Ostatní
Vintage? Ale jistě! Aneb představení Vintage RUG Delver na MTGO
Vintage? Ale jistě! Aneb představení Vintage RUG Delver na MTGO
Možná si pod pojmem Vintage představujete šílený formát, kde balík stojí jako solidní auto, zahrajete si ho v lepším případě dvakrát do roka a navíc si hry ani neužijete, protože vás soupeř zmasí v prvním kole, aniž byste cokoliv seslali. Pravda, úplně nesmyslná předchozí věta není, ale přesto se vám v následujícím článku pokusím ukázat, že Vintage může být něco, co stojí za úvahu.
Před třemi měsíci jsem ještě neměl odehraný ani jeden zápas v tomto formátu, takže rozhodně nejsem nejpovolanější, ale zase mohu ukázat, jak k tomuto formátu přistoupit jako k něčemu novému.
Odhlédněme prozatím od finanční náročnosti a nedostupnosti oponentů a zaměřme se na to, proč vlastně vůbec tento formát zkoušet. Pokud člověk s turnajovým MtG začíná nebo hraje kompetitivně, tak je vystaven v constructed hře Standardu. Ale pokud už máte pokrk nosorožců (nebo loni krys a revelací) nebo prostě chcete zkusit něco jiného, začnete dříve nebo později pokukovat po místě, kde je tráva zelenější. Když pominu Modern, který má svou hromadu problémů a neznám nikoho, kdo by z jeho současného stavu skákal radostí, máte v zásadě dvě možnosti, kam se vydat - Commander nebo Legacy. Commander raději komentovat nebudu, protože ho považuju za Magicové peklo a rozhodně bych bral raději pokaždé soupeře s nosorožci ve třetím, čtvtém a pátém kole, takže budu předpokládat, že jste zvolili cestu Legacy. Legacy se od dvojky liší množstvím možných strategií, relativní stabilitou formátu a ne přehnaným důrazem na potvory. Ale protože tento článek je o Vintage, ponechme zatím Legacy stranou a podívejme se na to, proč udělat další krok směrem k Vintage.
Prvním lákadlem je možnost zahrát si jakoukoliv ne-ante kartu, ať je jakkoliv silná. Včetně ikonických jako Black Lotus a přiznejme si takový Lotus v prvním kole, když sešlete něco velkého, je příjemný pocit (ne už na straně soupeře, ale to je jiný příběh). Dalším lákadlem je plno zajímavých komb, která si ještě můžete snadno najít, protože jsou povoleny všechny tutory, takže máte pocit konzsitence. Atraktivní je také možnost, že díky extrémně silným kouzlům můžete zcela zvrátit průběh hry, která by už v jiných formátech byla zcela prohraná. A zase jiným plusem by mohlo být dotažení archetypů do extrému, pokud máte rádi kombo, tak ideální stav je kill v prvním kole s ochranou, pokud prison balíky, tak ideálkou je to, že soupeř si nezahraje za celou hru vůbec nic, a třeba pro kontrol je ideálkou neustále plná ruka kántrů a přemýšlení, jak si soupeře vychutnám. Tedy pokud zrovna nemilujete midrange potvorové balíky, protože zde vás rozhodně Vintage neosloví. Vůbec, pokud milujete potvory, tak Vintage není to pravé, protože většina hry se odehrává na ruce a na stacku než na stole.
Podívejme se teď trošku podrobněji, jak formát vypadá. Díky tomu, že můžete hrát nejsilnější karty, je trochu omezený počet možných balíků, v tom je určitě nejrozmanitější Legacy. Zase je zde ale větší možnost přizpůsobení si balíku k obrazu svému. Pokud to přeženu, tak když naskládáte všechny silné karty k sobě, tak něco, co může vyhrát, prostě vznikne.
Hlavní trojka Tier 1 je:
· Delver (aggro-kontrol, vyložíte Delvera nebo Young Pyromancera a tyto potvory bráníte za pomoci hromady prolizu)
· Shops/Stax (prison artefaktový balík, kdy díky rychlé artefaktové maně sesíláte zdražující artefakty, až nemůže soupeř nic hrát)
· Oath (kontrol, zabíjí převážně Griselbrandem přes Oath of Druids)
Dále existuje ale spousta Tier 2 až Tier 3 balíků:
· Dredge (práce s hrobem, díky Bazaar of Baghdad v turbo provedení)
· Grixis control (klasický kontrol)
· Storm (zabíjí přes Tendrils of Agony)
· Belcher (modrý balík, co zabíjí přes Goblin Charbelcher s Tolarian Academy jako jedinou zemí)
· BUG-fish (potvůrkový balík)
· Merfolci (hromada merfolků a kántrování)
· RW-Hate Bears (hromada potvor s nepříjemnýma schopnostma)
· Survival (Survival of the Fittest a Vengevine)
To je jen namátkou, tak bych mohl pokračovat, hlavně kontrolním balíkům se meze nekladou a může v nich být prakticky cokoliv.
Důležité je také znát různá minikomba, co existují. Klasikou je Time Vault a Voltaic Key, kdy za poměrně málo many získáte nekonečně kol. Pokud někdo hraje tuto dvojici, většinou u něj uvidíte i Tinker. A pokud máte Tinker, tak dalším logickým krokem je zařazení Blightsteel Colossa (případně Inkwell Leviathana, pokud se bojíte Dacka Faydena). Jednokaretním kombem je Yawgmoth's Will, kdy vám stačí jen rozumně naplněný hrob. Obzvlášť pěkné je to v kombinaci s Black Lotus. Další, sice nezabíjející, ale obvyklou kombinací, je Gush a Fastbond.
Oproti Legacy se mění i kántrování, které můžete potkat. Force of Will zůstává, dále se jako kántrování bez podmínky hraje Mana Drain. Velice hraný, snad ještě více než FoW, je Mental Misstep. Hodně hraný je i Flusterstorm, který je někdy mnohem lepší než pouhý Force of Will. Pyroblast v základu je zde celkem standard, další se většinou schovávají v sideboardu. Můžete ještě okrajově potkat Spell Pierce a Misdirection. Vůbec se ale oproti Legacy nehraje Daze.
Základní kántripy se oproti Legacy také mění. Asi největší změnou je to, že Brainstorm - vlajková loď Legacy - je zde omezen jen na jeden kus. To hodně snižuje konzistenci celého formátu. Ponder potkal stejný osud jako Brainstorm, a tak se kromě těchto dvou kousků v jediném provedení, hraje většinou čtyřikrát ten až třetí nejlepší - Preordain.
Dále můžete očekávat něco z Poweru - většinou Black Lotus, plus Mox od každé barvy, která se v balíku vyskytuje, a pokud je jedna z nich modrá, tak i Ancestral Recall a Time Walk.
To by bylo takové stručné seznámení s formátem a teď něco o tom, jak s ním začít. V reálu je to bohužel opravdu prakticky mrtvý formát, a tak se musíme přenést na MtGO. V létě WotC vydali sadu Vintage Masters, kdy se konečně objevily i online Power 9 karty, a tak se dá hrát na MtGO i Vintage. Nebudeme si zastírat, že v současné době je MtGO v tristním stavu, ale já věřím, že ve Wizardech přece nemůžou být úplně blbí, že si toho jsou vědomi a že s tím plánují něco dělat. Pokud se ale přenesete přes šílený interface, jedna věc se MtGO upřít nedá - pravidla Magicu jsou tu implementována přesně - ano, je tu pár bugů, které se klidně táhnou i dlouhé měsíce - ale Magic se tu hrát dá. Hraní online vám rozhodně pomůže vylepšit vaši technickou hru - vždy je jasně dáno, ve které fázi se nacházíte, žádné braní hry zpátky neexistuje a program vám nedovolí udělat tah proti pravidlům. Také nevidíte soupeře, takže můžete jen omezeně z jeho reakcí odhadnout, co má na ruce, ale zase se můžete soustředit na to, abyste to odhadli z analýzy jeho hry, což opět kvalitě vaší hry prospěje. Protože, co si budeme povídat, pokud víte, že když má Pepa na ruce samé země, tak vždycky dělá, že strašně přemýšlí a počítá karty ve vašem hrobě, tak toto vědění vám bude ve hře proti Frantovi úplně na houby.
Největším plusem MtGO je ale jeho kompetitivnost. Prostě potkáte relevantní soupeře a potkáte jich hodně.
Takže jsme si vyjasnili, že se přeneseme do online světa a nyní se podívejme na to, co tam. Nebudu zastírat, že pokud s MtGO úplně začínáte, tak mít kompletní Tier 1 Vintage deck s nějakou rezervou na hraní a na případné změny vás vyjde na zhruba dvacet tisíc korun. Což je oproti reálu pakatel, ale pořád je to hodně slušná suma. Na druhou stranu vám vznikne i základ na Legacy balík, ale hlavně ty peníze se neztratí, ale budou v podobě karet podle mého názoru slušně uloženy. Tedy rozhodně budou v lepším stavu, než kdyby byly třeba v akciích Lukoilu. Likvidita na onlinu je dobrá, a tixy, za které karty směníte, se také dají relativně snadno přeměnit zase zpět na koruny. Možná bych mohl někdy popsat podrobněji, jak některé cenové záležitosti na online fungují, ale to by bylo na jiný článek, zde se budu soustředit jen na Vintage.
Suverénně nejlevnější hratelný Vintage balík je Dredge, který postavíte od zhruba 250 tixů (dále budu vše popisovat jen v tixových cenách, jeden tix odpovídá jednomu dolaru). Sice musíte dělat nějaké kompromisy hlavně v maně, například nezařadit drahé Undiscovered Paradise a tím pádem i Bloodghasty, ale Bazaar of Baghdad je levný (cca 4 tixy) a všechny nutné karty též. Dredge bych ale rozhodně jako jediný balík nedoporučoval - jste strašně závislí na tom, kolik graveyard hatu mají soupeři, ale hlavně - počítám, že si chcete zahrát Magic a ne dredgeovat.
Podle mě jasnou volbou pro člověka, co s Vintage začíná, je Delver. Za prvé je to top balík, z nich je nejlevnější a karty, které jsou drahé, a potřebujete je, jsou objektivně dobré a flexibilní, takže si je můžete zahrát ve spoustě jiných balíků. Za druhé je tento balík nejlehčí na hraní. Možná jsem trochu ovlivněn tím, že i na Legacy hraji prakticky jen Delvera na x způsobů, a tak mi přijde jako jednoduchý deck, ale objektivně - nemáte zde žádné tutory ani komba, kdy musíte přemýšlet, co si najít, a nemusíte až tak znát soupeřův balík. Navíc se hra hodně podobá tomu, co zažijete s Delverem v Legacy formátu.
Představení balíku
Jako referenci bych vzal to, co momentálně hraji a podrobněji balík rozeberu:
RUG Delver | Aleš Borek |
Main Deck | Sideboard |
4 Delver of Secrets 4 Young Pyromancer 1 Trygon Predator 4 Force of Will 4 Gitaxian Probe 4 Preordain 4 Treasure Cruise 3 Mental Misstep 3 Lightning Bolt 2 Gush 2 Flusterstorm 1 Dack Fayden 1 Fire / Ice 1 Brainstorm 1 Ancestral Recall 1 Time Walk 1 Ponder 1 Pyroblast 1 Spell Pierce 1 Black Lotus 1 Mox Ruby 1 Mox Sapphire 4 Scalding Tarn 3 Flooded Strand 3 Volcanic Island 2 Island 1 Tropical Island 1 Strip Mine | 4 Ingot Chewer 3 Grafdigger’s Cage 2 Pyroblast 2 Ravenous Trap 1 Mountain 1 Electrickery 1 Null Rod 1 Ancient Grudge |
Nejprve z finančního hlediska, proberu karty nad padesát korun. Ceny budou podle aktuálního ceníku buď z www.goatbots.com nebo www.supernovabots.com, kde mají podle mne nejlepší ceny. Dále ještě používám www.mtgolibrary.com/wikiprice, kde je sdruženo plno obchodních botů a pro referenci i www.mtgotraders.com, kde jsou sice většinou nejdražší, ale zase můžete nakupovat karty přímo.
Rozbor karet z hlediska ceny
4x Force of Will (33 tixů) - pokud chcete hrát jakýkoliv eternal formát, tak "forsáž" je nutnost. Kdysi to bývala jedna z nejdražších karet s cenou přes 100 tixů, ale naštěstí cena díky dvojnásobnému vydání jako MOCS promo a reedici ve Vintage Masters klesla. Všimněte si, že to je jen rare a přesto stojí tolik. Já je kdysi sháněl po 50 tixech a přišlo mi to jako super investice a rozhodně nelituju.
2x Flusterstorm (4 tixy) - oproti reálu pohoda, navíc se hraje na Legacy.
1x Dack Fayden (11 tixů) - Dack šel poslední dobou nahoru, je to sice jen striktně Vintage karta, ale zase se zde hraje prakticky vždy, pokud balík podporuje modrou a červenou.
3x Pyroblast (6 tixů) - z tohoto nebudete nadšeni, Red Elemental Blast je také drahý, navíc zde horší, ale Pyroblast vyšel jen v Masters edicích, které nejsou na draft žádná sláva, proto je nedávají Wizardi mezi flashback formáty, jako MOCS promo nebude, tam se dávají jen réra a lepší, a jako MOPR promo ho taky nevidím, tam dávají většinou dvojkové nebo Commander karty, a reprint je v nedohlednu. Naštěstí to je jen common, takže ho je celkem dostatek. Alespoň si ho ale zahrajete i na Legacy.
3x Grafdigger's Cage (9 tixů) - další karta, která je celkem drahá, a navíc to není nic univerzálního. Pokud by byla jen proti Dredge, tak se dá nahradit, ale dáváte ji i proti jiným balíkům, takže plní dvojitou roli. Zase na druhou stranu, na Vintage je to držák, který se hraje také v plno balících.
3x Volcanic Island (24 tixů) - momentálně nejdražší duál, ale oproti reálu je jeho cena úžasná. Reprint všech duálů ve Vintage Masters rozhodně pomohl a modré duály jsou podle mne dobrá investice. Sice Volcanic Island ještě nevyšel jako MOCS promo, takže až vyjde, tak cena trochu spadne, ale zase Vintage Masters se draftovalo až moc, a tak je cena všech duálů momentálně asi níže než je obvyklé. 19.1. se může snadno cenové pořadí duálů proházet, ale všechny modré stávaly před Vintage Masters přes 30 tixů, takže i když se může zdát cena Volcanicu oproti ostatním vysoká, pořád je ještě velice příjemná.
1x Tropical Island (11 tixů) - jo, kdyby tolik stál reálný Tropical Island...
Fetchlandy:
3x Flooded Strand (8 tixů) - sice trochu vyšší cena než Polluted Delta (díky tomu, že se hraje v levném dvojkovém UW-heroic balíku), ale za 2 roky byste to za tuto cenu určitě brali.
4x Scalding Tarn (40 tixů) - toto je peklo, takže doporučuji, pokud je nemáte, taktiku Tomáše Kuchty: "Jsem ušetřil hromadu tixů a ještě získal místo v sideboardu!". Ano, vyhodíte Mountain, který je tam stejně jen proti Wastelandovým balíkům (a Wasteland je na onlinu drahý, což znamená, že Wasteland balíky nejsou tak populární), a vyměníte Scalding Tarny za Polluted Delty (5 tixů).
Tím nám zbývá jen Power:
Black Lotus (150 tixů) - ještě nedávno býval skoro za 130, ale pořád je to míň, než před prosincovým flashback draftem. Nejdražší karta na online, ale Wizardi si ji tak budou držet jako ikonickou kartu, takže rozhodně nečekejte, že se bude konat nějaký výprodej a bude za pakatel.
Ancestral Recall (53 tixů) - také, jako ostatně všechny Power 9 karty, už vystoupal ze dna, ale ještě nedosáhl ceny před flashback draftem.
Time Walk (44 tixů) - platí to stejné, co o Ancestral Recallu.
Mox Sapphire (71 tixů) a Mox Ruby (48 tixů) - moxy stoupají poslední dobou nejvíc, jejich cena bývávala v prosinci mnohem nižší, ale objektivně se nedá čekat, že by nějak padaly dolů. Wizardi nechtějí mít z Power 9 něco, co je hodně levné.
Obecně pro celý Power platí, že asi ještě poskočí. Určitě má plno lidí Power na spekulaci, což je ale celkem dobře - v nejhorším případě se ustálí na nějaké cenové hladině a tam zůstane. Wizardi samozřejmě mohou cenu ovlivňovat tím, jak budou Vintage Masters dávat na flashback drafty - je to rozhodně zábavný formát, když to třeba srovnám s Cube, kterou nám neustále cpou, tak Vintage Masters je alespoň pro mne milionkrát zábavnější. Ale na flashback toho mají plno a když v létě přijde MMA2, tak to nevidím tak, že se flashbacku Vintage Masters brzo dočkáme. Také mohou ovlivňovat zájem o Vintage speciálními turnaji. Stačí, aby to byl MOCS formát a hned se cena zvýší. Nebo opět uspořádají něco jako byl v prosinci Holiday Vintage Champs a opět se zájem zvýší (tehdy se v tomto turnaji setkalo 134 lidí, což mi přijde úžasné). V tomto jsem optimista, Randy Buehler například pořádá Vintage Super League (www.vintagesuperleague.com), který, až se rozjede další kolo, také může přilákat lidi k Vintage.
Celkově je to tedy zhruba 330 tixů za nePower a 366 za Power, takže 700 tixů.
Rozbor karet z hlediska hratelnosti
Teď bych prošel jednotlivé karty a řekl k nim něco z herního hlediska.
Křivka nám začíná na nula manách, kde máme následující kousky:
4x Gitaxian Probe: Probe jsem zvolil 4x díky následující logice: Čím méně o formátu tušíte, tím cennější je pro vás náhled do soupeřovy ruky. Odpadne iracionální strach z broken kusů, které na vás můžou přiletět. Samozřejmě platí to, co u UR-Delvera v Legacy, že ne vždy to dáváte v prvním kole, ale někdy čekáte, buď až máte na stole Young Pyromancera nebo až budete opravdu chtít vědět, co soupeř má. No a také nepodléhejte falešnému seběvědomí, když má soupeř na ruce kulový, protože ve Vintage je polovina karet, co si může líznout, broken, a tak se stav hry může
velice rychle změnit. Pozor, karty, které uvidíte, nejsou nikde zapsány, ani v chatu, a tak si buď udělejte screenshot anebo si je ručně opište, například do chatu, kde je pak můžete snadno mazat.
4x Force of Will: Základní kántrovací ochrana. Karetní nevýhoda vás prakticky vůbec netrápí, protože si ruku celkem snadno doplníte. Pokud hrajete proti Shopům a nezačínáte, tak je FoW na úvodní ruce prakticky jedinou možností, jak vyhrát (pokud si to soupeř lízne dobře). Počítejte s tím, že v prvním kole přiletí nějaké zdražovadlo a vy ho musíte řešit. Takže tady rozhodně doporučuji agresivně mulligenovat, když nemáte ani ničení artefaktů s nějakou rychlou manou (Mox) ani Fow, tak volíte novou ruku. A pokud soupeř zůstal na sedmi, tak obzvlášť.
3x Mental Misstep: Obvykle se hraje 4x, ale něco muselo ustoupit Probám. Využijete ho opravdu často, ale nekántrujte první věc, která se objeví. Rozhodně je chyba kántrovat Preordain, pokud zrovna nevíte, že soupeř něco konkrétního (třeba zemi) hledá. Klasikou je také Misstep na Misstep, což berte v úvahu, pokud třeba chcete opravdu zrušit Ancestral Recall a máte na ruce FoW a jedinou modrou kartu Mental Misstep. FoW je rozhodně větší jistota.
2x Gush: Sice stojí v zásadě nula man, ale potřebujete dva ostrovy, takže je to late-game lízání. Uvědomte si, že to může být taktéž kántr proti Strip Mine nebo Wastelandu a také to, že se vám počet karet v ruce navýší o 3, takže je celkem možné, že budete muset discardovat.
1x Strip Mine: Můžete se sice pokoušet o mana-screw soupeře, ale když se to povede, tak je to spíš náhoda. Hodí se ale na ničení speciálních zemí – Library of Alexandria, Mishra’s Workshop, Bazaar of Baghdad.
Na jedné maně pokračuje hlavní část balíku:
4x Delver of Secrets: Formát je rychlejší, takže Delver v prvním kole je sice pěkná věc, ale stačit nebude. Některé balíky jako třeba Stax s ním ale mají překvapivé problémy.
1x Brainstorm: Hraje se jen jednou, což s sebou přináší i změnu, jak se chováte k fetch zemím. Zatímco v Legacy je člověk zvyklý čekat s odpalováním, protože pokud si lízne Brainstorm, fetch země jeho hodnotu výrazně zvýší, zde se vyplatí agresivně fetchovat, ať naplníte co nejdříve hrob na Treasure Cruise, a snížíte šanci, že si líznete další zemi. Navíc na rozdíl od Tinker balíků tu ani nemáte Blightsteel Colossa, kterého rozhodně na ruce nechcete vidět.
1x Ponder: Ponder znáte z Legacy, zde se nic nemění. Pokud potřebujete zemi, je to nejlepší hledání. Specialitou MtGO je to, že si musíte otevřít chat, abyste věděli, jestli soupeř míchal knihovnu nebo ne.
4x Preordain: Jak už jsem psal u Misstepu, naslepo nekántrovat. Podobně jako u Ponderu, jen v chatu uvidíte, co soupeř se svým Preordainem dělal.
1x Spell Pierce: Asi nejslabší kántrování, ale řeší brzký Oath of Druids.
1x Pyroblast: U tohoto formátu je celkem obvyklé mít nějaké striktně sideboardové karty už v základu. Takže můžete potkat například Delver se Steel Sabotage, Electrickery, Grafdigger's Cage, Null Rod v základu a rozhodně to není nic překvapivého. Pokud nepotkáte modrý balík, tak Pyroblast alespoň může vyrobit 1/1 token, když máte Young Pyromancera a zvýšit počet karet v hrobě pro Treasure Cruise.
2x Flusterstorm: Mé oblíbené kántrování, které je trumfem v kántrovacích bitvách. Proti němu funguje jen hromada many nebo další Flusterstorm. Takže doporučuji si na MtGO nanečisto vyzkoušet kántrování Flusterstormu Flusterstormem, protože to je uživatelské peklo a napoprvé to těžko dáte. Oblíbený je také trik s Flusterstormem, kdy v reakci na soupeřovo kouzlo dáte nějaké lízání (Gush, Ancestral Recall) a pokud vám to zkusí zkántrovat, můžete seslat Flusterstorm a zrušit jím jak jeho původní kouzlo, tak i jeho kántr. A pak si příhodně doplnit ruku, když vám vaše lízání projde.
1x Ancestral Recall: Lízání všech lízání a také důvod, proč se na Vintage hraje Misdirection. O tom, že toto kouzlo chcete vždycky zrušit (a totéž chce udělat váš soupeř vám), se asi není třeba moc rozepisovat. Oproti jiným balíkům ho sice nerecyklujete pomocí Snapcaster Mage nebo Yawgmoth's Will, ale to vás až tak netrápí, protože máte následující kartu.
4x Treasure Cruise: Dredge sice naplní hrob rychleji, ale z férových balíků nemá Delver v plnění hrobu konkurenci. A tím se stává z Treasure Cruise prakticky Ancestral číslo 2-5. Navíc nejde Misdirektovat, nezastaví ho Chalice of the Void a lépe funguje přes zdražovadla. Je to právě tato karta, co dělá z Delveru Tier 1 balík. Takže možná 19.1. se dozvím smutnou zprávu, že Treasure Cruise je restricted a Delver oslabí. Vzhledem k tomu, že se ale Delver hrál i před KtK, nebude to samozřejmě znamenat jeho úplnou smrt, jen se zase formát mírně změní. Ale tak to chodí.
3x Lightning Bolt: Doby, kdy potvory ve Vintage prakticky neexistovaly jsou už dávno pryč, takže blesk je opět v módě. Proti kontrolu je sice poslabší, proti Staxu ale pořeší Lodestone Golema a proti malým potvůrkám je to nejlepší zabíjení. Před sideováním se proti kontrolním balíkům hodí alespoň na Jace, ale pozor, nepočítejte s tím, že soupeř dá po Jaceově seslání automaticky Brainstorm. Protože pokud nemáte nic na stole, tak nejdřív fatesealing může být ta správná play (navíc pokud jste měli odtaplou červenou manu a tedy je jasné, že nemáte na ruce Pyroblast, protože jinak byste se přece o Jace hádali).
Dvoumanový slot je už u Delvera prakticky late game:
4x Young Pyromancer: Největší hrozba balíku. V mirroru se o něj rozhodně hádejte a to i když máte třeba zabíjení. Protože elementálové, které Pyromancer vytvoří, vám vlezou všude a strašně rychle se množej. Po sideboardování vám může přijít na pomoc Electrickery, takže už to není tak akutní, ale musíte si ji nejdřív líznout a pak ji i ubránit při sesílání. Ostatní balíky už také pochopily, že je to nepříjemná věc, a tak nebuďte překvapeni třeba ze Slice and Dice.
1x Time Walk: Vintage klasika, úžasné to hlavně je, pokud máte Young Pyromancera. Nenechte se ale zmást, že je to strašně silná karta, že ji musíte vždy kántrovat, někdy to je pro soupeře prakticky jen cyklení za 2 many, na což je kántrování rozhodně škoda.
1x Fire/Ice: Taková nejuniverzálnější karta, kdy buď něco zabijete, nebo se alespoň procyklíte s tím, že někdy to tapnutí soupeřovy potvory nebo země může i vyhrát hru.
A třešnička nakonec - třímanový slot:
1x Dack Fayden: Planeswalker dělaný speciálně pro Vintage. Důležitá je hlavně jeho druhá schopnost a to kradení artefaktů. Blightstell Colossus na vaší straně? Žádný problém. Nepříjemná potvora od Staxu? Ale jistě. Nebo je libo soupeřův moxík nebo Sol Ring? Zajisté. Rozhodně ale nepodceňujte jeho první schopnost. Já to už udělal a pak toho litoval. Za prvé se dostane loyalty na 4, takže je odolný proti blesku. A za druhé, proliz směrem ke kvalitě karet s tím, že připravujete hrob na Cruise (nebo v případě soupeřova Dacka třeba na Yawgmoth's Will), rozhodně stojí za to.
1x Trygon Predator: 2/3 letadlo za tři many, kdy kvůli němu musíte ještě splashovat barvu, sice nezní příliš lákavě, ale jeho schopnost v tomto formátu lákavá je. Prakticky vám sám vyhraje hru proti Staxu, plus i jinde najde využití - kromě artefaktů totiž dokáže zničit i Oath.
Kromě zemí hrajete ještě rychlou manu v podobě Mox Ruby, Mox Sapphire a Black Lotus. Black Lotus v prvním kole hlavně v kombinaci s Young Pyromancerem může soupeři poměrně rychle zavařit a díky němu se mi i s tímto balíkem povedl prakticky kill v prvním kole, kde jsem dal z Lotusu Pyromancera, zkoukl soupeři ruku, misstepnul jeho Ancestral, sám si doplnil ruku svým, misstepnul ještě něco a protihráč to znechuceně vzdal. Black Lotus se ale hodí i později hlavně v kombinaci s Treasure Cruise nebo když cyklíte jeden kántrip za druhým a vyrábíte elementály. U moxů berte v úvahu, že to nejsou země, a tak je není potřeba vykládat, pokud je zrovna určitě ani ve svém ani soupeřově kole nebudete potřebovat. Jen pozor na zdražovadla u Staxu.
Sideboard u Delvera má poměrně velkou výhodu, že není až tak složité vytušit, co chcete dát dovnitř a také, co poputuje ven. Ale nejprve si karty popíšeme:
2x Pyroblast: Na modré balíky, stejně jako v Legacy, univerzální kántr a ničení.
4x Ingot Chever: Ničení artefaktů za 1 manu. A proč zrovna Ingot Chever a ne něco jiného? Projde totiž přes Chalice of the Void na 1 a nezdraží ho Thorn of Amethyst. Navíc v extrémních případech je to 3/3 tělo (to se může hodit v grindy matchupech). Nějak musíte Stax řešit a toto je prostě klasika.
1x Ancient Grudge: Dvojité ničení artefaktů. Stejně jako Ingot Chever projde přes Chalice of the Void na 1 a je to také jeden z dalších důvodů, proč splashovat zelenou.
1x Electrickery: Něco proti Young Pyromancerovi a jeho armádě elementálů.
3x Grafdigger's Cage: Proti Dreadge, ale nečekejte, že ho to nějak zastaví. Po sideboardování můžete na 100% očekávat Nature's Claim a Mental Misstep, případně Ingot Chevera. Nature's Claim i Mental Misstep je také přesně ten důvod, proč neodsidovávat svoje Mental Misstepy proti Dredge. Grafdigger's Cage má ale i využití proti Oath of Druids, Snapcaster Mage, Tinkeru na artefaktovou potvoru a Yawgmoth's Will. Prakticky pokaždé, pokud hrajete proti soupeři, co vám ukáže černou, se vyplatí sideboardovat Grafdigger's Cage. Minimálně tím zastavíte Yawgmoth's Will, ale většinou i něco dalšího, o čem ještě nevíte. Jednu chvíli bylo u kontrolů oblíbené po sideboardu přidat Oath of Druids, což Cage samozřejmě řeší. Super je taktéž, že Cage vám nedělá žádná nomba, snad jen s Ancient Grudge.
2x Ravenous Trap: Využijete pouze proti Dredge, ale zase to soupeř až tak nemusí čekat a také máte jistotu, že vám to projde. Původně jsem míval 3, ale jeden jsem vyměnil za Null Rod, protože Dredge teď zrovna často nepotkávám. Jen 5 kusů v sideboardu proti Dredgi je ale na spodní hranici použitelnosti, protože pokud máte vyhrát, musíte seslat minimálně 2 karty hate.
1x Null Rod: Další karta proti Staxu, protože zde odděláváte Mental Misstepy, Fire/Ice, Spell Pierce a Flusterstormy, takže chcete dát dovnitř 7 karet. Využijete ji ale i proti různým artefaktovým kombům, například Belcher po vyložení této karty úplně skončil.
1x Mountain: Pěkně drahá hora (viz výše Scalding Tarn x Polluted Delta), ale proti Wastelandovým balíkům za ni budete rádi. A například v mirroru neškodí vyměnit Strip Mine za Mountain.
Sideboardování
Nyní k vlastnímu sideboardování: většinou je jasné, co chceme dovnitř, problém může být u Null Rodu, kde si někdy nejsem jistý, jestli už je to na něj nebo ještě ne. A kdy dávat dovnitř Grafdigger's Cage jsem popsal už u té karty. Co ven také není tak složité. Lightning bolt u kontrolů není žádná sláva, Fire/Ice podobně. Hodně často jdou ven Trygon Predator nebo Dack Fayden. No, a když už nevíte, tak můžete začít snižovat počet Gitaxian Probe. Takže modelové sideboardování proti silné trojce:
Delver:
ven: Trygon Predator, Dack Fayden, Gitaxian Probe, Strip Mine
dovnitř: 2x Pyroblast, Electrickery, Mountain (na play Strip Mine nechte, může to být výhra zadarmo)
Oath:
ven: 3x Lightning Bolt, Fire/Ice, Gitaxian Probe;
dovnitř: 2x Pyroblast, 3x Grafdigger's Cage, podle počtu artefaktů se dá i Ancient Grudge.
Stax:
ven: 3x Mental Misstep, 1x Pyroblast, 1x Spell Pierce, 2x Flusterstorm
dovnitř: 4x Ingot Chever, 1 Ancient Grudge, 1 Mountain, 1 Null Rod
Herní strategie
Teď napíšu něco k vlastní hře. Oproti jiným balíkům, které mají opravdu broken kusy, vy nic takového nemáte, jen hromadu lízání, ale pokud se na stůl dostane něco nepříjemného, tak vaše šance na výhru se začnou blížit nule. Velkou krásou Vintage ale je, že se můžete dostat z opravdu nepravděpodobných situací. Například se mi jednou stalo, že soupeř už má vyloženého Griselbranda z Oathu, Jaceho, který už fatesealuje, já jen pár spiritů z Forbiden Orchardu, takže nevidím šanci na výhru, na ruce mám jen 2 karty (2x Flusterstorm), ale oponent si mě chce opravdu vychutnat, takže začne lízat z Griselbranda, sešle plno kántripů, a pak to přijde: Time Walk. Já samozřejmě Flusterstorm za hodně, on dá svůj Flusterstorm, já svůj a v mém kole ho ti spiriti upižlají. Nebo hra proti Staxu, soupeř sešle Wurmcoil Engine a obětuje zbývající artefakty, co má, do Kuldothy Forgemastera a dostane do hry Sun Titana. Takže ja mám prázdný stůl a soupeř má dvě nepříjemná těla - Kuldotha obětoval i sám sebe, takže "jen" 6/6 lifeling a 7/10. Ale jedním z obětovaných artefaktů byl naštěstí i Chalice of the Void, takže to můžu rozjet. Dám Mox Ruby, Island, Young Pyromancera. A další kolo pokračuji kántripama ve vytváření hromady chumpblockerů, zbývají mi i karty na kántrování zdražovadel, čímž samozřejmě vytvářím další elementály. Pak už se konečně dolížu k Time Walku, sestřelím bleskem elementála, co blokoval Wurmcoila a po dvou útocích mohu soupeři poděkovat, jak mi to odevzdal. Anebo z druhé strany, soupeř nemá nic pořádného ani na stole ani na ruce, já se nějak zapomenu v lízání, kdy jdu z jednoho Treasure Cruise do Gushe, nějaké ty Gitaxian Probe, Preordainy mezi tím, že mi nezbude volná mana na Pyroblast, co mám v ruce. No nevadí, co se může stát, že? Soupeř sešle Tezerreta a najde si Time Vault. No co, Pyrem se ho příští kolo zbavím. Akorát jak jsem si vracel hloupě země Gushem, tak nějak nemám druhou červenou na další Pyroblast, co mám na ruce. Takže soupeř pro změnu z vršku Trinket Mage na Voltaic Key a já si připadám jako idiot.
Od veselých historek z natáčení se ale vraťme zpět. Vzhledem k tomu, že nemáte nic extra broken, byste měli být agresor. Co také jiného, když máte 8 levných potvor, že? Díky množství kántripů a lízání jste ale paradoxně kontrolnější než kontrol. Trošku mi to připomíná hru Delver proti Miracles na Legacy, kdy já to z pozice Delvera hraji jako kontrol. Ať si mi klidně zabíjí potvory, ale já si budu dávat pozor, ať mi projde Treasure Cruise a pak ho zabiji díky karetní výhodě (samozřejmě je to trochu zjednodušené). A něco takového nastává i zde. Velkou výhodou Delvera je jeho konzistence, je prakticky jen dvoubarevný a má jen lízání, kántrování a potvory. Což je velký rozdíl oproti klasičtějšímu kontrolu, který je čtyřbarevný a hraje plno restricted karet. Nezapomínejte totiž, že Brainstorm je restricted, což výrazně snižuje konzistentnost. Pokud byste chtěli vidět až do jakých extrémů se dá v kontrolní hře u Delvera zajít, doporučuji shlédnout finále Vintage Super League mezi Menendianem a Scott-Vargasem, kdy i komentátoři naprosto nechápali (kanál http://www.youtube.com/user/randybuehler). Stephen totiž v jedné partii raději discardoval Delvera než aby ho zahrál, protože to chtěl mít proti možnému Oathu od Luise alespoň čtyřikrát jištěné. Ale situace, kdy máte plnou ruku kántrování a budete se modlit, ať soupeř zahraje prakticky cokoliv, protože to chcete zkántrovat a je vám líto kántry discardovat, není rozhodně neobvyklá. Protože kántrováním plníte hrob a poté si zase díky Treasure Cruise ruku za levno doplníte do sedmi. Někdy se také stane, že soupeř vám může pomoci, že si bude ubírat životy sám. Hlavně Mana Crypta se může snadno obrátit proti tomu, kdo ji seslal, a už se mi také přihodilo, že soupeř se vlastně zabil sám. Příliš agresivní Fastbond také nemusí zdraví moc svědčit.
Ještě bych se zastavil u Tutorů. Zde totiž je potřeba jistá znalost balíků a odhad ruky (vidíte, jak se hodí Gitaxian Probe). Pokud chcete hrát na jistotu, tak klidně Tutor zkántrujte, hlavně pokud máte situační kántr. Obvyklým cílem tutorů bývá většinou Ancestral Recall, na který fungují povětšinou všechny vaše kántry. Takže pokud odhadnete, že soupeř chce přesně ten Ancestral, který můžete zrušit a nevadí vám, že bude v hrobě, můžete v případě Vampiric Tutora získat celé kolo a obrat soupeře o 2 životy. Ale nezapomínejte ani na jiné alternativy. Hodil by se soupeři Abrupt Decay? Nebo snad země? A co kdyby si našel ochranu v podobě Flusterstormu na něco, co má na ruce?
Nebojte se ale, že bude hra příliš složitá. Jasně, ze začátku uděláte třeba botu, kdy budete hrát kolem Spell Pierce a zapomenete na Flusterstorm, protože na Legacy je spíše Spell Pierce. Nebo nepochopíte třeba Memory Jar. Nebo podceníte nějakou kartu, kterou jste měli zkántrovat. Nebo prostě vytimeoutujete, protože nemáte hru zautomatizovanou. Ale klasické, když nevíš, co s potvorama, tak zaútoč, a když nevíš, co to kouzlo dělá, tak ho zkántruj, zde možná platí ještě víc než jinde.
Teď bych se ještě zastavil u další praktické věci ve spojitosti s MtGO. Pokud zde budete hrát Vintage, tak v úvahu připadají prakticky jen Daily eventy. Momentálně jsou pro Evropana ve 20:30 v sobotu a v neděli. Ještě je tedy vypsán na pátek ve 20:30, ale ten se neposkládá, takže bych ho nepočítal. Ty v sobotu i v neděli se ale zatím vždy poskládaly. Někdy se sejde jen minimum 16 lidí, ale někdy jich je klidně i přes 30. Výhodou je, že díky tomu, že můžete formát hrát prakticky jen dvakrát do týdne, tak se vám neznechutí. Nevýhodou je, že ho nemůžete grindit. Daily stojí 6 tixů, za 3:1 máte 6 boosterů, za 4:0 jich je 11. Cena boosteru se samozřejmě mění, ale obecně platí, že Daily je pro hráče nejvýhodnější strukturou. Doporučuji stránku www.magicev.com, kde si můžete při vaší očekávané Win-Rate zjistit, kolik asi na jednom Daily v průměru vyděláte. Pokud není cena boosteru příliš nízká, tak i při padesátiprocentní úspěšnosti jste v plusu.
Doporučuji také stránky www.mtggoldfish.com, kde si můžete vyhledat, co konkrétní hráč hrál na posledních Dailies, kde se umístil. Narozdíl od ostatních formátů je Vintage dailies celkem málo a tak je velká šance, že pokud něco uhrajete, tak zde budete uvedeni. Takže pokud se podíváte například na mne na www.mtggoldfish.com/player/tuta, asi odtušíte, že můj rozsah je extrémně úzký a nejspíš budu hrát Delvera.
Vintage je samozřejmě hodně o skillu, jako ostatně celý Magic. Kompetitivnost na online je rozhodně vysoká, ale to neznamená, že v daily potkáte jen špičkové hráče se špičkovými balíky. Někteří mají budget verze. Pozor, budget na online znamená něco jiného než v reálu, může to být například to, že ve Staxu nehrajete Wastelandy, ale Ghost Quartery, nebo to, že nehrajete Hurkyl's Recall a Misdirection, která byste normálně chtěli hrát. Power má prakticky každý, na unpowered balík jsem narazil jen při Vintage Champsech, kde pro ně byly speciální ceny. Někteří hrají své oblíbené balíky, které nejsou Tier 1. A někteří prostě hrají špatně. Protože, přiznejme si to otevřeně, pokud to tam já celkem masím (ale když přijde důležitý turnaj jako Vintage Champ, tak dopadnu tragicky, a v první čtveřici skončí Scott-Vargas, Buehler a Froehlich), tak co by teprve dělal někdo, kdo ten Magic umí hrát.
Pokud na MtGO úplně nezačínáte a máte poskládaného UR-Delvera na Legacy, tak rozhodně doporučuji zkusit i Vintage. Oproti Hearthstone si totiž karty můžete od někoho půjčit, což jsem ostatně i já s Powerem udělal (díky Tome a Jardo) a postupně, jak budete vyhrávat, budete karty vracet až zjistíte, že máte kromě UR-Delvera na Legacy kompletního i UR-Delvera na Vintage. A rozhodně nebudete litovat. Už se těším, až si někdy od někoho půjčím skutečný Power a v reálu všem těm kežlům (kežl = postarší týpek, pokud možno s betovým Powerem, co to vůbec neumí hrát) ukážu, kdo je největší lůzr (ehm, teda winner). Vždyť mi přece všichni říkali, jak tu jedničku v reálu všichni hrajou hrozně, že to nejde nevyhrávat.
Aleš Borek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře