Novinky
Toulky po EDH 5: Další příběhy z království duhy
Zdravím všechny milovníky EDH. Hned na začátek je potřeba říci, že dnešní článek přímo navazuje na můj předchozí článek z této nepravidelné série, takže pokud jste ho nečetli, tak byste to měli napravit ;)
Začátek dnešního příběhu se datuje už někde do půli července, kdy se v Hradci Králové konal další turnaj ze série Duel Commander. Poučen předchozími nezdary jsem na turnaj vyrazil s následující verzí Hordy:
1:0
3:1
5.kolo: Michal Daks – Jenara, Asura of War
Kombohorda | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
1 Horde of Notions Lands (38) 1 Underground Sea 1 Scrubland 1 Tropical Island 1 Bayou 1 Badlands 1 Savannah 1 Taiga 1 Volcanic Island 1 Plateau 1 Tundra 1 Arid Mesa 1 Polluted Delta 1 Windswept Heath 1 Bloodstained Mire 1 Wooded Foothills 1 Flooded Strand 1 Verdant Catacombs 1 Misty Rainforest 1 Marsh Flats 1 Scalding Tarn 1 Temple Garden 1 Steam Vents 1 Stomping Ground 1 Hallowed Fountain 1 Overgrown Tomb 1 Sacred Foundry 1 Breeding Pool 1 City of Brass 1 Mana Confluence 1 Reflecting Pool 1 Command Tower 1 Cavern of Souls 1 Gaea’s Cradle 1 Kessig Wolf Run 1 Gavony Township 1 Forest 1 Island 1 Plains Creatures (33) 1 Mother of Runes 1 Birds of Paradise 1 Deathrite Shaman 1 Noble Hierarch 1 Elves of Deep Shadow 1 Avacyn’s Pilgrim 1 Scavenging Ooze 1 Grand Abolisher 1 Dark Confidant 1 Lotus Cobra 1 Vexing Shusher 1 Spellskite 1 Phantasmal Image 1 Qasali Pridemage 1 Fauna Shaman 1 Stoneforge Mystic 1 Voice of Resurgence 1 Eternal Witness 1 Aven Mindcensor 1 Sea Gate Oracle 1 Edric, Spymaster of Trest 1 Reclamation Sage 1 Deceiver Exarch 1 Phyrexian Metamorph 1 Glen Elendra Archmage 1 Sower of Temptation 1 Linvala, Keeper of Silence 1 Flametongue Kavu 1 Restoration Angel 1 Zealous Conscripts 1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker 1 Primeval Titan 1 Bringer of the Black Dawn Planeswalkers (3) 1 Liliana of the Veil 1 Jace, the Mind Sculptor 1 Garruk, Primal Hunter Other (25) 1 Mystical Tutor 1 Demonic Tutor 1 Phyrexian Arena 1 Abrupt Decay 1 Bonfire of the Damned 1 Sylvan Library 1 Krosan Grip 1 Worldly Tutor 1 Mox Diamond 1 Birthing Pod 1 Umezawa’s Jitte 1 Survival of the Fittest 1 Swords to Plowshares 1 Path to Exile 1 Chord of Calling 1 Eladamri’s Call 1 Splinter Twin 1 Dark Tutelage 1 Oblivion Ring 1 Preordain 1 Impulse 1 Ponder 1 Enlightened Tutor 1 Brainstorm 1 Skullclamp |
Bohužel jsem v létě vůbec neměl na karty čas a tak jsem před samotným turnajem testoval pouze jeden večer v hospodě a deck tak zdaleka nebyl vyladěný na 100%.
Samotného turnaje se účastnilo 39 hráčů a já jsem uhrál bídných 3:3, z čehož jsem dvakrát v rozhodující hře prohrál na manascrew a proti RGčku jsem dvakrát dostal Blood Moonem. V jedné hře jsem si líznul z vršku Mox, když jsem potřeboval dolíznout třetí zemi, což byla poslední kapka – vynadal jsem mu do nejhorší karty v magicu (takže to teď místo něj schytává Cradla, když dostanu Vratama) a zařekl jsem se, že už ho v EDH nikdy hrát nebudu.
Ani tenhle neúspěch mě ale neodradil a řekl jsem si, že Hordu ještě jednou zkusím. Jelikož jsem se koncem září ocitl ve stavu „nezaměstnaný“, bylo času na testing prakticky neomezeně.
Hned po turnaji jsem věděl, které karty už nechci hrát – kromě Moxu to byl Garruk, jelikož tři zelené se často dávaly těžko dohromady, dále šel ze stejného důvodu pryč Grand Abolisher a jistý jsem si nebyl ani Metamorphem, jelikož mám radši Phantasmal Image, která je lepší do komba s Podem (většinou je ve hře nějaká jednomanovka).
Místo Moxu jsem zařadil další basic (Swamp) a poté jsem začal zkoušet další karty, jako Fact or Fiction, Sphinx’s Revelation, nebo Dismember. Na prelease Khansu se mi náhodou podařilo sehnat Council’s Judgement, což byl striktní upgrade oproti Oblivion Ringu (zbaví se protekčních generálů a True-Name Nemesis). Další změna bylo zařazení Man-o-Wara, který měl pomoci s nepříjemným Animarem.
Jednoho večera jsem se rozpomněl na Fire Covenant – na formátu, kde se hraje na 30 životů, to přece musí být dost brutální removal – a taky že byl! S přibývajícím počtem her se mi stále méně líbily Fact or Fiction a Revelace, obě karty jsou pro kombodeck příliš pomalé. Snažil jsem se vymyslet, jak by šel deck zrychlit a do oka mi padnul Arbor Elf, který byl ve výsledku stokrát lepší, než nějaká Revelace :)
Poslední změna bylo vyndání Gavony Townshipu, který jsem za zhruba 200 her použil dohromady dvakrát a spíše zbytečně kazil manu. Místo něj jsem chtěl zařadit nějaký RG duál, jelikož tři červené na Kikiho jsou dost důležité a v zelené je všechna akcelerace a nejvíce bytostí. Nakonec jsem zvolil Karpulsan Forest, jelikož dává obě many bez jakýchkoli restrikcí (Copperline Gorge by mi určitě prohrála aspoň jednu hru, když bych si jí líznul z vršku na čtyřech manách s Kikim na ruce).
Večer před turnajem jsem si pro jistotu přepočítal karty a samozřejmě jsem zjistil, že hraju celou dobu se 101 kartami. S těžkým srdcem jsem tak vyndal Jittu, jelikož jsem stejně vždycky hledal Skullclamp…
Na turnaj jsem tak vyrazil s následujícím buildem:
Už pár dnů před turnajem bylo jasné, že z Pardubic pojede nebývale velká výprava a tak jsem si myslel, že konečně pokoříme hranici padesáti hráčů. Finální počet byl nakonec 46, takže to zase o fous nedopadlo, ale příště už to musí vyjít!
Hrálo se tedy šest kol a top8 a na finalisty čekala Taiga a Scalding Tarna
Kombohorda | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
1 Horde of Notions Lands (39) 1 Arid Mesa 1 Savannah 1 Scrubland 1 Tropical Island 1 Volcanic Island 1 Tundra 1 Bayou 1 Underground Sea 1 City of Brass 1 Command Tower 1 Cavern of Souls 1 Plateau 1 Badlands 1 Scalding Tarn 1 Verdant Catacombs 1 Misty Rainforest 1 Marsh Flats 1 Windswept Heath 1 Flooded Strand 1 Polluted Delta 1 Bloodstained Mire 1 Wooded Foothills 1 Taiga 1 Kessig Wolf Run 1 Reflecting Pool 1 Mana Confluence 1 Gaea’s Cradle 1 Temple Garden 1 Stomping Ground 1 Forest 1 Plains 1 Karplusan Forest 1 Swamp 1 Island 1 Breeding Pool 1 Overgrown Tomb 1 Steam Vents 1 Hallowed Fountain 1 Sacred Foundry Creatures (34) 1 Birds of Paradise 1 Mother of Runes 1 Avacyn’s Pilgrim 1 Arbor Elf 1 Elves of Deep Shadow 1 Noble Hierarch 1 Deathrite Shaman 1 Lotus Cobra 1 Voice of Resurgence 1 Phantasmal Image 1 Dark Confidant 1 Qasali Pridemage 1 Scavenging Ooze 1 Fauna Shaman 1 Spellskite 1 Vexing Shusher 1 Stoneforge Mystic 1 Reclamation Sage 1 Edric, Spymaster of Trest 1 Sea Gate Oracle 1 Deceiver Exarch 1 Aven Mindcensor 1 Man-o’-War 1 Eternal Witness 1 Sin Collector 1 Glen Elendra Archmage 1 Sower of Temptation 1 Flametongue Kavu 1 Linvala, Keeper of Silence 1 Restoration Angel 1 Zealous Conscripts 1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker 1 Primeval Titan 1 Bringer of the Black Dawn Other (24) 1 Bonfire of the Damned 1 Swords to Plowshares 1 Mystical Tutor 1 Chord of Calling 1 Krosan Grip 1 Fire Covenant 1 Preordain 1 Worldly Tutor 1 Ponder 1 Brainstorm 1 Path to Exile 1 Enlightened Tutor 1 Abrupt Decay 1 Demonic Tutor 1 Eladamri’s Call 1 Council’s Judgment 1 Survival of the Fittest 1 Skullclamp 1 Sylvan Library 1 Phyrexian Arena 1 Dark Tutelage 1 Birthing Pod 1 Splinter Twin 1 Treachery Planeswalkers (2) 1 Liliana of the Veil 1 Jace, the Mind Sculptor |
Už pár dnů před turnajem bylo jasné, že z Pardubic pojede nebývale velká výprava a tak jsem si myslel, že konečně pokoříme hranici padesáti hráčů. Finální počet byl nakonec 46, takže to zase o fous nedopadlo, ale příště už to musí vyjít!
Hrálo se tedy šest kol a top8 a na finalisty čekala Taiga a Scalding Tarna
1. kolo: Drahomír Dvorský - Skullbriar, the Walking Grave
Vidím GB kombinaci, takže čekám plno discardu a reanimaci. Soupeř to má ale spíše postavené na +1/+1 kántry, které se mu kombí s generálem.
V první hře se ukazuje, že Deathrite Shaman je proti Skullbriarovi docela dobrý a když dá soupeř Spiritmongera a nenechá si na regeneraci, tak si dojdu tutorem pro Covenanta a pak ho rozjedu Hordou.
Ve druhé hře má sice soupeř Savage Summoning, čímž obehraje mého Šamana, ale má problémy s manou a tak ho v pohodě zabíjím Kikim a Exarchem.
1:0
2. kolo: Jan „Goblin“ Odvářka – Maelstrom Wanderer
Nejsem si jistý, jaká strategie je proti tomuhle decku nejlepší, ale plus je, že se tam nehrají kántry. Samozřejmě, že jakmile dojde na libovolný Wildfie efekt, tak si můžu balit karty.
Nejsem si jistý, jaká strategie je proti tomuhle decku nejlepší, ale plus je, že se tam nehrají kántry. Samozřejmě, že jakmile dojde na libovolný Wildfie efekt, tak si můžu balit karty.
V první hře to mám příliš pomalé a Wanderer vytočí Burning of Xinye. Mám ale dost zemí a navíc i Covenanta, takže nevzdávám. Goblin ale správně vytušil blížící se nebezpečí a Deathrite Shamana mi vyměnil za Gilded Drakea a to stačilo.
Druhá hra je opět gamble. Wanderer nejprve vytočí Brainstorm, tak se modlím, aby z toho znovu nebyl Wildfire. Naštěstí to byla „jenom“ Time Spirala, díky které jsem líznul Birthing Pod a mohl jsem si tak ve svém dojít pro kombo.
V rozhodující hře muliganuji a nechám pět zemí s Ponderem. Ponder mi ukáže tři další, tak míchám a lížu Restoration Angela. Další kolo lížu zelený Tutor a jdu si na konci kola sebevědomě pro Kikiho. Mezitím už se ale na scénu dostává Wanderer a je to znovu Time Spirala. Musím tedy v reakci dát Anděla a doufat, že mi přijde další Tutor a soupeř nebude mít nic dobrého. To se daří na 100% – znovu jsem líznul Kikiho! Goblin se ale ďábelsky usměje a zahraje Burning of Xinye.
1:1
3. kolo: Jan Škoda - Xiahou Dun, the One-Eyed
Monoblack je velmi nepříjemný soupeř, discard a zabíjení mi nedělají dobře. V první hře vyrobím zbytečnou chybu, když s Fitkem ve hře hledám kombo a potom dostanu Contagion. No a pak mi to vysvětlí Xiahou Dun v kombinaci s Demonic Tutorem.
Ve zbylých hrách už tedy volím konzervativní přístup a kombo si dvakrát ohlídám Glen Elendrou a Spellskitou.
2:1
4.kolo: Ondřej Jokiel – Marath, Will of the Wild
První hru mi vyhrají manové problémy soupeře v kombinaci s hardcastnutým Bonfirem (jinak se ta karta snad ani nehraje), který mu poklidil všechny manovače. Postupně dám Tutelage a Sylvanku a soupeř po pár kolech vzdává.
Druhá hra se vyvíjí velmi slibně, když dám rychlé Fitko a soupeři ukradnu generála Sowerem. Naprosto mě ale zaskočí Firespout, který kromě Elendry zabije i mé Ptáčky. A jelikož mám málo many, nezvládám hrát víc než jedno kouzlo za kolo a nakonec mě zabije Garrukův Overrun (kdybych přežil, další kolo bych měl Exarcha s Twinem).
Rozhodující hru si soupeř prohraje sám – ve druhém kole hledám Mystical Tutorem Covenanta a soupeř přehlédne, že se jedná o instant (ano, ta karta je až tak brutální) a na konci kola rozloží Maratha na tokeny, maje Cradlu na ruce. Potom, co mu uklidím celý stůl, už nemá dostatek many a v pohodě ho zabíjím na kombo.
3:1
5.kolo: Michal Daks – Jenara, Asura of War
Jenara je dle mého jedním z nejlepších generálů a trochu se obávám, zda-li jí dokážu porazit. V první hře to mám dost jednoduché, jelikož soupeř nedá třetí zemi a já mám Sylvanku s Konfíkem.
Druhá hra je těžší, soupeř si stále nechává volnou manu, takže z něj musím vylákat kántrování, což se mi postupně daří. Nakonec i za pomoci Man-o-Wara, který vrátil Jenaru, získávám dost času na zahrání Podu, kterým nejprve hledám Sowera a další kolo si jdu pro kombo.
4:1
4:1
6.kolo: Ondřej Gyenes – Rafiq of the Many
Jako jediný dvanáctibodový jsem napárován dolů a nemůžu si tak dát remízku. Výhoda je, že když vyhraju, tak budu ve čtvrtfinále začínat.
V první hře chybí soupeři bílá mana a já resolvnu Fitko a dělám si, co se mi zlíbí. Druhá hra je podobná, soupeř mě zwastlanduje, ale pak nedá čtvrtou zemi, zatímco já si do druhého kola líznu Sylvanku, díky které sestavím smrtící lock Jace + Lili :)
5:1, čtvrté místo po základní části
Top8: Zbyněk „Artur“ Boltek – Horde of Notions
Top8: Zbyněk „Artur“ Boltek – Horde of Notions
Arturovi mám co oplácet z minulého turnaje, navíc jsme spolu testovali před turnajem, takže přesně vím, co mám očekávat. Sice hrajeme stejného generála, ale naše decky jsou naprosto odlišné. Artur hraje goodstuff s reanimací a elementály jako Mulldrifter, Shriekmaw, Fulminator Mage, nebo Avenger of Zendikar.
Intermezzo: Goblin udělal špatné pairingy, což trochu zkazilo dojem z jinak skvěle organizačně a rozhodcovsky zvládnutého turnaje. Navzdory tomu, že jsem skončil čtvrtý v základní části, si nezačnu…
Tento nedostatek mi ale v první vynahrazuje přehršle manaelfů, což kontrastuje s Arturovým pomalým začátkem. Vyložím pár bytostí a pak si jdu tutorem pro Edrica (během dvou kol lížu zhruba deset karet) a zbytek už je jenom formalita.
Ve druhé hře mulliganuju do pěti a nechávám špatnou ruku s Cavernou, jakožto jediným zeleným zdrojem. Ve druhém kole samozřejmě dostanu Sinkholou a to je de facto konec hry. Ještě se snažím chvíli vzdorovat, ale potom, co dá Artur Hordu, si balím karty.
V rozhodující hře jde Artur dokonce do čtyř a už po pár kolech hrozím lethal útokem, což ho přinutí k zahrání Tainted Pactu pro Toxic Deluge, kterým si odemele 2/3 decku. Další kolo dám Sin Collectora a vidím, že Artur nic nemá, tak si jdu Podem pro kombo.
Poté, co se dohrají první tři matche sledujeme zbylé čtvrtfinále mezi Pavlem Ševčíkem a Jiřím Patočkou (oba hrají Mimeoplasmu), kdy se po hodině hraní ujímá Pavel vedení, ale poté kazí zbylé dvě hry – nejprve se zatapuje do Griselbranda na svých šesti životech a samozřejmě dostane na konci removal a poté Mimeoplasmou.
Ve třetí hře pak můžeme sledovat jeho výbornou práci se Sylvankou a Confidantem, která mu uštředří zhruba 20 damage (soupeř mu jednou pomohl Dimir Charmem). Únava si zřejmě vybrala svou daň…
Semifinále: Jaroslava Štefánková – The Mimeoplasm
Jarka je štístko turnaje, do top8 postoupila z osmého místa jako jediná se skóre 4:2, přičemž od devátého místa jí dělilo 0,0555% pomocného hodnocení. V top8 pak měla bye, jelikož jeden z účastníků musel nečekaně odejít.
Navíc vím, že Jarka už Mimeoplasmu hraje velmi dlouho a balík má tak perfektně nahraný. V první hře na mě čeká T2 Flash na Woodfall Primuse (osobně si myslím, že by Flash měl být zabanovaný), ale mám Lotus Cobru a prostředky k najití komba na ruce, takže jediné, čeho se musím obávat je samotné 5/5 tělo Primuse.
V mezičase získávám spoustu karet z Phyrexian Areny a rozhodnu se jít pro kombo v moment, kdy má Jarka poslední kartu na ruce. Bohužel se jí podařilo dolíznout Go for the Throat na Kikiho. Další kolo ale můžu zahrát Mystical Tutor pro Enlightened Tutor, kterým najdu Splinter Twin na Exarcha (a zbyde mi stylově jeden život). Jarka ale hraje Plasmu na Kikiho a boří mi jediný zdroj bílé many…
Ve druhé hře máme Deja vu, když znovu dostávám Flash na Primuse ve druhém kole. Jarka poté pokračuje Thoughtseizou (zahodí Kikiho) a Buried Alive. Kikiho vracím Witnesou a pokus o kombo (Necrotic Ooze, Phyrexian Devourer, Triskelion) zhatím Linvalou.
Potom ale bohužel přichází Rune-Scarred Demon a vůbec nevím, čeho všeho se mám obávat. Jako nejlepší strategie mi přijde najít Mystical Tutorem Chordy a počkat, co se stane. Nakonec v útoku hledám Phantasmal Image na Démona a nachystám si Twin (ve hře byl Exarch). Nejsem si jistý, zda-li to bylo nejlepší řešení (mohl jsem dát třeba Man-o-Wara), ale chtěl jsem zkusit vyhrát a ne pouze oddalovat prohru. Nakonec se ukázalo, že Démon našel Toxic Deluge a o poslední damage se postaral Triskelion.
0:2, konečné třetí místo
0:2, konečné třetí místo
Ve druhém semifinále vítězí Jan Kousal s Kapitánkou, když soupeři předvedl kombo Hokori + Seedborn Muse.
Ve finále nakonec vítězí Jarka 2:0, když v první hře přežije Armaggedon a nakonec zabíjí soupeře hardcastnutým Primeval Titánem. Ve druhé hře už soupeř příliš nevzdoruje a nechá se zabít na kombo.
Kromě avizované Taigy nakonec Jarka ještě získává Polluted Deltu, kterou měla v boosteru (všichni v top8 získali jeden extra booster), takže určitě nelitovala, že vážila cestu z Prahy.
Turnaj se vydařil na jedničku, formát je velmi zábavný (s výjimkou T2 Flashe) a pětibarva je skvělý deck, i když velmi náročný na správnou pilotáž – bez předchozího testingu bych si ho na turnaj vzít netroufnul.
Další turnaj je naplánován na poslední prosincový víkend (do té doby bude ještě jeden turnaj ve dvouhlavém EDH), takže doufám, že se tam uvidíme!
Pro zajímavost přikládám ještě celkové rozložení fieldu:
Pro zajímavost přikládám ještě celkové rozložení fieldu:
Bonus – Kontrol/Reanimator Olivia Voldaren, se kterým se mi v týdnu podařilo vyhrát menší turnaj. Deck je velmi zajímavý a je to zároveň docela neobvyklá strategie – reanimátor bez modré, který se vlastně tak úplně jako klasický reanimátor nechová – dokáže totiž bez problémů hrát i dlouhé hry a hlavní „pašíky“ docela často zakastíte bez problémů z ruky.
A to už je opravdu vše, u dalších článků na viděnou.
Vampires & Demons | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
1 Olivia Voldaren Lands (40) 14 Swamp 5 Mountain 1 Bloodstained Mire 1 Badlands 1 Blood Crypt 1 Temple of Malice 1 Dragonskull Summit 1 Lavaclaw Reaches 1 Graven Cairns 1 Tainted Peak 1 Command Tower 1 Cavern of Souls 1 Temple of the False God 1 Cabal Coffers 1 Dark Depths 1 Mutavault 1 Wasteland 1 Tectonic Edge 1 Thespian’s Stage 1 Bojuka Bog 1 Boseiju, Who Shelters All 1 Maze of Ith 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth Creatures (8) 1 Griselbrand 1 Grave Titan 1 Rune-Scarred Demon 1 Sheoldred, Whispering One 1 Erebos, God of the Dead 1 Vampire Hexmage 1 Solemn Simulacrum 1 Sire of Insanity Other (49) 1 Innocent Blood 1 Faithless Looting 1 Thoughtseize 1 Entomb 1 Inquisition of Kozilek 1 Reanimate 1 Duress 1 Diabolic Edict 1 Dreadbore 1 Demonic Tutor 1 Tormenting Voice 1 Exhume 1 Hymn to Tourach 1 Black Sun’s Zenith 1 Rakdos’s Return 1 Rakdos Charm 1 Read the Bones 1 Fire Covenant 1 Toxic Deluge 1 Buried Alive 1 Hero’s Downfall 1 Dismember 1 Damnation 1 Diabolic Tutor 1 Murderous Cut 1 Living Death 1 All Is Dust 1 Decree of Pain 1 Animate Dead 1 Necromancy 1 Blood Moon 1 Phyrexian Arena 1 Stranglehold 1 Mox Diamond 1 Everflowing Chalice 1 Nihil Spellbomb 1 Pithing Needle 1 Expedition Map 1 Rakdos Signet 1 Fellwar Stone 1 Defense Grid 1 Ratchet Bomb 1 Talisman of Indulgence 1 Mind Stone 1 Oblivion Stone 1 Coalition Relic 1 Crystal Ball 1 Worn Powerstone 1 Batterskull Planeswalkers (2) 1 Liliana of the Veil 1 Liliana Vess |
A to už je opravdu vše, u dalších článků na viděnou.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.