Commander
Kumano Bloguje: French Commander Banlist Update
Francouzský Commander zasáhla další vlna velkých změn, pojďme si je zrekapitulovat.
Přiznám se, že poslední dobou vzniklo tolik různých variant Commanderu, že pro mě začíná být dost složité sledovat neustálé změny v banlistech, které mě navíc občas přijdou docela úsměvné (například ban jednomanových cantripů na MTGO, což byl formát, od kterého jsem si původně sliboval nejvíce).
Jelikož mě nekonečné souboje modrých decků ještě pořád nezačaly bavit - promiň Leviathane (lze také interpretovat jako: "prodal jsem karty do Maratha a přece si je teď nebudu kupovat zpátky."), tak je pro mě pořád číslo jedna původní duel commander, známý také jednoduše jako "French". Ten bohužel po menší pauze opět pokračuje v trendu násilných změn v metagame prostřednictvím banu tier generálů.
Ačkoli mě aktuální změny přijdou docela fajn (lepší slovo je spíše "zajímavé"), tak chápu, že jiným hráčům, kteří nechtějí zkoušet nové decky, nebo prostě z pohodlnosti či nedostatku času stále hrají ten stejný deck pořád dokola, se tyto změny mohou jevit jako nepochopitelné. Tento týden byl totiž mimo jiné zabanován jeden z ikonických generálů, Geist of Saint Traft.
Než se rozepíšu o jednotlivých změnách, tak si přehledně zrekapitulujeme aktuální změny:
- Bruse Tarl, Boorish Herder je zabanován jako generál
- Geist of Saint Traft je zabanován jako generál
- Jace, Vryn's Prodigy je zabanován jako generál
- Emrakul, the Aeons Torn je zabanován
- Polymorph je zabanován
- Ancient Tomb je povolena
- Fastbond je povolen
- Mind Twist je povolen
Bruse Tarl, Boorish Herder je zabanován jako generál
Bruse mi zezačátku nepřišel jako nijak extra silný generál, ale postupem času jsem změnil názor. Mít ve formátu na dvacet životů v každé hře přístup k lifegainu, který navíc velmi výrazně zahýbe každým kombatem, to není úplně fér. Zejména v soubojích potvůrkových decků byl Bruse nepřekonatelný a jeden-dva útoky hru často rychle ukončily. Nemluvě o tom, když se spároval s trample efekty jako Rancor, nebo Ghor-Clan Rampager.
Na druhou stranu bylo fajn, že držel na uzdě čistokrvená aggra jako Zurgo Bellstriker, nebo Kytheon/Thalia, která by teď mohla vzít formát útokem. Vždycky jsem měl na commanderu rád, že můžu zkoušet nové a neotřelé decky, ale když musíte vzít v potaz to, že Zurgo vás může zabít ve třetím kole, tak to při stavění vlastních decků dost podstatně svazuje ruce.
Geist of Saint Traft je zabanován jako generál
Geist byl v podstatě tier1 generálem už od dob vzniku duel commanderu, takže jeho ban je trochu kontroverzní. Na druhou stranu to byla vždy zároveň i tzv. fun police, což se jenom zhoršilo obanováním karet jako Cataclysm a Balance. Já osobně jsem si nikdy příliš neužíval, když moje první dva spelly byly zkántrovány a poté mě začal jezdit Geist...
Jace, Vryn's Prodigy je zabanován jako generál
Na dvacet životů mi Jace nepřijde zdaleka tak silný, jako tomu bylo při třiceti životech, zejména proto, že nemá moc dobrý matchup s přímočarými agresivními decky. Nicméně je velmi frustrující, když soupeř začne hrát High Tide/Time Walk puzzle, a vy se musíte deset minut dívat na to, jak se prolízává deckem a přidává si extra kola. Mně osobně Jace na formátu chybět nebude.
Polymorph & Emrakul, the Aeons Torn jsou zabanovány
Tohle je podle mě špatný krok, jelikož neřeší hlavní problém Polymorph komba, který je Baral, Chief of Compliance. Dvoumanový generál s trojkou v obraně, který vám zlevňuje celý deck a ještě vám jenom tak mimoděk zlepšuje draw zatímco kántrujete souepřovy hrozby, to mi nepřijde zrovna ok.
Jako největší problém vnímám, že je hrozně jednoduché si počkat jedno kolo a zahrát Barala s kántrspell backupem. V podstatě už v ten moment víte, že jste hru na 80% prohráli, ale zároveň je vám jasné, že se budete ještě tak dvacet dalších kol trápit, protože soupeř pravděpodobně hraje jen minimum winkondicí.
Banovat Polymorph když zároveň zakážete Emrakul mi přijde už jako absolutní nesmysl. Žádný další pašík nemá takový vliv na hru (rozuměj hlavně protekci proti většině spot removalu) a osobně si nepamatuji, že bych kdy viděl deck s Polymorphem, který by měl v decku jinou bytost než Emrakul. Na druhou stranu chápu ban Emrakul, když se na formátu chtějí vyzkoušet karty jako Ancient Tomb a Fastbond (ne, že by podle mě v monogreen rampě nebyl i tak mnohem lepším finisherem Craterhoof Behemoth).
Ancient Tomb je povolena
Tahle změna mi přijde zajímavá, ale zároveň se jí docela obávám. Vžďyť nedávno byly zakázany Chrome Mox a Mox Diamond, protože dávaly příliš velkou tempo výhodu. Tomba je podle mě ještě o dost silnější než tyhle karty - nejde totiž zkántrovat, jde dost těžko zničit a také ji může hrát úplně každý.
Argument, že se hraje na dvacet životů mi přijde trochu zcestný, jelikož Tombu budou hrát decky, které mají generály, které po příchodu na stůl velmi rychle ovládnou hru. Mile rád si připlatím dva životy za to, že o kolo dříve plácnu na stůl Titanií, Narset, nebo třeba Grand Arbitera, a poté lehce zvítězím.
Fastbond je povolen
Kdysi dávno byl Fastbond povolený a věřte nebo ne, ačkoli se hrálo na třicet životů, tak se skoro nikde nehrál. Tenkrát totiž na formátu nebyl Crucible of Worlds a bez něj je to příliš situační karta.
Aktuálně ale Crucible na formátu je a dokonce nám právě vyšla jeho lepší verze - Ramunap Excavator. Může tak dojít k absurdnímu draw, kdy vám obě karty přijdou na úvodní ruku a třeba s Titanií tak v prvním kole dáte do hry bytosti s celkovou silou dvacet. A to není zrovna ideální herní zážitek. Samozřejmě je to krajně nepravděpodobné, ale s Excavatorem je podle mě Fastbond prostě moc silný. Najdete ho libovolným creature tutorem, kterých má zelená přehršel, a jeden Wasteland pak zkazí jinak pěknou hru...
Mind Twist je povolen
Mind Twist má bez pochyby legendární status, ale to je zejména z dob, kdy jste na constructed mohli hrát čtyři Dark Ritualy a čtyři Mind Twisty. Podle mě to bude podobný případ jako u Braids - pár černých mágů z toho bude mít vlekou radost, ale po několika měsících, kdy bude na velkých turnajích na předních příčkách přesně nula decků s Mind Twistem, si nikdo ani nevzpomene, že byl vlastně vůbec kdy zakázaný.
Shrnuto a podtrženo - myslím si, že French je stále varianta commanderu s nejrozmanitějšími možnostmi jak při deckbuildingu, tak i s nejrozmanitější metagame, nicméně relativně časté radikální bany od formátu některé hráče odrazují, což je velká škoda.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.