. Velmi záhy jsem zjistil, že jsem hrubě podcenil Boros Reckonera a stěhoval ho ze sideboardu do maindecku. Po dalších a dalších hrách mi bylo jasné, že to je spolu s Geist of Saint Traft nejlepší 3 - drop formátu a některé balíčky se ho prostě nijak efektivně zbavit neodkáží. Metagame navíc vypadala opravdu creature heavy, a o to byl minotaur lepší.
Po dalším testingu mi přišlo, že malé nestvůry, které červená nabízí, prostě nejsou dost dobré. Jejich efekt je velmi brzy neutralizován a jediná 3/3 na straně soupeře je může totálně zastavit. V průběhu hry se jejich efekt jen horší a jestliže v minulosti 2/X za jednu manu položená v prvním kole dokázala udělit 6 - 8 zranění, dnes je ráda, když si zaútočí jednou, maximálně dvakrát.
Boros Reckoner mi stále přišel jako karta, kterou chci 100% hrát 4x maindeck. Ke stejnému závěru začala docházet široká hráčská obec, a tak jsem začal přemýšlet, jak ho co nejlépe využít a jak docílit, aby můj minotaur byl lepší než ti soupeřovi. S touto myšlenkou jsem postavil low-curve Naya Aggro s křivkou zakončenou na třetí maně a minotaura posiloval Exalted triggery, Ajanim, Gavony Township, a hlavně ho nutil do soubojů Domrim a Ulenwald Trackerem. Balíček celkem šlapal, ale přišlo mi, že nedělá nic překvapivého nebo nového a každý na něj byl v podstatě připraven. Začal jsem se tedy poohlížet jinde a pokusil se najít karty, které na formující se metagame zaútočí z netradičních úhlů.
Den před PT jsem dodělal dva listy RWB aggra s Cartel Aristocraty, jedno agresivněji založené kolem Humanů, druhé více grindovací kolem Zombií a s Blood Artisty, a těšil se, jak o něm sesmolím článek. Pak přišel Montreal a já najednou neměl o čem psát
Tak tedy znovu na start. Po projití všech možných a nemožných decklistů jsem nakonec vypotil BReW control alias Pravý ležák nespěchá (pamětníci České sody vědí), dva týdny ho usilovně testoval a dotvářel a výsledkem je tento decklist, za kterým si stojím:
Pravý ležák nespěchá | Cedric |
Main Deck | Sideboard |
4 Gloom Surgeon 3 High Priest of Penance 4 Vampire Nighthawk 2 Lingering Souls 2 Olivia Voldaren 1 Obzedat, Ghost Council 4 Liliana of the Veil 3 Gideon, Champion of Justice 1 Assemble the Legion 1 Tragic Slip 4 Dreadbore 2 Mizzium Mortars 2 Sign in Blood 1 Murder 1 Oblivion Ring 4 Godless Shrine 4 Blood Crypt 4 Sacred Foundry 4 Isolated Chapel 4 Dragonskull Summit 3 Orzhov Guildgate 1 Vault of the Archangel 1 Swamp | 3 Slaughter Games 3 Blind Obedience 2 Duress 2 Rakdos Charm 1 Rakdos’s Return 1 Sorin, Lord of Innistrad 1 Rolling Temblor 1 Underworld Connections 1 High Priest of Penance |
Balíček využívá některé nekonvenční karty zaměřené na dva cílové efekty: kontrolovat battlefield a pokládat těžko zodpověditelné hrozby. První se uplatní na aggra, druhý na control.
Projdu balík kartu po kartě, protože některé asi potřebují bližší vysvětlení.
Show stoppers, mood killers
Gloom Surgeon - zaujal mě v decku Woodse a sideboardech Esper controlů a musím říct, že je do defenzivního balíčku absolutně skvělý. Směje se na všechny potvory s odolností dva a nižší, ty tužší kusy hrdinně podskakuje jen za cenu mletí. Sežere-li takovému Borosu nebo RDW celé kolo tím, že oponent místo 3 - dropu hraje removal, budiž.
High Priest of Penance - velice podobný účel jako Gloom Surgeon. Sice tak dobře neútočí na control, ale zase je ještě lepší na red-based aggra - smažit ho je 2 za 1 a blok + destroy je ideální proti dvojici útočníkům, z nichž jeden má First strike. Mezi jeho další světlé momenty patří blokování Boros Reckonerů a spolupráce s Olivií.
Vampire Nighthawk - další anti-aggro nestvůra. Agresivnější volbou by byl Boros Reckoner, ale zem už umíme zazdít dostatečně a upír kryje vzduch. Přidávání životů je pro balíček velice důležité.
Lingering Souls - do každé kapsy jednou, netřeba představovat. Dávají čas, kryjí vzduch, útočí na Planeswalkery, zahazují se do Liliany.
Liliana of the Veil - jasný 4 - of, chcete jí mít v každé hře, často i vícekrát. Jedna z nejlepších karet na formátu. Její +1 funkci dokážeme využít k odhazování karet nepotřebných v konkrétním matchupu, např. removalu proti controlu.
Olivia Voldaren – dokáže i vyhrát hru, ale její primární účel je disrupce oponenta. Velice dobře se doplňuje s High Priest of Penance a dokáže tak z nich v první hře proti controlu (kde jsou jinak marní) vymáčknout slušný efekt.
Win conditions
Gideon, Champion of Justice - ano, je to tak. Gideona hrál na PT třikrát Yuuya Watanabe ve svém RUW a v sideboardu ho měl i Matteo Orsini-Jones. V tomto balíčku je podobně dobrý, a díky větší kontrole bojiště snad i lepší. Bant nebo Esper se ho umí zbavit jen Oblivion Ringem / Detention Sphere, hru umí ukončit dost rychle buď po 5+ útocích, nebo se propracujeme k ultimátce. Občas se zadaří, hlavně proti aggru za zdí Chirurgů, Kněží, Vampýrů a tokenů.
Obzedat, Ghost Council - často ani neútočí, jen pomalu saje. Jen tak něco ho nezabije. Málokterý deck ho dokáže kvůli jeho barevným nárokům využít, my ano.
Assemble the Legion - enchantmentu se každý zbavit neumí, a stačí pár kol k přechodu z defenzívy do ofenzívy a absolutnímu přečíslení soupeře. Ideální s Vault of the Archangel. Polde mě je lepší hrozby diverzifikovat, ale pokud se vám legii sestavovat nechce, zařaďte dva duchy.
Removal
Tragic Slip – i zabíjení jsem chtěl co nejvíce rozrůznit, především manově. Tragic Slip má navíc oproti jiným jednomanovým removalům potenciál sejmout v podstatě cokoli.
Dreadbore - Klíčem pro výběr ničení pro mě byla jeho univerzálnost. Když už jsem potvorami zaměřený na aggro, chci, aby spot removal byl co nejvíc k užitku i na control. To Dreadbore a jeho cejchování Planeswalkerů splňuje na jedničku, proto plný počet.
Mizzium Mortars - na control mrtvá karta, ale jinak jedno z nejlepších zabíjení, sloužící občas i jako sweeper.
Murder - když musíš, tak musíš.
Oblivion Ring - jeden na chuť, ale především na enchantmenty, kterých se jinak zbavit neumíme. Poslední dobou jich je k vidění docela dost.
Koření
Sign in Blood - trocha karetní výhody, velice výjimečně i doťuk soupeře.
Země
Orzhov Guildgate – balíček je velice barevně náročný. Zkoušel jsem různé složení zemí, ale došel jsem k názoru, že bez Guildgaty to zřejmě nepůjde. Pokud někdo něco vymyslí, rád si názory na manabase poslechnu v komentářích.
Vault of the Archangel - barevnou manu potřebujeme jako sůl, takže jen jednou. Je to škoda, protože tahle země je naprosto výtečná.
Herní plán:
Aggro: Házejte soupeři pod nohy všechny klacky, co jsou k dispozici. Měnit 1 za 1, popř. 2 za 1, a nakonec rozhodnout hru pomocí Olivie, jednoho z Planeswalkerů nebo Obzedatem / Legionem, které bude soupeř obtížně zastavovat. Liliana většinou zabije bytost a přidá pár životů, ale pokud jste slušně chráněni alespoň jednou defenzivní nestvůrou, rád jí proti balíčkům typu Rakdos využívám pro discard, kdy soupeři buď uloví problematickou nestvůru jako Falkenrath Aristocrat či Thundermaw Hellkite, nebo ho donutí zahazovat země, což má v konečném důsledku stejný efekt. Obecně platí, že vás aggro spíše zabije 4+ dropy, permanenty do třetí many jste si schopni ohlídat.
Jak už název napovídá, deck se opravdu nikam nežene. Blokujte, chraňte si life total. Zdržujte. Neútočte například na jinak prázdném stole Gloom Surgeonem, těch 4 - 6 zranění, co by třeba udělil, vám hru nevyhrají. Zato ty dvě nebo tři, kterým zabrání blokováním topdecklé haste nestvůry, jsou pro výsledek partie klíčové. Znechuťte soupeře a dojděte si pro plíživé vítězství!
Control: První hra není nic moc, mám pár mrtvých karet, ale občas se díky Lilianě zadaří. Taky se může stát, že soupeři pod counterováním uteče Gideon nebo Obzedat a to mu pak nastávají krušné chvilky. Každopádně po sidu by si měl balíček poradit s jakýmkoli controlem a šance jsou s trochou zkušeností výrazně na vaší straně.
Midrange: Nic není dokonalé, a náš matchup proti takovému Jundu už vůbec ne. Pokud se váš field midrange decky jen hemží, raděj při volbě balíčku sáhněte někam jinam. Ne, že bychom nemohli vyhrát, ale je to boj. Nejlepší cestou k vítězství je dobře chráněný Gideon nebo Assemble the Legion. Dreadbore šetřete na Garruka!
Sideboard
Aggro
-2 Sign in Blood, -3 Gideon, -1 Assemble the Legion
+1 Rolling Temblor, +1 Sorin, Lord of Innistrad, +3 Blind Obedience, +1 High Priest of Penance
Blind Obedience je na RDW, Naya nebo Jund aggro opravdu nutná – haste potvory jsou pro nás extra nepříjemné a Obedience navíc činí všechen náš sorcery speed removal rázem o 100% lepší. Proti útočným deckům bez červené (Selesnya, UW Humans, Bant) můžeme místo Obedience nechat dva Gideony a i Legion, tlačí-li soupeř spíše po zemi.
Control
-1 Murder, -1 Tragic Slip, -3 High Priest of Penance, -2 Mizzium Mortars, -1 Gloom Surgeon, -2 Vampire Nighthawk
+1 Rakdos's Return, +3 Slaughter Games, +2 Duress, +2 Rakdos Charm, +1 Underworld Connections, +1 Sorin, Lord of Innistrad
Rakdos Charm je naprosto nezbytný, protože ničí Witchbane Orb a soupeřovu jehlu jmenující naše sférochodce. A chytit nějaký flashback, Psychic Spiral nebo Snapcastera taky není čas od času k zahození. Jinak klasická sestava na pomalé balíčky. Slaughter Games často krom obligátní Sphinx‘s Revelation cílují i Detention Sphere a nechají tak oponenta bez jediné odpovědi na resolvnuté Planeswalkery a enchantmenty.
Midrange (Jund)
-1 Tragic Slip, -1 Gloom Surgeon, -3 High Priest of Penance
+1 Sorin, Lord of Innistrad, +2 Duress, +1 Rakdos’s Return, +1 Underworld Connections
Tohle je můj side na Jund. Proti Naye s Loxodon Smitery a jinými pozemními čuňaty bych nedával Duress a nechal Surgeona a jednoho Priesta.
Váš plán je pokusit se soupeřovu karetní výhodu potvorovou (Huntmaster, Thragtusk) vykompenzovat výhodou z Planeswalkerů. Často vyhraje ten, kdo jako první sešle Rakdos’s Return nebo ten, kdo udrží na stole Lilianu. Především Legionu se soupeř zbavit absolutně neumí, takže občas jen zdržujete tak dlouho, než tahle karta udělá své.
Reanimace
-3 High Priest of Penance, -1 Gloom Surgeon, -1 Vampire Nighthawk
+3 Slaughter Games, +2 Rakdos Charm
Na některé verze se hodí i Rolling Temblor. Tenhle matchup je spíše horší, protože nedokážeme soupeře moc rychle tlačit a dáváme mu tak hodně času na rozjetí komba, i třebas po jednom přerušení. Ideální je ho od komba odstavit pomocí Slaughter Games a donutit ho hrát aggro plán, což je přesně to, proti čemu umíme.
Karty, které se nevešly
Pithing Needle – především na Kessig Wolf Run. Pokud je na vašich stolech téhle země hodně, určitě zařaďte!
Paraselene – především na Ghost Auras, ale občas se hodí i na veselé decky typu Sphere of Safety control.
Shrnutí
Dobré matchupy:
Všechny aggra. Čím více má soupeř haste nestvůr, tím je to horší. Jund aggro s Ash Zealoty, Strangleroot Geisty, Flinthoof Boary, Dreg Manglery, Falkenrath Aristocraty a Thundermaw Hellikte je už – obzvlášť v první hře – velice tvrdý soupeř.
Controly. Bant i Esper jsou dobře hratelní. RUW je o chlup horší, dokáže nás díky Boros Reckonerovi s Blasphemous Actem nebo Harvest Pyre nečekaně zastřelit z jinak komfortního počtu životů. Takže si tu třináctku v tomhle zápase raději hlídejte.
Horší matchupy:
Midrange, především Jund. Pro bližší info listujte výše
Špatné matchupy:
Reanimace. První hra je v podstatě ztracená, v dalších mulliganujte do hatu, ale ani to občas nestačí.
Pokud si chcete na chvíli odpočinout od bezhlavého tapování do útoku a na chvíli si vychutnat pocit absolutní kontroly bitevního pole, balíček rozhodně doporučuji vyzkoušet.
Hodně štěstí nejen při jeho hraní přeje a na viděnou na konci března se těší
Cedric
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Zombies v karetní hře Magic
Boží článek. Díky
všechny komentářeStředeční výhledy 8/2023
Dobře. Ale v takovém případě by power level Standardu už jenom rostl a rostl... Nějakých těch banů se dočkáme teď v pondělí, takže...
všechny komentářeRozbor Old Stickfingers balíčku na Duel Commander
Poznámka a kajícný komentář autora. Článek jsem měl rozepsaný tak dlouho, že mezitím Trazyn schytal (a asi zaslouženě ban). Berte prosím...
všechny komentářeStředeční výhledy 7/2023
UPDATE: Minulý víkend nám přinesl spoustu nových zpráv. Na Pro Touru se toho odehrálo opravdu hodně. - Vítězem Pro Touru March of the...
všechny komentářeJak může správný Mindset ovlivnit Vaše hry v Magicu?
Super článek! Zrovna se s takovýmto problémem potýkám a zkusim tyto informace implementovat. Více podobných prosím!
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2023
@Jaires: To vypadá nadějně ;-) @All: Co říkáte na bitvy po jednom týdnu hraní? :-)
všechny komentáře