Ostatní
Večer před preview
Obecně se budou dle mého názoru odehrávat hry s Gatecrashem ve velmi svižném tempu, a to hned z několika důvodů: oproti Return to Ravnica, kde byl vyloženě agresivně orientovaný jen Unleash, částečně Detain a Selesnya měla k dispozici tolik combat triků, že by to ani Wild Mongrel nestíhal žrát, ji druhý set v tomto ohledu hravě překoná. Červené kombinace vás vyloženě odměňují za útočení, Simic téměř za každou další bytost, a přestože Cipher je spíše zdrojem graduální karetní výhody, pořád ho musí být naco přilepit, takže jezdit se prostě musí Jedinou výjimku by tak mohl tvořit Orzhov, který je raději, když životy soupeře mízí pěkně postupně po jednom, a ještě mu při tom přicinkávají vlastní. Výjimku netvoří ani karty, kolem kterých budete pravděpodobně stavět, tedy rare, či gildovní proma, dokonce i většina guildmágů nese způsob, jak dát bez větších potíží zranění přímo do soupeře, nehledě na to, že přebytkem levného removalu edice taky dvakrát neoplývá. Nyní už k jednotlivým barevným kombinacím, a to od té, ve které zatím nemám úplně jasno:
Gruul
Rudozelená kombinace naoko skýtá zajímavou rovnováhu mezi křivkou a combat triky, o které byste díky Bloodrushi neměli mít nouzi. Za problém u ní ovšem považuji hlavně absenci kvalitních „svých,“ tedy multicolorových common a uncommon, jež by vám zaručily dostatečně velký manévrovací prostor. Dobrých karet s bloodrushem je v těchto raritách spousta, drtivá většina je ovšem jednobarevná a nad těmi Boros se Simicem zřídkakdy ohrnou nos. Dražší rare se pořád dají splashovat jinam a samotný leader, Borborygmos, je sice tentokrát ještě naštvanější než dřív, což podle mě celkem dobře reflektuje pocit člověka, co ho rozbalí a koukne na mana cost. Alespoň Rubblehulk, tedy promo Gruulu, je naštěstí dost solidní a nezřídkakdy budete hru ukončovat +7/+7 myší, kdo pamatuje Strength of Cedars z Kamigawy pravděpodobně dobře ví, o čem mluvím.
V souvislosti s Gruulem bych vzpomněl jen dvě drobnosti. Za prvé, pokud se vám poštěstí otevřít Clan Defiance, nezírejte na ni jako já prvně na Cryptic Command a raději koukněte, kolik módů vlastně máte vybírat V tomhle případě jsou to až tři. A fanoušky Bloodrushe bych rád upozornil, že posílit se dá pouze útočící bytost.
Simic
A jak jinak než Evolve, který může nakonec být velkým zklamáním, osobně od něj ale očekávám hodně. Když zasypáváte soupeře pěknou křivkou, někdy se stabilizuje dost obtížně, když vám s přibývajícími koly ještě stoupá kvalita předchozích dropů, stává se každý další žeton na bytosti pomyslným hřebíkem do rakve. Přidejte k tomu možnost countery používat pro další ability a manipulovat s nimi a vyjde vám pěkný utilitní deck, proti kterému soupeři nezbyde čas od času jiná možnost, než čtvrté kolo smutně kouknout na váš board a jít se provětrat před začátkem dalšího zápasu. Nevýhodou je samozřejmě líznutí Evolvovací bytosi v momentě, kdy nemáte co dalšího sesílat, hned první counter však z většiny z nich dělá celkem uspokojivý nadprůměr. Za věrnost Simicu budete odměněni širokým výběrem superkvalitních common, od Cloudfin Raptora, přes Frilled Oculus po Drakewing Krasis a aby vás zklamala některá z vyšších rarit, museli byste být, s čestnou výjimkou Biovizionáře, opravdu hodně vybíraví. Za bližší zkoumání rozhodně stojí Mystic Genesis a Unexpected Results, u první se mi původně zamlouvalo srovnání s Mystic Snakem, občas ale může udělat divy jako Draining Whelk a vzhledem k tomu, že jde o rare, nemusel by být zas tak velký problém někoho nachytat. Unexpected Results jsou trochu zapeklitější, pravděpodobně příliš pomalé, nad možným zdrojem karetní výhody+urychlení bych ale jen tak hůl nelámal, nehledě na chvíle, kdy si otočíte kartu, na jejíž regulérní seslání byste si pravděpodobně museli vzít tučný úvěr. V mém osobním žebříčku je UG na druhém místě, takže neváhejte a bez obav si zítra vyrazte vyšlechtit nějaké nové zvířecí miláčky.
Co se tipů k Simicu týká, přijde mi relevantní snad jen možnost použít Zameck Guildmage vícekrát za kolo, bytosti potom přicházejí s příslušným množstvím counterů. Za pár slov určitě stojí i Simic Fluxmage, na kterém nemusíte hledat žádný chyták, určitě byste ho ale měli mít ve hromádce karet, jež budou rozhodovat o vašich barvách.
Dimir
Dál je nařadě kombinace z poměrně odlišného pólu mých preferencí, přestože jde o mou historicky nejoblíbenější dvojbarvu. Domílací subtéma mi přijde spíše úsměvné, pokud se vám nepovede otevřít minimálně jednu z rarit. K tomuto účelu samozřejmě dobře slouží Dimirské promo, nicméně v momentě, kdy pošle soupeři do hrobu více karet, než má životů, asi se nebudete muset starat o to, kolik že karet v knihovně mu ještě zbývá. Proto bych se s UB raději soustředil na Cipher a bytosti, kam ho správně 'zakódovat' a být schopen z něj vytěžit maximum. I proto by myslím nebylo dobré opomínat Shadow Alley Denizena, nenápadnou 1/1, jež ovšem tyto požadavky schopně splňuje. Navíc, na žádného pinkače, jež by vás trestal za bytosti s 1 dozadu, v Gatecrashi nenarazíte. Upozornil bych na možnost Encodovat i na bytosti, jež přišly do hry v důsledku samotného spellu s Cipherem, s trochou štěstí se tak třeba Call of the Nightwing může změnit na Bitterblossom bez nevýhody.
Orzhov
By rozhodně neměl ujít vaší pozornosti, jestli se v Gatecrashi chtěli orientovat kontrolněji. Využití Extortu přeci jen úvodní spelly výrazně zdražuje, mana většinou není nic, co byste si v prvních pěti kolech hry mohli dovolit, kromě toho, že výhoda z ní plynoucí není nijak závratná. Levnější, bílé karty s Extortem tak využije spíše sousední Boros, jako vyplnění křivky a způsob, jak vyhrát delší hru, i když už nemůžete projít útokem. Orzhov navíc jako jediný neoslní ani promem, poslabší čísla na kartě, kterou sem tam budete muset i obětovat, abyste si vytáhli, co vám zrovna schází. S commonami to naštěstí nemá nejhorší a obranných karet nabízí bílá širokou škálu a právě to by mohla být ta správná cesta, jak efektivně neutralizovat agresivní, červené gildy.
Boros
A to nejlepší nakonec. Bílo-červenou jsem sice nikdy nemíval moc v oblibě, pokud jste ale z těch, jež nejraději vysypou ruku a zapnou stěrače, Boros by rozhodně neměl být šlápnutím vedle. Ať jsem hledal, jak to šlo, našel jsem dohromady jednu RW kartu, jež bych v maindecku viděl nerad, a tou je Shattering Blow. I kvůli tomu řadím tuto kombinaci nad Simic, proti commonům a uncommonům asi bude těžko někdo mít námitky u obou a jejich křivku rozchodí málokdo, oproti tomu réra zde nejsou nikterak diskutabilní a skoro by se dalo říct, že je jedno brutálnější než druhé. Podobně jako u Bílé v Avacyn restored, libovolným Boroským rarem se nemůžete mýlit a většina z nich, snad s výjimkou Spark Troopera, ve vás bude vyvolávat silné nutkání nechat se naverbovat. Jako příjemný bonus bych doplnil Massive Raid a Ember Beasta, které spolu s Batallionem tvoří přímo očividnou kombinaci.
Přidejte k tomu i tak kvalitní Armored Transport (blokera s obranou víc než 2 abyste v této edici pohledali) nebo Five-Alarm Fire, jakoby odměn za velký počet bytostí na vaší straně nebylo dost už tak. Opatrní buďte u Righteous Charge, která je oproti všehmu očekávání u podobných karet sorcery.
Tohle je zhruba vše, co mě zatím při četném procházení spoileru napadlo, další postřehy samozřejmě můžete očekávat po odehraní pár turnajů a o Gatecrash nezůstanou ochuzeni ani příznivci videí z MtGO draftů. Pro tuto chvíli nezbývá, než vám všem zítra popřát spoustu zábavy, zajímavých herních situací, ať je o čem diskutovat a samozřejmě i hodně úspěchů, ať už se rozhodnete hájit barvy kterékoliv z guild.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře