Limited
Letmý rozbor Dark Ascension na limited - 2. část
ČERVENÁ
Afflicted Deserter: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21969.jpg
Tormented Pariah nikdy nebyl moc lákavým pickem a co se čistě čísel týče, je tenhle vlkodlak ještě o něco slabší. Jeho flip schopnost to však bohatě vynahrazuje – přestože v INN bloku není ničení artefaktů tak důležité jako v předcházející expertní sadě, karty jako Galvanic Juggernaut, Geistcatcher’s Rig, Butcher’s Cleaver, nebo nově Warden of the Wall či Altar of the Lost jsou hodně nepříjemné maindeckové hrozby a možnost je náhodně ničit prakticky jako bonus činí z tohohle desertéra kartu, kterou budete hrát vždy a jen v případě jasné nepřítomnosti artefaktů v soupeřově decku vyměníte za jinou.
Alpha Brawl: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22049.jpg
Ve většině situací jde v zásadě o Plague Wind soupeřovy půlky stolu s dvěma většími háčky, které není tak těžké odhalit. Ano, prvním je cena, která je při horentních osmi manách v agresivním Innistradu proklatě nehratelnější než bylo těch devět, které jste za Plague Wind platili v Prophecy. Druhým je pak fakt, že pokud na vás z protější části stolu kouká jediná soupeřova bytost, bude vám Alpha Brawl platný jako hřeben plešounovi.
Blood Feud: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22051.jpg
Tenhle uncommon je o poznání lepší, než jeho raritní příbuzný. Šest man je pořád hodně, ale slušná šance na sesmahnutí dvou nejlepších soupeřových bytostí za ně stojí.
Burning Oil: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22050.jpg
Opět karta, která si svou agresivní sesílací cennou říká o místo na constructed. V limited prostředí jde samozřejmě o kartu, kterou nepošlete přes nic jiného, než nějakou naprosto nechutnou raritu typu Sorina, Huntmastera či Licha. Stojí poměrně hodně usílí, jak tuhle kartu zahrát tak, aby vám nepřinesla karetní výhodu a nevzala s sebou na věčná loviště dvě ze soupeřových nejlepších bytostí – hrát kolem ní samozřejmě moc nejde – protože buď blokovat, nebo útočit dřív nebo později muset budete. Stejně jako u Lingering Souls spočívá největší nevýhoda tohoto uncommonu v tom, že vás popostrčí k barvám borosu, které mají v INN bloku pověst nejslabší barevné kombinace. Jestli za to nějaká karta stojí, je to rozhodně tenhle dost možná nejlepší limited uncommon sady.
Curse of Bloodletting: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22025.jpg
Rozhodně mocný efekt, otázkou je, jestli by agresivní decky na jejím místě raději nechtěli další hrozbu v podobě Nearheath Stalkera, Scourge of Geier Reach či Pitchburn Devils – odpověď bude ve většině případů pravděpodobně ano. Curse of Bloodletting však má potenciál být zdrcující, dokážete-li si vybudovat převahu ve vzduchu – například v UR decku plném Stormbound Geistů, Stitched Draků a Moon Heronů.
Erdwal Ripper: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22052.jpg
Výborná agresivní bytost, která těží z upíří synergie, a je mnohem lepší než Bloodcraze Neonite. Navíc s neodolatelným expresivistickým artem. Ave, Nosferatu!
Faithless Looting: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21936.jpg
Pokud se bude nějaká karta vyzívat Lingering Souls o titul nejhratelnější karty z DA, bude to možná tahle commonka. Jazýček na vahách, který možná popostrčí storm decky v modernu a legacy na Tier 1 status, nesporně se však ukáže v zástupech nejrůznějších kombo decků, pracujících se hřbitovem a snažících se prokopat ke klíčovým kartám.
V limited prostředí pak bude Faithless Looting využívám poněkud skromněji – v Burning Vengence archetypu bude samozřejmě vynikající, ale poměrně rádi by si ho měli zahrát i agresivní červení mágové, kterým pomůže dostat se k rychle k potřebným kartám.
Fires of Undeath: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22053.jpg
Hodně drahý shock s nepříjemně drahým flashbackem je na limited pořád kvalitní pick, který budete pouštět jen přes nejkvalitnější commony a uncommony.
Flayer of the Hatebound: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22004.jpg
Podobně jako Ragethrower by měl být Flayer v agresivním RB archetypu na samé špici manové pyramidy – pokud ho ale ve správně postaveném decku zahrajete (tj. soupeř by měl v tu chvíli být pod deseti životy), měl by vám téměř okamžitě vyhrát hru.
Jako většina ostatních rarit také on vybízí k tomu, aby jste kolem něj trochu stavěli – nejideálněji se bude vyjímat v RB s kartami jako Undying Evil, Nearheath Stalker, Vengenful Vampire, Fling – či v případě, že se na vás usměje štěstí Geralf’s Messenger či Gravecrawler.
Fling: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22016.jpg
Starý dobrý Fling vždy byl kartou, která byla v příslušném decku buďto velice dobrá, nebo ubohá. To samé platí i v DA – Fling bude zářit v all-in agresivních balících po boku karet jako Traitorous Blood, Nightbird’s Clutches, Nearheath Stalker či Rotting Fensnake, hratelný bude i jako finisher v GR vlkodlacích, ale v balících bez velkých bytostí a agresivního zaměření se na vás často bude z ruky šklebit bez větší šance ovlivnit vývoj hry.
Forge Devil: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22054.jpg
Narozdíl od Spikeshot Eldera, který byl v Mirrodin Besieged jedním z nejlepších commonů strádá jeho útlejší příbuzný faktem, že sám o sobě není relevantní kartou – 1/1 tělo zkrátka nikdy nebude mít na hru dostatečný vliv. V případě, že budu draftovat červenou, budu se snažit ďáblíka v základu nehrát, ale nebude mi proti srsti vzít ho v slabším packu na osmý až desátý pick a nasidovat ho proti deckům využívajících služeb většího počtu X/1 bytostí.
Heckling Fiends: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22055.jpg
Opět hodně situační karta, která rozhodně nezapadá do obvyklého plánu červených mágů – tedy bušit, ničit a útočit. V kontrolnějších verzích červené však mohou často zvrátit rovnováhu sil rychleji, než řeknete budliky, budliky. Nejideálnější domov by pak mohli najít v GR vlkodlacích.
Hellrider: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22008.jpg
Společně s Geralf’s Messangerem a Falkenrath Aristocratem nejagresivnější bytost v DA. V mnohém připomíná hrdinu v Oxid Ridge a stejně jako on, dokáže zvrátit vývoj hry jedním útokem z čistého nebe.
Hinterland Hermit: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22056.jpg
Kvalitní dvoumanová hrozba, která – jakmile se flipne, začne požírat Scorned Villagery, Derranged Assistanty a Avacyn Pilgrimy a až příjde její čas, vymění se s některým ze soupeřových medvědů. Dobrá, to byla samozřejmě ideální situace, ale nic to nemění na faktu, že si tohohle vlkodlaka zahraje skoro každý červený mág.
Increasing Vengeance: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22057.jpg
Co je lepší než jedna vidlička? Přece tři. Téma k čemu nám budou tři fork efekty na constructed tady rozebírat nebudu, otázkou je, jestli se vyplatí brát tuhle v limited zřídka užívanou kartu (Reverbate) a jít hodně hluboko s kartami typu Bumb in the Night, abyste ji pořádně využili. Pokud jsou podobné experimenty vaším škopkem piva, nemám proti vašemu gustu dišputát, já jsem na ně asi málo šílený.
Markov Blademaster: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22017.jpg
Pokud si tady Mistryně jedinkrát kousne do hráče, je to z jeho strany skoro na ručník do ringu. Pokud si ji vyberete za svůj první pick (což vůbec není špatný nápad), stává se pro vás jakékoliv zabíjení a karty typu Nightbird’s Clutches, Traitorous Blood či dokonce Fury of the Bitten o poznání atraktivnější. Jediným černým puntíkem zůstává její křehká jednička vzadu.
Markov Warlord: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22058.jpg
Další potencionální finisher červených decků, známý také jako Alphastriker – zahrajete Warlorda, tapnete všechny bytosti do útoku, přičemž zakážete blokovat nejsilnějším dvěma soupeřovým bytostem. Pokud vás na konci tohohle receptu nečeká sladké vítězství, donutíte ho tak aspoň k extrémně nevýhodným blokům a hru byste i tak měli dřív či později vyhrát.
Mondronen Shaman: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21945.jpg
Pokud soupeř dovolí, aby se váš Shaman flipl do Magehuntera, dá mu vlkodlak opravdu nechutnou čočku. Ovšem, jak známo, kvalita vlkodlaků se posuzuje i podle jejich lidského módu a ten se v tomto případě bohužel jmenuje Tormented Pariah.
Moonveil Dragon: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21958.jpg
Je to drak, má pěkný art a pravděpodobně vám vyhraje kteroukoliv hru, ve které se s ním odtapnete. Nuda, dál!
Nearheath Stalker: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21946.jpg
4/1 za pět man je samozřejmě samotná definice nehratelnosti, ovšem undying tohohle bijce posouvá z nehratelné žumpy rovnou do první commonové ligy. V nejhorším případě se vymění za dvě soupeřovy karty a skvěle se doplňuje s kartami jako Stormkirk Captain, Vampiric Fury či Fling.
Pyrehearth Wolf: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21972.jpg
Tenhle vlček, který na sebe na dvě kola zmagnetizuje všechny soupeřovi blokery padne do decku, plného velkých vlkodlaků jako ulitý a pravděpodobně jím nepohrdnou ani ostatní agresivní červené decky.
Russet Wolves: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22059.jpg
Hill Giant s potenciálem kmenové synergie.
Scorch the Fields: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22060.jpg
Veskrze sideboardová karta a to nikterak úchvatná. GW deck s Gavony Townshipou a několika Pilgrimy, Travelery a Gather the Townsfolky je jeden z decků, proti kterým budete chtít tuhle kartu vytáhnout.
Shattered Perception: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22061.jpg
Další Izzet karta, použitelná pravděpodobně jen v Burning Vengence archetypu.
Talons of Falkenrath: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22062.jpg
Sakra, zase jsem si zapomněla ostříhat nehty… aneb karta, jejíž vatová podstata je zřejmá i největším nováčkům ve světě Magicu.
Torch Fiend: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22063.jpg
Goblin Piker s relevantní schopností, navíc umožňující morbid. Velice hratelný.
Wrach with Madness: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22064.jpg
Přestože si neporadí s většinou modrých Skaabů a nepříjemnými bílými bytostmi jako Acacynian Priest, Chapel Geist či Fiend Hunter je tohle v zásadě zabíjení na 80-90% bytostí v draft bloku. Jenom trochu dražší mana a fakt, že jde o sorcery brání Šílenství stát se top removalem sady.
PĚT NEJLEPŠÍCH ČERVENÝCH COMMONŮ:
- Wrack with Madness
- Fires of Undeath
- Faithless Looting
- Nearheath Stalker
- Torch Fiend
VERDIKT: Ani v DA se asi červená nezbaví nálepky pravděpodobně nejslabší barvy v Innistrad limited. Disponuje slušným počtem kvalitních rarit a Burning Oil je možná nejsilnější uncommon, ale nedostatek opravdu kvalitních commonů ji staví daleko za modrou, černou, zelenou ba i bílou.
ZELENÁ
Briarpack Alpha: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22021.jpg
Briarpack Alpha aka Briarhorn Beta je striktně horší než lorwynský elementál a stále jde o jeden z nejlepších uncommonů sady, který bude téměř vždycky extrémně elegantní karetní výhodou.
Clinging Mists: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22065.jpg
Karta, která se pravděpodobně moc hrát nebude, ale která tu a tam někoho pořádně ... Nezbývá, než doufat, že se to nestane právě nám a pokud o ní víme, snažit se tomu přizpůsobit naši hru.
Crushing Vines: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22066.jpg
Po všech těch verzích Plummetu dostala zelená konečně jeden, který je hratelný v základu. Šance, že ji soupeř zasklí tím, že nebude mít v decku žádný artefakt a žádnou létající bytost je potom stále reálná, ale o poznání menší a rozhodně stojí za risk zařazení téhle karty do maindecku. Tím tuplem, pokud váš zelený deck nemá moc způsobů, jak se bránit letcům.
Dawntreader Elk: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22067.jpg
Rozhodně úžasně ohebná commona, která dává vzpomenout na multifunkčnost Sakury Tribe-Eldera – akceleruje, spravuje vaši manu, brání mana floodu i mana screw, v agresivních decích funguje jako perfektně schopný medvěd a když je nejhůř, podskočí velkého vlkodlaka a donese vám zemi.
Je velice nepravděpodobné, že by se tenhle jelen dřív nebo později neukázal v nějakém constructed decku.
Deranged Outcast: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22068.jpg
Pokud k tomuhle bláznovi nadraftujete dostatek lidí, bude skoro nezastavitelný. Každopádně karty jako Gather the Townsfolk, či Doomed Traveler by s ním měli jít hodně nahoru ve vašem žebříčku picků. Agresivnější verze už tak dost nechutného Eldera of Laurels.
Favor of the Woods: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22069.jpg
Pokud tuhle auru položíte na svého Ulvenwald Beara a třikrát s ním bloknete, budete si moct mumlat třikrát tři je devět, kdo bručí, je medvěd. Což samozřejmě není úplně k zahození, ale najdou se i sobečtí hráči, kteří hrají, jen pro výhru a těm to zkrátka dost dobré není.
Feed the Pack: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22009.jpg
Na každou situaci, ve které budete každé kolo obětovávat Village Bellringera nebo Grizzled Outcasty a dostávat 4 vlky, vám připadne jedna situace, kdy budete obětovát Dawntreader Elka nebo Avacynian Priesta za 2 vlky a jedna, kdy nebudete mít co obětovat. Což na šestimanový raritní enchantment není úplně nejpůsobivější.
Ghoultree: 3-4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21955.jpg
Karta, kterou je těžké posoudit, dokud jste s ní nehráli. I tak se ale odvážím tvrdit, že nejčastěji vás bude tahle 10/10 stát kolem pěti, šesti man a to samo o sobě je hodně slušný obchod. Nejefektivnější pak samozřejmě bude v UG self-mill decích, kde ho s oříškovou rukou stihnete položit i ve čtvrtém kole (1. kolo Dream Twist, 2. kolo Mulch, 3. kolo Alchymie či Armored Skaab).
Gravetiller Wurm: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22070.jpg
Velký pitomec nakonec. Jako finisher do WG agra je poněkud drahý, pokud ho ale položíte s morbidem, protrampluje se k výhře velice rychle.
Grim Flowering: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22071.jpg
I když nebudete hrát čistý self-mill, ale pouze tlakem nutit soupeře k vyměňování bytostí, měla by vám tahle karta s trochou snahy zpravidla líznout čtyři až šest karet, což vůbec není špatné, když uvážíte, že s takovou karetní výhodou už je pak poměrně těžké prohrát. Fakt, že ji budete tu a tam muset zahrát jako HODNĚ drahý Divination je sice nepříjemý, ale za ten risk Flowering určitě stojí. Zejména pak samozřejmě v pomalejším sealed formátu.
Hollowhenge Beast: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22072.jpg
Jaký je rozdíl mezi 5/5 za 3GG a 6/6 za 3GGG alias Kindercatch? Na první pohled skoro žádný, ve skutečnosti zásadní. Kindercatch byl jako karta na hranici hratelnosti, Hollowhenge Beast je solidní bijec, který si najde místo v jakémkoliv zeleném decku.
Hunger of the Howlpack: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21947.jpg
Stejně jako u Tragic Slipu je Hunger hratelný i ve své nemorbidní verzi (i když o poznání méně), což je hlavní důvod, proč jde o výborný trik. Morbidní verze, o kterou se tady vždy budeme snažit pak nejenže zadupe do země silnější bytost, ale udělá z jakékoliv vaší bytosti monstrum, které v lepším případě dobije soupeře samo o sobě, v horším ho donutí k riskantnímu dvojitému bloku.
Increasing Savagery: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22022.jpg
Malá parafráze na můj oblíbený díl South Parku:
První krok: Vezměte libovolnou bytost.
Druhý krok: Zahrajte na ni Increasing Savagery.
Třetí krok: Profit.
Nejhnusnější rarita v zelené, která soupeře postaví před otázku relevantní zabíjení/jdeme na další? A která i případě první odpovědi posléze čeká na sedmou manu, aby mohla tuhle otázku s větším důrazem zopakovat.
Mám takové tušení, že pokud si tuhle zlomeninu rozbalím, budu se pokoušet o agresivní zeleno modrou, přičemž budu brát letce a zejména pak posílané Invisible Stalkery o hodně výš, než normálně – což neznamená, že by tahle karta nedokázala sama o sobě vyhrávat hry v jakékoliv jiné kombinaci.
Kessig Recluse: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22073.jpg
Další výborný zelený common, který zasekne prakticky všechny modrobílé letce a vymění se s jakoukoliv bytostí. Chudák starý Giant Spider je zase jednou všem pro smích…
Lambholt Elder: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21965.jpg
Tady stařík bohužel nesplňuje podmínku, která odděluje kvalitní vlkodlaky od těch plevelovitých – tedy aby byl relevantní i ve své lidské formě, což Elder opravdu, opravdu není. Jako vlkodlak je pak samozřejmě výborný, ale přímo si říká o podskakování, takže od něj moc karet nečekejte. Hratelný každopádně bude v dedikovaných GR vlkodlacích, s kartama jako Immerwolf nebo Moonmist, ostatní zelené decky by se mu však měly vyhnout.
Lost in the Woods: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22023.jpg
Na constructed tuhle kartu nerozchodí ani její jmenovec Conley, v limited ji budete pravděpodobně otvírat v každém druhém boosteru a potlačovat sprosté nadávky. Respektive bych vám tímhle rád popřál, aby se vám to stávalo co nejméně.
Predator Ooze: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22006.jpg
Známku tomuhle pudinku sráží tři zelené v pravém horním rohu a taky fakt, že má černá na commonových slotech dvě zabíjení, které ho za jednu manu rozpustí. Tyhle argumenty stranou, pokud se vám ho podaří položit na stůl v třetím kole a soupeř nemá po ruce Slip, Dead Weight ani Sever the Bloodline šance na výhru zadarmo vám astronomicky porostou. Kromě černých mágů si z pudinku moc nedělají ani ti modří, kteří mají přístup ke kouzlům jako Silent Departure, Griptide či Grasp of Phantoms.
Scorned Villager: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21959.jpg
Další zelený common, který se může podívat do šedesátikaretních balíků. Situace, kdy ho položíte ve druhém kole, soupeř položí zemi, s viditelně zdrceným pokrčením ramen předá kolo bez akce a vy ve svém kole zaútočíte za dva a položíte Hollowhenge Beasta nebo Grizzled Outcasty se prakticky rovná game overu, a jelikož se jedná o common, nebude v dalších týdnech a měsících až tolik výjimečná.
Somberwald Dryad: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22074.jpg
Dryáda je jako dvoumanový medvěd hratelná v jakémkoliv zeleném základu, ale skutečně zazáří jen proti soupeřovým lesům.
Strangleroot Geist: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21948.jpg
Nejagresivnější zelená karta za dlouhé roky (minimálně tedy jeden, od doby, co odzvonilo Vengevině), která je jasně designovaná jako médium Undying mechaniky v constructed prostředí, bude stejně účinně bít i v limited.
Tracker’s Instincts: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22075.jpg
Tenhle obrácený uncommonový flashback cycle se Wizardům vyvedl bezvadně, rozhodně líp, než ten v Innistradu. Karta má samozřejmě svůj domov v UG self-millu, kde spojuje efektivitu Mulche s flexibilitou Forbidden Alchemy a manovou nenáročností a karetní výhodou Think Twice, a ve kterém tedy bude lepší, než jakákoliv jiná karta.
Otázka, kterou zodpoví až praxe, je, jestli se ji vyplatí hrát například v bílo-zelené, kde pro ni budete muset modrou splashovat.
Ulvenwald Bear: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22076.jpg
Medvěd je další common, který budete vždycky hrát, ale jehož silné stránky využije nejlíp černo zelená, která je nejlépe uzpůsobena k spouštění jeho morbidní vezre.
Village Survivors: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22077.jpg
Kvalitní, silný uncommon ze Survivors dělají již jejich samotná čísla s vigilancí, která pomůže při nejednou závodu. Fataful Hour mód je jako bonus samozřejmě příjemný.
Vorapede: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22002.jpg
Za předpokladu, že nemáte po ruce Bonds of Faith či Claustrofobii, smiřte se s tím, že vás soupeřem zahraná Vorapeda rozseká na cimpr campr – tj. donutí vás obětovat všechny vaše bytosti v zoufale riskantních dvojitých a trojitých blocích a přitom ještě pravděpodobně něco málo protrampluje.
Na constructed tenhle hmyzák moc velkou díru neudělá, ale v limited se začnete potit pokaždé, když na vás z druhé půlky stolu zamává chapadly.
Wild Hunger: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22078.jpg
Další důvod, proč bude od DA podskakování a dvojité blokování velkých soupeřových prasat poněkud problematické. Jak už jsem napsal jinde, seznam velice hratelných, relevantních triků, s kterýma bude třeba na DA/INN limited počítat, se rozrostl přímo exponencionálně.
Wolfbitten Captive: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21968.jpg
Když už nic jiného, je Wolfbitten Captive Rootwalla s velmi slušnou šancí se první kolo flipnout do Darkthicket Wolf módu, ve kterém je pak v zásadě neblokovatelným medvědem za 1 zelenou až někdy do šestého kola.
Narozdíl od všech ostatních jednomanových bytostí téhle sady je navíc docela relevantní i v pozdějších fázích hry, což z něho dělá snadný first pick.
Young Wolf: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22079.jpg
Poměrně milá, agresivní bytůstka, který si do soupeře jednou, dvakrát kousne a pak se vymění s jednou, občas i dvěma relevantními bytostmi. Nemá jméno, ale my, tady v útulku mu občas říkáme Robb. Mezi jeho další přednosti patří podskakování, palivo pro obětovací efekty (-> morbid) a má moc pěknou Srstku. Chcete ho?
PĚT NEJLEPŠÍCH ZELENÝCH COMMONŮ:
- Scorned Villager
- Dawntreader Elk
- Wild Hunger
- Hunger of the Howlpack
- Hollowhenge Beast
VERDIKT: Zelená se může pochlubit nejširší sbírkou špičkových commonů a to ji spolu s počtem slušných uncommonů a kvalitních rarit staví po boku černé a modré k nejlepším barvám pro limited.
Celkově bych za sebe asi relativní sílu jednotlivých barev seřadil takto:
- Černá
- Zelená
- Modrá
- Bílá
- Červená
Což samozřejmě neznamená, že není s trochou štěstí a umu možno postavit neuvěřitelně našlapaný mono-červený deck, který vyhraje draft s přehledem 3:0 .)
ZLATÉ KARTY
Diregraf Captain: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22117.jpg
Nejlepší důvod proč se dát na draftování zombíků – stejně jako jeho kolegové tribal lordi patří i on k nejlepším (a nejdražším) uncommonům v sadě, takže moc nepočítejte s tím, že byste kdy dostali více než jednoho. Ten vám navíc bude bohatě stačit. Co se týče schopností jednotlivých lordů, je z nich navíc Diregraf Captain nejspíš vůbec nejlepší – tribal synergie je díky kartám jako Ghoulcaller’s chant a počtu extrémně kvalitních modrých i černých zombíků v případě tohohle kmene asi nejsilnější ze všech; deathtouch je na 2/2 bytosti příjemnější než flying, first strike či Intimidate a to, že každá zombie si na odchodu ještě na rozloučenou střelí do hlavy za jedna, taky není k zahození.
Podobně jako všichni ostatní lordi se asi i on aspoň podívá na kolbiště constructed.
Drogskol Captain: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22118.jpg
Bílých a modrých poletuch v DA přibylo požehnaně, a tak se i tenhle lord rozhodně vyplatí vzít vysoko a při draftu pak nadržovat bílo-modrým spiritům. To, že dává ostatním duchům hexproof bude v limited asi docela putna, jelikož velký červený terč bude mít na hlavě sám pan kapitán.
Drogskol Reaver: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21953.jpg
Sedm man je opravdu hodně, ale Reaver je dostatečně šílený, aby za ně stál. S jeho příchodem na stůl bude opět řešena otázka: máš zabíjení nebo půjdeme na další? Jednoduše proto, že se svým lifelinkem dokáže stabilizovat téměř jakýkoliv stůl a jakmile jednou zaútočí, je vymalováno. Problémem je, že ho vyřadí poměrně široké spektrum zabíjení, včetně jednomanových karet jako Sensory Depravation a Tragic Slip, což je u sedmimanové karty poněkud smutné.
Falkenrath Aristocrat: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21960.jpg
V dobrém RB agru může být soupeř ve čtvrtém kole na 12 životech, kdy mu Falkenrath Aristocrat velkoryse dává dvě kola, aby si na něho lízl odpověď. Pokud budou RB vampýři hratelní na constructed, troufám si říct, že tahle dáma v nich dostane přednost před Olivií.
Havengul Lich: 5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21964.jpg
Naprosto absurdní karta, která vám vyhraje hru v 90% případů, když ji zahrajete, proti které je navíc neúčinná většina kvalitního zabíjení formátu (Brimstone Volley, Bonds of Faith, Claustrofobia, Victim of the Night, Deadweight, Geistflame), a která je navíc zombie, kterýmžto pádem se ji jen těžko zbavíte permanentně. Vítejte do světa nové kategorie limited bomb.
Huntmaster of the Fells: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21970.jpg
Tohle je trošku lepší – z perspektivy hráče limited – ale pořád jde o kartu, která je extrémně efektivní a velice rychle vás rozloží, pokud pro ni nenajdete odpověď a necháte ji dvakrát, třikrát flipnout. Nejlepší vlkodlak sady, který spolu s Mayorem a Rangerem pravděpodobně definitivně dovede vlkodlaky do světa constructed.
Immerwolf: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21967.jpg
Vynikající lord... eee... alfa vlk... s velice relevantním bonusem pro vlkodlaky a ostatní chlupáče.
Sorin, Lord of Innistrad: 4,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21961.jpg
I kdyby nebylo Lingering Souls, našel by si Sorin na Standardu místo. S dušičkama pak tvoří naprosto přirozené kombo (v nejčistším slova smyslu) a hodně lidí by se asi divilo, kdyby se tyhle dvě karty nestaly součástí některého Tier 1 decku.
V limited je Sorin jedním z nejlepších planeswalkerů v historii – efektivně se brání a k ultimátce, která vám VŽDY s přehledem vyhraje hru to má blíž, než stará dobrá Elspeth, Knight Errant. Schopnost tvořit emblémy pak také rozhodně není k zahození, zvlášť postavili-li jste kolem něj svůj deck.
Stormkirk Captain: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22018.jpg
Pokud není nejlepším lordem v DA Diregraf Captain je jím určitě Stromkirk – first strike z ostatních vampýrů totiž zpravidla dělá dvakrát lepší a nebezpečnější karty – jen si představte tu armádu X/1 vampýrů v čele s Markov Patricanem, Neonitem, Nearheath Stalkerem a Erdwal Ripperem s a first strikem +1/+1 hymnou k tomu...
ARTEFAKTY
Altar of the Lost: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21952.jpg
Karta, která bude pro spoustu lidí u stolu skoro neviditelná, ale která bude hrát v archetypu Burning Vengence podobnou roli, jako hráli Memory’s Journey a Runic Repetition v Spider Spawningu – tj. nebude v něm nezbytná, ale učiní ho daleko účinnějším.
Avacyn’s Collar: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22027.jpg
Osobně jsem vždy byl, jsem a budu velký fanoušek equipmentů (nejen v limited) a tenhle je rozhodně jeden z nejefektivnějších, které můžete ve formátu hrát – řekl bych tak na půl cesty mezi Butcher’s Cleaverem a Silverinlad Daggerou. Stačí si ho představit na Elder Catharovi, Doomed Travelerovi ale vlastně jakémkoliv jiném člověku, aby bylo jasné, nakolik bude v decku s lidmi hratelný.
Chalice of Life: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21949.jpg
Šance, že se vám podaří postavit deck s pěti Markov Patriciany, dvěma Butcher’s Cleavery a hromadou lidí, se kterým se nějak prokoušete k těm třiceti životům je absurdně nízká a pravděpodobně nestála ani za to, abych o ní na třech řádcích polemizoval.
Na druhou stranu je fliplá verze kalichu natolik nářezová, že se dost pravděpodobně najdou lidi, kteří, se ji pokusí hrát na constructed v decku s 4 Wurmcoily a Batterskully.
Elbrus, the Binding Blade: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22028.jpg
Přestože se nějakému bláznovi někdy možná povede v limited Withengara vyvolat, vy si raději nechte zajít chuť a na první pick vemte raději toho commového Stormbound Geista.
Jestli se tahle – upřímně řečeno úžasná – karta někdy dostane do vícekaretních balíků, bude to možná na Legacy díky Stoneforge Mysticovi, ale daleko spíš jen v Commanderu, pro který je také hlavně designovaná.
Exectutioner’s Hood: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22029.jpg
Stejně jako Cobbled Wings se může tahle karta tu a tam podívat do hry jako šťastná 23. commona v agresivních balících. Vy ale zkuste dělat všechno proto, aby ten deck nebyl ten váš.
Graffdiger’s Cage: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22010.jpg
Jedna z nejlepších obran proti unfair hřbitovním balíkům typu Dredge, či Reanimatoru, která jako bonus navíc vypeče slušný počet relevantních karet na Standardu (řekněme, že karty jako Unburial Rites, Green Sun’s Zenith či Birthing Pod z ní radost nemají).
Co se týče limited, jde o slušnou sideboardovou kartu, která sama o sobě prakticky vypne soupeřovy flashbacky a pokud se vám někdy poštěstí ji mít v sideboardu proti hráči s Havengul Lichem, jde o jednu z mála karet, z kterých má tenhle zombík respekt.
Heavy Mattock: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22030.jpg
Solidní kus equipmentu, stejně jako u všech kvalitních jej jde hrát jen v decku s kritickou masou lidí.
Helvault: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22013.jpg
Velice zábavná karta na limited hraní, která dokáže budovat karetní výhodu, zamezovat soupeři morbid, a pokud se někdy dostanete k sedmi manám, dokáže hodně rychle vyhrávat hru.
Jar of Eyeballs: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21954.jpg
Další zábavný a velice hratelný artefakt, který by vám měl – pokud dokážete udržet nástup soupeře – vyhrát každou delší hru. Funkčně tedy podobná karta, jako v předcházejícím případě. Mrk, mrk!
Warden of the Wall: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22011.jpg
Kvalitní zeď pro kterýkoliv kontrolní deck, která zastaví většinu agresivních bytostí a urychlí vás k dražším kouzlům.
Wolfhunter’s Quiver: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22031.jpg
Nepříjemně pomalý equip a fakt, že tři body zranění je pro většinu (fliplých) vlkodlaků prakticky to samé co jeden tuhle kartu potápějí. I tak bych ji proti deckům s hodně X/1 bytostmi a/nebo více vlkodlaky bez výčitek nasideoval.
V constructed by si s touhle kartou mohl rozumět Puresteel Paladin.
ZEMĚ
Evolving Wilds: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22120.jpg
Grotto je mrtvé, ať žije Evolving Wilds. Jeden z nejlepších způsobů, jak si spravit manovou základnu bez větší ztráty tempa – nepočítejte s tím, že k vám Evolving Wilds obejdou stůl často.
Návrat EW je velice vítaná zpráva pro constructed decky, kde spolu s Innistradskými duály po čase opět umožní existenci (pomalejších) decků v nepřátelských barvách.
Grim Backwoods: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22121.jpg
Stejně jako u zbytku totohle cyklu zemí se ani Grim Backwoods příliš nevyplatí splashovat – pokud ji tedy nadraftujete, počítejte s tím, že vás bude tlačit do černo-zeleného morbidu víc, než by vám možná bylo po chuti. V tomhle decku by pak ale měla zářit, možná ne tak jako Gavony Township, či Kessig Wolf Run v WG či RG, ale stále by měla vytvářet karetní výhodu, umožňovat morbid, atd. atp.
Haunted Fengraf: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22122.jpg
Pokud se vám podaří nadraftovat striktně dvoubarevný deck s minimem karet, vyžadujících dvě či více barevných man, můžete jeden Haunted Fengraf hrát a pravděpodobně se vám to jednou za čas vyplatí třeba i vráceným Slayerem. Pokud jsou vaše karty barevně náročné na seslání, případně ještě splashujete třetí barvu, nepadá hraní Fengrafu v úvahu.
Vault of the Archangel: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22005.jpg
Efektem rozhodně nejsilnější země celého cyklu, která tratí na tom, že je v současném standrardu i po příchodu Evolving Wilds málo možností, jak jej v bílo-černých decích spolehlivě hrát. I tak se ale Vault určitě na constructed podívá.
V limited pak jde o nefalšovanou bombu, zejména proto, že je na rozdíl od ostatních rarit v edici si s ním neporadí žádné maindeckovatelné zabíjení a také proto, že budete mít dost času si kolem ní postavit ideální tokenový deck.
Jakub Otevřel
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.