Ostatní
R/G Warrioři
Zdravím, úvodem bych se chtěl představit. Jmenuji se Jakub Zakouřil, bydlím poblíž města Náchod a Magicu se věnuji již třetím rokem. Po internetu jsem znám pod přezdívkou zako nebo kopl.
Připravil jsem si pro vás rozbor svého oblíbeného R/G balíčku, jenž je určen pro hraní na dvojce. Předeme upozorňuji, že se jedná o dosti originální balíček.
4x Giant Growth
4x Shock
4x Incinerate
1x Sarkhan Vol
7x Forest
6x Mountain
TattermungeManiac: solidní bytost do prvního kola, která si neklade žádné barevné nároky. Je velmi účinná proti kontrolním balíčkům. Ovšem proti potvorovým strategiím již lehce ztrácí - přeci jenom jakožto 2/1 ji zdolá leckterý token a vy s tím často nic neuděláte. Jeho nevýhody se ovšem dá i využít: soupeř má na stole například Knight of Meadowgrain a vy se chystáte na combat fázi, pronesete pár slov o tom jak je ten maniac blbej, že musí útočit a s posmutnělou tváří tedy zaútočíte, soupeř bez přemýšlení blokne, při čemž to bere spíše jako formalitu, vy ovšem na Maniaca zahrajete myšku a protivník se nestačí divit, v tomto případě kdyby Maniac nemusel útočit a přesto útočil, bylo by to dosti podivné a protihráč by se více rozmýšlel. Zde je vidět že hlavním maniakovým úkolem bude útočit za každou cenu. Své místo v balíku si zaslouží i typem Warrior (Paragon) a dvoubarevností (Liege).
TwinbladeSlasher: další jednomanové stvoření, jež si ale zahrajeme pouze za zelenou manu. Disponuje nepříjemným witherem a pumpovací abilitou. Síla této bytosti se projeví spíše v pozdější hře (5+ kolo) a také opět proti kontrolním strategiím. Z počátku za manu budeme hrát hlavně další potvory do tlaku a pumpovací schopnost bude působit spíše jako takový strašák, aby soupeř nechal projít a dostal alespoň za 1 damage. Nezapomínejme na typ Warrior.
Rip-ClanCrasher: dvoumanová potvora s vynikajícím Haste. Tahle schopnost výrazně urychluje soupeřovu smrt a dává balíčku schopnost se rychle „oklepat“ po hromadném ničení. Když se navíc jedná o 2/2 dvoubarevnou potvoru s typem Warrior, nesmí v balíčku chybět.
BramblewoodParagon: takový „mozek“ balíčku. Každý další náš Warrior přijde do hry s +1/+1 žetonem a navíc všichni s takovýmto žetonem (počítají se ovšem i +1/+1 žetony získané jinou cestou než z Paragonovy ability!) mají veledůležitou schopnost Trample. Díky tomu se stane, že jinak dosti nepříjemný Bitterblossom nám najednou téměř vůbec nevadí nebo myška, kterou jsme zahráli na našeho slabšího bojovníka v boji se silnějším znamená nejenom záchranu naší bytosti a smrt té protivníkovy, ale i třeba pár zranění do soupeře navíc. K tomu je tu dosti silná kombinace 2. kolo Paragon, 3.kolo Ram-Gang s žetonem, který si může okamžitě zaútočit, díky tramplu se mu jen velmi nerad postaví do cesty nějaký token a díky své 4 dozadu unikne i spoustě fritů (s výjimkou Flame Javelinu). Navíc i sám Paragon je Warrior, takže když vyložíte druhého přijde taktéž s +1/+1 žetonem a vaši další Warrioři už chodí s dvěma takovými žetony.
BoggartRam-Gang: drtivá síla 3/3, výborný Haste a nepříjemný Wither - to jsou statistiky této skvělé bytosti. Jakožto Warrior výrazně sílí, pokud přichází do hry, ve které již máte Paragona (hezká kombinace popsaná výše). Navíc si neklade přílišné barevné nároky, takže jej jednou vyložíte za 3 červené, jindy klidně za 3 zelené many. Tato dvoubarevnost se také velmi hodí, jestliže o kolo později vyložíte Liegeho. Zkrátka zabiják k pohledání, jenž v tomto balíčku nesmí ve 4 kusech chybět.
Boartusk Liege: karta, která si zaslouží označení „srdce“ balíčku. K dokonalosti jí chybí už jen typ Warrior. Právě díky této kartě často získáte klíčovou převahu nad Kithkiny a jinými potvorovými balíky. Dát více než polovině svých klíčových potvor +2/+2 už je opravdu smrtící a i ty ‚pouze‘ jednobarevné mají +1/+1, což se také hodí. Úvodní ruka:Maniac, Paragon/Crasher, Ram-Gang, Liege a 3 země (jedna ještě přijde) spolu s vyhraným hodem kostkou často znamená vaši výhru. Nejslabší se stává, pokud přijde do hry, ve které nemáte ani jednu potvoru, i tehdy se ovšem stále jedná o solidní 3/4 s tramplem!
Chameleon Colossus: obzvlášť silná potvora, díky schopnosti Changeling se jedná i o Warriora, takže s Paragonem ve hře přichází jako trampující 5/5, která si za 4 many přihodí +5/+5 a věřte, že pokud se ho soupeř nezbaví, čekají ho velké problémy. Jako třešnička na dortu je kombinace s myškou, která, pokud spustíte i jeho pumpovací abilitu, přidává najednou za 1 manu +6/+6 (4/4 +3/+3=7/7 x2 = 14/14 ).
GiantGrowth (myška): dosti situační karta, generuje karetní výhodu (útočíme slabší na silnější, ztratili by jsme naši potvoru: 0/-1, takhle ale zahrajeme myšku, naše přežije a soupeřova se odporoučí na hřbitov: -1/-1 a máme bytost na stole) působí jako ochrana proti různým bleskům, zvyšuje tak šanci na výhru proti jinak dosti obtížným fritkám a Blightning agrům. Působí i jako 3 zranění do hráče navíc (častá situace: soupeř má 9 životů a do bloku nějakou bytost 2/2 s dobrou schopností, útočím Ram-Gangem, on nechá projít s tím, že to v pohodě přežije, zahraji 2 myšky a gg) Na druhou stranu myška na ruce bez potvory na stole nepatří k nejlepším situacím hry, stejně jako úvodní ruka: 2 myšky a 2 blesky, k tomu tři země. Zkrátka musíte mít na tuto kartu trochu štěstí.
Shock: jednoduchý blesk, poskytuje mnoho způsobů využití, přes dostřelení hráče po oddělání soupeřovy potvory (nejlépe Sower of Temptation, Knight of Meadowgrain, Wizened Cenn a mnoho dalších). To vše v instantním provedení. Pokud chcete, můžete tuto kartu vyměnit za Magma Spray, který je mnohem silnější proti potvorám s Persistem (hlavně Kitchen Finks), ale neposkytuje možnost dostřelení soupeře.
Incinerate:další blesčík, tentokrát udílí 3 zranění, ale za 2 many. Jako bonus přidává nemožnost regenerace zraněné potvory. Využití bude podobné jako u Shocku, jen s možností střelit i větší bytosti (soupeřův Ram-Gang a další).
PunctureBlast: třetí blesk, jenž je ale obdařen Witherem, poraněnou potvoru tedy nezachrání žádné instantní přidání (Giant Growth) a schopnost persist je najednou také k ničemu, lze jej využít i jako takovou ‚antimyšku‘ na soupeřovu potvoru, dá se využít opět i jako dostřelení umírajícího protivníka. Rozhodně se tedy nejedná o špatnou kartu, jen holt má trochu ‚vyšší poslání‘ než obyčejné fritování.
Planeswalkeři:
GarrukWildspeaker: celkově oba planeswalkeři jsou určeni pro rozhodnutí zapickované hry. Tento konkrétně pravděpodobně hned po příchodu do hry odtapne 2 země, a další kolo dá vašim potvorám +3/+3 a trample, což bude často výhra. Pokud přijde na stůl bez potvor, tak si je jednoduše sám vyrobí a to 3/3 beasty. Zkrátka málokdy budete litovat, že jste si jej do balíčku zařadili, ve vyšším počtu ovšem hrozí, že vám bude zbytečně čekat na ruce.
SarkhanVol: posílení +1/+1 a haste vašim potvorám často není vůbec od věci a schopnost vypůjčení si soupeřovy potvory je také výborná - máme 2 potvory a soupeř také 2, vyložíme Sarkhana, jednu si vypůjčíme a hned je to 3 na 1. K nejsilnější schopnosti 5 draků se dostanete málokdy, ale je dobré vědět že tu je. Bohužel je škoda, že draci jsou pouze červení a ne červeno-zelení.
Země:
TreetopVillage: karta, která zvyšuje sílu balíčku proti kontrolně zaměřeným soupeřům. Je nezrušitelná a prakticky se nedá zabít sorcery kouzlem (pokud ji neaktivujete v soupeřově kole nebo ji nezničí jako zemi). Mění se v 3/3 zelenou opici s trampem, sbírá tedy i bonus od Liegeho nebo ji můžete napumpovat Sarkhanem a díky tramplu ji nezablokuje nějaký token.
KarplusanForest: stabilizační země, za barevnou manu z ní musíme zaplatit jedním životem, to je ovšem nicotná cena za to, že si zahrajeme kouzlo, které právě potřebujeme.
Fire-LitThicket: další stabilizační země, za barevnou manu neplatíme životem, ovšem do prvního kola se vůbec nehodí.
Forest, Mountain: naše kouzla jsou dosti barevně náročná a proto se nestydím zařadit obyčejné základní země, místo Mutavaultů a podobných zemí. Navíc balíček je postaven především na rychlosti a více zemí, které chodí do hry taplé by spíše škodilo než pomáhalo.
2x Naturalize
1x Cryoclasm
Volba sideboardu je dost věc každého, záleží proti kterým balíčkům se vám hraje obtížně nebo jaké se zrovna u vás hrají více a jaké ne. Každopádně by se v něm určitě měli objevit karty jako Volcanic Fallout a Relic of Progenitus. Dám vám ještě takovou malou radu, pokud vám soupeř při první hře ukáže 2 a více Path to Exile, nebojte se na druhou hru odsidovat třeba 1 Forest.
KitchenFinks: vždy se najde někdo kdo hraje fritku a jí podobné strategie a právě proti nim tu Finksy jsou.
GutturalResponse: vadí vám otravné rušení modrých mágů? Pak půjdeme ohněm proti ohni, přece není nic lepšího než zrušit za 1 manu soupeřův Cryptic Command.
EyesoftheWisent: další nástroj proti otravným modrým mágům. Věřte, že si soupeř své instantní prolizy, flashové potvory a rušení vašich kouzel silně rozmyslí.
VolcanicFallout: o této kartě se toho napovídalo už mnoho, je pravda, že velmi vadí Feariím, ale i Kithkinům dokáže lehce zacloumat s plány a takoví tokeni z ní rozhodně radost mít také nebudou. Bohužel ničí i naše potvory, ale ty 2 zranění alespoň část přežije. Může posloužit i jako nezrušitelný doťuk soupeře.
Naturalize: cíl pro tuto kartu se často najde, ať je to Tidehollow Sculler nebo Oblivion Ring. Otázkou vždy je, jestli ji nasidovat nebo ne.
RelicofProgenitus: karta zaměřená téměř výhradně proti Reveillarkovi. Lze ji použít i proti balíčkům s Demigod of Revenge.
Cryoclasm: karta, která když si najde cíl je výborná - zničení země + 3zranění do hlavy je na 3 many výborný poměr. Problém ovšem bude s nalezením toho cíle, mnoho balíčků hraje především nezákladní země a tak to s touto kartou až tak růžové nebude.
Jak si balíček vede proti jiným?
Prvně je nutno říct, že hodně záleží jestli začínáte nebo ne. V tomto případě je rozdíl úspěšnosti až nějakých 20%. Uvedené číslo bude zhruba uprostřed.
Faerie: častý souboj, i když doufám, že s nástupem Volcanic Falloutu řady faerie lehce prořídnou. Při tomto souboji můžeme použít přes polovinu celého sideboardu. I přesto bude záležet velmi na vašich schopnostech. Dávám 65% šance na výhru.
Cruel Control: souboj již méně častý, ale také nepříjemný. Pro naše dobro hrají především potvory s Haste. V sidu opět najdeme odpovědi především na rušení (Responsí lze ovšem zrušit i Bant či Esper Charm!). Šance hodnotím opět 65%.
Reveillark: velmi obtížný soupeř, jakmile alespoň jednou protočí některé potvory z hrobu přes larka, už nemáte prakticky naději (jediná možnost, že jste mu ubrali na hodně málo a dostřelíte ho bleskem) zabít ho před dokončením komba také není vůbec jednoduché, po sidu je to o něco lepší, ale stále nic moc. Šance 35%.
Mono Red Aggro, Blightning Aggro, různé fritky: soupeřův balíček je podobný tomu našemu a tak záleží na zkušenostech, štěstí a podobných faktorech. Šance 50%.
Kithkini: další klasický soupeř. Kithkini získali Confluxem Path a Mark of Asylum a obě tyto karty nám velmi vadí, ovšem stále jsou o něco pomalejší než my. Dávám proto 55%.
K závěru bych ještě chtěl podotknout, že pokud se tento balíček někdo rozhodne hrát, je velmi důležité si jej nejdříve naproxovat, než si začnete kupovat samotné karty. Teprve vlastním hraním zjistíte jestli se vám balíček líbí nebo ne. Jinak doufám, že se vám můj první rozbor líbil a snad někdy příště na shledanou.
Slovníček: Sideboard:15 karet mimo hrací balíček. Při první hře si všímate, co protivník hraje a na hru druhou si vyměníte rovný počet karet ze sideboardu, vhodných právě proti tomu soupeři, za karty ze základního balíčku.
Naproxovat: vytisknout si některé karty a s těmi pak hrát místo originálních karet (pozor jen doma a s kamarády, ne na turnajích) vhodné pro zkoušení nových balíčků a strategií.
Kombo: spolupráce několika karet, která vytváří velmi silný (a často smrtící) efekt.
Conflux: nejnovější edice, 2. edice bloku Shards of Alara, vyšla začátkem února. V překladu Splynutí.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.