Rock byl můj nejoblíbenější balíček na tehdejší extended. Zvlášť verze s living wishem mě bavila
1 hlas
The Rock je Midrange balík – což znamená, že disponuje kvalitními, ovšem pomalejšími bytostmi (na rozdíl od čistého aggra, které tam potvory s dvojkou/ trojkou dopředu obvykle sype již od prvního kola), diskardem a removalem. Je ze začátku pomalejší – hraje často defenzívně, avšak poté dokáže útoky hru klidně ukončit za několik kol (v kontrastu s kontrolem, který svou win kondici přináší až veeelmi později).
Coby autor decku je uváděn Sol Malka, který s první ideou přišel již v době Urza bloku, kdy „The Rock“ (narážka na ex-wrestlera a nyní populárního akčního herce Dwaynea Johnsona) – Phyrexian Plaguelord and „His millions“ (Dwaynovi fanoušci) – Derranged Hermit byly v balíku zastoupeny v playsetech.
Další evoluci přinesl Invasion blok – tedy Apocalypse, která dodala bijce Spiritmongera, reset a board kontrol Pernicious Deed a painlandy Llanowar Wastes (I když v té době ještě byly na Extended povoleny revised duály – takže 4 Bayou). Michael Pustilnik s updatovanou verzí vyhrál v roce 2001 GP Las Vegas. Na Pro Touru Houston (2003) se do top8 dostali 2 Rocky (Darwin Kastle a Jeroen Remie)
I v následujících letech prošel s dalšími edicemi balík více proměnami, ovšem to již s příchodem například Eternal Witness. Svou verzi Rocku hraju i na modernu, což na GP udělal i samotný Sol Malka.
BLACK
2 Tormod´s Crypt |
3 Engeneered Plague |
3 Naturalize
![]() |
1 Diabolic Edict
![]() |
1 Smother
![]() |
1 Genesis |
1 Spike Feeder |
1 Faceless Butcher
![]() |
Země:
Basics: Lesy a Swampy jsou ve splitu 7/7, možno 8/6, ale 4 Treetopky Jsou další zelený zdroj
Nonbasics: Plný počet Vesnic dávají manu a ve vhodných chvílích útočí na oponenta (tím, že jsou útočník jen v našem kole obchází „Wrata“ a „Outy Druidů“ a Humilitu. Wasty jsou jasné – jen občas zamrzí oponentův Wasteland (/ Dust Bowl) a jeden Volrathův Stronghold je chuťovka spolupracující s potvorami, které umřou buď sami (Elder, Baloth, Blastoderm, Hermit, Shredder), anebo v boji, či na removal, a máme čas si je na konci oponentova kola, nebo v upkeepu vrátit na vršek a seslat.
Některé verze hrají i 2 Mishra´s Factory, případně i Dust Bowl
Potvory:
Birds of Paradise – mana akcelerace a fixace, možná oběť do Terapie
Llanowar Elves – to samé co Ptáčci, ale mohou jemně útočit
Wall Of Blossoms – bloker, který se později může díky Můře stát karetní výhodou
Yavimaya Elder – Dědek je core potvora, sama o sobě karetní výhoda (když umře, promění se ve 2-3 karty), není primárně určen k útoku, ale donést jednou, nebo opakovaně země a umožnit nám tak v pozdější fázi minimalizovat lízání již nepotřebných landů
Ravenous Baloth, Blastoderm – hlavní útočná síla, hrají se v různém počtu (4+4,4+3,4+2,3+3…). Kdysi se hrál pouze Baloth v plném počtu, ale Blastoderm je dobrý přídavek, na který nelze seslat STP (Swords to Plowshares), Vendettu či jiné cílené zabíjení. Za 3 kola ovšem umře, tak oponent si může nechat nadělit za 15, případně sem tam bloknout. Po posledním útoku Blasta lze sežrat Balothem ☺
Spiritmonger – také spíše nostalgická chuťovka z dob minulých. Pokud oponent neseslal Phyrexian Dreadnaughta, nebo Akromu, bývá nejmasitější kreaturou na stole, kterou díky regeneraci v boji nic nezabije
River Boa – „oficiálně“ se nehraje, mám ji na chuť, ovšem je rychlý útočník, nebo nesmrtelný bloker a díky islandwalku někdy i neúprosný neblokovatelný clock (zabil jsem s ní například UG madness)
Deranger Hermit – veverčák přinese 4 1/1 veverky, které jsou díky němu 2/2. 9 dmg za 5 man je dobrý poměr, ovšem echo do toho trochu hází vidle. Nicméně kolikrát může jeho smrt v upkeepu naopak být výhoda, neboť ho pak na stůl dostaneme za 3 many přes Reccuring Nightmare. Pokud tento proces několikrát zopakujeme, tak se na stole nakonec může prohánět více veverek, než v kdejakém lese
Bone Shredder – chuťovka, může být až v SB. Terror na nožičkám a s Reccuringou opakované zabíjení, ovšem proti deckům s převahou černých / artefaktových bytostí k ničemu
Kouzla:
Cabal Therapy a Duress – discard. Pokud jím začneme v prvním kole místo Birda, tak nám naznačí, co oponent hraje. Duress je dobrý na kontroly, ovšem potvoru nezahodí. Naproti tomu Terapka umí zahodit cokoli a to dokonce i ve více exemplářích. Jen se musíme trefit. Obvyklé „kombo“ je zahrát napřed Duress a pak s Terapií jít na jistotu.
Vendetta, Smother, Diabolic Edict – náš set zabíjení. Vendetta se ukázala být „autoinclude“ – kvůli 1st turn Lackey. Smother zabije cokoli do 3 man. Edictu často je potřeba umést cestu například Perníkem, ovšem proti některým balíkům (Oath, Reanimator), které hrají jen málo potvor a většinou jsou to „velká těla“ je to jediné možné zabíjení (Akroma, Nishoba, Morphling, Masticore…)
Reccuring Nightmare – je taková hračka, když máme čas, tak za 3 many točíme potvory na stole a v hrobu (třeba Dědka s Blossomkou, anebo 2 Blossomky – na draw a vyčištění knihovny od zemí, anebo se nám vrátí třeba zesnulá Blastoderma přes Ptáčka. Případně můžeme s Hermitem během chvíle vygenerovat spoustu veverek, které následně pošleme ohlodat oponentovo kostku ☺ )
Pernicious Deed – univerzální ničení čehokoliv na stole, pokud máme dostatek man. Záleží, proti čemu hrajeme, co máme sami na stole – například proti goblinům Perník za 3 nám nechá Balothy a Blastodermy netknuté, MUDu (celoartefaktový balík) poklidíme celý stůl, za nula tokeny z Decree of Jusice… atd.
Tormod´s Crypt – grave hate, například na reanimátor, případně proti Squeemu, AK (Acumulated Knowledge), Replenish
Naturalize – na nepříjemné artefakty/enchantmenty
Engeneered Plague – primárně na gobliny a elfy, ale může se hodit, pokud oponent hraje dost x/1 nějakého typu potvor
Diabolic Edict – doplnění proti obtížně zažitelným kusům
Smother – proti rychlým potvorám
Genesis – na mirror, proti Wratům
Spike Feeder – na fritku a agresivní balíky, kde může chump bloknout a dodat +4 life
Spike Weaver – pokud dojde na stůl, tak super proti goblinům nebo UG a dalším agrům. Se Strongholdem se může stát nekonečnou mlhou, což by oponent měl nějak řešit.
Faceless Butcher – zabiják čehokoliv (dokud neumře)
Rock není příliš obtížný na hraní. Většinou jdeme přímočaře po manové křivce: Bird, Dědek, Baloth/Blastoderm, útoky. Samozřejmě záleží hlavně proti čemu stojíme. Někdy se snažíme oponenta co nejrychleji zabít, jindy opatrně kontrolujeme jeho plán discardem. Nebo se bráníme zdmi, blokování, Perníky, než se můžeme sami pustit do ofenzívy. Nejvíce „tricky“ je Cabal Therapy, kdy buď musíme zkusit uhodnout oponentům balík, dle jeho první vyložené země, případně počkat na další data. Například já na jednom turnaji viděl jen protihráčův Forest-Go, tak jsem zkusil „na blind“ Wild Mongrel – a bingo! ☺ Jinak je to obecně dost o znalosti co kdy jak zahrát. Naštěstí z dob Extended jsem hrál The Rock v různých variantách mnohokrát, tak víceméně těžím ze starých znalostí.
Čistě potvorová agra by měly být dobrý zápas – máme zdi, zabíjení, Perníky, větší potvory. Ovšem boj proti Goblinům není ani trochu jednoduchý, naopak patří spíše k těžším. Nutnost mít odpověď na Goblin Lackey v prvním kole je odvislá od toho zda začíná on, či my (pak stačí i Blossomka). A ani i když se nám podaří stůl vyčistit Perníkem, Goblini jsou schopni se při dobré ruce/draw „recovernout“ z takové situace až nechutně snadno (Ringleader, Siege-Gang…)
Mirror je poměrně obtížná záležitost, ovlivněná kolik kdo čeho lízne a jak s tím naloží. Například jednou v Brně za stavu 4-1 jsem na top8 nemohl remizovat, jelikož jsem byl napárován dolů… a v mirroru jsem dostal solidně naloženo, i díky tomu že oponent maindeckoval Buried Alive – into Genesis+
Proti kontrolu je to tak 50/50. Pomáhá nám diskard na kántrování, Volrath Stronghold, Treetopky. Každopádně to není snadné a vyžaduje to přesnou hru. Třeba Stasis je zlá a řekl bych Rock je pro ni snadná oběť.
Komba – záleží, o co se jedná. Opět hraje prim diskard, kdy je ideální vědět, jestli třeba stojíme proti Stifle-Naughtu, protože úvod Birdem do oponentova Dreadnaught+Stifle, když jsme na ruce měli Terapii může být hodně hořkou pilulkou (pokud ovšem nemáme Vendettu/Smother/Edict/Perník :D )
Největší možná změna je přidání Living Wishů (ideálně 3-4 kusy), které nám umožní si ze SB udělat potvorový toolbox, k němuž přidáme i nějakou tu zemi (nejčastěji Dust Bowl)
Případně je možné splashovat třetí barvu, čemuž Bird pomáhá, ale myslím si, že to není nutné. Nejčastěji s bílou (Junk), která přináší STP, Spectral Lynx, Vindicate, atp.
Pak se různě experimentuje s Wall of Roots, Krosan Tuskerem, šesti man-landy, kdysi se hrával v mainu i 1-2 Living Death.
U příštího rozboru na shledanou
Michal BLACK Černý
Rock byl můj nejoblíbenější balíček na tehdejší extended. Zvlášť verze s living wishem mě bavila
1 hlas
Rock vs Goblins, to byla tehda jizda. Teda, pred pernikem, po nem uz to byl spis dojizdak :)
1 hlas
Hodně pěkný článek, při kterém nezůstane oko nejednoho veterána suché...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rychlý rozbor Wilds of Eldraine - 1. část
To Chainer: Na úvod chcem povedať, že napriek tomu že sa momentálne uverejnenie tohto rozboru (i jeho druhej časti) trochu omeškalo, jedná...
všechny komentářeStředeční výhledy 17/2023
jo tak asi kazdy chapeme sekci "Turnaje" jinak. Ja "postaru", tj. jako seznam relevantnich turnaju, kam muzu o vikendu vyrazit (CR a...
všechny komentářeRychlý rozbor Wilds of Eldraine - 2. část
Druhá část rozboru, druhá část mých poznámek :-) Up the Beanstalk - Troufám si tvrdit, že toto je asi nejlepší karta celé edice, která...
všechny komentářeJak na MTG Modern deck Affinity v 2023
Říkám si, jestli v tom balíčku nechybí Galvanic Blasty, ale možná to už je karta spíš pro nás "old school" hráče :-) Děkuji za pěkný...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2023
To je mnohem lepší :-) Přesto si ale myslím, že místo "then" by se použilo spíše sousloví "If you do..." anebo i "When you do..." (V...
všechny komentářeInvestování do MtG Collector Booster Boxů
Nazdar, tesim sa, ze sa clanok pacil. Co sa tyka Tvojej observacie, nie nemylis sa. Totiz ak vychadza napriklad nejaky ten dobry...
všechny komentáře