Novinky
M12 limited 36
Už nějakou chvíli draftujeme M12, a i když se jedná o Core Set, tak draftovací formát je dost složitý. Při draftování už nestačí jenom brát nejlepší kartu boosteru a skončit s 23 dobrými kartami, přidat k nim země a pustit se do boje. S tímto core setem je potřeba draftovat deck. Už od pár prvních picků je dobré vědět, kterým směrem se náš deck ubírá, jestli to bude kontrol nebo aggro. Hodnota libovolné karty se hodně mění podle myšlenky balíčku, ne jenom podle její barvy. Zkombinovat se dájí prakticky libovolné dvě barvy a často na tom nebude nic špatného, každopádně některé barevné kombinace k sobě prostě pasují, a proto se s nimi potkáme mnohem častěji. Dneska se chci podívat na jeden méně tradiční archetyp a jeden úplně běžný.
Ještě než se pustíme do samotného rozboru archetypů, tam bych rád zmínil jednu důležitou věc, a to je manabase. V celém setu je opravdu hodně karet, které mají v manacostu dva znaky od své barvičky. Každá z těhle karet po vás požaduje, abychom v decku měli alespoň 9, ale spíše 10 nebo 11 zemí její barvy. Také jednomanové dropy se hodně rázně dožadují zemí své barvy. Z tohohle důvodu bych vždy manabase směřoval někam k 10/7 (deset zemí od jedné a sedm od druhé barvy) nebo dokonce i k 11/6. Manabase 9/8 se mi vůbec nelíbí a většinou to znamená, že jste manacosty karet při draftu moc nezohledňovali. Například Armored Warhorse by se opravdu rád podíval do hry už ve druhém kole, ale to znamená, že musíte mít ve hře 2 pláně. Pokud jich ale hrajete jenom 8, tak se vám to asi nepovede. S každou plání navíc ale pravděpodobnost roste, a jelikož neroste po lineární křivce, tak na každé další pláni záleží víc a víc. Například rozdíl mezi 11 a 10 pláněmi je větší, než mezi 8 a 9. Z toho plyne závěr, že už někdy uprostřed druhého boosteru bychom měli vědět, jestli draftujete UW, které chce hrát 10 Plání a 7 Islandů nebo obráceně. Se sedmi pláněmi je pro vás Warhorse unplayable, a zase se 7 Islandy asi nemáte takový zájem o Phantasmal Beara (a hlavně Bear into Warhorse není úplně kombo). Zase pozor, aby se to nedostávalo do extrémů, protože třeba takový Aether Adept bude skvělý i se sedmi Islandy v decku, protože ho nemusíme hrát ve 3. kole. Každopádně hodnota Adepta i přesto o něco klesá, a klidně bych přes něj vzal nějakou dobrou bílou kartu. Takže zbytečně nenapínejte svojí manabase, protože pak váš balíček nebude fungovat.
Druhá věc je deckbuilding. Nemám pro vás žádnou zvratovou informaci, ale spíše takovou malou radu. Já jsem vždycky stavěl deck tak, že jsem vzal všechny playably, a pak cutoval karty, než jsem se dostal na správný počet 23 karet. Často jsem se ale na něčem zaseknul, nějak se mi chtělo hrát skoro všechno a odebírání karet bylo dost složité. Řekl bych, že mi unikal velký nadhled nad deckem. Nedávno jsem ale zkusil trochu jinou metodu, a pomohlo mi to o dost víc, než jsem čekal. Do decku si ze začátku dám jenom karty, které budu hrát stoprocentně, a až pak přidávám výplně ze zbytku. Při prvním kroku se většinou dostanu na něco jako 14-15 karet, kde jsou jenom kusy jako Mind Control, Gideon´s Lawkeeper, Pacifism, Skywinder Drake atd. Pak mi v ruce zůstane zbylých 10 karet v barvě, a z těch už jenom doladím nedostatky decku. Líp je vidět, jestli deck potřebuje moje dva Siege Mostodony nebo ne. Určitě tenhle způsob deckbuildingu vyzkoušejte, snad vám to pomůže stejně jako mně. Tak a teď se konečně můžeme podívát na ty slibované archetypy.
Blue-Green tempo
Začnu trochu netradičně, tenhle archetyp je podle mě totiž dost podceňovaný a zařazován do stejné skupiny jako Green-White, což je často jenom tupý balík bez dobrého removalu. Dobrý UG deck je hodně tempo balíček, a tak je ho potřeba i draftovat. Modrá tady není pro karetní výhodu a zelená tady není jenom pro velké tupé prasata. Pokud budete tenhle deck brát takhle, nedopadne to dobře. Podle mě je jeden z nejlepších startů formátu Llanowar Elves into Skywinder Drake, a to je hlavní důvod pro tuhle barevnou kombinaci. Tyhle dvě karty bych spolu s Aether Adeptem nazval základem balíčku. Síla decku je hlavně v křivce, takže to i podle ní zkusím vzít.
Deck by měl začínat už na jednomanovém slotu, a to nejen Llanowar Elfem, ale i Phantasmal Bearem. Ti jsou pro deck dost důležití, a mít od prvního kola „Isamaru“ je hodně velký krok k odebrání 20 životů soupeře. Tahle karta je podlě mě i přes agresivitu formátu dost podceňovaná, a stůl obchází častěji než by měla. Když už se vám poštěstí a dorazí k vám Birds of Paradise, tak o něj máme určitě zájem, ale pořád nevím, jestli je lepší, než Llanowar Elves. Manabase decku může být občas dost akční (chceme první kolo Forest na Elfa a zároveň během pár kol i 2 Islandy na Adepta) a tady nám mana pták dost pomůže, ale power 0 je oproti Elfovi dost velká nevýhoda. Mezi jednomanovými kartami máme ještě zájem o Unsummon, který je skvělý a každý modrý deck by podle mě měl jeden hrát maindeck, ale u dvou už bych hodně váhal a dost by záleželo na tom, jestli mám Merfolk Lootera nebo ne. Kdybych měl 2 Merfolk Looteri, tak si klidně zahraju ty Unsummony i 3.
Dvojmanový slot je nejspíš největší slabina decku, proto se ho snažíme přeskočit díky Elfovi. All-star karty jsou Jade Mage, Azure Mage a Merfolk Looter, a myslím že i v tohle pořadí od nejlepšího po nejhorší. Mágové jsou dost nastejno a je dost těžké rozhodnout, který z nich je lepší, ale pro tenhle deck bych si více cenil Jade Magee. Tyhle karty bude chtít ale každý, takže my se musíme spokojit s čímkoliv typu Grizzly Bear nebo Coral Merfolk. O Garruk´s Companiona tenhle deck moc zájem nemá, protože je zde problém s již zmiňovanou křivkou a nemoct ho zahrát po křivce ve druhém kole je docela problém. Jeho síla se samozřejmě zvedá s počtem Forestů v decku. Jestli to vypadá, že jich na konci budu hrát třeba jenom 8, tak bych přes něj vzal Grizzly Beara, ale jestli těch Forestů bude 10, tak bude Garruk´s Companion o dost lepší volba. Tenhle deck má mnohem menší zájem o Rampant Growth než zbytek decků, ale když už jeden mám, tak si ho nejspíš zahraju. Prakticky to samé se dá říct i o Mana Leaku, ale ten se alespoň dá zařadit do křivky kam ho potřebujeme, takže ten bych měl radši.
Trojmanový slot tohohle decku je dost dlouhý, a to je hlavní důvod, proč deck tolik stojí o Llanowar Elfy. Hlavním důvodem je již zmiňovaný Skywinder Drake, který vyžaduje rychlou odpověď od soupeře. Už se mi dokonce povedlo dát soupeři 21 damage tímhle drakem, zatímco zbytkem karet jsem se jenom bránil. Skvělý je i Sacred Wolf, se kterým se soupeř musí pokusit vyměnit v combatu, a to může být dost složité, když mu máme v plánu všechny jeho bytosti vracet Aether Adepty :) Adept je nejlepší trojmanový drop decku, i když ho nemáme v plánu ve třetím kole hrát a ani do něj akcelerovat Llanowar Elfem. S vícero kopiemi jejich síla několikanásobně roste, a taky hodnota Unsumonnu se dost výrazně zvedá. A jako do komba sem zapadá i Frost Breath, který podle mě v některým modrých deckách balancuje na hranici hratelnosti, ale tady je to jedna z nejlepších karet. Takové neporazitelné draw může být Phantasmal Bear, Grizzly Bear, Aether Adept, Aether Adept, Frost Breath, což je sice fakt ideálka, ale není to nic nereálného a když deck s takovouhle křivkou nadrfatujeme, tak jsme jenom vyrazili štěstí naproti a ono už se jednou dostaví :) Nejlepším zabíjením decku je Arachnus Web, což by vám mělo ukázat slabinu téhle dvoubarvy, ale kdo potřebuje removal, když se soupeři všechny jeho karty pořád vrací na ruku. Jelikož je křivka hodně nízká, tak je tady Jace´s Archivist ještě mohem silnější než jinde, a jelikož lidi tuhle kartu bezdůvodně podceňují, tak by s trochou štěstí měla dorazit i na 4-5 pick. S tímhle deckem není problém z něj v 5. kole vymlátit Ancestrall Recall, a v nejhorším se dá používat na konci soupeřova Draw stepu, když máte oba prázdnou ruku, takže si vlastně díky němu lížeme dvě karty za kolo. A k tomu ještě dělá z Unsummonu a Adepta removal, takže bych přes Archivistu nevzal nic kromě prémiových uncommonů jako Overrun a Mind Control. Trollhide je v decku super, a jeho síla roste s každým Sacred Wolfem a Aven Fleetwingem. O tom už ale asi dost dlouho víte :) Tyhle tři karty vlastně tvoří takový další malý archetyp UGčka, a když mám tu možnost, tak si tyhle karty rád vezmu, ale moc bych to s jejich pickováním nepřeháněl. Jelikož je tromanový slot dost plný, tak bych se moc aktivně nesnažil brát Divination, která nezapadá do našeho plánu a bere nám tempo za zisk karetní výhody. O Cancel deck taky zájem moc nemá, a skoro vždy bychom radši na ruce měli libovolnou bytost. V některých matchupech ale bude super, takže v sideboardu bych jeden vždy chtěl.
Čtyřmanová část křivky je dost prázdá, a kromě Cudged Trolla tady není nic, o co bychom měli nějaký větší zájem. Giant Spider je pořád fajn, ale o dost horší než normálně, protože chceme být agresivní, a Amphin Cutthroata bych maindeck hrál fakt dost nerad. Za zmínku určitě stojí Levitation, která může být fajn, ale lepší je v trochu jiných UG ( Rampant Growth – Divination – Levitation – Vastwood Gorger).
Pětimanový slot se může dost rychle naplnit, takže v dřívější fázi draftu bych při těsném picku radši vzal tu levnější kartu. Začnu tou hlavní pětimanovou kartou, a to je Overrun. Řekl bych, že to je hlavní důvod proč se dostat do tohohle archetypu. To znamená, že když bych vzal Overrun mezi prvními třemi picky draftu, tak bych se nejspíš snažil tenhle archetyp forcovat. Deck většinou skončí se 17 až 20 bytostmi, a to je přesně to, co Overrun potřebuje. Samotný Llanowar útočí za 4, a dokonce i Birds of Paradise se za 3 proletí. Modrá barva by nám pak spolu s Merfolk Looterem a Azure Magem měla pomoct Overrun najít. Není to tak, že si ho musíme líznout, ale spíš máme dobrý aggro deck, ve kterém máme kartu 2GGG = Win, a to s tímhle deckem funguje o dost stabilněji než jinde. Overrun ale není jediný pětimanový drop, o který má deck zájem. Skvělý je Chasm Drake, který při útoku dovolí Sacred Wolfovi nebo Aether Adeptovi letět. V decku se dá hrát i pár průměrných zelených prasátek jako Greater Basilisk nebo Stampeding Rhino, ale víc než 4-5 pětimanových karet bych nechtěl.
Na šesti mánách se kromě Titánů (ještě abychom si jednoho neotevřeli) nabízí snad jenom Vastwood Gorger a Harbor Serpent, a v dobrém decku bych nejradši nehrál ani jednoho. Šest man je opravdu hodně, a než kartu zahrajeme, tak nám bude čekat na ruce a nedělat nic. Hlavně s Harbor Serpentem bych neriskoval, protože proti nonblue soupeři si jentak nezaútočí a o defendera tenhle deck ani trochu nestojí. Po sideboardu se ale situace mění, s radostí bych proti modrému mágovi upravil gameplan a nasidoval klidně 4.
Red-Black bloodthirst
Tenhle archetyp je už o hodně známější, a vlastně je nejvíc „obvious“ po přečtení spoileru. Dalo by se říct, že hlavně přítomnost tohohle decku dělá formát tak moc agresivní. I když někteří přirovnávají tenhle formát k Zendikaru, a to je hodně přehnané. Pod tenhle archetyp bych zařadil i Gobliny, i když to je vlastné archetyp sám o sobě, ale spíše výjimečný.
I tady hodně záleží na křivce, ale hlavní je jednomanový drop into dvojmanový drop. Z jednomanových karet jsou nejlepší Goblin Fireslinger a Tormented Soul, kteří dokáží už od prvního kola do konce hry soupeře zraňovat po jednom damagi. To je ovšem ideální počet na spuštění Bloodthirstu, takže o tyhle karty máme velký zájem. Pokud na konci draftu budeme mít jenom dva jednomanové dropy, tak je něco špatně. Taky je ale potřeba si dát pozor, ať jich není příliš, protože jsou to dost low-impact karty, a 3 během hry zahrát nechceme. Řekl bych, že ideální počet jednomanových dropů je něco jako 3 nebo 4 v decku. Nemusí to ale být jenom tyhle dvě karty, Goblin Arsonist se v případě nouze taky umí postaras o spuštění Bloodthirstu. Naštěstí Fireslinger ani Tormented Soul nejsou mimo Bloodthirst decku moc dobří, takže pár jich získat by neměl být problém (i když jsou tyhle karty momentálně dost přeceňované).
Takže co dělat, když soupeř právě dostal damage? Start Elf into 3/1 Drake je sice fajn, ale Fireslinger into Strormblood Berserker je ještě lepší. Soupeř se občas jenom podívá na ruku a ví, že prohrál. To ale není jediná dobrá červená bytost, kterou chceme po combatu zahrát. Blood Ogre je fajn bez bloodthirstu a super s ním a to samé platí i o Gorehorn Minoutaurovi. Červené bytosti už nejsou tak hrozné jak bývávali v M11, a teď už se nimi soupeř dá dokonce i zabít. Minoutar je jedna z nejlepších common sady, a umím si představit, že bych ho vzal přes removal. A to i když ten červený removal je dost brutální. Incinerate, Shock a Chandra´s Outrage jsou přesně to, co se dá nazvat prémiovým removal. Nejlepší je asi Incinerate, je podobně manově efektivní jako Shock, ale zabije o dost víc bytostí, a i schopnost zákazu regenerace se hodí díky přitomnosti Cudged Trolla. Outrage zase umí zabít 4/4 letadlo, ať už to je stará známá Serra Angel nebo Volcanic Dragon. Červená má dokonce i Lava Axe a Goblin Grenade, takže můžeme soupeře zastřelit i z docela vysokého life totalu. Granát k tomu může využít všechny ty Goblin Pikery, kteří zde plní roli levných rychlých zdrojů zranění. Bez tří Goblinů v decku bych ale Granát nehrál, a spokojený bych byl až se čtyřmi nebo pěti.
Tohle všechno jsou ale jenom červené karty, tak pak se nabízí otázka, proč hrát i černou. Monored je skvělý, ale nadraftovat ho se nepodaří každý den. Kromě Tormentel Soula a úžasného Doom Bladu je ještě několik důvodů. Tormented Soul je ale docela klíčový, protože tenhle deck má dost velký zájem jak o Dark Favor, tak o Goblin War Paint. A jak to vypadá, tak neblokovatelnost je s Aurami posilujícími power docela dobré kombo. Černá umí být také dost agresivní, a i takový Blood Seeker umí soupeři po jedničkách ubrat spoustu damage. Child of Night je zase čistě lepší Goblin Piker, fakt že hrajeme aggro ještě neznamená, že naše životy nejsou důležité. Devouring Swarm je zase kombo s Act of Treason, o který má deck už stejnak docela zájem, jako o finisherující kartu podobnou Lava Axe. Warpath Ghoul a Bloodrage Vampire sice nějak neoslní, ale v kombinaci s removalem útočí za hodně a nachystají tak soupeřův life total na dostřelení. Vampire Outcast je sice silný v každém decku, ale být si jistý, že se spustí jeho bloodthirst si můžeme být hlavně tady. Pak je tady i Wring Flesh, což je manově hodné efektivní zabíjení, které lidi hodně podceňují. Ta karta je někde na úrovni Shocku, ale na rozdíl od něj chodí na 6. pick. Zabíjí velkou spoustu důležitých bytostí na formátu, hlavně cyklus mágů na tuhle kartu umírá. A i když má bytost větší toughness než 1, tak se dá zabít v combatu 1 za 1 díky zmenšemí power. S kartami jako je Fiery Hellhound se soupeř bude snažit vyměnit, a tomu Wring Flesh zabrání. Z černé je i Diabolic Tutor, takže pokud máme dobrou raritu a Doom Blade, tak si ho rádi zahrajeme. Nejlepší je se Sorin´s Vengeance, což je sice karta, kterou by rád firstpickoval každý, tak v tomhle decku je nejlepší a díky Tutoru ji v decku můžeme mít prakticky dvakrát. Stejně jako s Overrunem u UG, tak tady by mě zase Vengeance nutila tenhle archetyp forcovat.
Hodně záleží na samotných kartách, ale většinou nemáme moc zájem o karty jako Distress a ani Mind Rot, protože zase nechceme měnit tempo za karetní výhodu, ale spíš si zahrajeme košické Overruny jako Hideous Visage nebo Tectonic Rift. To jsou sice karty, které mohou vypadat nehratelně, ale ve správnou chvíli dovolí naši Warpath Ghoulům proběhnout soupeřovou obranou a vyhrát nám tak hru. Navíc boření země na Tectonic Riftu není nepodstatná, ve čtvrtém kole on play to soupeře docela zpomalí, a jestli má soupeř málo zemí nebo nějakou barvu splashuje, tak nám tohle zboření země může pomoct k vyhrání hry.
To je pro dnešek všechno, hodně štestí při draftování.
Jakub Tóth
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře