V dnešních výhledech se kromě ohlédnutí za World Magic Cupem a dalšími drobnostmi podíváme na shrnutí celého letošního roku a na to, co nás čeká příští rok.
Obsah
Co se stalo
World Magic Cup 2018
Co nás čeká
Grand Prix Vancouver 2018
Grand Prix Oakland 2019
Grand Prix Praha 2019
Nadcházející turnaje
Nadcházející produkty
Střípky - zajímavosti z Magicové komunity
Speciál
Ohlédnutí za rokem 2018
Co nás čeká v roce 2019
Stalo se
World Magic Cup 2018
O víkendu 14. - 16. prosince proběhlo tradiční Mistrovství světa týmů, letos se však jednalo o poslední na nějakou na dobou, možná vůbec. Sešlo se na něm celkem 74 týmů, které se utkaly o prize money v hodnotě $250,500 ve formátech Team Unified Sealed Deck a Standard.
Českému týmu ve složení Martin Jůza, Martin Hrycej a Tomáš Hanousek se však vůbec nedařilo, po špatném Sealed Deck poolu a startu 0-3 potřebovali všechna kola na Standardu vyhrát a doufat v dobré pomocné. Definitivně je však vyřadila prohra s Norskem, utěšovat se tak mohou pouze slušným skóre 3-1 z dvojkové části.
Za to Slovákům ve složení Ivan Floch, Milan Nižnanský a Richard Horňanský se dařilo o poznání lépe, protože se dostali do další Top 8 a kvalifikovali tím své členy na další Pro Tour (respektive Mythic Championship). Ve čtvrtfinále již nestačili na rozjetý Hong Kong, i tak si ale každý hráč odnáší pěkné $4,000.
Z celkového vítězství se radovala Francie, kterou reprezentovali Jean-Emmanuel Depraz, Arnaud Hocquemiller a Timothée Jammot. Ti ve svém repertoáru měli mimo jiné Jeskai Control, který stabilně ukončoval hru pomocí Fight with Fire + Expansion // Explosion. V semifinále proti Itálii dokonce vyhráli na "za třicet do hlavy" pomocí Fight with Fire a dvou Expansion, když měl Andrea Mengucci pohodlných 27 životů.
Dalšími týmy v Top 8 byli již zmiňovaní Hong Kong a Itálie, Israel, Japonsko, Austrálie a Čína.
Čeká nás
Grand Prix Vancouver 2018
Rok uzavře GP v Kanadě (28 - 30. prosince), které se odehraje ve formátu Ultimate Masters Limited, ale obejde bez video coverage a na pražské Grand Prix se tak příliš nenaladíme. Hrát jej bude také Martin Jůza, kterému můžete fandit alespoň telepaticky.
Grand Prix Oakland 2019
Martin si zahraje i GP o týden později (4. - 6. leden 2019) ve slunné Kalifornii, které bude ve formátu Modern.
Grand Prix Praha 2019
Pražské GPčko nás tentokrát čeká hned na začátku roku (11. - 13. ledna 2019) ve formátu Ultimate Masters Limited. Kapacita je nastavena na 2500 hráčů, což je sice o 501 více než poslední a zatím největší Grand Prix v Praze, i tak ale reálně hrozí, že se vyprodá. Pokud tedy chcete hrát Main Event, doporučujeme se předregistrovat. V příštím týdnu by se měl zde na CMUSu objevit podrobný guide, kde najdete všechny další informace, do té doby se můžete obrátit na stránky organizátora nebo případné dotazy směřovat k nám do komentářů.
Další blížící se velké turnaje
MagicFest New Jersey 2019 - 25. - 27. ledna 2019 - Limited
První sadou, která letos vyšla, byli hned v lednu Rivals of Ixalan. S jejich příchodem také Wizardi pořádně zatočili se Standardem, kde zabanovali Attune with Aether a Rogue Refinera, stěžejní karty tehdejších Energy decků (především dominantního Temuru) a oslabili také Mono Red banem Ramunap Ruins a Rampaging Ferocidona.
Na začátku února nás pak čekal Pro Tour k této sadě, který byl ve formátu Modern a vyhrál jej Luis Salvatto s Lantern Controlem. Kdo sleduje kompetitivní Magic ví, že tohle byl pouze začátek skvělého roku pro Salvatta.
Po tomto PT přišel další Banned and Restricted Announcement, který pro změnu zamíchal Modernem. Unbanu se totiž dočkali Jace, the Mind Sculptor a Bloodbraid Elf. Jace se ihned ukázal v březnové limitované edici Masters 25, která byla vydána ku příležitosti 25. výročí Magicu. V březnu se také stal Dmitriy Butakov dvojnásobným Magic Online šampiónem díky Boglům, jež dle svých slov nesnáší, ale cítil s nimi největší šanci na vítězství.
V dubnu vyšly úplně první Challenger Decks, které obsahovaly hodně reprintů na Standard a srazili tak jejich cenu dolů. Nevíme však ještě, jestli nás tento produkt čeká i příští rok. Duben také přinesl Dominarii, která měla značný dopad na Standard i další formáty hlavně díky Teferimu, pyšnila se také velmi povedným Limited formátem.
V květnu se odehrávalo dvojité Grand Prix v Birminghamu, kde Martin Jůza přidal již 29. Top 8. O pár týdnů později se na Team Limited GP ve Washingtonu DC dostali do Top 4 hned dva čeští hráči, Ondřej Stráský a také Petr Sochůrek, který celý turnaj vyhrál s týmem, jež dal dohromady na poslední chvíli.
Červen začal zostra Pro Tourem, kde Standard ovládly červené balíčky a v rukou Wyatta Darbyho celý turnaj vyhrál Mono Red. O víkend později se odehrálo ve formátu Standard také Grand Prix v Kodani, kde se do Top 8 probojoval Lukáš Blohon. O víkend později bylo další dvojité Grand Prix, tentokrát v Las Vegas, kde přidal na Modernu další Top 8 Martin Jůza (již 30.). Martin si navíc zahrál Beta Draft, kde si otevřel Time Walk.
Začátek července přinesl další B&R Announcement. Tentokrát se banovalo na legacy, na které kladivo dostal dle očekávání Deathrite Shaman a trochu méně očekávaně Gitaxian Probe. Vyšel také letošní Core Set 2019, kde měl ze začátku největší dopad asi Nicol Bolas či Thorn Lieutenant, v současné době je však na Standardu nejplatnější Vivien Reid. Ve druhé půlce července proběhla MKM Series v Praze, kde se českým a slovenským hráčům dařilo na všech formátech.
Největší srpnovou událostí byl týmový Pro Tour 25th Anniversary, kterému předcházel Silver Showcase. Ten vzbudil dost emocí hlavně kvůli tomu, že mezi osmi pozvanými hráči byli čtyři streameři Hearthstone a turnaj byl dotován $150,000. Na samotném Pro Touru opět zazářil Martin Jůza, který se svými spoluhráči (Ben Stark a Josh Utter-Leyton) obsadil skvělé druhé místo. Vítězným týmem byli Gregory Orange, Ben Hull a Allen Wu.
Dále nás čekalo prestižní Mistrovství České republiky, kde se rozhodovalo o tom, kdo doplní Martina na World Magic Cupu. Celkovým vítězem se stal Tomáš Hanousek, poraženým finalistou byl Martin Hrycej.
Probíhalo samozřejmě také Mistrovství Slovenské republiky, kde se mistrem stal Milan Nižnanský, druhým finalistou byl Richard Horňanský. Oba tak doplnili v národním týmu Ivana Flocha. Na konci srpna nás čekalo ještě Grand Prix Praha ve formátu Modern, které bylo největším v historii s 1999 hráči. Nejlépe nás reprezentoval Ondřej Stráský, který se svými Bant Spirity došel až do Top 4.
Právě Stráča přidal o měsíc později druhou českou trofej na Grand Prix Stockholm, kde hrál rovněž Bant Spirity, čímž rychle skončily spekulace o jeho "magicovém důchodu". Ve Stockholmu také Luis Salvatto dotáhl na pro pointy Setha Manfielda a jejich souboj o Player of the Year byl tak "po základní části" nerozhodnut.
Na konci září proběhl individuální World Championship, na který se kvalifikoval i Martin Jůza, kterému se však turnaj nevydařil. Trofej si odnesl loňský finalista Javier Dominguez. Odehrálo se zde také finále týmové série, kterou vyhrál tým Ultimate Guard (Andrew Cuneo, Reid Duke, Jon Finkel, William Jensen, Paul Rietzl a Owen Turtenwald). Dočkali jsme se výsledku hlasování do Síně Slávy, kam se dostali Seth Manfield a Lee Shi Tian.
Na konci září byla spuštěna otevřená Beta Magic Areny, což znamená, že si ji může zahrát kdokoliv. Od té doby jsou navíc na Arenu převážně pozitivní ohlasy a pokud jste si ji ještě nestáhli, určitě to doporučujeme.
V říjnu přišla poslední letošní sada Guilds of Ravnica, která přinesla mimo jiné třeba reprint shocklandů či karty hratelné na více formátech jako Assassin's Trophy či Arclight Phoenix. Na Grand Prix Mexico City pak Martin Jůza přidal svou 31. Top 8. Jednalo se o opravdu malé GP s 413 hráči, situaci mu však komplikovalo Limited se španělskými kartami.
Na začátku listopadu proběhl znovu oživený Šumperákon a také Grand Prix Atlanta ve formátu Modern, kde další Top 8 přidal Martin Jůza. S celkovým počtem 32 tak pohodlně drží rekord. Ještě před Pro Tourem nás čekal Player of the Year playoff, který vyhrál Luis Salvatto. Samotný Pro Tour pak probíhal ve znamení bílých koní a s RW aggrem jej vyhrál Andrew Elenbogen.
V prosinci nás čekal již jen release Ultimate Masters a World Magic Cup, o kterém jste si mohli přečíst výše.
Co nás čeká v roce 2019
V roce 2019 se můžeme těšit především na změny v organizovaném hraní, které jsou podrobně popsány v našem samostatném článku. Čekají nás čtyři Mythic Championshipy (de facto přejmenované Pro Toury):
Cleveland: 22. - 24. únor
London: 26. - 28. duben
Barcelona: 26. - 28. červenec
Richmond: 8. - 10. listopad
Každý z nich se odehraje na MagicFestu, takže si můžete zajet na Grand Prix třeba do Londýna nebo Barcelony a sledovat u toho Pro Tour. Dva turnaje ekvivalentní Pro Tourům se mají odehrát také na Magic Areně. Největší událostí, která nás čeká hned ze začátku roku, bude Mythic Invitational o $1,000,000, který se má odehrát na Magic Areně 29. - 31. března na PAX East. Čeká nás také nová profesionální liga Magic Pro League, která bude v úvodním roce čítat 32 nejlepších hráčů se smlouvami v hodnotě $75,000. Mezi nimi je i mnohokrát zmiňovaný Martin Jůza, který díky MPL začal streamovat. Celý seznam soutěžících byl zveřejněn ve článku na ESPN.
Z trochu smutnějšího soudku - příští rok nebudou Nationals, World Magic Cup, Team Series a zaniknout by měl i Pro Club. Dokonce i Hall of Fame mají čekat změny.
Čekají nás samozřejmě také Grand Prix (ehm... MagicFesty), jejichž rozpis je známý. Na obrázku ještě chybí pro nás atraktivní Grand Prix v Krakowě 12. - 14. července, které bylo oznámeno později.
Máme se tedy příští rok na co těšit a další detaily se budeme dozvídat v jeho průběhu.
To je pro dnešní výhledy vše a těšíme se na vás zase za dva týdny, tentokrát již v novém roce.
Martinovi můžeme fandit telepaticky, ale možná taky i prostřednictvím sociálních sítí ;-)
Tu Pro League vymysleli Wizardi "chytře". Protože takhle pěkně "donutili" profíky hrát MtG Arénu a propagovat ji. Je pěkně vidět, jak všichni ti profíci nakupují počítačové komponenty a vybavují svoje streamovací pokojíčky :D Nevíš náhodou, kteří dva hráči (kteří byli v Top 32) to odmítli?
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Áno, chyba lávky sa mi tam vloudila. Máš úplnú pravdu, ak nezaplatím, deje sa to automaticky. Ďakujem za milú spätnú väzbu a pri...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře