Limited
Páteční limited 92
Vítejte u dalšího Pátečního limited! V minulých článcích jsem se zabýval současným draftovacím formátem především z teoretického hlediska a dnes bych se chtěl podívat na pár příkladů takříkajíc „z praxe“. Na několika imaginárních situacích se pokusím ukázat, kdy se vyplatí brát karty na splash či kdy switchnout barvu a začít brát něco úplně nového. V limited pochopitelně platí, že každý draft je jedinečný a přestože k přípravě mohou sloužit vymoženosti typu pick orderů, během draftu samotného je prakticky každá situace úplně nová. Ze příkladů, o kterých však budu dnes mluvit, se budu vždy pokoušet vyvozovat obecnější závěry, jejichž platnost přesahuje ten který konkrétní případ.
Situace 1
První booster, třetí pick. Vaše první dva picky byly Bloodgift Demon a Murder of Crows. Nedostali jste ani jste zatím neposlali žádný výrazný signál a předešlé boostery nebyly natolik kvalitní, aby se dalo předpovědět, že z nich obejde stůl nějaká karta, která by stála za zmínku. Tohle bude platit pro všechny dnešní situace, pokud nebude uvedeno jinak. To, co posíláte, je sice důležité, ovšem hráči mají zpravidla tendenci signály, které posílají, přeceňovat. Pravidlo, kterého je dobré se držet, je to, že pokud vám něco pomůže, pak se kvůli tomu docela určitě vyplatí „zaříznout“ hráce po vaší levici. Sentiment musí jít stranou (on by to ve vaší situaci beztak určitě udělal také). Na třetí pick k vám tedy po Démonovi a Vraždě Vran přicestuje následující booster:
Falkenrath Marauders
Gastaf Shepherd
Spectral Rider
Travel Preparations
Makeshift Mauler
Think Twice
Markov Patrician
Vampire Interloper
Skeletal Grimace
Moonmist
One-Eyed Scarecrow
Shimmering Grotto
Pokud se budeme chtít držet v barvě, budeme volit mezi Makeshift Maulerem, Think Twicem, Markov Patricianem a Vampire Interloperem. Poslední jmenovaný bývá v U/B hodně podprůměrný a z prvních tří karet je nejlepší Mauler, který by tedy v tomto případě skončil na naší hromádce nadraftovaných karet. Kromě toho je tu však ještě druhá možnost, a to vzít nejsilnější kartu v boosteru, kterou jsou Falkenrath Marauders. Tahle karta sice není naprostou bombou (pořád je to bytost, která umírá na zabíjení jako Claustrophobia, Bonds of Faith či aktivní Blazing Torch), ovšem je to solidně velký letec, který je navíc imunní vůči Victim of Night (a je-li soupeř zatapovaný, tak i vůči Brimstone Volley) a pokud na něj soupeř nebude mít odpověď, pak si ho Maraudeři ve velice krátkém čase podají. Červené réro je o třídu lepší než druhý v pořadí, commonový Makeshift Mauler. Vyplatí se však v tomto případě hodit za hlavu první dva picky (karty s costem BB, UU a RR se v jednom balíku docela určitě neobjeví) a vzít kartu ze třetí barvy? Podle mého názoru ano, v tomto případě se to vyplatí.
Když se rozmýšlíte nad tím, zda switchnout barvu, je třeba vzít v potaz několik věcí. Tou první – a asi nejočividnější – je, zda se rozdíl v kvalitě on-color a off-color karet, jež mám možnost vzít, vyrovná či předčí ztrátě karty, jež se kvůli tomu nedostane do balíku. V našem případě tedy otázka stojí tak, zda rozdíl v kvalitě Falkenrath Marauderů a Makeshift Maulera ospravedlňuje to, že ztratíme Bloodgift Demona nebo Murder of Crows. Sám o sobě tento rozdíl na switchnutí nestačí, je tu však ještě jeden pádnější argument. Z draftu uběhly teprve tři picky a v této fázi je nejdůležitější dostat se do barev, které jsou otevřené. V boosteru chybí dvě účka, což by mělo znamenat, že červenou dost možná nikdo ze dvou napravo sedících drafterů nebere. Pokud je tomu skutečně tak, pak tím, že vezmeme Maraudery, můžeme získat mnohem víc než jen jedno nadprůměrné réro. Náš výsledný balík může být podstatně lepší než kdybychom se drželi v barvách, které jsme si určili po prvních dvou picích.
Switchovat barvy se dá v různých edicích různě obtížně. To, nakolik je výhodné switchovat – a také to, kdy je to ještě přípustné – se edici od edice liší v závislosti na tom, jaký je poměr playable / unplayable karet v té které sadě. Jsou edice, které se vyznačují nadprůměrným množstvím odpadu a pokud v takovém draftovacím formátu switchnete například v polovině prvního boosteru, riskujete, že se vám už nepodaří nabrat dostatek playablů. Innistrad je v tomto ohledu poměrně shovívavý: najdeme v něm celou řadu karet, které se pohybují na hranici hratelnosti a chodí pozdě, ale není žádná tragédie, když se vám dostanou do balíku. To je ostatně poměrně příznačné pro edice, které vycházejí posledních pár let – jen málokdy se stane, že byste museli hrát vyslovený odpad. Doporučil bych tedy být na počátku draftu flexibilní a pokud je nějaká barva otevřená, skočit po ní. Na rozdíl od některých jiných edic, například M12, je však v Innistradu třeba dávat si pozor na archetypy a některé barvy spolu příliš dobře nespolupracují, pokud tedy switchujete, je třeba mít barevné kombinace na zřeteli. V našem případě přecházíme z UB buď do UR nebo BR a obě tyto kombinace jsou hratelné, není tedy třeba mít obavy.
Situace 2
Tentokrát už máme nadraftovaný celý první booster. Signály se ani tentokrát nevyznačovaly ničím zvláštním, řekněme, že karta, kterou jsme brali, byla pokaždé více méně nejlepší v boosteru. Nemáme tedy žádné indície, které by svědčily o tom, že jsme ve špatných barvách. Po prvním boosteru máme následující karty:
Brimstone Volley
Geistflame
Victim of Night
Abbatoir Ghoul
Treacherous Blood
Altar’s Reap
Ghoulraiser
Village Ironsmith
Typhoid Rats
Villagers of Estwald
Unruly Mob
Stony Silence
Woodland Sleuth
Gruesome Deformity
Zatím to vypadá na průměrnou černo-červenou, pár karet máme i v zelené a jednu v bílé, nejedná se však o nic, co by překračovalo rámec pozdních picků. V druhém boosteru si otevřeme následující:
Geist Honored Monk
Village Ironsmith
Purify the Grave
Lumberknot
Ghost Quarter
Harvest Pyre
Doomed Traveler
Darkthicket Wolf
Woodland Sleuth
Gruesome Deformity
Stitched Drake
Armored Skaab
Manor Skeleton
Dream Twist
V tomto boosteru jsou možnosti poměrně jasné – buď se budu nadále držet v černo-červené a vezmu průměrnou Harvest Pyre, nebo se vydám do bílé díky réru Geist-Honored Monk. V tomto příkladě je rozdíl v hodnotě karet, nad kterými váhám, podstatně vyšší než v případě minulém – Monk je nefalšovaná bomba a Pyre je v R/B průměrný removal –, větší je však i ztráta, která mi switchnutím barev vznikne. Zatímco v úvodu prvního boosteru se vzdávám jen jedné či dvou karet, tady už mě Monk bude stát podstatně víc. V tuhle chvíli je třeba uvědomit si, co mám nadraftováno, a zamyslet se nad následujícími otázkami: dá se rarita splashovat? Jsou v jedné ze dvou barev, které mám z prvního boosteru, některé, které se dají splashovat? Mám dost playablů? Byla barva, do které bych switchnul, v prvním boosteru otevřená? Nebo byla naopak naprosto vyschlá, takže je šance, že bude chodit zleva? Pokud je tomu tak, která ze dvou mých prvních dvou barev byla v prvním boosteru více otevřená? Kolik je ve formátu fixace a jaká je šance, že se ještě k nějaké dostanu?
Podívejme se na rozhodování v našem konkrétním případu. Monk stojí dvě bílé, takže karta na splash to docela určitě není. Na druhou stranu však veškerá moje červená z prvního boosteru sestává z Brimstone Volleye, Geistflamu a smetí, takže potenciál na splash tu určitě je. Odepíšu-li červenou kompletně, mám z prvního boosteru šest hratelných černých a bílých karet. Při dvaceti třech non-land kartách v balíku bych měl mít z každého boosteru průměrně necelých osm karet, šest po prvním boosteru tedy není žádná katastrofa. Pak je tu otázka archetypů. Překrývají se nějak karty, které už mám nabrané, s tím, co si žádá archetyp, do kterého switchuju? Červeno-bílá nemá žádnou synergii a hrát bych ji většinou nechtěl, oproti tomu černo-bilá se však rozhodně hrát dá, zejména když mám z prvního boosteru Altar’s Reap, který bývá v BWčku znamenitý.
Pokud bych měl v popsané situaci pocit, že bílá nebyla z prava přímo odříznutá, poslal Harvest Pyre, vzal Geist-Honored Monka a switchnul do černo-bílé s možným červeným splashem. V dalších boosterech bych dával prioritu černým kartám před bílými a červenou bral jen tehdy, pokud bych pro to měl velmi pádný důvod. Černá je pro mě lepší kvůli tomu, že ji budu hrát každopádně, do červené bych se vrátil jen tehdy, pokud by bílá byla opravdu vyschlá a naopak červená by chodila. Pokud se rozhodnete ve druhém boosteru switchnout, je třeba se toho držet, jinak skončíte s hromadou karet ve třech barvách a konstrukce balíku bude utrpením.
Situace 3
Tentokrát se nacházíme před půlkou druhého boosteru, jsme v bílo-zelené a nadraftovány už máme tyto karty:
Doomed Traveler
Spectral Rider
Mayor of Avabruck
Darkthicket Wolf
Chapel Geist
Villagers of Estwald
Festerhide Boar
Galvanic Juggernout
Prey Upon
Ranger’s Guile
Travel Preparations
Village Ironsmith
Caravan Vigil
Cobbled Wings
Night Terrors
Curse of the Pierced Heart
Wreath of Geists
Spare from Evil
Signály v tomto případě opět budeme považovat za nedůležité. Na pátý pick v druhém boosteru k nám doputuje následující nadílka:
Kessig Wolf Run
Thraben Sentry
Falkenrath Noble
Wooden Stake
Forbidden Alchemy
Blazing Torch
Kindercatch
Nightbird’s Clutches
Darkthicket Wolf
Smite the Monstrous
Dvě nejsilnější karty v tomto boosteru jsou Kessig Wolf Run a Falkenrath Noble, ani jedna z nich však bohužel příliš nezapadá do našeho balíku. Z bílé a zelené jsou tu Thraben Sentry, Smite the Monstrous a Darkthicket Wolf, z nichž ve WG tlaku je nejlepší dvojmanový vlk. Smite je sice zabíjení, ale příliš situační – a agresivní balíky se snaží agresivních karet pokud možno vyvarovat, neboť pokud čekáte s kartou na ruce na správný cíl, znamená to, že jste polevili v tlaku, za což vás soupeř může jaksepatří vytrestat. Smite bych ve WG většinou hrál, ale pokud mám možnost vzít přes něj Wolfa, pak to udělám.
Řekl bych, že volba v tomto boosteru je mezi Darkthicket Wolfem (zústáváme WG) a Kessig Wolf Runem (splash, lepší než Falkenrath Noble). Vlk je agresivní 2-drop, jakých není v rychlém balíku nikdy dost, a Vlčí Doupě je pecka, která dokáže vyhrávat hry (dělat z každé vaší útočící bytosti tramplovací fireball, to není vůbec špatné). K Wolf Runu už navíc máme fixaci v podobě Caravan Vigil a ve prospěch této karty hraje také to, že země s barevnou abilitou se splashují podstatně lépe než spelly. Pokud si líznete Kessig Wolf Run bez potřebné červené many, pak je to stále země, která dává bezbarvou manu, což se určitě počítá. Kterou z těchto dvou karet tedy vzít?
V tomto případě je ke správnému posouzení situace třeba brát v potaz povahu balíku, který draftujeme. Tím mám na mysli dvě věci: zaprvé to, že agresivní decky splashují podstatně obtížněji než kontroly. Pokud je váš game-plan dostat se do pozdní fáze a v té vyhrát na větší sílu karet, nebudete mít obvykle problém počkat si na správně barevnou manu. Oproti tomu síla rychlých balíků s nižší křivkou je v úvodní fázi hry, kdy se snaží vyvinout dostatečný tlak na to, aby žádná lategame ani nebyla. Kvůli tomu v aggro decku nevidím rád situační karty a splashovaná karta je v podstatě také situační – když zrovna nemáte jeden ze dvou/tří/čtyř příslušných barevných zdrojů, tak nic nedělá. To je tedy první argument proti Kessig Wolf Runu.
Druhá věc, kterou je třeba si v tuhle chvíli uvědomit, je to, nakolik vlastně splashovat potřebuju. Obecně platí, že čím lepší balík, tím větší důraz je třeba klást na konzistentnost. Pokud je úroveň karet, které mám nadraftované, malá, pak jsem mnohem otevřenější splashování, protože nemám tolik co ztratit. Pokud mám naopak pocit, že můj balík je kvalitní, pak radši vezmu slabší kartu do barev než výrazně silnější kartu na splash, protože vím, že budu vyhrávat na power-level a nechci zbytečně riskovat prohrané hry kvůli problémům s barvou many. V tomto případě se zatím draft odvíjí podle našich představ – karty, které jsme zatím nabrali, mají dobrou křivku, nechybí mezi nimi kusy pro bílo-zelenou klíčové (Travel Preparations, Prey Upon) a najde se tu i jedna bomba v podobě Majora of Avabruck. Vypadá to tedy zatím na velmi povedený draft, což je druhý zásadní důvod, proč Wolf Run poslat a vzít si přes něj dvojmanového commonového vlka. Finální verdikt tedy zní: Darkthicket Wolf.
To je pro dnešek všechno. Jsem si vědom toho, že názory na to, jak draftovat, se různí a záměrně jsem do dnešních příkladů vybral takové situace, které jsou velmi diskutabilní a v mých očích skoro na hranici. Pokud máte jiný názor, určitě se o něj neváhejte podělit v komentářích. Své důvody, proč bych v uvedených situacích draftoval takto a ne jinak jsem napsal, velice rád si však vyslechnu vaše důvody, které budou dokazovat, že se mýlím :)
Díky za pozornost a budu se těšit na viděnou u příštího článku!
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře