Ostatní
Soutěžní rozbor dvojkového decku - Swans control
Na úvod tohoto decku bych rád napsal, že se jedná spíše o kontrolně založený balík a jeho hra je i pro ostřílenější dost těžká. Balíček dokáže s dobrou pilotáží „rozbít“ snad úplně vše až na R/W Larka, kterého ale moc často na turnajích u nás nepotkáte. Balíček je dost zábavný a je radost pozorovat, jak protáčíte cca 20 karet pro monstrózní karetní výhodu (Swans + Assault), s kterou už snad dokážete svého soupeře domlátit. Jako majitel decku vám můžu říct, že žádný matchup není zcela prohrán. Když jsem s ním hrál, tak jsem zatím vždy postoupil do top8. Jeho hlavní výhoda je, že celkem dobře pobíjí Faerie a 5c, který se od Nasifovského úspěchu dost často ukazuje jak u nás, tak i v zahraničí. Menší nevýhoda má proti aggru, které je v ČR dost zakořeněné. Jako hate karta je v decku proti těmto balíkům přidáno pár Pyroclasem a Falloutů, které taky s Labutí obstarávají karetní výhodu a samozřejmně Plumíci, kteří nám krásně zdražili. Problém nastává hlavně proti kikáčům, kterých se hraje požehnaně. Hlavně Figura položená v prvním kole mě nikdy moc nepotěší. Deck má více méně stabilní verzi, kterou jsem ochutil mou oblíbenou kartou Worm Harvest. Ta tvoří takový alternativní win condition kartu, kterou si díky splashi na černou můžeme dovolit (ale jen v “dražší verzi”). Zbytek je kupa rušení doplněná Incinerací, Jacem a Chandrou, což jsou oba velcí pomocníci.
finální decklist:
swans control Tomáš Pernický Main Deck Sideboard 4 Swans of Bryn Argoll
2 Plumeveil
4 Double Negative
2 Negate
3 Remove Soul
4 Broken Ambitions
2 Incinerate
2 Seismic Assault
4 Pyroclasm
2 Volcanic Fallout
3 Jace Beleren
1 Chandra Nalaar
1 Cruel Ultimatum
1 Tidings
4 Crumbling Necropolis
2 Vivid Creek
2 Shivan Reef
2 Ghitu Encampment
10 Island
5 Mountain2 Terror
2 Sower of Temptation
1 Negate
1 Remove Soul
2 Volcanic Fallout
2 Flashfreeze
2 Swerve
2 Plumeveil
1 Guttural Response
Decklist jsem maximálně rozepjal do všech směrů. Kouzla jsou více méně kompletní. Landy mají také svou osobitou konzistenci. Sideboard není také k zahození. Myslím, že v cenové relaci 3000Kč (využil jsem 2858Kč) jsem pořídil dobře a přidal jsem decku na stabilitě.
Bytosti:
Swans of Bryn Argoll – základní karta, kterou buď naprosto zbožňujete ve hře nebo proklínáte, že nechodí. Velmi slušná čísla dopředu i dozadu (tam by mě to ale tolik netrápilo :-D) ji činí slušným letcem, navíc při čištění stolu dostanete několik karet gratis. Problém je v častém a oblíbeném zabíjení ve formě např. Path to Exile nebo jednoduše Unmake a to ještě přijde Terminate. Zde je hlavně na Vás jak obratně se umíte ohánět Negacemi.
Kouzla:
Double Negative – karta, co má budoucnost. Abillita cascade je velmi použitelná, jak je přesvědčen i kolega Patrick Chapin, který tomu bezpochyby rozumí (cascade se položí na stack při pouhém zahrání kouzla a vyhodnotí se dříve než hrané kouzlo, ale nemusí). Jinak řečeno: hrát Cancel mi přijde jako zvrhlost :-D
Remove Soul – krom Planeswalkerů se ve všech decích hrají bytosti, tak proč by tu neměl být? Naprosto luxusní rušení (by the way... kdyby dali Wizardi comeback Rune Snagů nebo Mana Leaků, asi by letěly)
Negate – na Vintage je to možná pecka, ale na T2 ji hrajeme z nutnosti, že nic jiného nemáme.
Broken Ambitions – toto kouzlo bych hodnotil spíše pozitivněji, protože umí držet tlak v prvních kolech, kdy soupeř hraje bytost a Remove Souly nikde a plná ruka Negací. Taky občasné podívání se na vršek knihovny není k zahození.
Incinerate – famózní prolíz s Labutí nebo instantní zabíjení, už se nemusíme ohánět neúčinným zabíjením Volcanic Hammer. Co říci víc, peckování se dá dát všude :-)
Seismic Assault – základní kombo na prolíznutím se Swansem, ale i držení hry pomocí peckování přebytečných zemí (Chuťovka na Faerie)
Pyroclasm – jedno ze dvou základních hromadných zabíjení, které klidí počáteční tlak a mají se rády s Labutí.
Volcanic Fallout – podobný text jako u Clasem, ale tady to platí obzvlášť... Nevíte jestli zabíjet nebo rušit? Počkejte si na soupeřovo kolo. Navíc tady to opravdu funguje jako „hrozba“ pro Faerie, které to zaručeně opláčí. Jedna z nejlepších Confluxových karet.
Chandra Nalaar – nejvíce sporná karta balíku... Někteří skeptici a zástupci DeckChecku by řekli vyhoď to a přidej Tidingsy, ale já si své myšlenky nenechám ovlivňovat (to ale záleží také na přesvědčivostí argumentů :-D). Uznávám, že střílení do oponenta nic moc, ale ten krásný pocit... Prolíz s Labutí za 6, pokud počítáme s tím, že ji máme ve hře, je impozantní. No a to globální klizení za 10! Také jsem ho ještě nepoužil, ale už se na ten den těším :-)
Jace Beleren – asi nejlepší prolíz na T2 dopomáhá naplnit 3 manový slot i vaši ruku. Jeho abilitu na odemlívání se, abych se přiznal, ještě ani jednou nepoužil. Pokud ho udržíte ve hře tak vězte, že karetní výhoda umí zabít sama o sobě.
Cruel Ultimatum – hodně silná karta, která dokáže slušně rozhodnout hru. Když to hrajete na soupeře a vidíte jeho bezmocný výraz, s třemi kartami v ruce a bytůstkou ve hře to opravdu naštve. Hraji ho zde hlavně kvůli pozdějším fázím hry, kdy je každá pomoc dobrá. Jako dřívější hráč Cruel Controlu jsem si ji zamiloval :-D
Tidings – pět man, čtyři karty, férový kšeft. Zvláště, když chcete rozjet cyklování landů, ale i karetní výhoda v souboji kontrolů dělá své.
Landy:
Manová křivka je, myslím si, více než stabilní. 2 a 3 manový slot naplňuje většinu decku, takže hraný počet zemí 25 je více než dostačující i pro cyklování landů z Assaultu do Labutě, kdy doufáte, že ve 2 líznutých kartách bude alespoň 1 zem a stále dokola. Možná bude lehký problém se třemi červenými manami na Assault, ale je to přece jen kontrol, takže si myslím že do 7 kola vydržíte bez problému.
Sideboard:
Většinou tvořím až na místě co vidím a minule jsem ho sestavil asi takto:
2x Terror
2x Sower of Temptation
1x Negate
1x Remove Soul
2x Volcanic Fallout
2x Flashfreeze
2x Swerve
2x Plumeveil
1x Guttural Response
Tato verze byla kupodivu úspěšná a s ničím jsem neměl po sidu až tak velký problém. Je rozepjat snad do všech směrů možného hraní. Zvláštní se vám může zdát Terror, ale to je tak vyvoněná věc na proklínané Kikáče, že jsem se nemohl bez ní obejít (proklet budiž Burrenton). Dark Bant a jiné pašíkovské decky zarazí Sower. Na tyče (Banefire) je tu Swerve, na Nayu, elfíky, Mono Red a B. Beatdown Flashfreeze. Na aggro obecně je tu Plumeveil a Fallout, který se hodí zejména na Fae. Pak je zde doplnění Negací a Remove Soulů podle uvážení a Responsi na controly, Fae, 5c, prostě vše, co ruší. A samozřejmě Plumeveil, kterého zbožňuju a je to krásný side. Jediné, co vás zarazí, že tady není žádná kopie karty více než dvakrát. To je taková moje fobie, že nebudu mít co odsidovat a nasidovat, takže variacím se nebráním.
Matchupy:
(všechny tyto typy balíčku můžete najít na www.deckcheck.net)
Boat Brew – nejhorší deck, co můžete potkat. Pokud vám nepřijde správná konstelace rušení, tak nemáte šanci. Navíc jsou zde Pacty v mainu a to je potencionálně také nebezpečné. Figura v začátku pak může rozhodnout hru a v táhlejší hře Vás mohou doťuknout Banefirem za 10 do hlavy, takže se tomuto decku vyhýbejte obloukem.
5c – velmi dobrý matchup. Pokud ze začátku protlačíte Assault přes taplé vividy, je to polovina úspěchu (pokud se nejedná o klasickou Nasifovskou verzi s Jehlami a Purgy v mainu). Po sidu každá strana nabere mocné spojence a je těžké posoudit, jak se hra bude odvíjet. Je překvapivé, že máte více counterování než tento známý překomerčněný deck (proto jsem ho více méně přestal hrát).
Kitkini – taky to není procházka růžovým sadem, zvlášť, když se jedná o verzi se splashí na červenou. 3-4 Burrentoni v mainu, to už se ta hra odvíjí zajímavě. U takovéhoto typu decku je důležité zachytit jeho nástup a skoncovat s ním. Taky pro tento deck jsou velmi nebezpeční planeswalkerové, kterých se, pokud projdou do hry, velmi těžko zbavujete.
BW tokens – co jsem hrál já, neměl jsem s tímto deckem moc problémů, až na zabíjení Labutí. Fallouty a Clasmy to jistí. Pokud soupeř neprotlačí Head Games a nebo moc Antén a Ajaniho, problém je opět v Purgu a Burrentonech. Tento deck není na Vás zas až takové kladivo, ale může vás překvapit jeho kontrolnější strana síly (Thoughtseize, Sculler, Head Games, či nová pecka z Alary Reborn).
Faerie – proti tomuto decku nemám moc nahráno, ale co jsem hrál, tak to bylo spíše na mou stranu. To rušení mě opravdu lezlo na nervy a myslím, že i oponentovi. Zde vyhrává hru karetní výhoda, což je obtížné, protože je Jacík i na druhé straně. Pokud vám dojde Assault, tak se ho soupeř nemá jak zbavit, pokud nehraje splash na bílou a Esper Charmy.
UW Lark – můj vyhledávaný matchup, v 80% případů vyhraný. Pokud se jedná o Espera, je to problematičtější, ale také pro Váš prospěch. Lark je dost pomalý a jeho nástup v pohodě zajistíte. Problém může být maximálně v sideboardu, ale kdo by proti tomuto neznámému decku nabíral hate karty? :-)
Dark Bant – zde je to buď maximální výhra nebo prohra. Pokud začíínáte je dost možné, že soupeře zachytíte v rozkvětu a zcounterujete mu nějakého hate pašíka typu Doran. Také dost velký úspěch je zabít mu jeho manové stabilizátory (Noble Hiearch, Birds of Paradise). V sideboardu má response, s čímž je důležité počítat, také má dostatečné množství zabíjení (Pathy of Exily, Inverze). Pokud k tomuto decku přibudou karty, jako Knight of new Alara a ostatní posilovači za multicolor (Naya Hushblade, Grixis Grimblade, Jund Hackblade , atd) ve hře to bude jen dobře – hezký cíl pro Pyroclasmy.
Decky typu Elfové, Planeswalkerové, Mana Ramp, Doran či jiný Rock nerozebírám, protože proti nim hraji jen svátečně.
Abych dodal svému rozboru váhu, tak jsem se rozhodl, že zde napíšu několik různých her proti kamarádům, abych vás přesvědčil o kvalitě decku a jeho SB. Jmenovitě jsou to decky: Boat Brew, Faerie, Blightning a 5c. Pro zajímavost: Hrál jsem proti Kikinům, po prvních 3 prohraných zápasech jsem se naštval a vzal svou kompletní verzi, s kterou jsem ho konečně udolal, ale možná to bude tím že jsem mu odpouštěl chyby: např. soupeř měl Figuru na max a já ji bral Sowerou a na to hned reagoval Unmake. Samozřejmě by mi Figura zůstala až do konce, ale tak přivřel jsem oko, na což jsem prohrál. To bylo trošku déle spolu s ním tu byl kamarád s Kombo Elfy na T2. Musím uznat, že ten deck byl originální a říkal, že zde napíše jejich rozbor, takže se těšte.
Boat Brew:
Vyhrávám hod kostkou.
Ruka: Assault, Plumeveil, Negate, Broken, 2x Island a Reef.
První kolo suše pokládáme země. Soupeř akceleruje s Mind Stone a pass. Já líznu Labuť (:-D). soupeř se snaží o Rangera of Eose, který je zkántrován Brokenem. Draw a go. Soupeř se snaží o Ajaniho, který jde za Eosem a hraje Mogga. Nemám many na Assault, tak přenechám. Soupeř zahraje Procesi, kterou nechávám a na Konci Hraju Plumeveila. Chybí mi 1 R mana na Assault. Zahraju Clasmu a předám. Soupeř zkouší další Procesi, která dostane Negate. Přišel mi Necropolis – no konečně. Zkouším Swanse. Soupeř znechucen hraje další Mind Stone a 1 odpálí a další zase zahraje :-D bad luck. Nepřišel land, ale dám na stůl Assault. Soupeř hraje Commandera a pass. V upkeepu dostávám Pathem na Swanse, na to reaguji Falloutem – 2 karty – obě země, tak vesele protáčím. Konečně se mi ukáže Double Negative a já vesele counteruju a zaházím 2 země do protihráče. Pak už jen kontroluju Larka Remove Soulem a jako bonbónek zahazuji do soupeře na doťuk Ultimátum.
1:0
In: 2x Swerve,1x Plumeveil,2x Sower
Out: 3x Jace, Tidings
Ruka: Assault, Swans, Broken, Incinerate, Mountain, Reef, Bluf
Soupeř muliguje do 6 a nadává, že to nechodí.
Začne Burrentonem. Já si líznu a jede. Soupeř agresivně Figurou. Chci sejmout soupeřovu Figuru Incinerací, ale soupeř obětuje Burrentona. Hmm smash za 4. Přišel krásně Plumeveil. Trochu se bojím, aby na mě nevybafl Eos, ale risknu to a hraju Plumíka a blokuju Figuru. Můj soupeř má land drop a hraje Fanatica. Mám many na Assault, a zkusím ho. Soupeř hraje Evoke za Wispmaru (LoL) a ničí mi Assault + hraje Figuru, což mě netrápí, protože mám v ruce Pyroclasm. Po Clasmě máme opět čistý stůl a předám. Soupeř topdeckne land a zkouší Eose, který dostane překvapivě Brokenem. Nahoče vidím Assault a nechám. Dávám ho a předám. Soupeř hraje Windbrisk a Pokládá Commandera, při tom říká, že mu to konečně chodí :-D. Já zahraju s klidem Labuť. Soupeř vyvalí oči a já z topdecknutého Islandu začnu protáčet. Haluzácky otočím asi 7zemí, pak jsem radši nechal a na jistotu jsem zahrál land a Pyroclasmu. V ruce nechávám rušení, Swerve, Swanse a Pyroclasmu. Soupeř hraje Ajaniho a dá pecku do Swanse za 3. Z následných karet zahraje Path v mojem kole. Ok, líznu Land, položím Labuť a přenechám. Soupeř první na oťuknutí hraje Figuru v klídku ji nechám projít,
pak zahraje Wrata, které counteruju Double Negativou. Hraji Pyroclasmu, líznu 2 landy, jeden pro jistotu zahraji a jeden do Ajaniho. Soupeř dá Mogga, odpálí ho do Labutě a lízne. Snaží se o Commandera, ale já ho kántruju (mám dost volných man) a soupeř předá. Líznu další Labuť a go. Soupeř marně zkouší Ajaniho a Figuru, kterou nechám. Topdecknu Land a prokoušu se pro Ultimátu a soupeř vzdává.
2:0
V tomto Matchupu je duležité mít notnou kapku štěstí a skillu, jinak se přes počáteční agresi neprokoušete a musím přiznat, že já jsem topdeckoval dost často :-D.
Faerie:
Vyhrávám hod kostkou.
Ruka: Samé Landy a Plumeveil...je to lákavé, ale nová.
Remove Soul, Broken, Double Negative, Fallout, Mountain a Necropolis
Soupeř nechává a já začínám Necropolisem. Soupeř hraje Island a přenechává. Soupeř Sunken a Bitterblossom, který dostává Brokenem. Soupeř má nahoře další Blossom a já Swanse, kterého tam nechám. Land and go. Soupeř Mutavault a pass. Soupeř má land drop a zkouší Jaceho, kterého sejmu Double Negativou. Zkouším Swanse, dokud je zatapovaný. Soupeř nic. Útočím, soupeř zkouší Spelltuteru a hraju (možná zbytečně) Fallout. Dostal jsem Assault, ale nemám many. Soupeř Land a Sowera na Swanse, která se moc neohřeje, když hraju Assault a střílím do ní. Vesele Cyklím a nechávám ruku: 2x Remove Soul, Broken, Double Negative, Tidings a Labuť. Soupeř hraje Thoughtseize a vyřízne mi Double Negative a snaží se o Agony Warp, který překvapivě dostává Brokenem. Ukáže se mi Pyroclasma, kterou dám na spod knihovny a líznu Jaceho. Soupeř je téměř zatapovaný a tak hraju Tidings. Do soupeře střílím 3 Landy a soupeřovi zbývá pár lifů...viděl v mé Ruce Fallout a vzdává.
In: 2x Fallout, Response
Out: Chandra, Cruel Ultimatum, Double Negative
3:0
Ruka: Fallout, Negate, Broken, Blufs, Island, 2x Mountain
První kolo soupeř land a Thoughtseize a ničí Fallout. Drawnu Swanse , Land a go. Soupeř hraje tápnutou Konklávu a go. A já překvapivě Draw a go. Soupeř zkouší Jaceho, který dostane Broknem. Drawnu Jaceho :-). Uvažuju, že ho zahraju, a taky tak učiním. Ńedávám soupeři výhodu a skromničím. Hmm land...tak to jsem se moc nevytáhl. Soupeř draw and go. Draw + Draw s Jaceho. Hraju Swanse, který zkouší soupeř counterovat Cryptic Commandem, který dostane Negate. Swansík dostává Agony Warpem a jedu. Oba si lízneme a dávám další Labuť. Soupeř zkouší další Warp, ale já kontroluju Double Negativou. Soupeř nic a go. Já si v pohodě líznu z Jaceho a předám. Na konci hraje soupeř Spelltuteru a já cítím ve vzduchu Misdbine Cliqu. Soupeř v upkeepu hraje Cliqu a já kántruju Brokenem. Vidím Assault v ruce 2 země + Draw z Jaceho a jak začínám protáčet soupeř vzdává.
4:0
Tento Matchup je I podle tabulek dost dobrý a já to můžu jen potvrdit.
Blightning Beatdown
(deck byl již aktualizovaný Alarou Reborn, takže se těším na Terminate)
Prohrávám hod kostkou.
Ruka: Assault, Double Negative, Remove Soul, Broken, Necropolis, Reef, Mountain
První kolo Mogg. Draw a go. Soupeř Hells Thundera, který dostává Remove Soulem. Útok s Moggem a nic. Soupeř hraje nového Elfa s Cascade (Bloodbraid Elf), kterého s velkou radostí dostávám Double Negative. Hraju Assault a pass. A je tu Blast s Cascade, který nechávám a odhalí Incinerate..už si říkám, že bych něco mohl topdecknout. S velkým očekáváním topdecknu krásný Broken Ambitions :-D. Soupeř útok a zkouší do mě Flame Javelin, který dostane Brokenem. Z vršku dávám naspod Remove Soul. Nice topdeck v Podobě Swanse, do kterého napálím Incinerate. Po 5 landech končím s cyklováním. Soupeř útočí s Moggem a odpaluje do Swanse a hraje Figuru. Soupeř může dát Figuru na max, takže útočím a předávám. Soupeř má ve hře asi 7 zemí a já se začínám bát Banefiru, naneštěstí topdeckne Incinerate, které dostane Negací a blokuji Plumeveilem.Zahraji tři Pyroclasmy a úspěšně zabíjím Figuru :-D. Zajímavé je, že ze šesti karet mám jen jednu zemi...tak nic držím v ruce dost Counterování a soupeř s tím už nic nenadělá a vzdává (ještě že nehraje v Mainu Banefire :-D)
5:0
In: 2x Swerve, 2x Flashfreeze, 2x Plumeveil
out: 3x Jace, 2x Fallout, 1x Remove Soul
Druhá hra ve zkratce: Ze začátku jsem nestíhal příchod Figury a dvou Moggů(muliganoval jsem do 6), kteří mě sjeli na myslím 8, pak po párů dobře mířených zabíjení (Incinerate a Javelin) jsem byl potupně zabit Banefirem, I když jsem měl v ruce Swerve, ale byl jsem komplet zatapovaný z hraní Swanse - několik land dropů.
5:1
Ruka: Swans, Remove Soul, Broken, Negate, Necropolis, Reef, Bluf...hezká ruka(doufám, že nahoře se houpe Plumeveil)
První kolo jen táplý Necropolis a předávám. Soupeř Mogga. Líznu krásný Island a předávám. Soupeř Shambinga, toho jsem nechal projt. Z vršku mi přišla Pyroclasma, tak počkám jestli něco nezahraje. Soupeř Smashuje a ostrý Blightning, ještě že mám Brokena. Klidím Clasmou a předávám. Soupeř hraje Elfa s Cascade, toho counteruju a doufám že odhalí z vršku Fanatica. Odhalil Terminate, což je pohádka a předává. Nic nehraji, protože se bojím hrát Swanse, to si radši počkám na zemi, abych mohl kontrolovat s Negate. Soupeř jen draw a go.
Zahraju Swanse. Soupeř se snaží o Terminate(ještě že jsem nechal Negatu :-D). Soupeř stříl Incineraci do Swanse...to v plánu nebylo (a nechápu, proč to zahrál v tak hloupé kombinaci). Zahraje Land a Hells Thundera a s úsměvem předá. Mám v ruce jen Island a doufám, že topdecknu Assault, ale já topdecknul takovou chuťovku, na kterou jsem si ani nevzpomněl...Cruel Ultimatum. Rychle zkontroluju stav zemí a zjistím že na něho mám. Soupeř se 3 kartami v ruce a Figurou ve hře, co víc si přát? Líznu Plumeveila, Mountain a Flashfreeze. Soupeř má jen Land a dává Underdeath na Thundera, což mi nějak nevadí. Líznu další Land a předám. Soupeř se chvíli snaží o Commandera, ale já držím v Ruce Flashfreeze a soupeř po mojí Incineraci do Swanse z vršku vzdává. Soupeř Proklíná, že si koupí speciálně na mě 2x Banefire do playesetu, tak nic...dobrá hra.
6:1
Tento deck bych, podle tabulek, neměl vůbec vyhrávat. Někdy to jde, ale musíte si dobře rozmyslet rozvržení hry a možné karty, co by soupeř mohl zahrát. Banefire to lehce kazí, když nedržíte Swerve, ale to je jen taková drobnost :-D.
Cruel Control
(variace s 3x Wraty a Rhoxy War Monky)
Vyhrávám hod kostkou (nějak se daří :-D mám svou Šťastnou třicetistěnou).
Ruka: Bluf, Necropolis, Jace, Swans, Broken, Plumeveil, Island
Začínám překvapivě s Necropolisem. Soupeř jen Vivid Creek a konec. Nice!(lehce mi unikl výkřik) Nahoře se mi válel Assault. Hraju Land a pass. Soupeř Mythic Gate. A teď vyvstává otázka: mám hrát Assault? Soupeř má neproniknutelný výraz a tak to zkusím...prošel a já sdělil soupeři při jaké kartě jsem si povýsknul. Soupeř hraje Reflecting Pool a ničí mi Assault pomocí Esper Charmu...konec legrace. Líznu Necropolis a zahraju Jaceho a všichni si lízneme(v mém případě Mountain). Soupeř Vivid a go. Líznu Pyroclasmu a draw z Jaceho. Soupeř hraje Land a předá. Já EoT Plumeveil. Líznu Fallout a z Jaceho Mountain. Bojím se hrát Swanse bez možnosti counterování soupeřova counterování :-D. soupeř EoT Plumeveil. Jen lízne a předá. Líznu Double Negate a Island. Hraji Swanse a soupeř se Snaží o Command a mně se povede Double Negative...a mám ho tu. Soupeř hraje Land...má nějak málo karet – pochválen buď Jace – a jen předá. Líznu Tidings a Oba si lízneme z Jaceho a na konci kola mám 8 karet, tak discarduju Tidings. Soupeř zkouší Broodmate Dragona, který je samozřejmě odveden za Manituem s Remove Soul. Na konci kola Hraju Volcanic Fallout abych si prolíznul. Po 4 líznutých kartách se dostávám k Assaultu Zabíjím Soupeřova Plumeveila a protáčím. Soupeř po zkoušení Cryptic Commandů a Wall of Reverence, kterou jsem taky zrušil, vzdává.
7:1
In: Negate, Response, 2x Swerve, 2x Fallout (lepší než Pyroclasmy) – de vidět že chybí Glen Elendra Archmage
Out: 4x Pyroclasm, Cruel Ultimatum, Plumeveil
Tuto hru jsem nestihnul zapsat, protože jsem spěchal na bus, tak jsem to napsal až v klidu doma. Soupeř byl během prvních kol dost produktivní. Vividy ho téměř vůbec nezpomalily a nechal jsem mu Wall of Reverence, což mi nepřipadalo podstatné, ale pak na konci mého kola trickoval Plumeveila, kterého mi byla škoda rušit a tak soupeř dostal asi 16 lifů. Dostávám do hry Husu I Assault, které jsem kontroloval Negatou a Responsí. Soupeř zahrál Ultimatum, jako reakci na to jsem začal protáčet země. Soupeř poznamenal že to není fér, že mu nechodí side :-D. Soupeř při asi 40 lifech. Poklidil jsem vše double Volcanic Falloutem + Peckou do Wallu z Assaultu, a pak už se soupeř jen vozil. Byla to dlouhá hra, na kterou by stačila celá vodárna, ale zážitek z ní byl dobrý. Téměř to vypadalo, že se nakonec sám dolížu, k čemuž naštěstí nedošlo. Hru jsme ve spěchu již ukončili a soupeř přiznal, že bych to asi vyhrál.
7:1:1 (počítám mu remízu)
Co udělat s Balíkem, když máte o pár tisíc navíc?
S Maindeckem jsem dost spokojen až na landy, jako Reflekťáky, kteří se dají narvat všude (Mutavaulty necháme spát). Když bych měl tak vylepšenou Manabasi, tak bych určitě přidal více karet z Alary Reborn, jako Extrakci, Terminate, atd.. A hlavně bych si dovolil hrát svou oblíbenou kartu: Worm Harvest. Ne každý se mnou bude souhlasit, ale já si svůj postoj zkusím obhájit. Je sice pravda že kleju, když ji dostanu na úvodní ruku, ale zase mi chybí, když protáčím knihovnu a on se válí na spodku decku. Proč bych ho tady dal? Odpověď je lehká položil jsem si otázku...K čemu vede to odemlívání karet? (nepočítám karetní výhodu) a snažil jsem se najít nějakou kartu „v barvách“, která by toto manko plnila a dospěl jsem až na Wormíka, který dokáže vyprodukovat cca. Od 10 do 19 tokenů... testoval jsem i verzi s G/B Liedgem (na posilování tokenů), ale to už bylo moc extrémní i na mě :-). Abych Wormíka mohl vůbec mohl zahrát potřebuji kvalitní Manabasi (viz. nahoře), ale občas jsem rád, když mi soupeř odpálí Labuť do Swordu, abych si mohl konečně najít tu Swampu. Zde také navíc hraje svou roli hledisko překvapení, protože takovou šílenou kartu v decku od vás nikdo nečekáká.
Jaké karty jsou možné vyměnit?
Pokud I tato verze připadá hráčům drahá, tak bych tu měl pár rad:
Hlavní “Hate” celého balíčku (Swans+Assault) by mělo zůstat. Sekundární karty, které jsou dost drahé, jako: Jace a Chandra můžou jít ven za předpokladu, že je nahradíte nějakým prolízem nebo míchačkou (na T2 je jen Ponder :-D). Bez Counterování není balíček ono, a tak bych doporučil nechat vše v dosavadním stavu, který se osvědčil. Ten, kdo nemá na Commandy má dost velkou smůlu a v partiích je to dost poznat. Doporučuji je sehnat. Reflekťáci a Mutavaulty v decku nutně být nemusí, ale značně to zpomaluje hru(za předpokladu že přidáte Vividů na stabilitě) a to může být pro kontrol klíčové – aby jste z toho neudělali Cruel Control :-D
Fallouty a Pyroclasmy můžou mít různé kombinace, ale já preferuji 5-8 globálních ničení. Jaké? To je v zásadě na Vás, ale Firespoty nebo Hurly Burly bych tam nepašoval :-)
Míchačky a kousačky nutně být nemusí, ale pak je problematické dostat se k Assaultu (jak můžete vidět při hrách)
Sowery v sideboardu můžete nahradit něčím podle vašeho přání(např. Evacuation – dost hate karta)
Plumeveiové se zdají drazí, ale jsou výborní v poměru cena/výkon, za ně bych hledal náhradu těžce.
Co na závěr:
Deck je velmi konzistentní, zábavný a dobrý. Také to není žádný autopilot, takže se u hry nenudíte(to spíše váš soupeř :-D). Je to jeden z mála decků, které se dají označit za jakési “kombo”, které an T2 tolik chybí. Balíček bych vskutku doporučil všem, kteří si chtějí kvalitně zahrát a nebaví je ty profláknuté “deckcheckové” verze, které jsou brutálně komerční. Na otázku: Dá se to hrát na MR? Bych zcela jistě odpověděl: Ano dá, neboť znám minimálně jednoho člověka, kterého považuju za kvalitního hráče, a bere si Swanse s sebou. Proč jsem se rozhodl vůbec rozebírat Swanse, a né osvědčené decky v Low verzi, jako je Blightning, Kikáči, Nayu, Esper (s Masterem Transmuterem) a pod.? Protože vážně nesnáším pocit, kdy ze hrou nemůžu nic dělat, a také proto že Aggra z duše nesnáším :-D. Nemůžu vám zaručit že deck se bude hrát, ale můžu vám říct jen, že já ho hrát budu. Můžete se inspirovat s upgrady na: http://forums.gleemax.com/archive/index.php/t-1164327.html, kde je taková spousta variací, až přechází zrak.
Doufám že se vám rozbor líbil, také doufám, že nebudete hledět na kdejakou pravopisnou chybu a budete na tento text hledět jako na celek – počítá se přece myšlenka a nápad, ne? Většinu tohoto reportu jsem napsal v čajovně v rozverné náladě – o důvod více + je to můj první report, tak jsem moc nevěděl co mám rozebírat. Kladné ohlasy pište do fóra a záporné poštou :-D. Tento rozbor jsem chtěl posílat zcela nezištně (ale rozbor spíše té dražší verze), ale když už se můžu zařadit do hry tak proč ne, že?
Zase někdy u dalšího rozboru
Cleric (preferuji oslovení Perňa :-D).
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.