Rozhovory
Profil Pro hráče - Michael Long
Není tajemstvím, že se občas člověku některé věci nepovedou tak jak by chtěl. Rozhodně jsem ale nečekal, že profil Michaela Longa, který jsem slíbil v komentářích k mé coverage z mistrovství světa v roce 2009, přijde na řadu až v roce 2014. Důvodů tohoto zdržení bylo více a nemá asi příliš cenu je detailněji rozebírat. Článek, který za chvíli budete číst, vznikl z 90 % již na konci roku 2011. Bohužel se potom některé věci v mém životě poněkud změnily a já se k dokončení své práce dostal až před pár dny. Někdo by na mém místě možná už celý text dávno hodil do koše, ale já chtěl splnit svůj slib, a tak jsem po celé ty roky počítal s tím, že jednou svůj úkol dokončím. Ten den doufám přišel a já tak vyrovnám jeden delší dluh vůči všem čtenářům, kterým jsem tento text slíbil. Text byl ponechán ve verzi z roku 2011, která prošla jen mírnou editací, především v podobě poznámek pod čarou a závěru. Přeji co nejpříjemnější čtení.
Historie profesionálního Magicu je jako truhla. Truhla, ve které lze najít moře zajímavých příhod a událostí. Bajky a balady o úžasných hráčích, nepřekonatelných rekordech a pochopitelně i některé temnější události. Mezi temnější události nesporně patří podvody. A pokud mluvíme o podvodech, nelze opomenout jméno Michael Long. Tento americký hrdina pravěkých let profesionálního Magicu se totiž stal jednou z nejkontroverznějších postav, které se pohybovaly na předních stolech PT a GP. Na jedné straně to určitě byl velmi talentovaný hráč a dokonce PT šampión, na druhé straně hráč, na jehož smysl pro fair play by si nevsadil téměř nikdo. Nezpochybnitelně byl ale velkou hvězdou tehdejších dní. Hráč zatracovaný a pečlivě sledovaný zároveň. Někdo, koho jste mohli milovat nebo nenávidět, ale určitě ho nešlo přehlédnout. Přesně to byl Michael Long a podle mnohých svou přítomností činil profesionální Magic zajímavějším. A to o tolik více, že i přese všechny jeho hříchy se při zrození magicové síně slávy živě diskutovalo o tom, zda by v ní náhodou neměl být i on.
Svět karetních her nebyl a není tak docela prostředím gentlemanů. Snad každý slyšel o podvodech a následných přestřelkách na Divokém západě, takže se není čemu divit, že ani první turnaje série PT nebyly extrémně čisté. Ostatně s podvody při míchání balíčku nebo „svačení“ soupeře na pravidla se lze v MTG setkat dodnes a není třeba chodit příliš daleko. I MTG historie České republiky má své velké podvodníky a příběhy o skutcích například takového Zdenka Lysáka nebo Franty Zoubala[1] dodnes patří k „evergreenům“ putujícím od města k městu, tak jako byliny[2] v dávných časech. Na profesionální úrovni potom můžeme dodnes v této souvislosti slýchávat o jménech jako například David Williams[3], Ryan Fuller[4], Casey McCarrel[5] a samozřejmě i Michael Long.
Longovo chování by se dnes dalo označit za nesportovní až podvodné. Mimo různých podvodů ohledně míchání karet či interpretace karty ve výrazně vlastní prospěch šlo především o přehnané bazírování na jemných a tehdy často nejasných pravidlech profesionálního Magicu. Za příklad takového pravidla uvedu situaci z finále PT Los Angeles 1997, kde vyhrál Tomi Hovvi. Na tomto turnaji bylo stanovené nové pravidlo, snažící se unifikovat krajové odlišnosti při Magicové partii, a to tak, že hráč nejprve zaplatí manu a potom sešle kartu. A právě Tommi Hovvi vyhrál finálový zápas[6] tak, že jeho soupeř několikrát nejprve seslal kartu a poté zaplatil manu. Inu, ideální doba pro všechny „svačílky“.
Michael Long se profesionálně věnoval Magicu mezi lety 1996 - 2000. Po této době již svět Magicu ovlivňoval především nepřímo, jako autor několika úspěšných balíčků či občasný účastník PT. V době vrcholu své kariéry však nashromáždil pěknou řádku kvalitních výsledků. Byl čtyřikrát v top 8 na PT a stejně tak i GP. Má na svém kontě titul PT i GP šampiona a celkem třikrát byl členem národního týmu USA, který vždy přivezl z mistrovství světa týmu trofej nejcennější[7]. Během své kariery vyhrál více než sto tisíc dolarů a nasbíral 191 PT bodů. Aby toho nebylo málo, je Michael Long jedním z mála hráčů, kterým se povedlo vyhrát Invitational, turnaj opravňující vítěze navrhnout si vlastní magicovou kartu, takže se s Longem můžeme dodnes potkat na kartě Rootwater Thief.
Jako hráč se do historie zapsal především v souvislosti s PT Paříž 1997. V Paříži toho data se utkali nejlepší hráči světa ve formátu Mirage block constructed a Michael tento podnik nejen vyhrál vyzbrojen prvním úspěšným combo deckem v historii. Až do této doby neexistoval dostatečně konzistentní a silný combo deck, který by mohl vyhrát velký magicový turnaj. Formát Mirage block constructed však jeden takový vytvořil. Existovalo v něm několik velmi dobrých karet sloužících k manipulaci s knihovnou (Prosperity, Vampiric Tutor, Infernal Contract), velmi silné zdroje extra many (Squandered Resources, Cadaverous Bloom) a pochopitelně i Drain Life, který následně popravil nejednoho soupeře. Ve finále tohoto turnaje se potom setkali Mike Long a Mark Justice. Justice byl další velkou hvězdou pravěkého Magicu, takže šlo o tak divácky zajímavý zápas, jako by se dnes ve finále PT setkal například PV a LSV. Tato partie dala vzniknout jednomu z největších mýtů magicové historie. Podle Marka Rosewatera zde totiž vyhrál Long nad Justicem jednu hru na bluff v situaci, kdy již neměl v balíčku out na výhru, ale Justice se přesto vzdal, protože tehdy neznali účastníci top 8 decklisty svých soupeřů. Justice tedy neznal přesné složení Longova balíčku a netušil, kolik kopií Drain Lifu Long hraje. Long tedy údajně rozjel své combo a ukázal Markovi část své ruky s tím, že teď si už lízne celý balíček a prostě ho zabije s otázkou, zda mu tato ukázka stačí, nebo musí vše technicky provést. A Justice začal míchat na další hru.
Prosperous Bloom | Michael Long |
Main Deck | Sideboard |
4 Prosperity 4 Cadaverous Bloom 4 Squandered Resources 4 Infernal Contract 4 Natural Balance 4 Impulse 4 Vampiric Tutor 2 Memory Lapse 1 Drain Life 1 Elven Cache 1 Three Wishes 1 Emerald Charm 1 Power Sink 4 Undiscovered Paradise 3 Bad River 7 Forest 6 Swamp 5 Island | 3 City of Solitude 4 Elephant Grass 1 Elven Cache 3 Emerald Charm 1 Memory Lapse 1 Power Sink 2 Wall of Roots |
O mnoho let později však někteří hráči na základě dostupných záznamů a informací celou situaci rekonstruovali a dnes lze dosvědčit, že se to celé seběhlo poněkud jinak. Michael Long opravdu údajně hrál ve svém balíčku jen jednu kopii karty Drain Life. V první hře opravdu svůj Drain Life použil pro rozjezd comba, ale celou hru poté vzdal, protože se mu nepodařilo regenerovat dostatek many a nalízat knihovnu. Ve třetí hře[8] potom. světe div se, Long z balíčku vysajdoval Drain Life a pravděpodobně doufal, že prostě Justice ublafuje. Tuto hru však prohrál. Na čtvrtou a pátou hru potom do balíčku svůj Drain Life již vrátil[9]. Nejdrsnější moment, však přišel v poslední páté hře. Justice zahrál Coercion a v Longově ruce byl onen zmíněný jeden jediný Drain Life, kdyby ho tehdy Justice zahodil, neměl by Long jak vyhrát. Justice se však po první hře domníval[10], že Long hraje Drain Life ve více kopiích, a tak raději zahodil jinou kartu a prohrál.
Longův balíček z Paříže vešel později ve známost jako Prosperity a on sám tento balíček hrával ještě na mnoha dalších turnajích. Například na mistrovství USA roku 1998. Zde však bylo odhaleno, že Michael na jedné kopii klíčové karty Cadaverous Bloom doslova sedí. Tedy má kopii této karty vždy s sebou, přesněji pod sebou na své židli. Za tento prohřešek si vysloužil match loss, nicméně v celém turnaji nakonec obsadil druhé místo. Nikdo se tedy již nedozví, kolik soupeřů zabil topdeckem odněkud zpod stolu. Mimochodem Longova afinita[11] ke kartě Cadaverous Bloom byla tak silná, že byl „Bloom“ považován za jeho invitational kartu dávno předtím, než Michael tento turnaj opravdu vyhrál. Long vyhrál invitation a v roce 1998 a jeho karta Rootwater Thief spatřila světlo světa ve druhé sadě Masques Bloku[12].
Osobní zkušenost s Longem měl z našich účastníků PT například Miroslav Pavlíček, který se s ním utkal na PT Mainz 1998. Long si v rochester draftu nabral dvojici Fireballů a cítil se jako král stolu. Míra však prozřetelně zařadil do maindecku kruhy protekce od červené a vysloužil si tak do Longa místo deště ohnivých koulí spršku nadávek. Mimo toho Long, vědom si beznadějnosti své situace, volal na každou situaci rozhodčího a stále se mu nezdálo, že na něj soupeř může hrát kruh v základu a velmi pečlivě sledoval, zda opravdu borec odněkud z východní Evropy tapuje landy tak, jak se sluší a patří. O pár let později byl na invitational turnaji v Kapském městě Long diskvalifikován za nesportovní chování, čímž se stal jediným diskvalifikovaným hráčem v historii tohoto turnaje.
Osobní zkušenost s Longem měl z našich účastníků PT například Miroslav Pavlíček, který se s ním utkal na PT Mainz 1998. Long si v rochester draftu nabral dvojici Fireballů a cítil se jako král stolu. Míra však prozřetelně zařadil do maindecku kruhy protekce od červené a vysloužil si tak do Longa místo deště ohnivých koulí spršku nadávek. Mimo toho Long, vědom si beznadějnosti své situace, volal na každou situaci rozhodčího a stále se mu nezdálo, že na něj soupeř může hrát kruh v základu a velmi pečlivě sledoval, zda opravdu borec odněkud z východní Evropy tapuje landy tak, jak se sluší a patří. O pár let později byl na invitational turnaji v Kapském městě Long diskvalifikován za nesportovní chování, čímž se stal jediným diskvalifikovaným hráčem v historii tohoto turnaje.
Během PT Los Angeles v roce 2000 se zase Long dostal do sporu se členy tehdy legendárního teamu YMG. Ve hře o top 8 hrál s další legendou Darwinem Kastlem. Ten spolu se svým kolegou, který partii sledoval, obvinil Longa ze špatné randomizace balíčků (na základě toho co viděli a zvěstí které kolovaly během celého turnaje). Rozhodčí však v Michaelově systému míchání tehdy problém neviděli (formátem turnaje byl „maska draft“ a Michael měl v balíčku čtyři kopie 2/2 vlka za 4 many, který v momentě příchodu do hry hledá další kopie této karty v balíčku. Michael míchal balíček záměrně tak, aby si vlka lízl v každé partii, jak později dokázal na příkladu právě Kastleův přihlížející kolega Rob Dogherty). Long tedy prošel do top 8 a celý turnaj získal hořkou příchuť. Ta však částečně zmizela v momentě, kdy Michael prohrál v top 4. Ovace přihlížejících byly velkolepé.
Staré přísloví říká: „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“. Pomyslné ucho se utrhlo ještě v roce 2000. Během USA draft challenge, což byl prestižní „draftovací“ turnaj konaný každoročně těsně před mistrovstvím USA, kde byl Michael Long za nedostatečnou randomizaci balíčku již diskvalifikován a suspendován na jeden měsíc s DCI. Ano, tehdejší tresty byly poněkud měkčí. Zájem rozhodčích se Longovy postupně vracel jako bumerang. Na jednom z jeho posledních PT v Los Angeles roku 2001 jich už měl u hry místy jako dozor i více než diváků.
Je otázkou, zda tyto události vzaly Longovi pomyslný „vítr z plachet“, nebo se začal koncentrovat na jiné věci a zda ho opustila pomyslná „fortuna“, nicméně lze od této chvíle datovat jeho ústup ze slávy. Od tohoto momentu sice ještě získal dvě top 4 na týmových GP v Japonsku a USA, avšak to již byla jeho labutí píseň.
Málem bych zapomněl na USA nationals (Invasion-Odyssea) kam se na poslední chvíli skrz LCQ kvalifikoval i náš hrdina. První den byl na programu standard a výsledkem 3:4 neoslnil. Den druhý se však hrál draft a výsledek 7:0 zajistil Longovi ještě jednu poslední účast ve čtvrtfinále na mistrovství své vlasti. V partii o místo v národním týmu však nestačil na svého oponenta a zázračný comeback se nekonal.
WUG Madness | Michael Long |
Main Deck | Sideboard |
4 Adarkar Wastes 2 City of Brass 7 Forest 5 Island 4 Yavimaya Coast 4 Arrogant Wurm 4 Basking Rootwalla 4 Merfolk Looter 2 Mystic Enforcer 4 Wild Mongrel 4 Careful Study 4 Circular Logic 4 Counterspell 4 Deep Analysis 4 Roar of the Wurm | 4 Aura Mutation 4 Gainsay 3 Spellbane Centaur 2 Unnatural Selection 2 Worship |
Michael se však do historie Magicu zapsal i jinak. Byl jedním z nejčtenějších autorů internetových článků a jako deck designér mluví do Magicu téměř dodnes. Nesmazatelně se zapsal mezi hráče Vintage tvorbou strategie známé jako long deck, tedy combo balíčku snažícího se zahrát mnoho levných kouzel a zabít soupeře přes Tendrill of Agony nalezenou Burning Wishem. Jeho angažmá v této kauze vyústilo v omezení Burning Wishe a Lions eye Diamondu. Dále byl dvorním konstruktérem pro Davida Williamse v době Kamigawa bloku. David tehdy hrál na mistrovství USA Longovu verzi Enduring Idealu a na PT Los Angeles dokonce uhrál top 32 s Longovou verzí WRB Aggra.
PT Los Angeles | Michael Long |
Main Deck | Sideboard |
4 Bloodstained Mire 1 Forest 1 Mountain 1 Overgrown Tomb 1 Plains 1 Sacred Foundry 1 Swamp 1 Temple Garden 4 Windswept Heath 4 Wooded Foothills 2 Armadillo Cloak 4 Duress 3 Chrome Mox 4 Pithing Needle 2 Sensei’s Divining Top 3 Smother 2 Umezawa’s Jitte 4 Vindicate 4 Dark Confidant 3 Flametongue Kavu 1 Kataki, War’s Wage 4 Kird Ape 1 Mystic Enforcer 4 Watchwolf | 4 Cabal Therapy 4 Gerrard’s Verdict 4 Haunting Echoes 3 Kataki, War’s Wage |
Jak jsem řekl již v úvodu, proběhla po uvedení magicové síně slávy vášnivá debata mezi fanoušky, novináři a pamětníky o možnostech Longovy inaugurace. Je třeba říci, že i přes veškerou kontroverzi má stále mezi celebritami MTG své zastánce, jako třeba Randyho Buehlera, který se na Longovu adresu vyjádřil pozitivně například v rozhovoru, který jsem s ním vedl v roce 2009.
K dnešnímu dni však Long do síně slávy zvolen nebyl a jeho šance již nejsou příliš výrazné, takže ho asi čeká postupné zapomnění jako jiné známé hráče té doby. Nutno však připomenout, že někteří top hráči, kteří již v síni slávy jsou, se také nemohou pyšnit zrovna sportovním chováním a čistým štítem, pokud jde o podvody (například Olivier Ruel nebo Bob Mahr). Je tedy otázka, zda vnímat podvody pravěké fáze profesionálního Magicu stejně tvrdě jako dnes, nebo je brát jako svého druhu dějinnou normu. Téma podvodu je určitě velmi zajímavou oblastí turnajového Magicu, která by stála za hlubší prozkoumání, například formou kvalitativní studie, avšak je otázka, jestli by o tom i s odstupem času byli hlavní aktéři ochotni otevřeně mluvit.
Jaroslav Bílek
[1] Cílem článku není nikoho z uvedených hráčů osočovat či stigmatizovat. Jen je myslím, že je dobré o těchto věcech mluvit. Stejně jako by se podle mého názoru mohlo v současnosti více mluvit například o uplacení na mistrovství ČR v roce 1997 atd.
[2] Žánr ruských hrdinských epických básní o hrdinských činech bohatýrů.
[3] Williams se v tomto směru „proslavil“ především na mistrovství světa v Torontu. V top 8 hrál s balíčkem, ve kterém měl označeny všechny kopie karty Accumulated Knowlege. Když se mu však během čtvrtfinálového zápasu nakumulovalo těch akumulací v rukou již příliš, byl diskvalifikován z turnaje a na rok vykázán z turnajů pořádaných organizací DCI.
[4] Fuller na PT Venice v době Onslaught blocku hrál s označenými obaly, za což byl diskvalifikován.
[5] McCarrel byl diskvalifikován na mistrovství USA v době Invaze blocku. Přesně už nevím za co, ale domnívám se, že to bylo za nepovolenou manipulaci s balíčkem v top 8.
[6] Nutno přiznat, že zmíněné pravidlo poškodilo i reputaci samotného Hovviho. Stal se totiž prvním vítězem PT, který neporazil svého soupeře, a tak se mu až do momentu, kdy vyhrál své druhé PT v Římě, nedostávalo od ostatních hráčů tolik respektu, kolik by zasloužil.
[7] Je otázka, do jaké míry se dají tehdejší výsledky komparovat se současným profesionálním Magicem. Přeci jen dnešní úroveň průměrného hráče na PT je od tehdejších let naprosto odlišná a zároveň byl Long členem národního týmu USA v době, kdy se dala většina světa označit v porovnání s Američany za druhou ligu.
[8] Hrálo se na tři vítězné a stav byl 1:1.
[9] Pravděpodobně, protože prohrával 1:2 a nemohl riskovat, že by chtěl Justice combo opravdu předvést.
[10] Justice tedy pravděpodobně vycházel z předpokladu, že pokud by Long hrál jen jeden Drain Life, neremovnul by ho při rozjezdu svého comba.
[11] Afinita – vzájemný vztah, blízkost.
[12] Edice Nemesis.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře