V tomto článku se podíváme na podvody, podvodníky a nejznámější případy podvádění v karetní hře Magic the Gathering. Pokud Vás někdy zajímalo, jak se v takové hře podvádí, jaké jsou nejznámější případy a jak se s tím dá bojovat, dnešní článek Vám na vše odpoví.
Podvádění v karetní hře Magic the Gathering
Podvádění obecně
V jakékoli hře, kde to lze, se kromě poctivých hráčů najdou i tací, kteří se snaží výhry dosáhnout i těmi neférovými prostředky. Takzvaní „ohýbači pravidel“. Ať už se jedná o drobné – vědomé - prohřešky, či zcela nepokryté podvádění, nelze na toto počínání pohlížet pozitivně.
Dnes se podíváme co se dělo, pravděpodobně i děje a nejspíš i bohužel dít bude v Magic:The Gathering. Jako u většiny karetních her se tu pracuje s randomizovaným balíčkem karet, z něhož lížeme, a je tu jakási pravděpodobnost toho, že dostaneme třetí, čtvrté „eso“ (Například Blesk, když má oponent 3 životy). Jednoduchou metodou, jak mít přehled o tom, kde se v mém balíčku pohybují „trumfy“ je samozřejmě značení. To věděli už i karbaníci na Divokém západě. Při míchání si je tedy šikovní kouzelníci chtěné karty přiblíží tak moc jak to lze. Ještě účinnější metodou, jak si klíčovou kartu líznout je – metoda „Eso v rukávu“. Dotyčný trumf tedy vlastně můžeme mít kdykoli k dispozici. Pak je tu kupříkladu trik se „zrcadlem za oponentovými zády“; anebo pomocník, který nám bude signalizovat, co má protihráč na ruce. Tohle už je ovšem high level cheat známý z filmů… (Pamatujete tu scénu ze Sbal prachy a vypadni - kdy karty jednoho hráče jsou pozorovány dalekohledem a morseovkou signalizovány protihráči? :D )
Na rozdíl od třeba pokeru, či mariáše má zase Magic svá specifika. A i další možnosti, jak lze podvádět: vrátit si kartu z hrobu, manipulovat s počítáním životů v náš prospěch, hrát s již nasideovanou kartou – jen to nesmí být od očí bijící Perish proti zelené mašině, nebo Leyline of the Void proti Dredge.
Taky lze zkusit „líznout extra kartu“… Případně si rovnou při míchání kartu najít a natutorovat na vrchol knihovny…
Typy podvodů v MTG kartách
Obecně by se dalo rozdělit podvádění do tří skupin:
První, úmyslné a plánované je asi nejhorší z uvedených. Jde o to, že se daný hráč chystá na turnaj a nachystá si věci na podvod, či více podvodů. Tj. poznačí si obaly, do sideboardu přidá karty navíc (např. neobalené, ale hratelné), před hrou nastackuje balíček, či si přichystá karty do desek, které bude moci přidat do sealed decku.
Jedná se o většinou notorické podvodníky a tito lidé kazí hru Magic the Gathering nejhorším možným způsobem. Jedná se o lidi, kteří chtějí za každou cenu vyhrát (případně vyhrát nějakou cenu) a jsou tomu ochotni obětovat cokoliv.
Druhá kategorie je o tom, že hráč neplánuje na turnaji podvádět, ale „příležitost udělá zloděje“. Tj. hráč si lízne omylem dvě karty, ale nepřihlásí se, protože si řekne – co už: soupeř si toho nevšiml, a já kartu navíc potřebuji. Případně zahraje kartu, na kterou nemá manu, všimne si toho až po zahrání karty, ale neupozorní na to. Obdobný případ by mohl být, že si všimnu poznačené karty, ale obal hned nevyměním a tuto znalost pak využiji.
Toto chování je stále podvod, ale není tak společensky nebezpečné, protože se vyskytuje jen zřídka.
Třetí kategorie je o tom, že podvod děláte a ani o tom nevíte. Může se jednat o nastackování balíčku, přičemž nevíte, že to není dovolené. Nebo v případě začínajícího hráče, se může zdát dobrý nápad si dát vedle sebe dvě karty, které spolu spolupracují, Ball Lightning a Giant Growth, či Brainstorm a fetchku. Svým způsobem je tato kategorie asi středně nebezpečná, více než 2, ale méně než 1. Lidé totiž toto svoje chování opakují a tak mohou danou výhodu získat poměrně často.
Odhalování podvodů v MTG
Odhalování podvodů ze strany rozhodčích je komplikované, málo pravděpodobné. Proč? Na menších turnajích je jeden rozhodčí, na větších někdy dva. Když mají volno, korzují okolo hráčů, ale tento čas, je spíše minoritní a mnoho podvodů nelze poznat při průchodu okolo partije. Pokud se na delší dobu rozhodčí zastaví u jednoho stolu, pochopitelně podvodník nebude podvod zkoušet.
Na některé podvody lze přijít pomocí jiných metod – deck checky, či další kontroly. Ovšem, pokud je podvodník zkušený a trochu se v postupech rozhodčích vyzná, dá si na tyto kontroly pozor.
Nejčastěji jsou tak podvodníci chyceni na upozornění hráčů. A to buď nahodilé (nezdá se počet karet na ruce, či se nezdají obaly) a nebo opakované (daný hráč měl už příliš veliké štěstí – pořád mu chodí Ball Lightning s Giant Growth :-). Někdy se stane, že na podvodníka upozorní kamarádi, tj. buď se někomu svěřil, či to poznali sami, ale už je to štve.
Pak už „stačí“ podvodníka jen přistihnout a pro rozhodčího by to měl být jasný případ pro diskvalifikaci a sepsání protokolu, který může vést až k supsendaci z DCI a zákazu hraní turnajů.
Postihy při podvádění v Magic the Gathering kartách
Jak už jsem zmínil výše, podvádění si zasluhuje diskvalifikaci. Rozhodčí si však musí být dostatečně jistý úmyslem. V případě třetí kategorie (tj. neumyslné podvádění), tam může být shovívavější.
V případě, že se jedná o diskvalifikaci, měl by být popis diskvalifikace co nejpodrobnější, aby mohlo být případně přistoupeno k suspendaci a podvodníka se komunita zbavila nadobro.
Jeden s prvních Pro-Hráčů, nesoucí s sebou ovšem i pověst podvodníka. I když má na kontě 4 GP a 4PT TOP8, kdy 1 GP i 1 PT vyhrál… O tom, zda na tom má podíl jeho herní skill, anebo naopak podvádění, se může debatovat. Mike byl vnímán jako „zloduch“ hry, ale podle mnohých právě jeho přítomnost dodávala MtG tehdy „šmrnc“. Legendární je finálový match z Pro Tour Paris 1997 proti Marku Justicovi (Záznam - https://www.youtube.com/watch?v=HLa8GMQAMu4) (Kdo si video sjede, možná se podiví, že Long hraje s nula životy, už zabitý Incinerací; a Fireblastem… Tehdy se umíralo až na konci fáze - Proto i Infernal Kontrakty na 0 životech jsou for free… J )
K tomuto finále se váže legenda, že v jedné hře Long mohl kombo nakopnout pouze pomocí Drain Lifu exilnutého do Cadaverous Bloom, což učinil a Marka ublafoval, že má vše potřebné na jeho zabití. Ovšem háček byl v tom, že Long zabíjel jen a pouze jediným Drain Lifem v balíčku J… (Je to ovšem bajka, kterou vyprávěl Mark Rosewater… Ve skutečnosti se tak stalo v první hře, a Long ji vzdal… ). V páté hře mohl Justice Drain zahodit náhodně Stuporem, anebo o kolo později už přímo Coercion, a stát se PT šampiónem. Tehdy se však neukazovali decklisty, a Mark nevěděl, že Drain je jen one-off. Vyhrál tedy Long, který z celého zápasu dělal velkou show.
(Dovolím si zaspekulovat: Tím, že Mike použil svou jedinou winkondici ke generování many do ničeho… - chyběla mu defakto k vítězství jen Prosperity a onen Drain Life – opravdu možná chtěl udělat bluff. Který by však neklapnul, kdyby Justice trval na tom, aby mu Long celý proces ukázal. Tím by vyšlo najevo, že v balíčku má jeden jediný out ( + Elven Cache, kterou ovšem Long z nepochopitelných důvodů prý na další hry vysideboardoval, čímž defakto proti discardu sám sobě škodil). Celá tato show s exilnutým Drainem může být prezentace Longovi geniality. Ukázal tak Justicovi, že k výhře jeden Drain nepotřebuje, čímž si ho v budoucích hrách vlastně uchránil před Coercí J )
Na Mistrovství USA 1998, kde hrál updatovanou verzi, bylo odhaleno, že na jednom Cadaverous Bloomu Long seděl (vzpomínáte na „eso v rukávu“ – anebo snad „Bloom pod zadkem“?). Je otázkou, zda jeho 11-0 skóre není pouze výsledek podvodu… Mike dostal Match-Loss, ale i tak byl v TOP8.
A jako mistr v manipulaci s deckem se projevil i na PT Los Angeles 2000, kdy mu Howling Wolf zázračně chodil na ruku téměř ve všech hrách. I když na něj Darwin Kastle zavolal judge, byl z toho pouze Warning. A protože lidé byli právem rozhořčeni z toho, že podvodník se opět dostal do finálových bojů, jeho porážka v TOP4 byla oslavena mohutným aplausem.
Na USA Draft chalenge téhož roku už však Mike Long obdržel Diskvalifikaci a měsíční BAN za nedostatečné zamíchání balíčku.
V éře „před Finkelem“ byl Justice považován za nejlepšího hráče Magicu. Měl stabilní silné herní výsledky. Ale… tato aura byla těžce narušena na GP Atlanta 1997. Formátem byl draft a Justice nabral do balíčku 3 Muscle Slivery. Což Markovi zřejmě přišlo málo. Zašel tedy za lokálním obchodníkem a koupil si čtvrtého, jehož bezostyšně zařadil do balíčku (tehdy se ještě draftované karty nerazítkovaly). A celé by mu to možná prošlo… Ovšem podvodný sliver byl z jiného print runu a měl odlišný odstín. Po vyšetřování Justice potvrdil, že opravdu slivera koupil, ale jen proto, aby nahradil toho „nadraftovaného“, který prý byl poškozen a jehož vyhodil. Judges mu tedy nabídli, že jeho story uvěří, když jim řekne, do kterého odpadkového koše toho zničeného vyhodil. Mark si nepamatoval… A na možnost prohledat všechny 3 odpadkové koše, nepřistoupil. Logicky byl diskvalifikován.
Na tomto GP ovšem došlo ještě k jedné zajímavosti: opětovný „souboj titánů“, kdy se Justice v posledním kole prvního dne střetl s Mike Longem. Ve třetí hře Long potáhl asi špatnou kartu, neb s výkřikem „Zatraceně!“ bouchl do stolu – čímž resetoval kostky, na kterých si počítal životy… Co se stalo dále, má 2 možné scénáře: 1) Long si nové životy nastavil výše, než byla skutečnost 2) Justice promptně naopak do notýsku zapsal číslo menší, než byl reálný Longův „life total“ … Po delším vyšetřování rozhodčí dali za pravdu Justicovi, neb záznam na papíře byl uvěřitelnější. Justice poté snadno Longa usmažil dvěma blesky… Kdo podváděl nelze s určitostí říct, ale podle „cheat resumé“ obou borců, to někdo určitě byl.
V návaznosti na DQ (neboli Diskvalifikaci) se podívejme na nejvíce absurdní DQ ever:
PT Los Angeles 1997 – finále Tommi Hovi vs David Mills (mimochodem Mills později byl opět ve finále PT - čelíc Buehlerově Necropotenci) – pravidlo té doby bylo, že než jste seslali spell, museli být tapnuta manu. Mills několikrát nedodržel pořadí a napřed ukázal spell. A až poté tapoval many na casting cost. Vysloužil si x napomenutí od rozhodčích… až ve finále jim došla trpělivost a za opětovný technický prohřešek dostal DISKVALIFIKACI Z TURNAJE BEZ NÁROKU NA CENY. (Mills vedl 2:1 a směřoval k 3:1 výhře…) To vzbudilo velkou nevoli dalších hráčů, kteří se Millse zastali –tzv. povstání hráčů“. Nakonec tedy Tommi Hovi finále vyhrál technicky na game loss pro oponenta, a Millsovi byla „velkoryse“ přiznána finanční odměna (16.000 dollarů )…
Dave byl hráč na vzestupu (Celkovou bilanci měl 10 GP Top8 se třemi vyhranými, a jeden PT a…. osudné Worlds…) roku 2001, kdy se dostal na Mistrovství světa do top8 , bylo zjištěno, že má označené všechny kopie Acumullated Knowledge. Byla ohnuty, a při každém sejmutí balíčku se zázračně na vršku objevila kopie AK… David byl z celé akce diskvalifikován a dostal stopku na rok… Nicméně toto mu otevřelo možnost realizovat se v pokeru, kde možná dosáhl ještě větších úspěchů než v MtG (2010 vyhrál kupříkladu 1,5 milionu dolarů…A celkově kolem 8 milonů dolarů)
2001 Asia Pacific Championships – V TOP 8 Saito čelil oponentovi Peteru Chaovi, který ovšem z důvodů pracovního pohovoru nemohl dále pokračovat. Ukázalo se, že Saito a Chao se domluvili, že za 2 000 dolarů z budoucí výhry získá Saito vítězství. Pro všechny zúčastněné to znamenalo DQ z turnaje, bez nároku na ceny.
2001 GP Kobe (2 měsíce po předchozím incidentu) – Saito zde směřoval v zápase k prohře. Copak kulišák udělal, aby vyhrál? Zničehonic prostě vzal svůj deck, zamíchal a nabídl oponentovy k sejmutí. Soupeř zmaten, automaticky zareagoval, ctíc dekorum, a balíček sejmul… Saito zavolal judge, aby mu udělil game loss za nepovolenou manipulaci s deckem…
(Podle legend různé špinavé techniky, které měly za cíl udělit oponentovi gameloss, užívali již kdysi hráči z východního pobřeží, kteří vynechali draw step a pak volali judge, že „oponent si lízl extra kartu“ …)
Saito dostal DQ a 18-ti měsíční zákaz účastnit se turnajů.
Po návratu nasbíral 16 GP top8, včetně 4 titulů. K tomu byl i pětkrát mezi osmi nejlepšími na Pro Touru a jedenkrát zdvihl vítězný pohár.
Nicméně… roku 2010, na základě herních úspěchů měl být uveden do síně slávy. Jen 2 týdny před touto událostí se Saito na GP Florence dopustil špinavosti zvané „úmyslné zdržování“. Vysloužil si opět 18-ti měsíční distanc a zrušení možnosti být v Hall of Fame.
Po tomto incidentu se opět vrátil a v letech 2013-2017 přidal dalších 10 GP Top 8. Kromě toho je vlastníkem obchodu Hareruya. A roku 2016 byl i opět blízko zvolení do Hall of Fame. Jistá pachuť z nekorektního jednání však stále přetrvává.
Dlouhodobě uznávaný vrcholný hráč a jeden z nejlepších na světě. Člen Hall of Fame. Jako první dorovnal Buddeho 7 GP výher (k nimž připojil dalších 21 Top8, 5 PT T8, 2012 titul Mistra světa). Na Mythic Championship II v Londýně roku 2019 byl jeho Tron deck podroben deck-checku v patnáctém kole. Po 16-tém, kdy už měl Yuua zajištěn postup do další PT Top 8, rozhodčí vydali prohlášení. Místo finálových bojů přišel šok v podobě odhalení značených obalů Yuuova decku – každý playset Tronu (Urza’s Power Plant, Urza’s Mine, Urza’s Tower) měl na obalech specifické značky. Přišla diskvalifikace z turnaje a 30-ti měsíční BAN. K tomu jako bonus vyhazov z Hall of Fame i MPL (Magic Pro League).
2011 SCG San Jose – Na Legacy zde Alex pilotuje Merfolky. Položí první Kiru, kterou oponent řeší použitím Jace-Unsommon ability a následně sestřelí Cursed Scrollem. Alex ve svém dalším kole položí druhou Kiru. Oponent udrží aktivní Svitek a zabíjí druhou Kiru. Alex ve svém dalším kole sešle TŘETÍ Kiru… Ne, počkat! … Ona je to ta druhá Kira, kterou si Alex hbitě místo do hrobu vrátil na ruku. Protihráč si toho ovšem nevšiml a ve svém kole tedy opět zabíjí třetí (druhou) Kiru. Alex ještě chvíli váhá, zda si ji opět nevrátit :D Ale to už by bylo opravdu moc okaté. Vrchol všeho je, že v decku měl jen 2 Kiry.
2) Jeho trik „2 Explores“:
SCG Kansas City 2011 – Alex začne 1. kolo land, 2. kolo land, Explore, land. Třetí kolo land, Explore, land, Preordain a drzý dotaz k oponentovi zda udělal landrop… ne? … ok, tak land, go. Přihlížející, který natáčel match se ptá kolikáté kolo je, a zda náhodou nevynesl o zemi víc? Alex suše prohlásí „2 Explores“. Byl z toho 18-ti měsíční vyhazov.
Roku 2013 se vrátil a opět zkoušel, co vše mu může projít: Seslání Supreme Verdictu z jiných zemí, AncestralRecall style Brainstorm (opoměl vrátit 2 karty). Po nakupení mnoha prohřešků dostal v říjnu 2014 Alex tentokrát tříletý zákaz.
Ale… Vrátil se! Ihned si vysloužil Game Loss za označené obaly a Match Loss za zapisování si karet, co hrál v semifinále jeho budoucí finálový soupeř.
V srpnu 2018 se dokonce dostal do Top8 na GP Los Angeles, což se setkalo s velkým rozhořčením MtG komunity. A protože Alex zlobil i dále… dostal 7.1.2019 Doživotní BAN.
Mezi další Alexovi „supershopnosti“ patřilo třeba:
Začít opening hand s osmi kartami
Líznout z Brainstormu 4 karty
Zahrát zadarmo Submerge proti oponentovi bez Forestu
Guillaume Matignon a Guillaume Wafo-Tapa (feat. Martial Moreau a David Gauthie)
Zde se jedná o trochu odlišný podvod – a sice únik citlivých informací. Roku 2011 aktuální Mistr světa G.Matignon získal přístup ke kompletnímu spoileru ještě nevyšlé edice New Phyrexia. Tato data získal Matignon, aby o nadcházející sadě napsal článek pro časopis Lotus Noir, avšak podělil se o tyto důvěrné informace nejen s Wafo-Tapou, ale umožnil i jejich předčasné uniknutí na internet. Inkriminovaní 4 hráči dostali roční stopku v hraní.
Bonus - videa
Top 10 podvodníků dle Nikachua:
Nejvýkonější „míchači“ a „library manipulátoři“:
Zde například „topdeck“ Baterky, či resurekce šoklandu:
Finále cheaterů:
Závěrem
Ano, podvádění je zlo. Nedělejte to.
Pamatujete, jak jsem mluvil o „Metodě zrcadla“? I v Magicu se něco takového přihodilo: na GP Brisbane 2007 hrál Olivier Ruel (Hall of Fame, 5 PT T8, 28 GP T8 – 5 wins) proti soupeři, v jehož slunečních brýlích se zrcadlily karty, co měl na ruce… Olie mu je sice nenasadil :D, takže v tomto nevězí cheat… Ale lhal o tomto rozhodčímu (jehož si oponent zavolal, pro podezření, že „Here I Ruel“ mu podezřele často hledí „do očí“), když tvrdil, že nic neviděl. Za toto přišla DQ a půlroční odpočinek.
Pro odlehčení se můžete podívat na filmy, kde k určitým karetním podvodům dochází: Limonádový Joe aneb Koňská opera, můj oblíbený s Edwardem Nortonem a Mattem Damonem – Hráči. Anebo Maverick.
Zajímavý článek na dost těžké téma. Napadají mě k tomu následující věci:
- Které, ze tří výše popsaných typů podvádění, je společensky nejhorší, to je na delší diskuzi. Protože co je horší? Těžký přečin, který se ale vyskytuje málo často, anebo lehký přečin, který se vyskytuje hodně? Toť otázka...
- A jak to s podváděním v "digitálním" Magicu? #ghosting
- Určitě se měla ještě zmínit tři jména: Katsuhiro Mori (kterého samotný Rich Hagon označil za největšího podvodníka všech dob), Fabrizio Anteri (jehož 9-0 "runy" na evropských GPs jsou také dost "legedární") a Marcio Carvalho (který je jako objektivně "nekonečně dobrý", ale jeho dřívější přečiny mu Magicová komunita prostě neodpustí).
- Rozhodčí, který diskvalifikoval Oliviera Ruela, zasadil dýku do mého srdce, protože Olivier byl můj velký vzor. Žel bohu, asi se tehdy nedalo nic dělat... Nicméně už jsem to všem zúčastněným po takové době také odpustil... :-) (Zdravím Loba! :-))
Takže s tímto naviděnou u nějakého zase poněkud veselejšího tématu.
Mějte se moc hezky. Přeji všem veselé Velikonoce! :-)
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře