Ten link na digitálnu verziu asi nebude správny ;)
Hra možno fajn, ale tu, na ďalekom východe som to nevidel nikoho hrať, tak možno až to bude populárnejšie :)
0 hlasů
Zdravím všechny čtenáře CMUSu!
Je to tu! Od chvíle kdy se mi do ruky konečně dostala tato hra, jsem doufal, že dostanu prostor tuto hru nějak přiblížit i zde.
Dnes se budeme zabývat stále ještě mladou sběratelskou karetní hrou Flesh and Blood. V tomto článku si ji představíme, podíváme se to, jak s ní začít a hlavně a především proč. :)
Než se do toho pustíme, tak ve zkratce: Flesh and Blood pochází z Nového Zélandu od Legend Story Studios, odkud se začala v roce 2019 šířit do celého světa. Její záměr je přivést lidi spolu k jednomu stolu, kde si “in flesh and blood” zahrají - naživo. K tomu si vypůjčili od WotC asi nejlepší vytvořený systém organizovaného hraní, který začíná od podpory lokálního hraní a končí Pro Toury a Mistrovstvím světa.
Ve hře hrajete za hrdinu, kterého si vyberete a postavíte kolem jeho schopnosti balíček. Samotná hra připomíná souboj, kde se oba hráči střídají v útoku a obraně. Narozdíl od ostatních her, kde vaše síla v průběhu roste, zde naopak začínáte v plné síle a postupně hero své zdroje vyčerpává (přesně jako ve skutečném boji). Herní mechaniky a karty zajišťují, že jen velmi vyjímečně nebude moci ovlivnit svým rozhodováním výsledek hry. Prakticky všechny karty generují zdroje, útočí a brání, takže je jen na vás jak se rozhodnete je využít a nemusíte se bát, že budete Flooded jedním druhem karet.
Draft - Tento formát bych doporučil i pro nové hráče, kteří mají osvojené základní principy. Obrovská výhoda, že nepotřebujete žádné karty a ještě rozbalíte téměř celý Blitz balíček. :) Stejně jak jste zvyklí z Magicu i tady se draftuje ze 3 boosterů. Hlavním rozdílem je, že si musíte zvolit hrdinu, kterého budete hrát. Pokud jste v Magicu byli zvyklí, že picknete nějakou bombu v off-color a splashnete ji, tak tady na to zapomeňte. Všechny karty musí splňovat kritéria vašeho hrdiny, takže se vyplatí mít během draftu rozhodnutou strategii.
Blitz - Asi nejlepší vstupní formát, není nijak náročný na pořízení - za chvíli si představíme i předpřipravené balíky za pár korun. Byl vymyšlen převážně jako více casual varianta vedle hlavního soutěžního formátu. Nehraje se zde sideboard, takže se nemusíte učit různé strategie. Hraje se na 20 životů, takže hry jsou svižnější a každá karta vám do 40 draw balíku stačí pouze 2x. (52 karet s Equipy a Hrdinou)
Classic Constructed - Stěžejní competitive formát hry. Bez hrdiny 80 karetní balíček, kde můžete každou kartu hrát až 3x. Cenově nejnáročnější, avšak nejvíce skill based a pokud budete chtít bojovat o výsledky, které ve světě FaB něco znamenají, tak budete rozhodně hrát i CC.
Commoner - nejlevnější vstup do turnajového hraní. Pokud jste v dobré komunitě, která ráda rozbaluje, tak se dá postavit téměř prakticky zdarma, protože common mají všichni víc než dost a případné Rare v podobě hrdiny nebo povolené zbraně bude zanedbatelná investice. Tento formát dostává postupně více podpory. Některé herny jako Black Oil v Brně nebo Black Lotus v Ostravě mají dokonce krabici s free commony pro nové hráče.
Jak hru nejsnadněji vyzkoušet? Na konci článku naleznete i video s vysvětlením, jak si zahrát.
Jako úplně první krok jsou nejlepší 2 možnosti.
Pro nové hráče je z mého pohledu nejlepší volba v podobě Blitz preconstructed balíčku. Jedná se o kompletní balíček v formátu Blitz, který mladým verzím hrdinům je oproti primárnímu soutěžnímu formátu Classic Constructed zaměřený na svižnější a pohodovější hraní. V produktu kromě speciální foilové verze hrdiny naleznete i karty zbraní a vybavení, samozřejmě obsahuje i 40 karetní balíček. Některé verze navíc obsahují karty Mentorů, které můžeme v některých případech potkat i v kompetitivních balíčcích, ale nevyšly v žádné standardní sadě. Pro zkušenější hráče jsou blitz decky skvělým způsobem jak si vyzkoušet, který herní styl jim nejvíce vyhovuje.
Prism - Iluze drtící soupeře, který se jim nedokáže pořádně postavit a aury, které díky zbrani mohou představovat další hrozbu. Prism těží z vysokého útoku svých kouzel, které jsou nad běžnou křivkou útoků Flesh and Blood. Pokud soupeř spoléhá na větší množství menších útoků nemůže efektivně blokovat a útočit na slabinu iluzí, kdy neustojí blok útoku se silou 6 a více. Po upgradu se dá zaměřit více na tématiku aur, které posilují útoky.
Boltyn - Explosivní kola, kde soupeře zasypete množstvím útoků. Primární tématikou tohoto hrdiny je “Charge”, kdy dáváte karty z ruky pod hrdinu a pak je používáte do Boltynovi schopnosti a získáváte více možností zaútočit. Je to zároveň balík zajímavý na rozšíření, protože tento hrdina umožňuje několik různých playstylů.
Chane - Strategií je dávat svým útokům Go Again a o to více si odstraňovat karty z knihovny. Jelikož ale hrajete karty s Blood Debt, které můžete následně zahrát, tak máte nad soupeřem karetní výhodu. Jediné co si musíte hlídat je, abyste s tím neotáleli příliš dlouho, protože krevní dluh vám bude jinak ubírat životy. V tomto preconstructed balíčku okamžitě dostanete několik staple karet tohoto hrdiny. O jak silného hrdinu se jedná dokládá to, že je jedním ze 2, který na formátu Classic Constructed získal status Living Legend. Bohužel karta Seeds of Agony byla označena za tolik silnou, že pokud tento balík budete chtít vyzkoušet na oficiálním turnaji, budete ji muset nejdříve nahradit.
Levia - Podobně jako Chane pracuje s kartami s Blood Dept, ale z úplně jiného konce. Z banish zóny je neumí dostat, ale sama je umí do konce kola “vypnout”. Mezitím jako brute hrdina útočí s devastující silou, která vyžaduje mít naplněný hrob. Přímo z boxu mi tento precon přijde o trochu slabší než jeho konkurence, protože na 20 životech by z mého pohledu potřeboval ještě o trochu větší konzistenci ve vypínání Blood Deptu. Pokud ale máte v herně například bednu s commonami navíc, tak si doplněním několika karet můžete tento problém snadno vybalancovat.
Lexi - Jako ranger si připravuje své šípy do Arsenalu. Má přístup ke dvěma elementům, agresivní Lightning, který umí dosáhnout explozivních kol a kontrolní Ice, který umí zasáhnout do plánů soupeře.
Oldhim - Defensivní hrdina, který používá element země a ledu. I protože je dost zaměřený na obranu a má dost obranných reakcí, tak nezasype své soupeře mnoha útoky, ale za to budou jedny z největších ve hře. Pokud budou mít navíc dominate, tak soupeř přijde i o možnost se jim efektivně bránit.
Briar - Runeblade hrdina kombinující Lightning a Earth elementy. Umí zasypat soupeře množstvím útoků a k tomu i kombinací klasických a arcane zranění, takže soupeř musí bránit zároveň ze dvou úhlů. Celkově velmi silná kombinace, která již stihla dostat úpravu textu hrdiny, zabraňující tvorbě více než jednoho Embodiment of Earth Tokenu za kolo. I tak se tento hrdina prosazuje na kompetitivní scéně a to i díky tomu, že má k dispozici Rosetta Thorn, jednu z nejlepších zbraní ve hře.
Dromai - Dlaší iluzionista, který tentokrát ovšem z popela vyvolá mocné draky. Poskytne spíše kontrolnější hry, kde soupeře postupně ničíte svou neustále rozrůstající se armádou která, pokud si ji soupeř nebude všímat, brzy překročí hranici po které pro něj již nebude návratu. Později si lze také s trochou štěstí tento balíček vylepšovat o krásné celoartové karty z poslední edice, a tak je ideální pro milovníky těchto létajících tvorů.
Fai - Ohnivý ninja, který své draconické dovednosti využívá k jedné z nejvíce aggro a go wide strategií ve hře. Označovaný jako glass canon, ale v praxi je to on, kdo tříští své soupeře. Za jedno kolo zasypete soupeře velkým množstvím útoků, které díky synergiím produkují obrovské množství zranění každé kolo. S několika dalšími kartami na vylepšení se později můžete dočkat jedněch z nejexplosivnějších kol v celé hře vůbec.
Pokud jsem Vás nepřesvědčil k investování do hry, tak je zde ještě možnost Welcome Eventů. Zde dostanete zdarma Welcome deck designovaný na první seznámení se hrou. Obsahuje vše nezbytné, ale je trochu zjednodušený. Neobsahuje žádné vybavení a obsahuje pouze 30 karet v knihovně. A pokud kolem sebe žádnou takovou příležitost nemáte, ale přesto si to chcete vyzkoušet touto formou, tak v následujícím odkazu naleznete pdf ze kterého si můžete balíček vytisknout.
Zmíním zde i jeden z čerstvých produktů a Classic Battles: Rhinar vs Dorinthea. Jedná se o Duel Deck se dvěma klasickými hrdiny, který obsahuje větší množství vzácnějších karet než Blitz preconstructed balíky, několik úplně nových karet a navíc některé karty jsou ve speciálním Cold Foil provedení - vyhrazeném pouze pro vybrané karty.
Tyto produkty nalezenete i na našem partnerském eshopu. Z vlastní zkušenosti vím, že objednávky posílají rychle, tak neztrácejte čas a než Vám přijde například Váš nový Chane Blitz deck, podívejte se na minimálně jedno následující video, které Vás naučí hrát.
Další možností je koupit si Booster Box. Z něj bychom měli být schopni postavit si alespoň 2 blitz balíky pro hraní (Pro tento účel nekupovat supplementary sady - Crucible of War a Everfest). Nemusíme se bát o hrdiny a zbraně, ty jsou v základních sadách tokeni a obvykle rozbalíte v booster boxu všechny. Výhodou je, že budete mít k dispozici větší počet karet s vyšší raritou a začnete se učit deckbuilding, který má své specifika.
Do této chvíle sady vycházely ve dvou provedeních limitované (nazývané alpha nebo first edition) a unlimited. Liší se symbolem označujícím raritu a v unlimited nenajdeme Cold Foilové verze. Jinak se prakticky jedná o to samé, přestože se cenově mohou kvůli sběratelství podstatně lišit. Můžete si vybrat i přímo podle hrdiny, který vám padl do oka. K tomu by vám mohl pomoci následující přehled. (Je třeba si dávat pozor, že jsou zde i hrdinové z doplňkových sad.)
Welcome to the Rathe - první sada. Na nejvzácnější raritě Fable obsahuje “black lotus” FaB Hearth of Fyendal. Najdeme zde i několik generic staple karet, které by vám neměly chybět. Unlimited print se dlouhodobě pohybuje cenově nízko. Najdeme zde 4 první hrdiny Rhinar, Katsu, Bravo, Dorinthea. Stejně jako druhá sada Arcane Rising obsahuje raritu Super Rare, která byla později spojena s vyšší raritou Majestic.
Arcanist Rising - Druhá sada, která představila několik nových mechanik a mezi nimi úplně nový druh zranění Arcane (nemá nic společného s tím seriálem na Netflixu. :) ). Poprvé jsme se zde setkali s herně asi nejunikátnější classou - Wizard nebo mojí oblíbenou steampunk Mechanologist.
Crucible Of War - první doplňková sada, která měla za cíl rozvinout constructed možnosti. To se povedlo printem skvělých equipů a dalších karet, které dnes definují některé hrdiny. Navíc zde můžete rozbalit i prvního hera rarity Legend, který díky své naprosto jedinečné schopnosti v budoucnu určitě najde své místo i v competitive hraní.
Monarch - Souboj světla a stínu. Najdeme v něm jedny z nejlepších hrdinů současné metagame a spoustu karet, které pomohly druhému hrdinovi v těchto dnech získat Living Legend status.
Tales of Aria - Tři hrdinové a 3 elementy, které každý využívá ve své vlastní kombinaci. Trochu samostatnější tématika, tato uzavřenost drží kusovky cenově trochu níže. Obsahuje jedny z mých nejoblíbenějších artů v celé hře.
Everest - druhá doplňková sada zaměřená na constructed. Každý hrdina si na tomto karnevale najde své, někdo se nechá zlákat karnevalovými triky, další si odnese talisman nebo amulet a kdo ví, z někoho se nakonec stane i samotná hvězda celé show.
Historic Anthalogy - Bílé okraje a spousta reprintů žádaných karet. Tak bych ji shrnul. Má zpřístupnit dražší karty hráčům za přijatelnější cenu a to se jí podařilo. Pokud Vám nevadí bílé okraje a jde vám hlavně o to si zahrát, tak Historic Anthalogy musím doporučit. Později vyšla i v neanglických jazykových mutacích s černými okraji a několika dalšími prémiovými kartami.
Uprising - Poslední sada, která nám přinesla 2 draconic hrdiny a spoustu karet a dospělou verzi existující ice wizard hrdinky. Skvělá na limited hraní. Zároveň je to první sada, která odstranila first print a obsahuje jak vzácnější, tak i běžnější verze prémiových karet za účelem okamžitě zpřístupnit všechny druhy karet všem typům hráčů.
Token - kromě karet, které jsou důsledkem efektu jiné karty - klasičtí tokeni, zde najdeme i esenciální karty jako základní hrdiny a zbraně, čímž se zajišťuje jejich dostupnost.
Common - Nenechte se zmást, ve více než jednom případě commona dostala ban. Ve Flash and Blood commana nese spíše označení karet, které jsou základními stavebními kameny balíků, ale ne to, že power levelem zaostávají.
Rare - Pokud bych je měl přirovnat k MtG, tak by se nacházeli mezi Uncommon a Rare. V boosteru je to nejvyšší garantovaná rarita a obvykle ho tam jsou 2 kusy.
Majestic - Majestic otevřít v boosteru nemusíte, ale šance je stále celkem dobrá. Jedná se o karty silnějšího power levelu, které mají obvykle specifické využití. Cenově se pohybují od několika desítek korun, až klidně pár tisíc.
Legendary - je jich pouze několik na sadu a frekvence je jedna na několik booster boxů. (Každá sada to má jinak, ale údaje jsou zveřejněny) Obvykle vyhrazen pro nejlepší Equipy. Vždy by nám mělo stačit tyto karty získat pro svoji sbírku jenom jednou, abychom měli počet, který potřebujeme.
Fable - Extrémně vzácná. Jedna karta na sadu, frekvence otevírání není oficiálně zveřejněna. Většina hodnoty je v jejich sběratelský hodnotách. I když se v některých případech hrají, tak rozhodně nejsou must have a do balíčku nejsou standardně potřeba. Pokud nějakou rozbalíte, tak to ovšem stojí za to. :) I když v unlimited verzích se pohybují mezi 200-400 eury (v Cold Foil verzích si připravte i více), tak radost bude převážně proto, že se Vám něco podobného vůbec poštěstilo otevřít.
Marvel - novinka z nové sady, nejedná se sice úplně o raritu jako takovou, ale o speciální provedení karet, které najdeme i v jiných raritách. Nádherná věc pro sběratele, ale udělá radost každému.
Nakonec ještě jedna alternativa, kterou vytvořili fanoušci a přestože úplně neodpovídá duchu hry (je digitální proti AI), tak je to skvělý learning tool nejen hrdinů a balíčků, ale i pravidel. (Několikrát se mi stalo, že jsem si zde musel najít, co se stalo, protože můj výklad pravidel byl nepřesný. :) ) Web navíc podporuje nahrávání decklistů ve dvou formátech (fabtcg.com a fabdb.net) a je stále rozšiřován o nové funkce, většina z nich jich je přístupná všem.
Moc díky, že jste to se mnou zvládli až sem. Pokud jste z Brna, tak se můžete klidně ozvat a rádi Vám v herně Black Oil hru vysvětlíme a pokud budete dostatečně rychlí, tak dostanete i jeden z Welcome decků, které máme v tuto chvíli stále připraveny pro nové hráče. Komunita v Čechách stále ještě roste, a tak je to i možnost jak se zapsat do historie této hry nejen u nás, ale i ve světě. Třeba podobně jako se to povedlo hráči z CZ/SK komunity, když se Viliam Kubík probojoval do Top 8 na prvním Pro Touru Flesh and Blood. To si pozorní čtenáři mohli přečíst i v těchto Středečních výhledech.
Ještě jednou díky za pozornost a doufám, že se brzy potkáme i u stolu. :)
Ten link na digitálnu verziu asi nebude správny ;)
Hra možno fajn, ale tu, na ďalekom východe som to nevidel nikoho hrať, tak možno až to bude populárnejšie :)
0 hlasů
Ahoj, když na první odkaz v odstavci kliknu, tak mě to přesměruje správně na felttable.com/fab, nebo myslíš něco jiného?
Myslím, že možností organizovaného hraní bylo od nás na východ méně, výpravy za hranice jsem potkal ale i u nás, takže úplně bez hráčů to také nebude. :)
0 hlasů
Pôvodný odkaz bol feltable.com, čo bola stránka o niečom inom :) už je opravený.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře