Pěkný rozbor. Jsem zvědavý, jaké změny ještě Kaldheim přinese až budou nové karty více "ohrané". 🤔
0 hlasů
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil druhé pokračování rozboru metagame, který je tentokrát zaměřen na Standard.
Ahoj, vítám vás u dalšího rozboru metagame. Tentokrát se podíváme na Standard.
Před třemi týdny nám vyšla edice Kaldheim, takže je nejlepší čas se podívat na to jak nám to změnilo formát a ukázat si, že sebou přinesl větší posun než někteří čekali. Kromě čtyř zbylých double faced a zasněžených zemí (snow-covered + Faceless Haven) nám přinesl i několik karet, které se okamžitě uchytily na několika formátech a na které se podíváme u jednotlivých balíčků. Když už jsme u toho vlivu na ostatní formáty, tak Tibalt's Trickery už byla zabanována na Modernu.
Rozebírat si budeme o Bo3, která má navíc sideboard, který má podstatný vliv na každý match up. Obvykle to kvůli němu mohou mít stížené lineární strategie a strategie na které v Bo1 nemusí mít většinou soupeřů ve svých 60 kartách efektivní odpověď. Pokud vás zajímá jak to všeobecně s rozdílem mezi Bo1 a Bo3 je, v rychlosti to popisuji ve svém článku Historic metagame.
Abych určil nějaký cut pro balíky, kterých si ukážeme 12, tak vycházím k nejúspěšnějším balíčkům z pohledu zastoupení v metageme za poslední 2 týdny. Žádné velké turnaje ze kterých by se dalo dobře vycházet momentálně nejsou a takto máme sice méně konkrétní, ale za to mnohem větší vzorek. Bohužel v tento moment ještě nejsou nikde žádná posbíraná konkrétní data ve větším objemu. Pokud o nějakých víte, budu rád, když mi dáte vědět, abych mohl článek updatovat. :)
Sultai není na standardu nic nového. S příchodem nové sady se v tomto decku ovšem najednou prosadilo Emergent Ultimatum, které umí zahrát rovnou Tibalt, Cosmic Impostor a skvěle se hodí do celkové strategie, které se zaměřuje na ramp a kontrolu hry, aby později zahrála svoje drahé kouzla, která dominují hru a to buď přímo nebo právě skrz ultimátum.
Na vrcholu je zaslouženě a myslím, že ho nečeká žádný zásadní propad. Má dostatek odpovědí pro agresivní balíčky a dostatek grindu pro dlouhé hry.
Jako u většiny balíků na ne 100% ustálené metagame hodně záleží na konkrétních buildech a to jak vašich, tak soupeřů. Proti aggru jste celkem dobře připraveni a po přežití prvních několika kol, byste se měli zařít upevňovat svoji pozici. Problematičtější bude Izzet Tempo, které vás snadněji může dostat pod tlak a ještě držet v záloze nějaké counterspelly. Stejně tak je to i proti Rogues, proti kterým jsme na tom ještě hůře.
Starý dobrý mono red. Moc zásadního se u něj nestalo. Umí být pořád agresivní a pořád porážet spoustu soupeřů a trestat je za jejich špatný keep úvodní ruky. Je to jeden z nesmrtelných archetypů a tak vždycky najdeme hráče, kteří s novou edicí dokoupí pár karet a pokračují se svým oblíbeným balíkem. I když bych na něj vsadil mnohem raději v Bo1, tak se mu zatím daří prosazovat i v Bo3. SPousta jeho umístění není však nijak zásadních a tak pokud bychom se začali v jeho podílu na metagame koukat více do hloubky, skončil by níže než na druhé pozici.
Vždy bude silný proti soupeřům jako jsou Rogues, které měli vždy problémy s rychlými soupeři. Problematičtější to naopak je proti Izzetu, který může mít víc než dostatek interakcí. Na začátku vývoje metagame to vypadalo, že Sultai bude pro RDW snadné sousto, ale jak se meta vyvíjí, tak to již neplatí. Pokud ovšem tento vývoj bude dále pokračovat je možné, že se více začnou prosazovat kontrolnější balíčky a pozice RDW se tím opět zlepší.
Před několika měsíci se rychle zjistilo, jak skvěle se mu daří v Zendikar Rising standardní metagame. Od té doby něco málo ztratil a metagame mu v tuto chvíli 100% nesedí, jinak by jeho podíl byl výrazně větší. Stále má ovšem všechny zbraně, které měl předtím. Konstantní vysoký tlak na soupeře, skvělé draw engine a Embercleave, který rozhoduje hru v momentu zahrání. Jako i mono redu i de vidíme Goldspan Dragon jako největší přírůstek do mainu.
Gruul Adventure má dost match upů vyrovnaných, což z něj dělá solidní volbu do neznáme metagame. Podobné šance na výhru budeme mít proti Sultai, White Weenie nebo Rogues. Proti mono red, kde proti nim půjdeme do defenzivnější role a pokud se zvládneme dobře na začátku bránit, mělo by to být pro nás celkem snadné. Z mojí zkušenosti při dobrém startu není neporazitelný ani Embercleave na který nemáme odpověď.
Balíček získat několik nových zbraní a začal se evolvovat směrem, který je trochu jiný než jsme znali ještě před měsícem. Rozhodně to balíčku ale prospělo, protože se pyšní nejlepším win rate na Bo3 plat-mythic žebříčku na MtGA. Dostal skvělý agresivní jednomanový drop Usher of the Fallen a dva bohy - Reidane a Halvar. Reidane zpomaluje soupeře jak díky svojí abilitě proti soupeřovým snow-covered zemím a zpomaluje soupeře, kteří už tak hrají pomalejší spelly. Halvar dělá naše equiplé a očarované bytosti mnohem nebezpečnější
Proti soupeřům jako Gruul nebo Naya Aventure pokud neztratíme start, měl by to pro nás být celkem snadný match up. Stejně tak své rychlosti využijeme proti Rogues, které by měli být obvykle záplavou našich bytostí zaplavení dříve než najdou způsob jak se efektivně bránit. Izzet balíků se bát nemusíte, ale nečekejte ani, že hry budou snadné. Hodně záleží na jejich verzi.
Rogues jsou deck, který nepotřebuje z nové sady vůbec nic a stále mu to stačí, aby si udržel svou pozici solidní volby. Nepotřebuje nic převážně proto, že většina karet byla vydána s cílem zapadnout do tohoto archetypu, a tak se mu i špatně hledají lepší varianty karet než ty, které mu jsou na míru. Navíc Sultai Ultimatum je pro něj dobrý match up, a tak i když trochu na ústupu, tak mu paradoxně nový top deck zlepšil postavení v metagame.
Pokud vám dělají problémy příliš agresivní soupeři, můžete splashovat zelenou a hrát Sultai. Lovestruck beast bude vždy dobrý štít proti pozemním bytostem a Scavenging Ooze nám může pomoci získat díky mill efektům i dost životů zpátky.
Všeobecně, cokoliv co na na nás snaží vyvíjet příliš tlaku hned ze startu je těžký match up. Takže proti sobě nechceme vidět příliš mnoho RDW nebo White Weenie. Naopak Sultai Ultimátum je přesně to co potkávat chceme a jelikož je to nejzastoupenější balík v našem listu, tak je to dobrý argument, proč hrát zrovna Rogues.
Naya Adventures jsou variací Gruul Verze. Kromě nové Ságy Showdown of the Skalds hrají ještě jako ochranu svého komba Sejiri Shelter. Comba, které můžeme hrát i v Gruul, ale ne všichni hráči se tak rozhodnou, protože Naya je pro tyto účely mnohem efektivnější shell. Kombo je jednoduché, zahrajeme draka, který je pro tyto účely díky své schopnosti nejlepší, zaútočíme, vytvořený Treasure obětujeme pro Unleash Fury, která vytvoří další token. A po combat damage zahrajeme Kazuul's Fury pro celkově 16 dmg. To obvykle samo o sobě stačí pro ukončení hry.
Začneme na pozitivní vlně, že Rogues pro nás nejsou špatný match up. Umíme tlačit a navíc hrozíme Showdown of the Skalds, které nám získá 4 další hrozby a posílí ty na stole. Podobně vyrovnaný bude i Izzet. Problémy máme proti heavy grind balíkům, které mají i interakci do začátku.
Balík, který je s novou sadou spokojený a jeho umístění v metagame je celkově dobré.
Nemáme zde dobrý match up se Sultai Ultimatum, které je v tuto chvíli velmi rozšířené. Problém nám dělá i mono green, navzdory tomu, že se tento match up díky Kaldheimu výrazně zlepšil. Naopak se zlepšovat se nemusel match up s Rogues, které jsou od začátku pro Rakdos dobrým soupeřem. Rogues, stejně jako další agresivní soupeři zapláčou nad Claim the Firstborn ve spojitosti se všemi sacrifice outlety.
Balík, který získal pár nových karet v podobě ság, které skvěle zapadají do jeho strategie, ale nijak radikálně ho nezmění, zvláště pokud se budeme držet pouze tří barev.
Hrajeme dostatečné množství zabíjení a Archon s armádou letců nám zajistí dostatek životů, aby aggra nad námi neměla navrch. Vypadlo by to, že to bude platit i u Rogues, ale proti nim jsou naše šance slabší.
Izzet může jít aggro cestou a potrestat pomalejší balíky a nebo může jít pomalejší snow tempo cestou. Správná volba záleží na konkrétní metagame.
Proti Naya a Gruul si musíme pohlídat, aby nás nepřejeli hned na začátku a zároveň aby nezískali větší karetní výhodu než my. Všeobecně to vnímám jako celkem vyrovnaný match up a to platí i o Rakdos.
Skvělý midrange balík, který získal pár dobrých karet jak proti Yorion balíkům, tak proti Rogues, které mu dělali problémy a kde si můžeme ovšem sami pomoci trochu rychlejším buildem než jak bylo standardem doposud.
Proti agresivním balíků máme osvědčené kombo Lovestruck Beast a Bonecrusher Giant, které zároveň fungují i dobře v pomalejších match upech díky Edgewall Inkeeper. Goldspan Dragon nám dává nové možnosti a to i deckbuildu. Nahradil Terror of the Peaks, kterého jsme chtěli trefit Ultimátem a ideálně na místě vyhrát. Takto se dá mnohem snadněji Ultimátum sideboardovat ven a nebo ho vůbec nezařadit do mainu.
Naya Adventures je dost vyrovnané. Minimálně do chvíle než zahrajeme Ugina a máme díky němu proti nim dlouhodobě lehkou výhodu. Zajímavě i proti Izzetu můžeme rozhodnout jednou kartou a tou je Koma, Cosmos Serpent.
Můžeme potkat jak mono green food, tak čistě klasické mono green stompy. Opět je to balík, který funguje podobně i když i něm můžeme najít několik nových posil.
Doom Foretold se ukazuje jako pro nás slabší match up, podobně jako Rogues. Oproti tomu RDW, Gruul, Naya a další Aggra to proti nám tolik dobré nemají. Máme dobré množství bytostí, které umí dobře blokovat a i dost odpovědí na jejich bytosti.
Jeden z méně oblíbených soupeřů, kvůli menšímu množství interakce, které máme s jeho hlavním plánem. V poslední době sice žádné zásadní karty nedostal, časem se z Boros varianty přešlo na Jeskai a tím se do základu zařadila Improbable Alliance. Ta mu umožňuje proti aggro balíkům déle vydržet a proti kontrolnějším balíkům snadněji zvítězit i bez Zenith Flare.
Cycling rozlišuje jaký typ Aggra proti nám stojí, zatímco Embercleave aggra nebo aggra, která mají dobrý reach jsou problematičtější, tak proti White Weenie jsme dokonce favorité. To vše díky tomu, že naše armáda 1/1 tokenů zde dělá mnohem větší práci. Proti Gruul a Naye je to někde mezi, naši tokeni umí dobře chump blokovat, ale mají způsoby jak to obejít.
Sultai Ultimatum nemá jak interagovat s naším plánem a Rogues nám dokonce pomáhají. Oba dva tím pádem jsou velmi dobré matchupy pro nás.
V tento moment to vypadá, že Sultai Ultimatum je na vrcholu, ale zdaleka nedominuje tak, jako Sultai control v našem Historic metagame rozboru. Při rychlém pohledu na February Kaldheim League Weekend vidíme, že Adventure decky jsou populárnější volbou mezi profíky a to především Naya. Pozadu nezůstali ani RDW nebo White Weenie, ale i naprostá většina metagame zde našla svoje zastoupení. Dá se tedy očekávat, že by se nám metagame mohla začít vyvíjet podobným směrem.
Pokud se ovšem nechcete řídit trendy, které určují populární (čti úspěšní) hráči, můžete v klidu popadnout Sultai, který v normálním poli bude stále nejlepší volbou. Chybu rozhodně neuděláte ani s Rogues, které zde mají dobrý match up a nebo jít ještě o level dále a hrát Jeskai cycling, který poráží oba dva předešlé.
Tak tím jsme se dostali až na samý konec. Pokud máte jakékoliv postřehy, podělte se o ně s ostatními dole v komentářích spolu s tím jaký je Váš balík to go v tento moment. Nezapomínejte, že meta ještě není 100% ustálená a většina balíků ještě hledá svůj optimální build, což může mít vliv na daný match up, a tak pokud jste objevili nějaký build, který podle Vás skvěle funguje můžete ho dolů napsat taky.
Všem díky za pozornost a jako vždy zase příště!
Pěkný rozbor. Jsem zvědavý, jaké změny ještě Kaldheim přinese až budou nové karty více "ohrané". 🤔
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře