V Ixalanu najdeme nové mechaniky a došlo i ke změně planeswalker rule, a tak si vše v tomto článku představíme a vysvětlíme a snad vás nic nezaskočí.

Vážené čtenářky a čtenáři,
Prerelease turnaje nové magicové sady Ixalan jsou za dveřmi a tedy si v dnešním Pravidlovém okénku shrneme, co nám přináší nového po stránce pravidel. Kromě několika nových schopností dojde i na několik dalších změn.
Nový keyword Explore
Co říkají pravidla:
701.38. Explore
701.38a Certain abilities instruct a permanent to explore. To do so, that permanent's controller reveals the top card of his or her library. If a land card is revealed this way, that player puts that card into his or her hand. Otherwise, that player puts a +1/+1 counter on the exploring permanent and may put the revealed card into his or her graveyard.
701.38b A permanent "explores" after the process described in rule 701.38a is complete, even if some or all of those actions were impossible.
701.38c If a permanent changes zones before an effect causes it to explore, its last known information is used to determine which object explored and who controlled it.
- Když chce nějaký objekt provést Explore, uděláte následující: ukážete vrchní kartu balíčku. Pokud je to země, dáte si ji do ruky. Pokud ne, dáte na „explorující“ objekt jednu +1/+1 značku a můžete se rozhodnout, zda ukázanou kartu nechat na vršku nebo ji dát do hrobu.
- Explore se provádí v celku. Na ukázání karty nelze nijak reagovat (a tedy třeba bytost podstřelit než bude o 1 větší). Například u výše ukázaného Sunrise Seekera musíte reagovat ještě než se vyhodnotí jeho enters-the-battlefield trigger.
- Explore jako takové nic necílí. I když tedy Sunrise Seekera v reakci na trigger nějak odstraníte, stále se Explore provede. Sice se nikam nemůže dát +1/+1 značka, zbytek ale proběhne normálně.
Nový ability word Enrage
- Enrage sdružuje schopnosti, které čekají na to, až jejich nositel obdrží nějaké zranění. Každá pak umí něco jiného.
- I když bytost s Enrage kvůli udělenému zranění zemře, schopnost se spustí a následně vyhodnotí.
- Bojové zranění se udílí najednou. Pokud bytost s Enrage bojuje s více jinými bytostmi, které jí udílí zranění, Enrage se spustí jen jednou.
- V případě, že je zranění vypreventováno (Blinding Fog), Enrage se nespustí.

Vracející se ability word Raid
- S Raid jsme se poprvé setkali v Khans of Tarkir bloku. Pod Raid spadají schopnosti, které zajímá, zda jste v právě probíhajícím kole útočili nějakou bytostí. Pokud ano, stane se něco navíc.
- Raid se stará pouze o to, zda byl vyhlášen nějaký útok. Nemuselo dojít k zranění a nezáleží na tom, kolik bytostí útočilo.

Vehicle a Crew
- Vozítka jsou zřejmě hodně oblíbená, takže se s nimi po Kaladeshi setkáme i na Ixalanu. Tentokrát půjde o lodě namísto thoptér a vlaků.
- Když Vehicle dostaneme do hry, jedná se o normální artefakt, který toho obvykle mnoho nedělá. Vozidlo lze ale osadit posádkou a tím se z něj do konce kola stane nadprůměrně veliká bytost.
- Pro „rozvinutí plachet“ takové lodi je třeba, jako aktivační cenu, tapnout nějaké bytosti s celkovou silou minimálně tolik, jaké je číslo za Crew. Může se jednat o jednu či více bytostí. Součet jejich sil může být i větší.
- Schopnost Crew lze použít i u již oživeného vozítka. Kdybyste například nutně potřebovali nějakou bytost mít tapnutou. Nebo kdyby bylo třeba mít tapnutý Vehicle samotný (ano, již oživený Vehicle se může tapovat „sám do sebe“).
- Je možné, že oživený Vehicle bude mít „summoning sickness“. Pokud tedy dostanete na bojiště Vehicle a hned ho s pomocí další bytosti oživíte, nemůže útočit a používat své schopnosti, jež mají ve své aktivační ceně.
- Na oživení Vehicle ale lze bytosti se „summoning sickness“ využít. Typicky tedy vynesete novou bytost, hned ji tapnete pro oživení lodě, kterou máte na bojišti z minulého kola, a s lodí útočíte. Full sail!
- Schopnost Crew lze aktivovat kdykoliv. Tedy i v soupeřově kole a vozítkem blokovat. Nebo například v reakci na to, že soupeř vaši bytost zabíjí nějakým bleskem, ji ještě můžete tapnout do Crew.
- Vehicle je artefaktový typ, ne typ bytosti. Nelze tedy například při zahrání karty Vanquisher’s Banner jmenovat “vehicle“.

- I poté, co byla nějaká nepřátelská loď uživena, máte ještě okénko, kdy se můžete takového vehiklu zbavit nějakým instatním trikem (před deklarací útočníků nebo obránců).
- Kvůli vehiklům se malinko upravovala turnajová pravidla o shortcutech, jak jsme zmiňovali v dřívějším článku.
Oboustranné karty
- I v Ixalanu narazíme na oblíbenou mechaniku oboustranných karet. Tentokrát se jedná o artefakty a očarování, které se při splnění určité podmínky „promění“ na země, jež umí něco hodně užitečného.
- Oboustranná karta standardně funguje tak, jak je napsáno na její lícové straně. Pouze na bojišti se občas může „otočit“ a tím úplně změnit své charakteristiky. Kromě converted mana costu; ten se stále řídí podle lícové strany. Spires of Orazca tak má converted mana cost 2, přestože se jedná o zemi.
- Jakmile otočená karta opustí bojiště, ihned se otočí zpět a platí opět jen líc.
- Abyste mohli s oboustrannými kartami hrát, musíte mít buďto balíček obalený neprůhlednými obaly nebo mít v balíčku místo těchto karet takzvané checklisty (dají se najít v boosterech) a samotné oboustranné karty mít připravené stranou.
- Pozor na různé obaly světlejších odstínů, kdy se u některých výrobců občas stane, že rub karty malinko prosvítá.
- Pokud používáte checklisty, musíte mít i všechny potřebné normální karty (ne, neušetříte tím, že si koupíte jen checklisty :-D ).
- Osobně doporučuji při turnajovém hraní používat checklisty a nebo mít po ruce další kopie té samé oboustranné karty, jež použijete jako rubovou stranu po transformování. Nejhorší totiž je zbytečně při hraní ztrácet čas otáčením karty v obalu. I když u ixalanských karet to nebude tak strašné jako s vlkodlaky, kteří se otáčeli tam a zpátky neustále :o)

Planeswalker uniqueness rule a Legend rule
- S příchodem Ixalanu se po čase opět významně změní pravidlo omezující na bojišti počty planeswalkerů stejného typu.
- Staré pravidlom říkající, že na bojišti smíte mít jen jednoho planeswalkera daného typu, se úplně ruší.
- Všichni planeswalkeři (i ti již vydaní dostanou errata) budou mít nově supertyp Legendary. Začne se tak na ně vztahovat již existující pravidlo o legendárních permanentech.
- Dle nových pravidel tedy nebude možné mít najednou na bojišti více planeswalkerů se stejným jménem (stejně jako dříve). Bude ale možné mít na stole třeba armádu Jaců, jen každý musí být v „jiné inkarnaci“ (tedy s jiným jménem karty).
- Za mě jasný flavor fail, ale hádat se nebudu. Ostatně na českém mistrovství republiky už nám hráči ukázali, jak to bude vypadat :-D

Hostage Taker
Při vytváření této karty pracovníci R&D oddělení udělali drobnou chybku, když si neuvědomili, že by mohla zacílit sama sebe. Proto, ještě před vydáním, dostává Hostage Taker errata. Aktuální text karty zní:
When Hostage Taker enters the battlefield, exile another target creature or artifact until Hostage Taker leaves the battlefield. You may cast that card for as long as it remains exiled, and you may spend mana as though it were mana of any type to cast that spell.

Otázky pro začínající brouky Pytlíky
Níže mám pro vás několik pravidlových otázek. Zájemci nechť své odpovědi sdělí do komentářů. V průběhu příštích 14 dnů si otázky vyřešíme.
Costly Plunder + Treasure
Máte na bojišti Treasure a chcete seslat Costly Plunder. Lze Treasure využít na zaplacení many za Plunder a zároveň ho do Plunderu obětovat? Proč ano, proč ne?

Jurský park
Bojová situace: před bojem sešlete Rile na své Sun-Crowned Hunters. Následně s dinosaury zaútočíte. Oponent zablokuje svým 3/3 dinosauřím tokenem.

Na Sun-Crowned Hunters a soupeřova dinosaura sešlete Pounce. Soupeř v reakci na Pounce sešle Blinding Fog.

Jak celý boj proběhne? Co po boji na bojišti zůstane? A kdo přijde o kolik životů?
Přeji hodně štěstí a zábavy na prerelease turnajích!
Milan Majerčík
Zdroje: Ixalan Release Notes
Rýchly rozbor Strixhaven - 1. část
Díky za podařený rozbor nové edice! Vždycky se těším, že na CMUS nahlédnu pod pokličku novým kartám. Velmi souhlasím s autorem, že se...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2021
Suspend není "alternativní cast". To, že si exilneš kartu z ruky ze hry neznamená, že ji sesíláš (podobně jako u Foretellu). Každopádně...
všechny komentářeStředeční výhledy 7/2021
cau, mohl by jsi dát správne odpovědi k minulým vyhledům?díky
všechny komentářeRozhovor s Petrem Bocákem
Super rozhovor.:-) Taky jsem o existenci OS nevěděl a vypadá zábavně. Z podobných důvodů jsem se vrátil k MTG po několika letech, jen s...
všechny komentářeHororová desková hra Monstrum: Frankensteinovi dědicové
Zajímavá hra a zajímavá recenze :-)
všechny komentářeIzzet Prison, aneb rozbor balíčku na Legacy
Díky, přesně. :)
všechny komentáře