Až na Sweltering Suns=Sladká sluníčka nemám výhrady a report se mi líbil
0 hlasů
Máme pro vás modernový report z turnaje v nové olomoucké herně Otarie od Toma Pečinky, který si na něj vzal Titan Shift.
Zdravím všechny čtenáře.
Mé jméno je Tom Pečinka a připravil jsem si pro vás rozbor TitanShiftu na modern a report z nedělního modernového klání v Otarii.
Titanshift/RG Titán či jen Valakut hraji již rok a za tu dobu jsem si jej velmi oblíbil a nahrál. Výběr tohoto balíčku na modern jsem si zdůvodnil takto:
Tudíž pokud vám aspoň trochu přeje štěstěna, máte velmi vysokou šanci se probojovat vysoko.
Tomáš Pečinka
1 Beast Within |
2 Nature's Claim |
1 Reclamation Sage |
1 Tireless Tracker |
2 Obstinate Baloth |
1 Thragtusk |
1 Grafdigger's Cage |
2 Relic of Progenitus |
2 Chalice of the Void |
2 Mwonvuli Acid-Moss |
When Obstinate Baloth enters the battlefield, you gain 4 life. If a spell or ability an opponent controls causes you to discard Obstinate Baloth, put it onto the battlefield instead of putting it into your graveyard.
When Thragtusk enters the battlefield, you gain 5 life. When Thragtusk leaves the battlefield, put a 3/3 green Beast creature token onto the battlefield.
When Reclamation Sage enters the battlefield, you may destroy target artifact or enchantment.
Search your library for a green creature card, reveal it, and put it into your hand. Then shuffle your library. At the beginning of your next upkeep, pay {2}{G}{G}. If you don't, you lose the game.
Chalice of the Void enters the battlefield with X charge counters on it. Whenever a player casts a spell with converted mana cost equal to the number of charge counters on Chalice of the Void, counter that spell.
Sacrifice any number of lands. Search your library for that many land cards, put them into play tapped, then shuffle your library.
Destroy target permanent. Its controller puts a 3/3 green Beast creature token onto the battlefield.
Trample Whenever Primeval Titan enters the battlefield or attacks, you may search your library for up to two land cards, put them onto the battlefield tapped, then shuffle your library.
Search your library for a Plains, Island, Swamp, or Mountain card and put it into play tapped. Then shuffle your library.
Lands you control are every basic land type in addition to their other types.
{T}: Target player removes a card in his or her graveyard from the game. {1}, Remove Relic of Progenitus from the game: Remove all graveyards from the game. Draw a card.
Destroy target land. Search your library for a Forest card and put that card into play tapped. Then shuffle your library.
Search your library for a basic land card and put it into play. Then shuffle your library. Suspend 2—{G} (Rather than play this card from your hand, you may pay {G} and remove it from the game with two time counters on it. At the beginning of your upkeep, remove a time counter. When the last is removed, play it without paying its mana cost.)
Lightning Bolt does 3 damage to one target.
You may play an additional land this turn. Draw a card.
Destroy target artifact or enchantment. Its controller gains 4 life.
Valakut, the Molten Pinnacle enters the battlefield tapped. Whenever a Mountain enters the battlefield under your control, if you control at least five other Mountains, you may have Valakut, the Molten Pinnacle deal 3 damage to target creature or player. {T}: Add {R} to your mana pool.
({T}: Add {R} or {G}.) As Stomping Ground enters the battlefield, you may pay 2 life. If you don't, it enters the battlefield tapped.
Creature cards in graveyards and libraries can't enter the battlefield. Players can't cast spells from graveyards or libraries.
({T}: Add {R}.)
({T}: Add {G}.)
Hned v prvním kole se ukázalo, jak rychle dokáže balík zabíjet. Můj oponent hrál klasickou verzi burnu, malé rychlé potvůrky a kouzla “ublížím” ti za 3. Titanshift nemá s burnem skoro žádnou interakci, krom střílení (hraji 4 kousky boltů) jeho příšer, a jako vždy je nutné proti burnu hrát co nejrychleji a ideálně vyhrát první hru.
Z toho, co mám nahráno, jsou statistiky zhruba 70% v můj prospěch, ovšem opravdu dobrý hráč burnu tento matchup má dle mého názoru tak 50/50, možná o něco horší.
S mým keepem, kde jsem měl turn 4 lethal se mi tedy i povedlo ukořistit první hru.
Ovšem hlavní rozdíl tu dělá sideboard, kdy bych řekl, že Titán má lepší věci, co může přinést aby potrestal oponenta. Mým oblíbeným trápením jsou čelisti na jedna a poté na dva. Tato play však přináší jisté nevýhody v podobě locknutí zejména vlastního boltu (který ovšem nemůžete zcela odsidovat, jelikož se nemůžete spoléhat na líznutí čelistí) či rampy na dvou manách.
Post sideboard se dvěma balóny, tuskem a dvěma kopiemi čelistí, které se hodí i na storm či shadow matchup jsem si již byl výhrou téměř jistý a jak jsem doufal, oponent dostal čelistí a po balónovi mi odevzdal hru.
Ovšem abych to neměl na začátek tak jednoduché, hned druhé kolo jsem dostal za soupeře Jardu Boučka (JB), s jeho 5c spirity. Tyto balíčky založené na bytostech (spiriti, humani) s disrupcí (freeboother, spellqueller) jsou extrémně rychlé a neuvěřitelně trestají váš špatný či neideální keep. Také by zpravidla proti mě měly vyhrávat již díky zmíněné kombinaci disrupcí a tempa.
Leč v mé domovské herně Rishadě jsou jim podobné potvorovací balíčky běžné, proto již zmíněné 4 kopie blesků a 2 kousky sweltering suns (dříve v metě dredge anger of the gods) obývají v mém maindecku a jsou připraveni zasáhnout. Pokud trošku sledujete metu, jistě víte, že v Titánovi se většinou hrají max. 3 kopie boltů a jedny vrata. Mé osobní preference však směřují k číslům 4 a 2. Oproti zlobě Bohů jsou sladká sluníčka nyní lepší díky cyklení. Ztrácíte tak sice možnost rozbrečet hráče dredge, leč to je dnes vzácný druh na lokální scéně, proto jsem šel pro zlepšení pomalých matchupů, kde anger často zabíjel pouze snapa.
Naneštěstí měl JB lepší skill v házení kostek a urval si pro sebe první hru, což je u těchto balíků problém, jelikož potřebujete opravdu silné dvě hry.
Hry post side jdou opět spíše ve prospěch duchů, kteří si jistě přinesou Negačky, Disdainful Stroky.
Z mé strany přišli dva diskutabilní balóni, kteří mohli alespoň zdržovat soupeřova Geista.
Do tohoto matchupu je nejlepší přinést další kopii plošného ničení, na které ovšem v mém sidu již není místo, také velkým nepřítelem jsou pro vás Vialy, u kterých často nevíte, co vyskočí, a váš blesk vám již nepomůže po dvou kapitánech na stole. Tato misplay mě málem stála hru.
Mvp dalších dvou her byl Primeval Titán, jež nemůže být zakázán quellerem, piercou či vandrákem a nutno uznat, měl jsem štěstí, že nedošly Stroky, pokud je tedy soupeř opravdu hrál.
Kolo třetí. Můj protihráč, jen co mě vidí, začne si stěžovat, že dostal burn (spletl si mě s mým kamarádem Janem Van Hesselem a má červená krabička ho jen utvrzovala v jeho přesvědčení). Pokud někdy budete na větším, nebo i menším turnaji, je dobrý nápad po hrách obcházet stoly a snažit se zjistit, co který hráč hraje. Informace o hráčích a pak informace o balíčcích samotných jsou polovina úspěchu.
Začínal mulligenem na 6 za lepší rukou proti burnu. Leč v mém první kole na něj vykouklo Search for Tomorrow a oponent, který hrál BW Hatebears (tento matchup se zdá po právu lepší pro hatebears, ačkoliv jsem zatím vždy vyhrál. Spojení Natálky a Leonina je pro rampení opravdu nepříjemné, proto vždy je nutné mít blesk a snažit se zbavit těchto otravů. Opravdu nechcete ve třetím kole platit 2+1 manu za resolvnutí vašeho searche) umřel s dvěma pushy na ruce ve čtvrtém kole.
Do další hry jsem šel opět s dvěma balóny, jež nahradili jeden shift a jeden kousek rampy. Tuto volbu jsem si odůvodnil discardy, kterými oponent oplýval, navíc jsem očekával nějaké brutální brutalitky a odsidování většiny zabíjení. Balón se navíc tak jako tak dostane do hry. Bylo také vidět, že soupeř není zvyklý na tento matchup a hru mi odevzdal pathkou jež použil na Titána až po fázi útoku, pathnutí titána je už tak dosti bolestivé (ne pro mě samozřejmě), natož pak po vytažení dalších kopií sopky do hry. Všeobecně je pro nás hráče shiftu vždy přijatelné výměna našich potvor za další land blíže k vítězství.
Se skóre 3:0 jsem se již těšil na topku a rád si dal split s Jirkou Balcarem, jež se se mnou dělil o vedení v celé základní části a měl osedlaný Monogreen Tron. Tento matchup by měl být lepší na playi určitě pro hráče bezbarvých planeswalkerů, kdy Karn ve třetím kole je smrt pro většinu balíků, zejména pro ten můj.
Jediná šance jak vyhrát je mít dříve třetí kolo (či absence tronu/karna) ve protihráčově třetím kolem, a užití sidovek Crumble to Dust nebo Mwonvuli Acid-Moss.
Další bijec ve tron decku je samozřejmě Wurmcoila, která jedním kousnutím přidá tronu kolo k dobru (na 7 landech ve 4 kolo je maximální dmg output 18, o kolo později na 8 landech je pak za předpokladu spoluúčasti dvou valakutů vaše poškození ve výši 36 dmg), které může být klíčové.
Zpravidla jdou ven sluníčka a pokud mám v sidu více ničení zemí, je vhodnou volbou jedna kopie blesku. Ovšem je velmi užitečné ponechat si pár kopií (pokud nehrajete vrata) na flusnutí soupeři do obličeje. Tron si jen velmi zřídka dá sám dmg, tudíž našich vysněných 18 poškození nemusí vždy stačit a soupeř může přežít s 1 či 2 životy.
Stejný případ splitu následoval v posledním kole. Já jsem ze svého super druhého místa nabídl remízu hráči monogreen devotion decku, jež chvíli počítal, načež zjistil, že jeho topka je touto remízou jistá a přijal.
Musim se přiznat, že opravdu netuším jaké šance tu můj balíček má, leč nerad se nechávám přepadat Emrakoulí a jí podobnými, navíc nerad bych si zbytečnou prohrou zkazil soustředění před topkou.
Bohužel se kamarádi Rosťa Shejbal a Jan Van Hessel nedostali do topky (Rosťa spíše než magic hrál lízni co nejvíce zemí) a náš top field se skládal ze:
Tronu, Shiftu, devotion decku, Grixis controlu, Abzanu, 5c spirits, Taxes a dalšího Abzanu.
Mé šance porazit abzan jsou vskutku dobré. I přes hojnou disrupci vaší ruky neoplývají všeobecně GBx balíčky větším počtem možností ničení mých drahocenných zemiček. Proto téměř vždy vyhrávám první hru, GBx balíčky nejenže mají hojné zastoupení discardů, ale také mnoho zabíjení, které jim po užití dvou tří discard spellů smrdí na ruce.
Mou jasnou volbou v těchto hrách je přinést opět balóny. Miluji totiž pocit, když po plusnutí Liliany se vytratí soupeři úsměv ve tváři při pohledu na 4/4 bytost, jež vám dá 4 životy.
Díky postupu ze 2 místa jsem minul všechny trony, devotion decky a dostal nejlepší možný scénář (i přes snadné Abzany). Grixis!
Agresivnější verze se shadow mají procenta ve svůj prospěch, avšak pomalé controly, které drží mrtvé pushe na ruce a snaží se vyhrát bolt snap bolt combem většinou nestačí. Špatným scénářem ovšem bývají modré Commandy na ruce control hráčů, dnes podpořené logickým uzlem.
Post side můj soupeř zakázal comandem můj Scapeshift a další kolo dostal Titána. Poté následovala play Surgical Extraction, kdy mi sebral všechny mé shifty a spatřil na ruce titan, 2x pact. K této playi mám jasnou výhradu- lepší brát Titána, kterého nemůžete zakázat například negačkou či Countersquallem, který protivník sidoval.
Samozřejmě nesmíte, stejně jako abzan nebo kterýkoliv jiný lehký matchup, podcenit. Stává se, že grixis má nuts a lízá jedno rušení za druhým a malý snapík vás najednou nepříjemně kouše.
Mou volbou zde je přinést jiné winkondice nežli klasický titán/shift combo (tusk, baloth) a také podporu pro karetní výhodu Trackera a Relicu, jež je možná interakce se snapem. Ven pak jdou zpravidla bolty a sluníčka.
Opět a zase jsem potkal 5c spirits ve čtvrtfinále. JB ovšem nestačil na mé dvě nuts ruce, kde jsem hrál suns před položením Titána ve 4 kole. Téměř každou hru každého kola mě můj balíček neuvěřitelně podržel a dokazoval svou konzistentnost. JB mě tudíž pustil po 2 jasných do jediné hry, které jsem se bál.
Finále s monogreen tronem ovšem skončilo nabízeným splitem ze strany Jirky, který si musel probojovat podstatně horší matchupy. Opět s radostí přijímám, také unaven a v mých očích je prostě nuts hand tronu mnohem lepší nežli má, především když by Jiří začínal jelikož šel do topky z prvního místa.
Jsem velmi rád, že jsem se vyhnul nepříjemným matchupům jako je storm, 4c shift, Ad Naseum, jež jsou zpravidla rychlejší než-li vy a také mají možnou interakci s vaší winkondicí v podobě remandu, crypticu či modrého pactu.
Na druhou stranu je škoda, že jsem v žádné hře nedokázal použít mé oblíbené “kombo” Hour of Promise a Prismatic Omen, které je velmi explozivní a pro protihráče také velmi nepříjemné.
Tímto bych mé povídání ukončil a doufám, že jsem vás alespoň trochu navnadil na hraní tohoto skvělého balíčku.
Tom Pečinka
Fotky: Jiří Balcar
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|