Rozhovory
Rozhovor s Petrem Bocákem
Ahoj Petře, díky, že sis udělal čas na rozhovor pro CMUS. Část čtenářů tě bude určitě znát z období před deseti a více lety, kdy jsi patřil ke stálicím moravské MtG scény. Jak ses k Magicu vlastně dostal a jak tehdy hraní na Moravě vypadalo?
Děkuji za pozvání. S MTG jsem začal na základní škole, přibližně když vydali Urza’s Legacy. Detaily si moc nepamatuju, asi to někdo přinesl. Před MTG jsem hrál ještě Doomtroopery. Tehdá hrál každý kde to zrovna šlo, v Olomouci žádná herna nebyla a na první DCI turnaj jsem jel do Přerova a to už byl legální Planeshift.
Aktivní jsi byl i v různých sériích, jejichž jednotlivé turnaje se konaly po celé republice – pamatuju si tě například z turnajů Six Tour, kde jsi zpravidla pilotoval nějaký svůj neortodoxní build modrého kontrolu. Co pro tebe Magic v téhle době znamenal?
Vždycky mě bavilo vymýšlet anebo alespoň upravovat balíky podle sebe, takže pak vím, co v tom balíku mám a proč. Když jsem párkrát hrál balík z netu, tak to většinou byla katastrofa. V té době, na kterou se ptáš, jsem zrovna třeba na Six Toury jezdil, ale hráli jsme hlavně v hospodě a věděl jsem, že to nikam dál nevede, že Magic nebudu hrát na profi úrovni – neměl jsem na to drive. Snažil jsem se vždycky turnaj, který jsem hrál, vyhrát, ale nebyli jsme s kamarády zvyklí na drill testingu.
Zajímal ses už tehdy o starší karty a formáty?
Trochu ano. Okolo roku 2003 se objevila v Olomouci herna Ogří doupě, která vydržela rok, takže když mi někdo pujčil pár dualů, tak jsem hrával Legacy Landstill.
Pokud se nemýlím, tak po škole jsi začal pracovat pro Ernst & Young, v rámci práce pro tuhle firmu ses také přestěhoval do New Yorku, je to tak?
Je to tak, nastoupil jsem do týmu řízení tržních rizik. Partner zodpovědný za tento tým kdysi pracoval ve stejném týmu v NY, takže když v NY měli více projektů, než lidí, kteří by na nich pracovali, tak se mu podařilo domluvit, že tam několik z nás pošle pracovat. Práce mi tam vyhovovala a vzhledem k oboustranné spokojenosti došlo na transfer.
Představuju si správně práci pro kancelář Ernst & Young v New Yorku jako epizodu ze seriálu "Suits", obrovský korporát, kde každý pracuje 18 hodin denně?
To jak si to představuješ, tak to v zásadě je. Kancelář má třeba 5000 zaměstnanců, je tam docela živo. Co se týče pracovního vytížení, hodně záleží na oblasti, na kterou se zaměřuješ, pracovním nasazení přímých nadřízených, osobních ambicích a klientovi. V NY jsem byl s rodinou a plánoval jsem se vrátit do Čech, takže jsem měl důvod dojít domů v rozumný čas a na povýšení jsem moc nemyslel. Pro rychlý karierní postup by zcela jistě bylo nutno obětovat i část svého volného času, udělat nějaké nabídky, připravovat školení, což jsou aktivity, na které během práce u klienta přes den není čas. Takže člověk, který pracuje 18 hodin denně, to dělá v zásadě dobrovolně. Kdyby nechtěl, tak si najde jinou práci.
Jak sis v New Yorku našel cestu k Magicům? Zbýval ti na hraní karet kvůli práci nějaký volný čas?
Poprvé jsem hrál v NY Magic v roce 2015, když jsem tam byl na služebce – FNM o 50 lidech přímo v New Yorku. Byla to spíš taková masová záležitost, nikdo se moc nebavil s nikým, koho by neznal. Když jsem se pak v roce 2017 do NY přestěhoval na trvalo, několikrát jsem byl v herně The Bearded Dragon, která je v centrálním New Jersey, cca 40 mil na západ od New Yorku. Prostředí tam je nesrovnatelně příjemnější, jezdí tam třeba i hráči z Philadelphie. Dozvěděl jsem se přes Facebook, že pořádají Legacy, kde bude Old School sideevent. Na ten jsme se sice sešli jen tři, takže ani neproběhl, ale zahráli jsme si spolu u piva a pobavili se. Jeden z hráčů organizoval Old school setkání přímo v New Yorku, takže jsem se občas po práci zastavil.
Old School je formát čistě casual, nezávislý na Wizardech a na obchodech. Lidi, kteří se k formátu začali postupně od roku 2018 přidávat, jsou vesměs hráči, kteří hráli kdysi dávno kolem roku 1995 a teď se k Magicu vrátili čistě pro radost. Celé je to o tom, že vymýšlíš svoje vlastní balíky, na turnaji jsou pak hodnoceny balíky i pro kreativitu, za umístění se ceny nerozdávají. Obvykle každý donese jednu kartu, ze své sbírky, ty pak každý podepíše a rozdraftují se od posledního místa.
Mimo jiné jsou na tomhle formátu třeba povolené i Falling Star a Chaos Orb. Různé komunity pak mají vlastní ban listy a kritéria toho, co je legální a co ne – před časem jsem například v Las Vegas hrál na 3-0 stole s týpkem z Kalifornie, položil v každé hře Maze of Ith, pak se ukázalo, že hraje playset, přičemž ve většině komunit (včetně té, která organizovala dotyčný turnaj), je povolena jen jedna kopie.
Když už jsme u formátu Old School, jak ses k tomuhle typu hraní a sbírání vlastně dostal?
Old School mě zaujal již v roce 2015, kdy jsem si o tom přečetl na SCG a začal jsem skládat balíky. Skutěčně hrát jsem s nimi začal až po přestěhování do NY v roce 2017, ale to byla jen hrstka hráčů, jak jsem zmiňoval výše. Komunita pak ale začala růst a na turnaj, který jsme organizovali loni při MF New Jersey, už dorazilo 50 hráčů.
Platí stále, že v USA je obecně snazší přístup ke starším kartám?
To si myslím, že platí a bude platit vždycky. Mnoho hráčů Old Schoolu, které jsem potkal, se vrátili ke hře třeba po 20-25 letech, ale stále měli své karty z doby, kdy hráli. Těch, kteří jestě své karty na půdě neobjevili, bude ještě víc a budou je chtít prodat.
Zmiňoval ses, že v Americe jsou starší formáty brány hlavně jako casual události, kde je důležité si zahrát se starými, hezkými kartami. Jsou ale i tak hráči do nějaké míry soutěživí? V době před vypuknutím korony začaly být Old School turnaje v USA poměrně dost populární, například posledního velkého z roku 2019 se účastnilo 211 hráčů (Petr skončil na 26. místě, jeho balík můžete nalézt v "deck gallery" tady: https://www.eternalcentral.com/oldschoolew2019/).
Ano, Old School je výhradně casual formát, i když na velkém turnaji se pár soutěživějších jedinců objeví. Většinu soutěživých typů ale odradí to, že na OS turnajích nejsou žádné ceny pro vítěze. A možná také to, že na příliš competitive balíky se hledí trochu s despektem. Není třeba vzácný ani názor, že mít v balíku Serendib Efreety je nesportovní, protože jsou příliš silní.
Jakým způsobem poznamenala tvůj vztah k Magicu pandemie?
Pár týdnů bylo docela volněji, ale jak se oteplilo, tak jsme hrávali v parku v New Jersey.
Takže jsi pobýval v New Yorku i v loňském roce na jaře, kdy město zasáhl poměrně tvrdý lockdown?
Ano, ale před tím než všechno zavřeli, tak jsme už byli několik dní na home office. Já jsem bydlel 20km na západ v New Jersey, takže to byla docela velká úspora času, který jsem před tím trávil dojížděním do práce. Už před home office se začalo proslýchat, že třeba každá větší banka řeší plán na business continuance, pokud budou všichni na home office a nikdo nebude chodit ven. Můj život se po zavedení lockdownu omezil na práci doma a cesty do supermarketu. Touhle dobou také lidi začali vykupovat jídlo, na některé položky pak byla zavedena omezení množství, které je možné koupit, protože Američani by jinak nakoupili zásoby na dva měsíce dopředu.
Hodně hráčů Magicu během posledního roku, kdy v podstatě přestaly existovat papírové turnaje, vyzkoušela hraní na MTG Areně. Je to i tvůj případ?
Ne, online nehraju vůbec. Pro mě je Magic o tom, že se potkám s lidmi, neměl jsem tím pádem nikdy potřebu zapnout si počítač a trávit tam čas u karet. V dnešní době se hodně řeší hraní papírových karet přes skype nebo jiný video call software, Old School turnaje se takhle v USA hrály už dlouhou dobu, protože hráčů je málo a občas neměli jinak jak se potkat. Párkrát jsem si přes webku s někým zahrál, ale spíš proto, že jsem se chtěl s dotyčnými pobavit.
Dva balíky, které Petr hraje na Old School nejčastěji, často je i různě kombinuje
Kromě hraní se věnuješ také obchodování, a to opět do značné míry se staršími kartami. Jak by se podle tebe daly charakterizovat trendy, které se v ekonomice starších karet dějí v posledních letech?
Ano, z USA jsem se vracel loni v létě, od té doby jsem řešil rekonstrukci domu a k tomu jsem si vzal práci, které se můžu věnovat při tom, což je obchodování s kartami přes Market (BoltthebirdCZ). Začal jsem u starších karet, ale obchoduji se všemi kartami až po nové edice.
Ohledně trendů, u starších karet je nabídka omezená, takže je možné některé vykoupit třeba i za $1000 na TCG Playeru, pak to pár lidí vidí na mtgstocks.com a koupí si kartu, kterou do té doby nepotřebovali na Marketu. Chvíli pak trvá než se nabídka obnoví z vykoupených sbírek. Kdoví, kde by byly ceny karet, nebýt současné krize. Předtím 6 měsíců (Q4 2019-Q1 2020), klesaly a byly na docela přijatelných úrovních. V současné situaci nejde jezdit na dovolenou apod. a tudíž lidem zůstává více peněz na karty.
Velkým tématem je také reserved list, tedy seznam karet, u kterých se Wizardi zavázali nikdy je znovu nereprintnout. Cena těchto karet pravidelně skáče na nová, nečekaná maxima, je to ovšem podle tebe do budoucna udržitelné?
Je otázkou o jakých hodnotách se přesně bavíme, ale nárůsty na více jak 2-3x předchozí hodnoty obvykle nevydrží ani pár dní. Já se vždy snažím tyto karty prodat, případně postupně zdražovat jak to lidé nakupují pokud jsem jich měl víc, ale obecně preferuji prodat vše, co jsem měl.
Na druhou stranu, viděl jsem spoustu sběratelů, kteří sbírají Reserved List karty, tak jako se kdysi sbírali andělé, prostě od každé karty na RL jeden kus. To tu dříve nebylo a určitě to ovlivní ceny jednotlivých karet.
Je mi jasné, že následující otázka je v podstatě čistá spekulace, ale nedá mi to se nezeptat: tipnul by sis, zda Wizardi někdy poruší svůj slib o tom, že karty z reserved listu nikdy nevydají?
Já si myslím, že k tomu nemají motivaci. Příjmy z prodeje by musely vyvážit náklady na právní spory a případná vyrovnání. Zda a jaké odškodné by někdo zvládnul vysoudit asi nikdo nedokáže odhadnout, takže bezpečnější cesta k zisku je vydávat různé Double Masters VIP Edition a Collector Boostery.
V situaci, kdy jsou ceny "moderních" karet pravidelně sráženy nejrůznějšími reprinty, dává smysl dívat se na starší karty jako na investiční možnost. Je to něco, co bys doporučil?
Počet karet, které byly vytištěny zůstane už stejný, takže pokud někdo ‘investuje’ do MTG, tak v zásadě spekuluje na úspěch Hasbra, popularitu MTG, růst počtu hráčů a sběratelů. Zda je to pro daného člověka vhodná investice, tak to bych doporučil bych konzultovat s finančním poradcem.
Jaká je podle tebe budoucnost papírového Magicu obecně? A jakou roli v něm budou hrát starší, zatím více méně jen casual formáty?
Já si myslím, že pro mnoho lidí to je příležitost a důvod se potkat. Pokud jde o oficiální DCI turnaje, tak jsem naposled hrál Legacy v Atlantě (2019), předtím tak v roce 2018, takže budou asi jiní povolanější, kteří by mohli na tuto otázku odpovědět. Vzhledem ke specifických pravidlům v Old Schoolu (Chaos Orb errata, mana burn), tak z toho oficiální formát ani udělat nepůjde.
Díky moc za tvůj čas!
Za cmus.cz Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.