jenom technická, jak přesně se umí decay zbavit hedron alignmentu? :-) spíš bych se bál nějaké te scavenging oozy, která se postará, aby to v hrobě nebylo nikdy.
0 hlasů
Vítejte u constructed rozboru Oath of the Gatewatch, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Které karty by neměly chybět ve vašem balíčku a které nestojí ani za zmínku? To a mnohem víc se dozvíte v tomto rozboru.
Na začátek bych rád uvedl několik faktů o této edici:
Jedná se o rozšiřující sadu, která čítá 186 karet a zároveň se jedná o poslední sadu Battle for Zendikar bloku. Pokud jste se ještě nezorientovali v novém systému bloků a rotace, tak vězte, že s další velkou sadou, což bude v dubnu Shadows over Innistrad, ze standardu odrotují Khans of Tarkir a Fate Reforged.
Hlavní mechanika edice je jednoznačně devoid, a poprvé v historii magicu můžeme nalézt v manacostech a aktivačních abilitách symbol bezbarvé many. Tenhle symbol nemá nic společného s „generic manou“, která označovala libovolný typ many. Nový symbol naopak představuje konkrétně bezbarvou (colorless) manu, jakou jsme mohli doteď na standardu získat například díky „kousačkám“, nebo utility zemím jako Mage-Ring Network, Rogue’s Passage apod.
Aby bylo možné tyhle karty lépe hrát, vymysleli nám Wizardi nový typ basic landu, který nese název Wastes.
Ačkoli se nejedná o nový typ barevné many, z funkčního hlediska to tak je. Na rozdíl od phyrexiánské many tohle totiž není free splash pro každý deck, právě naopak. Skoro by se dalo říci, že se jedná o šestou barvu many, která ale na rozdíl od ostatních barev nemá skoro žádnou fixaci (na dvojce to opravdu platí, s výjimkou Evolving Wilds).
Většina dvojkových decků měla doteď manabase složenou z Feček, Tango landů (daleko prozaičtější označení než Battle landy, a proto ho mám radši) a případně Tripple landů z Khans of Tarkir. Naštěstí nám v této edici vyšlo několik zemí, které by s tímto problémem mohly pomoci. I tak si ale myslím, že pro většinu decků bude platit, že buďto budete chtít hrát deck složený převážně z devoid karet, nebo o ně vůbec nebudete mít zájem.
A teď už se můžeme vrhnout na jednotlivé karty. Každá sekce bude rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově.
PS: Devoid karty s barevnými symboly v manacostech budou samozřejmě zmíněny u jednotlivých barev.
Kozilek, the Great Distortion – druhý z eldrazi titánů se nám vrací v nové podobě. Podle mě bude fajn v Eldrazi rampě, ale není tak dobrý, jako Ulamog. Na Ulamogovi je samozřejmě fajn, že když jste pozadu, tak můžete exilnout dvě soupeřovy největší hrozby.
Kozilek je zase lepší v grindy soubojích, kde ho ideálně zahrajete jako vaši poslední kartu a líznete tak sedm. Jelikož triggeruje při castění, tak je pro soupeře zároveň dost těžké se ho zbavit, jelikož většina removalu je za dvě a tři many (takže ideální bude Murderous Cut nebo Ob Nixilis), což byste měli v pohodě zvládnout zkántrovat.
Dvě bezbarvé many v mancostu by neměl být problém, když máte k dispozici Shriny a Sanctum. A možná to paradoxně bude rozhodující důvod, proč hrát UG verzi rampy, jelikož ta má navíc Yavimaya Coast.
Na dalších formátech to z Kozilkem moc růžově nevypadá. Tron podle mě na deseti manách radši zahrajete Ulamoga, jelikož když začnete hrát jednu hrozbu za druhou, tak na pár extra kartách už moc nesejde. A v jednokarťácích jsou zase příliš velkým omezením dvě berbarvé many (a původní Kozilek je proto třeba v takovém Animarovi daleko lepší).
Reality Smasher – tohle je karta, která by se v potenciálním devoid aggru měla hrát zcela určitě v playsetu. Skvělý poměr cena/výkon, ale hlavně jistota, že projde i přes nějvětší bytosti (Siege Rhino, Tasigur) v kombinaci s velmi nepříjemnou abilitou, co se týče spot removalu (s výjimkou Crackling Doomu), z něj dělá velmi úderného finishera.
Je dost možné, že se uchytí i na modernu, v agresivní verzi Eldrazi decku, která nebude hrát Oblivion Sowery.
Thought-Knot Seer – když Vendilion Clique, tak pro všechny! …tedy pokud máte dostatek bezbarvých zdrojů.
Máme tu čest s jednou z nejuniverzálnějších karet v celé edici. Nevím úplně, jestli až tak univerzální, že by o ni měla zájem Eldrazi Rampa, jelikož na čtyřech manách je tam určitě lepší Vegetace a taky proto, že nejlepší karty proti rampě jsou jednak rychlé agresivní bytosti a potom levná disrupce jako Duress, Despise a Infinite Obliteration, což jsou všechno karty, které soupeř stihne zahrát dříve, než Seera dostanete do hry. Pokud chcete ochránit své finishery, pořád bude asi lepší dát do sidu karty jako Negate a Dispell.
Teď už lze reálně uvažovat o nějakém devoid aggru, což bude pro Seera ten pravý deck. Na rozdíl od Vendilion Clique totiž soupeř nedostane kartu hned zpátky (a exile může vzápětí využít třeba Wasteland Strangler) a zároveň velmi oceníme čtyřku v obraně, protože v poslední době vidíme všude playset Fiery Impulsů a Kolaghan’s Commandy.
A nemůžu samozřejmě opomenout ani Eldrazi na modernu. S playsety Eldrazi Templů a Eye of Ugin, budeme moc Seera zahrát už ve druhém kole. Deck tak získá další interakci do prvních kol, která mu zatím chyběla.
Myslím si, že tenhle deck má obrovský potenciál, a pokud ho uvidíme na PT, tak je dost pravděpodobné, že karty jako Eye of Ugin a Eldrazi Temple můžou cenově poskočit o stovky porcent (a že už teď nejsou úplně nejlevnější).
Honorable mentions:
Eldrazi Mimic – úplně se mi nelíbí, že v lategame je to jenom tuctová vanilka, ale pokud budete hrát pašíky po křivce, tak může být ve druhém kole docela fajn. Zajímavé je, že s Eye of Ugin ho můžete hrát zadarmo a že tvoří kombo s Phyrexian Dreadnoughtem.
Matter Reshaper – pokud se bude na standardu hrát nějaké to deviod aggro, tak tohle bude celkem fajn medvěd, který bude přinášet výhodu dva za jedna. Trochu škoda ale je, že nemůže dát do hry Hangára ani Endless One. Kdyby ale bylo k dispozici více lepších trojmanovek, tak bych se asi nezlobil, kdyby se mi Reshaper do decku nevešel.
Spatial Contortion – ideální trik pro agresivní devoid deck. V úvodních kolech se zbaví menších bytostí jako Jace, Soulfire Grand Master, nebo Mantis Rider a potom může posloužit jako myška, třeba v kombinaci s Reality Smasherem.
Warping Wail – bezbarvý „charm“ vypadá na první pohled velmi užitečně, ovšem s výjimkou toho, že se umí efektivně zbyvit Jace, mi přijde hodně podprůměrný. Na dvojce v tuhle chvíli nejsou takřka žádné sorcery, s výjímkou Painful Thruths a rampících spellů v Eldrazi Rampě a ani jedno by devoid aggru nemělo nijak zvlášť vadit.
Deck, ve kterém by Wail mohl být asi nejzajímavější, je modernová Affinita. Umí se totiž vypořádat s několika problémovými sidovkami – Shatterstorm, Kataki, nebo Spellskite.
Eldrazi Displacer – kdo by neměl rád blinkování, že? Momentary Blink byla svého času velmi oblíbená karta a podobně na tom byl třeba i Venser (the Sojurner). Proto si myslím, že i Displacer bude mezi hráči velmi oblíbený.
Na rozdíl od výše zmiňovaných karet má jednu velkou výhodu, jelikož s dostatkem many můžete blinkovat vícekrát za kolo. Pokud se podíváme na standard, tak několik zajímavých bytostí s etb-abilitami se nachází v Abzan barvách, takže bychom mohli využít toho, že v Abzan barvách máme hned dvě kousačky a tomu mírně přizpůsobit deck.
Nejlepší kamarád s Displacerem by měl samozřejmě být Siege Rhino. Osobně jem skoro obrečel odrotování Whip of Erebos, ale teď se opět blýská na lepší časy. Protože není moc zlomyslnějších způsobů, jak zabít soupeře, než že mu prostě dáte třeba pět nebo šest triggerů Rhina za hru (to je mimochodem moje oblíbená vzpomínka z GP Krakov, když jsem Aleandra Hayna zabil díky šesti triggerům ze Sloníka).
Další zajímavé karty v Abzan barvách, které se dají blinkovat, jsou například Nissa, Gilt-Leaf Winnower a pro fajnšmekry i Greenwarden of Murasa. A najde se i dvojice bytostí v červené – Pia a Kiran Nalaarovi a Abbot of Keral Keep. I v Mardu máme dvojici kousaček, takže to by mohla být druhá možnost, jak Displacera uplatnit na dvojce.
Také je nutné zmínit, že Displacer umí blinkovat i soupeřovy bytosti, takže mu s dostatkem many můžete prostě všechno tapnout a dorazit ho útokem. Dobře se budou blinkovat hlavně Hangarback Walkeři na druhé straně stolu :)
Samozřejmě, že Displacer bude i skvělá casual karta do jednokarťáků, cube, a podobně. Z dalších pěkných interakcí mě napadá například Sun Titan v Emeria Controlu na modern (ovšem tam je to horší, co se bezbarvých zdrojů týče) a pak oldschool kombo s Palinchronem.
Linvala, the Preserver – oproti původní Linvale je tohle čajíček, ale v kontrolu by nemusela být vůbec špatná. Šest man je sice hodně, ale pokud splníte vechny podmínky, tak za šest man dostanete dva letce s celkovým útokem devět a pět životů, což by mělo být dostačující k ovládnutí situace na stole.
Samozřejmě, že Linvala nebude pro každý kontrol. Například Esper Draci o ni nebudou stát vůbec, ale do Mage-Ring Esperu, který jiak hraje z bytostí jenom Jace, by mohla zapadnout pěkně.
Oath of Gideon – nové Oathy jsou velmi zajímavý cyklus karet. Žádná z nich není vyloženě broken, ale všechny vypadají celkem hratelně. Bílá se skvěle hodí do BW Tokenů, kde jednak pěkně pasuje do křivky, ale hlavně bude parádní s trojicí planeswalkerů Gideon, Sorin a Ob Nixilis.
Dobrá mi přijde zejména se Sorinem, jelikož dá soupeři pouze jedno kolo, než dáte emblém, což je prakticky instatní výhra proti deckům jako Esper Dragons, nebo Dark Jeskai.
Honorable mentions:
Call the Gatewatch – Abzan určitě nebude chtít přeskočit celé třetí kolo kvůli tomu, aby si našel Gideona, ale rampa nebo kontrol by klidně tři many pro najití Ugina investovat mohly. Hlavně Rampa by o tuhle kartu mohla stát, protože dát Ugina v pátém nebo šestém kole je skoro vždycky okamžitá záruka výhry, a jeden z hlavních problémů decku byl nekonzistentní draw, což takové karty výrazně zlepšují. Hlavní barevné kombinace rampy ovšem byly Rg a Gu, což Callu zase tolik nenahrává…
Immolating Glare, Searing Light – skoro v každé edici je nějaký levný bílý removal. Pathu nebo Condemnu se asi jenom tak nedočkáme, nicméně v UW Controlu se celkem běžně hrávaly karty jako Celestial Flare, takže pokud by se prosadil, tak by se minimálně Immolating Glare mohla vejít.
Stone Haven Outfitter – nejsem si jistý, jak moc je tahle karta competitive, ale možnost si sestavit vlastní Skullclamp s něčím jako je Mortarpod nebo Evolutionary Leap je docela lákavá.
Ostatně Puresteel Paladin byl také dlouho bulk rare, dokud někdo nepřišel s nápadem hrát deck plný equipmentů za nula a Retract. Třeba se něco podobného někomu podaří vymyslet i s Outfitterem.
Crush of Tentacles – pokud stále pochybujete o tom, zda-li je varianta s modrou nejlepší verze Eldrazi Rampy, tak tohle by Vás mělo definitivně přesvědčit. Jedná se o pěknou setup kartu – získáte velkou výhodu v tempu a soupeř se bude muset vypořádat s tokenem, ke kterému další kolo přidáte Ugina, nebo jednoho z dvojice eldrazi titánů.
S touhle kartou jsou zároveň dvě docela pěkná „komba“. První je s Oath of Nissa, které můžete zahrát, čímž aktivujete surge a potom si ho vrátíte a můžete znovu zahrát. Druhé kombo je pak pro ty největší fajnšmerky. Pokud máte deset man, tak můžete zahrát Den Protectora jako morph, odmorphovat, vrátít si Crush, zahrát ho, a takhle to můžete dělat každé kolo. Pro extra value se to doporučuje zkombinovat ještě s Oathem.
Oath of Jace – tady už jde veškerá randa stranou. Osobně si myslím, že tohle je jedna z nejlepších karet v edici. Ze starších karet se nabízí srovnání s Compulsive Researchem, což je doteď jeden z nejlepších prolizů na formátech jako cube, nebo EDH, což samo o sobě svědčí o velké kvalitě téhle karty.
Na dvojce to ale bude dělat ještě mnohem víc. První pěkná synergie je s Jacem, kterého tak budete moci flipnout hned ve třetím kole. Naprosto parádní to pak je s delve kartami jako Dig Through Time, Treasure Cruise, nebo Tasigur.
Ideální podle mě bude jednak do decků s Monastery Mentorem (viz Esper Midrange Vikrama Kudvy z SCG Open) a pak do kontrolů, které s kartami jako Narset a Ob Nixilis budou navíc moci využít i extra scry.
A díky takto masivnímu prolizu zároveň budou mít větší value one-ofy. Možná si pamatujete, že někteří hráči hráli v mainu jednou Halowed Moonlight, nebo Silumgar’s Command. S playsetem Jaců a Oath nebude problém se k takovým kartám dostat skoro v každé hře. Podobně to bude i s Uginem, což je pro kontrol s minimem winkondicí ve většině her klíčová karta.
Honorable mentions:
Comparative Analysis – instatní Divinace by se mohla hodit do decků s Monastery Mentorem, které se v jednom kole snaží zahrát více levných spellů. Na druhou stranu teď máme Painful Thruts a Oath, takže si nemusíme špinit ruce s druhouligovým prolizem.
Dimensional Infiltrator – 2/1 flying za dvě many nejsou nějak oslnivá čísla a nezachrání to ani flash. Ovšem za pozornost sotjí, že druhá abilita představuje celkem rozumný způsob, jak aktivovat procesory typu Blight Herder a Wasteland Strangler.
Hedron Alignment – podobné karty často pobízejí ke stavbě různých brew, které jsou ale ve většině případů neúspěšné. Nicméně Alignment zmiňuji, protože je docela zajímavý na legacy. Konkrétní karta, která mi s ním přijde zajímavá, je Intuice.
S nekončcím prolizem by neměl být problém se dostat ke všem kopiím. A z hrobu do exilu mu může pomoct něco s delvem, ideálně asi Tasigur, nebo Murderous Cut. A další možnost je samozřejmě exilnutí do Forsáže.
Sphinx of the Final Word – tahle karta je podle mě mezi lidmi hrozně přeceňovaná. Spousta lidí vidí hexproof a can’t be countered a hned přemýšlí o UW Controlu. Ve skutečnosti je Sfinga dost špatná proti Crackling Doomu a hlavně pokud chci hrát kontrol „bez winkondice“, tak je pořád stokrát lepší Pearl Lake Ancient a hlavně pak Ugin.
Void Shatter – exilování je teoreticky dobré proti kartám jako Kolaghan’s a Ojutai’s Command, ale v kontrolu nejčastěji potřebujete interakci za dvě many a co se týče kántrování do lategame, tak bych dal raději přednost Scatter to the Winds.
Flaying Tendrils – Ob Nixilis nepomáhal zachránit Zendikar a možná že i kvůli tomu je v černé opravdu dobrých karet jako šafránu (a nemáme kvůli tomu černý Oath). Zachraňuje to alespoň podstatně vylepšený Infest.
Půjde o jednu z nejlepších sidovek proti 4C Rally, jelikož exilování tenhle deck naprosto zpacifikuje. Kromě toho, že to z Rally dělá mrtvou kartu také obchází Zulaport Cutthroata, Catacomb Siftera a Grim Haruspexe. Sice je to neefektivní, když je na stole Nantuko Husk, ale zase nemůžeme chtít úplně všechno.
A samozřejmě, že Tendrily budou výborné i proti klasických agresivním strategiím, jako je Atarka Red, nebo BW Warrioři.
Honorable mentions:
Bearer of Silence – dvoudropy s výhodou pro lategame jsou do aggra jako dělané, a tady máme navíc i evasion. Pokud se bude devoid aggro hrát, tahle bytost tam velmi pravděpodobně bude, i když asi ne v playsetu.
Corpse Churn – není to úplně graveyard enabler, který chceme zahrát ve druhém kole, ale díky instatnímu speedu by mohlo jít o celkem užitečnou kartu. Na standardu nejlépe interaguje s naprosto zapomenutou Sidisi a další využití by mohlo být v různých jednokarťácích, jako je třeba Tasigur.
Grasp of Darkness – velmi solidní removal, ale minimálně do rotace ho na standardu neuvidíme. Pro většinu decků je příliš složité mít dvě černé many ve druhém kole, a ty, které by ho teoreticky využít (BR Aggro), dají zřejmě přednosti kartám jako Roast a Murderous Cut, jelikož zabít Siege Rhina je prostě základní požadavek u libovolného removalu (snad s výjimkou jednomanových blesků).
Kalitas, Traitor of Ghet – čtyřdropy bez okamžitého vlivu na hru nejsou nic, z čeho bych byl nějak nadšený, ale schopnost vypnout Rally the Ancestors a extra value pro náš spot removal, to jsou celkem fajn ability. Ideálně bych Kalitase viděl jako vrchol křivky v nějakém agresivním decku.
Reaver Drone – když už tu konečně máme pěkný one-drop, tak by byla opravdu škoda to devoid aggro nevyzkoušet.
Chandra, Flamecaller – po dlouhé době tu máme opět šestimanovou Chandru. Původní Chandra Ablaze byla celkem propakdák, naproti tomu Chandra Flamecaller vypadá velmi hratelně. Nebude to ani náhodou taková pecka jako Elspeth, Sun’s Champion, ale ve správně postaveném decku bude fajn.
Ideální deck pro ni byl mohl být vícebarevný midrange, nejspíše nějaká hodně kontrolní verze Mardu.
Zajímavé je, že na její ability se dá dívat různými pohledy. Podle mě je plusová abilita ve skutečnosti ultimátka. Jako první ideálně použijete mínusovou abilitu, čímž vyčistíte stůl a poté začnete Chandru plusovat.
V Mardu máme aktuálně k dispozici velké množství planeswalkerů (Gideon, Sorin, Ob Nixilis, Sarkhan), skvělou karetní výhodu v podobě Painful Thruts a velké množství removalu. Samo se tak nabízí hrát ho jako kontrol bez bytostí.
Prostřední Chandřina abilita ovšem tak nějak vybízí k tomu, abychom hráli karty jako Jace a Treasure Cruise. Možná že tak vznikne nová verze Dark Jeskaie, nebo Grixis Kontrol. Ostatně už teď často platilo, že decky měly přístup k tak velkému množství prolizu a removalu, že hry rozhodovaly karty jako Ob Nixilis. A do téhle strategie se Chandra skvěle hodí.
A když už zmiňuji Treasure Cruise a Jace, tak samozřejmě nemůžu opomenout Sphinx‘s Tutelage, která je pro Chandřinu nulovou abilitu jako dělaná.
Kozilek’s Return – instantní hromadné ničení, to zní samo o sobě dost zajímavě. Teprve až s druhou částí textu to je ale to pravé ořechové.
Jeden z největších problémů dosavadní Eldrazi Rampy byl velmi špatný matchup s extrémně agresivními decky jako Atarka Red, nebo BW Warrioři. Už teď jsme ale měli k dispozici Radiant Flames, takže na tom se tolik nemění.
Zcela zásadní je ale druhá část karty. Zahrát velkého eldrazi a přitom nezkántrovatelně smést celý soupeřův stůl je přesně to, co Eldrazi Rampa potřebovala. Ideální by měl Return být právě s Kozilkem. I když ho soupeř zkántruje, tak skončíte s plnou rukou a soupeř bude mít ve hře nanejvýše nějakého planeswalkera, což už by poté neměl být problém vyřešit.
Je tak možné, že se dočkáme RG verze rampy, které bude hrát playset Kozilků a Returnů, a UG verze, která bude hrát Crush of Tentacles a playset Ulamogů.
Return by se dokonce mohl uchytit i na modernu. První možnost je Jund, kde by mohlo jít o pěknou sidovku proti Lingering Soulům, a potom samozřejmě v RG Tronu, což je další deck, které by mohl využít oba dva módy (instatntní rychlost navíc znamená, že pokud budete mít štěstí, tak můžete přerušit kombo s Kiki.-Jikim, či Splinter Twin zahraný na Pestermite).
Téměř nepodstatné, nicméně zajímavé, je také, že jde o bezbarvý zdroj damage, takže se zbaví i bytostí s protekcí na červenou. Relevantní to může být třeba s Kor Firewalkerem nebo Auriok Championem.
Honorable mentions:
Eldrazi Obligator - 3/1 haste za tři many je celkem fajn, ale pokud narazíte na Rally, nebo Atarka Red, tak se Obligator pravděpodobně vymění s první 1/1 btostí, kterou bude mít soupeř k dispozici. Proto bych jeho místo viděl v sidu – proti deckům s trochu vyšší křivkou a většími bytostmi bude fajn.
Goblin Dark-Dwellers – že by nový Bloodbraid Elf? Sice je o něco dražší, ale zase u něj odpadá efekt náhody. Teoreticky by mohl pasovat do agresivního Mardu, nebo Jeskaie. Ideální spelly na flashbacknutí jsou samozřejmě removaly jako Crackling Doom, Jeskai Charm, Roast, a celkem zajímavé by to mohlo být i s cyklem Commandů (Atarka’s, Dromoka’s, Kolaghan’s), nebo třeba Read the Bones.
Ať už se prosadí, nebo ne, tak je každopádně fajn, že červená v poslední době dostává tolik value karet.
Oath of Chandra – když si vzpomeneme, že ještě pár let dozadu byly blesky typu Incinerate na standardu takřka nehratelné, tak sorcery blesk pouze do bytosti vypadá dost bídně. Na druhou stranu už jsem zmiňoval, že Mardu má k dispozici velké množství planeswalkerů, se kterými by se v late game mohlo jednat o regulérní winkondici a případně alespoň o způsob, jak se zbavit soupeřových planeswalkerů.
Reckless Bushwhacker – v poslední době nabírají na popularitě různé tokenové decky, které dokonce hrají karty jako Trumpet Blast, takže nevidím důvod, proč by nemohly hrát i Bushwhackera. Tokenmakerů je dostatek a zahrát po vratech třeba jenom Draggon Fodder s Bushwhackerem je hnedle šest damage…
Nissa, Voice of Zendikar – Nissa na první pohled nevypadá nijak spektakulárně, ale stále jde o třímanového planeswalkera, což určitě stojí za pozornost. Největší pay-off abilita je zcela jednoznačně -2, což mě přivádí k Bant Tokenům, které hrál Sam Black na posledním PT.
S kartami jako Retreat to Emeria a Secure the Wastes můžete velmi rychle udělat spoustu tokenů a mezi Nissou, Gideonem a třeba i Sorinem máme spoustu posilovacích efektů. Abzan Tokeni tak vypadají jako jasná volba.
Oath of Nissa – Jednomanová Anticipate pro decky se zelenou je naprosto parádní. Díky tomu, že je takhle manově nenáročná, se dá hrát prakticky úplně ve všem, kde je zelená. V prvních kolech může pomoct zafixovat manu, v lategame hledat finishery. Velmi podstatné samozřejmě je, že umí hledat planeswalkery, což se hodí jednak do Rampy, ale klidně i do Abzanu, kde si v lategamu můžeme vybírat mezi Gideonem, Siege Rhinem, nebo Wingmate Rocem.
Na začátku už jsem taky zmiňoval pěknou interakci s Crush of Tentacles v UG Rampě, což může být jeden z mnoha důvodů, proč by rampa konečně mohla být tier1 deck.
Nesmíme taky zapomínat na bonusovou abilitu, kterou bychom mohli využít třeba ve výše zmíněných Abzan Tokenech, nebo ve vícebarevných planeswalker kontrolech s Chandrou.
Celkově se jedná o velmi všestrannou a užitečnou kartu, se kterou se budeme pravidelně setkávat i na formátech jako cube, EDH, apod. Z tohoto hlediska lze asi Oath opravdu označit za zelený Ponder.
Honorable mentions:
Natural State – jednomanový instantní Disenchant určitě stojí za zmínku, ačkoli kvality Nature’s Claimu nedosahuje ani náhodou. Pokud se ale porozhlížíte po extra Disenchantech třeba do cubu, tak rozhodně doporučuju Natural State vyzkoušet.
Ruin in Their Wake – jak hodně by se zlepšila rampa, kdyby vydali obyčejný Rampant Growth? Pravděpodobně tolik, že kvůli tomu dostal podstatný drawback, v podobě nutnosti zařazení většího počtu Wastů do decku. To by ale s kartami jako Explosive Vegetation nemusel zase být tak velký problém. Například taková GR Rampa si v pohodě vystačí s jednou mountainou za celou hru. Možná tak bude stát za to trochu upravit manabase a starý dobrý Rampáč vyzkoušet.
World Breaker – tahle bytost se tváří trochu jako náhodný pašík za sedm man, ale pokud hrajete rampu a ve čtvrtém kole zničíte soupeři zemi, tak tím můžete získat dost podstatnou výhodu v tempu. Nemluvě o tom, že soupeři můžete zničit basic, takže mu další tango landy půjdou do hry taplé, atd…
Další fajn věc je reach, který si poradí s nepříjemným Mantis Riderem. A když ho soupeř nakonec zabije a nemáte nic lepšího na práci, tak si ho můžete zahrát znovu a zbavit se třeba nějakého manlandu…
Zendikar Resurgent – pěkná casual karta, například do EDHček jako je Omnath. Zároveň jde o další infinity kombo s Palinchronem, ke kterému ale na rozdíl od ostatních variant nepotřebujete nic dalšího, protože vám ihned umožní líznout celý deck.
Reflector Mage – Man-o'-War byl svého času výborná karta, a proto je jasné, že když se najednou objeví jeho vylepšená verze, tak je to trefa do černého.
Reflector Mage přímo vybízí k postavení agresivního Jeskaie s Mantis Riderem a Gideonem. K dispozici máme celkem dost levné interakce, takže agresivní verze se spoustou levného removalu a Treasure Cruisy se vyloženě nabízí.
Další karta, se kterou bych Reflectora chtěl vyzkoušet, je samozřejmě Collected Company. Instatně vrátit v kombatu útočníka mi přijde jako obrovský tempo swing. Ke Company navíc teď máme k dispozici opravdu velkou spoustu bytostí, které vévodí dvojice Mantis Rider a Savage Knuckleblade. K tomu přidejte Jace, a deck je skoro na světě.
Honorable mentions:
Ayli, Eternal Pilgrim – na to, aby se Ayli hrála na standardu, má špatný creature typ (ideální by byl Warrior), ale na modernu by mohla být hodně dobrá v Soul Sisters.
Flayer Drone – díky first striku jde o docela dobrou bytost do aggra, kde by mohla dodat potřebný reach do lategame, v podobě sebrání posledních pár životů.
Jori En, Ruin Diver – tahle karta přímo vybízí ke stavení různých brew. Ale problém je, že se spoustou levných cantripů jsou daleko lepší Monastery Mentor a Young Pyromancer. Je možné, že by mohli dobře fungovat spolu, ale minimálně na standardu k tomu máme málo cantripů. Na modernu už by to mohlo být trochu lepší, ovšem hrát 2/3 vanilku, které trvá kolo, než něco udělá a zároveň umírá na Lightning Bolt, to zrovna není to pravé ořechové.
Zábavný by mohl být jako generál v EDH, ale pokud chcete hrát storm, tak si myslím, že Mizzix nebo Dralnu jsou daleko lepší volby.
Mina and Denn, Wildborn – země by naopak v EDHčku nemusely být vůbec špatné, možnost s Cruciblem a Waslelandem ničit dvě země za kolo se mi celkem zamlouvá a rampit třeba do Scapeshiftu taky nemusí být vůbec špatné.
Stormchaser Mage – Monastery Swiftspear má nového kamaráda. Na standardu by se mohl uchytit v nějakém agresivním Grixisu, naříklad s Painful Thruts a Abbotem. Na modernu by pak mohl být zajímavý v UR Delverovi.
Corrupted Crossroads – základní manafixace pro devoid decky. Trochu mě zaráži cena v předprodeji, která je pouze 19Kč. To je na réro, které se velmi pravděpodobně bude hrát v playsetu, podle mě dost málo.
Hissing Quagmire – Tahle země sice nezabije nikoho tak rychle, jako Kolonáda nebo Raging Ravine a nevyhraje damage race jako Shambling Vent, ale v lategame dokáže odradit od útočení i daleko větší kusy. A naopak soupeři se jí zase nebude chtít blokovat.
Na standardu bych asi stále preferoval Shambling Vent, ale na modernu by v Jundu měla nahradit v Jund Treetop Village. Už jenom lepší manová fixace je podle mě dostatečný důvod, proč jí vyzkoušet.
Needle Spires – pěkná zemka do agresivního Mardu, nebo Jeskaie. Sice nemá nijak oslnivé proporce, ale v late game umí na prázdném stole jezdit za čtyřku, což mi přijde velmi slušné.
A pokud jsem v rozboru BFZ zmiňoval, že Shambling Vent je super s awaken kartami, tak tady to platí dvojnásob. Ruinous Path se teď sice moc nehraje, ale věřím, že se to po rotaci (resp. s jinou manabase) určitě změní. Další slušný awaken spell pak může být Planar Outburst.
Sea Gate Wreckage – země s užitečnými abilitami byly vždy velmi oblíbené, ale oobně si nemapatuju, kdy naposledy jsme měli zemi s takle silnou abilitu do lategamu! Být schopný si v aggru po vyprázdění ruky lízat dvě karty za kolo je podle mě naproto luxusní výhoda. Samozřejmě, že to zase není tak jednoduché, bude k tomu potřeba uzpůsobit manabase.
Je jasné, že to bude základ všech devoid decků, a podle mě nejen na standardu, ale i na modernu. Na rozličných mtg portálech můžete najít různé verze Grixis Midrangů s Heraldem of Kozilek, které vypadají celkem zajímavě a také Sea Gate Wreckage bez problémů využijí. A mohlo by to být celkem zajímavé i na legacy v MUDu.
Wandering Fumarole – země, na kterou všichni netpělivě čekali, zejména díky velké oblibě Splitner Twinu a Grixisu na modernu, což je podle mě také důvod, proč má Fumarola trochu dražší aktivaci. Představte si, jak otravné by bylo hrát proti oživovačce, která by měla například abilitu Izzet Keyrune…
Fumarola mi přijde i tak dost dobrá do kontrolnějších UR decků. V úvodní části hry může pomoct s blokováním menších bytostí a v lamegamu může sloužit jako regulérní winkondice. Díky čtyřce v obraně je zároveň imuní vůči bleskům, což by mělo být klíčové pro její hratelnost na modernu.
Honorable mentions:
Crumbling Vestige – teoreticky pěkná země, pokud chcete v devoid decku hrát karty jako Forerunner of Slaughter. Nicméně fakt, že vám musí přijít ideálně do křivky, a potom už funguje pouze jako Wastes, poněkud sráží její hodnotu. Jelikož ale například BR kombinace nemá k dispozici painland, tak si myslím, že se hrát bude.
Mirrorpool – mít zemi, která vám v lategamu může zkopírovat třeba Siege Rhina, nebo Dig Through Time, mi přijde naprosto skvělé. Otázka ovšem je, jak velkou překážkou bude, že jde to hry taplá a že potřebuje zdroj generické many.
Pro klasický kontrol a Abzan to je patrně příliš „barevně“ náročné, ale v nějakém tom midrangi s Heraldy of Kozilek by to mohla být hodně dobrá utility země.
Ruins of Oran-Rief – tohle rozhodně není země, kterou si dáte do decku v playsetu, ale bonusový kántr na každou příchozí bytost v lategamu rozhodně neurazí (zejména s Hangarback Walkerem), takže jeden či dva kousky by se v pohodě vejít mohly.
Ještě než se vrhnu na klasické závěrečné shrnutí toho nejlepšího, tak bych rád poukázal na zajímavý fakt. V edici je celkem 12 mythiců a 42 rare, z čehož jsem shledal hratelnými 10 mythiců a 26 rare. To mi na malou edici přijde jako velmi dobré skóre.
Další pozitivní věc je, že v edici není vyloženě žádná broken karta, jako byl v předchozích třeba Ugin, Ulamog, nebo Gideon. Proto má většina rare velmi přijatelnou cenu, což je jenom dobře.
10. Flaying Tendrils – jedna z nejužitečnějších sidovek na dvojce, která pomůže zastavit začínající dominanci 4C Rally
9. Reflector Mage – věčný souboj Abzan versus Jeskai se zase jednou zdá lepší pro Jeskai. A Collected Company by se konečně mohla začít na standardu jinde, než ve 4C Rally.
8. Planeswalkeři – oba planeswalkeři nevypadají na první pohled nijak přesíleně a není jasně, ve kterém decku budou nejlepší, což je fajn výzva pro deckbuildery. A to se mi líbí.
7. Eldrazi Displacer – pěkná utility bytost, se kterou konečně pořádně využijeme jednu z nejoblíbenějších mechanik v magicu – blinkování!
6. Oath of Nissa – velmi užitečný zelený „cantrip“, který se de facto skvěle hodí do každého decku se zelenou
5. Kozilek's Return – klíčová karta pro Eldrazi rampu, která navíc vypadá velmi hratelně i na modernu
4. Oživovačky – opět se nejedná o takové all-star karty, jak tomu bylo u cyklu z Worldwaku, ale všechny mají užitečné ability a na dvojce se určitě budou hrát v hojném počtu
3. Sea Gate Wreckage – skvělá utility země pro agresivní decky, která má navíc využití i na modernu a na legacy
2. Oath of Jace – vynikající proliz a zároveň parádní enabler pro Jace a delve karty. Nemluvě o tom, že je velmi užitečný s libovolným planeswalkerem. Zároveň jde i o skvělou kartu do různých jednokarťáků.
1. Though-Knot Seer & Reality Smasher – Eldrazi budou v následujících týdnech všude. Ať už jde o devoid aggro na standardu, Monoblack Eldrazi na modernu, nebo třeba MUD na legacy. A tohle jsou dvě nejlepší a nejúdernější bytosti pro tuto strategii.
A to je prozatím, co se Oath of the Gatewatch týče, vše. Ať se vám s novými kartami hraje dobře a ať si na prevku otevřete nějakou tu expedici.
jenom technická, jak přesně se umí decay zbavit hedron alignmentu? :-) spíš bych se bál nějaké te scavenging oozy, která se postará, aby to v hrobě nebylo nikdy.
0 hlasů
Velmi pěkný rozbor, nicméně mám pár připomínek:
1) Hedron Alignment má hexproof, tudíž se ho decayem nezbavíme.
2) Autor zaměnil v celém článku colorless a generic manu...nové karty stojí a wastes produkuju bezbarvou (colorless), nicméně dosud sme se mohli setkávat pouze s generickou manou.
Jinak chválím, pěkné čtení :)
0 hlasů
To je chyba při editaci článku, tu poznámku jsem chtěl smazat, ale nějak se nakonec propašovala až do konečné podoby článku...
0 hlasů
Generická, tedy česky "obecná" mana jsou právě ty číselné hodnoty, které jsou s námi od začátku Magicu a můžeš je platit čímkoli. Zavedení colorless symbolu mělo za úkol generickou a bezbarvou manu odlišit, neboť na pohled vypadaly stejně. Generickou manu nic neprodukuje, generickou manou lze pouze platit.
0 hlasů
Aha, teď koukám, že už ti to výše napsal Yvan...pardon za dublování.
0 hlasů
No já o tom věděl, ale kamarád se se mnou vsadil o booster, že si toho všimneš a napíšeš komentář, tak jsem to tam holt musel nechat :D
0 hlasů
Sice nechápu, o čem mluvíš, ale whatever :-). Hlavně že už to je správně. Tak to prosím oprav ještě u Mirrorpoolu ;)
0 hlasů
blesk zabije UR manland, kdyz bude switchnuti na stacku
0 hlasů
nezabije, v reakci switchneš to znova. tam není omezení na sorcery nebo jednou za kolo :-)
0 hlasů
Trochu popřemýšlej a zjistíš že zabije.
1 hlas
no jo, fakt že máš pravdu. furt mi to ne a ne nějak vyjít.
0 hlasů
Ještě dvě drobnosti:
- Ruiny Oran-Riefu cukrují jen colorless bytost, ne "každou":
- Jori En je žena ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře