Delší dobu jsme si nepředstavili žádné „hezké“ kombo, takže dnes to napravíme. V poslední době se prosazuje staronová kombo strategie, ale nyní v novém hávu, respektive s novým šéfem.
P.S. Moxfield z nějakého důvodu nemá v databázi karty z Warhammeru, takže v decklistu chybí Trazyn.
Začneme tím, že si představíme zmíněné kombo. Základním kamenem je karta z jiného než magicového univerza. Trazyn the Infinite je takovou drsnější obdobou Marvelovského Collectora, ale působícím ve světě Warhammeru 40k, který byl nedávno do MTG implementován formou 4 commander balíčků a několika dalších Secret Lair kolekcí. Byl obsažen v Necronském balíčku a má velmi zajímavou schopnost. Za 6 man nabízí hodnoty 4/6 a deathtouch, ale to není jeho hlavní superschopnost. Tou je naopak možnost využívat aktivační ability všech artefaktů, které máte v hrobě. Vzdáleně Vám možná připomíná kartu Necrotic Ooze a máte pravdu, je to reminiscence na toto historické kombo.
Nedílnou součástí je Phyrexian Devourer. Tato nenápadná karta z Aliancí za 6 man nabízí doslova bídné statistiky. 1/1 je opravdu žalostný power level. V čem ale tento požírač vybočuje je jeho abilita. Za exilnutí vrchní karty z knihovny na sebe umístí X +1/+1 žetonů podle manové hodnoty exilnuté karty. Pokud by náhodou síla Devourera vzrostla na 7 a víc, tak jej musíte obětovat.
A třetí do party je Walking Ballista, kterou určitě všichni znají. Sluší se připomenout, že za každý +1/+1 žeton, který z ní odděláte, umí dát jedno zranění kamkoli. Sama na sebe umí tyto ženy za 4 many dávat, ale to většinu času není v tomto balíčku relevantní. Klíčové je tedy dostat do hry Trazyna a mít Devourera a Ballistu v hrobě, protože v tu chvíli máte na stole rotační kulomet, který spolehlivě soupeře zabije a nedává mu moc možností, jak reagovat. Postupně exilujete karty z vršku knihovny skrz schopnost Devourera a záhy je spotřebujete do střelecké schopnosti Balisty. A tak pořád dokola. Jen připomínám, Trazyn má deathtouch, takže na případnou likvidaci potvor spotřebujete vždy jen jeden counter.
No a teď už zbývá jen prostor pro hlavní hvězdu večera, Vašeho generála. Old Stickfingers je černozelená potvora za 2 a X man, která při svém seslání hledá v knihovně tak dlouho, dokud nenajde X potvor a ty umístí do hrobu. Balíček obsahuje pouze tři výše uvedené potvory, takže za 5 man máte garanci, že všechny skončí v hrobě, což je místo, které se každému Necronovi líbí. Pak už stačí Trazyna zreanimovat a ukončit hru. Jak už to u komb bývá zvykem, snaží se o realizaci tohoto plánu v co nejkratším čase a do té doby přežít proti agresivnímu soupeři nebo znegovat snahy kontrolního soupeře o jeho narušení.
Země jsou celkem obligátní. Jedná se o převážně monoblack s příměsí zelené, takže hrajete spoustu bažin a pouze jeden forest a všechny použitelné dvoubarevné země, které jsou k dispozici (Bayou, Llanowar Wastes, Twilight Mire, atd). Jak už bylo řečeno, snažíte se o rychlost, takže využíváte i země, které umí dávat za tapnutí dvě many (a jsou vyváženy nějakou nevýhodou). Z Masek máme Peat Bog a Hickory Woodlot, které jsou taplé a dávají dvě many relevantní barvy, ale po dvou použitích umírají. Víc, ale potřeba nebude. Podobně fungují i City of Traitors, Ebon Stronghold nebo také velmi agresivní Lake of the Dead (jedna z mých nejoblíbenějších zemí vůbec).
Boseiju je už vlastně takový standard, navíc je to varianta, jak se zbavit například nepříjemného permanentu, který by ohrožoval náš hrob nebo kombo obecně.
Kombo jsme si představili, ale stále jen do fáze, kdy jsme velmi rychle dostali naše potvory do hrobu. Teď je potřeba ještě Trazyna dostat zpět do hry. K tomu slouží hned několik variant. Nejčastější variantou je Reanimate, která nás sice kousne za 6, ale je pouze za jednu manu a fanoušci této strategie už dávno ví, že je to dobrý poměr cena vs výkon. Pokračují klasiky Exhume a Animate Dead. Méně známou variantou je Dance of the Dead z edice Ice Age, která funguje takřka identicky. Necromancy je o manu dražší, ale nabízí se možnost zahrát ji jako instant, což je zajímavou variantou právě proti kontrolům, které se prostě nikdy nemůžou zatapovat. Instantní hrobolezení zastupují i Shallow Grave (zde Vám možná trochu zkazí náladu její cena) a Goryos Vengeance, kterou budete konečně z hrobu tahat i něco jiného než Griselbranda nebo Emrakul. Třetí variantou je Corpse Dance. O manu dražší, ale vylepšený o schopnost Buyback. Tyto tahání jsou sice jen do konce kola, ale víc vlastně ani nepotřebujete.
Vzhledem k tomu, že můžete narazit na balíček, který má spoustu rušení, je potřeba hrát opravdu spoustu reanimačních karet, respektive všechny, které jsou funkční a levné. Hrajete tedy i méně známé nebo zapomenuté karty. Stitch Together, split kartu Life/Death, Soul Exchange (přiznám se, že ani já jsem už nevěděl, co přesně tato karta dělá), která funguje jako jednorázová Recurring Nightmare, kterou samozřejmě hrajete také (a obětujete to ní generála).
Univerzální formou obrany je v černé vždy zahazování soupeřových karet. Máme ho tu požehnaně. Inkvizice, Hymna, Pilfer, Dread Fugue, Duress, občas můžeme vytáhnout i prastarý Mind Twist, atd. Naopak zabíjení hrajeme tentokrát pomálu, jen v takovém množství, abychom dokázali přežít úvodní nápor soupeře. Takže Fatal Push, Cut Down, Dismember, Go for Throat by měly stačit. Bone Shards Vám pomůžou i v případě, že se nedopatřením nějaká karta objeví na úvodní ruce a dostane Vám ji do hrobu.
Kdyby náhodou nějaká část komba přece jen nedošla, je zde Demonic, Profane a Grim Tutory a Beseech the Queen. Jako tutor funguje i Shred Memory, ale má i sekundární (teda v designu karty svoji hlavní) funkci, pokud náhodou narazíte na mirror. K exilování karet v hrobě slouží i Cling to Dust.
Samostatnou zmínku si zaslouží karta Buried Alive, která dříve sloužila jako hlavní spouštěč komba do hrobu. Najdete díky ní tři potvory v knihovně a dáte si je do hrobu. Pořád se jedná o kartu, kterou chcete mít na první ruce, protože je o manu levnější než generál, což znamená výhru o kolo dříve. Díky ní a Dark Rituálu můžete navíc vyhrát už v druhém kole!
Manové urychlení je obecně hodně velkou pomocí, takže přidáme i Cabal Ritual, Wild Growth, Rain of Filth a Squandered Resources, které jsem chválil ve svém rozboru Gitroga.
Univerzální dvojici Assassins Trophy a Abrupt Decay využíváme především proti něčemu, co se tváří, že by nám chtělo znemožnit zahrání komba a Toxic Deluge a Perník jsou zase roky osvědčené resety herního pole. Podobnou roli plní i Culling Ritual.
Pro ještě kvalitnější urychlení používáme Jet Medallion a Heartless Summoning, jejichž nevýhoda v tomto balíčku vůbec není relevantní. Trochu zvláštně v balíčku možná působí Crop Rotation, protože zde nenajdeme žádné kombo se zeměmi. Účel je opravdu jednoduchý, dostat přes něj do hry nějakou zemi, která dává dvě many a zrychlit nás.
Balíček můžete i překopat a vykašlat se na kombo součást potvor a začlenit klasické reanimační cíle (Griselbrand, Archon of Cruelty, Titan of Industry a Primeval Titana). Pokud přidáte Titána, nabízí se přidat do balíčku i Dark Depthsy a Thespian Stage.
Jak už vyplynulo z mého popisu, jedná se o kombo balíček, který sází především na rychlost. Čtvrté nebo páté kolo by měl zaznít nevyhnutelný gong ohlašující smrt soupeře. Kola předtím jen připravujete cestu, jak tento plán bezpečně uskutečnit. Proti kontrolu máte i vícero pokusů a to jak v sesílání generála, tak i sesíláním opravdu velkého počtu reanimačních kouzel. Díky tomu, jak Devourer funguje můžete i reagovat na případné zabíjení, takže v této chvíli už má soupeř opravdu smůlu. Přirozeně si hlídáte především karty, které odstraňují hřbitov a také rušení soupeře. Agresivní balíček většinou stačí jen zpomalit dobře mířeným zabíjením jeho největší hrozby. Nutno dodat, že balíček není moc interakční a má jen jeden hlavní plán, který se snažíte zrealizovat, takže určitě se nejedná o nejzábavnější součást formátu. Jeho výsledky na turnajích nicméně ukazují, že momentálně je s ním třeba počítat.
Pokud se Vám článek líbil, tak si určitě přečtěte i předchozí rozbor balíčku na formát Duel Commander, kterým byl rozbor Will and Lucas.
Poznámka a kajícný komentář autora. Článek jsem měl rozepsaný tak dlouho, že mezitím Trazyn schytal (a asi zaslouženě ban). Berte prosím toto na vědomí. Nicméně, kostra balíčku a commander je stále využitelná. Jen místo komba hrajete klasické reanimační cíle, jak je zmíněno i v článku. Omluva všem, ale aspoň vešel ve známost fakt, proč je Trazyn banned:)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Áno, chyba lávky sa mi tam vloudila. Máš úplnú pravdu, ak nezaplatím, deje sa to automaticky. Ďakujem za milú spätnú väzbu a pri...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře