Výborný článok. Ešte by sa možno hodilo spomenúť Ponder (50% mety) a jedna technická - najprv dá bolt 3dmg a až potom je z goyfa 3/4, aj keď na konečnom resultáte to nič nemení.
0 hlasů
V prvním článku jsme si zběžně představili nejčastější archetypy decků na Legacy. Druhý článek se týkal správného výběru balíčku na Legacy, a co vše by měl člověk vědět. Tento článek vám představí ty nejlepší karty, které definují formát Legacy a její balíčky.
Tyto karty jsou obvykle velmi silné a vytváří rovnováhu mezi různými typy decků. Kdyby neexistovala Force of Will, combo decky by dominovaly formátu, Wasteland naopak udržuje velmi 'greedy' decky od jejich dominance. Kromě toho, že tyto karty udržují rovnováhu, tak také nastavují úroveň síly kompetitivního decku.
Legacy má velmi rozsáhlý pool karet - stejný jako Vintage. Má však relativně dlouhý banlist. Ve Vintage hráči musí postavit svoje decky tak, aby byli schopni si poradit s omezenými kartami. Obvykle to znamená, že hráči sami musí omezené karty hrát nebo jít přesně opačným směrem - hráče hrající omezené karty potrestat. Jednou z takových trestajících karet je Null Rod, který tak nutí decky hrající všechny Moxy a Black Lotus hrát férovou hru. A buďme upřímní, decky se 14-15 zeměmi v tomto nejsou moc dobré. V Legacy se děje něco podobného až na to, že jednotlivé karty nejsou tak silné jako ve Vintage. Tudíž i karet, které jsou schopné bojovat proti těm nejlepším je více. Příkladem může být třeba Aether Vial. S její pomocí může hráč obejít counterspelly a manovou cenu bytostí. Díky banlistu je Legacy vybalancovaná a vytváří tak férové prostředí, kde můžeme hrát s velmi silnými kartami.
Pokud byste se snažili vytvořit seznam nejhranějších karet z decků, co vyhrávají turnaje, došli byste k něčemu podobnému (vynechala jsem země až na Wasteland):
Nejvíce hrané karty na Legacy | ||
1 Brainstorm 2 Force of Will 3 Ponder 4 Wasteland 5 Jace, the Mind Sculptor 6 Swords to Plowshares 7 Deathrite Shaman 8 Sensei's Divining Top 9 Abrupt Decay 10 Snapcaster Mage | 11 Gitaxian Probe 12 Daze 13 Umezawa's Jitte 14 Counterspell 15 Terminus 16 Counterbalance 17 Lotus Petal 18 Lightning Bolt 19 Spell Pierce 20 Tarmogoyf | 21 Delver of Secrets 22 Cabal Therapy 23 Chalice of the Void 24 Sylvan Library 25 Vendilion Clique 26 Dismember 27 Liliana of the Veil 28 Entreat the Angels 29 Hymn to Tourach 30 Baleful Strix |
Podobné seznamy karet z různých zdrojů (spíše vzorků) mohou být jiné, avšak první dvě místa budou vždy obsazena stejnými kartami - Brainstormem a Force of Will. Brainstorm je karta, která definuje Legacy ze všech karet nejvíce a Force of Will je ikonická karta bez níž by Legacy byla úplně jiný a velmi nepříjemný formát. Obě karty jsou hrány ve více jak 60 procentech decků, obvykle ve 4 kopiích.
Brainstorm
Brainstorm je nejsilnější karta na Legacy a také ta nejsložitější na hraní. Spousta hráčů si jedno nebo druhé neuvědomují. Tato karta virtuálně lízne tři karty, a to je důvod proč tato karta je tak silná - najednou máte v jednom kole za jednu kartu přístup ke třem novým kartám.
Při hraní této karty by se její sesílatel měl zamyslet nad tím, proč kartu hraje. Tato karta by neměla být hrána na prázdno v prvním kole. Brainstorm by měl dosáhnout toho, co potřebujete - ať už se jedná o líznutí konkrétní kombinace dvou karet v jednom kole nebo o nalezení jediného vašeho outu. Za určitých podmínek může být Brainstorm použit k získání ještě větší value, ať už karetní nebo tím, že ušetří manové zdroje nebo čas (kolo) např. zahrání Brainstormu tak, že dáte na vrh knihovny Ancestral Vision a nechtěnou zemi a pak zahrajete Shardless Agenta, abyste se zbavili země a lízli tři karty.
Na velkých turnajích (kde člověk potká hráče všech různých úrovní) vídám hráče prohrát hru právě na špatně zahraný Brainstorm, aniž by si to uvědomili. Spousta začínajících hráčů Legacy hraje Brainstorm v early game proto, aby jednoduše vylepšili svoji ruku i přes to, že jejich současná ruka jim umožňuje ve hře pokračovat, aniž by se museli bát, že prohrají. Toto není způsob jak získat nejvíce z Brainstormu. Tato karta vyžaduje trpělivost. Hráč by se měl s Brainstormem dostat co nejhlouběji (vidět co nejvíce karet z knihovny) a to vyžaduje někdy i dlouhé čekaní. Timing je velmi důležitý. A jedno kolo (jedna karta) může znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou. Jak někdo kdysi řekl (bohužel nevím, kdo) 'Nejlepší hry jsou takové, ve kterých Brainstorm nikdy nezahrajete.'
Zde je pár příkladů, které hráčům mohou pomoci pochopit důležitost a sílu Brainstormu. Dříve nebo později každý hráč sám zjistí jak tuto kartu hrát. Ideálně by Brainstorm měl na ruce zůstat tak dlouho jak (bezpečně) může.
Force of Will
Na formátu, kde existují combo decky, co umí zabít v prvním nebo druhém kole je třeba mít přístup k něčemu, co tyto decky zastaví. Karta, která na Vintage a Legacy plní tuto roli je Force of Will. Proto ji najdete v každém decku, který hraje dostatečný počet modrých karet, aby mohl kartu zahrát za její alternativní cenu. Je jedno jestli se jedná o tempo, combo nebo control deck. Počet modrých karet je obvykle v rozmezí 15-22 (zahrnujíc i Force of Will). Ne všechny decky potřebují hrát Force of Will ve stejném kole a tak mohou podle toho hrát více nebo méně modrých karet. Některé decky mohou Force of Will zahardcastit, což také snižuje počet nutných modrých karet. Decky proti, kterým potřebujete Force of Will do prvního kola jsou Belcher a Oops, All Spells. Protože tyto decky nejsou tak běžné není třeba mít vyšší počet modrých karet v decku, aby se vám pravidelně sešla FoW i modrá karta na úvodní ruce.
Čas od času se mě nějaký hráč zeptá jestli má zkusit v prvním kole odkombit, i když nemají žádný způsob jak se zbavit Force of Will. Moje odpověď je obvykle stejná: "Máš 60 procentní šanci, že tvoje combo projde proti decku hrající Force of Will. Navíc nemusíš nutně hrát proti modrému decku, takže ta šance je ve skutečnosti i vyšší. Rozhodnutí jestli chceš odkombit je ale čistě na tobě." Nevěřili byste tomu, ale najde se spousta hráčů, která po této odpovědi předala kolo, aniž by se mě pokusila zabít. Toto mě kdysi hodně překvapovalo, ale teď už to tak není. Všimla jsem si, že spousta hráčů používá svůj instinkt nebo se prostě jenom bojí a nedívají se na hru v pravděpodobnostech. Toto je důvod proč lidé občas hrají FoW, kdy nemají.
Když budete hrát FoW za její alternativní cenu, měli byste vždycky zhodnotit hodnotu karty, kterou chcete do Force of Will zahodit. Pokud tato karta má větší hodnotu než karta, kterou hodláte counterovat, je to indikátor toho, že je něco špatně. Mějte na paměti, že i oponent může mít vlastní Force of Will nebo jiný counterspell.
Férové decky na Legacy (ne jako na Vintage), co hrají Force of Will, ji obvykle po sidu nepotřebují. Hraní Force of Will je karetní nevýhodou a v sideboardu obvykle hráči mají další karty, které naopak tu výhodu umí vyrobit proti agresivním nebo jiným férovým deckům (např. Toxic Deluge proti Death and Taxes). Combo decky si Force of Will v decku nechávají, aby měli jistotu, že jejich klíčová karta projde.
Wasteland
Nejhranější zemí na Legacy je Wasteland (ve skutečnosti některé modré duály a fetchky se hrají o něco více - Scalding Tarn, Volcanic Island, Polluted Delta a Underground Sea). V minulých článcích jsem napsala, že manabase na Legacy definuje formát stejně tak jako 'rychlá' mana (Moxy, Mana Crypt, Sol Ring, Mana Vault) definuje Vintage. Původních deset duálů jsou Power Nine (Ten) Legacy. Legacy decky nehrají obvykle rychlou manu z toho důvodu, protože na Legacy tato mana přichází s karetní nevýhodou. Proto jen decky, které tuto karetní nevýhodu umí využít nebo ji dohnat, ji hrají (obvykle se jedná o combo decky a decky, co hrají Life from the Loam nebo Crucible etc). Z tohoto důvodu Legacy decky používají primárně země k produkování many. Aby deck mohl stabilně zahrát všechny silné karty, musí mít stabilní a efektivní mana base. A tak Leacy decky hrají obvykle určitý počet duálů, které se dají najít větším počtem fetchek. Některé decky hrají pár basic landů, aby si mohl ponechat na stole pár zemí, pokud oponent hraje Wasteland a umí ho i nějak točit (přes Loam, Crucible). Basic landy také pomáhají proti efektům karet jako je Blood Moon nebo Back to Basics. Hraní basiců narušuje stabilitu vícebarevných decků a také to znamená, že deck musí hrát obvykle více zemí. Jen si představte, jak by vypadala Legacy bez duálů. I přes přístup k fetchkám, bychom nebyli schopni stabilně zahrát spelly, kdy bychom zrovna potřebovali. Potřebovali bychom více zemí ve hře, abychom byli schopni tyto spelly vůbec zahrát (decky by byly pomalejší a méně efektivní). Například pokud byste chtěli zahrát Hymn to Tourach následovanou Shardless Agentem museli byste mít na stole Swamp, Swamp, Island, Forest. Nebyli byste tak schopni zahrát Hymnu v druhém kole a Agenta ve třetím. Kombinace Bayou a Underground Sea však toto umožní.
Wasteland tak plní podobnou roli jako Force of Will. Wasteland je silná karta, která umí hravě pokazit mana base. Všudypřítomnost Wastelandu však neznamená, že se lidé vzdají duálů - Legacy bez nich nedokáže fungovat. Wasteland se mimo jiné umí postarat o zboření utility zemí jako jsou třeba manlandy nebo Grove of the Burnwillows. Výměna Wastelandu za sol zemi (Ancient Tomb, City of Traitors, Eldrazi Temple) je také vždy dobrá, spíše nutná. Wasteland může i zbořit Wasteland na druhé straně stolu, aby tak ochránil duál, do kterého chceme pak fetchnout. Fetchky obecně jsou dobrý způsob jak Wasteland obejít. Fetchky nám umožní nevynechat land drop. Pamatujte však, že fetchky mají jednu nevýhodu. Přidávají trigger na stack, na který se dá reagovat. Vědět, kdy fetchnout je stejně důležité jako vědět pro co fetchnout (obojí vás může stát hru).
Vzhledem k tomu, že decky jsou tak náročné na barevnou manu, asi vám už došlo, že hraní Wastelandu přichází také s cenou, které je nutné zaplatit. Wasteland se často do slotu zemí totiž nepočítá. Pro některé decky je to prostě necounterovatelný spell, který boří zemi. Tento fakt však znamená, že v decku je více zemí a občas se to projeví mana floodem. Čas od času budete muset mulliganovat, protože vaše jediná nebo druhá země bude právě Wasteland. Na Legacy se hrají spelly, co jsou levné a vyžadují barevnou manu. Wasteland produkující bezbarvou manu vás tak může pěkně zaříznout.
Decky, co hrají Wasteland primárně k ničení mana base hrají další karty, které mana base narušují. Takovými kartami jsou například Rishadan Port nebo Stifle. Wasteland sám o sobě může někdy hru vyhrát, když oponent mulliganuje a nechá si jednu zemi.
Jace, the Mind Sculptor
Jace, the Mind Sculptor je karta, která úplně změnila Standard. Každý hrál Jace, the Mind Sculptor a Jace Beleren, aby se mohl vypořádat s o manu dražším Jacem. Deck, který se tehdy hrál, byl UW control a ten, kdo v této době hrál, si jistě pamatuje nekonečné mirror matche na každém turnaji. Jace musel být zabanovaný, aby konečně toto UW peklo ukončil. Wizardům to, ale trvalo dlouho a tak všichni, co chtěli na mistrovství republiky, si museli pořídit 4 kopie Jace a zaplatit za ně 400 dolarů. Tato karta se stala i moc silnou na Modern a byla brzo zabanována spolu s druhou kolosální chybou z Worldwaku - Stoneforge Mysticem. Jace se stal ztělesněním přesílenosti. Jak silná taková karta může být na Legacy nebo Vintage? I na Legacy tato karta zářila. Bylo těžké vyhrát bez Jace v decku. Když ale vyšel Innistrad, lidi si uvědomili, že Delver of Secrets je ještě šílenější karta, která mimo jiné řeší Jace. A tak se stalo a Jace byl z trůnu sesazen (díky velkému znovuzrození Threshhold decků a vydání dalšího silného planeswalkera - Liliana of the Veil). Jaců na Legacy začalo ubývat, avšak to nemění nic na tom, že tato karta je opravdu přesílená. Umí prostě všechno. Může Fatesealovat, dělat Brainstorm každé kolo, bouncenout bytost a hru vyhrát pomocí svojí ultimátní schopnosti. Nemůžeme od té karty chtít více.
4 many jsou pořád relativně rozumné číslo na Legacy. Proto jsou decky, které Jace stále hrají. Využít tuto kartu naplno však není jednoduché. První Jaceova abilita nám umožňuje buď fatesealovat (podívat se oponentovi na vrchní kartu knihovny a ...) nebo zascryovat (podívat se na vrchní kartu naší knihovny a...). Tato abilita je silná, i když tak na první pohled nemusí vypadat. Když hrajeme proti decku, který pravděpodobně hraje Lightning Bolt, je lepší napřed použít Fateseal/Scry než začneme používat jiné ability. Fateseal nám umožňuje kontrolovat oponentovi draw, pokud nemá zrovna ve hře Topku, Jace nebo Sylvanku. V tom druhém případě toho získáme víc, pokud budeme scryovat. Dostání se na ultimátní abilitu může znít naprosto skvěle, avšak nestává se tak často. Ve většině případů je lepší brainstormovat a vyhrát tak jak náš deck normalně umí.
Brainstorm abilita je v Jacově případě spíše cantrip, ale pořád může být použita i jinak. Může schovat naše karty, vrátit Miracle na vrch knihovny, připravit si karty pro Counterbalanci, vytvořit další karetní výhodu etc (např. navrácení equipmentu na vrch knihovny a následné jeho vyhledání Stoneforge Mysticem).
Druhá - bounce - abilita je někdy platná, obvykle proti deckům nehrající červenou. Její používání je však spíše vzácné. Jsou situace, kdy ale jedno bouncenutí hře dost pomůže (např. vrácení Gurmag Anglera, když oponent nemá karty v hrobě). Často pokud zrovna potřebujeme na něco najít odpověď a nechceme riskovat ztrátu Jace, je lepší bounce nepoužít, Jace zahrát, použít jeho 0 abilitu okamžitě a nechat ho umřít. Ušetří tak pár životů a virtuální lízne tři karty.
Použití ultimátní ability obvykle znamená, že jsme právě vyhráli hru. Většina hráčů prostě vzdá a to i v případě, že hra pro ně není ještě ztracena. Tohle je obvykle z toho důvodu, že si hráči nepamatují, co ultimátní abilita Jace dělá (odstraní ze hry knihovnu cílového hráče, ten hráč si pak zamíchá ruku do knihovny). Zde je jeden příklad hry, kdy hráč dostal ultimátkou Jace a vyhrál.
Deathrite Shaman
Nejhranější bytostí je Deathrite Shaman. Jedná se o poměrně novou kartu, která si našla na Legacy svůj domov poté, co byla zabanována na Modernu. Této kartě se občas říká 'elfí planeswalker' a hráči používající toto přirovnání nejsou daleko od pravdy. Tato bytost má tři ability - jedna produkuje manu, druhá oponenty nechá ztratit dva životy a třetí abilita přidá controllerovi dva životy. Ti z vás, co jste hráli s touto kartou na jiných formátech, už víte, jak je Deathrite Shaman silný. Na Legacy však tato karta je ještě silnější, na Legacy vyloženě září. Může zafixovat manu (díky fetchkám, Wastelandům má Deathrite Shaman víceméně pořád nějaký cíl), může akcelerovat do Liliana of the Veil/Shardless Agent/Jace, the Mind Sculptor, nebo může také oponenta zabít (instantů a sorcery je v hrobech rychle spousta) či vás zachránit. Deathrite Shaman je schopen kontrolovat oponentův hrob a tak třeba ubírat Knight of the Reliquary země. Je schopen ukontrolovat i celý deck - Reanimator nebo občas Storm. Může removenout Life from the Loam nebo Wasteland, aby se ani jedna karta nemohla oponentovi vrátit do ruky a dělat další neplechu. Pomáhá i v boji proti ANTu, který dost často potřebuje hrob k výhře. Bez možnosti využít hrob je ANT pomalejší, protože potřebuje více karet, aby vyhrál. Deathrite Shaman je obecně hrozba a i win condition proti spoustě deckům, a tak často první removal bude cílovat právě Deathrite Shamana.
Nevýhoda této karty (kromě toho, že umře na Lightning Bolt) je ta, že když oponent má v decku také Deathrite Shamany, je třeba jich mít na stole vždy více než oponent. Pokud se tak nestane, hra se zvrhne v dlouhý 'staring contest' - hra se tak na nějakou dobu zasekne. Mějte na paměti, že první abilita Deathrite Shamana není mana abilita. Abilita cíluje a z toho důvodu se nejedná o mana abilitu. Hráč tak může na tuto abilitu reagovat a zemi z hrobu odstranit a tím Shamanovi znemožnit vyprodukovat manu.
Tarmogoyf
Další bytost, na kterou hráč musí být připraven, je Tarmogoyf. Tato bytost obvykle bývá až na čtvrtém místě nejhranějších bytostí po Deathrite Shamanovi, Snapcaster Mage a Delver of Secrets. I přes to, že Delver of Secrets překopal celou Legacy, nezměnil ji tak jako to dokázal Tarmogoyf. Tento Lhurgoyf je ta nejefektivnější bytost, kterou WotC vydalo a je dost decků, které jen splashují zelenou na to, aby měli přístup k Tarmogoyfovi. Už jen tento fakt poukazuje na to jak je tato karta silná. Chvíli to trvalo, než si hráči uvědomili jak silná tato karta je napříč všemi formáty (takže se nedivte Goyfově ceně).
Vzhledem k tomu, že legačkové decky hrají spoustu levných spellů, hroby se plní snadno a tak může být Tarmogoyf rychle 4/5 - 6/7. Tarmogoyf je také nejlepší bytost, kterou můžete mít k dispozici proti Burnu. Tato informace může být pro mnoho z vás irelevantní, ale pro mě - člověka, co nemá rád tuto kartu - to ukazuje jak tato karta je nenahraditelná. Jsou scénáře, ve kterých by člověk mohl hrát jinou bytost než Goyfa, ale proti fritce nebo jiným agresivním deckům je Tarmogoyf prostě číslo 1.
Tarmogoyf může hry ukončit rychle a proti některým deckům prostě musí na stole přistát, co nejdříve. Proti jiným deckům je dobré si Tarmogoyfa nechávat na ruce a počkat na správný moment. Balíky, co hrají Tarmogoyfa dost často hrají i Deathrite Shamany a proto některé decky budou sidovat Rest in Peace nebo jiné karty s podobným efektem, aby z těchto bytostí udělali 0/1 chump blockery nebo 1/2 teoretické útočníky.
Pokud nejste na hraní s Tarmogoyfem zvyklí z jiných formátů tak mějte na paměti toto: řekněme třeba, že koukáte na 2/3 Tarmogoyfa a v hrobech se nachází země a sorcery. Pokud by vás napadlo, že Tarmogoyfa zabijete Lightning Boltem, nestane se tak. Z Tarmogoyfa se stane 3/4 než Bolt dá své 3 damage a tudíž přežije. I přes to, že se něco podobného stává méně často, může se vám podobný scénář přihodit i při hraní Toxic Deluge nebo Dismemberu (ano, Tarmogoyf může být větší než 4/5 a občas se stává, že instant v hrobě není). Deathrite Shaman, ať už na vaší nebo oponentově straně, může změnit P/T této bytosti. Vždy si tak zkontrolujte jestli váš -X/-X spell nebo blesk dá lethal damage.
Swords to Plowshares, Abrupt Decay, Lightning Bolt
Poté, co jsem něco málo napsala k Tarmogoyfovi, budu muset napsat také něco málo o nejlepším removalu na formátu, který si hravě s touto zelenou obludností poradí. Jak už jste si všimli na každou kartu nebo deck musí být odpověď. Pokud by tak nebylo Tarmogoyf by byl prostě všude. Od mono blue s Tarmogoyfy po mono red s Tarmogoyfy. Naštěstí, ale existuje Swords to Plowshares. Jedná se o jednomanový removal, který controllerovi swordované bytosti přidá životy podle její Power. To je velmi malá cena za to, co ta karta dělá (a jak efektivně to děla). Tento spell může být snadno splashnut (což se nedá moc říct například o Abrupt Decayi) a může být snadno z hrobu zahrán přes Snapcastera. Pamatujte, že lifegain efekt této karty, může zachránit i vás!
Abrupt Decay je dobrý a univerzální removal na nonland permanenty s CMC 3 a méně. To víceméně znamená, že to necounterovatelně zničí vše až na karty jako jsou Jace, the Mind Sculptor, Batterskull (zde to však zboří Germ token, což může být někdy také relevantní) nebo Inkmoth Nexus. Dedikované BGx decky nemají problém se sesláním tohoto spellu a tudíž mohou bez problému hrát 4 Decaye. Tato karta se však často hraje ve 3 až 4 barevných balících. Některé z takových buildů mají problém se zahráním této karty v určitých matchupech. Tropical Island je často ta země, která skončí zničená jako první, protože se spousta hráčů bojí, že hrajete Tarmogoyfa. I přes to, že ho možná nehrajete, to ale znamená, že nebudete konzistentně schopni zahrát Abrupt Decay. Toto je jeden z důvodů, proč některé decky sidují Tropical Island.
Lightning Bolt je další velmi dobrý removal, který umí oponentovi sebrat posledních pár životů nebo zabít nějakého planeswalkera. Věřím, že každý hráč dost dobře ví, co tato karta dělá. Jen při hraní stále mějte na paměti, že 3 životy nejsou zrovna ideální číslo a pokud se tomu můžete vyhnout, tak se na něj nedostávejte (například tím, když máte ve hře fetchku, 4 životy a oponent může mít na ruce blesk).
Daze, Spell Pierce
Ve druhém a třetím kole se toho může dost dít i na Legacy. Proti tempo deckům a některým combo deckům (zde zahrnuji i Infect) je velmi důležité vědět, kdy hrát a kdy nehrát kolem Daze. Někdy hráč s Daze na ruce musí vyhodnotit, jestli pro něj je lepší Daze zahrát nebo nezahrát. Daze může totiž hráče zpomalit. Zahrání Daze za její alternativní cenu je sice úžasné a velmi silné, ale někdy ztráta manového zdroje j příliš velká cena a jedná se tak víceméně o Time Walk pro oponenta. Hráči, kteří hrají právě proti nějakému takovému tempu, co hraje Daze, mohou tohoto právě využít - vylákat Daze - a užít si svého Time Walku příští kolo. Hraní okolo Daze neustále také není správné. Někdy prostě musíme naše spelly zahrát a neztratit tempo. Čekat moc dlouho na to, abychom něco zahráli, nám spíše uškodí. Je lepší Daze vylákat a pak si zahrát spell, který je pro nás důležitější.
Je to právě možnost zahrání této karty za její alternativní cenu, co z této karty dělá tak dobrou kartu. Placení jedné many třeba za Spell Pierce může být moc manově náročné pro decky typu Canadian Treshhold. Ty chtějí první kolo zahrát Nimble Mongoose nebo Delver of Secrets a pak mít možnost counterovat přes Daze. Takové decky však obvykle hrají i Spell Pierce ať už main deck nebo v sidu (nebo v obojím). Daze se hraje v takových balících ve 4 kopiích, počet Spell Pierců je různý. Combo decky hrající Daze hrají tuto kartu obvykle v menším množství. Tempo decky, které hrají proti sobě obvykle odsidovávají Daze na draw.
Rychlé decky, které potřebují více levných counterů obvykle přisidovávají Spell Pierce (a/nebo Flusterstorm).
Tak tohle byly nejběžnější karty, se kterými se budete setkávat na Legacy, a trocha komentáře k nim. Doufám, že tento článek vám ukázal, že každá karta je více než se může na první pohled zdát. Tohle je důvod proč je dobré zůstat u jednoho decku a prozkoumat ho. Zjistíte, jakými všemi způsoby můžete karty ve vašem decku použít. Jejich použití totiž není zdaleka limitováno jen na to, co je na kartě napsané. Mohou pro vaši hru udělat mnohem více.
Doufám, že tento seznam karet a moje komentáře vám pomohou při prozkoumávání Legacy a že vám ukáží složitost a krásu tohoto formátu. Snad se brzo uvidíme na nějakém Legacy turnaji nebo na Magic Online.
Najdete mě na Magic Online jako stsung nebo na twitteru @stsungjp.
-S'Tsung
Výborný článok. Ešte by sa možno hodilo spomenúť Ponder (50% mety) a jedna technická - najprv dá bolt 3dmg a až potom je z goyfa 3/4, aj keď na konečnom resultáte to nič nemení.
0 hlasů
Hezký článek, určitě se z toho dá něco odnést i do jiných formátů.
Tabulka mne šokovala, že Brainstorm je na prvním místě a i v jiných tabulkách by byl alespoň na druhém. (Možná to špatně interpretuju, ale nejhranější karta z vítězných balíků - to mi přijde, jako že je nejlepší.) Přišlo, že se v souvislosti se "starýma" (eternal?) formátama zmiňují hlavně drahé karty (nejen FoW, ale i Tarmogoyf), takže Tarmogoyf až na 20. místě je taky šokec.
Pamatuju si, že jsem v multiplayeru Conspiracy zahrál Branstorm, asi tak v situaci, kdy mi přišlo, že nemám toho moc co seslat. Naneštěstí je to tak dávno, že z toho nedokážu určit jak moc blbě to podle tebe bylo (takovej rychloproliz).
Po Jaceově ultimátce mi ani nepřijde nějak divné (i když jsou i lidi, co dohrávají vždy), že hráči vzdají, takový hráč se přece rychle prolíže k prohře. (Uvědomuju si, že někdy může být takticky lepší vzdát a mít víc času na druhou/třetí hru.) Nezobrazuje se mi ovšem ani odstavec ani odkaz (typicky očekáván na slovu "Zde") o výhře i přes Jaceovu ultimátku - kde ho prosím tě najdu?
0 hlasů
zde je puvodni clanek i s veskerymi odkazy a obrazky. (me teda odkaz funguje)
http://puremtgo.com/articles/show-a...
Tarmogoyf je az na dvacatem miste ciste z toho duvodu, ze vetsi cast fieldu na Legacy je modra a cast z te modre Tarmogoyfa nehraje. Nejhranejsimi decky jsou Grixis Delver a Miracly a z toho duvodu karty z techto decku budou vyse a tudiz tuto kartu odsunou i pres to, ze se jedna o nejefektivnejsi bytost. Protoze pocet Miraclu a decku co hraji napr. topku je vice nez vsech Shardless BUGu, Canadian Tresholdu a Jundu dohromady...
Konkretni priklad. Tarmogoyf tvori 15% fieldu a je hran v 15% procentech decku a decky ho hraji ve 4 kopiich. Kdyby na 21 miste byl Snapcaster Mage se stejnou cetnosti jako Tarmogoyf cisla by byla jina. Snapcaster Mage hraje 23% decku ale ve 2-3 kopiich. Kdyby si pocital napr. jen kolik decku hraje Snapcastera, Snapcaster Mage by byla hranejsi karta.
Tohle je moje chyba, ze jsem neuvedla, co presne za data v tabulce reprezentuji, ale predpokladala jsem, ze si to nejak domyslite^_^.
Brainstorm je opravdu nejlepsi karta na Legacy a neni tudiz divu, ze je nejhranejsi. Hraje ji pres 65% decku. To je dost velka dominance modre barvy...
Nejlepsi karty sveho typu jsou Brainstorm (viz vyse, Swords to Plowshares (most efficient removal), Tarmogoyf (most efficient creature), Lion's Eye Diamong (fast mana) etc. Avsak tyto karty nemusi byt nutne hranejsi nez nejake jine karty...viz odstavec vyse.
Ad ultimatka. Divne to neni, ale hraci by meli pamatovat na to, ze hra nemusi byt nutne prohrana. Pokud je, je spravne vzdat. Pokud, ale mate plan jak vyhrat a staci vam ty tri kola treba nebo kolik jich mate, proc proste nevyhrat? Uz jsem par her hrala s tim, ze proste tou ultimatkou dostanu, ale muzu porad vyhrat, kdyz se na to pripravim a vyhrala jsem. Tot vse.
(snad co jsem napsala dava smysl..nejsem uplne pri smyslech^_^)
0 hlasů
Díky za odkaz. To, že hráč vyhraje přes Marit Lage mne nenapadlo. Pro nějaký pomalejší zabíjení mi sedm kol připadá pořád dost šibeniční. Alespoň jsem zatím nezískal dojem, že by se Dark Depths hrály nějak moc často.
Moje chyba, to si pletu s Modernem. Mám dojem, že (tam) je (a Jund) zmiňován poměrně často. Až to na mne působí výhružně "Kdo by šel na turnaj se zelenou a neměl playset Tarmogoyfů, je "naprosto nemožnej" . " .
Dvacet nejčastějších karet z vítězných balíků - tomu si ještě myslím, že rozumím (jakým způsobem bylo vybráno těch 20 karet do tabulky). Jo, byla to moje špatná interpretace, protože se to nemusí shodovat s herní efektivností karty (jak je dobrá) - třeba skvělí hráči mají nějaké jiné herní preference (oblíbené archetypy).
Nic proti tomu, že hodně hráčů hraje nejlepší kartu :). Z dosavadních zdrojů (podle četnosti zmínek) jsem měl poměrně "jasno" , že nejlepší musí být FoW (s obdobným výhružným dojmem jako Tarmogoyf výše), a na druhým a třetím místě jsou duály a Wasteland (možná v opačném pořadí). A že to, jak jsou dobrý a chtěný vyjadřuje i cena - zatímco Brainstorm je docela levnej.
Wasteland mi teda přišel hodně přeceňovanej (co to musí být za věc, aby se hráči vyplatilo kvůli tomu vyložit zemi, co ani nedává manu a pak se ji zbavit, aby soupeři zničil zemi), ale ten příklad je dobrej - Dark Depths je dost velkou hrozbou, takovej silnej lítací nezničitelnej token je hodně děsivej.
Čím to sakra je, že se častěji zmiňují drahé karty, než ty nejlepší? (Nebo si jen vybírám články ve vychýleném poměru?)
To je dobrá připomínka, že se hráči nemají vzdávat předčasně.
Z mé strany spokojenost, je smysl to dává.
0 hlasů
ahoj, asi to bude trapný dotaz, ale máš nějaké delší vysvětlení toho blesku co střílí 2/3 goyfa? já měl vždy za to, že karta je na stacku fyzicky, tedy není v gravu.
nemělo by pak to samé fungovat i pro deliriu? (tedy mám 3 typy v hrobě, zahraji instatní delirium a při resolvu mám už 4)
co například karta Kindle? u té jsem zase měl vždy za to, že první dává jen 2 pecky. (Accumulated Knowledge to samé).
jinak samozřejmě článek super, díky za něj :-)
@Nekra : ale Wasteland přece dává manu :-) ber to takhle - na modernu také zboříš Ghost Quarterem kolonádu (a soupeři dáš ještě basic navíc), když je třeba. tady máš Stone Rain vlastně jen za vynechání land dropu. a také kromě nebezpečných zemí chceš soupeři dělat i mana screw nebo color screw. nechá ruku se 3 zeměma, první trefíš hymnou, druhou rozbiješ a zůstane na jedné zemi.
0 hlasů
delší vysvětlení Goyfa:
na stacku je instant Lightning Bolt, v hrobě sorcery a land, tudíž Goyf je 2/3.
Vyhodnotíme Bolt- Goyf dostane za 3. Na chviličku je to tedy 2/3 se třemi zraněními, ovšem stavové akce se vyhodnocují jen v přesně daných okamžicích hry, ne v průběhu vyhodnocování čehokoliv na stacku. Posledním krokem vyhodnocení instantu je jeho odložení do hrobu. Poté, co se Bolt ocitne v hrobě, Goyf vyroste na 3/4. Poté získává prioritu aktivní hráč a NYNÍ stavové akce zkoumají, zda není na bojišti bytost s lethal damage. Není, Goyf je 3/4 a má 3 zranění.
0 hlasů
ad odst. 2- ne, při resolvu máš pořád 3 typy v hrobě, instant je na stacku, v hrobě se ocitne až po vyhodnocení, tudíž delirium v okamžiku vyhodnocení nesplňuješ
ad. odst. 3- ano, pokud v žádném hrobě ještě Kindle není, dává první zahraná Kindle 2 damage. Accumulated Knowledge se chová stejně.
0 hlasů
díky za vysvětlení všech tří případů, s tím goyfem jsem to ale fakt netušil... není to náhodou nějaký nový upgrade pravidel?
0 hlasů
Neřekl bych, hraju od 2007 a takto to funguje celou dobu.
0 hlasů
Super článek, doufám že budeš v sérii pokračovat co nejdéle ;)
Jenom bych ještě doplnil k Brainstormu, že když ho hrajete a nejste zrovna Miracly, tak je to dobrý důvod, proč držet přebytečné země na ruce. Ne že bych uměl nějak extra dobře hrát legačku, ale myslím si, že tohle si dost lidí neuvědomuje.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře