Dominik Malý nám zaslal report z druhého Duel Commander turnaje, který se odehrál v listopadu v pražském Joysticku. Zároveň tento článek slouží jako obecný úvod do EDH, takže určitě stojí za přečtení i pokud toho o formátu moc nevíte a chtěli byste se dozvědět víc.
Zdravím a pozdravuji,
jmenuji se Dominik a měl bych pro vás report z nedávného Duel Commander turnaje konaného v Joysticku v Praze.
Než se ale pustím do reportu samotného, rád bych stručně (tedy, takový byl můj původní záměr, ale možná mi trochu ujela ruka) napsal pár vět o EDH obecně. Jde přeci jen o jeden z méně rozšířených MtG formátů a to je dle mého převeliká škoda, protože to je formát ohromně zábavný, ale zároveň i velmi náročný na přesnou hru, odměňující schopnosti a poctivou přípravu.
Navíc se kolem něj má tendenci shromažďovat velmi pohodová komunita hráčů, alespoň tedy dle mých zkušeností.
Pokud vás historie nezajímá, máte moje laskavé svolení přeskočit rovnou na report ;)
Stručný přehled EDH
Zkratka EDH znamená "Elder Dragon Highlander" a nepřímo odkazuje k dřevním dobám magiku, kdy ještě různí Stráčové a Sochůrci tahali kačera a magik karty byly tisknuty na papyru.
Termín "Highlander" obecně označuje MtG constructed formát, ve kterém se hraje se stokaretními decky, v nichž nemůže být žádná non-basic land karta zastoupena více než jednou (There can be only one!).
"Elder Dragon" předpona pak hráči ukládá další omezení, ale zároveň i možnosti. Pro svůj EDH deck je totiž nutné si zvolit kapitána, takzvaného "commandera". Tento commander musí být legendární bytostí - a které legendy z dějin MtG jsou ikoničtější (alespoň tedy pro pamětníky), než původní starší draci z Legends?
Daný commander pak definuje barvu karet v decku použitelných (povoleny jsou pouze ty barvy, jejichž symboly se vyskytují na kartě commandera) a zároveň má právo opakovaně vstupovat do hry, a to ze své vlastní zóny - command zone. Odtud pak alternativní název formátu - "Commander", v případě 1vs1 varianty pak "Duel commander".
EDH původně vzniklo jako casual formát zamýšlený pro "hospodské" (v USA se používá termín "kitchen table", což hezky poukazuje na odlišnost českých a amerických povah a zájmů :) ) multiplayerové Free-For-All hraní. Vymyšlen byl samotnými hráči. WotC se na zrodu formátu nijak oficiálně nepodíleli, ikdyž postupem času ho začali uznávat a dokonce podporovat. Úvodní neoficialita formátu ovšem postupem času vedla k nešťastné situaci, kdy v dnešní době máme přibližně tolik EDH sub-formátů - odlišujících se primárně svými banlisty - kolik existuje skupin hráčů.
Existuje však pár základních skupin, které už mají určitou historii, víceméně ustálený banlist a především pak větší (a nadnárodní) hráčskou komunitu.
Jako první je určitě nutné zmínit původní multiplayerové EDH. To se vyznačuje především svojí orientací na hru více hráčů a pak krátkostí svého banlistu, který obsahuje skutečně jen to nejnutnější - Power 9 a ty nejvíc zdegenerované kombo kusy. Povoleny jsou díky tomu i nesmysly typu Mana Crypt, Mana Vault nebo Sol Ring. Z mého pohledu se dá s podobnými broken kusy možná ještě hrát multiplayer, protože tam se na nešťastníka s turn 1 Sol Ringem všichni sesypou jak vosy (a tak to má být!), ale v 1vs1 dle mého skromného názoru nemají co dělat. Aneb, jak říká LSV - "Sol Ring is not really a card!"
Z multiplayerového EDH se tudíž postupem času začaly oddělovat duelové odnože.
Jednou z prvních a nejúspěšnějších je francouzský "Duel Commander", organizovaný kolem webu (a v poslední době ještě spíš FB stránky) www.duelcommander.com. Asi radši rovnou předestřu, že Frantíci to z mého pohledu dělají nejlépe. Je sice pravda, že měli tendenci občas banovat trochu příliš agresivně, což zapříčinilo jak značné rozladění mezi hráči, tak i odštěpení dalších EDH skupin. Obecně na mě ale francouzská komise působí, že ví, co dělá, a daří se jí udržovat rozmanitou a vyrovnanou metagame.
Značným - a také nejvíce diskutovaným - rozdílem oproti ostatním EDH formátům je pak fakt, že se hraje na 20 životů místo standartních třiceti. Sám jsem z této skutečně drastické změny měl nejdřív rozporuplné pocity, ale s odstupem času musím uznat, že na metagame to mělo dobrý vliv a poměr kombo-control-aggro je nyní (alespoň dle mtgtop8.com a mých zkušeností) na MtG poměry velmi vzácně vyrovnaný. "Čisté" kombo decky sice trochu hrají druhé housle, ale různá větší či menší kombíčka se vyskytují v každém druhém french EDH decku. Ve stokarťáku holt není dost dobře možné postavit přímočarý a stabilní combo deck a French EDH komise ostatně sama uvádí, že se chce v metagame vyhnout combo deckům stabilně zabíjejícím v úvodních kolech. Zábavnosti formátu je to dle mého jen ku prospěchu.
Asi druhou největší (naživo hrající) duel EDH skupinou je italský Leviathan. Ten hraje na 30 životů, používá trochu jiný banlist a vyznačuje se dominancí modré a kontrolních strategií.
Výhodou Italů je, že poměrně aktivně komunikují s komunitou (opět, primárně prostřednictvím facebooku). Značnou nevýhodu ovšem představuje fakt, že mají vlastní nezlomnou představu o tom, jak má EDH vypadat, a nějaké balancování metagame je, alespoň donedávna, tolik nezajímalo. Z počátku byly téměř všechny větší Leviathan turnaje dominovány modrými kontroly. V současné době se ale metagame možná začíná trochu vyrovnávat, i třeba zásluhou Edgara Markova, který se kántrspely poráží jen těžko. Krakeni jsou každopádně živá a aktivní skupina a určitě jde o validní variantu. V Čechách se však zatím příliš neuchytila.
Posledním zástupcem je pak nový MTGO duel commander. Na ten se momentálně upínají asi největší naděje EDH hráčů, protože jde o první EDH formát oficiálně podporovaný a spravovaný samotnými WotC. Jak ovšem bude fungovat při živém hraní, to je zatím ve hvězdách. MTGO má svá specifika (nekonečná komba se prakticky nedají hrát, v online turnajích se hraje na jedinou vítěznou hru, přesné údaje o metagame si wizardi nechávají pro sebe) a banlist je zatím mladý a poměrně divoce pusobící, ikdyž určitě směřuje zajímavým směrem (ban Brainstormu by dle mého mohl být příkladem i pro další nejmenované formáty :) ).
EDH v našich luzích a hájích
V Čechách má EDH poměrně slušnou tradici a silnou komunitu. Kromě hospodského hraní bylo EDH s větším či menším úspěchem podporováno i většinou českých MtG heren. Nejvýznamnějším počinem však z mého pohledu byl vznik hradecké EDH série.
Ta se začala formovat někdy kolem roku 2013 a od samého začátku dodnes se točí kolem hradecké jazzové hospůdky Satchmo, jejíž majitel Jirka je sám magikář a kde se pravidelně scházela menší komunita místních "dvorskejch negrů" na partičky MtG různých formátů. Krásou magiku v Satchmu je to, že se od samotných prvopočátků formoval ze skupinky přátel a v přátelském duchu se tudíž odehrávaly, a řekl bych že i dodnes odehrávají, všechny místní, rok od roku ambicióznější, akce. V současné době už se na velké hradecké EDH turnaje pravidelně schází 50+ hráčů, rekord je dokonce myslím nějak k sedmdesáti. To už je na EDH poměry velmi zajímavé číslo, které na světě překonávají pokud vím pouze Francouzi a v poslední době ještě Filipínci (kdo by to byl řekl?).
A z podobných poměrů - tedy z jedné fajn hospody a rozšiřující se skupiny přátel a známých - se teď zdá se začíná formovat i nová pražská EDH série, jejíhož druhého pokračování jsem měl tu čest se zúčastnit.
Tuto ambiciozní, ale zároveň i krásně hospodskou a "casual", sérii mají na svědomí Jakub "Vinni" Lerl a Míra Váňa, ve spolupráci s Patrikem Fialou a jeho originálním herním barem Joystick.
Volba decku, aneb moje MtG a EDH preference
V EDH a magiku obecně mám tendenci tíhnout k mnohobarevným a komplikovaným "durdly" balíčkům. Můj deck musí být proaktivní, ale zároveň schopný poradit si s jakoukoli kartou, která by mu do jeho plánu chtěla hodit vidle.
V minulosti jsem toho hodně odehrál s Animarem, a přestože tento roztomilý elementálek stále patří mezi moje vůbec nejoblíbenější commandery, současná poměrně hodně červená meta mu není vůbec nakloněná.
Poslední french EDH turnaje jsem odehrál s Breyou, jednak protože je takovou magikovou obdobou švýcarského armádního nože, ale především protože mám ohromnou slabost pro artefaktové balíčky. Různé variace na Thopter Foundry Tezzeratory mám postavené už na tři různé constructed formáty. Jelikož ale Breya dostala (zcela po právu) banánka a protože zelené příšerové strategie, které jsem teď v poslední době po hospodách hrál nejvíce, mě nějak přestávaly bavit, rozhodl jsem se postavit si Breya-less Breyu :)
Tato barevná kombinace se dá navíc velmi hezky poskládat za pomoci poslední mechaniky, která zásadním způsobem zamíchala EDH formátem - a tou je samozřejmě Partner. Dva človíčci s tímto keywordem si totiž s hnědým kamením moc hezky rozumějí a Breya se může stále alespoň schovávat uvnitř decku, když už ji ošklivý zlý banlist nedovoluje situaci korigovat z command zóny. Těmito pány (respektive pánem a dámou) je Akiri, Line-Slinger a Silas Renn,Seeker Adept. Oba výtečníci si s artefakty vysloveně notují a navíc v případě Akiri nabízejí značně agresivní možnost směřování decku. Položte nějakou artefaktovou zemi, pár náhodných malých šutříků, nalepte na Akiri třeba Cranial Plating a sledujte ten tanec! Obzvášť tedy pokud na Akiri a její bezpečnost starostlivě dohlíží třeba Matka nebo alespoň připravený Spell Pierce.
Další variantou je směřovat balíček hodně do kombovita. Pak přicházejí ke slovu karty jako Semblance Anvil, Auriok Salvagers nebo Grindstone a rázem máte úplně jiný deck. Prioritou jsou pak spíše všemožné tutory a prolízávání, agresivní karty jako Plating nejsou zapotřebí buďto vůbec, nebo jen jako záložní plán.
Já ale nakonec zvolil třetí „hybridní“ variantu - value planeswalker midrange, umožňující jak pokusy o rychlé aggro, taky opatrnou kontrolní hru, využívající síly „férových“ karet typu Balance.
Decklist je k dispozici na mtgtop8, viz odkaz uvedený v závěru článku (spoilers!!).
Report
Celá akce začínala v sobotu 25.11. v 10:00 ráno. Počet účastníků se nakonec ustálil na čísle 31, což na čerstvě vznikající EDH akci řekl bych není špatné.
Round 1 - Jakub Sýkora - Kess, Dissident Mage
Když přijde člověk na větší turnaj a nemá za opaskem žádné byes, tak si říká, že by do začátku mohl dostat něco trochu na rozehřátí, nějaký tier2+ deck. U mě je ale naopak standardem, alespoň tedy na větších EDH turnajích, že do začátku dostanu vždycky nějakýho zabijáka, ideálně výherce předchozího turnaje. Nejinak je tomu i dnes, kdy na mě „na rozehřátí“ vychází Kuba Sýkora s Kess - kamarád a hodně zkušený EDH harcovník. Kess navíc rozhodně patří do tier1, i když Kuba nehraje úplně standardní netdeck. Jeho verze je agresivněší a spíš aggro-kontrolní, než klasické modré decklisty typu „tři bytosti celkem, aneb svatá trojice Venser-Otec, Snappy-Syn, Klika-Duch svatý“.
Očekávání před matchem jsou taková smíšená. Kuba hraje „fér“ deck, který by tudíž mohl být postupem času nevyhnutelně ugrinděn card advantagí z partnerů. Zároveň ale určitě v decku bude mít lahůdky jako Fiery Confluence, Dack Fayden, Kolaghan's Command apod. Asi by mi to radši mělo chodit :)
Přesný průběh her si bohužel moc nevybavuji. Žádná jednotlivá karta nedominovala, nikdo se nijak nevymíchal. Šlo o celkem dlouhé grindy hry, které se mi nakonec po drobných krůčcích podařilo obě nějak dotáhnout k výhře.
Kuba si po matchi stěžoval, že udělal pár chyb, ale z mého pohledu jsem neviděl nic vysloveně zásadního. Každopádně perfekcionismus je v high-level MtG žádoucí a minimálně drobným chybám se v EDH vyhnout skoro nedá. A kdo si myslí, že je nedělá, ten jich většinou naseká nejvíc :-) 2-0
Round 2 - Patrik Fiala - Arahbo, Roar of the World
Další tier1 generál, tentokrát pilotovaný samotným majitelem Joysticku, Patrikem.
Patrik mě před hrou uklidňuje, že formát nemá zas až tak nahraný a kočky hraje hlavně proto, že jsou silný a zároveň přímočarý. A jeho deck mu v první hře rozhodně dává zapravdu!
Vyhrává kostku a jde nekompromisně po křivce. T1 landfall kočka, T2 útok za 6 a nějaká další kočka, T3 třetí kočka, Swordy na mojí Akiri a útok za dalších 6. Nejen že to vypadalo beznadějně, ono to i docela beznadějný bylo. Ve svém čtvrtém kole jsem byl na jednom životě, měl na stole 5 volných man, v ruce nic relevantního a soupeř měl 3 lethal útočníky (na jednom životě je ostatně lethal už jen to, když se nějaká bytost podívá vaším směrem, byť by byla sebemenší). Už jsem to chtěl složit, ale pak jsem si řekl, že to ještě zkusím ublafovat do dalšího kola. Ani vlastně nevím proč, respektive jsem to v dané situaci nejspíše dělat neměl. Samotného mě totiž nenapadala jediná karta, která by mě v dané situaci mohla zachránit, a tak jsem jen zbytečně upozorňoval soupeře na to, že mám občas tendenci předstírat neexistující hrozby. Takhle daleko jsem to nicméně v danou chvíli nedomyslel. Zatvářil jsem se přemýšlivě, položil Silase a s dvěma volnými manami předal kolo. Patrik dlouho přemílal, co můžu mít, a nakonec zaútočil jedinou bytostí. Vlastně ani netuším, kolem jaké karty hrál, ale rozhodně si nemíním stěžovat. Zablokoval jsem Silasem, ve svém kole potáhnul Ponder, z něj Balanci, a pak už jsem to nějak dobránil. Velký štěstí!
Druhou hru mám ideálku naopak já. První kolo artifact land, „Bublina“ (Urza's nebo Mishra's Bauble), Mox Opal a Akiri. Druhé kolo další artifact land, Silas a útok za 5 s vigilance. Magical Christmas Land, aneb proti tomuhle kočky skutečně nemohly nic dělat. 2-0
Round 3 - Josef Kutný - Zurgo
To, že narazím na nějaký monored, bylo tady v Joysticku téměř nevyhnutelné. Červená je i po posledních banech na 20 životech prostě dobrá, první turnaj v Joysticku dokonce jeden monored vyhrál (Tuktuk!). Tomu jsem ale náležitě uzpůsobil svůj decklist. Jednak mám celkem dost levného removalu na Zurga, druhak ho oba mí generálové relativně uspokojivě blokují a navíc hraju kusy jako Sunbeam Spellbomb, Implement of Improvement, Batterskull, Ajani, Jitte nebo Breya.
Průběh her si moc přesně nepamatuji, ale myslím, že šlo o poměrně přesvědčivé výhry. Soupeř hrál přesně, ale v obou hrách se mi podařilo zachytit jeho nástup, což je v tomhle matchupu zásadní. Kromě prohrané kostky jsem si na varianci nemohl nijak stěžovat. Deck přišel docela solidně, barevné many nechyběly a soupeř neměl removal na Batterskull. Nízkým HP hladinám jsem se, pokud vím, snad ani nepřiblížil. 2-0
Round 4 - Jiří Pokorný - Akiri-Tymna „Affinity“ Aggro
Jirka je jedním z asi čtyřčlenné příbramské výpravy - všichni mají týmová trička, působí sympaticky a je na nich vidět, že nehrají poprvé. No jo holt, moje rodné město, to se nezapře :)
Opět prohrávám kostku, ale Jirka má v obou hrách mírné problémy s manou. Je to možná trochu daň za to, že hraje spoustu colorless landů. (Bl)Inkmoth Nexusy (nebo Nexy?) ještě chápu, ale Arcane Lighthouse, Command Beacon, Tectonic Edge a Darksteel Citadel už mi přijdou možná trochu ambiciózní. Obecně ale mají naše decky spoustu společných karet. Rozdíly pak tvoří souboje jeho aggro kusů typu Hex Parasite, Hope of Ghirapur nebo Vault Skirge proti mé Baleful Strixe, Trinket Magovi a Breye. Když tudíž člověk zachytí nástup a poctivě zabíjí Tymnu, může mid- a lategame prohrát už jen těžko. 2-0
Round 5 - Václav Myšák - Baral
Čtyři matche a čtyřikrát 2-0. Takový vstup do turnaje rozhodně potěší! S Myšákem si tak můžeme dopřát odpočinek v rámci intentional remízy.
Vašek je kamarád a velezkušený MtG harcovník. Je proslulý svým vpravdě unikátním přístupem k magiku: buďto hraje mezi soupeři tolik populární „Islands+counterspells draw-go“ systém, nebo, v případě non-highlander formátu, upíná svoje zvrácené choutky k co možná nejvíc neinteraktivním combo deckům - Belcher, Sneak & Show, Ad Nauseam, you name it! Každopádně nic proti tomu - kántrování a komba k MtG neodmyslitelně patří a někteří hráči prostě nejradši hrají „proti někomu, ale zároveň sami“. Tímhle výlevem vám nicméně primárně chci vysvětlit fakt, že mě ani tak nemrzí, že jsme si tentokrát s Vaškem nezahráli. Však my si to pravidelně v hospodě vynahrazujeme :) ID
Základní část tak nakonec vyhrávám. Bez prohry, ale s horšími pomocnými, byl Myšák s Baralem. Dále postupují celkem 4 moji předešlí soupeři, z 5 možných (tolik k hrám s „odpočinkovějšími“ soupeři v základní fázi)!
Celkem jsou v top8 dvakrát artefaktoví partneři (já a Jirka Pokorný), dvakrát Prossh a po jednom Baralovi, Kess, Braids a Zurgovi. Tudíž sedm různých kombinací generálů, 2x aggro (Zurgo a Akiri/Tymna), 2x kombo (Prosshové), 2x kontrol (Baral a Braids) a 2x aggro-tempo-kontrol (Kess a ten muj amalgám). Řekl bych, že moc hezká a rozmanitá meta!
TOP8 - Čtvrtfinále - David Štěpánek - Braids, Cabal Minion
Že se do topky probojuje tahle sympatická kontrolní kabalistka bych rozhodně nečekal. O to víc jí to ovšem přeju! Teď už je ale na čase její tažení ukončit... :)
Vzhledem k vyšší pozici ze základní části mám výhodu začínání, což rozhodně pomůže a potěší. Navíc jsem schopen skládat na stůl permanenty výrazně rychleji než Braids a hraji i víc "nefér" karet, takže by to tentokrát snad měl být můj první dnešní "snazší" matchup. A průběh her mi naštěstí dává za pravdu. Soupeř navíc myslím dvakrát mulliganoval, takže i štěstí mi přálo.
Nakonec tudíž poměrně hladce vítězím 2-0 a mám šanci si při čekání na soupeře trochu odpočinout a vyscoutovat ostatní hráče. 2-0
TOP8 - Semifinále - Jiří Pokorný - Akiri-Tymna podruhé
Z průběhu her si bohužel téměř nic nepamatuji. Myslím, že Jirka v jedné hře možná zas trochu bojoval s barevnými manami.
Každopádně nakonec opět celkem rychle 2-0, další čekání a scouting... 2-0
Finále - Jakub Sýkora - Kess, Dissident Mage
Tak mám za sebou 7 matchů a stále ani jedna ztracená hra. Takový zápis jsem myslím ještě na žádném turnaji neměl a asi hned tak mít nebudu! Dnes se mě štěstěna zatím drží. A snad vytrvá i do posledního matche, který je, stylově, proti mému prvnímu dnešnímu soupeři - Kubovi. Štěstěně nicméně začíná docházet dech, a navíc se nevyhnutelně projevuje únava. Už jsme tady v podzemí zavření deset hodin a tenhle match navíc má být vysloveně maratonský (v top8 už se nehraje na časový limit)! To ale předbíhám...
První hra je pořádně dlouhá, ovšem na její stručný popis by bohatě stačila dvě (tři?) slova: True-Name Nemesis.
Mám takový průměrný draw, ovšem snad poprvé v turnaji mi dorazí early discard. Koukám se Kubovi do ruky a naštěstí taky nevidím žádnou velkou hitparádu. Nějaký proliz, nějaké dražší karty a dost nestabilní mana.Zahazuji proliz s tím, že třeba budu mít výhru zadarmo. To se ale skutečně neděje. Kuba totiž nejenom, že další many okamžitě potáhne, ale hlavně mu hned první draw po mém discardu dorazí True-Name Nemesis, která samojediná zastaví celý můj tlak, zabije mi tři planeswalkery a na závěr si labužnicky vychutná i moji vlastní maličkost. Celou hru se mi na ní nedaří najít odpověď a hořce lituji, že jsem večer před turnajem vyřadil Diabolic Edict.
Každopádně hra trvala tak 30 minut a ostatní učastníci a organizátoři turnaje, kteří se mezitím věnují poturnajovému draftu, občas významně proběhnou kolem a diví se, že pořád ještě hrajem.
Brzo ale chodit přestanou, protože už na začátku druhé hry to vypadá, že se dlouho hrát nebude. Musel jsem totiž mulliganovat do pěti a v druhém kole se - při pokusu prokopat se aspoň k dalším manám - nešťastně Gitaxian Probou koukám do Kubovy ruky, která obsahuje dostatek landů, a kromě nich ještě moji osobní (TN) Nemesis, Fiery Confluenci a Kolaghan's Command. V tu chvíli mám na stole jeden artifact land a mana kamenec v ruce v zásadě položit musím, protože jiné many jednoduše nemám. Takže už jen Confluence by měla bohatě stačit na to, aby ze mě nezbyl ani mastnej flek.
Musím tudíž zásadně změnit svůj aktuální plán, který zněl "pokusit se Kubu nějak rychle uaggrovat, než mě zašlape buď vlastní mana-screw nebo pak pozvolna jeho karetní výhoda". Muddle the Mixture tudíž ze standartního módu "Potřebuješ spíš Balanci, Jittu nebo Plating?" přechází na mód "Resolvnutou Confluenci vážně neporazíš, kamaráde!". Hra je hrozně dlouhá a těžká. Musím neustále dělat složitá rozhodnutí, na která můj unavený mozek přestává stačit, a navíc musím doufat, že Kuba bude hrát přesně tak, aby šel danému rozhodnutí na ruku. Vlastně vůbec nehraju svůj deck a jeho vlastní plán, ale spíš takovou minihru "jak porazit tu Kubovu strašlivou ruku?".
Ani už po pravdě nevím jak, ale nějakým zázrakem se mi to nakonec daří. Confluence dostane kántrem a pak nějakým grave removalem, Nemesisku se tentokrát daří nějak zabít a postupně se pomalu a bolestivě probiju myslím k Future Sightu, jehož nelidská karetní výhoda je v kontrolních situacích prakticky neporazitelná.
Třetí hra uz je čiré utrpení. Deck mi i napotřetí ukazuje stinnou tvář, a navíc už přestávám únavu zvládat a dělám chyby. Díky bohu mi v tom Kuba zdatně sekunduje. Ještě štěstí, že prakticky nemáme žádné diváky - určitě jsme vypadali jak kartičkoví "přeborníci" z Jedličkova ústavu!
Trvá to zase strašně dlouho, a nakonec mi to i přes moje opakované chyby vyhrává vytutorovaná Breya.
Potřeseme si rukou a jsme více než rádi, že je to konečně za náma. 2-1
Jsem unavený, ale šťastný. Odkládám výběr karty za první misto (Výhru si člověk může zvolit dle svých preferencí, z předem daného seznamu karet. Za první místo byl k dispozici například foilový Tarmogoyf) a mířím domů, zahnat únavu a hlad.
Nakonec jsme se dokonce s Mírou dohodli tak, že jsem mu poslal seznam karet, co aktuálně potřebuji (v ceně onoho Goyfa), a on mi je posháněl. To jsou mi služby! :)
Akce byla každopádně skvělá - přátelská a zároveň dobře zorganizovaná a bez zbytečných zádrhelů.
Příští termín vychází na 10.2.2018, opět v Joysticku, a já doufám, že se tam s mnohými z vás potkám.
EDH formát jsem nikdy nehrál, občas jsem zachytil útržek pravidel a není mi jasná zejména skladba balíčku. Asi jsem pod vlivem nějaké kletby (předsudku).
Píšeš, že ti dorazila Future Sight. Jak jsi mohl hrál kartu přes tři modré, když tvoji generálové nemají v casting costu 3 modré?
Fakt? Někde jsem tu četl článek, asi tak půl roku možná rok, kde byl rozbor nějakých balíčků a výslovně tam bylo řečeno o bytosti, která má v castnig costu dvě modré a dvě bílé, že sice jako generál je slabá, ale díky casting costu umožňuje hrát karty přes dvě bílé i přes dvě modré.
Zapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Flanking je rozhodne na vrchole mojho zoznamu :). Čo sa týka Krakena, máš úplný recht. Príde do hry tapnutý, potom príde ďalšie kolo,...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentářeRozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
To je mně Tě líto, že nechceš létat a obecně cestovat daleko, kvůli planetě Zemi. Právě naopak, poznal by jsi nové pohledy na svět a třeba...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentáře