Ostatní
Standard fever: Někdo to rád Monored!
Minule jsme si představili jeden z možných tříbarevných midrangů a dnes to vezmeme z opačného konce. Ve světě, který je plný Thoughtseize, feček a Mana Confluencí, by mohl být jedním z tier decků i starý dobrý Monored.
Potom přišel PT M15, kde decku přibyl Goblin Rabblemaster a Stoke the Flames. S deckem se sice nikdo do top8 nedostal, ale například Jérémy Dezanimu unikl postup pouze na pomocné.
Polední vývojové stádium před rotací se zrodilo v Japonsku. Šlo o verzi, která kombinovala rychlé malé bytosti s burn spelly a value kartami jako Young Pyromancer, Rabblemaster a Purphoros. S tímhle deckem vyhrál Toshyia Kanegawa druhé japonské WMCQ.
Narozdíl od jiných monobarev, jako je modrá a černá, má červená tu výhodu, že i když odrotuje pár karet, tak se pokaždé najde něco nového a hratelného. Monoblue a Monoblack Devotion teď vypadají takřka nehratelně, zatímco Monored bude stále silný.
Za dvě největší ztráty považuji Chandra's Pheonixe a Legion Loyalistu. Phoenix byla dost jedinečná karta, opakovaný zdroj karetní výody a zároveň bytost s hastem není něco, co bysme v červené viděli každý den. Fénix byl zároveň největší noční můra pro decky s černou, které se ho neuměly efektivně zbavit.
Legionista byl pak neúnavný dříč, který zaručoval, že v kombatu nemohl soupeř rozumně blokovat a vždycky se také našel někdo, kdo odevzdal hru, jelikož si neuvědomil, že dává zároveň first strike i trample :) Pro heavy removal decky to také byla dost nepříjemná karta, jelikož "plýtvat" removal na 1/1 bytost za jednu manu není nic, z čeho by byl takový deck nadšený. Sám Tom Ross to vystihnul nejlépe: "Tenhle chlapík byl v podstatě jednomanový Akroma's Memorial."
Další ztráty, které ale nemusí tolik mrzet, jsou Rakdos Cackler, Ash Zealot, Burning-Tree Emissary a Firefist Striker. Jejich místa mohou lehce zaplnit další bytosti, jako Frenzied Goblin, Eidolon of the Great Revel, War-Name Aspirant, či Horde Ambusher. Pojďme se na to podívat hezky popořádku.
Na jedné maně máme celou řadu možností, které závisí na tom, jakým směrem chceme deck orientovat. V burn-heavy verzi bude nejlepší Monastery Swiftspear, heroic verze dají přednost Akroan Crusaderovi a Satyr Hoplitovi - i když u heroic bytostí je úskalí v tom, že když vám jich přijde příliš mnoho, tak nedokážete spustit herioc u všech zároveň, díky čemuž bych zejména u Satyra byl opatrný s tím, kolik kopií si dáte do decku.
Dvě nejuniverzálnější volby jsou Firedrinker Satyr a Foundry Street Denizen, pokud je máme na úvodní ruce, je to pokaždé záruka toho, že ve druhém kole budou útočit minimálně za dva. Poslední zajímavá bytost je Frenzied Goblin. Jeho proporce jsou sice dosti nevýrazné, ale ve skutečnosti dokáže odvést spoustu černé práce. A v kombinaci s novým Horde Ambusherem pak bude pro soupeře blokování opravdu složité. Další plus samozřejmě je, že jde o dalšího goblina k Rabblemasterovi.
CMC2
War-Name Aspirant - Tahle bytost mi přijde naprosto super. Je velmi pravděpodobné, že budeme hrát 12 a více onedropů, takže budeme s jistotou spouštět raid a fakt, že Aspiranta nemůže blokovat Caryatida, Elvish Mystic a Nyx-Fleece Ram bude velmi důležitý, dokonce si myslím že až tak důležitý, že tahle karta bude rozhodovat hry. Do Sligh strategie je to určitě nejlepší červená karta z Khansu.
Eidolon of the Great Revel - další excelentní bytost, spousta decků ho má jenom v sidu a přiznám se, že tomu příliš nerozumím, podle mne se jedná o jasný maindeck materiál. Kromě Murderus Cutu stojí všechen removal na formátu tři a méně many a tedy pokud bude soupeř chtít Eidolona zabít (a že většnou bude hodně rychle muset), jsou to zaručené dva damage. Jediná nevýhoda je, že proti jinému decku s velkým množstvím burnu nás může Eidolon zalockovat, to se ale stane jenom v minimu případů.
Horde Ambusher - tuhle kartu budeme za dvě many hrát jen velmi neradi, i když do křivky jako vanilka se občas hodit může... Nejlepší bude v potvůrkových verzích, kde bude zajišťovat, že soupeř nebude moci blokovat a my budeme moci bez starostí útočit.
Mogis's Warhound - další dvojmanovka, kterou ale za dvě many hrát nechceme. Jinak ale další fajn bytost, která spouští heroic a zvětší naše bytosti, takže přejdou přes Caryatidu, Coursera, apod.
Arena Athlete - Atlet neoslní svými čísly, ale s pár Titan's Strengthy a Warhoundy může rychle zkazit soupeři den.
Generator Servant - zajímavá bytost do devotion strategie, takový Fanatic of Mogis, nebo Purphoros s hastem, to je pro soupeře hodně nepříjemná situace. Nevýhoda ale je, že v late gamu se jedná o mrtvou kartu, na druhou stranu devotion nemá zase tolik možností, co se týče dvoumanového slotu, a tak se Servant zřejmě v pár kopiích vejde.
Jeering Instigator - na první pohled těžko odhadnout, na kolik bude Instigator hratelný, jelikož je poměrně dost mana intensive, ale výsledný efekt rozhodně stojí zato, vypůjčit si Polukranose, nebo Siege Rhina, to může snadno rozhodnout celou hru. Další malé plus je, že to je už druhý morph v barvě, takže soupeř nikdy nebude vědět, jestli jenom nebude blokovat, nebo jestli mu bytost rovnou ukradneme. Navzdory tomu si myslím, že se do decku vejde tak jednou, či dvakrát.
Satyr Firedancer - fajn sidovka na potvůrková aggra a decky se zelenou v burn-heavy verzích
CMC 3 a více
Goblin Rabblemaster - zlatý klenot červené, umí vyhrát hru sám o sobě, spolupracuje skvěle se Stoke the Flames a Hall of Triumph. Svoje kvality už prokázal mnohokrát a i po rotaci se s ním musí počítat.
Fanatic of Mogis - po odrotování Burning-Tree Emissary a Boros Reckonera už je pro něj jediné rozumné použítí v devotion verzi s Nykthosem
Purphoros, God of the Forge - decetní vrchol křivky do potvůrkových verzí s Rabblemasterem a zároveň i velmi dobrý kus do devotion buildů, kde je více reálné, že si s ním budeme moct i zaútočit.
Stormbreath Dragon - ideální vrchol křivky do devotion verze, i když po příchodu Sarkhana již nebude nutné hrát celý playset
Lightning Strike - červená klasika, která by se měla vejít jak do Sligh, tak do Burn verze
Magma Jet - verze s více bytostmi o něj nebudou mít zájem, pokud ale chcete hrát více burnu, tak je to dobrá volba
Searing Blood - karta s výborným efektem, ale umí být dost nespolehlivá, takže bych jí nechal v sidu
Stoke the Flames - ukázková spolupráce s Rablemasterem a všeobecně s malými bytosti, což ze Stoku dělá nejlepší burn spell na formátu
Titan's Strength - nejlepší červený combat trik na formátu, skvělý s heroic bytostmi, ale i se Swiftspearem. Je to klíčová karta, která nám umožní přetlačit soupeřova Coursera s Carytidou a dokáže se vyměnit s i velmi otravným Siege Rhinem. V podstatě se jedná o lepší Lightning Bolt :)
Coordinated Assault - výborná karta v souboji bytůstkových decků a zároveň možnost, jak spustit dva heroicy naráz. Po Strengthu druhý nejlepší trik.
Blinding Flare - zajímavý trik, který má za úkol hlavně protlačit posledních pár damage. Fajn taky je, že si při přebytku man můžeme zacílit svoje heroic bytosti. Pokud ale sáhnete po Frenzied Goblinovi a Horde Ambusherovi, tak už je to trochu přebytečná karta.
Dragon Mantle - spouští heroic, prolízne nás a v late gamu představuje možnost, jak zužitkovat přebytečnou manu. Pokud budete hrát Soldiery i Hoplity, pak je na místě zařadit playset.
Hammerhand - další možnost, ja ztížit soupeři blokování a zároveň spustit heroic. Osobně ale dávám přednost Dragon Mantlu, jelikož "neblokovatelnosti" máme už tak dostatek.
Crater's Claws - zajímavý removal pro devotion verze a zároveň v late gamu out, který může vyhrát jinak prohranou hru
Hall of Triumph - můj oblíbený one-of, je výborný s Rabblemasterem a všeobecně posílení všech našich bytostí nikdy neurazí. V červené se navíc jedná o poměrně vzácný efekt.
Hammer of Purphoros - dobrý devotion enabler v buildech s Nykthosem a v ostatních verzích použitelná sidovka proti kontrolnějším deckům
Aggressive Mining - další zajímavý one-of, nejlepší bude v devotion buildech, ale dovedu si ho představit i v sidu u agresivnějších verzích
Chandra, Pyromaster - spolu s Rabblemasterem nejlepší červená karta, co se týče power levelu v late gamu. Pro agresivní verze jde o ideální vrchol křivky (hrál bych jednu v mainu a extra kopie v sidu proti kontrolnějším deckům) a u devotion strategie jde opět o dobrý enabler.
Sarkhan, the Dragonspeaker - jedna z hlavních winkondic pro devotion build, pro ostatní verze už je pět man příliš a neuvažoval bych tam o něm ani do sidu...
Červená odjakživa trpí tím, že má nedostatek karet pro sideboard. Většina z aktuálně nejlepších sidovek už byla letmo zmíněna v přechozích odstavcích. Proti creature based deckům to je Searing Blood a Satyr Firedancer, popřípadě Arc Lightning a Coordinated Assault. Devotion verze mohou sáhnout i po Angeru of the Gods.
Proti midrangům je výborné kradení v podobě Harness by Force a poté karty, které vám umožňují v lategame držet krok se soupeřem - Chandra, Purphoros, Aggressive Mining a Hammer of Purphoros.
Pokud by se hodně hrály midrange s planeswalkery, mohou se hodit i karty typu Phyrexian Revoker, či Fated Conflagration. Na mirror je pak skvělá vychytávka Circle of Flames. Poslední možnost je pak Scuttling Doom Engine, což je ale pouze do devotion verze a i tak je to dost na hraně - proti heavy removal deckům (což je dost velká část metagame) se na šest man dostává dost těžko.
Heroic verze
Burn verze
Devotion verze
Devotion se splashí
Bonus - updatovaný Abzan Midrange
Po několika desítkách her jsem dospěl k této verzi - manabase a bytosti jsou už vyladěné, co se týče removalu, tak stále váhám nad poměrem Banishing Lightů, Murderous Cutů a Utter Endů. Zatím jsem věrný Banishing Lightu, ale má to dvě hlavní nevýhody - prakticky nikdy tím nechcete exilnout Siege Rhina, jelikož případný disenchant je naprostá pohroma a pak samozřejmě neexilne Stormbreath Dragona.
Dále se neosvědčily dvoumanové agresivní bytosti, tedy Fleecemane Lion a Rakshasa Deathdealer. Deck je totiž příliš manahungry a tak je skoro vždycky hrajete pouze jako vanilky do křivky. Navíc si vůbec nerozumí s Caryatidou a Courserem (míchání dvou protichůdných strategií).
Pozitivně překvapen jsem naopak z Anafenzy, která je super s Elvish Mysticem, a z Heralda of Torment, který velmi často rozpikne situaci v late gamu. Moje současná verze tedy vypadá takto:
A to je pro tentokrát vše, příště se můžete těšit na rozbor Monoblack Aggra, do té doby se mějte fajn.
Kumano
Ačkoli mu v Khansu nevyšlo nic na první pohled broken (Sarkhan je lepší v RG kombinaci), tak dostal dost nových karet na to, aby se dal bez problémů hrát, podívejte se sami:
Monored během minulé sezóny posbíral řadu úspěchů, ačkoli se to na první pohled možná nezdá. Ať už šlo o Burn verze, Sligh verze, nebo devotion s Nykthosem.
První úspěch přišel hned zkraje sezóny na úplně prvním SCG Open po rotaci Innistradu, kde zvítězil Philip Bertoteli s trochu zvláštní verzí, která hrála Boros Reckonery a Fanatic of Mogis:
Na PT Theros se dostal do top8 Kamiel Cornelissen s naprosto odlišnou monored strategií - Devotion bez jakékoli splashe. Během sezóny jsme ale mohly vidět verze, které splashovaly Domriho, Thoughtseize a Rakdos's Return a zejména Chained to the Rocks, což byla nejlepší odpověď na nepříjemného Master of Waves. Ten nás ale zatím trápit nemusí, jelikož Monoblue ztratilo všechny své supportovací karty - další plus pro monored!
Jak postupovala sezóna kupředu, Monored Devotion se začala z metagame vytrácet a nahrazovaly jí různé agresivní strategie. Brad Nelson jako první představil hyperagresivní heroic verzi s pouhými 17 landy. Vrchol tohoto decku přišel na letních SCG Invitationals, kde s ním Tom Ross naprosto přesvědčivě zvítězil. Jeho dílčí skóre z top8 bylo dokonce 9:1!
První úspěch přišel hned zkraje sezóny na úplně prvním SCG Open po rotaci Innistradu, kde zvítězil Philip Bertoteli s trochu zvláštní verzí, která hrála Boros Reckonery a Fanatic of Mogis:
Monored Aggro | Philip Bertotelli |
Main Deck | Sideboard |
21 Mountain 4 Ash Zealot 4 Boros Reckoner 4 Burning-Tree Emissary 4 Chandra’s Phoenix 4 Fanatic of Mogis 4 Firefist Striker 1 Gore-House Chainwalker 4 Rakdos Cackler 4 Lightning Strike 4 Magma Jet 2 Shock | 4 Frostburn Weird 4 Burning Earth 1 Hammer of Purphoros 2 Chandra, Pyromaster 4 Mizzium Mortars |
Na PT Theros se dostal do top8 Kamiel Cornelissen s naprosto odlišnou monored strategií - Devotion bez jakékoli splashe. Během sezóny jsme ale mohly vidět verze, které splashovaly Domriho, Thoughtseize a Rakdos's Return a zejména Chained to the Rocks, což byla nejlepší odpověď na nepříjemného Master of Waves. Ten nás ale zatím trápit nemusí, jelikož Monoblue ztratilo všechny své supportovací karty - další plus pro monored!
Monored Devotion | Kamiel Cornelissen |
Main Deck | Sideboard |
21 Mountain 1 Mutavault 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Ash Zealot 4 Boros Reckoner 4 Burning-Tree Emissary 3 Ember Swallower 4 Frostburn Weird 3 Purphoros, God of the Forge 4 Stormbreath Dragon 2 Hammer of Purphoros 4 Magma Jet 1 Mizzium Mortars 1 Chandra, Pyromaster | 3 Anger of the Gods 2 Burning Earth 1 Chandra, Pyromaster 2 Chandra’s Phoenix 1 Hammer of Purphoros 3 Mizzium Mortars 3 Peak Eruption |
Jak postupovala sezóna kupředu, Monored Devotion se začala z metagame vytrácet a nahrazovaly jí různé agresivní strategie. Brad Nelson jako první představil hyperagresivní heroic verzi s pouhými 17 landy. Vrchol tohoto decku přišel na letních SCG Invitationals, kde s ním Tom Ross naprosto přesvědčivě zvítězil. Jeho dílčí skóre z top8 bylo dokonce 9:1!
Monored Sligh | Tom Ross |
Main Deck | Sideboard |
17 Mountain 4 Akroan Crusader 4 Ash Zealot 4 Firedrinker Satyr 4 Foundry Street Denizen 4 Legion Loyalist 4 Rakdos Cackler 2 Rubblebelt Maaka 4 Dragon Mantle 4 Madcap Skills 2 Lightning Strike 2 Shock 4 Titan’s Strength 1 Blinding Flare | 2 Eidolon of the Great Revel 1 Lightning Strike 2 Magma Spray 1 Searing Blood 4 Skullcrack 1 Harness by Force 1 Mizzium Mortars 1 Peak Eruption 1 Seismic Stomp 1 Mutavault |
Potom přišel PT M15, kde decku přibyl Goblin Rabblemaster a Stoke the Flames. S deckem se sice nikdo do top8 nedostal, ale například Jérémy Dezanimu unikl postup pouze na pomocné.
Rabble Red | Jérémy Dezany |
Main Deck | Sideboard |
18 Mountain 3 Mutavault 3 Rubblebelt Maaka 4 Burning-Tree Emissary 4 Goblin Rabblemaster 2 Ash Zealot 3 Firefist Striker 4 Foundry Street Denizen 4 Firedrinker Satyr 3 Legion Loyalist 4 Rakdos Cackler 3 Lightning Strike 4 Stoke the Flames 1 Titan’s Strength | 2 Titan’s Strength 1 Legion Loyalist 2 Mizzium Mortars 2 Dynacharge 2 Skullcrack 4 Eidolon of the Great Revel 2 Magma Spray |
Polední vývojové stádium před rotací se zrodilo v Japonsku. Šlo o verzi, která kombinovala rychlé malé bytosti s burn spelly a value kartami jako Young Pyromancer, Rabblemaster a Purphoros. S tímhle deckem vyhrál Toshyia Kanegawa druhé japonské WMCQ.
Next Level Red | Toshyia Kanegawa |
Main Deck | Sideboard |
17 Mountain 4 Mutavault 4 Foundry Street Denizen 4 Rakdos Cackler 3 Legion Loyalist 4 Young Pyromancer 4 Goblin Rabblemaster 3 Chandra’s Phoenix 2 Purphoros, God of the Forge 4 Shock 4 Lightning Strike 2 Magma Jet 1 Hall of Triumph 4 Stoke the Flames | 2 Magma Spray 1 Chandra, Pyromaster 1 Hammer of Purphoros 3 Skullcrack 3 Mizzium Mortars 3 Searing Blood 2 Ratchet Bomb |
Narozdíl od jiných monobarev, jako je modrá a černá, má červená tu výhodu, že i když odrotuje pár karet, tak se pokaždé najde něco nového a hratelného. Monoblue a Monoblack Devotion teď vypadají takřka nehratelně, zatímco Monored bude stále silný.
Za dvě největší ztráty považuji Chandra's Pheonixe a Legion Loyalistu. Phoenix byla dost jedinečná karta, opakovaný zdroj karetní výody a zároveň bytost s hastem není něco, co bysme v červené viděli každý den. Fénix byl zároveň největší noční můra pro decky s černou, které se ho neuměly efektivně zbavit.
Legionista byl pak neúnavný dříč, který zaručoval, že v kombatu nemohl soupeř rozumně blokovat a vždycky se také našel někdo, kdo odevzdal hru, jelikož si neuvědomil, že dává zároveň first strike i trample :) Pro heavy removal decky to také byla dost nepříjemná karta, jelikož "plýtvat" removal na 1/1 bytost za jednu manu není nic, z čeho by byl takový deck nadšený. Sám Tom Ross to vystihnul nejlépe: "Tenhle chlapík byl v podstatě jednomanový Akroma's Memorial."
Další ztráty, které ale nemusí tolik mrzet, jsou Rakdos Cackler, Ash Zealot, Burning-Tree Emissary a Firefist Striker. Jejich místa mohou lehce zaplnit další bytosti, jako Frenzied Goblin, Eidolon of the Great Revel, War-Name Aspirant, či Horde Ambusher. Pojďme se na to podívat hezky popořádku.
Bytosti
CMC1Na jedné maně máme celou řadu možností, které závisí na tom, jakým směrem chceme deck orientovat. V burn-heavy verzi bude nejlepší Monastery Swiftspear, heroic verze dají přednost Akroan Crusaderovi a Satyr Hoplitovi - i když u heroic bytostí je úskalí v tom, že když vám jich přijde příliš mnoho, tak nedokážete spustit herioc u všech zároveň, díky čemuž bych zejména u Satyra byl opatrný s tím, kolik kopií si dáte do decku.
Dvě nejuniverzálnější volby jsou Firedrinker Satyr a Foundry Street Denizen, pokud je máme na úvodní ruce, je to pokaždé záruka toho, že ve druhém kole budou útočit minimálně za dva. Poslední zajímavá bytost je Frenzied Goblin. Jeho proporce jsou sice dosti nevýrazné, ale ve skutečnosti dokáže odvést spoustu černé práce. A v kombinaci s novým Horde Ambusherem pak bude pro soupeře blokování opravdu složité. Další plus samozřejmě je, že jde o dalšího goblina k Rabblemasterovi.
CMC2
War-Name Aspirant - Tahle bytost mi přijde naprosto super. Je velmi pravděpodobné, že budeme hrát 12 a více onedropů, takže budeme s jistotou spouštět raid a fakt, že Aspiranta nemůže blokovat Caryatida, Elvish Mystic a Nyx-Fleece Ram bude velmi důležitý, dokonce si myslím že až tak důležitý, že tahle karta bude rozhodovat hry. Do Sligh strategie je to určitě nejlepší červená karta z Khansu.
Eidolon of the Great Revel - další excelentní bytost, spousta decků ho má jenom v sidu a přiznám se, že tomu příliš nerozumím, podle mne se jedná o jasný maindeck materiál. Kromě Murderus Cutu stojí všechen removal na formátu tři a méně many a tedy pokud bude soupeř chtít Eidolona zabít (a že většnou bude hodně rychle muset), jsou to zaručené dva damage. Jediná nevýhoda je, že proti jinému decku s velkým množstvím burnu nás může Eidolon zalockovat, to se ale stane jenom v minimu případů.
Horde Ambusher - tuhle kartu budeme za dvě many hrát jen velmi neradi, i když do křivky jako vanilka se občas hodit může... Nejlepší bude v potvůrkových verzích, kde bude zajišťovat, že soupeř nebude moci blokovat a my budeme moci bez starostí útočit.
Mogis's Warhound - další dvojmanovka, kterou ale za dvě many hrát nechceme. Jinak ale další fajn bytost, která spouští heroic a zvětší naše bytosti, takže přejdou přes Caryatidu, Coursera, apod.
Arena Athlete - Atlet neoslní svými čísly, ale s pár Titan's Strengthy a Warhoundy může rychle zkazit soupeři den.
Generator Servant - zajímavá bytost do devotion strategie, takový Fanatic of Mogis, nebo Purphoros s hastem, to je pro soupeře hodně nepříjemná situace. Nevýhoda ale je, že v late gamu se jedná o mrtvou kartu, na druhou stranu devotion nemá zase tolik možností, co se týče dvoumanového slotu, a tak se Servant zřejmě v pár kopiích vejde.
Jeering Instigator - na první pohled těžko odhadnout, na kolik bude Instigator hratelný, jelikož je poměrně dost mana intensive, ale výsledný efekt rozhodně stojí zato, vypůjčit si Polukranose, nebo Siege Rhina, to může snadno rozhodnout celou hru. Další malé plus je, že to je už druhý morph v barvě, takže soupeř nikdy nebude vědět, jestli jenom nebude blokovat, nebo jestli mu bytost rovnou ukradneme. Navzdory tomu si myslím, že se do decku vejde tak jednou, či dvakrát.
Satyr Firedancer - fajn sidovka na potvůrková aggra a decky se zelenou v burn-heavy verzích
CMC 3 a více
Goblin Rabblemaster - zlatý klenot červené, umí vyhrát hru sám o sobě, spolupracuje skvěle se Stoke the Flames a Hall of Triumph. Svoje kvality už prokázal mnohokrát a i po rotaci se s ním musí počítat.
Fanatic of Mogis - po odrotování Burning-Tree Emissary a Boros Reckonera už je pro něj jediné rozumné použítí v devotion verzi s Nykthosem
Purphoros, God of the Forge - decetní vrchol křivky do potvůrkových verzí s Rabblemasterem a zároveň i velmi dobrý kus do devotion buildů, kde je více reálné, že si s ním budeme moct i zaútočit.
Stormbreath Dragon - ideální vrchol křivky do devotion verze, i když po příchodu Sarkhana již nebude nutné hrát celý playset
Burn
Lightning Strike - červená klasika, která by se měla vejít jak do Sligh, tak do Burn verze
Magma Jet - verze s více bytostmi o něj nebudou mít zájem, pokud ale chcete hrát více burnu, tak je to dobrá volba
Searing Blood - karta s výborným efektem, ale umí být dost nespolehlivá, takže bych jí nechal v sidu
Stoke the Flames - ukázková spolupráce s Rablemasterem a všeobecně s malými bytosti, což ze Stoku dělá nejlepší burn spell na formátu
Ostatní
Titan's Strength - nejlepší červený combat trik na formátu, skvělý s heroic bytostmi, ale i se Swiftspearem. Je to klíčová karta, která nám umožní přetlačit soupeřova Coursera s Carytidou a dokáže se vyměnit s i velmi otravným Siege Rhinem. V podstatě se jedná o lepší Lightning Bolt :)
Coordinated Assault - výborná karta v souboji bytůstkových decků a zároveň možnost, jak spustit dva heroicy naráz. Po Strengthu druhý nejlepší trik.
Blinding Flare - zajímavý trik, který má za úkol hlavně protlačit posledních pár damage. Fajn taky je, že si při přebytku man můžeme zacílit svoje heroic bytosti. Pokud ale sáhnete po Frenzied Goblinovi a Horde Ambusherovi, tak už je to trochu přebytečná karta.
Dragon Mantle - spouští heroic, prolízne nás a v late gamu představuje možnost, jak zužitkovat přebytečnou manu. Pokud budete hrát Soldiery i Hoplity, pak je na místě zařadit playset.
Hammerhand - další možnost, ja ztížit soupeři blokování a zároveň spustit heroic. Osobně ale dávám přednost Dragon Mantlu, jelikož "neblokovatelnosti" máme už tak dostatek.
Crater's Claws - zajímavý removal pro devotion verze a zároveň v late gamu out, který může vyhrát jinak prohranou hru
Hall of Triumph - můj oblíbený one-of, je výborný s Rabblemasterem a všeobecně posílení všech našich bytostí nikdy neurazí. V červené se navíc jedná o poměrně vzácný efekt.
Hammer of Purphoros - dobrý devotion enabler v buildech s Nykthosem a v ostatních verzích použitelná sidovka proti kontrolnějším deckům
Aggressive Mining - další zajímavý one-of, nejlepší bude v devotion buildech, ale dovedu si ho představit i v sidu u agresivnějších verzích
Chandra, Pyromaster - spolu s Rabblemasterem nejlepší červená karta, co se týče power levelu v late gamu. Pro agresivní verze jde o ideální vrchol křivky (hrál bych jednu v mainu a extra kopie v sidu proti kontrolnějším deckům) a u devotion strategie jde opět o dobrý enabler.
Sarkhan, the Dragonspeaker - jedna z hlavních winkondic pro devotion build, pro ostatní verze už je pět man příliš a neuvažoval bych tam o něm ani do sidu...
Sideboard
Červená odjakživa trpí tím, že má nedostatek karet pro sideboard. Většina z aktuálně nejlepších sidovek už byla letmo zmíněna v přechozích odstavcích. Proti creature based deckům to je Searing Blood a Satyr Firedancer, popřípadě Arc Lightning a Coordinated Assault. Devotion verze mohou sáhnout i po Angeru of the Gods.
Proti midrangům je výborné kradení v podobě Harness by Force a poté karty, které vám umožňují v lategame držet krok se soupeřem - Chandra, Purphoros, Aggressive Mining a Hammer of Purphoros.
Pokud by se hodně hrály midrange s planeswalkery, mohou se hodit i karty typu Phyrexian Revoker, či Fated Conflagration. Na mirror je pak skvělá vychytávka Circle of Flames. Poslední možnost je pak Scuttling Doom Engine, což je ale pouze do devotion verze a i tak je to dost na hraně - proti heavy removal deckům (což je dost velká část metagame) se na šest man dostává dost těžko.
Decklisty
Sligh verzeMonored Sligh | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
20 Mountain 4 Foundry Street Denizen 4 Firedrinker Satyr 4 Frenzied Goblin 4 War-Name Aspirant 4 Eidolon of the Great Revel 2 Horde Ambusher 4 Goblin Rabblemaster 1 Purphoros, God of the Forge 4 Titan’s Strength 3 Lightning Strike 4 Stoke the Flames 2 Dragon Mantle 1 Hall of Triumph |
Heroic verze
Heroic Red | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
20 Mountain 4 Foundry Street Denizen 4 Akroan Crusader 3 Frenzied Goblin 2 Satyr Hoplite 3 War-Name Aspirant 1 Arena Athlete 2 Eidolon of the Great Revel 2 Mogis’s Warhound 4 Goblin Rabblemaster 4 Titan’s Strength 3 Lightning Strike 3 Stoke the Flames 3 Dragon Mantle 1 Coordinated Assault 1 Hall of Triumph |
Burn verze
Monored Burn | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
21 Mountain 4 Foundry Street Denizen 4 Firedrinker Satyr 4 Monastery Swiftspear 4 Eidolon of the Great Revel 4 Goblin Rabblemaster 4 Titan’s Strength 4 Lightning Strike 4 Stoke the Flames 4 Magma Jet 2 Searing Blood 1 Chandra, Pyromaster |
Devotion verze
Monored Devotion | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
20 Mountain 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Firedrinker Satyr 4 Eidolon of the Great Revel 4 Generator Servant 4 Goblin Rabblemaster 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 3 Stormbreath Dragon 2 Hammer of Purphoros 2 Crater’s Claws 2 Magma Jet 2 Chandra, Pyromaster 3 Sarkhan, the Dragonspeaker |
Devotion se splashí
Rb Devotion | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
8 Mountain 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Temple of Malady 4 Bloodstained Mire 3 Wooded Foothills 1 Swamp 4 Eidolon of the Great Revel 4 Generator Servant 4 Goblin Rabblemaster 4 Fanatic of Mogis 1 Purphoros, God of the Forge 1 Mogis, God of Slaughter 3 Stormbreath Dragon 2 Hammer of Purphoros 2 Thoughtseize 1 Hero’s Downfall 3 Murderous Cut 2 Magma Jet 2 Chandra, Pyromaster 3 Sarkhan, the Dragonspeaker |
Bonus - updatovaný Abzan Midrange
Po několika desítkách her jsem dospěl k této verzi - manabase a bytosti jsou už vyladěné, co se týče removalu, tak stále váhám nad poměrem Banishing Lightů, Murderous Cutů a Utter Endů. Zatím jsem věrný Banishing Lightu, ale má to dvě hlavní nevýhody - prakticky nikdy tím nechcete exilnout Siege Rhina, jelikož případný disenchant je naprostá pohroma a pak samozřejmě neexilne Stormbreath Dragona.
Dále se neosvědčily dvoumanové agresivní bytosti, tedy Fleecemane Lion a Rakshasa Deathdealer. Deck je totiž příliš manahungry a tak je skoro vždycky hrajete pouze jako vanilky do křivky. Navíc si vůbec nerozumí s Caryatidou a Courserem (míchání dvou protichůdných strategií).
Pozitivně překvapen jsem naopak z Anafenzy, která je super s Elvish Mysticem, a z Heralda of Torment, který velmi často rozpikne situaci v late gamu. Moje současná verze tedy vypadá takto:
Abzan Midrange | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
3 Windswept Heath 1 Polluted Delta 1 Bloodstained Mire 2 Temple of Malady 2 Temple of Silence 1 Temple of Plenty 1 Caves of Koilos 3 Llanowar Wastes 2 Mana Confluence 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 2 Swamp 3 Forest 2 Plains 4 Siege Rhino 2 Reaper of the Wilds 4 Courser of Kruphix 2 Sylvan Caryatid 4 Elvish Mystic 2 Anafenza, the Foremost 2 Herald of Torment 4 Thoughtseize 4 Hero’s Downfall 2 Banishing Light 2 Abzan Charm 2 Bile Blight 2 Nissa, Worldwaker 1 Elspeth, Sun’s Champion |
A to je pro tentokrát vše, příště se můžete těšit na rozbor Monoblack Aggra, do té doby se mějte fajn.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře