Ostatní
Standard s Khans of Tarkir: Abzan fever!
Spoilery nové edice jsou v plném proudu a stejně tak spekulace o tom, jak bude vypadat nový standard. Je tedy nasnadě, se podívat na jeden z možných tier decků.
Vzhledem k tomu, že Khans of Tarkir vypadají hodně barevně, tak podle mne není pochyb o tom, že se budou hrát různé tříbarevné midrange. Základní barva těchto midrangů by měla být zelená, vzpomeňme na blokový PT Therosu, kde zcela dominovala dvojka Sylvan Caryatid a Courser of Kruphix.




Dnešní článek tedybude o Junk Midrangi - oprava, vlastně o Abzan Midrangi…
Junk Midrange patřil celou dvojkovou sezóonu mezi tier2 decky a navíc vyhrál zmiňovaný blokový PT. Ty hlavní důvody, proč se mi líbí i po rotaci jsou pro mě tyto:






Na začátek bych rád ukázal dva decklisty, ze kterých se dá při konstrukci vyjít:
Z balíku Jeffa Hooglanda odrotuje docela dost karet, které se ale dají bez problémů nahradit novými kusy. Jako hlavní slabé místo bych viděl nedostatek dvoumanového zabíjení. Odrutuje nám zároveň Doom Blade, Abrupt Decay, Ultimate Price i Devour Flesh. Pokud nám ve zbytku Khansů nic nevyjde, tak budeme odkázáni na Bile Blight, u kterého bude docela problém mít včas dvě černé many.
V decku Patrivka Chapina je zase až zbytečně mnoho karet v playsetu, což je samozřejmě dáno tím, že deck byl postaven z malého card poolu. Brimaz a Elspeth nejsou karty, které je nutné hrát v playsetech, o Silence the Believers nemluvě. Naopak mne truchu překvapuje pouze jeden Banishing Light.
Oba decky byly aktuální před vydáním M15, kde získaly minimálně jeden další playable + výrazné zlepšení manabase. Tím playablem je samozřejmě Nissa, což je spolu s Elspeth ideální vrchol křivky pro Midrange decky.
Teď se podívejme popořádku, jaké možnost máme při stavbě postrotačního Abzan/Junk Midrange-:
Bytosti
CMC 1


Elvish Mystic - vzhled k tomu, že je k dispozici celá řada velmi silných třidropů bych si troufnul říci, že půjde o lepší volbu, než je "Karyatýdka". T2 Brimaz se prostě neptá.
Soldier of the Pantheon - jeho zásadní nevýhoda je právě existence Sylvan Caryatidy a Coursera. Mějme ale na paměti, že KtK se bude točit okolo tříbarev a protekce na mulicolored by tak mohla začít být relevantní. Zatím bych ale Soldiera nechal odpočívat na střídačce.
CMC 2



Sylvan Caryatid - akcelerace a fixace v jednom, která je navíc vynikající proti aggrům = prověřená klasika. Do agresivnější verze se ale hodí více Elf, takže je možné, že od ní některé verze upustí.
Fleecemane Lion - výborná agresivní bytost, která v late game hrozí tím, že už se jí soupeř nikdy nezbaví :)
Rakshasa Deathdealer - klasická rock bytost typu Purtid Leech, nebo Nantuko Shade. Narozdíl od nich má ještě příjemný bonus v podobě regenerace - to prostě musíte hrát, i kdybyste nechtěli.
CMC 3


Brimaz, King of Oreskos - Brimaz je beze sporu skvělá bytost a bez karet jako Lifebane Zombie, Abrupt Decay, nebo Doom Blade bude mít konečné volné pole působnosti. Thoughness 4 bude na formát, kde jsou základní removaly Bile Blight a Lightning Strike, velká výhoda. Velká škoda toho, že je legendární.
Courser of Kruphix - skvělá value bytost, která ještě posílí s příchodem feček. Skoro jako Sensieka na nožičkách. Dost možná to bude nejhranější karta na formátu.



Boon Satyr - zajímavá bytost/kombat trik, ale naše bytosti jednak nemají trample a hlavněvšechny jsou dost silné a resistentní samy o sobě, takže není příliš potřeba.
Herald of Torment - tady je to jiná, nemá-li soupeř odpověď na bestow Heralda, bude pravděpodobný mrtvý na dva útoky. Extra přísný je pak s Brimazem a také s Deathdealerem.
Anafenza, the Foremost - poměr 4/4 za tři je skvělý, ale manacost je poněkud náročný, nemůže pocukrovat Brimaze a exilování padlých soupeřových bytostí nevypadá po odrotování Scavenging Oozy a Chandra's Phoenixe moc užitečně, jedině snad že by vzniknul nějaký deck kolem Delve karet.
CMC 4



Polukranos, World Eater - poměr 5/5 za čtyři many je samozřejmě vynikající, ale midrange jsou poměrně "mana hugry" a tak za pět man zabít nějakou 2/2ku není zrovna nic, nad čím bych se nějak rozplýval. Polukranose mám prostě mnohem radši v kombinaci s Nykthosem a v midrangích bych přenechal místo jiným.
Reaper of the Wilds - chudák Reaper musel rok čkat, než z formátu zmizí Lifebane Zombie a Blood Baron. Teď má konečně volné pole působnosti a já se nemůžu dočkat, až si ho zahraju.
Siege Rhino - ideální pašík na doklepnutí soupeře, kterému po Wratech zbyly tři životy a modlí se, abyste tam neměli "Nosorožce", nemaje už více přístup k Revelaci. Spolu s Courserem je to také dostatečný přísun životů, který by měl zajistit výhru proti aggrům.
Disrupce & Removal



Thoughtseize, Hero's Downfall - základní kameny všech úspěšných midrange decků, Thoughtseize bych hrál v playsetu a nepřímýšlel bych o tom ani minutu, u Downfallu budou stačit tři kopie, jelikož k němu máme i jiný trojmanové removaly.
Banishing Light - další univerzální removal, který je nejlepší na jinak těžce odstranitelné hrozby, jakými jsou různí planeswalkeři a bohové, čily jinými slovy další léty prověřená klasika



Bile Blight - sice má náročný manacost, ale jak už jsem zmiňoval, tak co se dvoumanového zabíjení týče, tak prostě není z čeho vybírat...
Abzan Charm - úžasně všestranná karta. Pochybuji, že by někdo v takovémhle decku hrál Reprisal, nebo Giant Growth, ale když si můžete pokaždé vybrat to nejvhodnější, tak je to hned o něčem jiném. A zároveň je také jasné, že balíku nebude scházet kvalitní crad draw.
Utter End, Silence the Believers - víceméně zbytečně předražené removaly, pokud bych si měl vybrat, tak bych hrál Silence jakožto one-of, jelikož v late game dokáže udělat jednostrnná Wrata.
Planeswalkeři



Nissa, Worldwaker - V současné době máme opravdu z čeho vybírat, v Abzan kombinaci bude na standardu hned sedm různých planeswalkerů, z nichž jsou skoro všichni hratelní. Nejlepší volbou do rock-style decků je podle mě jednoznačně Nissa. Je to dobrý vrchol křivky a i v případě, že má soupeř removal nám zanechá 4/4 tramplera. No a pokud soupeř removal nemá, tak to je postupně za čtyři, za osm... Ostatně jste to určitě už sami zažili.
Elspeth, Sun's Champion - o kvalitách Elspeth už také netřeba nikoho přesvědčovat. Je to prostě další planeswalker, který umí vyhrát hru sám o sobě během pár kol. Na blokovém PT jí skoro všichni hráli v playsetu, ale teď se mi skoro zdá, že s tolika skvělými midrange bytostmi není skoro potřeba - rozhodně ne v playsetu.
Ajani, Mentor of Heroes/Liliana Vess/Ajani Steadfast - všechno takzvané "borderline playables", Ajani Steadfast je dobrá sidovka proti aggrům, Lilča je zase excelentní proti kontrolům a dalším midrangům. Největší šance na maindeck bych dával velkému Ajanimu, díky tomu, že kontinuálně poskytuje karetní výhodu a také umí udělat z libovolné bytosti velkého pašíka, což jsou dva módy, které se hodí vždycky. Pokud vám zde chybí Sorin, tak to je kvůli tomu, že mi prostě přijde hrozně špatný...
Sideboard



Je velmi těžké postavit dobrý sideboard na neznámou metagame, ale obecně bych side rozdělil do tří kategorií:
1. karty proti aggrům - jako současné nejlepší volby bych viděl Nyx-Fleece Ram, Ajani Steadfast a Drown in Sorrow
2. karty proti kontrolům a jiným midrangům - tady máme opravdu spoustu možností - Erebos, Liliana Vess, další proliz (Read the Bones/Sign in Blood), cílený removal typu Dark Betrayal, zajímavé by mohly být i Setessan Tactics, atd...
3. specifické karty proti jednotlivým strategiím - hezkým příkladem je Deicide a Mistcutter Hydra proti Monoblue, nebo Reclamation Sage proti Konekcím a Banishing Lightu
Manabase



Nejdůležitější a zároveň nejtěžší část při konstrukci decku. Nejlépe se manabase vyladí přimo během testingu, kde jasně přijdete na největší slabiny. Nyní máme opravdu z čeho vybírat - máme tu trojici Templů, dvojici Painlandů, Mana Confluenci, Sandsteppe Citadelu, ale zároveň chceme hrát i nějaké basicy kvůli Fečkám. A je také možné, že kvůli Courserovi se vyplatí hrát i nějaké off-color. Berte tudíž na pamět, že ve zde uvedených decklistech je manabase pouhý "nástřel od oka".
Verze 1 - bez Elspeth a Caryatidy
Verze 2 - Elspeth rules!
A to je prozatím, co se Khans of Tarkir týče, vše. Ať se vám nápady na nové balíky jenom hrnou!
Kumano
Junk Midrange | Patrick Chapin - 1. místo PT Journey into Nyx |
Main Deck | Sideboard |
4 Forest 4 Mana Confluence 2 Plains 3 Swamp 4 Temple of Malady 4 Temple of Plenty 4 Temple of Silence 4 Brimaz, King of Oreskos 4 Courser of Kruphix 4 Fleecemane Lion 2 Polukranos, World Eater 4 Sylvan Caryatid 1 Banishing Light 4 Hero’s Downfall 1 Read the Bones 4 Silence the Believers 3 Thoughtseize 4 Elspeth, Sun’s Champion | 2 Arbor Colossus 1 Bile Blight 2 Boon Satyr 2 Deicide 2 Drown in Sorrow 1 Feast of Dreams 2 Glare of Heresy 1 Gods Willing 1 Read the Bones 1 Thoughtseize |
Junk Midrange | Jeff Hoogland - 3, místo SCG Open Cincinnati (4.5.2014) |
Main Deck | Sideboard |
2 Forest 1 Swamp 3 Godless Shrine 1 Mana Confluence 4 Overgrown Tomb 3 Temple Garden 3 Temple of Malady 4 Temple of Plenty 4 Temple of Silence 2 Archangel of Thune 2 Blood Baron of Vizkopa 1 Lifebane Zombie 3 Scavenging Ooze 4 Sylvan Caryatid 4 Courser of Kruphix 1 Obzedat, Ghost Council 2 Banishing Light 2 Underworld Connections 3 Abrupt Decay 4 Advent of the Wurm 4 Hero’s Downfall 2 Ajani, Mentor of Heroes 1 Elspeth, Sun’s Champion | 2 Lifebane Zombie 2 Sin Collector 1 Underworld Connections 2 Bile Blight 2 Golgari Charm 2 Putrefy 1 Obzedat, Ghost Council 1 Erebos, God of the Dead 2 Thoughtseize |
Z balíku Jeffa Hooglanda odrotuje docela dost karet, které se ale dají bez problémů nahradit novými kusy. Jako hlavní slabé místo bych viděl nedostatek dvoumanového zabíjení. Odrutuje nám zároveň Doom Blade, Abrupt Decay, Ultimate Price i Devour Flesh. Pokud nám ve zbytku Khansů nic nevyjde, tak budeme odkázáni na Bile Blight, u kterého bude docela problém mít včas dvě černé many.
V decku Patrivka Chapina je zase až zbytečně mnoho karet v playsetu, což je samozřejmě dáno tím, že deck byl postaven z malého card poolu. Brimaz a Elspeth nejsou karty, které je nutné hrát v playsetech, o Silence the Believers nemluvě. Naopak mne truchu překvapuje pouze jeden Banishing Light.
Oba decky byly aktuální před vydáním M15, kde získaly minimálně jeden další playable + výrazné zlepšení manabase. Tím playablem je samozřejmě Nissa, což je spolu s Elspeth ideální vrchol křivky pro Midrange decky.
Teď se podívejme popořádku, jaké možnost máme při stavbě postrotačního Abzan/Junk Midrange-:
Bytosti
CMC 1


Elvish Mystic - vzhled k tomu, že je k dispozici celá řada velmi silných třidropů bych si troufnul říci, že půjde o lepší volbu, než je "Karyatýdka". T2 Brimaz se prostě neptá.
Soldier of the Pantheon - jeho zásadní nevýhoda je právě existence Sylvan Caryatidy a Coursera. Mějme ale na paměti, že KtK se bude točit okolo tříbarev a protekce na mulicolored by tak mohla začít být relevantní. Zatím bych ale Soldiera nechal odpočívat na střídačce.
CMC 2



Sylvan Caryatid - akcelerace a fixace v jednom, která je navíc vynikající proti aggrům = prověřená klasika. Do agresivnější verze se ale hodí více Elf, takže je možné, že od ní některé verze upustí.
Fleecemane Lion - výborná agresivní bytost, která v late game hrozí tím, že už se jí soupeř nikdy nezbaví :)
Rakshasa Deathdealer - klasická rock bytost typu Purtid Leech, nebo Nantuko Shade. Narozdíl od nich má ještě příjemný bonus v podobě regenerace - to prostě musíte hrát, i kdybyste nechtěli.
CMC 3


Brimaz, King of Oreskos - Brimaz je beze sporu skvělá bytost a bez karet jako Lifebane Zombie, Abrupt Decay, nebo Doom Blade bude mít konečné volné pole působnosti. Thoughness 4 bude na formát, kde jsou základní removaly Bile Blight a Lightning Strike, velká výhoda. Velká škoda toho, že je legendární.
Courser of Kruphix - skvělá value bytost, která ještě posílí s příchodem feček. Skoro jako Sensieka na nožičkách. Dost možná to bude nejhranější karta na formátu.



Boon Satyr - zajímavá bytost/kombat trik, ale naše bytosti jednak nemají trample a hlavněvšechny jsou dost silné a resistentní samy o sobě, takže není příliš potřeba.
Herald of Torment - tady je to jiná, nemá-li soupeř odpověď na bestow Heralda, bude pravděpodobný mrtvý na dva útoky. Extra přísný je pak s Brimazem a také s Deathdealerem.
Anafenza, the Foremost - poměr 4/4 za tři je skvělý, ale manacost je poněkud náročný, nemůže pocukrovat Brimaze a exilování padlých soupeřových bytostí nevypadá po odrotování Scavenging Oozy a Chandra's Phoenixe moc užitečně, jedině snad že by vzniknul nějaký deck kolem Delve karet.
CMC 4



Polukranos, World Eater - poměr 5/5 za čtyři many je samozřejmě vynikající, ale midrange jsou poměrně "mana hugry" a tak za pět man zabít nějakou 2/2ku není zrovna nic, nad čím bych se nějak rozplýval. Polukranose mám prostě mnohem radši v kombinaci s Nykthosem a v midrangích bych přenechal místo jiným.
Reaper of the Wilds - chudák Reaper musel rok čkat, než z formátu zmizí Lifebane Zombie a Blood Baron. Teď má konečně volné pole působnosti a já se nemůžu dočkat, až si ho zahraju.
Siege Rhino - ideální pašík na doklepnutí soupeře, kterému po Wratech zbyly tři životy a modlí se, abyste tam neměli "Nosorožce", nemaje už více přístup k Revelaci. Spolu s Courserem je to také dostatečný přísun životů, který by měl zajistit výhru proti aggrům.
Disrupce & Removal



Thoughtseize, Hero's Downfall - základní kameny všech úspěšných midrange decků, Thoughtseize bych hrál v playsetu a nepřímýšlel bych o tom ani minutu, u Downfallu budou stačit tři kopie, jelikož k němu máme i jiný trojmanové removaly.
Banishing Light - další univerzální removal, který je nejlepší na jinak těžce odstranitelné hrozby, jakými jsou různí planeswalkeři a bohové, čily jinými slovy další léty prověřená klasika



Bile Blight - sice má náročný manacost, ale jak už jsem zmiňoval, tak co se dvoumanového zabíjení týče, tak prostě není z čeho vybírat...
Abzan Charm - úžasně všestranná karta. Pochybuji, že by někdo v takovémhle decku hrál Reprisal, nebo Giant Growth, ale když si můžete pokaždé vybrat to nejvhodnější, tak je to hned o něčem jiném. A zároveň je také jasné, že balíku nebude scházet kvalitní crad draw.
Utter End, Silence the Believers - víceméně zbytečně předražené removaly, pokud bych si měl vybrat, tak bych hrál Silence jakožto one-of, jelikož v late game dokáže udělat jednostrnná Wrata.
Planeswalkeři


Nissa, Worldwaker - V současné době máme opravdu z čeho vybírat, v Abzan kombinaci bude na standardu hned sedm různých planeswalkerů, z nichž jsou skoro všichni hratelní. Nejlepší volbou do rock-style decků je podle mě jednoznačně Nissa. Je to dobrý vrchol křivky a i v případě, že má soupeř removal nám zanechá 4/4 tramplera. No a pokud soupeř removal nemá, tak to je postupně za čtyři, za osm... Ostatně jste to určitě už sami zažili.
Elspeth, Sun's Champion - o kvalitách Elspeth už také netřeba nikoho přesvědčovat. Je to prostě další planeswalker, který umí vyhrát hru sám o sobě během pár kol. Na blokovém PT jí skoro všichni hráli v playsetu, ale teď se mi skoro zdá, že s tolika skvělými midrange bytostmi není skoro potřeba - rozhodně ne v playsetu.
Ajani, Mentor of Heroes/Liliana Vess/Ajani Steadfast - všechno takzvané "borderline playables", Ajani Steadfast je dobrá sidovka proti aggrům, Lilča je zase excelentní proti kontrolům a dalším midrangům. Největší šance na maindeck bych dával velkému Ajanimu, díky tomu, že kontinuálně poskytuje karetní výhodu a také umí udělat z libovolné bytosti velkého pašíka, což jsou dva módy, které se hodí vždycky. Pokud vám zde chybí Sorin, tak to je kvůli tomu, že mi prostě přijde hrozně špatný...
Sideboard



Je velmi těžké postavit dobrý sideboard na neznámou metagame, ale obecně bych side rozdělil do tří kategorií:
1. karty proti aggrům - jako současné nejlepší volby bych viděl Nyx-Fleece Ram, Ajani Steadfast a Drown in Sorrow
2. karty proti kontrolům a jiným midrangům - tady máme opravdu spoustu možností - Erebos, Liliana Vess, další proliz (Read the Bones/Sign in Blood), cílený removal typu Dark Betrayal, zajímavé by mohly být i Setessan Tactics, atd...
3. specifické karty proti jednotlivým strategiím - hezkým příkladem je Deicide a Mistcutter Hydra proti Monoblue, nebo Reclamation Sage proti Konekcím a Banishing Lightu
Manabase



Nejdůležitější a zároveň nejtěžší část při konstrukci decku. Nejlépe se manabase vyladí přimo během testingu, kde jasně přijdete na největší slabiny. Nyní máme opravdu z čeho vybírat - máme tu trojici Templů, dvojici Painlandů, Mana Confluenci, Sandsteppe Citadelu, ale zároveň chceme hrát i nějaké basicy kvůli Fečkám. A je také možné, že kvůli Courserovi se vyplatí hrát i nějaké off-color. Berte tudíž na pamět, že ve zde uvedených decklistech je manabase pouhý "nástřel od oka".
Verze 1 - bez Elspeth a Caryatidy
Abzan Midrange | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
3 Temple of Malady 2 Temple of Silence 2 Temple of Plenty 4 Llanowar Wastes 1 Caves of Koilos 3 Windswept Heath 2 Mana Confluence 1 Polluted Delta 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 2 Forest 1 Swamp 1 Plains 4 Elvish Mystic 3 Fleecemane Lion 2 Rakshasa Deathdealer 4 Courser of Kruphix 2 Brimaz, King of Oreskos 1 Herald of Torment 2 Reaper of the Wilds 3 Siege Rhino 4 Thoughtseize 3 Hero’s Downfall 2 Banishing Light 2 Bile Blight 3 Abzan Charm 2 Nissa, Worldwaker |
Verze 2 - Elspeth rules!
Abzan Midrange | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
3 Temple of Malady 2 Temple of Silence 2 Temple of Plenty 3 Llanowar Wastes 2 Caves of Koilos 3 Windswept Heath 2 Mana Confluence 1 Polluted Delta 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 2 Forest 1 Swamp 2 Plains 2 Elvish Mystic 4 Sylvan Caryatid 4 Courser of Kruphix 2 Brimaz, King of Oreskos 2 Reaper of the Wilds 3 Siege Rhino 4 Thoughtseize 3 Hero’s Downfall 2 Banishing Light 2 Bile Blight 3 Abzan Charm 2 Nissa, Worldwaker 1 Ajani, Mentor of Heroes 2 Elspeth, Sun’s Champion |
A to je prozatím, co se Khans of Tarkir týče, vše. Ať se vám nápady na nové balíky jenom hrnou!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.