Finance
CMUS Finance
Vítejte u nové rubriky zabývající se tematikou cen karet a investic. Co čekat od tohoto tématu? Nečekejte nějakou převratně hlubokou analýzu, ale přeci jen se budu snažit zodpovědět část vašich otázek. Dále se budeme snažit společně s vámi předpovědět růst cen jednotlivých karet a určit položky, které stojí za to sledovat. Mé články by měly pomoci spíše hráčům, kteří se příliš o mtg investice nezajímají a nemají v nich takový přehled. Určitě budu rád za jakoukoliv diskuzi k mým jednotlivým tipům, proto se nebojte diskutovat.
Na začátek úvodního článku bych rád podal pár informací o tom, jak trh karet v dnešní době vůbec funguje. V České republice je důležité vnímat tři základní informace a to cenu karet na starcitygames, cenu karet na magiccardmarketu a v neposlední řadě cenu černéhorytíře. Mnozí z vás se určitě ptají proč sledovat cenu karet někde v USA na starcity, kde mají často přehnané ceny. Důvodem je to, že starcity mají určitý „monopol“ ve světovém magicu. Často jejich investiční politika dokáže překvapit a vyvolat na trhu velký cenový šok. Na jejich kroky často reagují ostatní shopy v USA a přizpůsobí ceny karet ve svých obchodech. Pro evropské hráče je však nejdůležitější sledovat vývoj cen na magiccardmarket, kde se v dnešní době dá koupit vše ve velkém počtu za příznivou cenu. Pokud jde o ceny karet v Evropě, dá se říct, že to je relativně uzavřený trh oproti trhu v USA, avšak po určité době se jednotlivé karty sjednocují s cenou karet v zámoří. Příkladem může být karta Stranglehold. Jednoho pěkného dne se tato karta vykoupila ze starcitygames po 1$, na což začali reagovat spekulanti a prakticky vykoupili tuto kartu z celého amerického trhu. Raketově cena karty vyskočila na nějakých 20$. Cena karty na magiccardmarketu za týden od této události? Stále pěkných 1200kusů do 1eura. Po dvou týdnech market již hlásil poslední desítky kusů a cena se začala sjednocovat kolem 4eur (v USA kolem 10$). Je dobré proto mít podobně jako na akciovém trhu dostatek informací a vnímat i ty sebemenší náznaky a podněty. Co pro totedy dělat? Čtěte, čtěte, čtěte! Sledujte články a rozbory nejlepších hráčů publikujících třeba na starcitygames.com, channelfireball.com, magic.tcgplayer.com… Pokud chcete mít ještě aktuálnější informace, využívejte Twitteru. Všichni slavní hráči ho používají a dovíte se z jejich tweetů ty nejaktuálnější nápady a tipy. Osobně doporučuji sledovat streamy a články na fireballu od Travise Woo. Tento chlapík každý týden přijde s nějakým zajímavým modernovým balíčkem nebo s nějakou inovací stávajících balíčků. Nemusím ani říkat, že spekulanti si toho okamžitě všimnou a karty, které Travis použije, jsou ihned vyprodané. Dejte si však pozor na to, že magic, zvláště modern v dnešní době, je jedna velká bublina čekající na prasknutí. Počítejte s tím, že wizardi můžou prakticky udělat cokoliv. Pokud investujete kvůli tradu, preferujte krátkodobé popř. střednědobé investice. Do dlouhodobých investic zapojujte pouze menší polovinu svého karetního portfolia, ať nejste v budoucnu tak zklamaní. ;-)
Dost bylo teorie, pojďme na věc. Určitě jste si všichni všimli, že raketově roste cena modernových karet, proto nemá cenu se v dnešním článku zabývat standardem, který je ustálený a žádné přehnané výkyvy nás nečekají. Na začátek menší rekapitulace. V posledních dnech největší raketový skok udělaly zendikarové fečky. Má však cenu investovat do této komodity? Dle mého názoru ještě nějakou dobu porostou, nedivil bych se ani ceně okolo 1900-2100Kč za Scalding Tarn/Misty rainforest. Je však více než jisté, že v nějaké formě fečky vyjdou. Může pak nastat několik variant:
A) vyjdou zendikarové fečky v limitovaném produktu – cena klesne max. o 20% (šance, že se stane 60%)
B) vyjdou zendikarové fečky v normální sadě – cena klesne max. o 40% (šance, že se stane 30%)
C) vyjdou staré fečky nebo fečky s novým názvem – cena otevře více karet a možností, ale cena by neměla příliš odchylně klesnout oproti prvním dvěma variantám (šance, že se stane 10%).
Za další top karty v modernové hitparádě musíme určitě zmínit Tarmogoyfa, Vendilion Clique, Liliana of the Veil. První zmíněný na starcity již za „příjemných“ 200$ je určitě nejlepší investicí. Po reprintu v Modern Masters nečekám nějaké nelimitované reprintnutí a na černém rytíři Tarmogoyfa ještě seženete za 3100Kč. To samé lze říci o Vendilion clique, která se stává jednou z nejdůležitějších karet formátu a pokud nedostane ban nějaká karta z twinu nebo UWR balíčků, lze přepokládat, že právě Vendelína přeskočí v ceně Dark confidanta a mimo feček jí bude patřit druhé místo mezi nejdražšími kartami formátu. Naopak Liliana se na dnešním formátu příliš nehraje, jak před banem shamana, ale pořád jí nelze upřít její síla.
U kterých karet tedy předpokládat nějaký progres? Nejlepší investice jsou tradičně do zemí. Pojďme se tedy v dnešním díle podívat na ceny modernových zemí, které ještě nenašly svůj strop.
Jako první zmíním Razorverge Thicket. Podle výsledků PT a GP Richmond je to nejhranější scars země. Balíčky, které ji hrají, jsou Kiki a Melira pod, Boggles, GW hatebear popř. Junk. Její cena v Černém rytíři je však pouze 99Kč. Oproti Blackcleave Cliffs o celých 100% méně. Přitom celkově mechanika scars zemí pro určité balíčky je víc než optimální. Její cena, jak znázorňuje graf z magiccardmarketu, má rostoucí charakter. Očekávám však, že přijde cenový šok z výkupu spekulantů a tato země poskočí minimálně na cenu Blackcleave Cliffs.
Další zemí, která může raketově poposkočit, ale současně je to skvělá dlouhodobá investice, je Fire-Lit Thicket. Oproti ostatním filtrovacím zemím je stále podhodnocená, na rytíři momentálně za přijatelných 189Kč. Otázkou je však její hratelnost. Fire-Lit Thicket je především záležitostí Kiki podu. Na dnešním fieldu je populárnější a úspěšnější Melira pod combo. Pokud však přijde zpět doba Kikiho, čekejte, že se tato země přehoupne minimálně přes 300Kč.
Země, která zažívá ze zámoří možná už svůj vrchol, ale v Evropě ji seženete stále za zajímavou cenu, je Urborg, Tomb of Yawgmoth. Pro nově rodící se modernový formát určitě karta, kterou minimálně jednu chcete mít. Její hratelnost je vysoká i na EDH a Legacy, proto není radno tuto kartu podcenit. Vyšla také v dost limitovaných edicích Planar chaosu (draftoval tu edici vůbec někdy někdo?!) a jako foil ve FTV:Realms. Jedinou nevýhodou této země je, že každý balíček ji hraje pouze v jedné kopii. Přesto má dnes na americkém trhu v průměru kolem 30$ a na marketu se již prodávají poslední kusy kolem 16eur. Moje prognóza je, že 600Kč si tato karta určitě zaslouží.
Ještě před pár dny tuto kartu prodávaly české shopy po 85Kč. S nástupem Ad nauseaum komba po PT a GP v nedávné době mírně stoupla. Myslíte si, že už tušíte, o které kartě se bavíme? Určitě jste všichni dobře trefili Gemstone Mine. Karta, která se hodí do většiny kombo balíků a především do již zmiňovaného Ad nauseaum. U této karty bych předpokládal spíše růst z pohledu dlouhodobého hlediska, jelikož je to univerzální land na kterém může stát ještě několik kombo balíčků a pokud nebude reprintnuta, může vyšplhat minimálně na dvojnásobek své ceny. Mimochodem s komby, kde se hraje Gemstone, je také často spojena Tolaria West, ta však už zřejmě nalezla svůj vrchol na 5$, ale nedávno jste ji mohli nakoupit za nějakých 15Kč.
Jako můj poslední tip bych uvedl zemi Boseiju, Who Shelters All. Její předností je samozřejmě to, že vyšla v málo otevírané edici, jakou byla Kamigawa a její reprint se objevil v limitovaném FTV:Realms. Podobně jako Urborg se povětšinou hraje v jedné kopii popř. ve dvou, ale je natolik důležitá v některých typech kombo balíčků, že bez její pomoci se nedají tyto balíčky hrát. Na marketu tuto kartu najdete stále za nějaká 2 eura, v USA však již něco kolem 7dolarů. Černý rytíř momentálně hlásí již nějakou dobu vyprodáno. Pokud v budoucnu nebude znovu vydaná, myslím si, že své místo na slunci si ještě najde a cena 2 eur na marketu je dosti směšná.
V tomto díle je to ode mě vše. Pokud máte tip na nějaké další zajímavé modernové země, přidejte svůj názor do diskuse.
Lukáš Hlobil
Lukáš Hlobil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře