Prekvapilo ma, že za najlepší cantrip, resp. najlepšiu kartu vôbec na legacy si neuviedla Brainstorm ;)
0 hlasů
Před tím, než můžete začít hrát Legacy, potřebuje deck. Jak si, ale vybrat ten správný deck, který budete hrát? Výběr decku na Legacy není stejné jako vybírání decku na Standard nebo Modern.
Vzhledem k tomu, že Legacy decky nejsou žádná levná záležitost, víceméně neexistuje, že by si hráč koupil všechny karty, ze kterých by mohl poskládat všechno. Spousta hráčů bude ráda, když si pořídí jeden deck. Na druhou stranu karty, které si takto koupíte, neztratí po čase hodnotu jako dvojkové karty, když odrotují. Na Magic Online Legacy karty stojí o hodně méně peněz avšak deck pořád vyjde na 700-1000USD. Jsou zde však výjimky. Např. takový Rishadan Port stojí v digitální verzi 200USD. Nemálo stojí i Misdirection a Daze donedávna stála více jak Force of Will. Každopádně, ať už si pořídíte jakýkoliv deck nemusíte se bát, že za chvíli bude nehratelný. Můžete si tudíž deck pořizovat postupně.
Po přečtení mého minulého článku byste měli mít představu jak takový Legacy field vypadá. Vaším úkolem je teď volba decku. Předtím než se rozhodnete, je zde pár věcí, o kterých byste měli vědět.
Meta-gaming
Jednoho dne se mi podařilo odjet autem kousek dál než je Praha na nějaké GPT. Jela jsem tam však místo člověka, který měl původně jet a ráno se nedostavil. Dotyčný člověk však měl u sebe můj vlastní deck, a tak jsem dorazila naprosto nepřipravená na turnaj - bez čehokoliv od decku po kostku.
V té době formát vypadal přibližně tak, že většina lidí hrála UW control, já sama jsem ten deck hrála. Zaregistrovala jsem se na turnaj a pak šla prosit hráče o cokoliv, co mělo ve svém typu napsáno 'Jace'. Podařilo se mi sehnat 2 Mind Sculptory a 3 Belereny. Pak už jsem šla lovit všechny counterspelly a Blightningy, co lidé měli u sebe. Vzhledem k tomu, že jsem neočekávala, že se proaktivností někam dostanu, tak jsem poskládala Grixis Control, který zabíjel na Creeping Tar Pit. Deck obsahoval spoustu counterspellů - mezi nimi Negate, Spell Pierce a Countersquall. Bylo to zvláštní, ale na fieldu bez potvor to byla správná volba. Deck mě dokázal dostat do top 8.
Důležitá věc z této historky je ta, že jsem byla schopna postavit deck závislý na metě (dominace UW Controlu). Kdybych potkala deck hrající jakékoliv příšery nebo fritku strašně bych pohořela. Vzhledem k tomu, že jsem UW control znala, tak jsem byla schopná 'breaknout formát' na tento jeden turnaj. Velkou roli totiž také hrál 'surprise factor' - moji oponenti nevěděli, co čekat, zatímco já jsem věděla vše potřebné.
Nejen na dvojce je něco takového možné. I na Modernu, předtím, než ho ovládli Eldrazi, bylo možné přijít na GPT/PTQ, projít si field a podle toho uzpůsobit nebo změnit deck. Když jsem naposledy chtěla znovu začít hrát Modern přišla jsem s TempoTwinem do Junk/Jund fieldu. Vzhledem k tomu, že jsem tento vývoj po zabanování Podu očekávala, přišla jsem vybavená Blood Moony a Keranem main deck. I po vyslechnutí si všech poznámek o tom jak je Twin špatná volba a že nemůžu proti Jundu nikdy vyhrát, jsem turnaj vyhrála. Nenašel se totiž jediný hráč, který by očekával Blood Moon.
Na Legacy však tento přístup není ten nejlepší. Next level meta se na současnou metu nevyplácí, protože ne všichni hráči jsou na stejné 'vlně'. Decky na Legacy jsou všeho druhu, rozdíl ve skillu hráčů je obrovský. Navíc stejný deck může být pilotován různými hráči jinak. Neznamená to, že přístup jednoho nebo druhého hráče je špatný. Obě možnosti totiž mohou stejně dobře vést k vítězství. Všechno tohle dost ztěžuje jakýkoliv pokus o hodně zaměřený meta-gaming. Samozřejmě tohle záleží na prostředí, kde budete hrát. Každopádně na velkém turnaji můžete potkat opravdu cokoliv. Obecná i jen rámcová znalost staple karet/decků a zkušenosti z předešlého hraní pomáhají nejvíce. Být dobrým hráčem Legacy obvykle znamená, že hráč musí být obecně dobrým hráčem (všeho). Nejlepší nebo nejlepší meta deck není v Legacy třeba. Je to primárně hráčem jestli bude vyhrávat nebo ne, ne deckem.
Na Standardu jsou přesně dané decky, které jsou považované za ty nejlepší. Hraní dvojky kompetitivně obvykle znamená, výběr jednoho decku z tier 1 decků a naučit se ho hrát. Není zde moc prostoru pro nějaké výjimky. V malé skupině hráčů je možné otestovat všechny decky a matchupy a podle toho upravit deck na současnou metu nebo přijít s deckem o krok dále, který bude využívat současné meta-game ve svůj prospěch. Není totiž potřeba být připraven na decky, které nespadají do kompetitivní metagame. Jak zkušený, tak začínající hráč jsou schopni se s deckem rychle naučit a mít s ním dobré výsledky.
Na Legacy je to však jiné. Zaprvé, neexistuje kompetitivní Legacy scéna. Ta, co se nachází na Magic Online je pravděpodobně ta nejkompetitivnější. Avšak neexistuje něco jako Legacy Pro Tour. Z tohoto důvodu profesionální hráči nemají moc důvodů proč se Legacy věnovat. Toto je i jeden z důvodů, proč je Legacy tak různorodá. Jsou zde hráči, co začali hrát před lety a stále nezměnili deck. Jsou zde hráči, co jezdí na každý velký turnaj s deckem, co vyhrál poslední SCG nebo GP. A pak jsou zde hráči hrající pro zábavu s balíčkem, na jehož slávu vzpomínají nebo s balíčkem, co si sami vytvořili a mají ho rádi.
Nejsou zde žádní profesionální hráči, co by testovali všechny matchupy a vymýšleli decky, které by byly lepší než ty, co už existují. I všechny statistiky, které můžeme najít online, mohou být dost zkreslené. Je to z toho důvodu, že rozdíl ve skillu mezi hráči je dost velký. Na dvojce sice toto platí také, ale každý hráč může relativně snadno hrát obstojně dvojkový deck. Na Legacy to však trvá dlouho, než bude mít hráč konzistentní a dobré výsledky. Navíc decky na Legacy moc neodpouštějí chyby, které hráč udělá. I změna jedné karty v decku (např. výměna Stifle za Cabal Therapy v Delver decku) může výrazně změnit matchupy. Všechny tyto faktory hrají velkou roli a proto statistiky, na které narazíte, byste měli brát trochu s nadhledem.
Proactivity vs Reactivity
Když se někoho zeptáte, co byste měli hrát za deck na Legacy, pokud s ní ještě nemáte moc zkušeností, spousta lidí vám řekne, ať si postavíte fritku. Fritka je levná a efektivní, o tom žádná. Všichni si myslí, že hraní fritky je jednoduché. Avšak není. Tento deck je možné hrát efektivně, když se člověk bude držet určitých zásad, avšak viděla jsem spoustu hráčů, kteří prohráli, protože nedokázali spelly zahrát ve správném pořadí nebo se zabili červeným Eidolonem.
Spousta hráčů pak říká, že umřela na smůlu, ale jiní mohou snadno vidět, že umřeli, protože nezvládli s tímto 'jednoduchým' deckem hrát dobře. Navíc mnoho lidí, i ti, kteří ji zvládnout hrát ji nemají rádi.
Další deck, který často slýchávám jako adepta na jednoduchý deck jsou Death and Taxes. Tento deck je úplně něco jiného nez fritka. Hráči, kteří přijdou k Legacy z více limitovaných formátů jako je Standard nebo Modern, pravděpodobně nikdy ani nehráli s deckem tohoto typu. Jedná se totiž primárně o prison deck.
Největší rozdíl, který by nový hráč měl vědět, mezi fritkou a Death and Taxes je ten, že při hraní fritky se nemusíte zajímat o metagame - plán je jasný, dát co nejvíce damage, za co nejkratší dobu. Death and Taxes je deck, který ale závisí na metagame. Aby hráč měl konzistentní, a dobré výsledky musí znát ostatní decky a podle toho proti každému decku hrát.
Jednu věc však tyto decky mají společnou a tou je právě proaktivita.
Během posledních let je Legacy více proaktivní formát, než býval. To se sice může dát říci o každém formátu, avšak u Legacy je to více překvapující právě kvůli velkému card poolu. V minulosti byly nejsilnější karty non-creature spelly. Wizardi si však brzo uvědomili, že mirrory controlů, kde lepší hráč vždycky vyhraje, nejsou ta správná cesta, jak si udržet zájem masy hráčů. Bylo potřeba zvýšit náhodnost her, aby i méně zkušení hráči byli schopní vyhrát a tudíž mít stále zájem hrát.
Aby tohoto dosáhli, museli však opustit od silných non-creature spellů a začali tisknout silnější bytosti. O mnoho let později WotC představilo nový druh karet - Planeswalker. Planeswalkeři vytváří tak velkou karetní výhodu, že nemohou chybět na jakémkoliv formátu od Vintage po Standard. I toto změnilo Legacy, která se tak postupně začala čím dál tím více točit kolem nových karet. Jen tak mimochodem, jak toto píšu, tak na Vintage zběsile pobíhají Eldrazi a nikdo si s nima neví rady, tak raději hrají taky Eldrazi. Kvůli této tendenci na Legacy jsou však reaktivní decky na ústupu a dokonce i ty nejproaktivnější aggro decky se pomalu ani nedají hrát (Zoo). Oba typy těchto decků mají totiž jednu zásadní nevýhodu. Mají jen jeden plán jak vyhrát a nejsou schopní si poradit s celou řadou velmi silných nových karet. A tak je v současné době důležitější mít na Legacy více možností, jak vyhrát a hrát pokud možno více karet, které přinesou více value. Tyto decky jsou jak proaktivní, tak reaktivní. Jejich úroveň proaktivnosti nebo reaktivnosti záleží na matchupu.
Obecně proaktivní decky jsou ty, u kterých není třeba znát moc metagame. Znamená to, že relativní začátečník bude mít lepší výsledky s takovými decky, protože u reaktivních decků je třeba znát field. Nejproaktivnějšími decky jsou např. Belcher a Oops, All Spells. Další decky, které nejsou natolik all-in jako ty předchozí, jsou Sneak and Show a Reanimator. Co člověk potřebuje vědět je jak hrát svůj deck a jak si správně ochránit Show and Tell nebo reanimaci. Pokud byste si vybírali deck podle jednoduchosti/složitosti, tak toto jsou ideální balíky, kde začít. Nejsou to však interaktivní decky a jsou tím pádem dost lineární a jednoduché. Znamená to, že vás mohou rychle omrzet.
Reaktivní decky interagují s oponentem a to je ten důvod, proč je nutná znalost decků na fieldu. Hráči takových decků totiž musí zakládat svoje rozhodnutí na něčem. Bez znalosti toho, co vám může hrozit, se pak rozhoduje hůře. Tyto decky postupně řeší oponentovi hrozby, až se dostanou do situace, kdy hru kontrolují a mohou přejít do fáze, kdy zahrají svoji win condition a tou oponenta umlátí. Miracly jsou dobrým příkladem takového decku. Důvod proč spousta lidí říká, že tento deck je nejsložitější na hraní je právě z toho důvodu, že hráč musí nejenom dobře znát svůj deck, ale taky oponentův. Avšak i tento deck musí někdy hrát z pozice proaktivního hráče. Např. proti landům musí Miracly, být agresor. Vzhledem k tomu, že tento deck to moc dobře neumí je jeho hraní najednou v tomto matchupu dost jednoduché a jasné - není zde moc možností jak oponenta rychle zabít.
Výběr správného decku
Jak by si tedy měl hráč vybrat deck, se kterým bude hrát? Měl by si vybrat deck, který mu bude vyhovovat. Žádný deck není ten nejlepší. Všechny mohou být dobré ve správných rukách. Je třeba však se svojí volbou decku setrvat. Hráč potřebuje spoustu zkušeností a musí deck poznat velmi dobře, aby s ním mohl mít dobré výsledky. Všechno toto vyžaduje spoustu času, a proto bych rychlé měnění decků nedoporučovala. Hráč má nejlepší výsledky s deckem, který zná dobře, ať už se jedná o tier 1 deck nebo ne.
Někdy si toto lidé neuvědomují. Znalost svého decku je velmi důležitá a může být získána opravdu jen hraním po dlouhou dobu. Veškeré tyto nabyté zkušenosti však mohou být využity při hraní jiného decku nebo podobného decku na jiném formátu. Změna decku brzo může znamenat, že nedostanete šanci vůbec přijít na všechny zapeklitosti a možnosti vašeho decku (primárně se jedná o interakci s dalšími decky).
Někdy se vám však může stát, že si nebude vědět rady v nějakém matchupu. I když víte, že byste měli vyhrávat, ale nějak nevíte jak na to. V tento moment je nejlepší si s tím deckem zahrát a zjistit jak takový deck funguje a vypadá i z té druhé strany. Zjistíte tak, jaké má ten deck slabiny a jak vyhrává. Díky těmto informacím pak budete vědět, jak jej porazit.
I přes to, že jsem hrála spoustu her proti Dredgi na Extu, Legacy i Vintage nikdy jsem s tímto deckem sama nehrála. Porážení Dredge mi nikdy nedělalo problém, avšak nikdy jsem nezažila jaké to je být na té druhé straně a koukat na karty, které na vás někdo nasidoval. A tak se stalo, poskládala jsem Dredge. Ocitla jsem se najednou v situaci, kdy jsem měla na ruce jednu kartu (po pár mulliganech). Na stole Bazaar of Baghdad, který jsem nemohla použít, protože jsem potřebovala si případně najitou kartu ponechat na ruce. Byl to velmi nepříjemný pocit, zvláště když jsem hrála proti decku, který může v jednom kole složit Time Vault a Voltaic Key a nějak mě pak zabít. Můj plán B - útočit bytostmi, které jsem byla schopna zahrát, to rozhodně není jednoduchá věc - také moc nevyšel. Dredgeři nejsou zrovna moc dobří útočníci. Jakmile můj oponent po nějaké té hře viděl, jak se zběsile snažím Bazaarem najít odpověď na Grafdigger's Cage, tak se rozhodl nasidovat Notion Thiefa, aby mě úplně znemožnil.
Po této zkušenosti jsem věděla, že Dredge hráč se může dostat do dosti nepříjemných pozic, ze kterých se někdy prostě nevyhrabe. Také jsem zjistila, že bych tento deck opravdu nemohla hrát i přes to, že jsem zjistila, že deck je ve skutečnosti dobrý. S graveyard hatem si umí poradit o dost lépe než mi z hraní proti Dredgi přišlo.
Po takovýchto zkušenostech jako jsem měla já s Dredgem si myslím, že je opravdu velmi důležité si vybrat deck, který vám bude stylem hraní vyhovovat. Nejenom, že budete mít s deckem lepší výsledky, ale deck vás neomrzí a budete chtít hrát víc a víc.
Na druhou stranu, pokud jste hráč, který se chce zúčastnit nějakého Premier eventu jako např. nadcházející Legacy Championships a nikdy jste Legacy předtím nehráli a nemáte na ni moc čas, můžete si vybrat nějaký neinteraktivní deck a naučit se vše o tom decku. Vše co totiž budete potřebovat je, jak hrát svůj deck a budete muset znát karty, které vašemu decku vadí. Například pokud budete hrát Dredge budou vám vadit karty, jako jsou Rest in Peace nebo Deathrite Shaman. Pokud budete hrát Storm, nebudete zrovna nadšení z karet, jakou jsou Thalia, Guardian of Thraben nebo Gadddock Teeg. Nebudete však muset znát oponentův deck. Budete se muset naučit hrát proti counterspellům, pokud je na ně váš deck náchylný, ale z pozice comba není těžké proti nim hrát (je to snazší z této strany). Výběr takového proaktivního neinteraktivního decku je dobrou volbou pokud jste vysoce kompetitivní hráči a nemáte v plánu hrát Legacy často.
Pokud nejste natolik kompetitivní nebo dobří hráči a chcete vyzkoušet vaše štěstí na velkém turnaji, můžete zkusit Belcher nebo Oops, All Spells. Budete mít vždy 60% šanci proti modrým deckům, že vaše kombo projde. Na fieldu je však ještě 35% nemodrých decků, které prostě zabijete. V teď probíhajícím Legacy Festivalu na Magic Online se dost zvýšil počet hráčů hrající právě tyto decky a někteří se s ním už i kvalifikovali na Legacy Champs. Tyto decky jsou mimo jiné i levné (150-300tix).
Pokud jste ale hráč, který se chce Legacy věnovat, je lepší si vybrat deck, který se vám líbí. Budete mít chuť ho prozkoumat a bude navíc pro vás i výzvou. Modré decky jsou na tom lépe, protože jsou konzistentnější a mají přístup k Force of Will, která je nutná na zastavení rychlých combo decků. Ale i nemodré decky jsou dobré a odpovědi, na kde co mají také. Ne všichni jsme se narodili modrými mágy.
Power Level
Legacy decky jsou silné a samy jsou tvořeny kartami, které jsou také silné. Podobně jako na Vintage, v Legacy je síla karet důležitá. Hrajte ty nejlepší karty, co dělají to, co chcete. Nejlepší země jsou původní duály a fetchky. Bez těchto zemí nebudete schopni zahrát vaše spelly, kdy je budete potřebovat zahrát. Nejlepším removalem je Swords to Plowshares a měli byste ho hrát. Nejefektivnější bytostí je Tarmogoyf, pokud hrajete zelenou, tak tu kartu hrajte. Nejlepší cantrip je Ponder, nehrajte karty, jako jsou Serum Vision, když můžete hrát Ponder nebo Preordain. Sílu karet prostě neobejdete. Hrajeme tento formát, protože si chceme zahrát se všemi těmi silnými kartami. Tyto karty, co obstály a hrají se, jsou nejlepšími kartami formátu a formát jako takový definují. Některé z těchto karet budou tématem mého dalšího článku.
-S'Tsung
Grahf
21.06.2016 17:46
Prekvapilo ma, že za najlepší cantrip, resp. najlepšiu kartu vôbec na legacy si neuviedla Brainstorm ;)
0 hlasů
stsung
22.06.2016 03:25
To bude asi tim, ze o kartach definujicich format jsem napsala cely clanek, ktery se tu mozna casem objevi.
Brainstrom neni karta, na kterou by se clovek mel divat jako na cantrip a proto jsem ji zamerne nezminila (ale mozna to nebyl nejlepsi napad, protoze to bude ted lidem vrtat hlavou). Brainstorm totiz umi o mnoho vice a proto nejlepsim cantripem je ve skutecnosti Ponder.
2 hlasy
bad
22.06.2016 03:38
Ideální čas na poděkování za moc pěkné počtení. Na CMUSu, jsou bohužel jen zřídka vidět takhle dobré články psané s obsahově poctivým a edukativnim přístupem.
2 hlasy
Aggrokumano
24.06.2016 19:17
Článek o Brainstormu a Cabal Therapy, to je výzva :P
0 hlasů
ljk
22.06.2016 08:14
Pěkný článek :-)
Já když začínal s legacy, postavil jsem elfy s emrakulem, bez orderu, bez behemotha, který se akorát začal hrát, bez fetchek a jiné než zelené many. Bez větší znalosti pole a bez zkušeností se mi po čtyřech kolech poledlo obsadit v rytíři druhé místo z 26 hráčů. Nevím, zda jsem měl takové štěstí nebo jsem protihráče nějak překvapil, ale potěší to, když víte, že i takhle máte šanci. :-)
Celkově výsledky byly střídavé - jednou jsem se dostal vysoko, jednou jsem skončil hluboko. Postupně jsem přidával černou a hrál karty, které víc interagovali se soupeřem. Jak jsem ale stále neznal dobře fungování těch balíků, dařilo se mi méně a raději jsem strategii měnil zase tak, abych zvýšil šanci rozjet svoje kombo anebo znepříjemnil hru soupeři globálně, popřípadě se bránil proti tomu co mi vadilo.
Elfy jsem si vybral protože obecně mám rád elfy téměř kdekoli (pro někoho to asi není úplně validní přístup :-)) ) a protože se dali postavit docela levně, jelikož šli hrát jen se zelenou - tuším že první verzi jsem postavil za 8-10k.
0 hlasů
Placka
22.06.2016 11:26
Parádní čtení. díky
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|